Zandvoort dient in vijf jaar acht millioen aan kostbare kapitaalswerken te besteden Algemene Emigratie Centrale heeft in Haarlem een afdeling BRILLEN Nog tal van onzekerheden omtrent werkgelegenheid Kort en bondig Indien geen hogere uitkering uit gemeentefonds grote tekorten Bloemendaal Hoog tijd voor definitieve ouderdomsvoo rzien i ng Amsterdamse Beurs Opticien STEENS IX Gemeentesecretaris somt belastingmogelijkheden op Uitbreiding eigen belastinggebied Geen aansporing! Ambachtsschool zal nieuwe cursussen officieel openen Heemstede Puttershoek-festival Fietster keek niet uit en reed tegen auto op Passerende vrachtauto raakte bromfietser Nieuw raam in het gebouw van de Tweede Kamer De vlam in de pan Burgerlijke Stand van Haarlem HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De gemeentesecretaris van Zandvoort, de heer W. M. B. Bosman, heeft een lijvig rap port samengesteld over afbraak, herbouw en uitbreiding van de badplaats Zandvoort, dat de daarmee verband houdende financiële aspecten uitvoerig toelicht. Het werd een uiterst belangwekkend geschrift dat van grote kennis van zaken getuigt, op populaire wijze beschreven is en van nuchtere kijk op de zaken getuigt. Het is een aanvulling op het op 15 September 1949 door de heer Bosman uitgebrachte rapport, waarin een prognose werd opgenomen van hetgeen de gemeente Zandvoort in de jaren 1950 tot en met 1959 vermoedelijk zou moeten investeren in werken van openbaar nut en de daaruit voortvloeiende financiële consequenties. De sedert dien gewijzigde omstandigheden maken het volgens de heer Bosman nodig thans wederom een soortgelijk rapport te publiceren. Aan het slot van zijn rapport wijst de heer Bosman erop, te mogen vertrouwen, dat kennisneming hiervan door de raad van nut zal zijn bij het bepalen van het bestuurs beleid in de komende jaren. De schrijver geeft toe, dat het rapport, door de veelheid van de daarin behandelde onderwerpen een min of meer fragmentarisch karakter krijgt, terwijl de onmogelijk heid om een omlijnd beeld te geven van de gemeentelijke financiën in de komende jaren, een onbevredigend gevoel moet verwekken. Het feit echter, dat Zandvoort zich in een beslissende phase van zijn ontwikkeling bevindt, zal medebrengen, dat het bestuursbeleid, dat in de komende vijf jaar wordt gevoerd van niet te onderschatten invloed zal zijn voor de gemeente tot in de verre toekomst. Om aan de komende generaties een harmonisch opgebouwde, goed geoutilleerde bad- en woonplaats te kunnen nalaten, zal het doen van grote uitgaven onvermijdelijk zijn, waarvoor, indien de daarvoor benodigde middelen niet in voldoende mate in liet eigen belastinggebied en in de uitkeringen uit het gemeentefonds kunnen worden gevonden, andere bronnen van inkomsten zullen moeten worden aangeboord. Belangwekkend rapport 1-2 is 2 kol. De samensteller geeft een uitvoerig historisch overzicht, beginnende bij 1942, het jaar van evacuatie en afbraak. Daarna wordt het eerste werk van her stel en wederopbouw nagegaan, waarbij de schrijver mededeelt, dat van de 726 her- bouwplichten er thans nog maar 150 over zijn. Van het Rijk zijn overgenomen de in het wederopbouwgebied liggende gronden met een oppervlakte van 290.278 vierkante meter voor een bedrag van 2.764.286,63, waarvan een aantal percelen, met een oppervlakte van 59.362 m2 inmiddels aan 'gegadigden werd overgedragen voor 592.542. Op 1 Augustus waren in aanbouw 26 woningen ter vervulling van herbouw- plichten, begonnen werd met de bouw van vijf woningen, terwijl voor de bouw van 25 woningen plannen werden ingediend. In voorbereiding was op die datum de bouw van: tien woon- en winkelhuizen aan de Thorbeckestraat/Kerkstraat; drie woningen te Bentveld en de Zuidelijke vleugel van het