In de komende drie jaar kunnen 174.000 huizen worden gebouwd Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Mari Andriessen ontwerpt een standbeeld van Lely Succes voor socialisten bij Deense verkiezingen MODESHOW Franse Paragraaf Chefarine „4 doet wonderen! Raming van de behoefte aan woningen per provincie r~ J NESB-leiders staan op 30 September terecht Televisie-modeshow ging niet door A. M. de Jong wordt herdacht Totale bietenoogst op 2750 millioen kg. geschat DREEFZICHT Festival Op straat Kastelen Organisatie van de rechterlijke macht WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 In de periode 1954195G zullen, in af wijking: van het oorspronkelijke woning bouwprogramma, 174.000 inplaats van 165.000 woningen kunnen worden gebouwd, dus 58.000 per jaar. De verdeling van de provinciale contingenten is gebaseerd op een behoefteraming per provincie. Bij deze ramingen wordt rekening gehouden met de toeneming van de woningbehoefte tenge volge van de natuurlijke bevolkingsgroei, zonder vestiging en vertrek, voorts met de invloed van vestiging en vertrek binnen en buiten de landsgrenzen, de behoefte aan krotopruiming en sanering en tenslotte met het in te lopen woningtekort. De cijfers van vestiging en vertrek zijn uiteraard moeilijk tevoren vast te stellen. Men heeft daarom een regeling getroffen, waarbij de veranderingen van het ene jaar in de toewijzing aan de gemeenten in het volgende jaar wordt verrekend. Een cor rectie achteraf dus, die, naar de minister van Wederopbouw, ir. H. B. J. Witte, hoopt, voor vele gemeenten een aansporing zal zijn wat soepeler in vestigingskwesties op te treden. Voor deze correctie wordt een centraal woningcontingent van 5500 woningen per jaar beschikbaar gehouden. In dringende gevallen kan daardoor voorschot worden gegeven, bijvoorbeeld voor huisvesting van onmisbare arbeidskrachten bij een onvoor ziene industriële ontwikkeling. De provincies zelve zullen voor migratie binnen de eigen grenzen eveneens een reserve dienen aan te houden. Hoewel het nog steeds aanzienlijke wo ningtekort nöopt tot een beperking van de sanering en de vervanging van oude en vervallen woningen tot de meest noodza kelijke gevallen, is gedurende het tijdvak 19541956 voor dit doel een contingent van 12.000 woningen beschikbaar gesteld. Dit betekent een verdubbeling van het aantal van 6000 vervangingswoningen voor de jaren 19511953. Van het contingent van 12.000 woningen is de helft over de provincies verdeeld op basis van de ouderdom en de kwaliteit. Er zijn 3000 woningen toegewezen aan de pro vincies met de hoogste percentages over bevolkte woningen, met name Groningen, Friesland, Drente en Zeeland. De resteren de 3000 woningen zijn gereserveerd voor saneringsplannen. Het woningtekort Het aantal woningen, dat beschikbaar blijft voor het inlopen van het woning tekort, wordt verkregen door het totale aantal te verdelen woningen te verminde ren met de voor de reeds genoemde doel einden benodigde woningen. Voor de verdeling over de provincies is uitgegaan van de recente woningtekorten der gemeenten. Er is een progressief ver delingsbeginsel toegepast, waarbij ge meenten met de grootste procentuele wo ningtekorten rond 46 en gemeenten met de kleinste tekorten circa 13 van hun totale tekort zullen kunnen inlopen. Het is gewenst dat de provinciale besturen een zelfde methode toepassen bij de verdeling van de provinciale contingenten over de gemeenten. De provinciale woningcontingenten van 1 Januari 1954 tot 1 Januari 1957 zijn als volgt vastgesteld: Provincie totaal (in af- gemiddeld geronde cijfers) per jaar Groningen4200 1400 Friesland 3450 1150 Drente 4500 1500 Overijsel 11400 3800 Gelderland 18300 6100 Utrecht 9900 3300 Noordholland 25200 8400 Zuidholland 36900 12300 Zeeland1500 500 Noord-Brabant 22500 7500 Limburg 15000 5000 N.O. Polder 2300 700 Reserve v. migratie