„Het Die venbal" van Jean Anouilh door de toneelgroep „Puck" Op het Begijnhof bloeit nog de glorie van het kuipersambacht I Kort en bondig Duizenden profiteerden van adviezen van W. F. Jansen SLOT DEFECT? Eadio Moors Haarlemse recherche ontmaskerde kostganger ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD1 - OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT Afscheid van Bureau Beroepskeuze HBS'ers zagen film over „24 uurs van Le Mans" Weduwe miste f 300 Burgerlijke Stand van Haarlem Zwierige regie van Ank van der Moer Scheepvaart mÊtÊÊmÈS3ÈÊm%. NV „Saturnus" opgericht Plan voor fonds tot hulp aan ambtenaren Nachtdienst apotheken Zoals wij een dezer dagen reeds meldden, heeft de heer W. F. Jansen, ambtenaar van het bureau voor beroepskeuze, heden de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Voor ons ligt een verslag van de werk zaamheden van dit bureau gedurende 1952 en de geschiedenis van het bestaan, onder leiding van de heer Jansen. En opnieuw gelijk wij verleden jaar deden bij het zil veren jubileum van het bureau, moet wor den opgemerkt, dat het levenspad van dit bureau niet steeds over rozen is gegaan, doch dat de heer Jansen bewonderens waardig werk heeft verricht. In verband met het afscheid van de heer Jansen willen wij toch nog even iets van het werk dezer organisatie onder zijn leiding vermelden. ïn 1925 werd in de gemeenteraad de aandacht gevestigd op de wenselijkheid van het instellen van een Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze. En in October 1927 is het er dan ook van gekomen dat Haarlem een dergelijk bureau kreeg met aan het hoofd de ambte naar voor beroepskeuze, de heer W. F. Jansen. Het bureau stelde zich een 3-delige taak, ten eerste: 't verzamelen van gegevens om trent verschillende beroepen in de meest uitgebreide zin; ten tweede: het verstrek ken van technische en administratieve in lichtingen aan particuliere commissies of bureaux voor beroepskeuze en ten derde: het geven van voorlichting bij de keuze van een beroep. Gelukkig was er begrip voor de doel stellingen van het bureau. Het nut van de beroepskeuzevoorlichting werd steeds meer gezien. Hoewel er aanvankelijk enige wrijving bestond tussen het bureau en verschillende onderwijsinrichtingen moet opgemerkt worden dat de heer Jansen ten slotte uitstekend heeft kunnen samenwer ken met deze inrichtingen. Ook bij het bedrijfsleven in Haarlem bestond belang stelling voor haar werk en vooral in de eerste jaren van zijn bestaan, maar ook in de verdere ontwikkeling werd van die zijde veel medewerking ondervonden als het er om ging jonge mensen, die in de praktijk een opleiding moesten ontvangen, na een uitgebracht advies in een daarmee over- eenstemmencl beroep te plaatsen. Crisis Wat aan de algemene waardering van de beroepskeuze-voorlichting echter niet veel goed deed, was het besluit van de ge meentebesturen in 1934 om uit bezuini gingsmotieven de bestaande bureaux hier te lande te liquideren. De deuren van het Haarlemse bureau ginen niet dicht, maar bleven op een kier. In die periode maakte de heer Jansen zich toen op een ander gebied verdienste lijk: hij richtte de Centrale werkplaats voor jeugdige werklozen op, waarvoor hij de werkbankjes bij SDOorwegen en fabrie ken losbedelde. In het jongste verleden groeide die werkplaats uit tot de bekende Rijkswerkplaats voor de vakopleiding aan de Spaarnwouderstraat. Aan de „sluimertoestand" kwam nog in 1938 een einde, zodat het bureau haar werkzaamheden weer geheel kon hervat ten, ditmaal aan het Nassauplein. Aanvan kelijk ging het weer goed, maar de voor mobilisatie maakte de gemoederen weer onrustig. In 1944, na het bombardement van het Oostelijk deel van Haarlem, moest het perceel aan het Nassauplein worden ont ruimd, zodat het weer terugkeerde in de Hoofmanstraat. ADVERTENTIE Doch de zwerftocht was nog niet ten einde, daar dit perceel toen weer verlaten moest worden voor de inrichting van een school voor moeilijk opvoedbare kinderen. Tenslotte belandde het aan de Zijlstraat 70, waar het thans nog gevestigd is. Deze geschiedenis geeft wel een beeld van het doorzettingsvermogen, dat de heer Jansen heeft moeten bezitten om het bu reau door de moeilijke tijden heen te slepen. Tenslotte kan worden opgemerkt, dat sedert de instelling van het bureau 5797 mannen en 1885 vrouwen dankbaar en meestentijds succesvol gebruik hebben ge maakt van deze beroepskeuze voorlichting. