Smyslov kwam niet verder dan remise tegen Taimanov Thuiskomst Partij van Reshevsky werd afgebroken Van der Hoek vervangt Rinus Terlouw Engelsen stelden de herenploeg samen Grieven van prof. Gerretson WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 4 CANDID ATEN-SCHAAKTOURNOOI Betaling abonnementsgeld per giro Voet ba! Zondag in Oslo Haarlems badminton-team naar Denemarken Schaken Bestuur „Het Oosten ondergaat verjonging Dammen Van Looij - 40 jaar lid van HDC gehuldigd Athletiek Nerveus, mat pi lusteloos? pNATOG^' EERSTE KAMER Tegen de commissie voor Buitenlandse Zaken Kerkelijk Nieuws Geringe stijging van goud en deviezen Niet meer met goedkope sigaretten naar het buitenland Belastingfraude in oorlogstijd Coördinatie Sociale wetten uitgesteld Tweede Kamer vandaag niet bijeen Konijnenziekte op Schouwen-Duiveland Vallende lamp wondde twee havenarbeiders FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Van de veertig zetten, die de spelers in het candidaten-schaaktournooi in een zitting van vijf uren moeten spelen, doen zij er ongeveer tien in het eerste speeluur, vijftien in de volgende drie uren en de rest in het laatste speeluur. De drie uren, die aan het beslissende uur vooraf gaan, zijn voor de toeschouwers niet erg opwindend. De meesters lopen heen en weer als zij niet aan zet zijn, drinken thee en eten chocolade. Tot voor kort deponeerden zij hun tablet chocolade naast hun bord, maar daar is nu verandering in gekomen. Iedereen vreest namelijk Najdorf, die steeds maar heen en weer drentelt, iedereen aanspreekt en zo en passant overal de chocolade wegneemt. Maar Najdorf zelf leeft ook niet zonder vrees. Anderhalf uur voor de aanvang van de dertiende ronde begon hij al door de tournooizaal en de foyer te wandelen. Men had hem gezegd dat zijn tegenstander Geiler vast besloten was om hem een nederlaag toe te brengen. En aan de vastbesloten houding van de Rus achter het bord was wel te bespeuren dat er in deze partij hard gevochten zou worden. Toen de partij enkele uren aan de gang was had Najdorf, hoewel hij zich verdedigd had met een naar hem genoemde variant van het Siciliaans, moeilijkheden. Hij be sloot tot een pion-offer en bood op hetzelfde ogenblik remise aan. Maar dit werd door Geiler resoluut van de hand gewezen. Najdorf bood op de 40e zet opnieuw remise aan, maar zijn voorstel werd door Gelier lachend van de hand gewezen. Daarentegen werd het remise-voorstel in de partij SmyslovTaimanov door laatst genoemde gretig aangenomen. Deze partij duurde slechts 19 zetten en hoort dus thuis onder de zogenaamde-grootmeester-remises. Voor Reshevsky was dit het sein om nog verbetener te spelen, want door te winnen zou hij immers Smyslov kunnen inhalen. Zijn opgave was echter niet eenvoudig, want de kleine Bronstein is een uiterst gevaarlijk tegenstander. Deze aarzelde dan ook niet om de handschoen op te nemen en zo begonnen de spanningen in deze Konings-Indisch ge opende partij langzaam maar zeker toe te nemen. Beide spelers kwamen tenslotte in grote tijdnood. Een centrum-actie van de Ameri kaan werd door de Rus handig afgeweerd en toen bleek de stelling van Reshevsky ernstige verzwakkingen te vertonen. De af gebroken stand biedt Bronstein gunstige perspectieven. Zwijgzaam Het schijnt wel zeker te zijn. dat Boles- lavsky over stemorganen beschikt, want in de voorafgaande weken moet hij enkele ke ren remise hebben aangeboden. Een derge lijk voorstel bestaat uit het op vragende toon uitbrengen van het woord remise, desnoods met een handgebaar, dat zo veel wil zeggen dat er toch niets anders in de stelling zit. Behalave dit ene woord heeft niemand Boleslavsky echter tot nu toe iets horen zeggen. Nu is dat bij een schaaktoernooi ge lukkig ook niet nodig en wat Boleslavsky aan woorden