Eerste lading suikerbieten reed fabriek te Halfweg binnen W. van Willige hartelijk gehuldigd Ultimatum inzake Velserbad-kwestie m A an vraagformuiier Kort en bondigj WASMACHINES Luchtraket kondigt Puttershoek-festival aan Een bril? FEDERMANNi NATUURLIJK* Verrassing voor het K.N.C.V.T.B.-congres „De Vrije Kunstkring" Nel Oosthout voor de Volksuniversiteit Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT BICO Studiedagen over bestuurs wetenschap in Bentveld Lezing van dr. Melchior over „Chirurgie in vroeger jaren" Onteigening als stok achter de deur Inwendige zuiverheid Voordracht en afscheid in „Anno Santo" Om het blauwe bord Burgerlijke Stand van Haarlem Studieclub exposeert in eigen atelier boorden Kleinkunstenaars houden een tentoonstelling Beiaardconcert DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 Vanmorgen heeft de suikerfabriek „Holland" te Halfweg haar poorten weer geopend en zijn de eerste ladingen suikerbieten aangevoerd. De bietencampagne is dus be gonnen. En ook al draait de fabriek nog niet in Halfweg en omgeving is nu reeds alles gevangen in de greep van de campagne: modder op de glibberige wegen, druk verkeer te water dat met enige honderden procenten drukker wordt dan tijdens de rest van het jaar het geval is Om zeven uur vanmorgen reed de eerste auto met een lading bieten de nog leeg en schoon liggende opslagplaats op. Voorlopig zullen het wel uitsluitend auto's zijn, die de bieten zullen aanvoeren, daar de boe ren waarschijnlijk nog niet voldoende ge rooid hebben om scheepsladingen tegelijk aan te voeren. Overigens was de animo om vroeg met de bieten leveringen te begin nen dit jaar bijzonder groot. Overal in de Haarlemmermeer en de Houtrak- en IJpol- der ziet men dan ook de bietenrooiers op hun knieën door het land gaan en ver schijnen er weer de zwarte vrachtauto's in de nogal natte akkers, om de bieten weg te rijden. Naar ons gisteren door de directie dei- suikerfabriek werd medegedeeld, zijn de verwachtingen voor de komende oogst gunstig. Het is zelfs waarschijnlijk, dat een grote oogst zal nopen tot een iets langere campagne dan andere jaren De kwaliteit van de bieten ligt, volgens waarnemingen van deze week, iets lager dan die van verleden jaar. Op 21 September monster de men een gemiddelde van 949 gram per biet met een suikergehalte van 16.5 Dit was verleden jaar respectievelijk 983 gram en 16.9 In tegenstelling tot de alarmerende berichten, welke aan het be gin van deze week over de z.g. „vergelings- ziekte" werden gepubliceerd, kon men ons mededelen, dat althans in de streek waaruit de „Holland" haar productie be trekt, niet meer vergelingsziekte is gecon stateerd dan verleden jaar. Op de „Hol land" was men dan ook enigszins verwon derd over het bericht. Ook een officiële publicatie van het In stituut voor Rationele Suikerproductie constateert het tegengestelde: ,De gezond heidstoestand van het gewas is nog steeds bevx-edigend", heet het daar. „Weliswaar zijn de symptomen van de vergelingsziekte de laatste weken sterk toegenomen, maar dit zijn late infecties zodat over het al gemeen de schade aanzienlijk geringer zal zijn dan in 1952. Bovendien is niet alle geel, dat men thans in het veld ziet, het gevolg van vergelingsziekte, maar treden daarnaast verkleuringen op door geheel andere oorzaken!" Nu hoopt men op de „Holland" maar, dat het weer zijn medewei-king geeft, zo dat de aanvoer regelmatig kan geschie den. „Dit is de grote onbekende bij ons werk", zeide de directeur der fabriek de heer W. H. Ofeigssen ons. Maar hij ziet de campagne vol vertrouwen tegemoet. Men gelooft ook wel, dat er Maandag voldoende voorraad zal