Motie tegen portefeuilleverdeling met 8 tegen 7 stemmen verworpen RAAD ZANDVOORT Helft-min-één: Wederopbouw was veilig bij mr. Van Fenema" Nieuwe opzet na vinnig debat gehandhaafd Bloemendaal Morgen kortebaan in Lisse Proces Mary Dugan '^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs 7 Burgerlijke Stand van Haarlem Goed resultaat collecte voor de kankerbestrijding Voetgangster door auto aangereden Bezorging van brood en de winkelsluitingswet Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers Spreekuur Consultatie bureau gewijzigd Faillissementen PLASTICLAC „COVELUX" COVELINE" Scheepvaart WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De duidelijke scheidslijn, die zich in de Zandvoortse raad heeft geopenbaard tussen de K.V.P.-, A.Z.B.- en V.V.D.-fracties enerzijds en de P.v.d.A. en Prot. Christelijke fractie anderzijds bij het voorstel voor een derde wethouder, is in de zitting van gisteravond opnieuw in al haar schrilheid aan het licht gekomen. Tussen deze twee kampen, die ook in de toekomst nog wel vaak genoeg in de stemmenverhouding 7—8 herkend zullen worden, zijn weer heel wat krachtige salvo's gewisseld, die herhaaldelijk zorgvuldig op personen gemikt waren, ondanks de bekende toevoeging „hiermee wil ik niets kwaads van hem persoonlijk zeggen". De scherpe discussies werden ontketend door de heer Tates (V.V.D.) toen deze van het college een motivering vroeg van de nieuwe portefeuille verdeling, waarbij Publieke Werken en Wederopbouw van de burgemeester is overgeheveld naar de nieuwe wethouder, de heer v. d. W e r f f. Zij leidden ten slotte tot een motie van de heer Tates, waarin deze wijziging in de portefeuille verdeling werd betreurd omdat de juiste man daarmee van de juiste plaats af is geschoven. Deze motie werd met de P.v.d.A. en de Prot. Christelijke meerderheid van de helft-plus-één verworpen, ofschoon door de voorstanders was veronder steld, dal er ook leden van de P.v.d.A.-fractie waren die in hun hart deze porte feuillewijziging betreurden. Mr. Van Fenema zelf was bij deze discussie uiterst spaarzaam met zijn woorden en zei slechts dat dit besluit geheel volgens demo cratische richtlijnen was gevallen. Hij gaf toe dat hij het geven van deze porte feuille in andere handen praematuur had gevonden en met weemoed afstand deed van Wederopbouw en Publieke Werken, die hij altijd met veel liefde had beheerd. Daarmee had hij inderdaad genoeg gezegd. „Dit kan nooit in het belang van de ge meente zijn," zo zei de heer Tates, „dat mr. Van Fenema die deze portefeuille altijd uitstekend beheerd heeft, thans zijn plaats moet afstaan aan een man voor wie deze materie volkomen nieuw is. Hij herinnerde aan uitspraken van P.v.d.A.-fractieleden als wethouder Kerkman en de heer Van Kuyk, die duidelijk aantoonden dat men ook van die zijde het volle vertrouwen in het wederopbouwbeleid had. Evenals hij vroeg ook de heer Koning (A.Z.B.) op heldering over dit besluit, na woorden van lof voor „de vorige wethouder" en de con statering dat de huidige wethouder niet de juiste man is voor deze portefeuille. Be halve hij voorzag ook de heer Siegers (K.V.P.) groot nadeel van dit besluit om dat de heer Van der Werff zich volgens hem „altijd een tegenstander van nieuwe dingen" had getoond. Hij noemde de wij ziging „het elmineren van de activiteit van de burgemeester" voor Zandvoorts weder opbouw. Na het reeds genoemde antwoord van mr. Van Fenema, kwam wethouder Kerk man (P.v.d.A.) aan het woord, die zich genoeg critiek van de drie vorige sprekers op het wederopbouwbeleid zei te kunnen herinneren; De heer Siegers-zou, naa? hij zeide, indien hij in de plaats van de heer Van der Werff benoemd zou zijn, maar één wens hebben: Publieke Werken en Wederopbouw. „Ook de heer Koning had gemeend wethouder te zullen worden, ook al zal hij dat nu wel ontkennen" (interrup tie: „leugens zal ik altijd ontkennen!"). Het kwam volgens hem allemaal neer op „nijd" van de heren, die zichzelf liever op deze plaats hadden gezien." „Ze laten zich in de kaart kijken" zo viel wethouder