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De leerlingen van de hoogste klassen van de HBS a en de HBS b hebben gisteren een buitenkansje gehad. De heer Delgove, die een prijsvraag van de Nederlandse ambas sade in Frankrijk won en daar een reis naar Amsterdam mee verdiende, heeft namelijk in de aula van de HBS a voor hen gesproken en als men weet, dat de heer Delgove uit Le Mans komt, dan laat zich makkelijk ra den waarover hij sprak: over de 24 uurs race, die daar ieder jaar op het circuit van La Sarthe wordt gehouden. Hij sprak er over en draaide er een film bij, waarin men de race van 1952 op de voet kon volgen. De race waarin Mercedes won, nadat Levegh die 23 uur alleen aan het stuur gezeten had, zijn Talbot waarmee hij aan de kop lag een half uur voor de finish kapot draaide. De verdienste van deze lezing lag overi gens niet alleen in het onderhoudend be toog en de spannende film. Zij was ge zien de enthousiaste ontvangst, die haar ten deel viel vooral een vingerwijzing voor de methode waarop men de jeugd voor Frankrijk en zijn taal moet interesseren. Want dezelfde ingewikkelde grammaticale verbuigingen die in een leerboek slechts uitgesproken slaperigheid opwekken, wor den spelenderwijs geaccepteerd wanneer zij dienen ter beschrijving van een onderwerp, dat de belangstelling van de jeugd heeft. AUTORIJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé Tclef. 17355 Een een en zestig-jarige weduwe, wo nende aan 5e Oostertuindorplaan nabij de Ramplaan verliet in de middag van 10 September haar woning om boodschappen te doen. Zij had de deuren en ramen nor maal gesloten en zoals gewoonlijk had zij de sleutel van de keukendeur in een kist, staande in haar achtertuin, gelegd. Bij haar thuiskomst bemerkte de bewoonster, dat de sleutel uit de kist was verdwenen. Zij was echter in het bezit van een huis sleutel en gebruikte die om in haar wo ning te komen. Tot haar schrik bemerkte zij, dat van haar slaapkamer een gouden herenvest- zakhorloge en een geldkistje, inhoudend ongeveer f 300, verdwenen waren. Later kwam haar kostganger tot de ontdekking, dat diens leren portefeuille, inhoudend on geveer f 20 alsmede een paar doublé man chetknopen en een gouden herenpolshor loge met doublé schuifband vermist wer den. De weduwe stelde zich in verbinding met de recherche en na een intensief en uitgebreid onderzoek is zij er toe overge gaan tot aanhouding van de negentien jarige kostganger I'. J. de J. De aangehoudene heeft bekend zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het geldkistje, waarin hij het gouden hor loge alsmede zijn polshorloge en manchet ten had gedaan, had de jongeman in een zijwatertje van de Brouwersvaart te Over- veen gegooid. Zijn portefeuille had hij verstopt tussen de houten beschoeiing van het watertje. Het geld had De J. opge maakt. De recherche heeft het geldkistje opgevist en de portefeuille gevonden, waar het verborgen lag. De J. is ingesloten. HAARLEM, 18 September 1953 BEVALLEN van een zoon: 17 Sept., J. LuchsingerSibie; E. van AkenBroekhof; 18 Sept., P. J. Elfrink—van Pruissen; W. C. VisserMeijer; A. Zornvan Os; A. H. SchoonebeekLefeber. BEVALLEN van een dochter: 17 Sept., P. J. Elfrinkvan Pruissen; C. J. A. Samson Klein; M. J. E. Nobels—van den Dries; 18 Sept. A. M. SchoutenEland. OVERLEDEN: 16 Sept., Th. L. Sülter, 57 j., Zijlweg; J. H. Henriët, 73 j., Zaanenstraat; P. Nieuwland, 69 j„ Berckheijdestraat; 17 Sept., A. F. J. van Hamersveld, 69 j., A. L. Dyserinckstraat; J. van HorickZieltjes, 71 j., Kamperlaan. De toneelgroep Puck heeft gisteravond in het Nieuwe Theater de la Mar in de Marnixstraat te Amsterdam de eerste van een reeks voorstellingen van „Het Die- venbal" van Jean Anouilh (in de verta ling van Gerard Rekers) gegeven. Dit dwaze intrigespel