zijn, om met het versnijden der bieten te beginnen. Hiervoor is nodig, dat er ongeveer 5.000.000 kg bieten op de opslagplaatsen ligt. De fabriek versnijdt per etmaal on geveer de helft, dus kan men, wanneer men verzekerd is van een royale aanvoer, gaan draaien. Dit jaar hoopt men zo dicht mogelijk bij de 100 witsuiker verwerking te komen. Ook deze zomer heeft men daartoe weer belangrijke \-erbeteringen in het machine park aangebracht. Verleden jaar maakte men 84 van de gehele ruwe suikerpro ductie wit. Een andere grote verbetering is de nieuwe, overdekte suiker-uitslag, ook wel „botenhuis" genaamd. Hier kan een schip van 500 ton gemakkelijk zijn lading suiker innemen en behoeven de ai-beiders niet meer, zoals vroeger, in weer en wind de ADVERTENTIE zonder wringer 3.per week met wringer 4.— per week Na 1% jaar eigendom. Geen vooruitbetaling. GED. OUDE GRACHT 52 - t.o. de Kerk Telefoon 12762 In het conferentieoord van de Wood- brookers te Bentveld worden vandaag, Vrijdag en Zaterdag de jaarlijkse studie dagen gehouden van het Instituut voor Bestuurswetenschappen. Het algemeen on derwerp van de conferentie luidt: „De op voeding tot staatsburgerschap". Ongeveer 70 ambtenaren van rijk, provincies en ge meenten wonen de conferentie bij. De studiedagen zijn hedenmiddag ge opend met een inleiding door prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State en voorzitter van het algemeen bestuur van het Instituut voor Bestuursweten schappen, over „Vorming van volwassenen als normaal onderdeel van de taak der overheid, in het bijzonder van de gemeen telijke ovêrheid". schepen te laden Ook aan de kranen heeft men verbeteringen aangebracht, welke behalve een grotere bedrijfszekerheid vooral een grotere veiligheid voor de men sen die er mee omgaan, bewerkstelligen. Zo heeft men de eertijds bloot liggende stroomkabels der kranen vervangen door dubbel-gummi kabels, die bij het rijden van de kraan automatisch op een haspel worden gewonden, zodat er nooit kabel „loos op de grond kan liggen. Ook de nieuwe kalklift betekent voor de fabriek een verbetering van de outillage. Niette min zijn al deze vernieuwingen nog maar onderdelen van het grote reorganisatie plan dat de directie wil uitvoeren. En vanaf Maandag zal dan het leven weer continue kloppen in de Halfwegse suikerfabriek, waar opnieuw 650 arbei ders werk zullen vindén Dr. Melchior hield op uitnodiging van de werkcom missie der Eerste Hulp vereni ging „Snelverband" in de aula van de Meisjes H.B.S. te Haarlem een lezing over het onderwerp „Chii-urgie in vroeger ja ren". Nadat de voorzitter van de werkcom- missie de avond met enige toepasselijke woorden had geopend en herinnerde aan een lezing van enkele jaren geleden van dezelfde causeur, gaf hij het woord aan dr. Melchior. Deze begon zijn lezing met een inzicht te geven van de chirurgie in vroeger jaren, toen de narcose nog onbekend was en alles onder ondraaglijke pijnen geschiedde. Van pl.m. 3000 jaar voor Christus tot het hui dige atoomtijdperk voerde spreker de aan wezigen mee langs de weg die de chirur gie heeft afgelegd. Na de pauze - waarin hij enkele vragen beantwoordde - liet dr. Melchior een aan tal afbeeldingen zien, hoe in vroeger jaren de geneeskunst werd toegepast. Voor de vele aanwezige E.H.B.O.'ers, die een goed inzicht ki-egen in de ontwikkeling van de geneeskunst, was het een leerzame avond. Velsens gemeenteraad heeft zich gister avond langdurig bezig gehouden met een agenda, die als voornaamste punt de be ruchte Velserbad-kwestie bevatte Daar bij zijn weer harde woorden gevallen over de tegenwerking en de „manipulaties", die deze affaire blijven doorkruisen