Socialisten in Raad van Europa blijven onderling verdeeld Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Verbod atoomwapens, vermindering der strijdkrachten en ontwapenings-gesprek Verdwijningen Russische resolutie in de UNO „Niets nieuws", zegt het Westen eenparig Botsing bij Amsterdam; zeven gewonden Premier van Georgië van zijn post ontheven Het vraagstuk der loonsverhoging Het woord is aan Zahedi wil olie weer op de markt brengen Geen Europese functie voor Prins Bernhard Andere groepen in hoofdzaak accoord Bidaults antwoord bij Adenauer Stormachtig begin van de herfst DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953 Consumptieve uitgaven ook in Juli gestegen wt ui. Drie Amerikaanse soldaten streng gestraft Tempex-robot voor geen klein vuurtje vervaard Morgen bespreking in Econo mische Raad uit het kabinet Verbetering Merwede- kanaal aanbesteed Liberiaans schip gezonken, bemanning gered Ordeverstoringen in Atjeh Weerrapporten (jje JAARGANG No 63 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem, telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 216 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS DE OORLOG blijven verdwijnin gen van belangrijke personen zich met vrij grote regelmaat in het wereldnieuws voor den. Het interessantste geval gold jaren lang de vraag, of Hitier nog leefde. Er doken allerlei geruchten over op, die voor namelijk Zuid-Amerika betroffen. Het leidde alles tot niets. Gelijktijdig hielden sommigen zich bezig met de verdwijning van een van zijn naaste medewerkers in jjgt Nazidom: Martin Bormann. Omtrent l,em bestond, in tegenstelling met het ge- val-Hitler, geen enkele lezing van de wijze waarop hij in de nadagen van het Derde Rijk de dood zou hebben gevonden. Dus aam men aan dat hij Duitsland ontvlucht Jnoest zijn. Ook dit gaf tot nimmer beves- ligde geruchten aanleiding. Als Martin Bormann nog leven mocht heeft hij zich nu al 8% jaar sinds de val van het rijk der Nazi's schuil gehouden en mag men dus jnet enige reden veronderstellen, dat hij dit zal blijven doen. Zijn kans is zeker toegenomen, want de algemene belangstel ling in zijn geval is allang verdwenen en zeer velen zullen zich zijn naam nauwe lijks meer herinneren. Het nieuws omtrent verdwijningen is zich later vooral op de atoombom-produc tie gaan baseren. Misschien herinnert gij u professor met de nogal romantisch klin kende naam Pontecorvo, herinnerend aan een maarschalk van Napoleon, die de titel van Prince de Pontecorvo droeg. Hij was in Engelse dienst en hij verdween met zijn gezin en al zijn atoomwetenschap naar Sovjet-Rusland. Dat schijnt wel vast te staan. En nu is de verdwijning van de Britse diplomaten MacLean en Burgess, een paar jaar geleden, weer eens gereleveerd want mevrouw MacLean, met haar drie jonge kinderen, heeft het voorbeeld van haar echtgenoot gevolgd en is eveneens verdwenen. Uit Zwitserland. Aangezien men steeds heeft aangenomen dat MacLean, nogal wat diplomatieke kennis van za ken bezat, en Burgess, die veel minder erva ring had, beiden naar Rusland moesten zijn gegaan neemt men dit nu ten aanzien van mevrouw MacLean en haar kinderen ook maar aan. Maar bewezen is het in geen van de drie gevallen. Sommige Engelse bladen hebben zich er boos over gemaakt dat de autoriteiten mevrouw MacLean's gangen niet hebben laten waarnemen. Maar zij was tenslotte vrij in haar doen en laten en men achtte blijkbaar geen termen aanwezig om haar voortdurend te laten schaduwen. Zelf had zij trouwens geen geheimen te verklappen, die