Uurdienst Amsterdam-Rotterdam via Gouda zal verbinding via Haarlem ontlasten Lettergreep raadsel Zie Boven Zuid-Afrika De N.S. in de komende winter Belangrijke wijzigingen voor de Maasstad Overleg in Stichting van de Arbeid hervat Heelal ontvangen op kippengaas J Werkgelegenheid en handhaving van koopkracht primair De bevoegdheden der Tweede Kamer ONZE PUZZLE 12 Meer treinen tussen Rotterdam en Den Haag Meer Dieseltreinen De Iooncompensatie Duitse autosmokkelaars berecht 2 Januari: Zondag! Naar België Radioverslag van 's Prinsen jachtpartij in Afrika Districtscommissaris Gouds Borgstellingsfonds in arrest Effecten- en Geldmarkt Engelse litteratuur Weinig veranderingen bij Naco en Maar sen en Kroon ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 A 4 De winterdienstregeling; 1953-'54 van de Nederlandsche Spoorwegen, die op Zondag 4 October a.s. wordt ingevoerd, brengt voor de stad Rotterdam de sluiting van het Maasstation, de opening van een nieuw station Rotterdam-Noord en een wijziging van de stationsnamen Rotterdam Delftse Poort in Rotterdam Centraal Station en Rotterdam Feyenoord in Rotterdam-Zuid. De nieuwe spoorbaan van Nieuwerkerk naar Rotterdam-Noord, die sinds 17 Mei j.I. reeds door een aantal treinen wordt bereden, zal van 4 October af volledig in gebruik zijn voor al het treinverkeer uit en in de richting Gouda. Op de plaats van de voormalige halte Hillegersberg is een nieuw station gebouwd, dat de naam Rotterdam-Noord zal dragen. Aan dit station zullen stoppen: alle D-treinen naar en van Hoek van Holland, de lange-afstands- treinen naar en van het Oosten en Noorden, de exprestreinen naar en van Rotterdam aismede de op de overige exprestreinen naar en van Den Haag te Gouda aansluitende pendeltreinen GoudaRotterdam v.v., en de treinen van de nieuwe uurdienst RotterdamAmsterdam v.v. via Gouda en Woerden. Ter ontlasting van het verkeer op de „oude lijn" AmsterdamHaarlemDen Haag—Rotterdam zijn enkele maatregelen genomen, waarvan die tot instelling van een uurdienst over de „nieuwe lijn" Am sterdam - Woerden - Gouda - Rotterdam wel de belangrijkste is. Langs deze route zal men in 62 minuten van Amsterdam CS naar Rotterdam CS kunnen reizen en in 64 minuten in tegengestelde richting. On derweg wordt gestopt te Rotterdam-Noord, Gouda, Woerden, Amsterdam-Amstel en Amsterdam MP. In totaal rijden er op werkdagen tussen 7 en 22 uur 16 treinen in beide richtingen over de „nieuwe lijn". De nieuwe reisgelegenheid is in het bij zonder aantrekkelijk voor de bewoners van Rotterdam-Noord, bestemd voor Amster dam-Zuid en Oost en omgekeerd. Zij be spaart hun \'eel tijd in vergelijking met de reis via Delft en Haarlem en is boven dien belangrijk goedkoper. Te Rotterdam DP zullen de treinen rich ting Gouda vertrekken van het nieuwe hoge (toekomstige zesde) perron, dat 4 October dus in dienst komt. Dit perron is door een luchtbrug verbonden met de oude perrons. De tweede maatregel ter ontlasting van het verkeer op de oude lijn betreft een opvoering van de frequentie van de treindienst Rotterdam (Hofplein)Den Haag (HS). Dit is mogelijk, nu de trein dienst Den Haag HSWassenaar-Scheve- ningen v.v. zal worden gestaakt, waardoor materieel vrijkomt. Er komt een 20 minuten-dienst, vertrek kend van Rotterdam Hofplein zowel als van Den Haag HS om 10, 30 en 50 minuten na het hele uur. Het resultaat hiervan is, dat zowel het verkeer in de relatie RotterdamDen Haag als dat naar en van de belangrijke nieuwe bouwcentra Schiebroek en Wilgen- plas beter worden bediend. Op de spitsuren worden op de Hofplein- lijn nog treinen toegevoegd, zodat dan een tien-minutendienst zal worden gereden. Door de voorteaande