zomercentrum vóór de Zee straat. Voorts waren plannen ingediend voor een café-restaurant aan de Strand weg-hoek Boulevard de Favauge; een café restaurant met twaalf flatwoningen aan de Boulevard Paul us Loot hoek Thorbecke- straat en een garage aan de Burgemeester Engelbertstraat. Het rapport geeft- hierna een-•-gefail leerde opsomming van de activiteit der gemeente in de jaren 1945 tot 1 Juli 1953 en noemt de belangrijkste werken met kos ten, in die jaren tot stand gekomen. Daarna volgt een prognose van de wer ken, die volgens de directeuren van pu blieke werken in de jaren 1954 t.m. 1959 het stadium der verwezenlijking kun nen bereiken, eveneens met de daaraan verbonden kosten. Deze luiden als volgt: A. Wederopbouwwerken. werkzaamheden centrale plein Zeereep-midden aanleg openb. werken Bentveld aanleg openb. werken Zeereep- Noord aankoop of onteigening „Mo dern" op het Stationsplein en maken verbindingsweg Sta tionsplein-Parallelweg aankoop of onteigening per celen tussen Heemskerkstraat en Stationsstraat plus uit voering openbare werken 300.090 150.000 1.000.000 30.000 150.000 1.630.000 De laatste twee posten hebben dus be trekking op een algehele vernieuwing van Stationsplein en omgeving, hetgeen een dringende noodzaak wordt geacht. Vooral het reeds jaren leeg staande en vervallen cabaret „Modern" tegenover de Stations uitgang is velen een doorn in het oog. Overige werken. Bouwwerken restauratie en speelplaats Karei Doormanschool 40.000 herbouw Zuiderbad 225.000 U. L. O.-school 180.090 gymnastieklokaal O.L.-school plan-Noord50.000 nieuwe brandweergarage 150.000 aula algemene begraafplaats 59.000 gebouw voor de dienst van Sociale Zaken 50.000 uitbreiding remise 40.000 uitbreiding O.L.-school plan- Noord 75.090 rioolwaterzuiveringsinstall. 1.000.000 Straatverlichting 15.000 Rouwrijpmaken terreinen 1.350.000 Wegenaanleg Verkeersweg ten Zuiden van de Dr. C. A. Gerkestraat209.000 verkeersweg Zandvoortselaan- Noorderduinweg 200.000 tunnelplan Noorderduinweg 200.000 tunnelplan Vondellaan 200.000 verleggen eindpunt tram 200.090 verbreding Zandv.laan c.a. 300.000 herstel Van Lennepweg en Vondellaan 40.000 uitbreiding circuit 400.000 Parkeerterreinen enz425.009 Diversen uitbreiding begraafplaats 100.000 opruimen vuilnisbelt 40.000 Gemeentelijk waterleidingbedrijf Buizennetten enz344.500 Gemeentelijk gasbedrijf Buizennetten enz315.000 Het totaal der te verwachten kapitaals uitgaven moet derhalve voor de komende vijf jaar op 7.954.500 worden geraamd. Het rapport verdiept zich dan in de toe stand der gemeentelijke financiën en de vraag, hoe deze enorme uitgaven gefinan cierd moeten worden. waarbij zonder enige twijfel de afwikke ling der ten laste van de gemeente blij vende uitgaven gedaan voor herstel van oorlogsschade en wederopbouw, een zware last zal leggen op de gewone dienst der gemeente, waarbij als voorbeeld wordt ge steld dat het gemiddeld percentage, waar over door het Rijk een beslissing werd ge nomen in verband met de gedane uitgaven voor wederopbouw, van 94 in 1952 in 1953 tot nu toe tot 68 is gedaald. Op dit moment kan niet anders worden geraamd, dan dat van de totale wederopbouwkosten van rond 3Vg millioen 1.120.900 voliedig ten laste der gemeente zal moeten worden gebracht of 32 De lasten, welke op de gemeente gaan drukken wegens oorlogsschade en weder opbouw, berekend naar de thans bekende gegevens, moeten als volgt worden be cijferd: oorlogsschade100.000 wederopbouwuitgaven (geheel ten laste der gemeente) 1.120.000 aandeel der gemeente in de uit gaven gebracht ten laste van de wederopbouwplan-rekening 315.240 Totaal 1.535.240 Het is schrijvers vaste overtuiging, dat de sanering van deze netto-uitgaven in de nabije toekomst een zó zware druk op het gemeentelijk budget