mogendheden konden in teresseren. Het zou alleen maar aardig geweest zijn uit haar reisroute af te leiden, waar haar man nu eigenlijk wel zit. Er is wel een onderzoek naar ingesteld, maar het heeft geen afdoend resultaat opge leverd. Bij wijze van tegenhanger tegen ver dwijningen, waarbij de Russen telkens aan het langste eind schijnen te trekken, zijn nu twee Amerikaanse bladen voor de dag gekomen met de onthulling, dat de in Juni onttroonde Russische opper-politiechef ,en minister, Lawrenti Beria bijtijds uit Rus land verdwenen zou zijn. Een krant in Californië, die San Diego Morning Union heet, heeft beweerd dat zij bij een eigen onderzoek naar communistische activiteit in Zuid-Amerika heeft vernomen, dat Beria daar zou zitten. Hij zou met drie van rijn medewerkers ontsnapt zijn en senator MacCarthy inlichtingen over Sovjet-Rus and hebben aangeboden in ruil voor asyl in de Verenigde Staten. De New York Daily News weet te vertellen dat Beria's ont snapping uit Rusland door enige welge stelde Amerikanen; van wie het blad er een bij naam noemt, zou zijn gefinancierd. Als men zich afvraagt in hoeverre dit een voordelige belegging zou kunnen zijn want een man als Beria lijkt nu niet zo'n betrouwbare verstrekker van inlichtingen - moet men natuurlijk wel denken aan de filmische mogelijkheden van zo'n ontsnap ping eens Russischen staatsmans. Daar zitten ongetwijfeld talrijke millioenen dol lars winst in. Intussen heeft de Amerikaan se regering een onderzoek ingesteld en senator MacCarthy heeft ook een onder zoek ingesteld. Voorlopig lijkt het nogal een twijfelachtige geschiedenis en de Ame rikaanse overheidspersoon genaamd kolo nel Amoss heeft daar niet onaardig uiting aan gegeven door te zeggen, dat er vijftig procent kans bestaat dat Beria uit Rusland verdwenen is en vijftig procent dat hij er nog zit. In het gevang. Dit soort verklaring kan men ook uitdrukken in de wat afge zaagde vaderlandse term: 't kan vriezen en 't kan dooien. Is Beria nog in Rusland, dan kunnen de Russen dat proberen te bewijzen door hem in levenden lijve aan een aantal buiten landers te vertonen. Maar die kunnen dan natuurlijk weer zeggen dat het een dubbel ganger is. Wat MacLean en Burgess be treft, plus mevrouw MacLean en de kin deren: wat zou het aardig zijn als tenslotte bleek dat zij geen van allen ooit in Rus land waren geweest en ergens op een Stille Zuidzee-eiland onder palmen lagen te luieren. Op zo'n bericht blijf ik hopen. R. P. Uit berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de vaarde van de consumptieve uitgaven der Nederlandse bevolking (1949 is 100) ge durende Juli met 15 punten is gestegen lol 134. Het prijsindexcijfer bleef onver anderd, zodat de hoeveelheid in Juli met '2 gestegen is tot 111, of per hoofd der bevolking van 93 tot 105. De stijging is het sterkst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Hier is niet alleen het waardecijfer van SI op 129 gekomen, doch daalde tevens het prljscijfer met 1 tot 113. Het hoeveel- beidscijfer liep hierdoor met 29 punten omhoog tot 114, of per hoofd der bevolking met 27 tot 108. Het waardecijfer van de voedingsmidde len kwam in Juli op 142, tegen 133 in Juni. Het prijscijfer bleef gelijk op 130, zodat het hoeveelheidscijfer van 102 tot 109 steeg. Ook het hoeveelheidscijfer voor óe genotmiddelen is gestegen en wel van 89 tot 97. De overige goederen en diensten zijn in hoeveelheid met 6 punten gestegen NEW YORK (Reuter). In de al gemene vergadering der U.N.O. heeft de Russische afgevaardigde Wysjinski