zonder een spoor van verbittering en de gebruikelijke ondertoon van sarcasme werd enkele jaren geleden in ons land vertoond door het Parijse Théatre de l'Atelier onder leiding van André Barsacq, die een groot aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de defini tieve versie van dit werk, dat tevoren door alle Franse schouwburgdirecties was af gewezen. Hoe ongebruikelijk het naar vorm en inhoud op het eerste gezicht ook lijkt, in wezen^ betekent het toch een on verhoopte voortzetting van een met Beau- marchais en Marivaux de laatste hoogte punten bereikt hebbende traditie van de vernieuwde commedia dell'arte. Anouilh zelf, aansluitend bij het voor beeld van Molière, noemt zijn zwierige fantasie een comédie-ballet en Ank van der Moer heeft dit zo letterlijk genomen, dat zij de choreograaf Pieter van der Sloot te hulp nam om de medespelenden gedeel ten van de handeling dansende te laten uitvoeren. Doordat ik op de eerste rij zat, met mijn kin op het voetlicht bijna, heb ik mij geen erg goede indruk van het re sultaat kunnen vormen, maar het komt mij voor dat wij op die manier van het goede net iets teveel kregen. Intussen stond daar als niet te versmaden voordeel tegenover, dat de acteurs en actrices zich over het algemeen veel speelser bewogen dan men hier gewend is en dat de opvoering als ge heel er een datele lichtvoetigheid door verwierf. Voor de alleraardigste mise-en- scène overigens riicts dan lof. De hoofdpersonen zijn drie lachwekken de dieven, die zich ter uitvoering van hun onmaatschappelijke practijken van zoveel vermommingen bedienen, dat zij in het eerste bedrijf nota bene vrolijk bezig zijn elkaar te bestelen. Dan echter worden zij als vermeende Spaanse grandes op het kasteel genodigd van de schatrijke Lady Hurf, wier leven zo vervelend is als een oud gobelin (zoals zij zelf ergens zegt) en die, heel goed vermoedend welk vlees zij in de kuip heeft, wat pikante afwisseling wenst. In haar omgeving lopen nog een paar gevaarlijke schurken rond. twee hoogst onbetrouwbare leden van een ban kiersgeslacht, die zich onder bet motto „charme en voorkomendheid" als ridicule fortuin jagers gedragen. De verwarring be reikt bet toppunt, als Lady Hurf haar gasten voorstelt naar een gecostumeerd dievenbal te gaan. De gevolgen daarvan moet u zelf maar eens gaan zien. Per slot van rekening moet er iets van een ver rassing blijven. Men kan natuurlijk niet verwachten, dat een Nederlands gezelschap zo maar op eens een dergelijke helaas te zeer onge bruikelijke stijl tot in de perfectie zou be heersen. Maar men kwam toch een heel eind, zodat de voorstelling zeker een ver gelijking met het Franse voorbeeld dat ensemble van Barsacq bestond trouwens allerminst uit sterren kon doorstaan. Dit verheugende resultaat was mede te danken aan de geestige décors en dartele eostuums van Noni Lichtveld, die een uit muntende aankleding vormden voor deze plaisanterie. In plaats van de oorspronke lijke muziek voor .saxofoon van Darius Milhaud werden nu evenzeer toepasselijke composities van Henk Willemze uitgevoerd door Piet Honingh, klarinet. Inzet van jeugd Van de medewerkenden moeten zeker Dick Scheffer en Wim Kouwenhoven als de potsierlijke huwelijkscandidaten ge noemd worden en voorts Egbert van Pa ridon, Wim van den Heuvel en Frans 't Hoen als de merkwaardige dieven. Greet Groot en Cas Baas leverden opvallende typeringen als de echte aristocraten. De mij onbekende Adè'e Hamé leende een goed figuur aan de door het leven teleur gestelde dochter en verder waren er nog tal van voortvarend vertolkte bijrollen. In het programma citeert de regisseuse een uitspraak ,van Lady Hurf aan het slot van het stuk: „Dit spel heeft alleen maar een gelukkig einde voor diegenen, die het met de hele inzet van hun jeugd en hun overtuiging gespeeld hebben, omdat ze hun jeugd zelf gespeeld hebben en zelfs niet hebben gemerkt, dat het maar een spel was". Dit alles maakt het inderdaad een geschikte comedie voor Puck en voor het jongerenpubliek, waar deze enthou siaste groep zich tot richt. Des te merk waardiger, dat Karin Haage in de rol van het