zal gaan uitoefenen, dat de gemeente, indien de algemene uit kering uit het gemeentefonds niet aanmer kelijk wordt verhoogd, met een groot te kort aan algemene inkomsten zal hebben te kampen, reden waarom B. en W. bij de betrokken ministers een verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering uit liet gemeentefonds gevraagd hebben. Wat betreft de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, merkt de schrij ver op, dat deze sinds 1 Januari nog niet opnieuw wettelijk is geregeld. Het laat zich echter aanzien, dat de nieuwe rege ling voor 1953-1955, waarvan het wets ontwerp reeds bij de Staten-Generaal is aanhangig gemaakt, nog wijzigingen zal brengen in voor de gemeenten gunstige zin. De toekomst plaatst echter Zandvoort op velerlei punten nog voor raadselen. De schrijver vergelijkt dan de gemeente rekeningen 1948 en 1953, waaruit blijkt, dat de inkomsten uit eigen belastinggebied toenamen met 16 en de uitkeringen met 33% De toegenomen uitgaven betreffen hoofdzakelijk straatverlichting, brandweer en verkeer. Bij dit alles komt nog, dat het in Zandvoort regel is, dat de financiële resultaten van het gemeentelijk beheer bij het afsluiten aanmerkelijk gunstiger zijn dan bij het samenstellen der begroting kon worden verwacht. Sprekers eindconclusie is, dat de ont wikkeling der gemeente, naast verhoging der uitgaven ook toeneming van inkomsten tengevolge zal hebben, o.a. op de grond-, personele- en straatbêlasting. Om deze inkomsten nog verder op te voeren, brengt schrijver naar voren, dat een verhoging van de hondenbelasting zou kunnen wor den overwogen, terwijl wat eventueel an dere nieuwe heffingen betreft, naar voren wordt gebracht, dat de gemeente nog geen belasting heft op de verzekering tegen brandschade (brand-assurantie-belasting). Een verhoging van de straatbelasting met 1 zou zonder extra werk een bate van pl.m. 9000 opleveren. Door het invoeren van een logeergastenbelasting zou,op grond van de bekend zijnde cijfers aan inkomsten door de totaal-opbrengst van stoelenver- huur en gebruik van bad-inrichtingen bij een heffing van 10 een extra bate van 20.009 tenminste kunnen worden verkre gen. De invordering zou betrekkelijk een voudig zijn, door de bij raadsbesluit vast gestelde tarieven voor stoelenverhuur e.d. met 10 te verhogen, waardoor dus deze heffing door de strandpachters gevorderd wordt, die haar bij de gemeente-ontvanger afdraagt bij het inleveren en afrekenen van de strand-bonboekjes. Slechts de con trole op het strand zou moeten worden verscherpt. Wanneer de rioolwaterzuive- rings-installatie gereed zou zijn, zou men het tarief van het water met enkele centen per kubieke meter kunnen verhogen, een prijsverhoging van één cent per m' zou reeds een bedrag van 5000 per jaar op leveren. Ter dekking van de kosten van uitvoe ring van het saneringsplan bestaat de mo gelijkheid, om gedurende ten hoogste 30 jaren een belasting te heffen wegens ge bouwde of ongebouwde eigendommen, de z.g. „Baatbelasting", die kan worden toe gepast, als tengevolge van het sanerings plan waardevermeerdering van nabij ge legen percelen optreedt. Schrijver geeft toe, dat de mogelijkheden tement van Binnenlandse Zaken, indien hiervoor een wet zou worden ingediend en aangenomen, Zandvoort een opbrgst zou brengen van 50.000, berekend naar een voor alle aanslagen gelijk percentage van het inkomen, dat overblijft na aftrek van de Rijks-inkomstenbelasting volgens tarief groep I (ongehuwden). Schrijver besluit, met er op te wijzen, dat deze opsomming van mogelijkheden tot verhoging van de inkomsten der gemeente, niet als een aansporing zijnerzijds dient te worden gezien, om daartoe over te gaan. De raad zal zich echter in de komende jaren in toenemende mate voor de vraag