Maandag verklaard, dat de Sovjet- Unie grote betekenis hecht aan het werk van de U.N.O. Aan het slot van zijn rede diende Wysjinski een resolu tie in, die aandringt op het verbieden •van atoomwapens, het beleggen van een ontwapeningsconferentie, een voorlopige vermindering van de strijd krachten der grote vijf met een-derde, het veroordelen van de aanleg van militaire bases in het buitenland en tenslotte de veroordeling van haat zaaiende propaganda. De Russische afgevaardigde maakte melding van het standpunt der Chinees- communistische regering dat zij zich niet kan verenigen met de aanbevelingen der Algemene Vergadering inzake de deelne mende landen aan de politieke conferentie over Korea. Dat in de richting van deze conferentie geen vorderingen worden ge maakt is volgens Wysjinski, te wijten aan het feit, dat de V.S. er in geslaagd zijn, „in de Algemene Vergadering beslissingen door te drijven, die duidelijk niet in over eenstemming met de Koreaanse bestands overeenkomst zijn". Hij verklaarde, dat in deze overeenkomst niet wordt gezegd, dat aan de conferentie slechts twee partijen moeten deelnemen, zoals de V.S. en hun aanhangers staande houden. Wysjinski beschuldigde de V.S. er van, dat zij niet pogen geschillen door middel van onderhandelingen uit de weg te rui men, maar trachten hun invloed uit te breiden, zulks ten koste van de Sovjet- Unie en haar bondgenoten. In dit verband noemde spreker de N.A.V.O. en de verdra gen, welke de Amerikaanse regering met president Rhee van Zuid-Korea en met maarschalk Tsjang Kai-Ts.iek heeft geslo ten. Volgens "Wysjinski ontbraken de fei ten, die een bevestiging zouden kunnen vormen van de stelling van minister Dulles, toen deze in zijn jongste rede in de U.N.O. en ook bij andere gelegenheden verklaarde dat dergelijke organisaties noodzakelijk zijn. Aan het slot van zijn rede, die anderhalf Op de Amstelveense weg ter hoogte van de Ringspoordi.ik is hedenochtend een taxi op een er voor rijdende auto gebotst, nadat deze was geslipt en dwars op weg komen te staan. Acht personen zijn gewond naar het WiHielniinagasthuis overgebracht. Een personenauto reed van Amsterdam in de richting Amstelveen. Ter hoogte van de Ringspoorbaan wilde de bestuurster een voorligger inhalen, raakte daarbij aan het slippen en kwam daardoor dwars op de linkerwegihelft. Op dat ogenblik werd de auto in de flank gegrepen door een taxi uit Amstelveen. In de personenauto bevond zich een fa milie afkomstig uit Amsterdam, name lijk een echtpaar, een geestelijke, een jonge vrouw en twee kinderen. Deze zijn allen in ernstige toestand naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd. Uit de bagage die de politie in het wrak van de auto aantrof meent zij te mogen concluderen, dat de familie op weg was naar een brui loft, althans een feest. In de taxi zat, naast de chauffeur, een mannelijke passagier. De chauffeur scheen niet lichamelijk gewond, doch is wel, waarschijnlijk met een shock, naar het ziekenhuis overgebracht. Ook de passagier, die een kaakfractuur opliep, is in het Wil- helmina Gasthuis opgenomen. De familie Campfens, die in de geslipte en aangereden auto zat, was op weg naar een bruiloft in Nieuwveen. De heer Campfens is 41 jaar oud, me vrouw Campfens 49 jaar. Hun beide kin deren zijn vier en zes jaar. De mede-inzittenden waren de 33-jarige kapelaan P. Tetteroo en de 20-jarige me dische studente mej. Van Rijn. Het vier jarige jongetje en kapelaan Tetteroo zijn er zeer ernstig aan toe. De toestand van het zes-jarige zoontje is vrij