Van der Werff hem bij, die zei- de dat hij niet de eis had gesteld deze por tefeuille te krijgen, maar slechts het be sluit had gesteund dat hij bij elke begro ting al had aanbevolen: dat Publieke Wer ken in andere handen zou komen. Daarop volgde een bezadigder geluid van de heer Lindeman (K.V.P.) die het verzoek om een motivering van dit besluit herhaalde, omdat daar nog steeds elk spoor van ontbrak. Het algemeen gevoelen was dat Publieke Werken inderdaad in andere handen diende te komen, „maar dat gold niet voor Wederopbouw. Geheel objectief gezien kan deze materie de heer Van der Werff ternauwernood liggen, omdat zij zich op zulk een geheel ander niveau bevindt. U heeft een entree, u heeft bronnen en kanalen," zo richtte hij zich tot de voor zitter, „die geen enkele andere kan heb ben. Daarom vind ik deze verandering volkomen onbevredigend. „Bepaalde redenen" In tweede instantie antwoordde wethou der Van der Werff, dat wanneer P. W. in andere handen moest komen, dit ook met Wederopbouw diende te gebeuren, omdat beide niet te scheiden waren. Waarom deze zaken in andere handen van een wethou der moesten komen? „Om bepaalde rede nen", zo vingen wij uit de mond van wet houder Kerkman op. „Maar om dezelfde redenen waarom u Wederopbouw en Publieke Werken niet scheiden wil, wil ik dat wèl doen," aldus de heer Lindeman. Mr. Van Fenema is vol gens hem de man, die Wederopbouw op de juiste wijze kan behartigen wegens zijn bekendheid op dit niveau. Mevrouw M ol (P.v.d.A.) meende dat de heer Lindeman door te wijzen op de „en tree", die de vorige beheerder van de por tefeuille had, „milieu" en „stand" te veel waarde toekende voor een wethouder. Zij verwees daarom naar een wethouder van Wederopbouw in de omgeving, die daar vóór „een gewone sigarenman" was ge weest. De heer Koning herhaalde dat hij de nieuwe wethouder „ongeschikt" vond en de heer Siegers voorspelde, dat mensen, „die met iets nieuws bij deze wethouder aankloppen nullen op het request zullen krijgen." HAARLEM, 22 September 1953 ONDERTROUWD: 22 Sept., D. Hirs en G. W. J. C. Smit; W. Mebus en H. M. Hofboer. GEHUWD: H. A. de Ruiter en R. Dekker. BEVALLEN van een zoon: 19 Sept., J. C. de Droog—Geerlings; 21 Sept., P. V. Zaag man— Bracké; A. M. E. Stokman—Wenne- kers; A. M. HoremanStevens; W. J. van den BosEvers; 22 Sept., I. MenseKunis. BEVALLEN van een dochter: 21 Sept., A. SchefferVisser. OVERLEDEN: 20 Sept., J. P. M. L. Grave, T? j., Z. B. Spaarne; 21 Sept., C. van der Wiele, 62 j., J. Gijzenkade; H. J. Müller, 74 j., Gasthuisvest; F. Huijser, 77 j., Kamper- De heer Breure (V.V.D.) herinnerde aan een passage in Haarlems Dagblad, waarin stond, dat mr. Van Fenema het „toch niet zo slecht had gedaan", dat nu een ander Wederopbouw van hem moest overnemen, „ik wil het sterker uitdrukken: hij heeft het uitstekend gedaan". Hij vroeg het college dan ook op „deze waanzinnige verdeling" terug te komen en zijn fractie genoot, de heer Tates, herinnerde er aan dat de heer Van der Werff eens, toen hem gevraagd werd waarom hij tegen een be paald voorstel was, naar hij zeide, had ge antwoord: „omdat ik er tegen ben." Hij noemde hem „het zwakste raadslid" maar nam deze uitdrukking later op verzoek van de voorzitter gaarne terug. De laatste twee sprekers over deze kwestie waren de heer Van Kuyk en wethouder Kerkman. De eerste wees nog eens op de ondeelbaarheid van Weder opbouw en Publieke Werken en zeide naar aanleiding van de opmerking van de heer Siegers over het „elimineren van de acti viteit van de burgemeester" tot de voor zitter: „Wij Groningers begrijpen elkaar best als ik zeg: u bent niet zo'n doetje, dat u zich tegen uw zin zoudt laten binden." Ook wethouder Kerkman richtte zich tot de voorzitter en zei: „u laat uw activiteit immers niet elimineren". De voorzitter bleef daaronder in alle op zichten voorzitter en bracht de voormelde motie van de heer Tates in stemming met het genoemde resultaat. De verdeling van de raad in twee kam pen bleek ook even later bij de benoeming van leden voor de commissies van