„De Kampioen" uit Haarlem behaalt wederom clubtitel wielrennen GABARDINEJASSEN Groot aantal remise-partijen in de veertiende ronde .Clowntje Rick Thuiskomst Haarlemmer Van Dijk won Veteranen-beker Courses te Duindigt Partij Euwe-Stahlberg werd afgebroken Haarlem verloor van Feyenoord: 2-0 5 Nederlandse handballers verloren in Oostenrijk De militaire zwem- kampioenschappen CANDIDATEN-SCHAAKTOURNOOI A th f prick Wereldrecord 4 x 1500 m. twee maal verbeterd Voor de kinderen Roeien Roei wedstrijden voor scholieren Lichtwedstrijd in de regen West Bromwich Albion komt niet Belgen speelden gelijk tegen Finland Hockey Dames verloren 'n TIP VAN BOOTZ FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck DONDERDAG 24 S E PTEMBER 19 5 3 Meer dan veertig ploegen namen deel aan de wedstrijd om het cluhkampioenschap van Nederland wielrennen, dat Woensdag voor de eerste maal op het parcours van de „Omloop der Kempen" werd gehouden met vertrek en aankomst in Eindhoven. Eerste werd „De Kampioen" uit Haarlem in de tijd van 2 uur 45 min. 31 sec. De Haarlemse ploeg bij het vertrek. V. I. n. r.: A. van 't Ho/S, A. Voorting, W. RusmanG. Voorting, P. van Roon en G. Peters. Tijdens de rit vielen Van Roon en Van 't Hof uit. en veroverde een paar honderd meter voor sprong. Even later koos ook Van Dijk het hazenpad en voegde zich bij de vluchteling. Deze twee renners zetten gezamenlijk hun opmars naar de eindstreep voort en liepen steeds verder van hun concurrenten weg. De renner A. Joosten uit Helmond, die hen nog het dichtst benaderde, noteerde aan de finish een achterstand van 2 minuten en 50 seconden. In de eindsprint om de eerste plaats, toon de Van Dijk zich tenslotte de meerdere van Nagel. De uitslag luidde: 1. Ben van Dijk (Haar lem) 45 kilometer in 1 uur 13 minuten en 41 sec.; 2. J. Nagel Sr. (Amsterdam); 3. op 2 min. 50 sec. A. Joosten (Helmond); 4. op 3 min. 53 sec. A. Stephen (Amsterdam); 5. P. Vrins (Breda). „De Kampioen", de wielerclub uit Haarlem die verleden jaar voor het eerst beslag legde op de nationale clubtitel van de K.N.W.U., heeft met nog meer overtuiging en inet een nog groter verschil dan vorig jaar het geval was op het parcours van De Kempen deze prestatie herhaald. Opnieuw werden de rood-witten eerste. Zij legden de 108 kilometers in storm en regen af in de tijd van 2 uur 45 min. 31 sec. Het waren Gerrit Peters, Gerrit Voorting, Adrie Voorting en Wim Rusman, die strijd tot het einde konden volbrengen. Piet van Roon en Arend van 't Hof hadden onderweg wegens pech moeten opgeven. Halverwege de wedstrijd kon men zich reeds een beeld vormen van de stand van zaken. De ploegen waren om de 2 minuten, in volgorde door loting bepaald, in Eind hoven gestart en in Bladel, na 50 kilometer, werd de eerste stand opgemaakt. Daar was de situatie in de kopgroep als volgt: 1. „De Kampioen" in 1.17.45; 2. „Maastricht" in 1.19.35; 3. „DTS", Zaandam in 1.19.55; 4. „Willebrord Wil Vooruit" in 1.20.20; 5. „Wil- helmina", Eindhoven in 1.20.21; 6. „Olym- pia", Amsterdam in 1.21.08; 7. „Het Zuiden", Eindhoven in 1.21.26 en 8. „Feijenoord", Rotterdam in 1.21.40. Toen reeds kon men duidelijk waarnemen dat de Haarlemmers een zeer goede kans op de titel maakten. Er zat een goed tempo in de ploeg en vooral door het voortreffelijke pelotonrijden ging vrijwel geen seconde ver loren. Eenentwintigste „De Kampioen" als dertigste gestart, kwam in Eindhoven als eenentwintigste ploeg binnen. Op dat ogenblik waren „Wil lebrord Wil Vooruit" en „Wilhelmina" de nummers 1 en 2, maar beide clubs moesten een plaatsje opschuiven. Niet met enkele seconden, maar met hele minuten. Van Est c.s. hadden 2.48.33 genoteerd en Dekkers liet met zijn twee metgezellen (reeds tijdens de eerste helft van de koers hadden drie club genoten wegens pech de strijd gestaakt, en hadden Dekkers, Coone en Hendriks alleen verder moeten gaan). 