aflevering van Diesel-electrische één- en tweerijtuigtrein- stellen is het mogelijk de treindienst op de baanvakken LeeuwardenStaveren en LeeuwardenHarlingen van 4 October af geheel met dit moderne materieel uit te voeren. Daar komt dan nog een niet on aanzienlijke opvoering van de frequentie bij. Ook de dienst LeeuwardenGroningen wordt belangrijk verbeterd. Op één stoom trein in beide richtingen na zullen alle treinen tussen beide hoofdsteden Diesel- electrisch worden gereden. Indien de af levering van de DE-treinstellen volgens plan blijft verlopen, kan Groningen er op rekenen, dat nog tijdens de aanstaande winterdienstregeling deze moderne treinen de stoomtreinen op de baanvakken Gro ningenRoodeschool, GroningenDelfzijl en GroningenNieuwe Schans zullen ver vangen. Ook in Noordholland doet de DE-tractie op groter schaal dan tot nog toe haar in trede. In de relatie AmsterdamEnkhui zen zal de stoomtrein geheel verdwijnen. Tussen Alkmaar en Den Helder zal nog slechts op Vrijdag en Zaterdag één stoom trein in beide richtingen rijden, voor het overige wordt de gehele dienst met DE- treinstellen uitgevoerd. De winterdienstregeling brengt voorts een aantal wijzigingen van over het alge meen bescheiden betekenis op tal van lij nen in het gehele land. In het Westen is gestreefd naar ver betering in de relatie UtrechtHaarlem. In de Stichting van de Arbeid is Vrijdag het overleg tussen wexkgevers en de werknemers over de gedeeltelijke Ioon compensatie met betrekking tot de ko mende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking hervat. Uit het ontbreken van enig communiqué is wel af te leiden, dat nog geen overeenstem ming bereikt is. De werknemersorganisa ties zouden vasthouden aan hun eis van 8V2 pet. loonsverhoging voor alle werk nemers; de werkgevers zouden differen tiatie in dit percentage wensen. De Tweede Strafkamer te Aken heeft aan tien van de veertien Duitsers, die in het begin van dit jaar gestolen auto's naar Nederland smokkelden, straffen opgelegd welke variëren van tweeëneenhalf jaar tot een maand gevangenisstraf. De andere verdachten kwamen er met lichtere straffen af. Van de vijf bij deze zaak betrokken vrouwen werden er vier vrijgesproken. De vijfde kreeg een maand gevangenisstraf. De president van de strafkamer en de officier van justitie verklaarden voor de uitspraak, dat de steeds vaker voorko mende autodiefstallen streng gestraft zul len worden. Nog slechts kort geleden moest de Akense justitie een hele serie autodiefstallen behandelen. In laatstbe doelde gevallen waren echter de auto's niet naar het buitenland gesmokkeld. Het resultaat van dit streven is een aan tal nieuwe aansluitingen te Amsterdam CS tussen de treinen richting Haarlem en de treinen richting Utrecht. Het feit, dat Nieuwjaarsdag 1 Januari 1954 op een Vrijdag valt, heeft ongetwij feld tot gevolg, dat op Zaterdag 2 Januari daaraanvolgend het bedrijfsleven zal blij ven stilliggen. Daar vervoer van enige omvang op die dag dus niet te verwachten is, zullen de treinen rijden als op Zondag. Alle treinen NederlandParijs v.v. zul len te Brussel de „Jonction", de Noord- Zuid-verbinding, gaan berijden. Dit be tekent, dat deze treinen zullen stoppen te Brussel-Noord, Centraal en Zuid. De reis- duur RoosendaalBrussel Zuid wordt hier door enigszins verlengd. De treinen 35/34 Den HaagBrussel LuxemburgBasel v.v. zullen slechts tus sen Basel en Brussel-Noord rijden. De aansluiting voor Nederland op een van deze treinen is echter verzekerd door de geïntensiveerde Diesel-electrische dienst Roosendaal-Antwerpen C en de electrische dienst Antwerpen CBrussel. De Belgische Spoorwegen en de N.S. zullen samen een zeer