bijstand, de raadsleden die tegen de portefeuille verdeling geopponeerd hadden, zeiden al len dat zij hun benoeming acht dagen in beraad wensten te houden. De straatcollecte te Bloemendaal ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft de vol gende resultaten opgeleverd: in Vogelen zang 54.in Bloemendaal 649.15, in Aerdenhout 1651.87, dat is bijna gelijk als het vorige jaar 1637.11). De beste resultaten werden dit jaar verkregen in Overveen, namelijk 1169.71 (in 1952 276.57). De opbrengst van de collecten voor de kankerbestrijding bewegen zich steeds in opgaande lijn in de gemeente Bloemendaal. De totale opbrengst was in 1951: 1979. in 1952: 2350.— en dit jaar 3524.73. Jubileum N. J. Vreenegoor Op Zaterdag 26 September hoopt de heer N. J. Vreenegoor, Alb. Thymlaan 27, Bloe mendaal, de dag te herdenken dat hij ge durende veertig jaar in dienst zal zijn bij de firma D. Hogenbirk en Zoon te Bloe mendaal. In zijn functie van werkmeester bij de firma Hogenbirk is de heer Vreene goor bij velen geen onbekende. Om halfelf zal de jubilaris in het Jeugd huis aan de Donkerelaan door zijn directie en collega's worden gehuldigd. Daarna en ook des middags zal er gelegenheid zijn de jubilaris aldaar geluk te wensen. ADVERTENTIE In Lisse wordt morgenmiddag de jaar lijkse kortebaandraverij gehouden waar voor alle bekende cracks staan ingeschre ven. Maar naast die cracks staan er ook een paar debutanten op de inschrijvings- lijst die 26 paarden telt, en men zal er goed aan doen, die niet uit het oog te ver liezen. Wat is het geval? De Lisser grasbaan staat niet als bijster licht te boek en de regens van de afgelopen dagen zullen haar zeker zwaarder hebben gemaakt. Vooral in de tweede en derde omloop wan neer de baan nog eens extra is omgeploegd, gaat dat tellen. Wanneer men de lijst van de specialisten in dit vak gaat nakijken, moet men daarmee rekening houden. Op die lijst staan onder meer Jan Wagenaar met Octavia en O Nelly Zora (die een tijdje kreupel is geweest), Knijnenburg met O Marijke, Heskes met Partout en My Darling, Jan de Vlieger met Queen Bess en Perfect Heny en Frits Bosveld met Petulance K en Ooststar. Plaatselijke ondersteuning zullen ver moedelijk Ooststar en Perfect Heny van de Lisser eigenaar De Meulder krijgen. Ooststar verdient die zeker, want op pa pier is deze betrouwbare en snelle zwarte merrie de winnares. De course wordt ech ter niet op papier maar op de zware gras- baan gehouden die de paarden op de korte afstand bevoordeelt en onder deze weer de paarden die over uithoudingsvermogen beschikken. Hieronder tellen wij Queen Bess en Petulance K.' Resumerend moet dus wordenv vastge steld dat rijder Bosveld de beste kansen heeft met Ooststar, als alles vlot verloopt, en met Petulance wanneer het baggeren ge blazen is. Queen Bess is een zeer wel mo gelijke outsider. In de morgenuren wordt een ringrijderij gehouden. De jaarlijkse kermis in de Veld horststraat gaat vanavond al open. AUTORIHES bij v. d. ZEE betekent R 13 B E W13 S OKé Telef. 17355 Gistermiddag omstreeks half vijf stak een tweeënzeventigjarige voetgangster, C. A. O. zonder 00 het verkeer te letten, de Jansweg over. De bestuurder van een per sonenauto, die op dat ogenblik met een snelheid van zestig km. per uur passeerde, kon een aanrijding niet voorkomen. De voetgangster is met een armfractuur, een bekkenfractuur en een hersenschudding in het Grote Gasthuis te Haarlem ter ver pleging opgenomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de heer S. Vermaat, directeur van de N.V. Vermaat's bakkerijen te Haarlem, die in hoger beroep was gegaan tegen het vonnis van de Economische rechter te Haarlem wegens overtreding van de win kelsluitingswet. Een lid van zijn personeel had op Zaterdagmiddag na zes uur des avonds brood bezorgd. Tijdens de behan deling van de zaak had mr. C. M. Corpraal, optredend namens de Nederlandse Bakke rijstichting, opgemerkt, dat de zaak voor het bakkersvak van groot belang is, om dat het in vele gevallen onmogelijk is brood op Zaterdagmiddag voor zes uur te