verliefde meisje geen moment de in druk wekte van een eigen creatie. Alles haar manier van staan en van spreken, ieder gebaar en elke houding van het hoofd was een (als zodanig bijzonder knappe) imitatie van Ank van der Moer en dat kan toch niet de bedoeling van de toneelspeel kunst zijn. De prachtige scène met de dief in de nacht verloor er trouwens veel van haar licht-ontroerende charme door. Dit kan heel anders zijn en daarom hoop ik, als ik het stuk nog eens terug zie, in haar spel iets van een eigen opvatting, van een persoonlijke belevenis te zien. Aan talent mankeert het haar geloof ik niet. DAVID KONING N het labyrinth van bochtige steegje rond de Bakenessergracht tiert nog me nig oud ambacht, dat elders al sinds jaar en dag door „de fabriek" en de machines verdrongen is. Daar vindt ge nog de een- mans-bedrijfjes van de koperslagers, de „schrijnwerkers" en de andere hand werkslieden van de oude stempel, minia- tuur-bedoeninkjes, die van vader op zoon en van zoon op kleinzoon gingen en waar ge niet zelden goedkoper en sneller te recht kunt dan in de grote zaken want ook hier kent men zijn vak en hier wordt zelfs het kleinste karweitje met liefde en toewijding voor u opgeknapt. Dat geldt stellig ook voor de kuiperij van de Van Riels aan het knusse Begijn hof, al is dat eigenlijk helemaal niet zo'n nietig bedrijfje met zijn productie van vijftig tot zestig vaten per week. Maar een zeldzaam ambacht is het wel, want zelfs in onze aan tradities zo rijke stad zijn de echte „handkuipers" tegenwoordig met een lantaarntje te zoeken. Vroeger, tot zo'n driekwart eeuw geleden, was het een ge zocht stiel die tal van welvarende be oefenaren telde. Maar toen de mechanisa tie en de rationalisatie hun intrede deden, is ook de kuiperij langzamerhand „in dui gen gevallen". En nu zijn het nog slechts enkele verstokte zelfwerkers die door heel hard ploeteren de ongelijke strijd tegen de vatenfabriek kunnen volhouden. Zo ook de firma Van Riel, bestaande uit vader en zoon. Vader Hendricus, nu bijna tachtig, die reeds „als blaag van zeven" in zijn vaders kuiperij te Delft achter de ton stond en die later in Rotter dam zulk een vakmansfaam verwierf, dat ze helemaal uit Haarlem kwamen opzoe ken om hem een baan aan te bieden. Eerst voelde hij daar niet veel voor, omdat hij op Delftshaven met overwerk veel meer kon verdienen, maar later wilden ze hem daar ook op Zondag laten werken en dat verdhij vierkant had z'n vader óók nooit gedaan En dus zei Van Riei: vaarwel Rotterdam! en verkaste naar Haarlem, waar hij op Driekoningendag 1895 dat weet hij nog heel precies zijn intree deed in de brouwerij van Al- lard aan het Spaarne, waar toen het ver maarde „Spaarnebier" gebrouwen werd. Vier jaar lang heeft hij daar gekuipt, de kleine fustjes voor hst tafelbier zowel als de zware vaten voor het Beiers, die „nie mand anders maken kon of wilde" en hoewel de verdiensten niet groot waren, had hij het er best naar z'n zin. Maar tenslotte kwamen er een meisje en trouw plannen en toen is Hendrik naar de baas gestapt om te zeggen, dat hij voor zich zelf beginnen wilde. En wat zei die baas? Hij zei: „Je hebt groot gelijk jong, en ik zal je helpen". En hij deed het ook, dat moet Hendrik hem nageven, want niet alleen, dat de brouwerij vaste klant bleef bij haar ex-kuipersknecht, ook bezorgde zij hem tal van andere afnemers zoals bij voorbeeld Het Klaverblad, waarvoor Van Riel en zijn zoon sindsdien duizenden va ten en tonnen vervaardigd hebben, om van het reparatiewerk nog maar te zwijgen. Zo groeide het werkplaatsje aan het stille Begijnhof in de loop der jaren uit tot een bloeiend bedrijfje, dat zijn klanten overal in Nederland en in vele takken van nijverheid kent: de jeneverstokerijen, de inmaakindustrie, de brouwers, de olie— maatschappijen en de vruchtenpulpfabrie ken. Rijk is de oude heer er niet van ge worden en een man-in-bonus is ook ?.ijn zoon niet, die nu al een jaar of wat de lei ding van de zaak heeft. Maar een boter ham IS' er aan het'kufpen nog wel te ver dienen als je ie vak kent en niet lui bent, zeggen de Van Riels en daarom zijn ze