2.52. afdrukken. Dit drietal had in het tweede gedeelte kans gezien om „Maastricht" en „DTS" met ruim verschil achter zich te laten. Ook het „Zui den" (Gramser, Schoenmakers, Kersten en Sonnemans) zorgde voor een ferme eind spurt en eiste de vierde plaats voor zich op. Bij „Willebrord Wil Vooruit" hadden ech ter onregelmatigheden plaats gevonden. Van Osta had onderweg een wielbreuk gehad en het voorwiel van de reeds uitgevallen Buitenlust-rijder Van der Heyden geleend. Dit is in strijd met de reglementen, waar door „WWV" werd gediskwalifiseerd. De eindstand De eindstand luidde: 1. „De Kamoioen", Haarlem 2 uur 45 min. 31 sec.: 2. „Wilhel mina", Eindhoven 2.52: 3. „Het Zuiden", Eindhoven 2.52.42: 4. „Maastricht" 2.53; 5. „DTS", Zaandam 2.54.4; 6. „Pedaalridders", ADVERTENTIE •EEN VAN ONZE ZAL U ZEKER PASSEN Onze collectie is groter dan ooit tevoren Prijzen van ƒ89.50 tot ƒ145. Gen. Cronjéstraat 4044 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Rotterdam 2.55.35; 7. „De Bataaf", Halfweg 2.55.37; 8. „De Germaan", Amsterdam 2.55.37; 9. „Ulysses", Amsterdam 2.56.17; 10. „Feijen oord", Rotterdam 2.56.54. Veteranen Door de Amsterdammer J. Nagel Sr. met wie hij dertig kilometer aan de kop had gereden in de eindsprint te verslaan is de Haarlemmer Ben van Dijk winnaar ge worden van de wedstrijd om de „Veteranen Ere-beker". In deze wedstrijd over 45 kilometer die als voor wedstrijd van het Nationale Club kampioenschap werd gehouden concen treerde al de aandacht van de overige twaalf deelnemers zich op favoriet Van Dijk. Zodoende kreeg hij in de eerste kilometers geen kans om te ontsnappen. Enkele andere renners probeerden nog om weg te komen, maar onder aanvoering van de Haarlemmer kwam alles weer bijeen. Nadat er ongeveer tien kilometer was af gelegd, demarreerde J. Nagel uit het peloton Het Nederlands handbalelftal heeft de officiële ontmoeting tegen Oostenrijk met 1912 verloren. Met rust hadden de Oosten rijkers met 96 de leiding. Hoewel doelman Slaats het Nederlandse doel op zeer fraaie wijze heeft verdedigd heeft hij zich niet kunnen verhindeern dat zijn ploeg met flinke cijfers verslagen werd. Telkens opnieuw gleed de Oostenrijkse aan val met vloeiende en fantasierijke combina ties door de oranje-verdediging, tegenover welk spel onze landgenoten, bij wie naast Slaats Walker en Van Duursen het meest op de voorgrond traden, niet in snelheid, maar wel in techniek en in tactiek duidelijk tekort schoten. Niettemin wist Van Duursen toch nog vijf maal en Jongetjes drie keer het net te vinden. Walker (2 x), Van Blit- terswijk en Zuidema maakten de overige Nederlandse doelpunten. Revanche Het Nederlands dames handbalteam heeft in Linz op fraaie wijze revanche genomen voor de 4—3 nederlaag, die het Zondag in Salzburg in de officiële wedstrijd tegen Oostenrijk had geleden. In de officieuze ontmoeting met de Oostenrijksen behaalden de Nederlandse dames een verdiende 74 overwinning, na met rust reeds met 42 te hebben voorgestaan. In tegenwoordigheid van de president van de Egyptische republiek, generaal Naguib zijn in Caïro de achtste internationale mili taire zwemkampioenschappen begonnen, waaraan door slechts vier landen, t.w. India, de Verenigde Staten (het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland), Nederland en Egypte wordt deelgenomen. Zowel Frank rijk, Turkije, Italië, België als Mexico, die aanvankelijk hadden