bezorgen. Het hof was van mening, dat de win kelsluitingswet overtreden was en legde de directeur een geldboete van f 10 op. Een bakkersknecht werd veroordeeld tot f 1. boete. Ook deed het hof uitspraak in een zaak tegen een directeur van een bakkerij te Utrecht. Hij had te vroeg brood laten af leveren. De Economische rechter sprak hem vrij, doch het hof legde hem een boe te van f 10 op. Op 3 October wordt een bijeenkomst gehouden van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers te Bentveld ter bespre king van de vraag of de werkzaamheden moeten worden voortgezet. Het gaat niet alleen over de financiën, maar vooral om de vraag of de gemeenschap haar geeste lijke functie in de toekomst kan blijven ontplooien, aldus deelde ds. A. van Biemen, directeur der gemeenschap ons mee. De belangstelling voor conferenties en studie weekeinden neemt af en daardoor zijn de inkomsten minder geworden. De kans, dat het centrum in Bentveld zal blijven be staan, is niet uitgesloten, doch dan moet de belangstelling voor een nieuwe vorm, bijvoorbeeld het vormen van een algemeen vormingscentrum van die aard zijn, dat meer personen naar Bentveld komen. Dan hoopt men financieel ook in staat te zijn het werk te verrichten. Amateurtoneel In de stadsschouwburg zijn Dinsdag avond „De Verenigde Spelers" van start gegaan met „Het proces Mary Dugan", een rechtszaak naar het Amerikaans van Bal lard Veiller. Misschien herinnert de lezer zich, dat nog niet zo heel lang geleden een andere Haarlemse vereniging een vertoning van dit stuk gaf. Ik kon toen moeilijk onder de bekoring van de voorstelling komen door haar uitgesproken burgerlijke sfeer. Dat was gisteravond gelukkig anders. „De Verenigde Spelers" kwamen voor de dag met een goede rolbezetting, de eerste ver eiste voor een spel, waarin men de intel lectuele standing van bepaalde figuren als de officier van justitie, verdedigers en rechter van het Hoge Gerechtshof hoog moet houden, wil de toeschouwer er on voorwaardelijk in geloven. Zij dragen het stuk. De flitsende verhoren van officier en verdedigers, hun gekruide dialogen, de inmenging van de rechter op punten, die aan zijn gezag worden onderworpen, dit alles vormt de basis waarop zich de dra matische ontwikkeling der dingen voltrekt. Nu is die dramatische ontwikkeling be perkt. De vorm van de rechtshandeling bepaalt de vorm van het toneelstuk. Het is gebouwd op dialoog en monoloog. Het be strijkt geen wijd terrein. Echt toneel beleeft men er niet aan, tenminste niet in een verhevigde mate. „Het proces Mary Du gan" telde maar weinig grote gevoels momenten. Het berust grotendeels op een spits spel van intelligentie, op verstande lijkheid, die wel de interesse opwekt, maar niet meesleept. In zijn soort is het echter zeer genietbaar. Het verrast u vaak en het heeft humor. Het is daarenboven voor een capabele amateursgroep een dankbaar on gewoon spelobject. Zoals gezegd wisten „De Verenigde Spe lers" er wel raad mee. Regisseur Ton van Otterloo had de nodige zorg besteed aan de entourage. Bepaald een vondst was de fotograaf, die op het toneel foto's maakte. Even zorgvuldig voorbereid was de op komst der getuigen, wier naam door de zaalwachter nog eens werd herhaald. Dat alles schiep sfeer. De zitting zelf kreeg ook behoorlijk relief. Ploontje Londema mocht dan naar uiterlijke verschijning niet de ideale beklaagde zijn, wat zij deed kwam van binnen uit en daarom gaat het. Daar geef ik u het uiterlijk voor cadeau. Haar broer werd door Henk Pollack met wel doende onstuimigheid en vurigheid ge speeld: precies de figuur die wij ons hadden gedacht. Ook de verdediger in het eerste stadium van het proces (Cees Jon- gejans) was een voortreffelijk staaltje toneel. Een figuur die meer imponeerde dan de officier van Frits Tewes, die sterke momenten afwisselde met zwakke, ken nelijk als een gevolg van een onvaste rol- kennis. Ook rechter Nash (Herman Serné) viel mij niet mee. Hij hoeft niet te domi neren, maar mag zich wel meer laten gel ei'v.Nu was hij geen leidinggevende figuur. Behoorlijke