en vervanging 19500 6500 Minister Witte heeft medegedeeld dat intensief overleg tot de nieuwe regeling heeft geleid. Deze kan niet een volledig evenwichtige arbeidsmarkt garanderen. Men heeft echter gestreefd naar een zo evenwichtig mogelijke verdeling. De mi nister acht het zeer gewenst, dat van ge meentewege en door opdrachtgevers een zo groot mogelijke spreiding bij het begin nen van bouwwerken wordt bevorderd. Minister Witte verwachtte niet, dat bij de bouw van premiewoningen het streven zal bestaan tot een zo groot mogelijk toelaat bare kubieke inhoud te komen, waardoor het beroep op beschikbare middelen wel eens zou kunnen worden overschreden. Woningwetwoningen overschrijden door gaans niet de 250 tot 260 kubieke meter. Premiewoningen halen meestal de 400 ku bieke meter lang niet. Minister Witte verklaarde categorisch dat de komende huurverhoging niet zal leiden tot het naar beneden schroeven van de premieregeling. De voorgenomen ver hoging immers zal gemiddeld 141 percent zijn van de huren van 1940. Pas als een percentage van 165 zou zijn bereikt, zou van verlaging van premie sprake kunnen zijn. De huurverhoging zal wel enig effect hebben op de bijdragen voor de herbouw- woningen. Het onrendabele deel van de bouwsommen voor deze woningen wordt immers kleiner, waardoor de bijdragen ook zakken. De minister is niet van plan het contingent van 7000 woningen voor her bouw te verhogen. Directeuren, ingenieurs, arbeiders en kan toorbedienden van Philips zullen Vrijdag avond 25 September gedurende anderhalf uur in Eindhoven het verkeer gaan rege len. De achttien pseudo-verkeersagenten werden Dinsdagavond op het Eindhoven- se politiebureau aan een eerste vuurdoop onderworpen. Deze proef had een goed verloop, zodat de pseudo-agenten Vrijdag avond met het nodige vertrouwen alle be langrijke verkeerspunten in de stad kunnen bezetten. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De familie Kegge", schoolvoorstelling door Kon. Lett. Ver. „J. J. Cremer", 7.30 uur. Frans Halmuseum: Openingsavond nieuw seizoen Volksuniver siteit voor Haarlem en omstreken, met een voordracht door Nel Oosthout, 8 uur. Brink- mann. Grote Markt: Gemeenschap Haarlem Humanistisch Verbond; dr. J. P. van Praag spreekt over: „De wereld waarin wij leven", 8 uur. Vleeshal: „Haarlemse architecten exposeren", 710 uur. Lido: „Baai der hartstocht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Het gevloekte zeilschip", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: ..For men only", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Some body loves me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De raadselachtige mr. Moto", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoera, ik ben papa!", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 24 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „De familie Kegge", Kon. Lett. Ver. „J. J. Cremer", 8 uur. Vlees hal: „Haarlemse architecten exposeren", 1—5, 7—10 uur. Lido: „Baai der hartstocht", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het ge vloekte zeilschip". 14 jaar. 2.15, 4.30, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Achter gesloten gor dijnen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „For men only", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Somebody loves me", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „De raadselachtige mr. Moto". 