ingeschreven, trokken zich terug. De 4 x 200 meter estafette leverde een overwinning op voor Egypte in 9 min. 21 sec. Nederland kwam met de zwemmers Pieters, Zijlstra, Rademaker en Razoux Schultz in 9 min. 32.8 sec. op de tweede en de Verenigde Staten in 9 min. 43.6 sec. op de derde plaats. In het waterpolotournooi won Egypte met niet minder dan 19—0 (rust 9—0) van India. Smyslov, die de leiding in het candidaten-schaaktournooi op het ogenblik vrij stevig in handen heeft, doet het rustig aan. Evenals eergisteren eindigde zijn partij sne! in remise. Blijkbaar wil hij zijn krachten zoveel mogelijk sparen, want als er varen wedstrijdspeler weet hij zeer goed dat de tweede helft van een tournooi als dit, veel hogere eisen aan het uithoudingsvermogen stelt dan het eerste deel. In de veertiende ronde moest hij met zwart aantreden tegen Najdorf en toen deze op de 14e zet een minnelijke schikking voorstelde, ging de Rus daar direct mee accoord. Hij kon dat met een gerust hart doen, want de partij GligoricReshevsky, die een paar uur eerder was begonnen, was eveneens in remise geëindigd. Het was een rustige partij, waarin slechts één opwindend moment in voorkwam. Gligoric heeft namelijk een dame-offer aangeboden, dat de Amerikaan echter niet aannam. Na 34 zetten was alle muziek uit de stelling verdwenen en staakte men de strijd. De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden draverijen luiden: Australiëprijs. (1400 m.): 1. Sunshine Hol- landia 1.35.6; 2. Spencer Gay's Zoon; 3. Sunshine. W. f2,20, P. f 1,40, f 1,50, f 1,40, K. f4,70, C. f3,50. Bourbonprijs (2140 m.): 1. Rosa B 1.34.2; 2. Rita du Maire; 3. Rina V. W. f5,10, P. f2,10, f2,50, f2,80, KW f 17,70, C. f6.80. Trumpprijs (2100 m.): 1. Rentinus 1.30.6; 2. Prins Bernhard D: 3. Guena B H. W. f3,70, P. f 1,70, f3,90, f 1,70, K. f 10,90, C. f 13,40. Aiglonprijs (2500 m.): 1. Quintus Harves ter 1.25.5; 2. Quicksilver S. 1.25.5; 3. Pepsi Cola 1.29.9. W. f2,40, P. f 1,40, f2.30, K. f7,50, C. f3,10. Spear-chïefprijs (2100 m.): 1. Norbert M 1.26.8; 2. Persimmon 1.27.1; 3. Juncschka 1.24.9. W. f8,70, P. f2,30, f2,30, f3,80, K f 13.40, C. f6,30. Rennen Canlfieldprijs (1350 m.): 1. Cape d'Or; 2. Hidalgo; 3. Samson. W. f 13.40, P. f2,40, f 1,40, K. f9.70, C. f3,90. Marauderprijs (2000 m.): 1. Solenzara; 2. Riphales: 3. Flying Gal. W. f5,90, P. f2.60, f4, K. f21,50, C. f6,30. Ajaxprijs (1600 m.): 1. Karikoa; 2. Bonheur Perdu; 3. Capriola du Einrath. W. f9,70, P. f8,50, f6,40, f5,60, K. f 19,20, C. f 11.40. Omzet f47.849,50. Van veel belang is thans de afloop van de partij ReshevskyBronstein, die zoals bekend in gunstige stelling voor de Rus in de der tiende ronde werd afgebroken. Reshevsky heeft gezegd dat hij deze partij niet zal ver liezen, maar Bronstein beweert daarentegen met grote stelligheid dat hij gaat winnen. De veertiende ronde leverde nog twee z.g. grootmeester-remises op. Szabo en Boles- lavsky keken elkaar op de 16e zet eens aan, lachten en gaven elkaar de hand. Inderdaad bood de stelling geen der spelers redelijke kansen om iets te ondernemen. Petrosian en Geiler volgden een half uur later dit voor beeld. Geen haast meer Van de haast, die Taimanov in de vorige ronde Had, was thans weinig te bespeuren. Achteraf is gebleken dat hij in de partij tegen Smyslov goede kansen had, maar dat hij het remise-voorstel van zijn tegenstander had aangenomen, omdat het hem nog juist de ge legenheid gaf een concert bij te wonen Ditmaal was er geen concert en dus kon Taimanov zijn volle aandacht besteden aan zijn partij tegen Keres. Dat was nodig ook, want de laatste is vastbesloten een woordje mee te spreken in de