frequente dienst met DÉ-treinstel- len tussen Roozendaal en Antwerpen u gaan onderhouden. Thans rijden in deze relatie in totaal 14 treinen, namelijk 5 D- treinen en 9 locale treinen, waarvan 4 DE en 5 met stoom. Van 4 October af gaan er 20 treinen rijden, namelijk 4 DE- treinen en 16 locale treinen, waarvan niet minder dan 14 DE en 2 met stoom. Op Zondag 4 October zal het station Laan van N.O. Indië te Den Haag worden geopend voor het vervoer van op rijwiel abonnementskaarten bevrachtte, gewone rijwielen naar en van alle stations met uitzondering van die, welke gelegen zijn aan de lijn Rotterdam HofpleinDen Haag Hollandsche Spoor. Van de reiziger wordt evenwel verlangd, dat hij op het station Laan van N.O. Indië zelf voor het laden of lossen van zijn rij wiel in of uit de betrokken trein zorgt. Indien hij bij aankomst van de trein op dit station niet aanwezig is, gaat zijn rij wiel door naar Den Haag HS of Leiden. De radio-reporter Alfred van Sprang, die voor de NCRV in de laatste weken enkele reportages heeft verzorgd uit Nai robi in Kenya, is vandaar naar Aruska in Tanganyika gevlogen waar hij een verslag zal geven van de jachtpax-tij van Prins Bei-nhard. De Prins is inmiddels in Tanganyika aangekomen en de NCRV hoopt in een uitzending op 30 September de „band" te zenden, waarop de reportage van deze jacht wordt vastgelegd. Wegens tekort van 300. Bij een door de overheid gehouden con trole in de boeken van het Borgstellings fonds voor Gouda en omstreken miste men een bedrag van f 300, op grond waar van de disti'ictscommissaris van dit fonds in Gouda, de 58-jai-ige M. W. G. M. van L. in verzekerde bewaring is gesteld. Er wordt een accountantsonderzoek in de boeken van het fonds verricht. Van L. is tevens penningmeester van de „Stichting gedupeerden Oudewaterse- bank". Een commissie uit deze stichting zal Maandagavond een vergadering be leggen om de arrestatie van L. en de con sequenties daarvan voor genoemde stich ting te bespreken. Men kan zeggen dat Ga lilei, toen hij in 1609 de eerste telescoop ter we reld inwijdde, de ster renkunde het- tiveede ge zicht gaf. Tot dat jaar was alles wat astrono men ons omtrent de sterren hadden geleerd gebaseerd geweest op waarnemingen met het blote oog. En in beginsel is er weinig verschil tussen Galilei's primi tieve instrument (dat het tussen haakjes zwaar zou afleggen tegen een doodgeivoon toneelkij kertje uit onze dagen!) en de vijf-meter-spiegel- telescoop van Mount Palomar, die sterren stelsels tot op twee mil liard lichtjaren afstand zichtbaar maakt. Maar sinds enkele jaren hebben wij er een derde gezicht bij gekregen: het radio-oog. Het kan zowel overdag als 's nachts dienst doen en kijkt niet alleen door aardse wolken heen maar door boort ook de donkere wolken in de Melkweg die men reeds met het blote oog kan ontdekken als zwarte plekken in deze vage lichtbaan. Want ook dat zijn wol ken en geen leegten, zo als een oppervlakkige beschouwer misschien zou menen. Dat „alziende" oog heet in de vaktaal een radio telescoop. Het is, zoals wij in de vorige „Zie Boven" vertelden, een instrument waarmee men de straling opvangt en meet die wordt uit gezonden door de water stof-atomen in het heel al. Die straling heeft een golflengte van ruim 21 centimeter. Ons land bezit reeds zo'n radio-sterrenkijker te Kootwijk. Werkspoor heeft echter een veel grotere in aanbouw, waarvan de „spiegel" een middellijn krijgt van 25 meter. Zij zal (on danks het verzet in de gemeenteraad van Dwin- gelo) waarschijnlijk wel op de Kralose heide in Drente komen te staan. Hoe dit instrument er precies uit zal zien is nog onbekend; wij kennen echter wel de radioteles coop