Felle anti-Amerikaanse rede van premier Malenkov Besprekingen over loonsverhoging zijn geheel vastgelopen Kwestie over loonsverhoging vandaag in ministerraad Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT F.5. willen bestand in Korea niet nakomen", zo meent hij Tweejarig kind kwam om bij boerderijbrand Regering moet nu beslissen Noord-Koreaanse Mig in Zuid-Korea geland Vrachtauto reed café binnen Verklaring van vakcentralen Het woord is aan Oprichting Europees voorlichtingscentrum Na mislukt overleg: Nog een poging tot bemiddeling g£e JAARGANG Np fr§ MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 297e JAARGANG No 215 Voor 100.000 dollar Bidault aanvaardt Adenauers invitatie Prof. G. H. Niessen om het leven gekomen Echtpaar gewond; vrouw later overleden Eredoctoraat voor prof. mr. F. de Vries Weerrapporten Evacuaties in Atjeh ■53 v* Sa es |s s§ 8 zzo zo zzw z zzo wzw windstil NNW 7 windstil OZO 1 O 1 ZW 2 ZZW 2 ZW 3 WNW 5 windstil Z 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 LONDEN, (Reuter) De Sovjet-Rus sische premier Malenkov heeft op een diner, dat op het Kremlin is aangeboden aan de Noord-Koreaanse delegatie, die besprekingen heeft gevoerd met de Sovjet autoriteiten, verklaard: „Het feit, dat In dia en andere Oosterse landen niet zijn uit genodigd voor deelneming aan de over Korea te houden politieke conferentie, «ijst er op, dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst niet wensen na te komen". „In aggressieve kringen weigert men re kening te .houden met het feit, dat het oude Azië er niet meer is", aldus Malen kov, die de moed en het heldendom der Koreanen prees en er op wees, dat het te hulp snellen van Noord-Korea door „vrijwilligers uit het broederland China een bewijs is van de onverbreekbare ban den, waardoor de Aziatische volken zijn verbonden". De Russiche premier trok vervolgens een vergelijking tussen de Amerikaanse onafhankelijkheidsoorlog en de huidige po litiek der Verenigde Staten. „Er is geen enkele Amerikaan, die zeg gen zal dat de onafhankelijkheidsverkla ring der Verenigde Staten onwettig was. Doch dan geldt hetzelfde ook voor het streven van Aziatische volken, om zich vrij te willen maken. Ik vraag mij af waar om de Verenigde Staten zich op aanstich ten van invloedrijke Amerikaanse kringen nu wel sterk inlaten met de binnenlandse aangelegenheden van Oosterse landen, waarbij de Amerikanen zich niet ontzien landen, die een regeringsvorm kennen, welke bij de Washingtonse politici niet in de smaak valt, te blokkeren en te beoor logen", aldus Malenkov. Hij vervolgde: „De Aziaten zijn vast besloten er voor te zorgen, dat hun lan den niet een broeinest zullen worden, waaruit een derde wereldoorlog zou kun nen voortkomen. De Amerikaanse politiek is een poging om de historische groei in Azië tegen te gaan. En indien dan al enkele Amerikaanse leiders het wagen zich voor te doen als tegenstanders van de „oude koloniale po litiek", laat u niet bedriegen. De waarheid gebiedt op te merken, dat de „nieuwe Amerikaanse koloniale politiek" alles, wat vroeger op dit gebied werd gepre steerd, ver achter zich laat en dat deze politiek een aggressief karakter draagt en ten doel heeft, ten bate van de Verenigde Staten, een radicale verandering in het huidige wereldbestel teweeg te brengen verklaarde Malenkov. De Russische premier zeide verder, dat „slechts een volk, dat geen oog heeft voor wat er gaande is in de wereld, in het Verre Oosten, een buitenlandse politiek kan be drijven, waarbij steun wordt verleend aan juist die personen en groepen, die blijk hebben gegeven achterlijk van geestelijke instelling en omkoopbaar te zijn. De heer. Tsjang Kai Tsjek en zijn aanhangers vor men