en rem men en enkele raadsleden werden zelfs persoonlijk het woord „flessentrekkers" viel in dit verband maar wethouder H. de Boer kon meedelen, dat er aan de di rectie van de N.V. Velserbad een ultima tieve brief is gestuurd en dat er over een dag of tien wellicht meer bekend is. Ove rigens komt naar de overtuiging van de heer De Boer in deze ganse aangelegen heid de heren president-commissaris en commissarissen een pluim toe voor hun loyaal optreden in deze. Met twee grote toefen gele chrysanthen op de tafel van B. en W. voor de plaatsen van de wethouders W. F. Visser en C. P. J. Maas zulks bijwijze van een geza menlijke hulde uit de raad bij hun dertig jarig raadslidmaatschap begon de nieuw-gekozen Velsense vroedschap gis teravond aan haar eerste werkelijke ver gadering. Daarin is onder meer het bijna ineenvallende huize „Beeckenstein" ter sprake gekomen, nadat achtereenvolgens een viertal adresse aan het college zijn gericht tot behoud van dit oude buiten. Meegedeeld werd, dat er een commissie benoemd zal woi-dén, die de kwestie „Beeckenstein" op haar merites zal onder zoeken. Voorts werd de raad in kennis gesteld ADVERTENTIE is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee Ook de afdeling Heemstede van de Ka tholieke Vrouwenbeweging heeft ditkeer het nieuwe winterseizoen ingezet met een voordrachtavond door Blanche Holzhaus, welke Woensdag onder grote belangstel ling in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg werd gegeven. Zij had hier voor 'n programma samengesteld,bestaande uit een viertal schetsen, waarin de humor het meest op de voorgrond trad. Vóór de pauze waren dit „De Zwerver" en „De pastoor van Keutelaar" (de laatste in het Vlaams) en daarna „Het ruitjespak" en „Het weerzien". Blanche Holzhaus beschikt ongetwijfeld over de nodige aanleg om zich als voor drachtskunstenares te doen gelden: zij heeft een expressief gezicht en weet haar stem veel nuancering te geven. Zij con centreert zich geheel op de karakters, die in haar vertellingen tot leven gebracht moeten worden en slaagt er dan ook in de meeste gevallen zeer behoorlijk in deze bijna aanschouwelijk voor te stellen. Zij vond deze avond een bijzonder dankbaar gehoor. Na afloop mocht zij een grote doos bonbons in ontvangst nemen. Het was tevens de afscheidsavond van pastoor A. F. C. van Noort als geestelijk adviseur, doordat hij wegens emeritaat de parochie gaat verlaten. De presidente, me vrouw M. Kubatz-Brugman, bedankte de scheidende priester voor de goede raad en het onverflauwde optimisme, waaxxnee hij de afdeling gedurende ruim twintig jaar ter zijde heeft gestaan. Als blijk van grote waai'dering overhandigde zij hem namens de leden een fraaie plant en een geschenk onder couvert. In zijn korte dankwoord wees pastoor Van Noort onder meer op de prettige samenwerking en de activiteit van het bestuur, waardoor zijn contact met de dames steeds bijzonder aangenaam is ge weest. Ondergetekende: Naam; Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6-10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(j. die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen van het feit, dat het plan v. d. Broek- Bakema door B. en W. en door de super visor is goedgekeurd en is er bi-eedvoerig gesproken over een aantal aanhangig ge maakte grondverkopen voordat de raad de daarmee samenhangende grondver kopen fiatteerde. Wanneer Donderdagavond 1 October om halfacht in de Jan van Goyenstraat te Heemstede de eerste lichtraket van een vuurwerk zal worden afgeschoten, kan deze pijl de triomfantelijke aankondiging zijn tot de laatste actie, die het ijverige Adoptie-comité in de loop