bezetting van de eer ste plaats. Langs een omweg kwam hij terecht in een bekende variant van de Caro-Kann opening, waarbij het hem gelukte om de pionnenstellinc van Taimanov enigszins te verzwakken. Na 39 zetten werd tot remise besloten. Euwe—Stahlberg Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de partij Euwe—Stahlberg veel opwinding zou brengen. Maar dit werd anders, toen onze landgenoot op de 16e zet twee stukken offerde voor een toren plus een pion. Dit offer bleek het begin te zijn van een zeer diepe combinatie. Euwe won tijdelijk nog een tweede .nion, maar toen was een moeilijk te beoordelen eindspel ontstaan, aangezien alles Tijdens internationale atletiekwedstrijden in het White Citystadion in Londen is het wereldrecord 4 x 1500 meter estafette on nieuw verbeterd, nadat het in de middaguren in Boedapest door een Hongaarse ploeg van 15 minuten 30,2 sec. (Zweden) op 15 min. 29.2 sec. was gebracht. De Engelse ploeg, bestaande uit Ralnh Dunkley. David Law. Gordon Pirie en Rill Nankeville, knabbelde weer twee volle seconden van de tijd van de Hongaarse ploeg af, zodat het nieuwe wereldrecord tenslotte op naam van Engeland kwam te staan met een tijd van 15 min. 27.2 sec. Toen ze in de keuken klaar waren, gingen ze weer gauw in de kamer hij Pilon. Bunkie droeg voorzichtig een blad met de theepot en kopjes. „Mooi zo, jongens, dat heb je keurig gedaan!" lachte Pilon tevreden. „Nu gaan we gezellig een kopje thee drinken. Rick, doe jij die kast even open, daar staan nog koek jes in een trommeltje!" En zo zaten ze met z'n allen knus bij elkaar voor het raam, en ze dronken thee. Rick zat ergens over te denken. „Zeg, Pilon, zei hij toen opeens. „Hoe zit het nou eigenlijk met je eten? Dat kun je dan toch ook niet zelf klaarmaken?" „Nee", zei Pilon, „dat kan ik ook niet en dat doe ik niet. Ik heb al een week lang niet gegeten, zie jeIk leef van de lucht, dat is ook gezond!" De jongens keken hem verschrikt aan. Pilon lachte smakelijk om hun ongeruste gezichten. „Nee, dat is maar gekheid, hoor!" stelde hij hen gerust. „Weet je, één van m'n vrienden komt 's avonds, als het werk in het bos gedaan is, hierheen; dan kookt hij eten voor hemzelf en voor mij, dat gaat in éne moeite door. En als hij weggaat heeft hij ook mijn brood voor de volgende dag bij me neergezet, dan kan ik weer een dag vooruit. Dat is wel in orde, hoor, maak jullie je maar geen zorg!" „O, gelukkig!" zuchtte Bunkie verlicht. afhing van de sprintkwaliteiten der witte vrijpionnen. Euwe bracht zijn vrij-pionnen door een nieuwe combinatie in beweging en dwong daardoor een toren-eindspel af, dat hem be tere kansen beloflft, maar waarvan toch de meest waarschijnlijke uitslag remise is. Averbach en Kotov leverden een echte blokkade-partij. Van beide zijden kwamen de pionnen-linies vast te liggen, met alleen op de koningsvleugel een open torenlijn, waarbij Kotov echter enige aanval in handen had. Later bracht Kotov een dame-offer, dat de vele toeschouwers in de kleine zaal in op schudding bracht. De koning van Averbach kwam midden in de vijandelijke stelling te recht, maar merkwaardigerwijze kon Kotov steeds net niet mat zetten. De afgebroken stelling is curieus: Averbach is een volle dame voor, maar Kotov kan een remise af dwingen door eeuwig schaak. Zaterdag- en Zondagmiddag zullen onder auspiciën van de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „Het Spaarne" op het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem de Interscho- laire Roeiwedstrijden plaats vinden. De wedstrijden, die dit jaar voor de zesde keer verroeid worden, trekken nog evenveel be langstelling als in voorafgaande