lpp SWIBM Kwestie van import vergunningen doet nieuwe prijsstijging vrezen HOOGTEZON PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Vrijgezellen bespraken hun problemen ió het zo J WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 DE INDONESISCHE HANDEL De nationale importeurs zullen geleidelijk meer begunstigd worden H. 1. MAERTENS N.V. Motie om belastingverlichting Heringa Wuthrich Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Tzveede Kamer over nota Bevreemding over de aardgaslevering „Volkshuishouding onnodig lang van dit gas verstoken" Zakenman met schadelijke praktijken gearresteerd Hoger maximum voor studiebeurzen Statistiek der jeugdorganisaties Radioamateurs en de Ghristchurch Race Damesbeurs in Den Haag geopend Geen commentaar op affaire-Beria Poolse geestelijken veroordeeld Leven op andere planeten (Van onze correspondent te Djakarta) Twee dagen lang is er grote bedrijvig heid geweest op de goederenmarkt in Dja karta. Kooplieden - en speciaal Chinese bij wie het meeste kapitaal te vinden is - kochten, naar men ons meedeelde, alle im portgoederen op waarop zij beslag konden leggen. De oorzaak hiervan lag in de cir culaire van het Centraal Invoerkantoor, waarin werd meegedeeld dat geen nieuwe invoervergunningen zouden worden ver strekt voor import, welke nog dit jaar zou worden geëffectueerd, en dat uitbreiding zou worden gegeven aan de groepen van importartikelen, die uitsluitend voor Indo nesische importeurs zijn gereserveerd. Daar dit de uitsluiting van de buitenlandse importeurs betekende, en wel in een sec tor van de import, waarvoor in 1952 voor drie milliard rupiah werd ingevoerd en die nu voor slechts 25 percent in handen van nationale importeurs is, verwekten deze maatregelen grote deining. Intussen werd enige dagen na de publi catie de circulaire op last van de minister van Economische Zaken (en kennelijk ook nadat de gouverneur van de Bank Indo nesia zich er mee bemoeid had) ingetrok ken. Zij was namelijk uitgegeven door een daartoe niet bevoegde ambtenaar en dit heeft in de pers in Indonesië natuurlijk volop critiek gewekt, waarbij wij onder meer lazen „dat zelfs de minister pas vier dagen na de uitgifte van de inhoud van de circulaire op de hoogte was gekomen". De bui is dus voor het ogenblik overge dreven en de verstrekking van de devie- zenvergunningen zal worden voortgezet. Voor hen, die de importhandel zo snel mo gelijk in handen van Indonesiërs wensen, is echter als balsem op de wonde mede gedeeld dat de intrekking der circulaire geen afbreuk zal doen aan het beleid ten gunste van de nationale importeurs. Direct na het bekend worden van de cir culaire over de beperking der invoerver gunningen, was op de markt een stijging der prijzen waar te nemen als gevolg van de vrijwel ongelimiteerde vraag naar alle soorten importgoederen. Toen de circu laire was ingetrokken, kwam de markt weer tot rust en werden zelfs kleine trans acties gedaan. In hoeverre de stijging der prijzen in de groothandel zal doorwerken, moet worden afgewacht. Blijven de klein- handelprijzen op hetzelfde peil dan is het waarschijnlijk, dat de speculatie zich dit maal een strop heeft gekocht. Ongerustheid niet weggenomen. Vrees voor prijsstijging, en dus voor verhoging van de kosten van levensonder houd, is de drijfveer geweest bij het in trekken van de maatregel, welke voor de Indonesische importeurs een groter deel van de importhandel zou reserveren. Er zijn reeds bepaalde artikelen, waarvoor uitsluitend aan Indonesische importeurs deviezenvergunningen worden verstrekt. Deze groepen van artikelen zouden tot vijftien worden uitgebreid. En ook al is deze maatregel dan nu ingetrokken, dan is het toch wel van belang deze groepen te noemen, want te enigertijd is een der gelijke - en dan definitieve - maatregel toch te venvachten. Het waren: alle soorten textiel, alle soorten kramerijen, meel, cement, spijkers, vensterglas, kantoor- en schrijfbehoeften, caustic soda, goenizakken, rijwielonder- ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN ƒ49.75 delen, fototoestellen, autobanden, schroe ven, hang- en sluitwerk, houtvrij schrijf papier, ijzer- en aluminium-dakbedekking. De groepen omvatten het grootste deel van de importhandel, voor de financiering waarvan, naar de berekening van de gou verneur van de Bank Indonesia een bedrag van 1125 millioen rupiah nodig is. De Indonesische importeurs zijn echter niet in staat een dergelijk bedrag te four neren. Daardoor zou enerzijds de mogelijk heid kunnen ontstaan, dat de invoer zou stagneren (met kans op stijgende prijzen), anderzijds zou dit het verkopen van invoerlicenties aan buitenlandse impor teurs, in de hand werken. Een stromannen- systeem dus, dat men reeds eerder bij het toewijzen van importvergunningen aan Indonesiërs heeft gekend. Voorts is bij ge brek aan voldoende ervaring in het tegen concurrerende prijzen in het buitenland aankopen van goederen en het ontbreken van een goede organisatie bij de distri butie, een stijging der prijzen te vrezen. De gouverneur van de bank Indonesia, mr. Sjafruddin Prawiranegara, heeft in een uitvoerige uiteenzetting duidelijk ge maakt, dat de vervanging van importeurs, als door de ingetrokken circulaire beoogd, geen verbetering betekende, doch slechts pijn en ellende tot gevolg zou hebben ge had. Hij is het er in principe mee eens, dat de importhandel overgaat in Indonesische handen.Maar de bescherming van de Indo nesische inmporteurs mag geen parasitisme doen ontstaan. Dit zou zeker gebeuren als de Indonesische importeurs rechten zou den worden gegeven, die boven hun capa citeiten liggen, zowel financieel als organi satorisch. Het belang van enige tientallen mil- lioenen Indonesiërs, voor het merendeel arme mensen, mag niet opgeofferd worden aan dat van enige honderdtallen Indone sische importeurs, aldus mr. Sjafruddin in zijn nuchtere en moedige waarschuwing tegen een overhaaste overschakeling van Indonesiërs in de importhandel. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaidtraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Hoogmis. 9.30 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelm- gen. 12.33 Het klinkt gek.... maar ook het dier maakt u nog gezonder, causerie. 12.45 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en cello. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Hawaiïan- ensemble. 15.30 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Omroep-orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Marinierskapel. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Vocaal ensemble. 18.35 Op de stelling. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.50 Ra, ra, hoe zit dat? 21.05 Orgel. 21.40 Promenade orkest en solist. 22.30 Altviool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor en orgel. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.0 Platen. 11.10 Cabaret. (Intermezzo: Hé, zijn die getrouwd?). 11.30 Platen. 11.45 Van de hak op de tak, in en om de tuin, cause rie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionne tje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelineen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Musette orkest. 13.55 Beroemde Engelse Rechtzaken, hoorspel. 14.30 Fluit en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Drie in één, het leven onzer Vaderen omstreeks het jaar 1900. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Tramp en tanker onder de driekleur. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Jazz- Album. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Gevarieerde muziek. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Dr. ir. C. Lely de Ingenieur-Staatsman, causerie. 20.15 Lichte muziek. 20.50 Het schandaal, hoorspel. 21.05 Der Rosenkavalier, opera (3e acte). 22.15 Klankbeeld, 322ste Squadron. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.15 Operettemuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen 18.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Missie-montage. 