geplaatst zien: „Zal de gemeente over vol doende financiën blijven beschikken, om haar taak naar behoren te vervullen, spe ciaal, nu Zandvoort zich in één der meest gewichtige fazen van het wederopbouw- werk geplaatst ziet en belangrijke investe ringen nodig zullen zijn om Zandvoort te maken tot een badplaats met een behoor lijke outillage, die komende generaties ten goede zal komen. De directeur van de Ambachtsschool te Haarlem, de heer I. Hubregtsen, heeft meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, de nieuwe cursussen voor banketbakken en brood- en banketbakken enigszins officieel te openen. Dit zal geschieden op Woensdag 39 September, 's morgens om kwart over tien. BURGERLIJKIi STAND BLOEMENDAAL GEBOREN: A. J. HeilbronKuyck, dochter. ONDERTROUWD: G. C- Schalken en J. Meittema. GETROUWD: J. B. Jen je en E. M. P. Koek. H. Leeuw en L. H. M. van Fraassen. OVERLEDEN: A. E. R. de Jong—Piefs, 75 jaar. Wed. T. van den Ende-Hinlopen, 86 jaar. Mej. W. W. G. Moolhuijzen, 29 jaar. G. van Dijk, 46 jaar. GEMEENTE-PERSONEELSVERENIGING Op 19 September wordt er in het Kenne- mer Lyceum te Overveen een cabaret-avond gehouden voor leden van de personeelsver eniging der gemeente Bloemendaal. Op deze avond zal van de onlangs' afge treden wethouder F. P. Rohling en zijn echt genote officieel afscheid worden genomen. Aan het einde van de avond zal de vereni ging ook, in verband met diens overplaatsing naar Rotterdam, afscheid nemen van F. F. Lindeman. De cabaret-avond zal verzorgd worden door „de Alkmaarse kring van Klein-kunstenaars". Zoals medegedeeld is houden de winke liers uit de Jan van Goyenstraat in sa menwerking met het Adoptiecomité Heem stede Puttershoek een „Puttershoekfesti- val", dat gedurende de avonden van 1, 2 en 3 October in deze straat gehouden zal wor den. Voor de stands moet het comité de beschikking hebben over enige duizenden prijsjes, waarvoor een beroep wordt ge daan op de medewerking van de Heem- steedse ingezetenen. Zaterdagmiddag zullen tientallen jon gens en meisjes over geheel Heemstede uitzwermen, ten einde huis aan huis zo mogelijk een of meer gebruiksvoorwerpen in ontvangst te nemen. Uitgezonderd kle ding en meubelen zullen verder alle arti kelen (boeken, snuisterijen, speelgoed, levens- en genotmiddelen) in dank worden aanvaard. Geschonden voorwerpen, zoals kopjes zonder oor, beschadigde koffie- en thee potten, vazen, schalen en plannen kunnen worden meegegeven, omdat hieraan voor het inrichten van een vrolijke keuken en andere amusements-tenten, een dringende behoefte bestaat. r De schrijver wijst erop, dat in de slui- van verhoging van de bestaande of in- tende begroting 1953 een tweetal onzekere factoren voorkomen: de geraamde extra bijdrage in de politiekosten door het Rijk, en de geraamde vergoedingen van Rijks wege voor oorlogsschade en wederopbouw, voering van nieuwe heffingen, tamelijk beperkt zijn. Hij wijst er dan nog op, dat de invoering van een woonplaats-belasting een suggestie van de directeur van het bureau gemeente-financiëii van het depar- Evenals in andere plaatsen, waar een Gewestelijk Arbeidsbureau gevestigd is, is in Haarlem een afdeling opgericht van- de Algemene Emigratie Centrale (A.E.C.) De bedoeling is om de adspirant-emigrant, die er dikwijls tegen opziet om direct in con tact te komen met de officiële instanties, in deze schroom tegemoet te komen en hem door het geven van inlichtingen vertrouwd te maken met de emigratie en wat er alle maal aan vast zit. Om misvattingen te voorkomen zij meegedeeld, dat het werk door de A.E.C. verricht slechts van voor bereidende en oriënterende aard is. Indien een adspirant-emigrant inderdaad wenst te emigreren, wd*dt er een voorlopig dossier opgemaakt en doorgestuurd naar het Ge westelijk Arbeidsbureau, waarna vervol gens de gewone procedure gevolgd wordt. De A.