der maanden voor het getroffen Puttershoek ox-ganiseer- de. Het bestuur heeft zich voorgenomen de werkzaamheden in ieder geval dit jaar te eindigen. Verwacht wordt een opbrengst van 10.000. Dank zij de spontane medewerking van het gemeentebestuur, Openbare Werken en de Electriciteitsbedrijven te Heemstede, is men in staat gesteld de Pieter Aertz- laan, het J. M. Molenaerplein en de Jan van Goyenstraat van een unieke verlich ting te voorzien, waardoor 74 grote schijn- wei-pers een aaneengesloten reeks vlaggen masten in een feestelijke gloed zullen plaatsen. Bovendien worden de fraaie bo men groepen aan de overzijde van de AVil- lem van der Veldekade eveneens indirect verlicht, hetgeen ongetwijfeld een zelfde attractief schouwspel zal opleveren. Het centrum van dit. festival is de Jan van Goyenstraat, die met medewerking van de aldaar gevestigde winkeliersvereniging, tot een middelpunt van vermaak zal wor den ingericht. Hier zullen ongeveer dertig amusementstenten verrijzen, waar men zich volledig kan overgeven aan het rad van avontuur, de vrolijke keuken, schieten, sjoelen, bal- en speerwerpen, vissen, en- zoo voort. Hiex-voor zijn duizenden prijzen beschikbaar, het resultaat van de Zater dagmiddag gehouden ophaal-actie, die werkelijk de stoutste verwachtingen over trof. Want opnieuw heeft de bevolking van Heemstede een groot aantal voorwer pen geschonken van de meest uiteenlopen de aard, waaronder boeken, sigaretten, serviesgoed, kunst- en gebruiksvoorwer pen, delicatessen, schilderijen, bijouterieën, enzovoort, die ongetwijfeld een animeren de invloed on de bezoekers zullen uitoefe nen. Een veertigtal prijzen werd hiervan gereserveerd voor een aparte loterij, waar van de hoofdprijs uit een radiotoestel zal bestaan. In het midden van de stx-aat wordt een clanspodium opgericht, waar ook het „Groot Festival-orkest" zal plaats nemen, dat uit niet minder dan dertig musici be staat. Ook zal een draaiorgel muziek ten gehore brengen. Verder zal men een con sumptietent inrichten, waar het Electx-o- kwartet onder leiding van Jan Warmerdam kan worden beluisterd, met medewerking van Anny de Waal. De opening Donderdagavond 1 October stelt de mi- litaix-e drumband „Ypenburg", gelegerd in de Koudenhornkazerne te Haarlem, zich om zeven uur op bij het raadhuis te Heem stede, om van daar uit naar de Jan van Goyenstraat te marcheren. Om half acht wordt een vuurwerk ontstoken, waaxrna de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, het festival officieel zal openen. De burgemeester moet hiervoor op het podium een lint doorknippen, wel ke handeling het sein is tot het ontsteken van de illuminatie. „Het „Puttershoek-festival" is geopend Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Oc tober, telkens van halfacht tot elf uur des avonds. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Gisteravond is de biljartwedstrijd tussen Hof van Holland en IVO om het blauwe bord voortgezet. De stand luidde aan het einde van de avond 2321 voor Hof van Holland. De resultaten waren: Lijsen 85 43 24 10 1.79 Hoek Jr110 110 24 32 4.58 Losse 180 179 22 40 8.13 Scholten 200 200 22 33 9.09 Guldemond 70 70 24 9 2.91 Hurkmans 60 37 24 6 1.54 Loerakker 70 70 29 19 2.41 Nouwland 75 47 29 8 1.62 Boerhorst 160 124 23 22 5.39 Kraayer 145 145 23 76 6.30 Kramer80 74 38 10 1.94 Loerakker 80 80 38 13 2.10 Hedenavond worden de partijen voortgezet. De heer W. van Willige, waarnemend hoofdredacteur en chef van de stadsredac tie der Nieuwe Haarlemse Courant, is Woensdag hartelijk gehuldigd ter gelegen heid van het feit, dat hij vijfentwintig jaar aan dat blad was verbonden. Na een kerkelijke plechtigheid