mm 80 Gcatis! SO Gxatis! Amsterdams Broeken Centrum 1001 broeken! 1001 kleuren Amsterdams Broeken Centrum De „Haarlemse I uurwerkenhandel Problemen van het wegvervoer Nieuw salarisschema voor gesubsidieerde orkesten gevraagd De Prins jaagt in Tanganjika Staking in Italië bracht geen oplossing Woonruimte CRAMA! „RENAULT VIER", vierdeurs sedan BREIPATRONEN BREIPATRONEN keus uit de grootste collectie VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1 953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Vrijer loonvorming en lager wegenbelasting bepleit Pleidooi van Ollenliauer Specialisatie in de advocatuur Israel verwerpt order van de UNO Nieuwe BPM-fabriek in Pernis WEEKABONNEMENTEN Accountantsdag in Utrecht Maar wèl kwamen er vreemde sociale begrippen voor de dag Scheepvaart Waarom met slechte fietsbanden gereden? SPECIALE AANBIEDING FOTOHANDEL HILARIUS Het oog wil ook wat hebben! TOT 15 OCT. VOOR DE LAAGSTE PRIJZEN! B IJ PASSEND SPORTCOLBERT Dc. Nedei-landse Vereniging van Trans portondernemingen (N.V.T.O.) heeft in C^roningen een buitengewone algemene vergadering gehouden, welke ook werd bijgewoond door mr. D. G. W. Spitzen, secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer H. van Galen Last, directeur-generaal van het verkeer, en door mr. J. van Andel, voor zitter van de Commissie Vergunningen Goederenvervoer. De voorzitter van de N.V.T.O.., dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, behandelde in een uitvoerige rede een aantal actuele problemen van het wegvervoer. Hij zei onder meer, dat de loonsverhoging van 6 a 7.6 percent, die voor het gehele wegver voer bindend werd opgelegd en die een zware last betekent, onder dreiging met staking tot stand is gekomen. „Van een loonpolitiek, waar men enig houvast aan heeft, is geen sprake", aldus de voorzitter. „Men laat hoe langer hoe meer afwijkingen van de oorspronkelijke loonnormen toe en doet dat te eerder in dien een staking dreigt'\ Dr. Nieuwenhuis meende dat een vrijere loonsvorming mede aifferentatie binnen de bedrijfstak mogelijk zou moeten maken. De vraag is zijns inziens gewettigd of de instelling van een P. B. O.-orgaan wel zin heeft als de werkgevers- en werknemers organisaties op het gebied der loon- en arbeidsvoorwaarden niet meer eensgezind heid aan de dag leggen dan de laatste tijd is gebleken. De loonsverhoging zal moeten worden gecompenseerd. Dit kan geschieden door tariefsverhoging, hetgeen echter een ach teruitgang van het aantal reizigers tenge volge zal hebben. Een verlangen tot verla ging van de wegenbelasting is te meer ge rechtvaardigd. De minister van Financiën heeft herhaaldelijk gezegd dat het weg vervoer onder zeer zware lasten gebukt gaat. Over het vraagstuk der taxibedrijven zei dr. Nieuwenhuis dat alleen een redelijke oplossing mogelijk is als men wil inzien dat een aantal minder efficiënt werkende bedrijven zal moeten verdwijnen. Een ren dabel taxibedrijf is een even groot publiek belang als zo laag mogelijke tarieven. Een zodanig overheidsingrijpen, waardoor het bedrijf wordt gedwongen in het keurslijf van bepalingen en voorschriften, die het de mogelijkheid ontnemen zich aan de steeds wisselende economische omstandig heden en de behoeften van het publiek aan te passen, is verwerpelijk. Met grote voldoening constateerde de voorzitter tenslotte dat de Nederlandse regering een gezonde ontplooiing van het internationale vervoer voorstaat en zich keert tegen belemmerende bepalingen van vervoers-politieke of administratieve aard. Het dagelijks bestuur der Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft zich schriftelijk gewend tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, om zijn ongerustheid ken baar te maken over het uitblijven van een herziening van de salarisschaal der gesub sidieerde symphonie-orkesten. Het bestuur wijst er op, dat reeds in 1952 besprekingen over een dergelijke herziening zijn ge voerd, doch dat tot dusver door de rijks overheid geen maatregelen zijn genomen. Enkele gemeentebesturen hebben provi soire stappen gedaan, doch de gemeenten Arnhem, Groningen en Haarlem hebben tot nu toe nadere besluiten van de zijde der regering afgewacht. Het bestuur meent, dat thans een toe stand is ontstaan, die het „uitermate ern stig, zo niet alannerend" noemt. Het doet een dringend beroep op de minister om zijn voornemen kenbaar te maken tot het verhogen van de subsidies aan de orkes ten en tevens zo sipoedig mogelijk een salarisschema vast te stellen, dat recht doet wedervaren aan de noodzaak van een evenwichtige opbouw van het orkestwezen. Het federatiebestuur wijst tenslotte op de gevaren van de tegenwoordige situatie: achterstelling en daardoor verzwakking van regionale orkesten, welker taak voor de cultuurspreiding zeer veel betekent en toenemende ontwrichting van de onder linge verhoudingen van de orkesten, waar door op den duur ernstige schade voor het muziekleven onvermijdelijk is. In aansluiting hierop kunnen wij nog meedelen, dat de grote gemeenten ook de bovengenoemde die bijdragen in de subsidie van een orkest, reeds het plan hebben kenbaar gemaakt om mee te delen in de gewenste verhogingen, als het rijk hierin voorgaat. Door Haarlem is echter, voor wat het Noordhollands Philbarmo- nisch Orkest betreft, nog geen enkele toe zegging gedaan. Men kon dit ook moeilijk doen, gezien de overgang van stedelijk naar provinciaal orkest. Het zou onbehoor lijk zijn geweest, aldus verklaarde wet houder W. C. Bakker, tot verandering van posten te besluiten op een begroting, die de andere deelnemende gemeenten nog ter bestudering voor zich hadden. En boven dien moeten we nog afwachten of en wan neer de minister tot een verandering van de salarisschaal zal besluiten. In de in het verleden toegepaste loon- ronden van 5 en aan de duurtetoeslag van 1946 heeft de gemeente Haarlem geen aandeel genomen. Men stelde zich op het standpunt, dat het bedrag van de subsidie 80.000) reeds aanmerkelijk hoger was, dan de helft van het totaal der salarissen, te weten 67.000, waarop het subsidiestel sel is gebaseerd. Voor de H.O.V. had dit echter steeds het nadeel, dat de tekorten bij iedere loonronde toenamen met 2V2 van de salarissen. Komt er een nieuwe re geling, dan staat men wederom voor de kwestie, dat men een thans op papier slui tende exploitatierekening in nadelige rich ting ziet verkeren. Het nieuwe stichtings bestuur zal zich hierover echter met alle bij de subsidie van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest betrokken gemeenten in verbinding moeten stellen. Erich Ollenhauer, leider der West-Duitse socialistische partij, heeft Donderdag in een toespraak voor radio-Hessen gepleit voor het toetreden van een herenigd Duits land tot de U.N.O., „opdat de vrees van onze buurstaten worde weggenomen." Dit zou spoedig na een Duitse hereniging moe ten geschieden. Ol'lenhauer zeide dat de rechten, die Duitsland als lid der U.N.O. tou hebben en de verantwoordelijkheid, die het daarmede tevens te dragen zou krij gen.de wereldvrede zouden bevorderen. Prae-adviezen op jaarvergadering te Leeuwarden