tekort komt maakt hij weer goed door de fijne wijze, waarop hij schaak speelt. In zijn partij tegen Averbach was het de eerste uren interessant om zich af te vragen of Boleslavsky zijn spreek- dan wel zijn schaaktalenten zou moeten gebruiken. Hij heeft uiteindelijk maar besloten om eerst zijn schaaktalenten te laten spreken. Hij kreeg er een klein voordeel mee, maar of dit voor uitbreiding vatbaar zal zijn moet het vervolg leren. Wild gevecht Het wilde gevecht tussen de weer op dreef komende Stahlberg en de Hongaar Szabo kwam later in rustiger banen, al drone een vrijpion van zwart diep in de vijandelijke gelederen. De vrijpion bleek later een geweldige troef, toen hij de opmars van deze nion kon combineren met een rechtstreekse actie tegen Stalhberg's koning. Nog voor de tijd- contröle moest de Zweed zich gewonnen geven. Ook in de partijen Kotov—Petrosian en KeresGligoric werd het evenwicht in de eerste uren niet ernstig verstoox-d, al deden in beide partijen de witspelers hun best om enig tastbaar voordeel te behalen. Beide partijen eindigden in remise. De partij uit de dertiende ronde tussen Reshevsky (wit) en Bronstein (zwart) had het volgende verloop: Reshevskv (wit) Bronstein (zwart) 1. d2d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 g7—g6; 3. g2g3 Lf8g74. I.fl—g2 0—0; 5. Fbl—c3 d7d6; 6. Pgl—f3 Pb8—d7; 7. 0—0 e7—e5; 8. e2e4 e5xd4. Met dit systeem heeft de zwartspeler al onoOOOOOOOCCCOCCOOOOCC U kunt hel Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.10. post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. vele fraaie successen behaald, ondanks het feit dat in de meeste gevallen zijn d-pion zwak wordt. 9. Pf3xd4 Tf8e8; 10. Tfl—el Pd7—c5; 11. h2—h3 a7—a5; 12. Ddl—c2 c7—c6. Zwart kan hier door 12. - - - Pfxe4, 13. Pxe4, Lxd4 een pion winnen, maar hij moet dan na 14. Lg5 allerlei moeilijkheden aan vaarden. 13. Lel—e3 Pf6—d7; 14. Tal—dl a5—a4; 15. Pd4—e2 Dd8—aö; 16. Lg2—fl - - - Op 16. Txd6 volgt waarschijnlijk het best 16.db4. 16.Pd7e5; 17. Pe2—d4 a4—a3; 18. b2—b3 Pe5a6; 19. f2—f4 Pe5—d7; 20. Le3—f2 Pd7c5; 21. Tel—e3 Pa6—b4; 22. Dc2—e2 Lc8d723. e4—e5 Een belangrijke opmars. De stelling wordt nu zeer gecompliceerd. 23.d6xe5; 24. f4xe5 Ta8—d8; 2ö. g3_g4 Pc5—e6: 26. Lf2—h4 Pe6xd4; 27. Tdlxd4 Da5c5: 28. Td4—e4 Lg7— h6; 29. Kgl—hl Ld7—e6/; 30. g4—g5 Een ernstige verzwakking, maar na 30. IxdS, lxe3 komt zwart via de open d-lijn in het voordeel. 30.Lh6g7; 31. Te4—f4 Le6—f5; 32. Pc3—e4 Lf5xe4; 33. Tf4xe4 Pb4—a6; 34. e5—e6 f7xe6; 35. Te4—xe6 TeS—f8 36. Te6e7 Lg7—d4; 37. Te3—e6 Dc5—f5; 38. Te7eS Pa6—c5; 39. Te8xd8 Pe5xe6; 40. Td8—f8 4- Kg8xf8. Hier werd de partij afgebroken. De stand Na de 13e ronde luidt de stand: 1. Smyslov 8'.4 pnt. '12): 2. Reshevsky 7% en 1 afgebr. partij (12); 3. Najdorf 7 pnt en 1 afgebr. partij (12); 4. Bronstein 6') pnt. en 1 afgebr. nartij (13); 5. Petrosian 6]4 pnt. (12); 6. Bo leslavsky 6 pnt. en 1 afgebr. partij (12); 7. 8. en 9. Keres, Euwe en Taimanov, allen 6 pnt. (12); 10. cn 11. Gligoric en Szabo, bei den 5'é pnt.. (12): 12. Averbach 5 pnt. en 1 afgebr partij (12); 13. Kotov 4*4 pnt. (12); 14. Geiler 4 pnt. en 1 afgebr. partij (12); 15. Stahlberg 3"4 pnt. (13). Euwè was vrij. ADVERTENTIE ENMODE Wollen Gabardine Regenjassen BARTEUOR1S5TR 24 HAARLEM TEL 20420 Gisteravond kwamen in het Olympisch stadion in Amsterdam de spelers van het Nederlands voetbalelftal tezamen met coach Jaap van der Leek voor een laatste oefening met het oog op de landenwedstrijd tegen Noorwegen, die Zondag in Oslo wordt ge speeld. Aanwezig waren vrijwel alle leden van de keuze- en de technische commissie van de KNVB. Terlouw heeft een gedeelte van de oefenin gen meegemaakt, maar verd\veen toen naar de kleedkamer. Hoewel de blessure aan zijn rechterkuit veel beter is, kreeg