goed. De heer Campfens is nog buiten bewustzijn, even als mej. Van Rijn. Mevrouw Campfens klaagt over hevige pijn in de rug. LONDEN (Reuter) Radio-Tiflis meldt, dat de premier van de Sovjet-republiek Georgië, Bakradze, van zijn functie ont heven is. De nieuwe premier is Galatisj- vili. Merkulava is als eerste secretaris van de communistische partij van Georgië ver vangen door Mzavaladze. Wegens overval op A msterdamse chauffeur Een Amerikaanse krijgsraad in West- Duitsland heeft de drie Amerikaanse mili tairen veroordeeld die op 3 Juli in Am sterdam de taxichauffeur N. Oly van vijf tig gulden hebben beroofd en hem zijn auto hebben ontstolen. De drie soldaten werden respectievelijk tot zes, drie en anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Zij werden ontslagen uit de militaire dienst met verlies van alle financiële rechten. uur duurde, diende de Russische afgevaar digde bovengenoemde resolutie in. „De Sovjet-Unie is er van overtuigd", zo besloot Wysjinski, „dat dit plan niet alleen zal leiden tot een vermindering van de internationale spanningen, maar ook tot het verzekeren van de vrede en de veilig heid in de wereld". „Lenin verklaarde dertig jaar geleden, dat slechts grote zorg en aandacht voor de belangen van de onderscheiden volken de oorzaken van een conflict kunnen weg nemen. Deze regel wordt door de Sovjet- Unie gevolgd bij het aanknopen en ver sterken van internationale betrekkingen", alsdus besloot de Russische permanente afgevaardigde zijn rede. Niets nieuws De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, noemde de rede van Wysjinski „negatief". „Ik heb dit al eerder gehoord", zo zeide hij. Een woordvoerder van de Britse dele gatie noemde de rede „negatief en on vruchtbaar". „Voor zover wij kunnen zien, zijn alle oude bekende Sovjet-argumenten weer eens opgewarmd". De Franse afgevaardigde Hoppenot ver klaarde: „Het was dezelfde langspeelplaat. Er was absoluut niets nieuws in De tempex-robot kijkt u aan. In Amsterdam ver scheen hij Maandag middag op het appèl om ten overstaan van binnen- en bui tenlandse autoritei ten te demonstreren dat hij voor geen klein vuurtje ver vaard is. Het z.g. tempex-pak waarin de robot, in werke lijkheid een brand weerman, is gestoken, kan een hitte van 1200 graden door staan. Het hoeft geen betoog, dat de robot toen hij eenmaal in het vuur ging, zijn handen thuis hield ofwel bekleed met echte tempex-hand schoenen. (Van onze parlementaire redacteur) Ik heb niet de indruk dat in het Kabinet soortgelijke meningsverschillen over het vraagstuk der lonen zullen rijzen als die welke er thans tussen de werkgevers organisaties en de vakcentrales bestaan. In regeringskringen zou men er niet toe willen overgaan de kwestie nog eens door de Sociaal-Economische Raad te laten bekijken, omdat men over genoeg gegevens meent te beschikken om te kunnen nagaan of in de gegeven omstandigheden een loonsverhoging over de gehele lijn econo misch te verantwoorden is. Vermoedelijk zal het morgen met betrek king tot deze kwestie een zeer belangrijke dag worden. Dan vergadert de Raad van Economische Aangelegenheden uit het Kabinet, voorgezeten door de minister president. Men mag verwachten dat dit kleinere college zich wel in staat zal achten een beslissing, althans in beginsel, te nemen. Wanneer dat is gebeurd is het onwaarschijnlijk dat er zich nog verdere verwikkelingen in de ministerraad zouden voordoen. Van werknemerszijde heeft men zich, aldus de indruk die in vrij ruime kring schijnt te bestaan, met een loonsverhoging