In de heden te Leeuwarden gehouden vergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten, die onder leiding stond van mr. A. F. van IJzendoorn, is het onderwerp specialisatie besproken. Prae-adviezen hierover werden uitgebracht door mr. C. Croon uit 's-Gravenhage en mr. J. G. Nij- singh uit Zwolle. M r. Croon kwam tot de conclusie, dat wellicht niet iedereen van de wenselijkheid van specialisatie zal zijn overtuigd. Velen zullen specialisatie ook op andere tei-reinen der wetenschap een gevaar achten en mogelijk is de spe cialisatie wel een van de uitingen van de huidige cultuurcrisis. Dat niettemin de specialisatie een blijvend verschijnsel in ons gehele maatschappelijke bestel zal blijven was voor de prae-adviseur een vaststaand feit. De omvang der weten schap is niet meer te beperken. Talloze nieuwe gebieden worden ontsloten, waar bij ook voor de advocaat, zeer belangrijke en zelfs moeilijke taken zullen zijn weg gelegd. Mr. N ij s i n g h kwam tot de slotsom, dat in wezen de advocatenstand oercon servatief is. Tegen een op bescheiden schaal en met deugdelijke waarborgen om geven erkenning van specialisme zullen de bezwaren breed worden uitgemeten. Een binnen het beroep blijvende specialisatie zal men echter niet kunnen keren. Het huidige samenstel van regelen waaronder wij leven is zo ingewikkeld geworden, dat een advocaat het geheel niet meer kan beheersen. Erkent men de noodzaak, dat de advo catuur zich intens met het belastingrecht gaat bezighouden, dan wordt volgens mr. Nijsingh de advocatuur in haar geheel ver sterkt, indien althans op dat speciale ter rein openlijke specialisatie wordt moge lijk gemaakt. De vorige week Woensdag is Prins Bern- hard naar Arusha in Tanganjika vertrok ken waar hij aan enkele jachtpartijen deel neemt en waar hij filmopnamen maakt. Er is in Tanganjika een grote verschei denheid van in het wild levende dieren. Zo worden in Tanganjika de mooiste leeu wen aangetroffen. Voorts komen er voor de luipaard, de hyena en verschillende soorten wilde katten. Olifanten leven er naar schatting 30,000 tot 35.000 in Tan-'fW ma™} ganjika. Verder de neushoorn, het Nijl paard en niet te vergeten de giraffe, die zo talrijk in Tanganjika voorkomt, dat hij als „nationale held" in het wapen van het land werd opgenomen. Vermelding verdienen voorts de ver schillende soorten steenbokken en elan den. Krokodillen ontbreken evenmin. In 1927 werd in het Victoriameer, dicht bij Mwanza, een krokodil geschoten die een record-gewicht had van bijna tweeduizend kilo! Het lieve dier was bijna 4% meter lang en had, ter hoogte van de schouders, een omvang van 2 meter. Voor de jacht op groot wild is Tanganjika dus een ideaal oord. Tanganjika is een voormalige Duitse kolonie, welke thans als beheersgebied van de UNO door Groot-Brittannië wordt be stuurd. Na Nigeria is het het grootste Brit se gebied in Afrika. Er zijn ongeveer 7% millioen inwoners, van wie een 16.000 Europeanen. Arusha, naar welke plaats de Prins zich heeft begeven, is de hoofdstad van de Noordelijke provincie en telt bijna 600.000 inwoners. In het Noorden van Tan ganjika, tegen de grens van Kenya, ligt ook de hoogste berg van Afrika, de Kili manjaro, 6010 meter hoog. TEL AVIV (Reuter). De Israëlische re gering heeft de haar door generaal Ben- nike, chef-staf van het waarnemerskorps van de U.N.O. in Palestina, gegeven op dracht om het werk aan een kanaal in de aan Syrië grenzende gedemilitariseerde zone te staken, verworpen. Dit is door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret, schrif telijk aan generaal Bennike medegedeeld. De tekst van Siarets antwoord is Donder dagavond te Tel Aviv gepubliceerd. In het antwoord van de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat Israel bereid is de zaak voor de veiligheidsraad van de U.N.O. te brengen. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR, DORP GERAAKTE IN BRAND WENEN. (Reuter). Het dorpje Dobers- dorf in Burgenland (Oostenrijk) is voor de helft verwoest door een brand, die was veroorzaakt door overwaaiende vonken uit een brandje dat kinderen op een open veld hadden gesticht om aardappelen te roosteren. Meer dan twintig huizen en boerderijen werden verwoest en veel vee kwam in de vlammen om. De aangerichte schade wordt geraamd op vele millioenen schillings. De Bataafse Petroleum Maatschappij zal op de terreinen van de raffinaderij te Rot terdam-Pernis een fabriek bouwen voor de vervaardiging van in-sectendodende mid delen, welke tot nu toe alleen in Amerika werden geproduceerd. De kosten van de fabriek worden geraamd op 10% millioen gulden. Met deze middelen kon reeds twee keer een landbouwoogst worden gered in India en Perzië. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is vanmorgen de eerste accountantsdag van de in 1949 opgerichte Algemene Vereniging van Accountants geopend met een toe spraak door de voorzitter der vereniging, de heer J. Brielsman uit Arnhem. Deze wees er op, dat het accountants- beroep in Nederland een vrij beroep is in de. volle betekenis van het woord. Ieder die zich'accountant wil noemen, kan dit doen, zonder dat hem enige belemmering in de weg wordt gelegd, „Aan de uitoefening van het beroep worden echter hoge eisen gesteld en het bestuur van onze vereni ging," aldus spreker, „dat zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is, weet dat het zijn taak is om mede te werken aan de bescherming van het beroep door bijzon dere aandacht voor opleiding, examen eisen, verdere ontwikkeling en toelatings eisen te besteden, alsmede toezicht te hou den op het naleven van de reglementen der vereniging, waarin het reglement van tucht een zeer belangrijke plaats inneemt. Onze correspondent in Rome schrijft: Aan de 24 uurs-staking in Italië, die een uitsluitend economisch doel heeft gehad verhoging der lonen hebben niet alleen de arbeiders deelgenomen, die aangesloten zijn bij het „algemeen verbond" (C.G.L.), geleid door communisten en links-socialis ten, doch ook de sociaal-democraten, en de Katholieken. Een deel der pers heeft er nu de Katholieke bonden een verwijt van gemaakt dat ook zij aan stakingen, die overigens geen resultaat hebben gehad, meedoen. Het „Giornale d'Italia" bijvoor beeld schreef: „Het is voor ons niet van belang of de arbeiders gelijk hebben of ongelijk en hoe de onderhandelingen tussen de vakbonden en patroonsorganisaties ver lopen zijn. Het enige wat ons aangaat is dat wij moeten vaststellen hoe in de stakingen de leiders der Katholieke bonden hand in hand werkten met die van het algemeen vakverbond. Dit houdt de veroordeling in van die Katholieke arbeidersleiders en bewijst, dat de Katholieke arbeidersorga nisatie op een faillissement is uitgelopen." Het blad vond verder dat door een dus danig optreden de Katholieke leiders er toe bijdragen „de arbeiders te ontkerste nen en tot communisten te maken." Volgens deze opvatting zouden dus Ka tholieke vakbonden dienen om de lonen laag te houden en de arbeiders gedwee. Meent de arbeider, dat de levensomstan digheden dusdanig zijn geworden dat de loonschaal moet