14 jaar. 2, 4.15, „Op het scherp van de snede", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoera, ik ben papa!", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Journaalvoorstellingen: 10.30, 11.30 en 12.30 uur. Op 23 September 1954 is het precies honderd jaar geleden dat wijlen minister dr. ir. C. Lely werd geboren. Op die dag hoopt een huldigingscomité, onder ere voorzitterschap van vijf Nederlandse mi nisters, een tweemaal levensgroot bronzen standbeeld van die ontwerper en totstand- brenger der Zuiderzeewerken te kunnen onthullen, ergens bii Den Oever, het Ooste lijke punt van Wieringen. Vandaag begint het comité zijn actie voor het bijeenbren gen van de benodigde f 75.000 en morgen avond om 20.05 uur zal minister-president dr. W. Drees een radiovoordracht wijden aan Lely, die hij persoonlijk heeft gekend. Niet alleen zijn opdracht tot het ontwerp van de Zuiderzeewerken en de doorvoe ring daarvan in 1918 bij de Staten Gene raal, stempelen Lely tot een zeer bijzonder man, maar ook zijn oprichting van het Staatsmijnbedrijf, de doorvoering van onze eerste sociale wet: de Ongevallenwet van 1901 en niet in de laatste plaats zijn in tegriteit van karakter, wijs beleid en staatsmansgeest,aldus mr. J. Jansma, de secretaris van het comité. De gebeurtenissen van 1 Februari heb ben aangetoond, dat zonder Lely's afsluit dijk een nog veel grotere rdmp Nederland zou hebben getroffen. Van bevoegde zijde is verklaard, dat zonder die dijk ook in het centrum des lands een overstroming zou zijn opgetreden, erger dan die van 1916. In die ene nacht heeft de Afsluitdijk zijn kosten ruimschoots opgebracht. Het in 1920 begonnen werk is thans voor een derde voltooid: de Wieringermeer en de Noord- Oostpolder beslaan 92.000 van de 220.000 hectaren voor drooglegging bestemde ge bieden. De Afsluitdijk dateert van 1932. Lely's activiteiten zijn niet alleen va>n belang geweest voor de nieuwe polderbe woners, aldus de heer Jansma, maar ook voor diegenen in de omringende gebieden, die nu van waterschapsbelastingen onthe ven en tegen gevaar beveiligd zijn. Ook de Amsterdamse en Rotterdamse handel heb ben van zijn beleid geprofiteerd. In Sche- veningen is een straat genoemd naar de man aan wie deze plaats een vissershaven dankt. Het beeld, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de Haarlemse beeldhou wer Mari Andriessen, zal de oud-minister met de rug naar het Noorden ten voeten uit weergeven, gehuld in een voor hem uit wapperende overjas en zich dus als het ware ruggelings schrap zettend tegen de Noordzee. De beeldhouwer is er in ge slaagd een vice-admiraal als belangeloos model voor zijn werk te vinden, naar hij zelf heeft medegedeeld. De vijf ere-voorzitters van het comité zijn de ministers dr. W. Drees, mr. J. Alge- ra, prof. dr. L. J. M. Beel,- mr. J. M. L. Th. Cals en S. J. Mansholt. Voorzitter is mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk (voorzitter van de Raad voor de Water staat en oud-commissaris van de Koningin in de provincie Drente) en penningmeester mr. U. J. N. de Gvaaff te Amsterdam. Paul van Tienen, de algemeen leider van de N.E.S.B. voor Nederland en Vlaan deren, en mr. J. Wolthuis, landelijk leider dezer partij, zullen op Woensdag 30 Sep tember des morgens half tien voor de Am sterdamse rechtbank terecht staan. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij heb ben deelgenomen aan een verboden ver eniging. Dinsdagavond zou de K.R.O. in haar te levisieprogramma een modeshow uitzen den, verzorgd door een Amsterdamse fir ma. De uitzending van deze show is echter niet doorgegaan, omdat de firma haar per advertentie in een aantal bladen heeft aangekondigd. Het uitzenden van de show is toen veriaoden op grond van het feit, dat de voorgenomen uitzending tengevolge van de begeleidende advertentiecampagne een onderdeel was geworden van een re clamecampagne. In Bergen op Zoom zal de schrijver A. M. de Jong worden herdacht, die op 18 October tien jaar geleden het slachtoffer werd van een „Silbertanne"-moord. A. M. de Jong werd in Nieuw Vossemeer geboren en woonde vele jaren in Bergen op Zoom. Hij was er vier jaar lid van de gemeenteraad. Enige boeken van De Jong, onder meer zijn Merijntje Gijzen-cyclus, spelen in de streek rondom Bergen op Zoom, Steenbergen en Nieuw Vossemeer. KOPENHAGEN (Reuter) In Dene marken