van 8 Y? procent wel wat erg aan over vraging schuldig gemaakt. Maar in belang rijke mate zou deze reactie veroorzaakt zijn doordat aan de andere kant de werk gevers het been wel wat al te zeer stijf hielden. De belangrijkste factor is echter de algemene economische toestand. Nu valt niet te ontkennen dat die gunstig is, terwijl men ook niet moet vergeten dat voorzover de loonsverhoging de ondernemingen op zwaarderè lasten zou brengen, de komende belastingverlaging die in belangrijke mate zal opvangen. Ongetwijfeld zullen er wel enige speciale bedrijfstakken of ondernemingen zijn voor welke eventueel een loonsverhoging met bijvoorbeeld 6 procent al moeilijk te dragen zou zijn. Met het oog daarop moet natuur lijk de mogelijkheid voor dispensatie be staan en zou dus daarvoor een doeltreffen de regeling dienen te worden getroffen. De Rijkswaterstaat te Utrecht heeft heden aanbesteed het verruimen van het Amster damRijnkanaal in de gemeenten Loener- sloot, Loenen, Ruwiel en Breukelen. Van de twaalf inschrijfsters was de N.V. C. J. van der Hoeven te Den Haag de laagste met f 1.756.000. Hoogste de N.V. A. H. Prins te Sliedrecht met f2.872.000. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Hector Berlioz: De tijd is een groot leermeester, zegt men; het nare is alleen dat hij zijn leerlingen vermoordt. TEHERAN (A.F.P.) In de Perzische pers is Maandag een verklaring van pre mier Zahedi gepubliceerd, die een ant woord vormt op een drietal vragen. Ten aanzien van het olicvraagstuk zegt Zahedi, dat zijn regering van mening is, dat de Per zische olie op de internationale markt moet worden gebracht. „De toestand van de in stallaties te Abadan iaat veel te wensen over, maar wij zijn vastbesloten, maatrege len te nemen om hierin snel verbetering te brengen," aldus de generaal. Over het lot van Mossadeq en de zijnen verklaart Zahedi dat „allen, die de troepen order hebben gegeven, het vuur te openen op loyale betogers en die hierdoor een ge wapende opstand tegen de wettige regering ontketend hebben, door een krijgsraad zullen worden berecht." Op een vraag inzake het houden van nieuwe verkiezingen zegt de premier, dat hieromtrent nog geen besluit is genomen, maar dat als er verkiezingen zullen worden gehouden, dit zal gebeuren volgens de hui dige wetgeving. De Perzische premier heeft Maandag avond 150 communisten verbannen naar het woeste, Westelijke deel van Perzië. Een Perzische regeringscommissie heeft Maandag, onder voorzitterschap van pre mier Zahedi,' de toestand besproken die is ontstaan door de tegen de regering ge richte houding van de Kachgai stam in de provincie Fars. De beraadslagingen wer den bijgewoond door de gouverneur van de provincie, Ali Heyatt. Besloten is zeer binnenkort een commissie onder leiding van gouverneur Heyatt naar Fars te zen den om contact op te nemen met de stam hoofden der Kachgais. STRAATSBURG (A.N.P.). In de in ternationale pers hebben de laatste tijd geruchten de ronde gedaan volgens welke Prins Bernhard door het comité van mi- pisters van de Raad van Europa zou zijn of zou worden benaderd voor het aanvaar den van een benoeming als de door deze raad gezochte „eminente Europese per soonlijkheid" die zich zou moeten wijden aan het probleem der Europese vluchte lingen en aan dat van Europa's overbevol king. Enkele dagen geleden werd nog door een Engels blad gemeld, dat de Neder landse regering de raad te verstaan zou hebben gegeven, dat een dergelijke stap niet haar instemming zou hebben. Deze geruchten zijn Maandag volkomen