van Kootwijk - oorspronkelijk een oude Duitse radar-spiegel - en die was bespannen met..kippengaas! Vangt men daarmee dan zulke radio-straling uit het heelal op? Jawel. Men gebruikt namelijk - deze vergelijking is van professor Oort - voor het zeven van aar dappels een grotere zeef dan voor graan. Het licht heeft een zeer korte golflengte (enkele tienduizendste millieme- ters) en vraagt dus een teer glad gepolijste spie- jel om het zuiver op te vangen. De waterstof straling uit het heelal stelt met haar veel gro tere golflengte lang niet zulke hoge eisen: kip pengaas is als „zeef" fijn genoeg voor deze aardappels". Als wij dit beeld vast houden wordt ons ook duidelijk hoe het komt dat ons radio-oog (de astronomen blijven hard nekkig vasthouden aan de optische termen, hoe wel er geen werkelijk „zien" bij te pas komt)- ook door de donkere wolken in het Melkweg- gebied dringt. Die wol ken bestaan namelijk uit zeer kleine stofdeeltjes. Laat ons voor het gemak zeggen stukjes ijzer of steen of ijs van 1 milli meter dikte. Maar hoe klein ook, licht dringt daar niet doorheen: de golflengte van het licht is nog vele malen klei ner dan een millimeter. De radiostraling van het waterstof-atoom (golf lengte 21 cm!) ziet in deze kleine stofdeeltjes echter geen obstakel en zij dringt er dus wel door. Zo belandt zij on der andere op de aarde. En daardoor „ziet" onze radiotelescoop objecteii die voor een gewone kij ker verborgen blijven. Reeds in de loop der laat ste jaren is door radio- astronomisch onderzoek komen vast te staan dat ons Melkwegstelsel de zelfde spiraal-structuur heeft als de „spiraalne vels" die wij elders zien. De gewone kijker had dit nooit kunnen waar maken. G. v. W. De London Screevers", de „straatartisten" van Londen, gaan een „echte" tentoon stelling houden. Een jury zal de werken beoordelen en de beste bekronen. De schilde rijtjes zullen worden opgehangen op de Nationale Handwerk- en Hobbies-tentoon- stelling, die wordt gehouden in Central Hall te Londen. De Amsterdamse beurs heeft deze week eigenlijk geen goede gelegenheid gehad om te i-eageren op het financieel banket dat de i-egering elk jaar voor de bevolking aanricht. De scherpe koersdaling op de New Yorkse beurs welke er aan vooraf ging heeft ook hier een zodanige indruk gemaakt dat de staatsbegroting enigszins op de achtergrond raakte en eerst toen New York weer wat hogere koersen zond, heeft men zich op de beurs i-ekenschap gegeven van de nieuwe lijn, welke de re gering zowel in financieel als in fiscaal opzicht wil volgen. Over het algemeen kan men zeggen dat de begroting voor 1954 goed is ontvangen. Wat ook niet kan verwonderen, omdat zij een niet ongeslaagde poging is om, zo als de Fi'ansen zeggen, heel de wei-eld en zijn grootmoeder te bevredigen. De lang verdrukte middenklasse der in komens krijgt een behoorlijke verlichting van druk, de huiseigenaars kunnen zich blij maken met een huurverhoging, welke niet wordt afgeroomd, de effectenhandel wordt van de speculatie-winstbelasting be vrijd, de vervroegde afschrijvingen woi'den verlengd, de grens voor de investeringsaf trek verlaagd en last not least zal, als de regering haar zin krijgt, op 1 Januari a.s. een algemene loons- en salarisverhoging ingaan, welke uiteraard door de vergroting van de consumptiemogelijkheid ook aan de nexbngdoenden weer ten goede komt. Wij geloven niet mis te tasten wanneer we zeggen, dat de Nederlandse bevolking zich in het algemeen over het tekort op de staatsbegroting geen zoi-gen maakt. Ook al niet omdat in vorige jaren is gebleken dat er in een begroting doorgaans nogal wat „elastiek" zit en geraamde tekorten ten slotte vaak in