ook niet bang voor de concurrentie der •vatenfabrieken met hun luidruchtige re clame. Hun eigen reclame is het werk dat zij afleveren, „want holle vaten", zo zegt vader Hendricus terwijl hij een geduchte hamerslag op een lege ton geeft, „holle vaten klinken nou eenmaal het meest...!" Opgericht is de N.V. Handel Maat schappij Saturnus te Haarlem, ten doel hebbend het handelen in of het doen ver handelen en fabriceren van apparaten, machines en werktuigen ter bestrijding van ziekten en plagen in de. landbouw, als mede alle apparaten voor de toepassing van chemische, biologische en natuurkun dige middelen voor grond- en structuur verbetering, enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 590.000, verdeeld in tien prioriteits- en 490 gewone aandelen, elk groot duizend gulden. Geplaatst zijn honderd aandelen, waarvan tien priori teits- en 89 gewone aandelen bij de Ko ninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper N.V. te Groningen. Volstorting geschiedt in contanten. Direc teur is ir. P. B. van Bemmel. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM In de toelichting op zijn begroting heeft de minister van Maatschappelijk Werk bekend gemaakt, dat er plannen bestaan tot het oprichten van een stichting om ambtenaren die in moeiiijke financiële om standigheden zijn komen te verkeren, een geldelijke tegemoetkoming te verlenen. De inkomsten der stichting zullen, behalve uit een rijksbijdrage, bestaan uit hetgeen door de ambtenaren zelf periodiek zal worden bijgedragen. Firma C. G. Loomeijer,en Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. Xlchiba. pass. 17 Madeira n. Antwerpen. A instel to rer., p3ss. 17 Finisteire n. Antwerpen. Aiitonia, 18 v. Tj. Priok te Pladju. Alicth, 17 v. Rio de Janeiro te Santos. A:phard. pass. 17 Finisterre n. Las Palmas. Amptelland, 13 v. Buenos Aires te Montevideo. Amstelveen. 17 v. Antwerpen n. Narvik. Abbedijk, 18 v. Rotterdam te Antwerpen. Alcyone, 17 v. Montevideo n. Santos. Argos, 18 te Alexandrië. Agamemnon, 17 te Ciudad Trujillo. Aiohiba, 17 60 m. N. Madeira. Alphacca; 17 260 m. W.t.N. Fernando Noronha. Amstelpark 17 70 m. NO. Miami. Ark eld ijk. 17 510 m. O.t.N. Kp. Race. Arundo, 17 500 m. O.ZO. Kp. Farewell. Aagtekerk, 13 V. Yokohama n. Notaru. A'degonda, 18 v. Bangkok n. Singapore. Aletta, 18 v. Pladju te Bangkok. Amsteldijk, 18 v. Penang n. Belawan. Armilla, 19 v. Haiphong te Pladju verwacht. Aalsum, 19 te Port Said. Algenib, pass. IS Recife n. Las Palmas. Alkaid, 19 te Rio de Janeiro. Alr.ati, 18 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alwaki, 18 v. Montevideo n. Paranagua. Amstelpark, pass. 13 Key West n. Mobile. AppingedLik, 18 te Havana. Amedii, 19 te Norfolk. Aalsd'ijk, 19 te Antwerpen. Albireo, 19 v. Hamburg n. Antwerpen. Alblasserdijk, 18 te Hamburg. Alda'bi, 18 590 m. Z. Las Palmas. Aludra, pass. 18 Fernando Noronha. Andijk. 17 te Houston. Arendskerk, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Averd'ijk, 18 v. Tampa te New Orleans. Ariadne, 18 v. Sevilla n. Amsterdam. Almdiik, pass. 18 Vlissingen n. Amsterdam Boschfontein. 17 v. Suez te Port Soedan. Breda. 17 v. Curacao te Antwerpen. Bennekom. 17 v Callao n. Cerro Azul. Barendrecht. 18 St. Maria gepass. n. Curasao. Blijdendijk, 17 720 m. W. Scilly's. Bacchus. 16 te Mobile. Banka, pas. 18 Finisterre n. Port Said. Bloemfontein, 18 te Antwerpen. Boissevain, 18 v. Buenos Aires n. Santos. Bonaire, 18 760 m. NO. Barbados. Borneo, 19 v. Southampton n. Port Said. Baarn, 19 v. Callao n. Apita. Caltex Leiden, pass. 17 Pantelaria n. R'dam. Caltex Nederland, pass. 17 Gibraltar n. Sidon. Corilla, 17 v. Ti. Uban n. Wellington. Cronenburgh, 17 v. Belfast n. Peterhead. Caltex Utrecht, 18 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Pernis, 18 v. Sidon n. Rotterdam. Clavella, 18 v. Brisbane n. Balikpapan. Caltex The Haigue, pass. 18 Algiers n. Sidon. Cistula, 19 v. Calcutta te Singapore. Cottica, 20 te Plymouth verwacht. Celebes, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Ceronia, 19 v. Amsterdam n. Curasao. Castor. 18 te Bremen. Delfland, pass. 17 Rio Grande n. San Francisco. Drente. 