ontzenuwd door de voorlichtingsdienst van de Raad van Europa, die onomwonden heeft verklaard, dat er bij de overwegin gen van het comité van ministers nooit sprake van is geweest een dergelijk ver zoek tot Prins Bernhard te richten. Er zijn tijdens die besprekingen verschillende an dere namen genoemd, ook die van dr. Al- bert Schweitzer, maar ook deze laatste is nimmer door het comité aangezocht, zodat ook het recente persbericht, volgens het welk dr. Schweitzer een dergelijke uit nodiging zou hebben afgeslagen, uit de lucht gegrepen is. Een aantal andere per sonen, dat benaderd is, heeft om verschil lende redenen de benoeming niet willen aanvaarden, maar toch hopen de ministers, dat zij binnen enkele weken een formele benoeming bekend zullen kunnen maken. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, 22 September. De vorige keer hebben wij iets verteld over het begin van het algemeen politieke debat, dat in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa gaande is. De grondslag van dit debat is een persoonlijk rapport van de Belgische socialist Spaak. In dit rapport wordt onder meer gezegd, dat her eniging van Duitsland noodzakelijk is voor de vrede en dat neutralisatie of demilitari- satie van Duitsland onaanvaardbaar is. Het herenigd Duitsland zal in de Euro pese Gemeenschap geïntegreerd moeten worden en er zal een Vier Mogendheden- conferentie moeten komen ter regeling van het probleem-Duitsland en het probleem- Oostenrijk. Aldus het voornaamste van Spaak's conclusies. Vandaag zal men tot diep in de nacht doorvergaderen en dan zullen waarschijn lijk omtrent vijftig Europese parlementa riërs het hunne hebben gezegd. De poli tieke commissie zal daarna aan het werk gaan om een resolutie op te stellen. Het is de bedoeling. Zaterdag met een stemming over deze resloutie, waar de regeringen dan op kunnen gaan studeren, de najaarszitting van de Raadgevende Vergadering te be sluiten. De debatten hebben een merkwaardig verloop. Spaak is een socialist, maar zijn Engelse geestverwant Robens heeft onmid dellijk heftig stelling tegen hem genomen. Hij voelt niets voor bewapening in Duits land. Hij wil algemene ontwapening zien te bereiken, waarvoor men vijf jaar de tijd zal krijgen, gedurende welke jaren Duitsland ontwapend zal moeten blijven. Dat gaat dan dezelfde kant uit als na de eerste wereldoorlog, wierp de liberaal Lord Layton, hem tegen. En wij weten hoe het toen is afgelopen. Behalve deze bejaarde en gezaghebbende liberaal, keerden ook de Engelse conservatieven Hollis en Lord John Hope zich tegen de Labour-man. Daar had men dus de Engelse binnenlandse politiek op het Europese forum. Opzienbarend Robens kreeg natuurlijk steun van par tijgenoten, onder wie er zich echter één bevond die er heel anders over dacht, na melijk Denis Healey. Deze stelt de Atlan tische Gemeenschap voorop en kan in het Atlantische kader Duitsland heel goed heb ben. Hij ging intussen nog verder: als de Amerikanen zouden vastleggen, dat zij de eerstkomende jaren nog troepen op het Europese continent zouden houden, zou Engeland zelfs wel tot de Europese Defen sie Gemeenschap kunnen toetreden. Deze mededeling is enigszins opzienbarend, al moet worden gezegd, dat sinds de uitslag van de Duitse verkiezingen de Engelsen iets minder afkerig lijken van de gemeen schappen van het „Kleine Europa", (waar toe ook de E.D.G. behoort). Maar zo sterk als door Denis Healey, die evenwel als een eenling kan worden beschouwd, is het nog niet gezegd. Het zit met de socialisten in Europa