speelrollen zag ik verder ook van Joost den Hartog (dr. Welcome) en Huib Roest (inspecteur van politie). Een compliment nog voor v .d. Nouwlarfd, die een onverstoorbaar granieten deurwaarder was. Wat de damesrollen betreft: naast Ploon tje Londema schaarden zich Jo Cats van Hamburg als een huichelende weduwe en Tine Smit met een heel vermakelijke crea tie van een Franstalige huishoudster. Lien Schotvanger gaf de cabaret-artiste wel de nodige onbenulligheid, maar nog net te weinig aplomb mee. Wanneer men zich echter afvraagt of bij al dat voor en tegen de voorstelling van „De Verenigde Spelers" geslaagd mag heten, dan antwoord ik vol mondig „ja". De mogelijkheden, die „Het proces Mary Dugan" bood zijn niet onbe nut gelaten. P. W. FRANSE. Het spreekuur van het „Consultatiebureau Zedenopbouw" aan het Kenaupark in Haarlem wordt voorlopig gewijzigd. Het avondspreekuur valt niet meer op Donder dag, maar op Maandag van zeven tot acht uur. De middagspreekuren blijven onver anderd op Dinsdag en Vrijdag van twee tot vier uur. Op dit bureau worden kosteloos inlich tingen verschaft en wordt bijstand ver leend aan personen van alle gezindten, mede in verband met de wettelijke bepa lingen betreffende het onderzoek naar het vaderschap. (Verkort weergegeven) Dierenbescherming. Nu 4 October, Die rendag weer in zicht is, waarop de dieren weer in het middelpunt van de belangstel ling zullen staan, dringt zich opnieuw de onaangename gedachte aan ons op, dat er in ons beschaafd klein Nederland nog geen dierenwet tot stand is gekomen. Dieren vrienden, laten we strijden voor een die renwet in Nederland, want aan zoveel lijden en ellende dient een einde te komen. De dierenbescherming heeft tijdens de watersnoodramp van 1 Februari terdege bewezen, wat zij ten behoeve van onze die ren tot stand kan brengen. Hulde daarom aan de dierenvrienden, brandweer,- politie, wie ook maar hielp redden. Laten wij ook nu helpen een dierenwet tot stand te bren gen. Pas wanneer die er is, zal er geen enkel dier meer mishandeld worden. Mevr. C. K.S., Bentveld De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. Pels, handelende onder de naam Pels Azijn Bedrijf, Jacobstraat 13, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procu reur te Haarlem. G. Broertjes, houthandelaar, Akerdijk 101 te Badhoevedorp. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem. W. Singeling, Troelstraplein 49 te Koog aan de Zaan, zaakdrijvende onder de naam Firma Sinco te Zaandam, Gedempte Gracht 212, Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillis sement van: J. Truder, winkelier in meubelen, Antho- niestraat 83 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N Smits. Curator: mr. J. C. Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van dc rechtbank is in het faillissement van J. J. Blom. grondboorder, woonschip „Margaretha", Schalkwijkerweg bij de houtzaagmolen te Haarlem, in de plaats van mej. mr. M. van Beek te Haarlem, tot curator benoemd mr. G. J. H. de Leeuw, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank is de op 4 Februari 1951 aan C. Vissers, wonende te Hoofddorp, handelende onder de firma Commanditaire Vennootschap „Vissers Ma chinefabriek" C. V. te Hoofddorp, Kruis weg 1143. verleende definitieve surséance van betaling verlengd voor de tijd van -ier maanden, zulks met ingang van 4 Augustus 1953. Bewindvoerder mr. J. Jansonius, advo caat en procureur te Haarlem. Morgenslemming bij de oefening Grand Repulse. Een Engelse verbindingsgroep heeft zich geïnstalleerd op het erf van een Duitse boerderij. De ganzen kuünpn.hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en nemen een kijkje. 3-3V? Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98*/,., 167)4 191 169 Vs 313 91 K> 130 128 103 93 170 X 157)4 165)4 163)4 30)4 44)4 421/:» 68), 19 U/„ 33%. Openings koersen 983/ia 168)4 191 170 315 91)4 131 128 103)4 92)4 170)4 157 165)4 163 31 46)4 43 69% 20 34)4 ADVERTENTIE Vlakglans dekt direct elk object. CHEM. OLIE-VERF EN LAKIND. ff Ged. Oude Gracht 95 Haarlem Armilla, 22 te Singapore. Aalsdijk, 22 te Rotterdam. Abbedijk, 21 dwars Scilly's n. New York. Alcyone, 22 te Santos. A ld a bi, pass. 22 Casablanca n. Antwerpen. Alioth,.22 te Montevideo. Aikaid, 22 te Santos. Alphard, 21 v. Las Palmas n. Recife. Amstelland, 21 v. Montevideo n. Bahia. Appingedijk, 21 v. Havana n. Antwerpen. Argos, 22 te Lattakia. Albireo, 22 te Antwerpen. Almdijk, 20 te Tampico. Arkeldijk, 21 te New York. Aruba. 21 te Vlissingen v. Hamburg. Adinda, 21 200 m. NO. Saigon n. Haiphong. Akikrum-dijk, 21 230 m. O. ten N. Aden. Aietta, 21 v. Bangkok n. Pladju. Amerskerk, 21 dwars Djeddah n. Suez. Amstelpark, 20 te Mobile. Ar.nenkerk, 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Alnati, 22 320 m. NO. Madeira. Alpherat, 23 te Ham-burg. Alwaki, 23 te Santos. Amerskerk, 23 te Suez. Andijk, 22 v. Houston n. Corpus Christi. Alchiba, 24 Antwerpen verwacht. Axeldijk, 22 v. Hamburg te Bremen. Banka, pass. 21 Algiers n. Port Said. Boschfontein, 21 v. Port Soedan te Aden. Bennekom, 22 te Antofagasta. Boskoop, 21 v. Aruba n. Curasao. Blommersdijk, 21 te Philadelphia. Bagan, 21 v. Sibol-ga n. Sitoli, Barendreeht, 21 390 m. ZW. Flores. Barito, 22 v. Luwuk te Makassar. Barumun, 21 170 m. Z. Luwuk. Bontekoe. 21 v. Donggala n. Tolitoli. Billiton, 22 v. Poi~t of Spain n. Kaapstad. Borneo, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Bonaire. 23 te Port of Spain. Bloemfontein, 22 te Amsterdam. Boschfontein, pass. 23 Guardafui n. Mombasa. Breda. 22 v. Amsterdam n. Hamburg. Coryda, 22 v. Pladiu te Singapore verwacht. Chama, 21 te Stanlow. Cirrus, 21 200 m. W. ten Z. Valentia. Callisto, 21 v. Villa de Constitucion n. Rosario Cottica, 21 te Amsterdam. Coriïla, pass. 21 Sumbswa n. Wellington. Clavella, pass. 22 Kp. York n. Baiikpapan. Caltex Leiden, pass. 21 Kp. Finisterre n. R dam Caltex Utrecht. 21 105 m. N. La Coruna. Caltex Delft, pass. 21 Kp. Bougaronl n. R'dam Caltex Nederland, 21 135 m. O. ten Z. Kp. Pas sera. Caltex The Hague, 23 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernds, pass. 22 Kp. Bougaroni n. R'dam Cleodora, 19 te Curasao. Castor, pass. 23 Vlissingen n. Amsterdam. Diemerdijk, 21 te Hamburg. Drente, 22 v. Port Said te Alexandrië. Delfland, 22 v. San Francisco do Sul n. A'dam. Ena, 21 v. Suez te Alexandrië. Eos, 21 v. Tunis te Malta. Etrema, 22 v. Pladju te Singapore verwacht. Esso Amsterdam, 22 te Rotterdam. Elmina, 22 v. Takoradi n. Freetown. Esso Den Haa-g, pass. 22 Kreta n. Sidon. Eemland, 23 te Ilheos. Friesland (SSM). vertr. 23 v. Odense n. Blyth. Friesland, 22 v. Port Soedan n. Port Said. Gadila, 21 v. Singapore te Pladju. Graveland, pass. 21 Madeira n. Bahia. Gouwe, 22 v. Port Gentil n. Monrovia. Gaasterkerk, 23 te Cochin verwacht. Groote Beer, 23 te Le Havre. Hathor, pass. 21 Gibraltar n. Lissabon. Hermes, pass. 21 Oo3tp. Cuba n. Port au Prince Haulerwijk, 21 Beachv Head gepass. n. Recife Haarlem, pas. 23 Dover n. Rotterdam. Hersilia, 22 v. Curacao n. Santa Marta. Hathor, 22 te Lissabon- Hecuba, 22 te Antwerpen. Helicon. 22 te New York. Hestia, 22 v. Aruba n. Puerto Cardon, Hydra, pass. 22 Georgetown n. San Felix. Ilos. 23 te Gothenburg. Jupiter. 21 v. Tel Aviv te Haifa. Jagersfontein, 21 te Durban v. East Londen. Kertosono, vertr. 23 v. Manilla n. San Francisco Karimun. 21 v. Semarang n. Soerabaja. Kota Baroe, 21 460 m. W.ZW. Minikoy. Karimata. 23 v. Ti. Priok te Singapore. Kieldrecht, 22 v. Alexandrië n. Genua. Kedoe, 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Kota Agoeng, 24 Diakarta verwacht. Loenerkerk, 22 te Karachi. Lucita, 21 v. Rotterdam n. Heysham. Lekkerkerk, pass. Gibraltar n. Rotterdam. Larenberg, pass. 21 ten N. Kp. Bougaroni. Loppersum, 21 300 m NO. Azoren. Leopoldskerk. 22 te Tilbury v. Londen. Lutterkerk, 22 te Port Said v. Suez. Lindekerk, 23 te Marseille. IJssekerk, 22 te Ummsaid. Lom-bok, 23 te Lorenzo Marquez. Luna. 22 v. Rotterdam n. Oran. Laagkerk, pass. 23 Gibraltar n. Genua. Malvina pass. 21 Aden n. Suez. Marken. 