een groep van dergelijke Amerikaan se vrienden". Hij waarschuwde, dat het „onvergefe lijk zou zijn geen aandacht te schenken aan de nieuwe plannen, die de reaction- nairen in het Oosten ten uitvoer willen leggen". Hij wees in dit verband op Zuid- Korea, „dat de Amer-ikanen als militaire springplank willen houden, hetgeen in strijd is met de vereisten om tot een uit eindelijke, vre.edzame regeling van het Koreaanse vraagstuk en een vergroting van de veiligheid van de Aziatische landen te komen". Malenkov sprak ook over de samenstel ling per partijen, die aan de komende po litieke conferentie over Korea zullen deel nemen. Hij zeide, dat deze terecht de „ver ontwaardiging der vredelievende krach ten" had gaande gemaakt. „India en an dere Oost-Aziatische staten zijn thans niet op de besprekingen vertegenwoordigd, al hoewel er geen twijfel aan bestaat dat dit wel het geval had moeten zijn". Hulp Zaterdag is te Moskou, na negen dagen van onderhandelingen tussen een Noord- Koreaanse delegatie onder leiding van premier Kim il Soeng en Sovjet-Russische regeringsleiders, met aan het hoofd pre mier "Malenkov, een communiqué uitge geven, waarin ondermeer wordt mede gedeeld, dat de Sovjet-Unie heeft beslo ten Noord-Korea te helpen bij de weder opbouw van het door de oorlog geteister de land. De hulp zal worden verleend door het ter beschikking stellen van Russische uitrustingstukken en materiaal, techni sche bijstand en het opleiden van Noord- Koreanen om met de te schenken ma chinerieën te kunnen omgaan. De Sovjet-*zal, ten bate van de Noord-Koreaanse bevolking, verbruiks- goederen leveren. Voorts zal Noord-Korea een bedrag van 1.000.000.000 roebel als gift ter beschik king worden gesteld. Noord-Korea krijgt uitstel van terugbe taling van vroeger door de Sovjets ver leende credieten. Bovendien zullen de te rugbetalingsvoorwaarden worden verlicht. PARIJS. ("Reuter). Het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat minister Bidault het voorstel van dr. Adenauer heeft aanvaard tot een bespre king over de Frans-Duitse betrekkingen. Op de rijksweg Den BoschNijmegen is Zaterdagavond in de gemeente Schaik door een passerende buschauffeur het stof felijk overschot aangetroffen van prof. G. H. Niessen, hoogleraar aan het groot seminarie te Haaren. Prof. Niessen had 's middags per brom fiets een bezoek gebracht aan familie in "Wanrooy. Op de terugweg is hij waar schijnlijk door een auto aangereden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Twee huzaren van Boreel, behorend tot het Nederlandse Legercorps, dat deel neemt aan de oefeningen „Grand Repulse" in Duitsland, hebben in het „strijdgebied" in een holle boom dekking gezocht tegen de „vijand": de regen. Gistermorgen is de boerderij van de ge broeders J. en N. Kroes in de buurtschap De Rockebos (gemeente Wanneperveen) geheel afgebrand. De bijna tweejarige Hil- lechien Kroes is daarbij om het leven ge komen. Om vijf uur ging de echtgenote van de heer J. Kroes naar het land om te melken. Haar man bleef in bed, omdat hij wonden aan zijn handen heeft. Mevrouw Kroes legde het tweejarig dochtertje bij haar man in bed. De heer Kroes sliep en merkte hiervan niets. Voor de moeder op weg ging, ontstak zij een petroleumtoestel om thee te warmen. Eén der andere kinderen ont dekte omstreeks zes uur brand en het waarschuwde zijn vader. Deze snelde naar het gedeelte van de woning, waar naar hij dacht, het jongste kind zich bevond. In die tijd drong het vuur in de slaapkamer door en het kleine meisje kwam in de vlammen om. De brand greep zeer snel om zich heen, zodat toen de brandweren van Wanne perveen en Nijeveen ter plaatse waren deze zich moesten beperken tot nablussen. De gehele