te Bloe- mendaal volgde om elf uur een bijeen komst op de redactie aan de Smedestxaat. De heer J. J. W. Boerrigter voerde als di recteur van de N.H.C. het woox-d en zeide, dat de jubilaris met kennis van zaken de inhoud beoordeeld heeft wat wel en wat niet in de redactionele kolommen diende te worden opgenomen. De jubilaris heeft zich steeds geschaard in de rijen van hen, die het ideaal van een katholieke journalist uitdragen. Voor het ideaal heeft hij ge leefd en gewex-kt. Tenslotte overhandigde spreker een geschenk onder enveloppe. Voorts boden gelukwensen aan de heer H. W. M. van Run, hoofdredacteur, die na mens het gehele personeel een koperen bureaulamp aanbood, dr. ir. H. J. A. de Goey, directeur van de dx-ukkerij De Spaarnestad, de heer W. P. M. Helfer- steijn, de naaste medewex-ker van de jubi laris op de redactie, de heer F. Kamp- meijer, namens de afdeling Noordholland van de Nederlandse Katholieke Joux-nalis- tenkxlng en de heer J. Meulenkamp, alge meen chef van de advei'tentie-afdeling van de courant. De sprekers lieten hun toespra ken vergezeld gaan van geschenken. Des middags is een druk bezochte re ceptie gehouden, waarop burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex (Bloemenöaal), wet houder J. C. Aschoff (Velsen), raadsleden Tot veler verrassing hebben Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina en minister president dr. W. Drees vanmorgen een bezoek gebx-acht aan de sluitingsverga- dering van het congi-es der Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging _tot Be strijding der Tuberculose, dat tèr gelegen heid van het 50-jarig bestaan in de Haagse Dierentuin wordt gehouden. Prinses Wilhelmina axxiveerde even na half elf. Zij werd begroet door de voor zitter der jubilerende vex-eniging, dr. M. R. Heynsius van den Berg. De Prinses wachtte in de hal van het gebouw op haar dochter, die een kwartier later arriveerde. Na de begroeting begaf de Koningin zich naar de zittingszaal. Zij nam plaats achter de bestuurstafel en luisterde naar een uit eenzetting van zuster W. E. M. Jeukens over de ontwikkeling van het huisbezoek. Achter de bestuurstafel hadden ook de mi- nister-president dr. W. Drees, en de bur gemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, plaats genomen. Prinses Wilhelmina beperkte haar be zoek tot de tentoonstelling, die ter gele genheid van het jubileum der vereniging in een der tuinzalen van het Dierentuin gebouw is ingericht.. Daar bewonderde zij de vele hand- en kunstwerken, die door tuberculosepatiënten zijn vervaardigd. Prinses Wilhelmina schonk voor de px-ijsvraag die door de centrale vereniging wordt gehouden, een ereprijs, een zilveren sigarettendoos met inscriptie. Na de lezing van zuster Jeukens bezocht ook de Ko- ninging de tentoonstelling, evenals dr Dx-ees en burgemeester Schokking. Het eerste exemplaar van het gedenk boek van de vereniging is aan de Koningin aangeboden. HAARLEM, 23 September 1953 ONDERTROUWD: 23 Sept., H. J. C. Lands bergen en H. G. van Eekhout; N. J. van Poel geest en»J. Bakker; R. J. Preenen en M. M. van Dijk; J. Janssen en A. Ossendorp; P. Hoogendoorn en D. Taams; C. J. van Bek- kum en R. G. Gorter; C. A. Sterkman en J. Molenaar; G. J. Stam en C. J. Wagemaker; P. Berkhout en A. M. Schoorl; B. "VTene- goor en J. H. Kruitbosch; O. Oevering en E. Gorter; A. J. Beute en L. M. Smidt; M. J. Smits en M. M. Reiers; F. van Es en J. van Meekex-en; H. W. Wittenaar en H. J. Philip- po; L. van der Keijl en J. E. Peperkoorn; H. de Jong en W. den Braven; M. van Ettik- hoven en A. Schut; J. H. Aalders en A. M. Pall; C. P. van Oossanen en H. Tabak; A. de Jong en