worden herzien, dan is hij op weg communist te woren en zijn Christelijk geloof af te zweren Helaas zijn dergelijke meningen in Ita liaanse industriële kringen maar al te zeer verbreid. De verschillen tussen rijk en arm zijn groter dan In enig ander West-Euro pees land en de burgerij wil niet inzien dat men de arbeiders juist in het communisti sche kamp drijft door aan gerechtvaardig ds verlangens niet tegemoet te komen. De industriëlen menen dat men de lonen niet verhogen kan, wil Italië cp de internatio- de: concurrentie volhouden. Doch anderen zijn van oordeel dat de winstmarge hoger is dan in de meeste andere landen en dat men door een deel van de winst op te offeren de arbeiders tegemoet zou kunnen komen ronder de orijzen der producten te verhogen. Ook het katholieke blad ..II Popoio" heeft partij gekozen tegen de katholieke vak bonden. Hoe vaak heeft men in datzelfde blad niet. de toespraken kunnen lezen van de paus, die telkens weer pleit voor recht vaardiger verdeling der nationale Inkom sten en vaak harde woorden heeft gehad voor het gebrek aan sociaal gevoel bij de Italiaanse burgerij? Amkerk. 23 v. Bremen n. Hamburg. Amerskerk, 23 v. Suez n. Port Said. Ampenan, 23 v. Cochin n. Colombo. Annenkerk, 23 v. Amsterdam te Bremen. Aardijk 24 te Antw. n. New Orleans. Alblasserdijk 24 te Antwerpen n. Havana. Alphacca, pass. 24 Bermuda n. New York. Aluara, 24 Rio de Janeiro verwacht. Amerskerk, 23 v. Port Said n. Alexandrië. Almkerk, 23 te Hamburg. Axeldijk, .23 v. Bremen n. Rotterdam. Akkrumdijk, 23 130 m. O. Ras Madraka. Aletta, 23 130 m. N. Poelu Tenggol. Alphard, 23 140 m. NO. Kp. Verdische eil. Armilla, 23 v. Pulusambu n. Pladju. Adimda, 24 v Singapore te Haiphong verw. Aldegonda, 25 v. Singapore te Pladju. Algenib, pas. 24 St. Vincent Kp. Verd. n. Las Palmas. Amerskerk, 24 v. Alexandrië n. Genua. Amsteldij'k, pass. 24 Sabang n. Colombo. Amstelkroon, 23 v. Montreal n. Hampton Roads Amstelveen, 24 v. Narvik n. Philadelphia. Arkeldijlc, 23 v. New York n. New Orleans. Aagtedijk, 25 te Rio de Janeiro. Albireo, 24 te Rotterdam. Alcyone, 25 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Alnati, 24 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Altair, 25 te San Frar.cisco. Alwaki, 25 v. Santos te Rio de Janeiro. Andijk, 24 v. Corpus Christi n. Brownsville. Annenkerk, 24 v. Bremen n. Hamburg. Argos, 25 te Izmir. Arnedijk, 23 v. New York te Philadelphia. Arundo, 26 te Port Churchill verwacht. Aalsum, 25 v Safaga n. Aden. Alohiba, 26 te Rotterdam verwacht. Alaabi, 26 Antwerpen verwacht. Alhena, 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aluöra, 24 Rio de Janeiro. Amor, 24 te Izmir. Amsteltoren, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Amstelvaart, 24 te Amsterdam. Ariadne, 24 Kingsbridge gepass. n. A'dam. Axeldijk, 24 te Rotterdam. Bennekom, 24 v. Antofagasta te Valparaiso verw. Blitar, 22 te Sydney. Boissevain, 24 te Rio de Janeiro. Bonaire, 24 v. Trinidad n. Paramaribo. Baud, 24 te Ambon. Billiton, 23 200 m. NO. Paramaribo. Bontekoe, 23 rede Menado. Breda, 23 naar Hamburg. Baam, 25 te Esmeraldas verwacht. Banka, 25 te Port Said. Boskoop, pass. 24 Sombrero n. Plymouth. Breda, 25 v. Bremen te Hambux^g. Blommersd'ijk, 24 te Baltimore. Borneo, pass. 25 Malta n. Port Said. Boschfontein, 27 Mombasa verwacht. Castor, 23 v. Antwerpen te Amsterdam. Celebes, 23 te Londen. Cirrus, 25 te Rotterdam verwacht. Caltex Leiden, 24 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 23 95 m. W. Gibraltar. Camphuys, 24 v. Tj. Priok te Semarang. Clavella, 24 360 m. O. Timor n. Balikpapan. Caltex Delft, pas. 24 Burling n. Rotterdam. Caltex Pernis, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Caltex Nederland, 24 v. Sidon n. Rotterdam. Cronenbungh, 24 v. Peterhead n. Archangel. Cirrus. 