17 v. Djibouti n. Suez. Duivendijk. pass. 17 Flores n. Cistobal. Dongedijk. 18 v. Cristobal n. Antw. Esso Den Haag, pass. 18 Kp. St. vincent n. Sidon Etrema, 18 v. Singapore n. Pladju. Eemland, 18 te Rio de Janeiro. Ena, 18 v. Port Said 19 te Suez. Eemdijk, 18 te Antwerpen. Esso Amsterdam. 21 24 u. Hoek v. Holland verw. Esso Rotterdam, 26 v. Aruba te Rotterdam verw. Eos, 18 v. Algiers n. Tunds. Friesland (SSM), 17 v. Methill n. Odense. Friesland (KRL), pass. 18 Socotra n. Djibouti. Gaasterkerk, 17 te Aden 18 v. Aden n. Cochin. Gooiland, 20 v. Z. Amerika te Amsterdam pass. 18 Finisterre. Ganymedes, 18 te Bremen. Groote Beer, 18 460 m. W.ZW. Finisterre naar Rotterdam. Graveland. pass. 19 Finisterre n. Bahia. BINNENLAND Een 32-jarige inwoner van Staphorst, die zijn vacantie doorbracht in Vaals, werd Woensdag zonder paspoort aangetroffen op Duits gebied. Naar zijn zeggen had hij in Aken naar het graf van zijn daar in 1943 bij een bombardement om het leven gekomen vader willen zoeken. Hij werd na zijn aan houding door de Duitse politie in voorlopige hechtenis genomen, welke twee dagen duur de. De rechter achtte daarmee zijn vergrijp voldoende geboet. Wel kreeg hij ook nog een kleine boete, omdat hij iets te veel Ne derlands geld bij zich bleek te hebben, toen hij werd gearresteerd. Het ms. „Oranje" van de Stoomvaart maatschappij „Nederland" uit Amsterdam is gisteren naar Indonisië vertrokken. Aan boord bevonden zich onder meer 18 officie ren van het Indonesische leger, die m Ne derland hun opleiding hebben voltooid. De staatssecretaris van Marine, viee- admiraal H. C. W. Moorman, heeft vanmor gen in tegenwoordigheid van de burgemees ter van Rotterdam, enige wethouders en verscheidene burgerlijke en marine-autori teiten de eerste steen gelegd voor het Rot terdamse radarproject, dat erop gericht is de schepen van zee uit ook bij mist en andere slechte weersomstandigheden geheel tot in de Rotterdamse haven te loodsen. Het Haags gerechtshof heeft de 38-jarige apothekersassistent J. B. uit Leiden veroor deeld tot een hechtenisstraf van een maand. B. werd schuldig geacht aan de dood van een kind. In een apotheek te Katwijk, waar hij werkte, was een hoeveelheid vergif te- terecht gekomen tussen poeders, die be stemd waren voor een 20 maanden oud, ziek kindje van een Katwijks gezin. HAARLEM EN OMGEVING Gisteravond is in Haarlem weer een afdeling van de democratisch-sociahstische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers" opge richt met 26 leden. Het secretariaat wordt waargenomen door mejuffrouw Coby den Haan, Theemsplein 27. Gordias, 18 v. Thessaloniki n. Istanboel. Groote Kerk. 18 te Lorenzo Marquez. Hermes. 13 te New York. Hilversum, 18 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Heemskerk. 17 v Zanzibar bij Dar es Salaam. Hersilia, 17 v. Guaota n. La Guaira. Hathor, pass. 18 ten N. Malta n. Lissabon. Hoogkerk, 20 v. Davao te Singapore verw. Hecuba, 18 v. Hamburg n. Bremen. Helena, 18 v. Grenada n. Baltimore. Hestia, 19 te Curasao. Hydra, 18 v. Ciudad Trujillo n. Paramaribo. Hera. 13 v. Paramaribo n. Amsterdam. Ivoorkust, 18 v. Amsterdam n. Hamburg. Jagersfontein, 18 v. .Kaapstad te Po.t Elizabeth Japara {KRL), 17 v. Port Swettenham n. Belawan Java. 18 v. Tj. Priok te Amsterdam. Jupiter. 18 v. Limassol n. Tel Aviv. Kota Agoeng, 17 170 m. Z.ZO. Ceylon. Kota Inten. 18 v. Ti. Priok n. Tegal. Kertosono, 21 Manilla verwacht. Langkoeas, 17 v. Tj. Priok n. Semarang. Lieve Vrouwekerk, 17 v. Port Soedan n. Suez. Loosdrecht, 17 v. Calcutta te Madras. Lutterkerk, pass. 17 Perim n. Port Said. Laaskerk, 17 v. Rotterdam n. Calcuta. Lekhaven, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Luna, 17 v. Hamburg te Amsterdam. Leuvekerk 17 te Calcutta. Leersum, 17 700 m. NO. Bermuda. L ems ter kerk, 17 v. Basrah te Damman. Lawak. 18 v. Tj. Priok n. Singapore. Lekkerkerk, 18 v. Malta n. Rotterdam. Leopoldskerk, 18 v. Hamburg n. Bremen. Macuba. 17 v. Port Said n. Spezia. Meliskerk, 17 v. Amsterdam n. Singapore. Maasdam, 17 150 m. O.NO. Sable eil. Molenkerk. 