boerderij en inboedel gingen verloren. In de schuur zijn vier varkens en 40.000 kg hooi verbrand. De schade wordt op 50.000 geschat. Alles was ver zekerd. SEOEL. (AFP.). Een Mig-jager, een straalvliegtuig van Russische makelij, is hedenochtend omstreeks half tien op een Zuid-Koreaans vliegveld 25 kilometer ten Westen van Seoel geland. De piloot is een Noord-Koreaan. Het opperbevel van de UNO heeft op 27 April een bedrag van 100.000 dollar aan geboden aan de eerste communistische pi loot, die een Mig-15 of een andere in de Sovjet-Unie gebouwde jager, onbeschadigd in geallieerde handen brengt. Zondagavond laat is te Goes een zware trailer met aanhangwagen in volle vaart het café van het hotel „Nieuw Goes" bin nengereden, waardoor een van de bezoek sters van het café. de 30-jarige echtgenote van de heer L. J. C. Schoutens uit Goes, zo ernstig werd gewond, dat zij een half uur later in een ziekenhuis overleed. Haar man wei;d eveneens gewond, maar kon na ver bonden te zijn huiswaarts keren. In het café, waarin zich een groot aantal bezoekers bevond, werd zeer grote schade aangericht. De trailer was samen met nog twee an dere vrachtwagens op weg naar Wemel- dinge om mosselen voor Frankrijk te ha len. De chauffeur van de trailer verklaar de, dat de wagen die vóór hem reed plot seling moest remmen voor een fietser. Toen ook hij remde, schoot zijn auto over de weg het café in. Nadat het overleg tussen werknemers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid over een looncompensatie voor de komende huurverhoging niet tot een accoord had geleid, is Zaterdag een nieuwe bespreking gehouden, waarbij minister Suurhoff en staatssecretaris Van Rhijn aanwezig waren. De bemiddelingspogingen van de mi nister hebben niet tot een resultaat geleid. De Raad van Vakcentralen heeft over het vastlopen van het overleg een verkla ring afgelegd, waarin onder meer wordt gezegd: „Bij het Vrijdagmiddag in de Stich ting van de Arbeid gevoerde overleg is de vakcentralen opnieuw gebleken dat er met de centrale werkgeversorganisaties geen reëel overleg valt te plegen over deze be langrijke zaak. Reeds in de vergaderingen van de Stichting van de Arbeid op 8 en 29 Mei is er door de vakcentralen op aange drongen,' zo spoedig mogelijk tot een be paald standpunt te geraken. Hoewel eind Juli de berekeningen, noodzakelijk om tot een concreet standpunt te komen, gereed waren, moest een beslissing steeds weer worden uitgesteld, enerzijds omdat de werkgevers telkens uitstel voor het nemen van een beslissing vroegen, anderzijds om dat de werkgevers een belangrijk gedeelte van de behandeling van de zaak naar de Sociaal-Economische Raad wilden verwij zen. De vakcentralen hebben zich tegen een zodanige verwijzing verzet, vooral ook omdat dit een onnodige en zeer bedenke lijke vertraging in de beslissing over het concrete percentage der loonsverhoging tot gevolg zou hebben. Vrijdag is de laatste poging om tot overeenstemming te gera ken, mislukt. Nu dat het geval is, hebben de werknemersvakcentralen zich nog de zelfde dag tot de regering gewend en haar hun gemeenschappelijk standpunt schrifte lijk medegedeeld." Verklaring van werkgeverszijde Van de zijde der gezamenlijke centrale werkgeversorganisaties deelt men het vol gende mede: Bij de in de afgelopen maanden gevoerde Bij Wilton-Fijenoord werd Zaterdag met goed gevolg Hr. M.s. onderzeebootjager „Gelderland" te water gelaten. Mevrouw H. A. Heringa-Pleyte (inzet) verrichtte de doopceremonie en was blijkens de spanning op haar gezicht van het goede gevolg nog niet geheel overtuigd. besprekingen over een looncompensatie ter gelegenheid van de huurverhoging per 1 Januari 1954 heeft men het van werkgevers zijde sociaal