zijn Dinsdag algemene verkiezin gen gehouden voor het „Folketing", de Deense volksvertegenwoordiging, die thans slechts uit één enkel vertegenwoordigend lichaam bestaat (de Senaat is kortgeleden opgeheven). De 2.700.000 kiezers en kiezeressen kon den hun keus bepalen uit 746 candidaten van zeven politieke partijen voor de 175 Als de aanvoer van suikerbieten naar de fabrieken geen stagnatie ondervindt, zul len de suikerfabrieken in West-Brabant in de eerste week van October met de cam pagne beginnen, die dit jaar tot half De cember zal duren en ongeveer 2200 arbei ders in los verband werk zal verschaffen. Men schat een totale opbrengst van 2750 millioen kg bieten. De drie fabrieken in West-Brabant, die te Roosendaal, Zevenbergen en Stampers gat, zullen tezamen een campagne van on geveer 800 millioen kg bieten maken. Dat is honderd millioen kilo minder dan vorig jaar, gen gevolg van de watersnood. Het zou nog minder geweest zijn als de rege ring niet tot een compensatiemaatregel besloten had, als gevolg waarvan bieten uit het Noorden des lands naar het Zuiden worden getransporteerd om daar verwerkt te worden. De drie genoemde fabrieken halen tijdens de campagne gezamenlijk een capaciteit van 12 millioen kilo bieten per dag. Het ziet er naar uit, dat de suikerfabrie ken in West-Brabant bij het begin van de campagne over voldoende personeel zullen beschikken, al verliep de werving tot nu toe allesbehalve vlot. Vele „vaste" cam pagne-arbeiders werken momenteel aan de dijken, waar een hoger loon wordt betaald, dan in de suikerfabrieken is toegestaan. zetels van het Deense parlement. Het ging er bij deze Deense verkiezingen vooral om, of de socialisten, onder leiding van Hans Hedtoft, zodanige winst zouden boeken, dat zij daardoor regeringspartij worden. Volgens de voorlopige zetelverdeling hebben de socialisten in de nieuwe Deense volksvertegenwoordiging inderdaad twee zetels meer dan de conservatieven en de boerenpartij te zamen. Vermoedelijk zal dit tot het aftreden van premier Eriksen leiden. Men verwacht, dat de socialistische leider Hedtoft zal worden verzocht een regering te vormen. De einduitslag luidt: oud pet. pet. Sociaal-democraten 41.3 40.3 Radicalen 7.8 8.6 Conservatieven 16.8 17.3 Boerenpartij 23.1 22.1 Enkelvoudige Belastingpartij 3.5 5.6 Communisten 4.3 4.8 Onafhankelijken 2.7 Duitse partij 0.5 0.4 De voorlopige zetelverdeling is als volgt: zetels Sociaal democraten 74 Radicalen 14 Conservatieven 30 Boerenpartij42 „Enkelv. belastingpartij" 6 Communisten 8 Onafhankelijken Duitse partij 1 De verkiezingsuitslag heeft in de prak tijk een impasse geschapen, daar een lou ter uit socialisten samengestelde regering in het „Folketing", wat betreft haar aantal zetels, de mindere zou zijn van de andere partijen. ADVERTENTIE HOUTPLEIN 4 - TELEFOON 12257 Donderdag 24 September des n.m. 2.30 uur Nog plaatsen beschikbaar. THÉ COMPLET a 3.75, alles inbegrepen. Café Restaurant Evenals Cannes, Venetië en Holland heeft ook de Jordaan zijn Festival ge had. Wij hadden u daar natuurlijk al eerder over moeten berichten, maar de menu's die wij er genuttigd hebben, hebben dat tot nu toe verhinderd. Zij bestonden namelijk ujt haring, zuurtjes, paling, wafels, gekruide uitjes, poffer tjes, gebakken vis in azijn, gesponnen suiker en zure bommen en dat alles weegt nogal zwaar op de ongetrainde maag. Zelfs de zéér oude jenever van een bijzonder goed jaar (namelijk 1953), die wij er te drinken kregen, vermocht geen wapenstilstand in de digestieve oorlog te bereiken. Zo langzamerhand mogen wij echter alweer overeind zitten en daarmee komen de geestelijke souvenirs de zui ver stoffelijke wat op de achtergrond dringen. Maar die mogen er dan ook wezen, want wij zijn in ons hart nogal dol op de Jordaan, die het hart van Amsterdam heet te zijn, maar op zich zelf al een volwassen lichaam is. Het kan