20.40 Omroep orkest. 21.15 Wat is dat? 21.45 Spirituals en arbeidsliederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en rfano. 22.55—23.00 Nieuws. 9BC 22.00—22.30 Nieuws. De Engelsen en het wasteland. Engelse litteratuurgeschiedenis <t>p 224 en 49 m.). Had het vrijgezellencongres te Greven- bicht aanvankelijk meer weg van een feest dan van een congres, zij het dan ook een feest met een folkloristische inslag, op-de laatste dag ervan kreeg het wel degelijk het karakter van een congres. Dat was een gevolg van het feit, dat een aantal con gressisten over de lezing, die de heer J. Munnichs uit Nijmegen Zondagavond heeft gehouden over de psychologie van de vrij gezel, een sectie waren gaan vormen, die met de spreker en met elkaar eens serieus over bepaalde problemen van gedachten wilden wisselen. Zondagavond laat hield de sectie haar eerste bijeenkomst, Maan dagmiddag volgde een tweede. Problemen zoals huwelijksangst, huwelijksremmingen en het zoeken van de juiste partner wer den ter sprake gebracht. Men meende bij burgerij en overheid een zekere discriminatie te kunnen constate ren in die zin, dat men zich niet steeds voldoende realiseert, dat ook een vrijgezel behoefte heeft aan behoorlijke huisves ting, dat hij bij het verwerven van een positie gelijke rechten dient te hebben als gehuwden en dat ook de ongehuwde vrouw zich vrij moet kunnen bewegen, zonder dat zij daarop aangekeken wordt. Het c V gres verklaarde zich later una niem accoord met een door een Amster damse congressist ingediende motie be treffende vrijgezellenbelasting. Deze motie zal ter kennis van de regering worden ge bracht. In deze motie wordt er bij de regering op aangedrongen de vrijgezellenbelasting dermate te verlichten, „dat daardoor het leven van de vrijgezel (lin) in mogelijk heden gelijk wordt aan dat van de andere Nederlandse staatsburgers". ADVERTENTIE In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de nota inzake de gasvoor- ziening geven vele leden er hun bevreem ding over te kennen, dat er nu reeds meer dan drie jaar zijn verlopen, sinds de eer ste belangrijke aardgasbronnen werden aangeboord en niettemin nog steeds geen aardgas in belangrijke hoeveelheden afgeleverd. „Dit wekt de indruk", aldus deze leden, „dat men ten departemcnte weliswaar druk doende is een perfecte gasvoorzie- ning voor te bereiden, doch de Neder landse volkshuishouding onnodig lang verstoken laat van het gebruik van aard gas. Deze gang van zaken schijnt ook on gunstig af te steken tegenover die met betrekking tot dezelfde materie in andere landen, zoals Frankrijk, Italië en Duits land. Is het waar, dat de termijn, waarbinnen aardgas van de N.A.M. moet worden af genomen, is verstreken en men reeds be talingen doet voor aardgas, dat de afslui ters nog niet is gepasseerd? Dreigt boven dien niet het gevaar, dat, terwijl wij wachten door Duitsland het gas onder onze bodem wordt weggezogen?, aldus luiden een paar vragen. Blijkens de nota heeft Nederland in 1951 slechts 65 percent van zijn totale energie behoefte door de winning van steenkool en olie uit eigen bodem kunnen dekken, zodat 35 percent door import moest wor den gedekt, welk laatste percentage naar verwachting nog belangrijk zal gaan stij gen, aangezien naar de mening van de minister niet mag worden verwacht, dat de binnenlandse productie van brand stoffen in de naaste toekomst belangrijk zal stijgen boven het huidige niveau. De hier aan het woord zijnde leden zouden gaarne vernemen, waarop deze mening is gebaseerd. Wellicht op het inzicht, dat in een niet te verre toekomst andere grond stoffen mogelijkheden zullen bieden voor energievoorziening door midden van kernreactoren? Zo ja, dan dringt zich dc vraag op, of op dit gebied samenwerking in Beneluxverband niet sterk moet wor den bevorderd. Het wilde deze leden voorkomen, dat de winning van gas in steenkolenmijnen de ontginning van steenkolen in de Gelderse Achterhoek wel licht nader tot verwezenlijking zou kun nen brengen. Is ook, zo vroegen zij