gewenst geacht tegemoet te komen aan de verlangens van de- Raad van Vakcentralen om de loonsverhoging zo danig te bepalen, dat ook de nog resteren de verbruiksbeperking voor de loontrek- kenden zou worden opgeheven. Bovendien verklaarden de werkgevers zich in principe bereid: mede te werken aan een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Januari, waardoor de loonspreiding tussen de categorieën on geschoolden en geschoolden zou worden vergroot. Voorts waren de werkgevers in principe bereid mede te werken aan een nader te bepalen herziening van de richt lijnen voor net gemeenteklassenverschil per 1 Januari, waardoor de verschillen tus sen de bestaande klassen zouden worden verminderd. Alvorens tot een definitieve uitspraak te komen wenste men van werkgeverszijde dat de Sociaal-Economische Raad een oor deel zou geven over de vraag of de totale lastenverzwaring als gevolg van een en ander voor het Nederlandse bedrijfsleven verantwoord te achten zou zijn. In het bij zonder wenste men een uitspraak over de vraag of een lastenverhoging van een grootte als waartoe gemaakte berekenin gen voorlopig hadden geleid, een bevredi gende ontwikkeling van de werkgelegen heid en van de betalingsbalans niet in ge vaar zou brengen. Het wordt door de werk geversorganisaties in hoge mate betreurd, dat de regering "geen aanleiding heeft ge vonden over deze vraag tijdig een advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Opnieuw is door de centrale werkgevers organisaties het grote bezwaar gevoeld van het huidige systeem van loonbeheersing, waarbij met de uiteenlopende economische omstandigheden in de verschillende sec toren van het bedrijfsleven onvoldoende rekening kan worden gehouden. Commentaar van secretaris N.V.V. In een commentaar op de loononderhan delingen voor de Vara-microfoon heeft de secretaris van het N.V.V., de heer Ad. Ver meulen, onder meer gezegd, dat de twee jaar geleden plaats gehad hebbende kop peling van de investerings- en consumptie beperking tot gevolg moet hebben, dat met een opheffing van de investeringsbeper king er ook op 1 Januari een afschaffing moet komen van de resterende consumptie beperking. .De looneis van de Raad van Vakcentralen heeft derhalve betrekking op een volledige compensatie van de huur verhoging en op de afschaffing van de nog resterende consumptiebeperking. Naar de opvatting van de Raad van Vak centralen moet de loonsverhoging verplicht worden gesteld voor de arbeiders, die wer ken onder een collectieve arbeidsovereen komst of onder een door het College van Rijksbemiddelaars opgelegde loonregeling, omdat in beide gevallen, zowel ten aan zien van de huurverhoging als van de con sumptiebeperking, de regering ook bin dende maatregelen heeft genomen. Los van deze loonsverhoging is de Raad van Vak centralen verder van mening, dat een be gin moet worden gemaakt met de vermin dering van de gemeenteklasseverschillen door een extra loonsverhoging voor de laagste gemeenteklasse. Tenslotte wordt door de Raad van Vakcentralen voorge steld, dat na 1 Januari de mogelijkheid moet worden geschapen een extra loons verhoging te geven voor de geschoolde en zeer vakbekwame arbeiders teneinde de ontwikkeling der vakbekwaamheid te sti muleren. Bij deze maatregelen dient naar de me ning van de Raad van Vakcentralen de af schaffing der schoolgelden en de verlaging der loon- en inkomstenbelasting buiten beschouwing te blijven. De heer Vermeulen besloot: „Het is niet mogelijk gebleken, ondanks alle geduld en goede wil van de drie samenwerkende ar- beiders-vakcentralen, over deze voorstel len in de Stichting van de Arbeid overeen stemming te bereiken met de werkgevers. Van meet af aan hebben de