21 te Amurang. Maas, 21 v Cristobal n. Curacao. Meliskerk, pass. 21 Minikoy n. Singapore. Maasland, 21 v. Amsterdam te Bremen. Maetsuvcker, 21 v. Singapore n Tl. Priok. Marpessa, 21 180 m. O. Zuidp. Formosa. Mentor, 21 v. LimnJ n. Catolo. Mirza, 21 100 m. N. Borneo. Muiderkerk, 21 260 m. Z. Cocos eil. Murena, 21 70 m. Z.ZO. Suez n- Singapore. Maas-haven, 22 te Port Harcourt. Macuba, 23 te La Spezia verw. Mapia, 23 te Abadan. Maasdam, 22 v. New York n. Rotterdam. Nigerstroom, 22 te Lagos. Nestor. 21 380 m. N.NO. Paramaribo. Nieuw Amsterdam. 21 200 m. ZW. Valentia. Noordwiik, pass. 22 Lizard n. Bremen. Notos. 21 v. Vigo n. Rotterdam. Noordam, 22 300 m. W.ZW. Valentia. Oranjefontein, pass. 21 Dakar n. Teneriffe. Ootmarsum, 21 v. Antwerpen n. Houston. Orestes, 22 v- Amsterdam n- West Indië. Overijsel. 21 nog te Damman. Omala, 23 Stanlow verwacht. Oranje, pass. 22 Algiers n. Port Said. Prins Joh. W. Friso. 22 v. Bremen te Hamburg. Prins Alexander, 21 610 m. O. Belle Tsle. Papendrecht. pass. 22 Perim n. Le Havre. Pen-dreoht. pass. 22 Gibraltar n. Sete. Prins Fred. Hendrik, 22 Anti Cost! eil. gepass. Prins Fred Willem, 23 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 22 v. Rotterdam naar Montreal. Rafaela, 21 v. Tj. Priok n. Pladju. Riouw, 21 v. Suez n. Belawan. Roepat, pass. 21 Ouessant n, Amsterdam. Rondo. 23 te Genua verwacht. Raki, 23 te Tj. Priok. Rotti. 23 v. Bahrein n. Bombay. Sirrah, 21 te Yokohama. Sommelsdijk, 20 te Newport News. Straat Banka. 22 te Belawan. Sumatra, pass. 21 Sabang n. Colombo. De Münchener chemicus Helmut Rothen- burger heeft een nieuw procédé ontwik keld, waardoor men sigaretten zonder luci fer of aansteker aan de eigen verpakking zal kunnen „aansteken". Zijn zgn. Con tact-sigarettenworden aan één kant met een ontstekingsstof geprepareerd. Deze onistekingsstof ontbrandt, wanneer men de sigaret met het geprepareerde uiteinde tegen het contactpunt houdt, dat is aange bracht aan de buitenzijde van het pakje. Dit ontbranden laat geen reuk noch smaak na; zelfontbranding is onmogelijk. Schiedijk, 22 v. Djeddah te Aden. Sheratan, pass. 21 Wight n. Mena el Ahmadl. Sloterdijk, 23 Havanna verwacht. Saparoea, vertr. 23 v. Bremen n. Antwerpen. Stad Arnhem. 24 v. Cardiff te Narvik verw. Salawati, 21 nog te Damman. Sanana, 22 te Bangkok v. Singapore. Sarangan, 21 nog te Basrah. Sa roe na, 21 te Miri. Siblgo, 21 v. Tj. Priok n. Fremantie. Sinabang, 22 v. Pare Pare te Makassar. Singkep, 21 750 m. O. Guardafui. Sliedrecht, 21 60 m. O. Aden. Stanvac Djirak, 21 v. Sungeigeron-g n. Port Swettenham. Straat Soenda, 21 120 m ZO. Kp. Padaran. Salatiga, 23 te Singapore v. Belawan. Samarimda, 22 v. Singapore n. Zamboanga. Schie, pass. 22 Ouessant n. Oran. Sibajak, pass. 22 Scilly's n. Halifax. Stad Rotterdam, pas. 22 Hebriden n. Newport Mon. Schiedijk, nacht 22-23 v Aden n. Belawan. Stad Alkmaar, 24 te Rotterdam verw. Stad Amsterdam, 23 rede Vlissingen. Stad Maassluis, 22 te Emden. Stad Maastricht, pass. 23 Gibraltar n. Huelva. Stad Schiedam, 23 v. Narvik te Vlaardin-gen. Tabian, 21 te Beirouth. Tarakan, 22 te Tj. Priok. Ternate, 22 v Muturi te Hollandla. Telamon, 21 v. Santiago de Cuba n. Baltimore. Tibia, pass. 21 Ceylon n. Aden. Tawali, 21 v. Amsterdam n Indonesië. Tabhrta, 21 640 m. W ten N. Flores. Talisse, 21 v. Soerabaja n. Semarang. Tankhaven II, 22 v. Tj. Uban te Bangkok. Tanfchaven III, 22 te Sungeigerong. Tasman, 21 dwars Straat Singapore n. Tj. Priok. Tjiluwah, 21 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjiwan-gi, 21 260 m. O. ten N. Djakarta. Taria, 22 v. Thameshaven n. Hull. Tasman. 23 te Tj. Priok. Tomini, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Tara, 22 v. Victoria n. Il'heos. Thalatta, 23 te Mena el Ahmadi. Van Heutsz, 21 630 m. O. Diego Garcia. Van Riebeevk. 22 v. Tj Priok n. Singapore. Van Linschoten, pass. 22 Las Palmas n. Dakar. Veendam, 22 270 m. O ZO. Kp. Race. Woensdrecht, 21 v. Miri n. Singapore. Westerdam, 21 90 m. O.ZO. Sable eil. Westland. pass. 21 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Waikelo, 21 v. Tj. Priok n. Tj. Parvdang. Willem Ruys. 22 80 m. W. Minikoy n. Port Said. Willemstad 22 te Amsterdam. Wonosari, 22 v. Suez n. Belawan. Waterman. 