hij tijdens de oefeningen weer enigszins last van deze verwonding. Op medisch advies besloot de keuzecommissie Terlouw niet tegen Noor wegen op te stellen en hem te doen vervan gen door de Feijenoordspeler Van der Hoek. Een van de oefeningen op het veld bestond uit het nemen van strafschoppen door ieder van de spelers, waarbij doelman Steiger zo wel in de linker- als in de rechterhoek zwaar op de proef werd gesteld. Bovendien heeft hij aan het einde van de training ook nog enkele onhoudbare strafschoppen uit zijn doel moeten halen, genomen doorde leden van de keuze- en de technische com missie. De Nederlandse Badmintonbonrl opent het badmintonseizoen met de jaarlijkse alge mene vergadering, die gehouden wordt op 3 October 1953 des middags om kwart over drie in hótel Du Passage in de Passage in Den Haag. Op 24 September aanstaande gaat een Haarlems en een Haags badminton-team naar Aalberg (Denemarken) om deel te nemen aan een groot internationaal badmin- ton-tournooi. De teams zijn als volgt samen gesteld: Den Haag: mevr P. v. Aken; P. W. Zeis man, J. H. Woltman. Haarlem: L. Verhoef, J. N. Bolleman, Jap Tjiang Beng, B. Jansen, E. J. Joosse. Twee groepen cricketers, één bestaande uit leden van 't Hogerhuis en één xiit leden van het Lagerhuis in India, hebben te New Delhi een wedstrijd gespeeld. De opbreng sten waren bestemd voor een liefdadig doel. De eerste minister van India, Pandit Nehroe, en generaal Rajendrasinhji waren de aanvoerders van de groepen. Pandit Nehroe in zijn nieuwe „functie". Op de algemene vergadering van de schaakvereniging „Het Oosten" in Haarlem werden niet minder dan 4 nieuwe bestuurs leden gekozen. Tot deze verjonging hadden de scheidende functionarissen, van wie de heer J. Kroonsberg reeds 18 jaar, de voor zitter C. Frijn ruim 15 en de eerste secreta ris J. J. v. Kampen meer dan 1214 jaar zitting hadden, zelf het initiatief genomen. Dat het nieuwe bestuur de zaken energiek aanpakt, moge blijken uit de circulaire die reeds aanstonds verzonden werd aan alle leden en oud-leden, waarin een opwekking gedaan werd tot deelname aan de gongwed strijden op (heden) Woensdag 23 September in de bovenzaal van restaurant Munniks, Grote Markt 10. Op 30 September zal een begin gemaakt worden met de nieuwe onderlinge winter competitie. Ook werd reeds over een feest avond gesproken ter viering van het kam pioenschap en de daarop gevolgde promotie van het eerste tiental in het afgelopen seizoen. Het secretariaat is thans: Th. B. Bergman, G. v. Aemstelstraat 178, Haarlem-N. In het clublokaal van de Haarlemse Dam club, bovenzaal „Die Raeckse", heeft een huldiging plaats gehad van de bekende hoofdklasse-speler Jan van Looij ter gele genheid van diens 40-jarig lidmaatschap van de HDC Door de voorzitter der HDC, de heer J. H. Meure, werden de gx-ote verdiens ten van deze speler uitvoerig gememoreerd. Namens de leaen ontving van Looij een zilveren sigai'ettenkoker met inscriptie en mevrouw Van Looij bloemen. De ere-voorzitter der HDC. de heer J. W. van Dartelen, ovei-handigde hiex-na aan Van Looij het ere-kruis van de vereniging. De volgende spreker was de voorzitter van het De Engelse ploeg, die Woensdagavond 30 September in Londen in het White City stadion tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 yars: Shenton (Polytechnic Harriers) en Pinnington (Achilles). 220 yards: Shenton en Ellis (London Ath letic Club) 440 yards: Fx-yer (Londen A C) en Smith (Rochestex-). 880 yards: Hewson (Mitchem A C) en Nan- keville (Walton A C). 1 mijl: Law (Achilles) en Dunkley (Poly technic Hari-iers). 2 mijl: Pirie (South London) en Green (Birchfield) 120 yards horden: Hildreth (Polytechnic) en Parker (South London). 