jaren. Het aantal ingeschreven ploegen bedraagt 97 en is als volgt over de verschillende scholen verdeeld: Gymnasium 22, Jac. P. Thijsse Montessori Lyceum 21, Kennemer Lyceum 20, Coornhert Lyceum 17, HBS B 7, Sancta Maria 4%, M HBS 3, Triniteits Lyceum l\'i, Christelijk Lyceum 1. Bij de te verroeien nummers zijn drie categoriën: beginnelingen-, leerlingen- en oud-leerlingennummers. De beginnelingennummers worden ver roeid door leerlingen-niet leden, de leer lingen- en oud-leerlingennummers door leer lingen-leden van Het Spaarne. Door Het Spaarne werden 72 niet-leden in de gelegenheid gesteld om zich voor deze wedstrijden in de roeiwedstrijd te bekwamen onder leiding van leden-medescholieren der der vereniging. De beginnelingen zijn ver deeld in twee categoriën n.l. ploegen rnet een maximum gewicht van 260 kg. (gemid deld 65 kg. per roeier) de z.g.n. lichte vieren en ploegen die de 260 kg. overshreiden, de zware vieren. Deze ploegen trainden gemid deld een maand. De meisjes-beginnelingen bekampen el kaar de beste roeistijl waarover een terzake kundige jury beslist. Deze meisjesploegen geven veelal een betere techniek te zien dan de jongensploegen. De navolgende scholen schreven in: Zware categorie jongens: Coornhert Ly ceum I en II; Montessori Lyceum; Gymna sium; HBS B. Lichte catagorie jongens: Kennemer Ly ceum; Montessori Lyceum I en II: Gymna sium: Coornhert Lyceum; HBS B I en II. Meisjes-beginnelingen: Gymnasium; Ken nemer Lyceum I en II; Montessori Lyceum; Coornhert Lyceum; Sancta Maria. De heginnelingennummers worden ver roeid in vierriems-binnenboordoefengieken. Leerlingen Voor de leerlingennummers werden de volgende ploegen ingeschreven: Övernaadse vier jongens: Montessori Lyc. I. Kennemer Lyc., Gymnasium, Coornhert Lyc., Montessori Lyc. II. Övernaadse twee jongens: Montessori Lyc. I, TI en III, Coornhert Lyc., Kennemer Lyc. Övernaadse skiff jogens: Montessori Lyc. I: H. Fokke; Montessori Lyc. II: T. Holt, Coornhert Lyc.: G. v. d. Lee; Gymnasium: J. R. Floor. Dubbel-wherry jongens: Kennemer Lyc., Triniteits Lyc., Montessori Lyc. Single-wherry jongens: Gymnasium: P. Kamerling, Coornhert Lyc.: J. de Jongh, Montessori Lyc.: H. G. Hanaker. Övernaadse vier snelroeien meisjes: Ken nemer Lyc., Coornhert Lyc. Övernaadse skiff snelroeien meisjes: Gym nasium: P. Rühl, Gymnasium: G. v. Uten- hove. Övernaadse vier stijlroeien: Montessori Lyc., Gymnasium, Coornhert Lyc. I en II. Övernaadse twee stijlroeien: Montessori Lyc. I, II en III, Kennemer Lyc., Gymna sium I en II, Sancta Maria, Coornhert Lyc. I en II. Mixed-vier: Montessori Lyc. I en II, com binatie Sancta Maria/Triniteits Lyc., Ken nemer Lyc., Gymnasium, Coornhert Lyc. I en IL Övernaadse skiff stijlroeien: Montessori Lyc.: M. Spoelstra, M. HBS: E. Elderenbosch, Gymnasium: G. v. Utenhove. De volgende oud-leerlingenploegen wer den ingeschreven: Övernaadse vier heren: Gymnasium, HBS B, Kennemer Lyc., Christelijk Lyc. Övernaadse twee heren: Kennemer Lyc. I en H, Coornhert Lyc., Gymnasium. Övernaadse skiff heren: HBS B: R. Gitz, Op de licht-wedstrijden van Haarlem schijnt bepaald een noodlot te rusten. Al enige seizoenen achter elkaar regent en stormt het wanneer de roodbroeken een dergelijke wedstrijd spelen en de eerste ontmoeting in het zo juist begonnen sei zoen heeft op de regel geen uitzondering gemaakt. Daarom viel het niet te verwon deren dat gisteravond slechts een handje vol toeschouwers getuige is geweest van de strüd tussen de aloude tegenstanders Haar lem en Feyenoord. Ondanks de minder gunstige omstandig heden was het vertoonde binnen de lijnen van goede kwaliteit en vooral Feyenoord speelde