H. J. Reeders. GEHUWD: 23 Sept.. H. J. G. van Putten en M. G. Tuijn; B. J. Loog en G. J. Does; H. S. Hegge en A. M. A. Zitwing; H. J. Westen en H. M. T. Twickler; P. de Vries en J. M. van Zeeland; G. Post en Th. C. E. Kruup; A. J. van der Raad en C. Pijpstra: R. de Bie en R. Groenendaal; A. van den Kerkhof en Th. M. N. Kamphuijs; J. G. Hakkenhaar en H. Alberda; A. J. Masselman en I. Stenvers; D. J. Walter en W. K. Onstenk; A. I. Schip per en J. Man; C. R. Stutterheim en J. Hasper; H. Pelt en M. E. A. Eichholtz; J. de Jong en W. Le Noble; H. H. Thomissen en J. C. Zondag; P. Roele en M. Hart; D. Schuurman en M. van Rotterdam; C. de Ja ger en J. Vogelesang; A. Postuma en N. L. G. Smit; P. J. In 't Veld en C. M. Mook; G. Corver en A. C. van der Vossen; II. Dedden en A. M. Weltevrede. BEVALLEN van een zoon: 20 Sept., E. SohlKroesbergen; 22 Sept., A. M. Meijer Lablans; 23 Sept., J. M. Nassette—van Lom; M. Dijksterhuisde Nooij. BEVALLEN van een dochter: 18 Sept., H. Smit—van Schaik; 22 Sept., D. Goedhart- Koren. OVERLEDEN: 22 Sept., J. J. Wijdeveld— Bonkenburg, 61 j„ Zijhveg; J. S. P. Bakker, 45 j., Slachthuisstx-aat; J. W. Klootwijk Franken, 79 j., Gasthuisvest; M. P. G. La Bastide, 92 j„ Westerhoutpax-k; W. A. F. de Reus, 79 j., Kamperlaan. De heer D. Koning, voorzitter van de Ken- nemer Journalisten Vereniging, overhan digde de heer W. van Willige namens de collega's een geschenk. uit enige gemeenten, deken J. J. A. Kuil man, plebaan H. Aglerof en afgevaardig den van vele vex-enigingen gelukwensen hebben aangeboden. De secx-etax-is van het bisdom, de heer J. Solleveld, overhandig de de heer Van Willige een brief van mgr. J. P. I-Iuibers, waarin deze schreef grote belangstelling en volle waax-dex-ing le heb ben voor de journalistieke arbeid van de jubilaris. Ook was een bx-ief binnengeko men van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers. Het tekenen naar het levend model is steeds weer de wens van jongere en oudere kunstenaars. De bestudering van het men selijk lichaam met zijn oneindig aantal va- viaties in standen en expressie zal hun steeds blijven boeien. De gelegenheid tot modeltekenen is echter door verschillende omstandigheden beperkt en daax'om gaat men er gewoonlijk toe over clubjes te vox-- men om gezamenlijk, al dan niet onder leiding, te studeren. In Haax-lem bestaan verscheidene van zulke studiekringen, waaronder men in de eerste plaats de tekenclub „de Acht" moet noemen. (We laten officiële verenigingen als „Kunst zij ons Doel" hier natuuilijk buiten bespx-eking.) Sinds twee jaar be staat er op het atelier van Pierre van Overbeeke, Kruisweg 68x-d., zo'n kring. Men wex-kt er met vijftien a zestien dames en heren naar het model. De heer Van Overbeeke heeft de leiding van de ox-- ganisatie, maar beschouwt zich toch niet ais leraar. Er zijn ook enkele reclame tekenaars onder deze mensen. De aanlei ding om dit alles te vermelden is een klei ne tentoonstelling van werken van deze fekenclub, die op Vrijdag, Zaterdag en Zondag op bovengenoemd adres te bezich tigen is. Een blik in de catalogus leert al dadelijk, dat de exposanten er over het algemeen de voorkeur aan gegeven hebben om niet hun modellekeningen, maar landschappen, boekillustx'aties enzovoorts te tonen. Dat is eigenlijk .jammer, want nu krijgt men geen beeld van de werkzaamheid .en de resultaten der modëlclub. Alleen Pierre van Ovei'beeke en Anneke Swart lieten een aantal naakttekeningen zien. Die van Van Overbeeke dragen stex-k het karakter van de stelx-egel ..als u kunt schrijven, kunt u ook tekenen". De „methode" leest men er zó van af. Veel gevoeliger zijn de schets boekbladen van Anneke