overschotten verkeerden. Maar ook al is de begroting voor 1954 min der „ï-ekkelijk" dan haar voorgangsters, zo kan men zich troosten met het feit dat (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvaarding van het voorzitter schap der Tweede Kamer heeft mr. Kor- tenhorst opnieuw bewezen hoezeer ons parlement in hem een woordvoerder bezit, die de kunst machtig is om in fraaie vorm, zinvolle gedachten te formuleren. Deze keer sprak hij in het bijzonder over de zelfstandige positie van de T\Veede Kamer. En dan vooral in verband met de nieuwere ontwikkeling op internationaal gebied, waaixloor de Staten-Generaal, zonder dat de Grondwet zich daartegen in enig op zicht verzet, buiten de grenzen treden van hun oorspronkelijk nationaal beperkt ge bied. Zij aanvaarden immers de opdracht leden aan te wijzen in boven-nationale parlementaire vergaderingen, met een aan tal beduchte -bevoegdheden toegerust. Spe ciaal heeft men hier te denken aan reeds bestaande Europese parlementen en ver der nog tot stand te brengen Europese vergaderingen. Bovendien is er daarnaast de deelneming van Kamerleden aan het internationaal volkerenverkeer als leden van Nederlandse regeringsafvaardigingen, bijvoorbeeld op de algemene vergadering van de UNO. Even stond mr. Kortenhorst stil bij de problemen, die zich voor de volksvei'tegenwoordigers-lederi van zulke delegaties kunnen voordoen in verband met het feit, dat tenslotte de regexdng de instructie voor zulke delegatie vaststelt. Via het toenemend contact van de Kamer met het buiten and, zowel met parlementen in den vreemde als met buitenlandse di plomaten ten onzent, kwam de voorzitter terecht bij de noodzakelijk geworden uit breiding van het Kamergebouw. In dit verband gewaagde hij van de door de Ka mer reeds goedgekeurde plannen tot een uitbreiding naar de zijde van de Hofweg, waardoor onder meer een mede voor gas ten van onze afgevaardigden bestemd restaurant in het gebouw tot stand zal kunnen komen. Applaus begoette deze toespraak. De Tweede Kamer zal op 20 October een begin maken met de algemene beschou wingen over de begroting en de belasting- ontwerpen. Op 14 October zal het wets ontwerp inzake de Watersnood aan de orde komen. In onderstaand lettei-grepenraadsel moet in elk genummerd vakje een woord komen te staan en wel zodanig, dat steeds twee opeenvolgende vakjes, achter elkaar gelezen, een woord vormen volgens onderstaande omschrijving: 29 1 2-~f 2 2 6 3 12 2.3 24" 25 h 5 6 21 Zo '9 r& 11 O 9 8 17 1Z 16 1b 15 11 1+ 2 3 4 5+ 6 6+ 7 7+ 8 8+ 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 16 16+17 17 18 18 19 19 20 20 21 21+22 22+23 23+24 24+25 25 26 26 27 27+28 28+ 1 Met teer bestrijken Soort hert Geliefd Zich vertonend in ware gestalte meestal de duivel) Gerechtelijk ondei-zoek op stoffe lijk overschot Toneel Naaistersbenodigdheden hersenwerk Bekende Plaats in Gelderland Slinger Opgraven van erts Marskramer Periode Tunnel in ertslaag Beroepsmisdadiger Rallye Larve van kniptor Conifeer Hierboven groeien geen bomen meer Douane Verkorte adresaanduiding Borstbeeld Wederom, achterstevoren Deel van een vis Ontdekken, bij toeval verkrijgen Hoofdstad van Colorado Grote afstand. Om mee te dingen naar de geldprijzen ad 7.50, 5.en f 2.50, moeten uw oplos singen, voorzien van de aanduiding „Op lossing puzzle" (op enveloppe of adreszijde briefkaart) uiterlijk Woensdag te 17 uur ontvangen zijn aan een van onze kantoren te Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soen- daplein 37; of IJmuiden: Kennemerlaan no 186. Men sluite geen mededelingen bij. De prijswinnaars waren: van het anagram 2. L. van Prooijen, Middenweg 93, Haarlem-Noord