voorts, niet een uitbreiding van de steenkolen- ontginning tot in De Peel mogelijk, alwaar een uitzonderlijk aanbod van inheemse arbeidskrachten aanwezig is en in de toe komst te verwachten blijft, groter dan in enige andere landstreek der K.S.G. Zou daarvan ook niet een vergroting der gas productie zijn te verwachten? Biedt voorts de aardgaswinning in de bestaande steen kolenmijnen in Zuid-Limburg geen mo gelijkheid een nog grotere hoeveelheid gas uit de mijnstreek voor de Nederlandse volkshuishouding ter beschikking te stellen? In Hilversum is de 51-jarige J. B. ge arresteerd, die zich volgens de politie in de laatste vijf jaren blijkt te hebben schuldig gemaakt aan flessentrekkerij op grote schaal, waarmede een bedrag van vele tienduizenden guldens is gemoeid. Hij deed „grote zaken" met firma's in Zwitserland en Duitsland en wist ook een Hilversums bankier belangrijke credieten te ontfutselen. B. is een uitstekend gekleed, welbespraakt heer, die in Zwitserland en Duitsland grote partijen horloges, was machines, bontmantels en nadere kleding kocht, die hij in Nederland ver onder de prijs van de hand deed, hetgeen hem ge makkelijk viel, daar hij volgens de politie zijn leveranciers nimmer betaalde. Zijn practijken eisten veelvuldige verhuizing. Hij woonde onder meer in Delft, Naarden, Loosdrecht, Hilversum, Doorn, Driebergen, Boxtel en laatstelijk in Soest. In Hilversum had hij een grote villa gehuurd, die hij voortreffelijk liet inrichten. Daar ontving hij zijn gasten, ook de buitenlandse, op zeer gastvrije wijze en aangezien hij bovendien in een zeer dure gehuurde en naar de politie bleek nooit betaalde wagen rond reed, bleef de achterdocht omtrent zijn financiële positie lange tijd sluimeren. Toch hebben reeds verscheidene van zijn leveranciers hem in de afgelopen jaren aangepakt, waardoor zijn onderneming driemaal failliet is verklaard. Toen het hem te gevaarlijk werd om zelf als direc teur te opereren, schreef hij deze verant woordelijke post over op zijn 23-jarige zoon, die in afgelopen jaren reeksen onge dekte chèques zou hebben afgegeven. De politie zat J. B. reeds enige tijd op de hielen en had onder meer bij zijn woning te Hilversum en Soest posten uitgezet. Thans is hij eindelijk gesnapt. Hij zal een lange reis moeten maken langs alle ge meenten, waar hij heeft geopereerd, aldus de politie. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet en de wet tot regeling van het hoger landbouwonderwijs. In deze wet ten is onder meer bepaald, dat aan studen ten beurzen kunnen worden verleend van maximaal f 1500. Teneinde de mogelijk heid te openen beurzen toe te kennen tot een bedrag, waarbij meer rekening wordt gehouden met de gestegen kosten van levensonderhoud, wordt thans voorgesteld de bepaling over het maximumbedrag van f 1500 per beurs uit de Hoger Onderwijs wet en de Wet tot regeling van het hoger landbouwonderwijs te schrappen en te vervangen door een regeling, waardoor voor de toekomst de vaststelling bij alge mene maatregel van bestuur mogelijk wordt gemaakt. Volgens een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek is 20 percent der 8 tot 34-jarigen georganiseerd in jeugdorga nisaties (870.000 jongeren) en 23 percent in sportorganisaties (1.000.000 jongeren). Twee percent neemt deel aan het clubhuiswerk (100.000 jongeren). Bij de R.K. jeugdorganisaties is 45 percent, bij de Protestants Christelijke 38 percent en bij niet aan een bepaalde levensbeschou wing gebonden organisaties 10 percent aan gesloten. Van de ruim 1 millioen aangesloten sport beoefenaren (waaronder 345.000 aspiranten en juniores) beoefent bijna 33 percent voet ballen en 25 percent turnen. De confessio nele sportbonden tellen 250.000 leden. De jeugdige bezoekers der clubhuizen wa ren gelijkelijk verdeeld over instellingen op R.K., Protestants Christelijke en neutrale grondslag. Nederland is vertegenwoordigd op de industriële jaarbeurs te Zagreb (Joegoslavië) met een paviljoen, dat een beeld geeft van de Nederlandse nijverheid. Hoewel