Swart, die ook enkele aax-dige dierstudies, in Artis ver vaardigd, laat zien. Alfonse van Heusden blijkt een vaardig illusti-ator te zijn. Hij tekent in zwart-Wit kleine composities met figuren en aller hande motieven, die bepaald heel aardig zijn. Het werk heeft een fris, modern ac cent. Hier en daar hex-kent men invloeden, maar het heeft toch stellig ook iets eigens, vooral in de oxmamentiek. Veel schoolser en lang niet zo zeker van zich zelf toont zich Piet Bx-andsma. Dat hij niettemin vaardigheid heeft, komt uit in een sepia- tekeningetje van een hoop oude schoenen. De overige exposanten zijn G. A. J. van Baar met vlotte aquarellen van landschap pen, André de Vries (die nogal zwakke pogingen in olieverf deed) en Henk Ames, die een zelfpox-tret en stilleven aquarel leerde en daar klaarblijkelijk ernstig op gestudeerd heeft. De heer Van Overbeeke is de stimulerende kx-acht van dit groepje en er wordt met enthousiasme en serieus gewerkt. OTTO B. DE KAT In de zo langzamerhand naar gewoonte met kaartsen verlichte Renaissancezaal van het Fx-ans Halsmuseum is gisteren zon der verder ceremonieel het winterseizoen van de Volksuniversiteit voor Haarlem en omstreken geopend. De voordrachtkunste nares Nel Oosthout liet het talrijke publiek kennis maken met een interessante en ta melijk boeiende vertelling over het leven in een inxüchting voor geesteszieken door de in 1951 op 74-jarige leeftijd gestorven Duitse schrijver Bernhard Keilerman, die er de titel „De Heiligen" aan gaf ter ken schetsing van de onbegrensde goedheid en het mateloze gevoel van x-echtvaardigheid der onmaatschappelijke hoofdpersonen. Vooral in de zuiver vex-halende gedeel ten is de stem van Nel Oosthout soms wat hard en schril, doch zodra zij handelende pex-sonen kan uitbeelden komt zij in haar element en bereikt zij een gi-ote en veel zijdige expressiviteit. Dat wist men al door haar solovertolkingen van complete toneel stukken, waarvan tot dusver „De Krijt- kring" van Klabund en „Jeanne d'Arc" van Shaw de meeste indruk hebben ge maakt. Het thans van haar vocale midde len gemaakte gebruik dunkt mij veel zin rijker en het is dan ook te hopen, dat zij in de wex-eldlitteratuur voldoende haar passende stof zal kunnen vinden om op deze weg door te gaan. Dat ook de humor en meer speciaal de ironie binnen haar bereik ligt, be wees zij na de pauze met „De mestkever" van Hans Christiaan Andersen, dat wij vroeger al eens van haar hoorden. D. K. BINNENLAND De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage heeft een gevangenis straf van zes jaar gerequireerd tegen de 31- jarige A. V. uit Grijpskerke, die door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. V. was poging tot doodslag op zijn echtgenote ten laste gelegd. Te Stevensweert is op 83-jarige leeftijd overleden de heer W. M. A. Galiart, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en oud-burgemeester van Stevensweert. In het Gemeentemuseum in Den Haag is de edelsteententoonstelling „Gemma 1953", die tot 25 Oct. duur.t geopend. Deze tentoon stelling is in samenwerking met de Federatie Goud en Zilver georganiseerd. De voorzitter van de federatie, de heer W. F. Goldsehme- ding, heeft aan het gemeentebestuur een zil veren schaal aangeboden, welke het resul taat is van een prijsvraag, welke de federatie onder de Nederlandse edelsmeden had uit geschreven. Het „Landeliik Comité voor Volks hulp" heeft ovei-alls, manchester werkbroe ken en schorten, ter waarde van f 12.500 aangeboden aan de burgemeester van Oude Tonge. Het bedx-ag is een deel van de door het Wereldverbond voor de watersnood in gezamelde en aan de Eenheidsvakcentrale geschonken