H. FloorPrins, Jac. v. Ruys- daellaan 32, Heemstede J. Koppen, Haarlem Hoofmanstraat 54, ƒ7,50 5,— 2,50 OPLOSSING VORIGE PUZZLE: De gevraagd zegswijze is: „Een veeg uit de pan". De zoekwoorden waren: Engerling, erger nis, neusdoek, voertuig, espenblad, etens tijd, galwesp, uitlaat, Ierland, tekenbord, deurknop, eigenaar, postbode, aardewerk, nadorst. voor 1954 de laatste helft van de vergoe ding voor de watersnoodschade tot een be drag van f 400 millioen moet worden op gebracht, terwijl gehoopt wordt dat ook de defensie-uitgaven allengs wat zullen kun nen worden verminderd. Afgezien hiervan staat het thans zo dat de Overheid in veel sterkere mate dan voorheen met haar financieel beleid in vloed oefent op de economische ontwikke ling en tot op zekere hoogte daarvoor ver antwoordelijk wordt gesteld gelijk dit ook in de Verenigde Staten in sterke mate het geval is. Uit het feit dat de regering ondanks een tekor-t van f 400 millioen op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I met een belastingverlaging durft komen, die 1' 175 millioen meer vraagt dan aanvanke lijk de bedoeling was, zou men kunnen af leiden dat zij een absoluut begrotingseven wicht niet meer primair acht, maar aller- eei-st bedacht is op handhaving en verrui ming van de werkgelegenheid en de ar- beidsvrede in de bedrijven. Dit zijn onge twijfeld belangrijke factoren, hoewel, wan neer mocht worden teruggekeerd tot een z.g. deficittenpolitiek, de economische orde opnieuw zou woi-den verstoord omdat on gedekte begrotingstekorten tenslotte de koopkracht van 't geld moeten verzwakken en ons in de vicieuse cirkel van de inflatie zouden terugbrengen. Na de aanmerkelijke vex-stex-king van de monetaii-e positie is men voor „een beetje inflatie" niet zo heel bang en kan er thans iets meer worden gewaagd in de hoop dat de verlaging van de belastingdruk voor het bedrijfsleven een stimulans zal zijn voor nieuwe ontplooiing van de activiteit. In de Vei-enigde Staten volgt men de zelfde weg. Eisenhower kan niet anders na de toezeggingen welke de Republi keinse Partij heeft gedaan en de scherpe critiek welke nu reeds door Truman en Stevenson op zijn beleid en de gevolgen daarvan voor de Amerikaanse economie worden uitgeoefend. Zo bezien bestaat er geen reden om vooreerst in de Verenigde Staten een scherpe economische terugslag te vrezen. Ook daar trotseert men een groot begrotingstekort om de koopkracht op peil te houden. Intussen valt uit de begroting te lezen dat de regering toch niet geheel zonder zorg is. Met name de kaspositie van het rijk, welke thans uitermate gunstig is, kan binnenkoi't door de gietexe uitgaven en het uitblijven van fiscale meevallers wor den bedreigd. Voor 1953 is het geraamde tekort weliswaar van f 700 millioen tot f 350 a f 450 millioen verminderd, maar voor 1954 raamt de minister een tekort van f 800 a f 1100 millioen, dat dan nog met f 250 millioen zal stijgen als de nog in discussie zijnde regelingen worden aan vaard, terwijl voorts ook de met „tegen- waardegelden" te financieren uitgaven de kaspositie van het rijk ongunstig zullen be- invloeden. Het was aanvankelijk de be doeling dat de gelden van deze tegenwaar derekening, afkomstig uit de Marshall hulp, voor aflossing van schuld zouden worden gebruikt. De Amerikaanse rege ring wenst een deel ei'van voor consump tieve doeleinden te doen besteden en in de naaste toekomst zal de regering dus een beroep moeten doen op de besparingen van de bevolking, teneinde haar uitgaven te kunnen financieren. Voor een bedxeg van f 800 millioen zal dit mogelijk zijn door gebruik te maken van wat de grote institutionele beleggers jaarlijks moeten investeren, de rest zal uit