de Nederlandse radioamateurs, zich waarschijnlijk thans reeds spitsen om hun steentje bij te dragen bij de Christ- churchvlucht, moet hun ongevraagde medewerking, naar de K.L.M. mededeelt, met stelligheid van de hand gewezen wor den. Het vliegtuig, dat aan deze vlucht deelneemt, heeft noch de gelegenheid, noch de vrijheid om over een der golflengte kanalen, die aan de radioamateurs zijn toe gewezen, uit te zenden of met de amateurs in Nederland in contact te komen. De radiotelegrafisten aan boord zullen uitsluitend in contact met het moederland staan via de officiële kanalen. De berichten over en weer zullen in code worden uitge zonden, zodat radioamateurs aan het mee luisteren niets hebben. Aan radioamateurs is het wettelijk verboden, opgevangen be richten wereldkundig te maken of zich op de officiële kanalen in eventuele radio correspondentie te mengen. Dinsdagmiddag heeft burgemeester Schokking van Den Haag officieel de 71-ste Damesbeurs geopend. De heer H. Flaumen- haft, voorzitter van het uitvoerende comité van de Damesbeurs, hield een inleiding over de functie der reclame bij de verkoop. De Damesbeurs komt te hulp bij net aan de man brengen van nieuwe producten. Er wordt getracht contact te leggen tussen producent en verbruiker. Burgemeester Schokking zei dat de Damesbeurs ook wel een mannenbeurs kan worden genoemd, want het gaat op déze beurs om de kleine dingen van het leven, die voor de man even belangrijk zijn als voor de vrouw. Zij be palen de huiselijke sfeer. Op de beurs treft men verscheidene in stellingen aan. die voor hun ideëele streven propaganda maken, onder meer de reclas sering, het Ivoren Kruis, de Stichting B.B. en de Werkgroep Binnenhuisarchitecten. De staat Israel geeft in een stand inlich tingen over land en volk en toont kunst voorwerpen die aldaar geproduceerd wor den. 29. Door de tralies van zijn schuilplaats glurend, zag Joris Panda en de Mogol aan komen. Hij duwde de Blauwe Flonker wat dieper in zijn zak en spitste de oren, om iets van hun gesprek op te vangen. Wat hij hoorde was niet bepaald geruststellend. „Mijn lievelingsleeuw Jarl moet voorlopig niet gevoed worden, o gastheer," zei de Mogol, „want volgens het oud gebruik, waarvan ik u verteld heb, zal de dief van de Blauwe Flonker aan hem opgediend worden." „HmehHoogheid," zei Panda, „ik geloof niet „Uiteraard zullen wij de dief eerst nog moeten vatten," viel de Mogol hem in de rede, „laten wij eens in deze wagon kij ken." Tot zijn schrik zag Joris hen recht op zijn schuilplaats afstevenen. Maar plotseling klonk de stem van de circus-directeur: „Laat die wagon dicht! Het is een leeu- wenkooi!" „Een LEEUW EN KOOI???!" herhaalde Jo ris ontzet en hij keek schichtig om recht in de ogen van de leeuw, die hem onhoorbaar genaderd was. Het angstaan jagende dier deed nog een stap naderbij, terwijl het zich de bek aflikte. „Hé, wacht! Stop!" hijgde Joris, „ik ben al voor Jarl bestemd! Ge zult uws broeders maaltijd niet nuttigen!" In zijn angst om weg te komen tuimelde hij op de grond. Meteen was de leeuw bij hem. Hij drukte Joris met een zware poot neer en.... begon liefdevol zijn gezicht met een grotekletsnatte tong af te dwei len! WASHINGTON (Reuter). De woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag ver klaard geen commentaar te hebben, toen hem de vraag werd gesteld, of de Ameri kaanse regering de verblijfplaats van Beria kent. Van de zijde van een lid van de Senaat wordt vernomen, dat de man, die zegt Beria te zijn, onder zware bewaking staat in het land, waar hij zich schuil houdt. Volgens deze zegsman, die mensen aanhaalt die zeggen in contact met de man te zijn geweest, zouden pogingen worden gedaan om de identiteit van de man vast te stellen door middel van personen, die Beria ken den. Naar de mening van functionarissen van de regering zijn er in de V. S. waar schijnlijk niet veel meer dan tien personen, onder wie voormalige functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Moskou en correspondenten, die Beria