gelden. De E.V.C. maakt deel uit van het „Landelijk Comité voor Volks hulp". De krijgsraad heeft een 22-jarige vaan drig veroordeeld tot veei'tien dagen gevan genisstraf voorwaardelijk en een boete van f50, omdat hij buiten het militaire oefen terrein te Amersfoort een handgranaat tot ontploffing had gebracht, waardoor enige passerende wielrijdsters letsel hadden op gelopen. In het jaarbeursgebouw ie Utrecht is de landelijke tentoonstelling ..Schakels tus sen Tuin en Tafel' geopend, die tot 30 Sep tember duurt. Zii heeft een oppervlakte van ongeveer 15.000 vierkante meter en demonstreert het vakmanschap van de tuin bouwers Er is een Surinaamse inzending die naar men hoopt zal bijdragen tot een groter gebruik van de Surinaamse citrus vrucht. De A.N.W.B. heeft een begin gemaakt met het plaatsen van naamborden bij brug gen en veren over de voornaamste water wegen in ons land. Het eerste bord, geplaatst bij de Hoornbrug in de weg Den Haag Rotterdam, vermeldt de naam Rijn-Schie- kanaal. De Amsterdamse rechtbank heeft het door haar op 14 September uitgesproken faillissement van Carel Briels vernietigd. Het was aangevraagd door de pi-ocureur van een liefdadigheidsvereniging, die een vordering had op de heer Briels. Het bestuur had de procureur niet tijdig medegedeeld dat de vordering was voldaan. De heer Briels' wil nu een actie tot schadevergoeding beginnen. Hij begroot de door het faillissement geleden schade op f225.000. HAARLEM EN OMGEVING Ou Donderdag 1 October hoopt de heer A. A. Schuring, employe I, de dag te vieren, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de P.T.T. Na zijn indientstreding in 1913 aan het nostkantoor Zwolle vertrok de heer A. A. Schuring in 1929 naar Rottei'dam als assis tent, waarna overplaatsing volgde in 1932 naar Haarlem. Daar werd hij werkzaam ge steld als assistent aan de afdeling expeditie Baljuwslaan. Er volgde overplaatsing naar het hoofdkantoor en hij vervult nu zijn werkzaamheden als employe I. ADVERTENTIE Wat zie je er keurig uit vandaag! 'n Nieuw overhemd? Ja,...enmet'n „Trubenijs" boord Voortaan wil ik geen andere meer hebben. „Trubenijs" boorden zitten even cor rect als stijve en net zo gemakkelijk als slappe boorden. Een „Trubenijs'* boord is gemakkelijk te wassen en te strijken en behoeft niet gesteven te worden, omdat hij permanent half stijf is. Let op het merk in elke boord. WETTIG GEDEP. Overhemden met „Trubenijs" boorden icorden door de vooraanstaande Neder landse overhemden-fabrikanten gemaakt en zijn overal verkrijgbaar. Van Zondag 4 tot Maandag 19 October wordt in de expositiezaal van de Rotter damse Kunststichting in het Schielandshuis een tentoonstelling gehouden van schilde rijen, aquax-ellen en tekeningen van Jan de Cler, Alex de Haas en Toon Hermans. Het beiaardprogramma van Vrijdag, van half twaalf tot half één, door de beiaardier van Nijkerk en Barneveld de heer H. C. J. Teygeler, luidt 1. Prélude, W. de Vries. 2. Gavotte et dou ble, W. de Fesch. 3. Mijn Nederland. Rich. Hol. De Zilvervloot, J. J. Viotta. Hollands Liedje, S. Abramsz. 4. Scherzo, A. E. Müller. 5. Rondino, Kersbergen. 6. a. Des winters als 't regent, Pr. v. Diuse. b. Boerinnetje, W. H. de Groot. 7. Allegretto, A. Peichler. 8. a. Klokke Roelant, W. Bestoop. b. De Gilde viert, Em. Hullebroeck. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Seheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel 98'/,, 169 191% 169% 315 92% 131 ?a 128 103% 98 Vs 170% 156% 165% 163% 31 46% 43% 69% 201/is 34% 98 169 191% 169 315% 92% 132 127% 103 92% 170% 156 165% 163% 31% 45% 43% 170% 20% 34%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9