Ê.C. treedt dus niet in de plaats van het G.A.B. en mag ook niet als diens concurrent beschouwd worden. Het spreekt dat een nauwe samenwerking tussen het G.A.B. en de A.E.C. noodzakelijk is. De plaatselijke A.E.C. is het G.A.B. dan ook zeer erkentelijk, dat het één van zijn amb tenaren, de heer G. Morseld, heeft toege staan om als deskundig adviseur van de A.E.C. op te treden, omdat dit soort werk voor de A.E.C.-leden ook nog vreemd is. De heer Morseld verricht dit werk evenals de andere A.E.C.-leden geheel belangeloos en in zijn vrije tijd. De Haarlemse Bestuurdersbond van het N.V.V. heeft twee avonden in de maand ruimte beschikbaar gesteld. Te beginnen met Donderdag 24 September zal de A.E.C. voortaan elke tweede en vierde Donderdag van de maand bijeen komen in het gebouw van de Haarlemse Bestuurdersbond van 20 tot 21 uur aan de Kruisweg 74- Daar kun nen dé adspirant-emigranten de eerste con tacten leggen en de A.E.C. zal hen naar vermogen helpen. Bovendien houdt de secretaris met toestemming van de Direc teur van de G.G.D. de eerste en derde Don derdag van de maand spreekuur van 12,30 tot 14 uur in de Zijlweg 70, ingang Nobel- straat. Aangezien de emigratiebepalingen voor de diverse landen niet geheel en al dezeli- Omstreeks kwart over vijf heeft gister middag op de kruising Jansweg-Parklaan een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een fiets, bestuurd door de 41-jarige J. A. de G. De bestuurder van per personenauto, die evenals de fietster in "zuidelijke richting over de Jansweg reed, wilde haar ter hoogte van de Parklaan voorbijrijden. Toen de auto nagenoeg naast de fietster reed, stak deze haar linkerarm uit, waarbij zij vrijwel gelijktijdig naar links zwenkte, blijkbaar met de bedoe ling de Parklaan in te gaan. Hierdoor reed zij tegen de rechterzijde van de personen auto op, waarna zij op het wegdek viel. Zij kreeg een bloeduitstorting aan haar rech terhand en klaagde over hoofdpijn. Zij is, na ter plaatse door de ongevallendienst te zijn behandeld, per auto naar haar woning vervoerd. Gisteravond heeft omstreeks kwart voor negen op de Rijksstraatweg een aanrij ding plaats gehad tussen een vrachtauto en een bromfiets, welke bestuurd werd door de veertigjarige lasser G. W. D. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de bromfiets, die in noordelijke rich ting reed, naar links uitweek om twee# voor hem rijdende fietsers te passeren, de zijn en ook de vraag naar bepaalde vak lieden verschillend is, heeft de plaatselijke A.E.C. een werkverdeling gemaakt, waar door elk lid zich kan specialiseren op een bepaald land. Heeft de adspirant-emigrant dus voorkeur voor een bepaald land dan kan hij zich voor het verkrijgen van uit voerige inlichtingen wenden tot het betrok ken bestuurslid. Deze werkverdeling is als volgt: Canada en de U.S.A.: de heer G. Smit (voorzitter), Kleverparkweg 79; Brazilië en de overige Zuid-Am. staten: de heer F. C. Weiffenbach, (secretaris), Ek sterstraat 218; Nieuw Zeeland: mevrouw J. Terhorst- Cornet, Arnulfstraat 21; Zuid-Afrika: de heer A. Jansen, Olmen straat 2 zw.; Australië: mevrouw H. A. v. Norden- Groenewoud, Kleverlaan 105 en de heer A. v. Es, Goltziusstraat 3. In de Memorie van Toelichting op de begroting van Sociale Zaken en Volksge zondheid, waarvan de gewone dienst een eindcijfer aanwijst van f 611.542.223, v/ordt uiteengezet, dat wat de creatie van additionele werkgelegenheid betreft, van de f 90.000.000, welke voor het doen uit voeren van openbare werken beschikbaar waren, tot dusver is uitgegeven of gecom mitteerd f 56.000.000. De gunstige stand van de werkloosheid in de afgelopen zomer maakte het moge lijk om van het nog