440 yards horden: Hardy (Woodford Green A C)'en Hildreth (Polytechnic). Hoogspringen: Cox (Eton Manor) en Pavitt (Polytechnic) Verspringen: Whaley (London A C) en Cruttenden (Brighton). Polsstokhoogspringer Elliott (Woodfoi'd Green) eti Wai'd (Bury). Kogelstoten: Savidge (Royal Navy) en Pharaoh (Walton). Discuswerpen: Savidge en Pharaoh. Speerwerpen: Denley (Thames Valley Har riers) en Tucker (Herne Hill Harriers). Estafette 440, 220, 220, 880 yards: een keuze uit Shenton, Elles, Pinnington, Fryer, Smith en Grogan. In deze ploeg zijn 12 athleten opgenomen, die Groot Brittannië in 1952 op de Olympi sche Spelen in Helsinki hebben vertegen woordigd. Gordon Pirie zal als aanvoerder fungeren Wijzigingen in de Nederlandse ploeg In de herenpïoeg zijn door de nationale technische commissie van de KNAU enkele wijzigingen aangebracht. Zo zal Van der Hoeven o p de 440 yax-ds horden vervangen worden door Rootjes van AV 1923. Derichs maakt de reis naar Londen niet. mee en hij wordt zowel op het discuswerpen als bij het kogelstoten vervangen door de V. en L.-man Van der Maat. De samenstelling van de Engelse dames- ploeg is nog niet bekend. Door het feit. dat noch Fanny BlankersKoen, noch Puck Bi-ouwer in Londen aan- de start zullen verschijnen, zijn de volgende verandei-ingen in de damesploeg aangebi'acht: Nel Buch (Sagitta) loont in plaats van Puck Brou wer op de 100 yards: Dicky van Dijk (Sa gitta) loopt op de 220 yards in plaats van Fanny B'ankersKoen, terwijl in hetzelfde nummer Sonja Swartvan der Stam. even eens van Sagitta, Puck Brouwer vervangt. Cori-ie Kalman (Zaanland) start op de 80 meter horden in plaats van Fanny, terwijl laatstgenoemde en Puck Brouwer op de 4 x 220 yards estafette worden gerempla- ceei-d door Sonja Swartvan der Stam en Nel Buch. ADVERTENTIE neem t* HET ZENUWTONICUM district Kennemerland van de Prov. Noord hollandse Dambond, de heer J. Warmerdam, die zijn gelukwensen deed vergezeld gaan van een mand met fruit. „Oosterkwax-tiex*" gaf eveneens acte de présente door de aan bieding van gelukwensen en sigaren. Van Looij dankte voor de gebrachte hulde en haalde hierbij nog vele oude herinne ringen op. Speciaal spoorde hij de jongeren aan het voorbeeld der ouderen te volgen, opdat zij in de toekomst de HDC steeds groter en sterker zullen maken. Vermelden wij nog, dat de dames der leden hadden ge zorgd voor een passende bloemenversiering van het clublokaal. „Jullie hebt zeker wel trek in een kopje thee, niet?" vroeg Pilon. ,,Dat wel," zei Rick. Maar dan zullen wij het wel klaarmaken, als je even vertelt, waar alles staat. „Flink zo!" zei Pilon. „Zo mag ik het horen. Ik kan dat natuurlijk zelf niet doen, maar als één van jullie even water opzet, en je neemt thee uit het rode biLsje in de keukenkast links, dan komt het prachtig voor elkaar!" „Ik zet wel water op!" zei Bunkie. „En wij gaan onderwijl even voor je afwassen!" zeiden Oepoetie en Rick. „Fijn jongens!" lachte Pilon. ,,Aan jullie heb ik nogeens hulp!" Ze gingen alle drie naar het keukentje. Bunkie vulde de ketel met water en zette die opi; en de anderen zetten alle vuile kopjes en bordjes bij elkaar, en gingen die in een teiltje met water afwassen. Oepoetie waste af en Rick droogde af met de theedoek. En toen het wo.ter kookte, deed Bunkie thee in de pot en goot er water op; dat kon hij wel, want hij had dat voor tante Liezebertha ook wel eens gedaan. Toen Rick en Oepoetie netjes alles hadden afgewassen, was ook de thee net goed ge trokken. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer was Dinsdag spoedig gereed. Debat- en stemmingloos verenigde zij zich met het voorstel tot wijziging en aanvulling van de Telegraaf- en Telefoon- wet ten beho-eve van de naasting der radio centrales. Er werd alleen van gedachten gewisseld over de commissie voor Buiten landse Zaken. De inmiddels reeds daaruit getreden zijnde hoogleraar prof. Ger retson (C.H.) luchtte, ter verklaring van zijn bedanken, zijn hart over al- lerlei bezwaren. Volgens hem heeft de commissie nauwelijks iets om het lijf. De regering licht haar nooit eigener beweging in, maar alleen als er om gevraagd wordt. De pex-s is soms beter ingelicht dan de commissie. Tenslotte achtte hij het ver keerd, dat een lid der commissie niet bij machte is haar te doen bijeenkomen en dat hiervoor steeds de medewerking van de voorzitter vereist is. Prof. Mol e- naar (V.V.D.) bestreed aan de hand van allerlei voorbeelden uit de praktijk de gegrondheid van deze grieven. Hij was van mening, dat de regering wel degelijk bereidheid toont om voor behoorlijke voorlichting, ook wat verstrekking van stukken aangaat zorg te dragen. Nog nooit was het beleggen van een commissiever gadering op onwil of tegenwerking van de voorzitter afgestuit. De heer Brandenburg (C.P.N.) hei-haalde zijn oud protest tegen uitslui ting van zijn fractiegenoten uit deze com missie. Over de wijze, waarop onze senatoren het voorstel tot goedkeuring van de be krachtiging van het verdrag betreffende de Europese Defensie Gemeenschap in onderzoek zullen nemen en wanneer zij daartoe zullen ovex-gaan, vernam men geen woord. Bestaat er wellicht tussen Kamer en regering een stilzwijgende af spraak om eerst nog maar eens even de kat uit de boom te kijken en te wachten op de verdere ontwikkeling in deze? In de vaste commissie voor de buiten landse politiek werden tenslotte gekozen de heren Anema (A.R.), Wendelaar (V.V. D.), Beaufort (K.V.P.) Schermerhorn (P. v. d. A.) en Kolff (C.H.). De Kamerpre sident, mr. Jonkman, is ambtshalve voor zitter. In de commissie voor internationale eco nomische samenwerking krijgen zitting de hex-en Vixseboxse (C.H.), Molenaar (V.V. D.), Rip (A.R.), Kapteijn (P. v. d. A.) en. Regout (K.V.P.)in de commissie voor Uniezaken de heiden De Zwaan (C.H.), Molenaar (V.V.D.Algra (A.R.), De Dreu (P. v. d. A.) en Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.). Deze leden zullen ook de vaste commissie voor Overzeese Rijksdelen vor men. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Ede (vac. J. H. Cirkel) en voor Huizen (N.H.) (vac. W. Vroeginde- wey) P. J. F. Lamens te Elspeet. Benoemd tot vic. te Vorden H. Obbink, cand. te Utx-echt. Beroepbaarstelling. De heer S. Meijers, cand. te Utrecht, stelt zich bex-oepbaar. Geref. kerken Beroepen te Wolvega (standplaats Noord- wolde) C. v. Hattem, cand. te Katlijk. Benoemd tot hulppred. te Winschoten J. v. Henten, a.s. em. pred. te Nieuwe Pekela. Aangenomen naar Marken D. W. Don- dorp, cand. te Heemstede, die bedankte voor Bozum, Eist (Gld.) en voor Krimpen a. d. LekKrimpen a. d. IJssel. Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk C. Klapwijk, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Zwartebroek J. Kuntz te Tzum. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Rotterdam-Charlois G. Koenekoop te Gouda. Aangenomen naar Oranjeville (Ont. Can.) (Can. Ref. Church) G. v. Dooren te Enschede. Geref. gemeenten Tweetal te Lisse: M. Blok te Rotter dam-C. en J. W. Kersten te Genemuiden. Beroepen te Carsica (U.S.A.) A. Ver- gunst te Zeist, die bedankte voor Dord recht. In tegenstelling tot de beide vorige weekstaten van de Nedex-landsche Bank geeft de jongste verkorte balans slechts een bescheiden stijging te zien van de goudvoorraad. Deze is in de afgelopen week met bijna 7 millioen vermeerderd tot 2726 millioen. De netto deviezen reserve geeft een vrijwel gelijke toeneming te zien tot 1560 millioen. De bankbiljettencirculatie geeft weder om een lichte daling te zien. Zij bedraagt thans 3070 millioen tegen vorige week f 3084 millioen. Deze zomer hebben vele reizigers naar het buitenland kunnen profiteren van een regeling tot terugbetaling van de tabaks accijns. De uit te voeren sigaretten moes ten dan ten minste een waarde hebben van 25.