natuurlijk wezen, dat fijngevoeliger mensen dan wij zich stoten aan de nogal krasse vormen die de Jordaners aan hun vreugde-uitingen plegen te geven en dat bijvoorbeeld hun gevoel voor humor niet gekieteld wordt door een tweehonderd-pondse dame die tijdens de traditionele viswedstrijd op houten baarzen luid gillend in de plomp valt, maar aan de andere kant moet worden toegegeven, dat het Jordaanse Festival zijn naam meer eer aandoet dan de vele andere waar de vreugde eerst over de borstwering van een gesteven smoking overhemd en vervolgens door de fles senhals van een te nauwe boord moet klauteren om tot het offensief over te gaan. Aannemende dus, dat het plezier op een ander niveau staat, moet worden toegegeven, dat het écht plezier is. Dat hebben wij op de Jordaanse kermis in ieder geval wel kunnen vaststellen. Het is de enige stadskermis, die deze naam nog verdient. De hele Jordaan heeft er het hele jaar voor gespaard en hij gaat ter kermis met de vaste wil om he' ledigen'der spaarpot niet op sikkeneu rige wijze te doen plaats grijpen. De hele buurt is versierd volgens het principe dat als men maar een heleboel gloeilampjes aan een touw hangt, zulks best een aardig effect zal geven. Alle winkels zijn open en hun etalages zijn versierd en zo zijn de smalle straten met hun bloemrijke namen als tweede Leliedwarsstraat en Goudsbloemstraat warme lichtstrepen geworden door de donkerte van de altijd dreigende nacht, sporen die men gaarne volgt. Het aar dige is, dat men er bovendien links en rechts kan blikken in het vriendelijke binnenste van de anders zo kille hui zenrijen, aangezien alle Jordaners, die over een knap old-finish huiskamer ameublementje beschikken, de gordij nen van hun voorkamers hebben open getrokken en om die beter uit te laten komen een illuminatie hebben ontsto ken van zacht-rose schemerlampen, die men in critischer momenten zou ver foeien, maar die nu de indruk van vriendelijk-veilige huiselijkheid nog komen versterken. Het enige vreemde is, dat al die geopenbaarde sehatkamer- tjes onbewoond zijn, zodat het schijnt alsof de bewoners vrezen dat eigen uiterlijk niet tegen de knappe spulletjes zou kunnen concurreren. In werkelijkheid is dat natuurlijk niet zo. De bewoners bevinden zich uit eigen voorkeur daar waar Hollanders zich over het algemeen veel te weinig bevinden, namelijk op straat. Zij doen zich daar te goed aan de producten van de zeevisserij of de in zuur ingelegde oogst van de tuinbouw, zij kussen elkaar in de rupsbaan, zij dansen op de tonen van het orkest van Gerard van Kneu teren en zijn swingende kalebassen, of zij luisteren in een geïmproviseerd ca baret, waar een biertje inclusief muziek en bediening veertig cent kost, naar een Jordaans programma. Wij zijn daar trouwens ook geweest. Een uiterst blon de jongedame zong er met de schelste stem die wij ooit gehoord hebben een merkwaardig lied over de misprijzing die de Jordaan doorgaans ten deel valt en een lefgoser met een scheve pet leverde er een schorre tweede stem bij. Het merkwaardigste was dat de optel ling van al deze onvoldoende factoren een ruimschoots acceptabele som op leverde, maar dat kan ook wel komen, omdat de blonde zangeres een paar blauwe ogen in het hoofd had, waarmee men desgewenst het hele Nederlandse wegverkeer zou kunnen verblinden. Nu wij het toch over Jordaanse meis jes hebben, moet ons van het hart dat er bijzonder aardige bij zijn, slank, on danks het feit dat er volgens de sta tistieken in de Jordaan het best en het lekkerst gegeten wordt, goed gekleed en bovendien voorzien van kijkers in tin telende tinten en van aannemelijke bru taliteit. Dit is een onpartijdige waar neming. De jongelieden stonden ons minder aan. Zij lijden namelijk aan de misvatting dat zazou-haar hen beter staat dan een scheve pet, en een das met vliegmachientjes hen voordeliger doet uitkomen dan een trui