niet bestede bedrag f 20.000.000 te blokkeren. Dit bedrag zal slechts worden uitgegeven, indien hel verdere verloop der werkloosheidscijfers daartoe aanleiding mocht geven. Tot het blokkeren van dit bedrag moest naast en kele andere maatregelen wel worden over gegaan in verband met de hoge eisen, welke het herstel van de watersnoodschade aan de schatkist stelt. Dat de regering niet besloten heeft, hel thans nog resterende bedrag van f 34 mil lioen een andere bestemming te geven, doch slechts f 20.000.000 heeft geblok keerd, bewijst, dat zij het geenszins zeker acht, dat de huidige gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid op enigszins lan gere termijn bestendigd zal blijven. Er be staan in dit opzicht in een land, dat zo sterk op het internationale verkeer is aan gewezen als Nederland, tal van onzeker heden. Ook moet er rekening mee gehou den worden, dat de door de watersnood veroorzaakte extra-werkgelegenheid van lijdelijke aard is. Bovendien kan de bij drage, welke de emigratie levert, aan sterke wisselingen onderhevig zijn. De regering besloot om opnieuw een be drag van f 25.000.000 voor het eventueel met subsidie doen uitvoeren van openbare werken en voor andere werkverruimende maatregelen uit te trekken en bovendien f 5.000.000 voor het doen voorbereiden van plannen voor openbare werken. De minister is -an oordeel, dat een de finitieve ouderdomsvoorziening zo spoedig mogelijk het bestaande samenstel van so- riale voorzieningen zal moeten complete ren. Zonder zulk een voorziening kan niet van een bevredigende mate van sociale zekerheid worden gesproken. Het heeft de minister in dit verhand al teleurgesteld, dat het advies van de' S.E.R. terzake van de definitieve ouderdomsvoorziening tot dusver nog niet in zijn bezit is gekomen, al ontveinst hij zich niet, dat de S.E.R. Iiier voor een uitermate gecompliceerd en moeilijk vraagstuk is geplaatst. Een wettelijke regeling van het zieken fondswezen behoort eveneens tot de com pletering van ons stelsel van sociale voor zieningen. Ten departemente is in de af gelopen maanden een omwerking van het destijds aan de S.E.R. om advies gezonden voorontwerp van wet ter hand genomen. De minister hoopt er in te kunnen slagen, een wetsontwerp tot stand te brengen, dat wat meer instemming zal ontmoeten dan het bedoelde voorontwerp. „Men moet bij op drachten aan jonge kunstenaars iets dur ven riskeren, maar toen aan de Eindho- vense ontwerper Al- bert Troost deze op dracht werd verleend, leek het risico wel heel klein". Deze woorden sprak mr. J. M. L. Th. Cals, mi nister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen, gistermid dag bij de onthulling van twee in geëtst glas uitgevoerde ra men. die in het trap penhuis van het ge bouw van de Tweede Kamer zijn aange bracht. De voortref felijke wijze waarop Albert Troost zich van deze moeilijke juist op het ogenblik, dat hij werd inge- opgave gekweten haald door een in de zelfde richting rij dende 'vrachtauto. Met zijn linkerarm raakte de bromfietser de rechterzijde van de vrachtauto, waardoor hij de macht over het stuur verloor en op het wegdek viel. Met een lichte hersenschudding en een schaafwond aan zijn linkerarm is hij per auto naar zijn woning vervoerd. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 14 Nederl.'47 9515/i« 98V.. A.KU 18914 18954 19114 19054 Philips Gloeil. 