—, teneinde aan het minimumbedrag aan accijns van 15.— te komen, waarvan men restitutie ontving. Met ingang van 1 October zal dit accijns- bedi-ag woi'den verhoogd tot 30.Het gevolg hiervan is dat de uit te voex-en si garetten ten minste een waarde moeten hebben van 50.hetgeen voor reizigers moeilijk is te bereiken, daar slechts 200 sigaretten per persoon in de omliggende landen mogen worden ingevoerd. Slechts wanneer reizigers de uit te voe ren hoeveelheid sigaretten met een mini- mumwaai-de van 50.bijeen kunnen voegen, en daarbij niet boven de norm van 200 sigaretten per persoon komexi, bestaat nog de mogelijkheid van deze restitutie ge bruik te maken. „Moet de eigenaar van een groot bedrijf, die door het bombardement van Rotter dam veel schade heeft geleden, maar al zijn personeel in dienst heeft gehouden, en die in oorlogstijd grote moed heeft betoond, worden veroordeeld, als hij in die jaren de belastingen tot een bedrag van f 18.000 heeft benadeeld?" Dit vroeg de procureur- generaal bij het Amsterdams gerechtshof zich af in zijn requisitoir tegen de Rotter damse meubelfabrikant E. H. ter M. Hij beantwoordde die vraag bevestigend en vorderde tegen de verdachte een gevange nisstraf van één maand. De Rotterdamse rechtbank had de ver dachte tot drie maanden veroordeeld, het Haagse hof tot één maand. De Hoge Raad had ten slotte de zaak naar het Amster damse hof verwezen. De verdediger, mr. B. W. Stomps uit Haarlem, bepleitte een voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij herinnerde aan de grote moed van de verdachte, die in de oorlog in Rotterdam zeven kinderen en twee Engelse parachutisten had verborgen gehouden en die de 300 werknemers van zijn geheel platgebombardeerde bedrijf in dienst had gehouden, had betaald en had geproviandeerd. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. De voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp coördinatie sociale ver zekeringswetten in de Tweede Kamer zal op verzoek van de regering vandaag niet plaats hebben. De behandeling van dit wetsontwerp is uitgesteld tot het tijdstip waax-op de belastingontwerpen in de Tweede Kamer aan de orde komen, dus op 20 October. Van regeringszijde was op grote spoed aangedrongen opdat de co ördinatie op 1 Januari 1954 in werking zou kunnen treden. Nu dr. Lucas (K.V.P.) een amendement heeft ingediend tot verhoging van de leef tijdsgrens voor de kinderbijslag tot 17 jaar, mede op grond van de overweging dat dan een bedx-ag van zes millioen gulden buiten de schatkist kan worden gehouden, is de regering in een ietwat moeilijk parket ge komen. Dr. Lucas nam geen genoegen met de verklaring dat er over deze zes millioen bij de behandeling van de belas tingontwerpen nog wel zou zijn te overleg gen. Nu tussen de standpunten van de re gering en de K.V.P. een zo onoverbrugbare tegenstelling is geschanen, heeft de regering het blijkbaar wenselijk geacht het conflict niet toe te spitsen. Zij heeft kennelijk de voorkeur gegeven aan een vertraging in de behandeling boven een conflict met de Kamer. Te Burg op Schouwen-Duiveland is een geval van de konijnenziekte geconstateerd. Vannacht is tijdens de lossing van de trawler Norma Maria een van de werk- lichten op het dek losgeraakt en gevallen. Het zware geval trof de arbeiders J. K. en M. V., die beiden bloedende hoofdwonden opliepen. De heer A. P. Bakker verleende eerste hulp, waarna de twee mannen huis waarts konden gaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 34) „O ja. Meneer de Vere. Nee, die heb me niet beduveld, maar ik heb hèm bedu veld. Ja, i'k zit er mee in. Hij heb me da delijk betaald, een maand pesion vooruit, en nou is ie twee weke weggeweest en nou wil ie het geld niet meer terug hebben. Ik zit er mee in. Hij heb toch niet gegete en gedronke al die tijd en dat zei ik ooki-k kan al dat geld toch niet zo maar anneme en dat zal ik hem nog eens zeggen ook. 