17 v. Rotterdam te Hamburg. Macoma, 18 v. Miri n. Singapore. Marisa, 19 v. Miri. te Niigata verwacht. Meerkerk, 18 te Hamburg. Maas. 20 v. Buenaventura te Cristobal verw. Muiderkerk, 18 v. Barnavon n. Aden. Nieuw Amsterdam, 19 te Le Havre. Notos, 18 v. Malaga n. Vigo. Ondina, 17 v. Maka=sar 18 te Balikpaoan. Orestes, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Oberon. 17 v. Cape Haittien n. Ciudad Trujillo. Oraniefontein, 18 320 m. Z. Kp. Palmas. Oranje, 19 te Southampton. Polyphemus, pass. 17 Gibraltar n. Halifax. Pendrecht, 17 v. Schiedam n. Sete. Parkhaven. 18 v. Bahia Blanca te Rotterdam. Papendrecht, 17 80 m. ZO. Runsal .Tebel. Poseidon, 17 v. New York n. Curagao. Prins Philips Willem, 17 100 m. O.NO. Scilly's. Pendrecht, 17 v. SrVedam n. Mena el Ahmadi. Polydorus, 18 v. Port Said n. Genua. Prins Alexander, pass. 18 ten N. Anti Costi eil. Prins Fred. Willem, 18 v. Hamburg n. Antw. Prins Willem III, 19 v. Milwaukee n. Greenbay Prins Willem V, 19 te Toronto. Prins Willem v. Oranje, 19 v. Hamburg naar Rotterdam. Radia, 17 v. Boston n. New York. Rijnland, pass. 17 St. Pauls Rock n. Las Palmas Rilnkerk. 18 v. Adela'de n. Melbourne. Riouw, pass. 18 Westp. Kreta n. Port Said. Roebiah, 18 te Madras. Roepat. pass. 18 Gibraltar n. Amsterdam. Ridderkerk. 16 v. Zanzibar n. Hamburg. Rijndam, 19 te Cobh. Singkep. 17 dwars Ceylon n. Port Soedan. Sliedrecht, 17 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Stad Breda. 19 v. Hawaii te Vancouver verw. Stad Schiedam, 17 v. Narvik n. Viaardingen. Stad Alkmaar, verm. 18 v. Narvik n. R"dam. Stad Rotterdam. 18 v. Narvik n. Newport Mon Salland, 18 v. Amsterdam te Hamburg. Sarpedon, 17 v. Turks eil. n. New Orleans. Stad Leiden, 17 270 m. Z. Kodiak. Salatiga, 18 v. Penang n. Port Swettenham. Slamat, 19 v. Tj. Priok te Singapore verw. Stad Arnhem. 18 v. Cardiff n. Narvik. Sarangan. 18 te Basrah. Scherpend recht. 18 v. Recife n. Puerto La Cruz Sehie. 19 v. Rotterdam n. MidtJell. Zee. Steratan, 19 v. Oslo n. Mena el Ahmadi. Soestdijk, 17 te Houston. Vrijdagmiddag werd van het houtveem aan de Hemweg naar de in voorbereiding zijnde houttentoonstelling bij het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de grootste paal vervoerd, die ooit in Nederland werd getransporteerd. De paal is 24 meter lang en weegt 7 ton Sommelsdijk, 18 te Charleston. Stad Dordrecht, verm. 19 v. Antwerpen naar Caglianl. Stad Maassluis. 21 Emden verwacht. Stad Maastricht, vertr. 19 v. Livorne n, Huelva Stentor. 19 v. Amsterdam n. West Indie. Tegelberg, 20 v. Kobe te Hongkong verw. Thalatta, 17 v. Colombo n. Mena el Ahmadi. Tiibodas, 18 v. Penang te Singapore. Tara, 18 te Rio de Janeiro. Tamo, 17 v. Rosario te Buenos Aires. Tabian. 17 t.h.v. Kp. Bougaroni n. Beyrouth. Tankhaven III. 17 nog te Belawan. Teucer, 18 v. Hamburg te Liverpool. Themisto, 17 720 m. O.t.N. Belle eil. Tiberius. 18 v New Orleans te Maracalbo verw. Tjimenteng, 19 v. Sydney te Brisbane verw. Triton, 17 v. Aruba n. Pto Cabello. Ternate, 18 v. Muturi n. Hollandia. Tero. 18 v. Rosario n. Buenos Aires. Tiipanas. 17 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tabian, pass. 18 Malta n. Beyrouth. Teiresias, 19 v. Bremen n. Amsterdam. Telamon, 18 v. Oranjestad n. Santiago de Cuba. Tero, 19 v. Rosario te Buenos Aires verw. Tabinta, 18 v. Halifax n. Alexandrië. Veendam, 19 v. New York n. Rotterdam. Westiand, pass. 17 Kp. Verdische eil n. Rio de Janeiro. Winterswijk, 17 v. Caibarien n. Engeland. Waterman, 17 900 m. O.NO. Tahiti n. Papeete. Willem Ruys, 18 v. Belawan n. Colombo. Wonosari, pass. 18 Malta r,. Port Said. Willemstad, 18 270 m. W. ten Z. Lands End. IJsel, pass. 13 Gibraltar n. Amsterdam. Zaan, 17 v. Malmö n. Gefle. Zeeland (KRL), 19 v. Aden te Port Soedan verwacht. Zuiderkruis. 18 320 m. ZW. Kp. Race. Schepen met passagiers, repatnerenden en emigrerenden Aldabi, 27 te Antwerpen 28 R dam verwacht. A'.hena, vertr. 24 v. Buenos Aires n. R'dam. Alnati, 18 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Bloemfontein, vertr. 