17154 17154 Kon. Petroleum 31714 31614 A'dam Rubber 9114 91 Holl. Amer. Lijn 13114 13114 N. Scheepv. Unie 12714 12714 H.V.A 10414 104 Deli Mij 92 9314 Amsterd. Bank 17054 17054 Ned. Handel Mij. 15814 15854 Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 16314 16314 Anaconda Copper 3114 3114 Bethlehem Steel 45% 4514 Republic Steel 42"/„ 4214 Shell Union 6914 6854 U. S. Steel 2014 20J4 Tidewater >4% 34 heeft, bevestigt het vertrouwen, dat de minister in hem stel de, volkomen. Twee strofen uit het Wilhelmus: „O- bedieren in der Che- rechtighheit" en „Die tyranny verdrijven" werden in de twee gelijkvormige ramen op zinrijke wijze tot uitdrukking gebracht. Het linkerraam stelt een moeder met kind voor, symboliserend de eenheid van het gezin, het rechter een mannenfiguur met een vlammend zwaard in de hand, dat ter verdediging wordt opgeheven. Ook bij de man staat een kind, dat bescherming bij hem zoekt en vindt. De vogel Phoenix stijgt hier boven uit, symbool van de her rijzenis na de bevrijding. Zo zijn de beide grondslagen van het democratisch-parle- mentair staatsbestel: gerechtigheid en vrijheid treffend verzinnebeeld. De ramen zijn uitgevoerd in een tech niek die het glas ten dele doorzichtig laat, ten dele mat maakt. De figuren zijn fraai gestileerd en vormen een gelukkige een heid met de niet overdadige, maar speelse ornamentiek, die ontleend is aan motieven uit plantenrijk en dierenwereld in betrek king tot de voorstelling. In het linker venster ziet men korenarèn en duiven, in het rechter doornmotieven. Albert Troost is leerling van prof. Cam- pendonk aan de Amsterdamse Academie geweest en diens aesthetiek is nog wel te zien, maar toch zeer persoonlijk verwerkt. Het was het oud-Kamerlid Bernard Ver hoeven die de regels uit het Wilhelmus koos. Dat het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen niet alleen kunst werken aankoopt, maar nu ook omvang rijke opdrachten geeft, is zeker een ge lukkig teken. Dat de jonge Eindhovense kunstenaar zijn taak zo fijnzinnig heeft volbracht, zal voor de minister stellig een aansporing zijn op deze weg door te gaan. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, aanvaardde het raam dankbaar in bruikleen, daar de Tweede Kamer geen rechtspersoonlijkheid heeft. BINNENLAND De Amsterdamse rechtbank heeft de 49-jarige voormalige ambtenaar van de Crisis Controle Dienst T. Th. F. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens het zich laten omkopen als ambtenaar. De Am sterdamse vleesexporteur L. van der S. hoorde zich tot eenzelfde straf veroordelen terzake van deze omkoping. F. had volgens de tenlastelegging aan Van der S. een aantal ladinglijsten ter inzage verstrekt met gege vens over hoeveelheden aan Amerikaanse clubs in Duitsland geleverd vlees door een concurrent. Ook bevatten de lijsten adressen van klanten in het buitenland. De bij de Nederlandse Spaarbankbond aangesloten spaarbanken hebben gedurende Augustus een overschot geboekt van f 14.899.696. Inleg en terugbetaling bedroegen achtereenvolgens f54.150.107 en f39.250.411. Bij de niet-aangesloten algemene spaarban ken is f263.122 gespaard. De bankspaarban- ken boekten een positief saldo van f731.858 (Bij de R.P.S. werd in Augustus f6,7 mil lioen gespaard! Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Augustus 1953 f746 millioen (vorige maand f757 millioen). terwijl voor een waarde van f622 millioen (vorige maand f627 millioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 83 (vorige mnd 83). Gisteravond is de 23-jarige J. H. C. uit Nijmegen op de zeedijk bij Wolphaarts- dijk dodelijk verongelukt. C. die werkzaam was bij de Grontmij. keerde samen met enkele andere werknemers terug van de herstelwerkzaamheden op de zeedijk. Zij waren daartoe op een zandtreintje geklom men. Samen met zijn vader stond hij voorop de locomotief. Bij een bocht is hij er af gévallen en een eindweegs meegesleurd. Hij overdeed vrijwel onmiddelijk. Hij was ge huwd en vader van een kind. Van 1 tot en met 1ft October a.s. zal in restaurant ,.'t Paviljoen" op Schiphol een tentoonstelling „Van Melbourne- tot Christ- church-race" worden gehouden. Op deze