't Was vannacht zo haasterig". „Dus de De Vere's zijn goed van beta len?" „Reuze goed. De juffrouw is een echte dame, vindt u ook niet? Een echte, fijne dameook van binnen, bedoel ik. En hij is een echte heer. Een beste, fijne man". ,Ook tegen u?" „Ik sprak vannacht met hem. En je voélt zo iets, hè?" „Dat is waar". Inspecteur Renkevoort had ineens niet meer het gevoel dat hij zijn tijd verbeuzelde. Integendeel. Hij vroeg zichzelf af waarom hij deze vrouw niet eerder bij zich geroepen had en met haar gesproken had over de pensiongasten van het huis. Het ware karakter van een mens openbaart zich in zijn houding tegen over zijn minderen. Van die minderen: werknemers, dienstpersoneel, kreeg hij dikwijls de zuiverste indrukken, de beste informaties. Het was altijd een regel van hem om in een zaak het dienstpersoneel te verhoren. Waarom had hij dat in deze nacht niet gedaan? Er waren allerlei situa ties geweest die zich ogenblikkelijk aan hem hadden opgedrongen en zo was deze kleine, slovende vrouw buiten zijn ge zichtskring gebleven. En nu gaf ze hem haar visie op de broer en zuster De Vere, een visie die een goede noot vormde voor dit raadselachtige tweetal. Hij knikte het vrouwtje vriendelijk toe. „Volkomen juist, juffrouw Jager. Maar wilt u niet even gaan zitten?" „Gaan zitten? Op de stoel van meneer Van Milsbeek? Gunst nee meneer. Zo vrij ben ik niet. Ik ben wel gewend om te staan, al zijn me voete soms erg branderig. Maar dat 's natuurlijk meer in de zomer. In de winter „Is meneer Delmonte een goede pen siongast?" „Nee, U begrijpt zeker wel: dat 's de man die mij altijd beduvelt. Hij is nou al vijf maanden achter met de huur. En lastig met het ete.... soms stuurt hij zijn blad j zó terug met de boodschap dat hij zulk I varkensvoer niet lust of zo iets. Dan moet ik weer wat anders koke en dan ben ik soms al zo moe. En me voeteo, dat heb ik u al verteld. Vroeger at hij veel buitenshuis en dat was natuurlijk veel gemakkelijker.... al trok hij dan zowat alles af van de kamerhuur. Maar tegen woordig eet hij altijd hier.en hoe moet een vrouw alleen nou aan haar recht kom- me? Ziet u, toen u gisteravond hier boven kwam, toen dacht ik nogtoen dacht ik ineensnou zal ik toch es an die hoge vrage of er nou niet een manier is om an me cente te korame. Maar u had het zo druk., en ik dors niet., ziet u.. maar nou u zo vriendelijk bent.." „Ik zal straks eens met hem praten", be loofde inspecteur Renkevoort. „En verder denk ik, dat u wel niet veel last meer van hem zult hebben. Hij zal wel spoedig ver dwijnen. Dan bent u een onaangename pensiongast kwijt". „Ik hoop hetIk heb op die man toe gelegd, dat weet ik zeker. En nooit es vriendelijk, maar altijd doen of je een stuk oud vuil bent. Me jonges noemt hij snot- ape en als hij ze op de trap ziet knijpt hij ze in hun ore of zoiets. Ze hebben de pest an 'em. Ziet u, as me Dorus nou nog ge leefd had, dan was die vent er niet inge- komme. Dorus zou dadelijk an zijn gezicht gezien hebbe dat ie niet deugde. Maar i'k dacht dat het een nette man was, een keurig nette man. Ik denk altijd veels te good van dj men seIk kan alleen zo .