zouden kunnen herkennen. PARIJS (AFP). Mgr. Kaczmarek, bis schop van Kielce, is door een Pools mili tair gerechtshof te Warschau veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, aldus heeft radio-Warschau Dinsdag omgeroepen. Zijn „voornaamste medeplichtige", pater Jan Danilewicz, kreeg tien jaar, aldus dit be richt. De 58-jarige bisschop stond met drie geestelijken en een kloosterzuster terecht, beschuldigd van „spionnage en tegen de staat gerichte propaganda". De beide andere geestelijken, Dabrowski en Widlak, werden veroordeeld tot respec tievelijk negen en zes jaar gevangenisstraf en de kloosterzuster Niklewska tot vijfjaar. Het hof besloot echter haar onmiddellijke invrijheidsstelling te gelasten, gezien de tijd, doorgebracht in voorarrest. Volgens radio-Warschau verklaarde mgr. Kaczmarek, dat hij het vonnis „met be rouw en kalmte" aanvaardde. In zijn laat ste woord had de bisschop voorts gezegd, dat hij in politiek opzicht „op de verkeerde weg" was geweest, maar dat hij nu „be vrijd was van misleidende politieke in vloeden". Uitgestoten. De Amerikaanse vakbond AFL heeft Dinsdag het vakverbond van de havenarbeiders uit haar gelederen verbannen. In een resolutie wordt ge zegd, dat het vakverbond heeft toegela ten, dat „rovers, geidafpersers en ban dieten" zich bij de organisatie hebben aangesloten, waardoor deze corrupt is geworden en waardoor de integriteit, de doeltreffenheid en de aard van het vakverbond zijn vernield. Houding. De ex-minister van Arbeid in de Verenigde Staten Durkin heeft op het jaarcongres van de Amerikaanse vak bond AFL verklaard enkele weken ge leden zijn ontslag als minister te heb ben genomen, omdat president Eisen hower teruggekomen was van zijn be slissing, die hij tezamen met hern (Durkin) had genomen om de voorstel len tot herziening van de Taft-Iiartley- wet te steunen. Durkin zei, dat de pre sident na een op 19 Augustus te New- York gehouden bespreking besloten had het Amerikaanse congres 19 amende menten op deze wet voor te leggen, doch dat Eisenhower op 10 September hem had medegedeeld, dat hij zijn hou- ding had gewijzigd. Hervatting. Griekenland heeft het Bul gaarse voorstel om de diplomatieke be trekkingen te hervatten aanvaard. In het Griekse antwoord worden directe onderhandelingen in een neutraal land voorgesteld en gezegd, dat het Bulgaar se voorstel is aanvaard, omdat men wil bijdragen tot het „herstel van de nor male toestand door oplossing van alle problemen, die nog tussen beide landen bestaan". Loon. De hoge commissie voor collectieve arbeidsovereenkomsten in Frankrijk, die de minimumlonen vaststelt, heeft het gegarandeerde minimumloon van 20.000 francs op 23.000 francs per maand gebracht. De vakverenigingen hadden een minimumloon van 27.000 francs gevraagd. Volgens het bureau van de statistiek in Frankrijk verdient zestig procent van de ruim acht mil lioen arbeiders in de particuliere in dustrieën minder dap 25.000 francs per maand, terwijl twintig procent minder dan 16.500 francs verdient. Verhoging. Ook in Albanië zijn, juist als in een aantal andere communistische landen, maatregelen ingevoerd ter ver hoging van de levensstandaard, aldus het Roemeense blad „Scanteia". Het Al banese kabinet heeft besloten tot meer steun aan particuliere en collectieve boerderijen. Onder meer werd de boereu sohulden aan de staat kwijtgescholden. Ook zijn de verplichte leveringen van de boeren aan de staat voor het lopen de jaar verminderd. Het nieuwe econo mische program legt minder nadruk op de zware industrie en meer op de ver hoging van de productie van consump tie-goederen dan het vorige. Kleding. President Eisenhower heeft Dins dag het Amerikaanse volk gevraagd door particuliere organisaties bij te dra- gen tot het verschaffen van winter- kleding aan de bevolking van Oost- Duitsland. In een door het Witte Huis te Washington gepubliceerde brief van cleWest-Duitse bondskanselier Adenauer aan Eisenhower vroeg Adenauer om warme kleding voor Oost-Berlijners en Oost-Duitsers. Storm. De