of een open hemd. Dit is niet zo, maar mogelijk hebben wij hier een partijdige obser vatie verricht. Wat zij wel goed kunnen is het zogenaamd jitterbuggen, een op nerveuze wijze van het ene been op het andere springen, waarbij men beurte lings het meisje naar zich toehaalt alsof men zojuist een heel mooi gevoel voor haar heeft opgevat, om het dan bruut weer af te stoten alsof men even plot seling een geweldige hekel aan haar heeft gekregen. In ons gebrek aan waardering hier voor staan wij overigens niet alleen, want het werd gedeeld door een heel oud mannetje dat ergens op de hoge gesleten stoep van een minder-bedeeld perceel de avond door zat te brengen met het kijken naar de dansvreugde, en daarbij gezelschap werd gehouden door een gering hondje met een even gerim peld gezicht als zijn baas, in wiens bin nenzak het zich een loge-plaatsje had verworven. Hoewel de-oude baas tezeer door het leven geteisterd was om zich nog in krasse termen over ongijn uit te laten, bleek uit zijn toon wel, dat het vroeger heel anders geweest was. Vroeger, toen de borrel nog vijf cen ten kostte en de Jordaan de Jordaan nog was. „Wij plachte te walse bij het orruggel meneer", zei hij en alsof de donder er mee speelde, begon er op dat moment in een zijstraat de eerste vi brerende triller van een pierement langs de gevels te vliegen. De ogen van het mannetje gingen glimmen en hij stond op zo snel als zijn rheumatiek dat toe liet. En daarna trok de driekwartsmaat zijn stijve benen zo waar in de oude vertrouwde passen van een wals. En zo danste hij weg, de hoek om naar het orgel toe, het kleine hondje opgewonden keffend in zijn binnenzak. BOEDA, PARIJS, September - - Het is ver bazend zoveel kastelen als er te zien zijn, wanneer men daarvoor een weekend buiten Parijs gaat doorbrengen in toeris tisch gezind gezelschap. Het waren niet eens kastelen langs de Loire die wij zagen, op een enkele uitzondering na, en het bleek trouwens dat kastelen die nog com pleet overeind staan de minst prettige zijn om te gaan bekijken. Het zal wel anders zijn voor kijkers met een talent voor bouw kunstige appreciatie, die bij het zien van een mooi bouwsel werkelijk een esthetische ondervinding opdoen; maar voor anderen wordt ieder gebouw triest als het zijn oor spronkelijke bestemming niet meer dient. Het is ai verkeerd als het voor een doel gebruikt wordt waarvoor het niet bestemd was. Een buitenverblijf als kindertehuis (een kindertehuis in gebruik als buiten verblijf moet even onecht zijn, maar dat heb ik nooit gezien), een huis-in-de-rij als officieel bureau - zelfs een garage die als fietsenschuur dient ziet er verbruikt en kil uit. Een gebouw dat, zoals de be roemde kastelen van Frankrijk, nergens meer voor gebruikt wordt, uit piëteit of bij gebrek aan belangstellenden, is er niet veel beter aan toe; ik kan er tenminste niet anders dan verveeld doorheen wan delen, halfhartig trachtend de mededelin gen van de gids over de fraaie schouw niet te verwarren met wat hij vertelt over de fraaie eikenhouten betimmering. Wij hebben niettemin zo'n kasteel be zocht, dat van Chateaudun, 150 km ten Zuiden van Parijs. Het is deels in de 12e eeuw gebouwd en verder in de 16e en 17e en dan is het nog niet eens afgekomen: de fagade vertoont aan de rechterzijde een rafelrand van stenen, waar verder aan ge bouwd had moeten worden. Het moet wel soliede zijn: de gids laat een paar scherpe aanmerkingen los op de familie de Luynes, die het kasteel tweehonderd jaar geleden van de familie Dunois had overgenomen en die er tot in de jaren '30, toen de Franse regering het heeft gekocht, niet alleen niet in heeft gewoond, maar ook geen vinger heeft uitgestoken om het in goede staat te houden; niettemin bleek het na die twee honderd jaar voor enkele millioenen francs te herstellen. Daar staat het dus nog, en de bezoeker kan de ene lege kamer na