particuliere be sparingen moeten komen. Op grond van het bedrag dat in 1952 aan de regering is ter beschikking gesteld, maakt de regering zich hierover blijkbaar geen grote zorgen, maar wanneer de centrale overheid en de lagere publiekrechtelijke lichamen zo grote bedragen nodig zullen hebben, rijst de vraag of er dan nog voldoende middelen zullen ovei'blijven voor de financiering van het bedrijfsleven, dat thans in veel min der sterke mate dan de laatste jaren tot zelffinanciering in staat is. Zoals de situatie thans is, lijkt het er nog niet op dat in de rentestand een ver andering zal optreden, maar op langere termijn gezien, zal zeer waarschijnlijk met een opwaartse druk op de rentestand moe ten worden rekening gehouden. Op de obligatiemarkt is dit nog niet merkbaar, maar dat hier thans nagenoeg het hoogste punt is bereikt, mag toch wel worden aan genomen. Peter Abrahams: Return to Goli Faber and Faber, London. Goli is de naam die de Zuidafrikaanse inlandse bevolking gebx-uikt voor de stad Johannesburg, en Peter Abrahams, een Zuidafrikaanse neger die naar Engeland geëmigreerd is, vertelt in dit boek over een bezoek van zes weken dat hij er vorig jaar gebracht heeft, in opdracht van het Lon- dense Zondagsblad de Observer. Het karakter van het blad en dat van Abra hams maken dat er een uiterst gematigde, bijna milde toon heerst in. het relaas, iets wat geenszins vanzelf spreekt als men in aanmerking neemt wat er te vertellen valt. Het is tegenwoordig algemeen bekend dat de Zuidafi-ikaanse regering een soort wanhoopspolitiek voert om te voorkomen dat de zwarte bevolking in haar gebied de individuële gelijkheid cn daarmee het col lectieve overwicht vex-werft, en dat zij ver der de Indische mindex-heid ook in haar rechten besnoeit. Veel van de scherpe aan merkingen, die daar uit Europa op komen zijn al te makkelijk herkenbaar als afkom stig uit streken, waar zich het probleem niet voordoet, maar het is niettemin duide lijk dat noch de morele noch de machts positie van de Zuidafrikaanse blanken bij zonder solide is. Het is verbazend zo weinig als men in Zuid-Afrika schijnt te beseffen dat de poli. tiek, die op het ogenblik gevoerd wordt tot een daverende explosie moet leiden als tenminste wat wij van het verloop van zaken in de rest van Afrika zien, niet op volledig gezichtsbedrog berust. Een citaat, dat Abrahams ontleent aan een rapport van het South African Institute of Race Rela tions, geeft daar een kras voorbeeld van. Het rapport behandelt de levensomstan digheden van de neger-arbeider, en komt tot de conclusie dat de lonen te laag zijn om zelfs maar voor een minimaal gezond bestaan te voldoen; maar dan staat er aan het slot van het rapport: „Het Instituut kan niet voorspellen wat in het Zuid- Afrika van 2052 of 2552 de ideale oplossing zal blijken. Bij de huidige ontwikkeling in de wereld is het denkbaar dat er in het jaar 2052 een dominerende Blanke minder heid te zien zal zijn, die op tolerante manier de macht uitoefent over een grote passieve Zwarte meerderheid." Zich voor een dergelijke veronderstelling op de „huidige ontwikkeling in de wereld" te be roepen is inderdaad fantastisch. Abrahams erkent oveidgens dat het Instituut zelf be minnelijk genoeg is; het beveelt een aantal hervormingen aan, „die noch de tegen woordige noch enige toekomstige Blanke Zuidafrikaanse regering ooit uit zou voeren." Het x-eisverslag van Abrahams is, zoals gezegd, heel gematigd van toon; behalve door de natuur van de auteur komt dat waarschijnlijk ook door zijn overtuiging, dat. de toekomst van Zuid-Afrika al onher roepelijk vaststaat. Hij schrijft niet zozeer om tot een revolutie op te roepen, als