expositie zal men foto's en modellen kunnen bezichtigen, die herinneren aan de Mel bourne-race, de Pelikaan-vlucht en de reis van de Snip. Oo een vijf-meter lange wereld kaart zullen de bezoekers de route kunnen zien van de vliegtuigen, die deelnemen in de handicap-afdeling van de Christchurch-race. HAARLEM EN OMGEVING De Prot. Clir. Bond van vervoerperso neel. afdeling Haarlem en omstreken, zal op Donderdag 24 September, in de Grote Zaal van het Concertgebouw een feestavond ge ven ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze afdeling. Optreden zal het gezelschap „De Korte Golf": muzikale mede werking .wordt verleend door het ensemble „Orpheus". Aan de Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen wijs begeerte de heer I. van den Velde te Heem stede. Bewoners van Haarlem-Noord en Oud- Schoten die plcizier hebben in behendig heidsspelen kunnen vanavond op het Petro- riaplein en morgenavond in het Batavieren plantsoen tussen half acht en negen uur twee acrobaten aan het werk zien. Tijdens een voorstelling door twee acro baten op het Pretoriaplein te Haarlem strui kelde een van toeschouwster:, een zestien jarige hulp in de huishouding, waardoor zij haar linker bovenbeen brak. Zij is in de Maria-stichting ter verpleging opgenomen. De Bloeniendaalse wethouder A. van Geluk zal voorlopig iedere Zaterdag van 9.30—10.30 uur spreekuur houden in het ge bouw van Publieke Werken te Overveen. De toneelvereniging „Heemstede-West" geeft Zaterdag 3 October in de toneelzaal van hotel „De Leeuwerik" te Haarlem haar eerste voorstelling van het nieuwe seizoen. Onder regie van de heer G. Kroeze zal wor den opgevoerd „Het Witte Legioen", toneel- soel in drie bedrijven door Will, van der Berg. Na afloop volgt het bij deze vereni ging gebruikelijke bal. De afdeling Haarlem van de Ned. Chris ten Vrouwenbond houdt op Maandag 21 September in het Wijkgebuow Ged. Oude Gracht 104 haar eerste maandelijkse verga dering in het nieuwe seizoen. Mevrouw mr. M H Boeree, directrice Arbeidsbeurs spreekt over het onderwerp: „Hoe krijg ik werk?". Declamatie van mevrouw R. v. d. NoordMagree. Mr. J. C. C. W'. Hijszeler, wethouder- van Sociale Zaken en Huisvesting der ge meente Bloemendaal, is verhinderd op 22 en 29 September zijn spreekuur te houden. Omstreeks acht uur is gisteravond het frituurvet in een electrische frituurpan in cle automatiek van Joh. Vijn in de Spek- straat. te Haarlem door oververhitting gaan branden, waarbij veel rookontwikke ling ontstond. De 27-jarige kok A. ter V. heeft nog getracht de vlammen te doven door de pan met doeken af te dekken Hierbij kreeg hij lichte brandwonden aan zijn rechterarm. De brandweer heeft daar op de brand met een koolzuurschuimblus- apparaat geblust. Ongeveer vijf liter frituurvet ging bij dit brandje verloren. ADVERTENTIE GLASBRILLEN HOORNEN BRILLEN DOUBLé BRILLEN Alle in moderne modellen Oierstraat 27 OTTO B. DE KAT. HAARLEM, 17 September 1953 GEHUWD: 17 Sept., M. Klinkenberg en D. L. van 't Hoff; A. Magito en J. A. Helm; N. van der Weg en G. de Graaf; H. E. Kropff en A. A. van Kerkhof; J. Withaar en A. A. van Kerkhof; H. A. Grootegoed en J. A. Spithoven; E. Steenken en A. E. Wehnes; D. J. P. Vergers en H. J. van der Klugt. BEVALLEN vnn een zoon: 16 Sept., C. L. van der Puil—Koning; K. J. Reijmerink— Jager; M A. D. Bank—Roosenhart; J. Th. Holtrop—Brughuis; G. Tamerus—de Ruiter; J. F. Groeneveld—Klumper. BEVALLEN van een dochter: 16 Sept., Chr. M. van den Bos—ter ""'olbeek; Th. van Deursen—Colegem; J. A. van Galen—Peper kamp; Th C. M. van de Made—de Koning; E. Staalman— Fèitsma; 17 Sept., M J. M. Oudt—van der Heijden; A. J. L. Weijers— Wennpe. OVERLEDEN: 16 Sept., C. Bouwens, 66 Burretstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9