soms zeer knap voetbal. Jammer dat we dergelijke ploegen in de competitie niet méér op de Haarlemse velden zien. Haarlem, danig verzwakt door het niet medespelen van Odenthal, De Voogd en Boeree, gaf desondanks uitstekend par tij, speciaal in de eerste helft, maar trof het niet dat de invaller spil Geuvers, plaatsvervanger voor internatinaal v. d. Hoek, een speler van klasse bleek te zijn. Bovendien speelde de Feyenoord doelman v. d. Bijl in grootse stijl en was er in hoofdzaak de schuld van dat de roodbroe- ken-voorhoede anders toch niet voor een kleintje vervaard ditmaal niet tot scoren kon komen. Feyenoords techniek was in deze ont moeting echter beslissend. De Rotterdam mers namen na een klein kwartiertje door rechtsbuiten Bleyker de leiding en kon den, dank zij vooral v. d. Bijl de een-nul voorsprong bewaren. Na de pauze was het spel van Haarlem iets minder. Het tempo zakte en de onder linge samenwerking vlotte niet zo goed als voor de rust. Bij Feyenoord ging dat beter maar de Rotterdamse voorhoede miste de kunst om de talrijke goed opge zette aanvallen naar behoren af te wer ken. Totdat een kwartier voor het einde mid denvoor Van Hoek uit een fraaie voorzet van linksbuiten Hol de bal onhoudbaar langs Snijders schoot en daarmee de stand op twee-nul bracht. Het bestuur van de Engelse eerste divisie club West Bromwich Albion heeft besloten de uitnodiging van de KNVB om op 7 Octo ber in een oefenwedstrijd voor het Voor lopig Nederlands Elftal voor de wedstrijd Nederland—België uit te komen, niet te accepteren. De secretaris van Albion deelde mede, dat het voetbalprogramma te zwaar is om er nog een extra wedstrijd aan toe te kunnen voegen In het Heyselstadion in Brussel heeft het Belgische voetbalelftal gelijkgespeeld (22) tegen Finland. De Belgen hadden tien mi- nüten voor het einde nog een tweenul voorsprong. De wedstrijd was een voorwed strijd voor het tournooi om het wereld kampioenschap. Een zege had de Belgen in de finalegroep gebracht. De op het DKS-terrein in Enschedé ge speelde landenwedstrijd tussen de dames hockey-elftallen van Nederland en Zuid- Afrika is door Zuid-Afrika met 42 gewon nen. Met rust hadden de Nederlandse dames met 2—1 de leiding. ADVERTENTIE Mij was een groot geluk beschoren, Mijn limerick kon TJ bekoren! 'k Was echt in mijn sas Enbij 't eerste glas Heb 'k U en Uw TIP trouw gezworen. Inz. Heer J. M. D., Hilversum ontv. X fl. TIP en 1 L.fl. Bootz' Oude Genever. HBS B: J. A. Sturm, Kennemer Lyc.: C. H. F. Wilbrenninck, Gymnasium: A. Rühl Jr. Snelvier dames: Kennemer Lyc., M. HBS, Gymnasium. Övernaadse vier dames stijlroeïen: Ken nemer Lyc., Gymnasium. Övernaadse skiff dames stijlroeien: Ken nemer Lyc.: G. v. d. Feltz, Kennemer Lyc.: L. Berman. Övernaadse skiff dames snelroeien: Ken nemer LYyc., G. v. d. Feltz, Kennemr Lyc.: L. Berman. Mixed-vier: Kennemer Lyc. I, II en IH, HBS B, Coornhert Lyc., Gymnasium. Er wordt geroeid in de richting Noord Zuid. De start voor de 1000 m. ligt bij het Coornhert Lyceum. Van alle nummers ligt de finish voor het clubgebouw. De Zaterdagmiddag zal hoofdzakelijk be steed worden voor het roeien van de voor wedstrijden. Voor de belangrijkste nummers zullen de finales op Zondag plaats vinden. Voor belangstellenden is het clubgebouw tijdens de wedstrijden toegankelijk. 