20 v. Antw. n. A'dam en 24 v. Amsterdam n. Durban. Bonaire, 21 te Barbados verwacht.. Boschfóntem 18 te Port Soedan. Boskoop, 20 Aruba 21 Curagao verwacht. Cottica, 20 te Plymouth 25 A'dam verw. Groote Beer, 20-21 v. New York te Rotterdam verwacht. Indrapoera, vertr. 26 v. Rotterdam n. Djakarta Jagersfontein, 18 te Port Elizabeth. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 Oct. v. Amsterdam naar Sydney. Maasdam, 19 v. Rotterdam t-e New York verw. Nieuw Amsterdam. 13 v. Rotterdam n. New York Nooi-dam, vertr. 19 v. Rotterdam n. New York. Oranje. 18 v. Amsterdam n. Djakarta. Oranjefontein, 12 v. Kaapstad n. Teneriffe. Oranjestad, 19 Curagao 22 Oranjestad verw. Rijndam, 21 v. New York te Rotterdam verw. Sibajak, vertr. 19 v. Rotterdam n. New York. Veendam, 13 v. New York n. Rotterdam. Waterman, 19-20 Papeete verwacht. Westerdam, vertr. 19 v. New York n. Rotterdam Willem Ruys, 18 v. Belawan n. Colombo. Willemstad, 22 Plymouth 25 Amsterdam verw. Zuiderkruis, 25 te Rotterdam verw. KLEINE VAART Att, 18 v. Antwerpen te Boulogne verw. Arctic. 18 v. Newcastle n. Seaby. Att. pass. 17 Vlissingen n. Boulogne. Atlas, 17 te Kopenhagen naar Amsterdam. Bemina, 17 v. Gothenburg n. Kopenhagen. Binnenhaven, 18 v. Loctudy te Casablanca. Birmingham. 16 v. Harlingen te Goole. Bill, pass. 17 Vlissingen n. Garston. Borneo, verm. 17 v. Londen n. Antwerpen. Bornrif, 18 v. Goole n Sklve. Claes Compaen, 18 v. Liverpool te Viaardingen Coolhaven, pass. 17 Gibraltar n. Amsterdam. Cornelia b II, 18 te Belfast. Caland, 17 v. Torrevieja te Great Yarmouth Coolsingel, 17 v. Huil te Goole. Corrie b, 17 v. Lissabon n. Liverpool. Dinkel, verm. 17 v. Londen n. Rotterdam. Da Capo. 16 v. Casablanca te Agadir. Dinkel. 18 v. Londen teRotterdam verw. Doklaan, pass. 17 Ouessant n. Bengazi. Emergo. vertr. 18 v. Stockholm n. R'dam. Eliza, 16 v. Safi te Agadir. Erebus, 18 v. Lissabon te Antwerpen. Fiducia, 18 v. Boston te Goole. Flevo. 17 v. Agadir n. Mogadon Follonica, 17 te Bordeaux. Frans, 20 v. Silvertown te Horsens verw. Gerry, 19 te Nexoe verw. Hast III, 17 v. Gefle n. Parijs. Hast V, vertr. 18 v.' Guernsey n. Dover, tiennca. 18 v. Leixoes te Pomaron verw. Heemskerk, 18 v. Mantyluoto te Amsterdam. Haskerland, 17 te Harlingen. Hondsbosch, 16 v. Londen n. Zaandam. Hondsrug. 16 v. Bristol n. Plymouth. Import. 17 v. Antwerpen te Lissabon. Ingeborg, 17 te Brake 18 v. Brake n. Antw. Jokurma, 17 te Vasteras. Jorina, vertr. 18 v. Dublin n. Portmouth. Jutland, pass. 18 Kiel n. Groningen. Keyster, 17 v. Goole n. Masnedsund. Kemphaan. 16 v. Riga n. Kolding. Koningin Juliana, 18 te Landskrona. Leny, 17 te Lorient. Lies, 17 v. Mantyluoto n. Amsterdam. Mies, 17 v. Valdemarsvik te Vesteras. Marcella, 18 te Shellhaven. Markab, pass. 18 Kiel n. Casablanca. Matthew, 18 te Thameshaven. Meres, pass. 18 Kiel n. Amsterdam. May Mere, 17 v. Genua te Almeria. Mirach, 17 v. Casablanca te Port Lyautey. Mirfak, 17 v. Nantes n. Bordeaux. Monica, 17 v. Belfast n. Southampton. Mypuck, 18 v. Rouaan te Newport verw. Myson. 17 v. Parijs n. Stockholm. Neeltje b, 17 v. Bayonne n. Bordeaux. Nijenburgh, 17 v. Stockholm n. Koping. Nerocia, 18 te Bergen verw. Noord, 18 v. Shellhaven te Billingham. Noorderhaven, ,18 v. Fecamp te Aarhjus verw. Oleum, 16 v. Londen te Southampton. Olive, verm. 17 v. Londen n. Antwerpen. Oranje, verm. 17 v. Londen n. Antw. Pavo. 17 te Udiksvall. Plcoier, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Prior, 18 v. Methil te Fakse verw. Rapid, 17 v. Kaimar n. Stockholm. Sambre, 16 v. Rouaan te Parijs. Spora, 17 te Casablanca. Spurt. 17 v. Safi n. Agadir. Strijpe. 20 v. Antwerpen te Wicklow verw. Soemba. 17 v. Casablanca n. Berwich. Theano. 18 v. Drogheda n. Southampton. Tilly, 17 Kiel gepass. n. Ostrand. Theodora. 20 v. Krimpen a. d. IJsel te o=io verwacht. Timor. 17 te Hasle. Taormina. 16 te Frederikstad. Urmaio, 17 v. Hamburg te Huil. Van Brakel, 17 v. Umea te Nnyham Van Gelder, 17 v. Port Talbot, n. S. hwarzen- Vrouwepolder, 18 v. Oporto te Viaardingen. huette. Viking, pass. 18 Vlissingen n. Ahenraa. Volharding, pass. 18 Vlissingen n. Antw. Wega, verm. 17 v. Londen n. Antwerpen. Westward Ho, pass. 18 Vlissingen n. Antw.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11