om te laten zien dat er inderdaad alle reden voor vreugde is, wanneer zij eenmaal be gint. De beste delen van zijn boek zijn ook niet de politieke betogen, die trouwens grotendeels niet anders zijn dan summiere historische samenvattingen, maar de per soonlijke notities. Abrahams is bijzonder .goedgeefs _met personalia; wij horen al dadelijk dat zijn vrouw Dusty heet, zijn zoontje Aren en zijn dochtertje Biddy maar over deze laatste twee wordt verder alleen nog gesproken als over „onze bar baren". Deze soort huiselijkheden zouden bij een vanouds geciviliseerde Europeaan waarschijnlijk nogal pijnlijk zijn om te lezen; bij Abrahams staan ze er zo goedig en naïef dat men ieder protest inslikt. Zijn onbedorvenheid en warmte zijn de beste dingen die men overhoudt uit zijn boek, dat van de onthullingen en de inzichten niet lang zou kunnen leven. Er is bijvoorbeeld in het eerste hoofdstuk een merkwaardig verslag van een gesprek met een Zuid-Afrikaan die in hetzelfde vliegtuig reisde. Hij was vertast te horen dat Abrahams, die met een geheel Engels accent spreekt, van Zuidafrikaanse af komst was. Toen hij het wist, ried hij hem af om naar Zuid-Afrika te gaan: „Waarom gaat u terug? U weet hoe het er is." De verhouding bleef niettemin vrij goed tot aan de tussenlanding op het vliegveld' van Nairobi, de hoofdstad van Kenya, waar Abrahams het van vroeger vertrouwde in stituut vond van de gescheiden W.C.'s voor de verschillende rassen; toen hij uit de W.C. kwam zaten alle Europeanen bijeen „en wierpen schuldbewuste blikken in mijn richting." Hij at zijn lunch aan een tafel alleen, en toen hij bij het instappen nog iets zei tegen zijn voormalige gesprekge- ncot, kreeg hij alleen een gepijnigde blik terug. Op de terugweg naar Engeland bracht hij een bezoek van wat langere duur aan Nairobi, en in zijn verslag daarvan komt een portret voor van Jomo Kenyatta dat wel geschikt is om tegenover het beeld ge steld te worden van de man, die verant woordelijk is voor het bloedige bedrijf van de „Mau-Mau": „....terwijl wij praatten kwam er een verdrietigheid in zijn stem en de nogal arrogante zelfverzekerdheid gleed van hem af en openbaarde een wanhopig eenzaam mens. Deze man had persoonlijke vrijheid en de warmte van goede kame raadschap gekend; hij had gestudeerd aan de Universiteit van LondenEn nu was hij een eenzame man, met haast geen boe ken en zonder iemand waarmee hij op het oude universitaiie niveau kon praten." Het is, wat nu nog Zuid-Afrika zelf be treft, merkwaardig om Abrahams te horen verzekeren dat hij de Nationalisten, die hij natuurlijk als zijn eerste politieke tegen standers beschouwt, toch beter zetten kan dan de Engels-sprekende bevolking; omdat hij ze politiek alleen eerlijker, niet in het minst slechter acht dan de laatste groep, maar vooral omdat hij ze een recht toekent op de Zuidafrikaanse grond, krachtens hun geschiedenis. Het blijkt wel dat het' hem aan generositeit niet ontbreekt, en hij is ook al .helemaal tevreden met Londen om dat hij er geen last heeft van een echte kleurscheiding, alleen van vooroordeel. Een huiselijk zacht mens in de ruwe politiek, waar hij eigenlijk veel te gelukkig voor is: de verbitterden zullen nog wel anders schrijven. s. M. In de dienstregeling van de Nacolijnen van en naar Haarlem komt met de winter- dienst weinig of geen verandering. De onderlinge rijtijden tussen Haarlem en Krommenie in de lijn van Haarlem naar Purmerend en Edam worden aange past aan het gangbare oponthoud bij hel pontveer Buitenhuizen. In de dienstregeling van de lijner. yafi Maarse en Kroon op Haarlem knrni ,-eeÊ verandering.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 14