werkgevers- vertegenwoordigers bij de onderhandelin gen een zeer ireëel standpunt ingenomen. Zelfs in het laatste stadium der besprekin gen was van een streven, om tot een ver antwoord en aanvaardbaar compromis te komen, geen sprake. Thans moet de rege ring beslissen. Dit verloop van zaken is in hoge mate te betreuren, want het demon streert, dat het met onze zo hoog geroem de samenwerking de verkeerde kant dreigt uit te gaan. Een beroep van de werkgevers op de moeilijkheden, die deze loonpolitiek met zich meebrengt, is misplaatst, want het demonstreert welke kant wij uitgaan als de overheidsinvloed op de loonvorming teruggedrongen wordt. Bij deze mentali teit van de werkgevers kan het gevolg niet anders zijn dan conflicten, vernietiging der arbeidsvrede en in het gedrang komen van de werkgelegenheid en het monetaire even wicht." DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PACINA's Chateaubriand: Het ware geluk kost weinig; als het duur is is het niet van goede soort. STRAATSBURG. (ANP.). De grond wetscommissie, die het statuut heeft ont worpen voor een Europese politieke ge meenschap, heeft besloten tot oprichting van een „Europees studie- en voorlich tingscentrum", dat ten doel zal hebben het denkbeeld van een Verenigd Europa te helpen verwezenlijken door voorlichting van de daarbij betrokken volkeren en het scheppen van een Europese openbare mening. De leiding van dit centrum, waaraan de juridische vorm van een stichting wordt gegeven, zal berusten bij zes parlements leden uit de landen van het zogenaamde „Kleine Europa" en zes vooraanstaande persoonlijkheden op voorlichtingsgebied uit dezelfde landen. Parlementair verte genwoordiger voor Nederland is jhr. mr. M. van der Goes van Naters, vice-voor- zitter der raadgevende vergadering van Europa, die ook als president van het cen trum optreedt. De heer H. H. J. van de Pol, directeur van het Algemeen Nederlands persbureau, is uitgenodigd in de leiding zitting te nemen als technisch-deskundige lid voor Nederland. Aan prof. mr. F. de Vries hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam en voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad, zal op 21 November bij de diësviering van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg het eredoctoraat worden verleend ter erkenning van zijn bijzondere verdiensten bij de ontwikkeling van de economische wetenschappen in Nederland. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zal de ministerraad zich onge twijfeld met het zeer ernstige vraagstuk van het conflict over de lonen bezig hou den. Op het ogenblik schijnt helaas de afstand tussen werknemers en werkgevers vrij groot te zijn. Van werkgeverszijde, zo ver luiden de geruchten zou geen bereidheid bestaan om een salarisverhoging van het geëiste percentage tqe te staan. Daarbij zou onder meer een moeilijkheid zijn dat verschillende zwakke bedrijfstakken een grotere verhoging niet zouden kunnen dragen. Verder is er in het algemeen nog een verschil van betekenis in de verlan gens van de werkgevers aan de ene kant en de werknemers aan 'de andere kant. De eersten willen eigenlijk in belangrijke mate van de huidige loonvorming af. Zij verlangen een veel grootere vrijheid op dit gebied en zouden er de voorkeur aan ge ven, indien men per bedrijfstak onderling de lonen zou vaststellen, terwijl zij tevens op het aambeeld van grotere verscheiden heid, onder andere wat de lonen van ge schoolde en niet-geschoolde arbeiders be treft, gehamerd hebben. Van de kant van de werknemers, die hun eisen niet willen verminderen tot het per centage dat van werkgeverszijde als maxi mum gesteld zou zijn, heeft men bovenal bezwaar tegen hetgeen daar gezien wordt als een uitstel- en