35) „Nee. Hij ging helemaal niet uit. Maai er kwame allerlei mense bij hem, rare lui, en soms hoorde je ze schreeuwe en eentje viel er (bijna de trappen af. Ik vond het raar en ik zei tegen Wouters en Wouters zei ook dat we hem er uit moeste werke. As me Dorus nog geleefd had. was die vent er ook niet ingekomme, vast niet. Dorus had natuurlijk gezien dat ie ze achter de mouw had. Ik kan het altijd hore, ziet u, as er mense bij hem zijn, waait de droog zolder is er vlak raast en daar hangt me wassie. Ei daar strijk ik me goed ook waait in de keuke is 't atijd zo'n rommel met de kiniders en van me mooie kamer vind ik het zonde. Dorus zei altijd „Kunt u op die zolder verstaan wat ze zeggen?" „Nee. Ik he!b alleen maar gehoord wat die mooie mevrouw gisteravond tegen hem zed. Want ze is bij hèm op visite geweest. Xk weet niet of u dat ook weet''. *Ja, diat weet ik. En -wat zei ze dan?" „Ze kwam de deur uit riep in de kamer: „Jij ellendelingellendelingje hebt mijn leven gebroken en nu wil je mijn laatste toekomst vernietigen!" Ja, dat zei ze. Erg hè? Het was of me hart stil stondIk had juist me grote was opgehange en me laatste wasknijper zat nog in me mond. 't Is zonde as ik het zeg!" „Maar juffrouw Jager! Dat is erg be langrijk wat u daar zegt! Erg belangrijk. Ziet u, ik ben hier om alles uit te zoeken van de inbraak in het kamertje van meneer De Vere. Ik vond het natuurlijk erg vreemd dat die actrice hier net in huis was toen dat gebeurde en ze vertelde mij zelf dat ze bij meneer Holstein op bezoek geweest is. Nu hoor ik van u diat haar verhaal dus waar is. U begrijpt hoe be langrijk dat is. Weet u ook hoe laat ze bij meneer Holstein wegging, toen ze dat zei van die ellendeling?" „Hoe laat meneer? Dat weet ik niet pre cies. Maar ik weet wel hoe laat ze ge- komme is. Want toen zat Jopie bij meneer Holstein de plaatjes van de vissies te kijke en die was daar de hele avond al geweest en toen zette meneer Holstein hem ineens op de gang omdat hij dat kind er natuur lijk niet bij wou hebben as ie damesbezoek kreeg en toen stond Jopie in de gang en toen sloeg de Westertoren net elf en toen bedacht jk me ineens dat Jetje daar ook nog altijd zat bij die zwarte en ze moest toch ook hoognodig naar bed en ze zat daar maar naar de verhaaltjes van de zwarte te luistere en ik begon net me wassie op te bange en ik keek, want de zolderdeur stond ope en toen zag ik die mooie vrouw met haar gouwe jurk en haar bontjas en ze tikte an de deur van meneer Holstein en ik dacht: „nou zijn me rapie's gaar", want wat zal dat sjieke mens nou motte hebben van zo'n lillijke ouwe kerel en ze had gouwe schoene ook an. Jopie heb het ook gezien en ik stuurde hem naar bed en het verwonderde me niks dat ze later van d'r zeivers ging want ik dacht wel dat er spul van zou komme en toen ging ze later weg en had ik me wassie net opge hange en ging ik achter haar an naar beneje maar ik zag niks op het portaal en toen ik net weer in me keuke terug was kwam u en had je het spul an de gang". Punt! dacht inspecteur Renkevoort en hijgde evenzeer naar adem als de ijverige verslaggeefster. Zo ooit, dan voelde hij bij de woorden vloed van deze getuige, in een steeds snel ler en haast duizelingwekkend tempo uit gesproken, de behoefte aan een particulier secretaresse, uitgerust met een speciaal diploma sneltypen en snel-steno. Want deze laatste zin van juffrouw Jager, die langs zijn oren gebruist was als een wild- kolkende bergstroom, deze tijdloze zin zon der interpuncties en met slechts hier en daar een fractie van een adempauze, had mogelijkheden voor hem geopenbaard die eenvoudig verbijsterend waren en die het gehele aspect van deze inbraak-affaire ver- andende. Dit kinderlijke vrouwtje bleek over gegevens te beschikken waar hij deze gehele nacht met zijn notitie's en verhoren tevergeefs naar gezocht had. Ze besefte geenszins de draagwijde van haar mede delingen, dat bleek duidelijk. Hoe kón zij ook anders. Aan hém was het nu om deze