ove rigens vreemd in elkaar. In Engeland zien wij Robens en de zijnen contra Spaak en Healey met een geheel apart standpunt. Spaak, de rapporteur, is socialist, maar hoe denken zijn Belgische partijgenoten er over? Zij hebben totnutoe gezwegen. En de Duitse socialisten? Zij hebben ook gezwe gen. En de Franse socialisten? Van hen heeft er gisteren een gesproken, Gérard Jaquet. Hij staat het dichtst bij Spaak. Maar in zijn eigen kring staat hij als „Europeaan" wat apart. De rest heeft nog gezwegen. Van de Nederlandse socialisten heeft het Tweede Kamerlid Goedhart ge sproken, niet ongunstig ten aanzien van Spaak, behalve dan zijn eis, dat ook aan de satellietstaten, waarover Spaak's rapport niets zegt, aandacht zal worden besteed. De Noorse socialist Finn Moe gaat een eind in de richting van Robens (evenals een andere Noorderling, de Deense liberaal Lannung). Wel eens Onder de Europese niet-soeialisten in dit debat is, ondanks enkele nuances, een wer kelijke eenheid te onderkennen, voorzover ze hebben gesproken. Zij staan in grote trekken wel dicht bij het rapport van Spaak. De Engelse conservatieven, de Christen-democraten, Christelijke socialen, Katholieken en ook de liberalen (Lord Layton, de Belg Jean Rey, de Duitser Becker zijn het goeddeels eens).Van de Ne derlandse niet-socialisten hebben C. H. Vixseboxse en mej. Klompé gesproken. De Duitse Christen-democraten Kiesinger en Tillmans hebben getracht te betogen, dat men niet voor een Duitse overheersing moet vrezen. Adenauer heeft een zo groot vertrouwen van de kiezers verkregen, zo zeiden zij, niet omdftt hij de man zou zijn, die Duitsland een overheersende positie zou geven, doch omdat zij in hem de man zien voor samenwerking met andere lan den. Er komen vandaag nog een stuk of twintig afgevaardigden aan het woord. Wij zullen dus morgen op het debat terug komen. Een debat overigens van parlemen tariërs onderling, want er is niemand van het ministerscomité aanwezig. De Belg Rey uitte hierover zijn verontwaardiging. Luid applaus betekende, dat de Raadgeven de Vergadering ten deze zijn verontwaar diging volkomen deelde. Nieuwe secretaris De secretaris-generaal van de Raad van Europa, Jaques Camille Paris, is enige maanden geledën door een auto-ongeluk omgekomen. In de hierdoor ontstane vaca ture moest door de Raadgevende Vergade ring op voordracht van het ministerscomité worden voorzien. Vandaag is in die vaca ture benoemd Léon Marehal, evenals zijn voorganger een Franse diplomaat. PARIJS. (Reuter/ANP). Het Libe riaanse schip „Greenville", dat Zondag avond in nood kwam te verkeren op de Atlantische Oceaan nabij de Azoren, is Maandagmiddag gezonken. De bemanning van de „Greenville" is opgepikt door het Franse passagiersschip „11e de France", dat Zondag koers had gezet naar de „Green ville", nadat dit schip had geseind dat het stuurloos en met door hoge zeeën verplet terde brug ronddreef. BONN. (DPA). De Franse Hoge Com missaris in Duitsland, Frangois-Poncet, heeft Maandagmiddag bondskanselier Adenauer het antwoord van de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bidault, op diens schrijven overhandigd. Bidault verklaarde zich, zoals te Parijs een woordvoerder van het *Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meedeel de, bereid tot een bespreking over Frans- Duitse aangelegenheden. In gezaghebbende Parijse kringen acht men 't mogelijk, dat Bidault en Adenauer, gezien hun drukke bezigheden, in Den Haag hun besprekingen zullen beginnen, als zij daar in October de vergaderingen van de