vertragingstactiek van de werkgevers. De werkgevers hadden verschillende punten op de voorgrond gesteld, waarvoor zij aanvankelijk nader onderzoek door de Sociaal Economische Raad of door een commissie uit die raad hadden verlangd. Dat zou dan aan de vaststelling van de salarisverhoging zelf vooraf moeten gaan. Gevolg daarvan zou zijn dat op het tijd stip, waarop in de Tweede Kamer de openbare beraadslaging over de wetsont werpen tot huurverhoging enerzijds en tot verlaging van allerlei belastingen ander zijds begint, dat wil zeggen op 20 October, nog onzekerheid zou bestaan over de vraag wat er nu met de lonen zou gebeuren. Dit achten de werknemers beslist onjuist en wensen zij dan ook vermeden te zien. Vergis ik mij niet dan is met de werk nemers ook de regering van oordeel dat in elk geval een nadei onderzoek of en in hoeverre loonsverhoging in het algemeen op het ogenblik economisch toelaatbaar is. niet meer nodig geacht wordt. Natuurlijk zou de. ministerraad vandaag kunnen be sluiten de rijksbemiddelaars opdracht te geven een bindende loonregeling op te leggen met tevens dispensatiemogelijkhe den voor daarvoor speciaal in aanmerking komende bedrijfstakken. Vermoedelijk zal de regering echter liever nog zoeken naar wegen om de beide partijen nader tot elkaar te kunnen brengen. In elk geval schijnt het verkieslijker het uiterste ie doen om althans te bereiken dat werkne mers en werkgevers zich met een even tueel door de rijksbemiddelaars aan te ge ven regeling accoord verklaren. Dat zal nog wel enig overleg vereisen. Of men in het vinden van zulk een met het oog op de goede onderlinge verhoudingen geluk kiger oplossing zal slagen valt op het ogen blik allerminst te voorspellen. Mochten alle pogingen in die richting uiteindelijk mislukken dan zal er met veel anders over blijven dan dat tenslotte de regering op dracht aan de rijksbemiddelaars geeft tot oplegging van een bindende loonregeling. Maar tussen nu en 20 October heeft men misschien nog juist voldoende tijd om de verschillende plooien en die zijn er vele enigermate glad te strijken. (van hedenmorgen 7 uur) Aneta verneemt uit Medan, dat de Bel gische cultuur maatschappij SIPEF haar employé's op de ondernemingen in Atjeh met vrouwen en kinderen naar Medan heeft geroepen met het oog op de reeds enige dagen dreigende onrust. Zaterdag avond zijn de eerste gezinnen van de employé's in Medan aangekomen. Uit verschillende telefonische inlichtin gen welke uit Medan van verschillende plaatsen in Zuid- en Midden-Atjeh zijn verkregen, concludeert men overigens, dat de toestand rustig is. Een bestuurslid van een Islamitische jon gerenvereniging, dat juist van een bezoek aan Atjeh is teruggekeerd, zeide dat hij geen tekenen had gezien, dat de Darul Is lam in Atjeh zou zijn geïnfiltreerd, zoals in geruchten was beweerd. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome toestand £•5 zwaar bew. NNW 2 a c 2c u r* Z S mist mist motregen zwaar bew. regen regen mist regen zwaar bew. mist licht bew. licht bew. mist onbewolkt nevel nevel onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. licht bew. windstil NW O 16 13 14 17 17 19 16 12 19 2 21 1 18 0 25 0 18 10 16 6 16 17 0,4 3 0 1 0,7 2 4 17 18 25 23 24 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust mogelijk nu en dan stormach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koud weer. 22 September Zon op 6.25 uur. onder 18.39 uur Maan op 18.00 uur. onder 5.20 uur Hoog en laag water in IJnviden Maandag 21 September Hoog water: 1.54 en 14.21 uur. Laag water: 9.58 en 22.17 uur. Dinsdag 22 September Hoog water: 2.39 en 15.04 uur. Laag water: 10.48 en 23.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1