bergstroom te stuiten, af te dammen en volgens rede en verstand te kanaliseren. Hij wendde zich dus tot het babbelende vrouwtje en legde een hand op haar schou der. „Juffrouw Jager, u bewijst mij een grote dienst met zoveel te vertellen. Hoe groot die dienst is weet u waarschijnlijk zelf niet. Maar ik wil graag het één en ander nog eens precies horen, zó precies dat ik het kan opschrijven. „Wilt u nu niet even gaan zitten?" „Nee, echt niet meneer. Ik zou me geen raad wete as meneer Van Misbeek binne kwam". „Die slaapt anders en heeft mij zijn kan toor geheel afgestaan. Gaat u hier nu op deze gewone stoel zitten, dat zal niemand u nu kwalijk nemen. Zo. En laat dat schort nu maar met rust. U kent me nu toch al een beetje, is het niet? Als ik u nu wat vraag, geeft u mij precies het antwoord. Dan kan ik uw antwoord opschrijven". Hij nam plaats achter het bureau. „Maar ik moet toch niemand verraje?" „Welnee. Weet dan wie die koffers heeft opengemaakt?" „Nee...." „Nu, dan hoeft u ook niet iemand te ver raden. Vertelt u mij nu eerst eens van die zolder. Hoe laat precies ging u vanavond tiaar die zolder". Ze zat daar stijf en strak op haar rechte stoel en zag hem onthutst aan. Ze leek nu meer dan ooit op Jopie in haar hulpeloos heid en bevangenheid, dan boog ze het hoofd. En dan kwam de bijna gefluisterde wedervraag- „Nou gaan ik toch niet het gevang in?" Hij had een fout gemaakt, begreep hij. De officiële opstelling van het politiever hoor had haar geïntimideerd en hij zou op deze manier niets te horen krijgen. Hij kwam onmiddellijk weer achter het bureau vandaan; hij moest de juiste sfeer weer te rugvinden. En hij glimlachte: „Nou bent u precies Jopie. Even. d'cxm, mag ik dat zeggen? Waarom zoudt u in 's hemelsnaam het gevang ingaan? Omdat u mij zo prachtig hebt geholpen?" „Maar u denktu denkt nou toch dat ik het gedaan heb". „Welnee. Waarom zou ik dat denken? Ik Wou alleen graag een paar dingen weten over anderen, over die mooie mevrouw. Ik wou graag precies weten hoe laat die me vrouw hier gekomen is. U hebt het eigen lijk al gezegd, is het niet?" „Ja. Om elf uur". „Toen sloeg de klok van de Westerto ren". „Ja". „En toen hebt u haar ook gezien". „Ja meneer. Toen zag ik haar staan. En Jopie ook". Ze zag nu weer, schuw, naar hem op. Hij was nu met meer zo vreeswekkend als daareven achter dat bureau met die grieze lige ogen. Hij was nu weer echt aardig en hij leunde naast haar tegen de schrijftafel zoals eerst en hij glimlachte en -zijn stem was heel prettig. Ze haalde weer wat vrijer adem en ging iets meer op haar ge mak zitten. „Prachtig. Dat is een belangrijke verkla ring. U weet niet hoevel u voor mij doet, nog meer als daareven met uw lekkere koffie. Zullen we samen een afspraak ma ken? Als u mij straks alles verteld hebt, zullen we samen nóg een kopje koffie drinken. Dan drinkt u er ook één. hoor j uffrouw Jager, dat hebt u wèl verdiend. Zullen we dat afspreken?" „Best meneer". Gelukkig, ze glimlachte nu ook. Het contact was hersteld. Hij moest straks maar alles uit zijn hoofd op schrijven en nu hier blijven staan. En hij vervolgde, kwasi nonchalant: „Toen was u dus op zolder met de was bezig. Was u daar al lang?" „Nee, nog maar net. Ik was an me eerste rij. Het was een grote was, met lakens er bij. Ik doe de grote was ook altijd zelf, ziet u. Je goed slijt zo bij de bleker. Maar er gaat heel wat om in zo'n groot huis". „En droogt het daar goed, op die zol der?" „Ja, 't is een fijne zolder, 's Zomers hang ik het goed wel op het platje achter de keuke. Daar is niet zoveel plaats, maar het droogt gauwer". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7