-recht uit de voete Goeie, beste ziel! dacht de politieman. Een gouden hart on dei' de ruitjes van het verknoeide Zondagse schort. Ze leek nu ineens veel jonger met een kleur van het praten en die grote, trouwhartige kinder ogen. Ze dacht veel te goed van de men sen, ook van hem die haar ongemerkt een ven-hoor stond af te nemen. Nu kwam de volgende vraag: „En meneer Van Milsbeek?" „Meneer Van Milsbeek is soms óók slecht van betale, maar hij is tenminste vriendelijk. Ik geloof niet, dat hij veei verdient met dit kantoor, want er komt nooit iemand. Ik heb hem ook wel es ge vraagd om me te helpe met dat geld van meneer Delmonte, maar dan zei hij dat hij het te druk had en dat zij maar naar een zaakwaarnemer moest gaan. Zulke kleine zaakjes ware niet voor een advocaat, zei hij. Ik weet niet wat een avvecaat dan eigenlijk wèl is, ik dacht dat hij werkte bij het gerecht. Hij ligt 'smorgens tot elf uur in zijn bed en dan gaat hij uit en rookt sigarette. Maar hij is een aardige man, een echt aardige man. En altijd even vriende lijk!" „Zo. En meneer Holstein? Weet u dat die vannacht is weggelopen". „Waarentig? Dat dacht ik wel. 't Was niet zuiver met die man. Ja, dat dacht ik wel. Hij heb ze achter de mouw. 'k Heb het dadelijk gedacht toen hij hier kwam. Het ging raar met die meneer Willemse". „Wat gebeurde er dan, juffrouw Jager?" „Nou, die meneer Willemse was eigenlijk mijn. beste huurder. Altijd kalm en pre cies op zijn gewoontes en altijd elke dag hetzelfde. Hij was gepensjeneerd. Hij had een duivenplat daarbove maar daar had ik niks geen last van. 't Ware óók keurige beessie's ner of hij ze gedresseerd had. afijn. Niks geen vuiligheid op me wasgoed of zo. Een keurige, nette man en erg op zijn gewoontes en zo had ik hem al van de vorige juffrouw hier overgenome en die was ook zo op hem. Hij heb hier zestien jaar gewoond en hij was erg op 't huis en op ze duiffie's en hij ging precies tweemaal in de week uit, op Dinsdag- en Vrijdag avond maar dan was ie klokke tien weer terug. Dan kegelde-d-ie en dan dronk hij één biertje want meer kon er niet af zei hij altijd. En elke Zaterdagavond als ik hem ziin keteltje warm water bracht kreeg ik me geld en dan had ie een kasboek voor zich ligge en daar schreef ie alles in op. Zo vijf cent voor een postzegel en zoo Een keurige man en niks van veranderen en toen werd hij ineens raar en zenuwachtig en kwam hij op een Vrijdagavond pas om elf uur thuis en ik had bijna de pelisie opgebeld voor een ongeluk. Nou en toen was hij dronkeja meneer hij was waarachtig stomdrónke want hij kon maar tege één biertje en toen moest Wouters me helpe om hem in ze bed te krijge en toen zei ik al tege Wouters: daar komt spul van, dat zul je zien en jewelde vol gende avond zat-ie zonder ze kasboek en zei me de huur op. Hij kon niet meer tege de Westertore zei-d-ie. Nou vraag ik u. Juffrouw Jager, na deze waterval van woorden, hijgde naar adem en haar arme Zondagse schort zag er uit als een uitge wrongen dweil. De politieman, die nog al tijd onbeweeglijk naast haar stond, zag voor zijn geestesoog de onkreukbare Wil lemse verrijzen, wie een geheimzinnige macht uit zijn knusse bestaantje verdre ven had. Een macht, die Holstein heette en waarover hij graag even uitvoerige inlich tingen zou willen hebben als over zijn voortreffelijke voorganger. Maar juffrouw Jager scheen zijn gedachten al geraden te hebben, want zij vex-volgde: „Nou en hij zei, dat hij wel een andere goeie huux-der voor me wist, ook een ouwe gepensjeneerde meneer en ook een keu rige man. Hij was een beetje dovig en zo zou hij van de Westertore wel niet veel hore en verder hield hij niet van duiffies, maar van vissies.... Hij zou nog tien guide in de maand meer huur betale. Nou en toen kwam meteen Maandag de verhuiswage en ging meneer Willemse weg en hij huilde toen hij de trap afging en 's middags kwam meneer Holstein met ze vissies' en we hadde een reuze karwei om ze bove te krijge en zo lag Willemse er uit. Maar ik dacht wel dat we spul zouwe krijgeik dacht het wel". „En leefde meneer Holstein net als meneer Willemse?" (Worai 'iid).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6