de an dere doorwandelen; hier en daar komt hij een stoel tegen, en er hangen nog wat wandtapijten, die heei goed en voor een deel vermakelijk zijn; maar nergens is er een teken van leven of dood. Dat het be zoek aan Chateaudun toch de moeite loont komt niet voornamelijk door die wand tapijten, die evengoed ergens anders zou den kunnen hangen, maar door het witte lege kapelletje in de linkervleugel; daar staan op manshoge voetstukken vier kleine beelden, die uit de 16e eeuw dateren: het Mariabeeld is zo zoet en schoon, dat men er nog in verwondering voor staat als het gezelschap alweer opgeroepen wordt om de verdere lege kamers te komen bekijken. Maar deze bijzondex-heid verandert niets aan de voorkeur voor kastelen in ruïne. Niemand zou de Epau.le de Gallardon voor leeg, onecht of vervelend kunnen uitma ken: het is alleen een smal brok ruwe ste nen, zowat tien meter hoog, dat de reiziger al op mijlen afstand naast de kerktoren boven het dorpje uit ziet steken. De burcht, waarvan dit historische monument een stuk is geweest, staat er al sinds de vijf tiende eeuw niet meer, en op een stille Septembermiddag wordt de bezoeker die er door het hoge gras omheen sloft alleen afgeleid door de hamerslagen van het fa- briekje-in-aanbouw, twintig meter verder op. Maar toegegeven: de ruïne van Gallar don is wel heel klein. Die van Lavardin, hoewel gevaarlijk dicht bij de Loire, is be ter. De burcht hier is in de jaren 1590 ver nield in opdracht van de goede koning Henri IV, nadat hij hem op zijn tegenstan ders van de familie de Guise veroverd had. Nu treft men, van hoog tot laag over de heuvel bij het dorpje verspreid, hier een stuk poort aan, daar een scherf schiet- toren; halverwege de heuvel de grote zaal, rnet drie wanden en zonder vloer, en bovenaan een onverklaard stuk muur, dat on een smalle heuvelpunt vooruitsteekt. Om die top te bereiken moet men drie lad ders beklimmen, en de lager gelegen delen van de burcht zijn met elkaar vei'bonden door paadjes tussen de struiken, maar ver der is niets door mensenhand aangeraakt; een gehavende stenen schouw hangt hal verwege een hoge muur, en er zijn trapjes die eenvoudig de lucht in leiden. Hier geen muffe lucht van restauratiebalsem; na enig getwist over de vraag hoe de burcht er vroeger heeft uitgezien, zijn wij in de wind op de hoogste muur gaan zitten en hebben uitgekeken over de groene vlakte voor ons en de heuvels over onze schou ders, waar de jagers liepen. Alles was bij na zoals vroeger, behalve dat een bagger molen bezig was vierkante vijvers uit te diepen midden in de vlakte. ADVERTENTIE ff BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 6 F 0.75 De minister van Justitie heeft aan de Tweede Kamer de destijds door hem toe gezegde nota over de rechterlijke macht toegezonden. In deze nota worden behan deld de benoeming van juristen in de rechterlijke macht, de vorming en oplei ding van jonge juristen, de zittende ma gistratuur, het OM., de griffie en de orga nisatie van de arbeid bij de administra ties van de griffies en parketten. Aan het slot geeft de minister de volgende richt snoeren voor het toekomstige beleid: Het aantal substituut-griffiers en gegra dueerde waarnemende griffiers dient op korte termijn te worden verminderd. Het onderzoek naar de organisatie van de gerechtelijke administraties, met name bij de griffiers en de parketten van de arrondissements-rechtbanken, zal worden voortgezet. De minister acht het gewenst de amb telijke status van de secretaris van de rechter en de ambtelijke status van de jonge rechterlijke ambtenaar in opleiding te regelen. Voorts is herziening van de bepalingen over de organisatie van het Openbaar Ministerie bij de rechtbanken en bij de kantongerechten en van de ami> telijke positie van de ambtenaren van het Openbaar Ministerie gewenst.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5