kusten van West-Europa heb ben Dinsdag te lijden gehad van de he vigste stormen sinds die van Februari, toen zich in Zuid-West-Nederland, Bel gië, Noord-Frankrijk en Oost-Engeland ernstige overstromingen voordeden. De uit zeven leden bestaande bemanning van het lichtschip Saint Goven in het kanaal van Bristol (Zuid-West-Enge- land) moesten met een reddingboot van boord worden gehaald, toen het licht schip in een storm met een windsnel heid van 110 kilometer per uur water begon te maken. Hulp. De door de West-Duitse bondsrege- gering georganiseerde actie voor hulp aan het door de watersnood geteisterde deel van Nederland zal waarschijnlijk in December kunnen worden beëindigd, zo wordt uit Bonn gemeld. Op het ogen blik zijn nog 152 West-Duitse vaklie den met baggermachines en ander ma terieel in het rampgebied werkzaam. Voorwaarde. De bedrijfsleiding van de Focke Wulf f-fabrieken In Bremen heeft Dinsdag verklaard bereid te zijn tot licentiebouw van vliegtuigen en onder delen en tot het verrichten van herstel werkzaamheden aan buitenlandse toe- stelllen. Voorwaarde voor het aanvaar den van licentieopdrachten is, dat er weer een Duitse vliegtuigindustrie zal worden toegelaten. De chefconstructeur van de Amerikaanse Lockheed-vlieg- tuigfabrieken, Hall Hibbard. heeft Maandag te Bonn een nauwe samen werking bepleit tussen de Amerikaanse en een toekomstige Duitse luchtvaart industrie, en zich uitgesproken voor de productie van onderdelen in West- Duitsland. HOEWEL over de planeten van ons zon nestelsel veel interessante bijzonder heden zijn te vertellen, zullen we ons toch de nodige beperkingen moeten opleggen bij de vraag of het waarschijnlijk is dat er leven bestaat op de andere planeten. Voor Mercurius, die het dichtst bij de zon staat, is dit al heel onwaarschijnlijk. Deze planeet draait om de zon in dezelfde tijd dat zij zich om haar as wentelt, zodat steeds dezelfde zijde naar de zon is toegekeerd. Aan de zonkant wordt Mercurius dus voort durend geblakerd, zodat daar een permanente hitte moet heersen. Inderdaad hebben metingen aangetoond dat de verlichte zijde van Mercurius een temperatuur heeft van 340 graden C. Aan de donkere zijde heerst daarentegen een barre kou. Voorts zou de dampkring van de planeet ongeveer 1000 maal zo ijl zijn als hier op aarde, maar on danks die uiterst ijle atmosfeer moeten er op Mercurius voortdurend hevige stormen woeden, omdat hoog boven het heetste deel van Mercurius de lucht voortdurend af vloeit naar de koude zijde, teneinde langs de oppervlakte weer naar de warme kant terug te stromen. Er is dus een voortduren de, stormachtige circulatie. Ook over de buitenplanelen, Jupiter, Sa- turnus, Uranus, Neptunus en Pluto, die op reusachtige afstanden om de zon draaien, kunnen we kort zijn, want zelfs Jupiter, die van alle genoemde planeten het dichtst bij de zon staat, is gehuld in een ijspantser van onwaarschijnlijke dikte. Op die pla neet is het voortdurend zo bar koud, dat het ammoniak in de atmosfeer op het punt slaat in fijne kristallen uit te vriezen. Op Saturnus, die tweemaal zo vet van de zon staat als Jupiter, iJ het nog kouder, en zo kunnen we in deze reeks van buiten planeten voortgaan. In plaats van vriendelijke werelden, i» de trant zoals vroegere schrij vers van bewoonde planeten ons hebben voorgeschilderi, zijn de zojuist genoemde planeten erbar melijke oorden met een voortdurende vorst van 100 of 200 graden C. Op zichzelf moge ons dit al reden genoeg opleveren om te veronderstellen dat daar geen leven aanwezig is, maar dit klemt nog meer voor de planeten die door giftige gasgordels van methaan en ammoniak zijn omgeven. Enig leven kunnen we daar niet veronderstellen. Waarschijnlijk zult u in deze reeks de pla neten Venus en Mars hebben gemist. Zij werden niet uit onoplettendheid wegge laten, m.aar omdat zij werkelijk niet met een enkele regel kunnen worden afgedaan, Daarover morgen. (Nadruk verboden.) H.PéTILLONi

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2