zes ministers van de landen der kolen- en staalgemeenschap bijwonen. Te Bonn is vernomen, dat het Saarpro- bleem en de bekrachtiging van het EVG- verdrag de belangrijkste onderwerpen van gesprek zullen zijn. De betekenis van het Saarprobleem in vergelijking met het streven naar Euro pese eenheid, als geheel, moet men, volgens de West-Duitse bondskanselier, Adenauer, niet overschatten. Adenauer zeide dit in een vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad „Newsweek". DJAKARTA, (Aneta) Maandagmid dag deden onbevestigde berichten de ronde volgens welke op drie plaatsen in Atjeh, namelijk Langsa, Lho Seumawe en Leulaboh ordeverstoringen hebben plaats gevonden. Volgens het dagblad „Merdeka" zou een aantal leden van de gewapende macht bij de ordeverstoringen betrokken zijn ge weest. In een hoofdartikel schrijft „Mer deka". „De situatie in Atjeh is niet bevre digend. Men mag aannemen, dat er een toestand is ontstaan, welke niet meer door de regering wordt beheerst. Atjeh werd allang stiefmoederlijk behandeld. De re gering zal repressief moeten optreden en wij weten niet, hoe dan de gevolgen zul len zijn. West-Java werd een probleem, daarna Zuid-Celebes en West-Borneo en nu Atjeh....". Het K.N.M.I. deelt mede: het najaar is met een Zuidwesterstorm ingezet. Een tro pische cycloon, die midden vorige week bij de Westindische eilanden tot ontwikkeling kwam, is de Atlantische Oceaan overgesto ken. Uit deze zeer intensieve tropische cy cloon is een zeer diepe depressie ontstaan die over een groot gebied van de Atlanti sche Oceaan zware stormen veroorzaakte met windsnelheden van ruim 140 km. per uur. Het stormveld breidde zich uit over het Kanaal en het Zuidelijk deel van de Noordzee. Het Nederlandse weerschip Cir rus melde golven van 13 meter hoogte. Vanmorgen was het centrum van de de pressie bij de Oostkust van Schotland aan gekomen. De hoogste gemeten gemiddelde wind snelheid boven ons land was tot vanoch tend 8 uur 70 km. per uur te Den Helder. In buien kwamen stoten van ongeveer 90 km. per uur voor boven land. Vanmorgen is ten Westen van Ierland een nieuwe depressie verschenen, die in snel tempo naar onze omgeving komt. Het onrustige weer is dus nog niet voorbij. (van hedenmorgen 7 uur) vveers- M g ,-S "243 X 2d et <TJ J w 3 toestand S~ So a> O iSt 5iï rs zS Helsinki regen ONO 8 14 0,1 Stockholm geheel bew. O 2 14 0 Oslo regen ONO 4 Kopenhagen zwaar bew. ZZW 5 14 1 Amsterdam regenbui ZZW16 17 9 Edinburgh regen W 4 15 1 Londen regen ZW 11 17 1 Luxemburg zwaar bew. ZW 14 15 3 Parijs onbewolkt ZW 10 20 3 Bordeaux regenbui WZW 3 19 2 Grenoble mist windstil 24 10 Nice licht bew. NNW 3 24 0 Genève regenbui ZW 5 21 5 Zürich zwaar bew. W 2 21 10 Locarno zwaar bew. O 1 Berlijn zwaar bew. WZW 3 19 0 Frankfort zwaar bew. ZZW10 19 6 München zwaar bew. W 4 21 1 Wenen licht bew. W 4 22 0 Innsbruck regen windstil 21 5 Rome licht bew. ZZO 4 27 0 Maximum temp. gisteren: tieerslag laatste 24 u NIEUWE DEPRESSIE OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar later verspreide op klaringen. Aanvankelijk nog krachtige, later afnemende en naar Zuid krim pende wind. Mogelijk tijdelijk wind uit uiteenlopende richtingen, later toene mende wind ruimend naar Westelijke richtingen Weinig i/erandering in tem peratuur. 23 September Zon op 6.27 uur. onder 18.37 uur Maan op 18.16 uur. onder 6.51 uur. fVolle maan) Hoog en laag waterin IJmuiden Woensdag 23 September Hoog water: 3.21 en 15.44 uur. Laag water: 11.31 en 23.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1