22 310 m. Z. Cook eil n. Wellington IJsel, 23 Rotterdam verwacht. Zeeland (KRL), 22 v. Port Said n. Rotterdam. Zijpenberg, 23 te Amsterdam. Zuiderkruis, 25 Rotterdam verwacht. KLEINE VAART Al-bergen, 23 Savona verw. Arcturus, 22 te Napels verw. Atlas, 21 van Kopenhagen n. Amsterdam. Annle, 21 v. Poole te Portland. Arnoudspolder, 22 te Antwerpen verw. Bernisse, 22 te Leixoes verwacht. Bab-T, 20 Brunsbüttel gepass n. Amsterdam. Binnenhaven 22 v. Casablanca te Port Lyautey Brem, 23 te Oporto verwacht. Birmingham, 22 te Harl-ingen. Bornrif, 21 v. Skive n. Nakskov. Bree Helle verm. 22 v. Rotterdam n. Londen. Carpo, 20 te Dublin. Castor, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Celebes, 21 v. Hamburg 22 dwars Ameland. Cornelia b II, 22 te Glasgow. Daviena Goekoop, 21 v. Hamburg n. Ipswich. Deneb. 21 te Whitehaven. Doklaan, pass. 21 Gibraltar n. Bengazl. Dollard, 21 v. Skagen n. Esbjerg. Elsenburgh, 22 te Rouaan. Emergo, 21 bij Brunsbüttel n. Rotterdam. Erebus, 22 in zee n. Oporfco. Ferocia, 21 v. Bergen n. Drontheim. Fiducia, 20 v Goole te Londen. Follonica, 21 65 m. NO. Ouessant n. Londen. Franka II pass. 21 Vlissingen n. Gent. Frans, 21 v. Horsens n. Rotterdam. Friblo, 21 te Grangemouth. Gaasterland, 20 te Leith. Goote, 22 v. Rouaan te Fedala verwacht. Haigno, 21 te Dublin. Hartel, 23 Dublin verwacht. Haskerland, 20 v. Harlingen te Goole. Henrica b, pass. 22 Holtenau n. Guernsey. Hast III, 21 bij Brunsbüttel n. Parijs. Hondsrug. 22 nog te Telgnmouth. Tlias, 21 te Istanboel. Ibis, 21 v. Antwerjpen n. Gent. Tda Pieter, 20 Kopenhagen verwacht. Import. 21 v. Vigo n- Rotterdam. Joost. 21 te Ostrand v. Amsterdam. Jan Kreumer, 21 te Ronskar. Kemphaan, 21 v. Kolding n. Leningrad. Keyser, 21 v. Masnedsund n. Nyhamn. Kortenaer, 22 v. Grangemouth n. Middlesbro. Leendert b, verm. 24 v. Windau n. Rotterdam. Leuvehaven, 22 bij Texel n. Rotterdam. Lucas Bols II, pass. 22 Vlissingen naar Sables d'Olonne. Lugano, pass. 22 Vlissingen n. Odense. Maartle, 21 te Boston. Maasym n, 21 v. Kopenhagen n. Klaipeda. Marcella, 22 v. Ipswich n. Isle of Grain. Markab, pass 21 Finisterre n. Casablanca. Matthew, 22 v. Thameshaven n. Ipswich. Midas, 21 van Palermo n. Oran. Mutatie, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Megrez. 21 dwars Torbay n. Groenland. Merwehaven, 21 te Rouaan. Mvfem, 22 te Gothenburg verwacht. Mypuck, 22 nog te Swansea. Monica, 22 v. Southampton n. Billing-ham. Mulan, 21 te Trelleborg. Nassauhaven, 21 v. Antw. te Kopenhagen. Nettie, 21 v. Hobro n. Hamiena. Nero, 21 van Aarhus n. Kopenhagen. Nieuwland, 20 te Grangemouth. Noord, verm. 22 v. Shellhaven n. Rotterdam. Noorderlicht, 22 v. Halmstad te Kopenhagen verwacht. Nottingham. 21 v. Kingslynn n. Dover. OiSe, 21 v. Rouaan n- Parijs. Oleum, 22 v. Middlesbro n. Southampton. Olivier van Noort, 21 v. Lidkoping te Christine- ham. Poortvliet, 22 v. Glasgow n. Port Talbot. Palma, 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Pavo. 20 te Gefle v. Hudiksvall. Ponto, 21 v. Zaandam n. Rotterdam. Ponza, 21 te Sundsvall. Prinses Beatrix, 21 te Vlissingen v. Harwich. Peter, 20 te Hudiksvall. Sambre, 21 v. Rouaan n. Le Havre. Santa Lucia, 22 dwars Terschelling n. Silloth. Sian, 19 te Alkmaar. Sirius, 21 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 22 200 m. N.NO. Kp. Vilano n. Berwlcx. Spes, 23 v. Londen te Kopenhagen verw. Start verm. 20 v. Londen n. Rotterdam. Strijpe, 22 v. Wicklow n. Bristolkanaal. Theodora, verm. 22 v. Oslo n. Derwintaugh. Tromp, 21 v. Norkoping n. Gamlykerleby. Tilly, 21 v. Ostrand n. Rundvik. Tyro, 20 v. Rotterdam te Dublin. Taormina, 21 v. Kjoge n. Antwerpen. Urmajo, 21 v. Hull te Boston. Vivo, 21 te Grimsby v. Goole. Viler, 22 te Rotterdam v. Oporto. Vrouwepolder, pass. 22 Goeree n. Antwerpen. Westerdok, 22 ten Westen v. IJmuiden naar Antwerpen. Westkust, 21 te Goole. Westlaan, pass. 21 Texel n. Rotterdam. Wim, 20 v. Dordrecht te Gooi.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3