25 te Rotterdam. Congostroom, 25 v. Amsterdam n. West Afrika Cumulus, 25 te Rotterdam verwacht. Delfland, 22 te Paranagau. Dalerdijk, 23 v. Portland Oreg n. Vancouver. Dido, pass. 24 Beaohy Head n. Amst^dam. Deifshaven, 24 v. Bahiablanca n. Montevideo. Diemerdijk, 24 v. Hamburg n. Bremen. Danae, 24 v. Rotterdam n. Caen. Drente, 25 dwars Malta n. Halifax. Eos, 23 v. Malta n. Piraeus. Eemdijk, 24 v. Londen te Rotterdam. Erinna, 23 280 m. N.NW. Findsterre. Emggano, pass. 25 Socotra n. Aden. Etrema, 24 v. Singapore n. Pladju. Eemland, 24 v. Ilheos n. Amsterdam. Ena, 25 te Suez. Esso Den Haag, 24 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Amsterdam, 24 v. Rotterdam n. Ariuba. Friesland (KRL), 24 v. Suez n. Port Said. Groote Beer, 23 v. Southampton ri. New York. Gouwe, 23 t.h.v. eil. St. Thomas n. Moni-ovia. Graveland, 23 200 m. St. Vincent. Gaasterland, 25 te Rio grande. Gaasterkerk, 23 te Cochin. Ganymedes, pas. 25 Vlissingen. n. Rotterdam. Haulerwijk, pass. 23 Ouessant n. Recife. Haarlem, 23 te Rotterdam- Hersilia, 23 v. Santa Marta n. Cartagena. Ilestia, 23 te Maracaibo verw. Hector, 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Hilversum, pass. 24 Aden n. Suez. Hathor, 24 dwars Finisteire n. Antwerpen. Hydra, 25 te Ciudad Bolivar verwacht. Ilecuba, 25 te Amsterdam. Ittersum, 24 v. Aden n. Port Said. Jupiter, 23 170 m. W.NW. Haifa. Java, 24 v. Amstex-dam n. Bremen. Karossa, 23 v. Tj. Priok n. Makassar. Kasimbar, 23 v. Tepa n. Kisar. Kieldreeht, pass. 23 ten Zuiden v. Kreta. Kota Baroe. 23 180 m. O. Anderhalfgraadskan. Kertosono, 24 v. Manilla n. San Francisco. Kota Inten, 24 v. Soerabaja n. Tjilatjap. Kota Gede, 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Kedoe, 24 te Hamburg. Lawak, 23 v. Singapore n. Belawan. Loppersum, pass. 23 Azoren n. Curasao. Linge, 24 v. Conakuy te Tabou verw. Laagkerk. pass. 23 Kp. de Gata n. Genua. Laurensker-k, 24 v. Colombo n. Madras. Leersum, 23 660 m. W.ZW. Ouessant. Lemsterkerk, 23 nog te Damman. Lucita, pass. 23 Calais n. Heysham. Laagkerk, pas. 24 Baelearen n. Genua. Larenberg, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Lindekerk, 24 v. Marseille te Genua. Liseta, 24 v. Pladju m. Tjilatja. Lutterkex'k, pass. 25 Kreta n. Genua. Lissekex-k, 25 te Rastaoura. Loenerkerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Loosdrecht, 26 Colombo verwacht. Meliskerk, pass. 23 Ceylon Singapore. Maasland, 24 te Hamburg. Maashaven, 25 v. Port Hareourt te Libi-eville verwacht. Maasland, 23 v. Bremen n. Hamburg. Marpessa, 23 660 m. ZW. Yokohama. Mirza, pass. 23 Westkust Luzon n. Shimotsu. Muiderkerk, 23 870 m. O.ZO. Diego Garcia. Malvina, 23 190 m. N. Massawa n. Suez. Manoeran, 26 v. Makassar te Semarang verw. Mapia, 24 v. Abadan n. Basrah. Marisa, pass. 24 Sti\ Korea n. Miri. Markelo. 24 v. Sundsvall n. Londen. Mataram, 24 v. Soerabaja n. Singapore. Mod'jokerto, 25 v. Tj. Priok te Singapore. Maasdam, 24 350 m. Z.ZW. Kp. Race. Mariekerk, 25 te Durban. Ma do era, 24 v. Amsterdam n. Tampa. Nieuw Holland, 23 v. Djakarta n. Syney. Nieuw Amsterdam, 24 130 m. O. Kp. Race. Nestor. 24 1240 m. Z.ZW. Flores n. Amsterdam. Nigerstroom, 24 v. Lagos n. Accra. Noordam, 24 700 m. O. ten N. cape Race. Noordwijk, 25 teFarge. Oranje, pass. 23 Malta n. Port Said. Orestes, 23 v. IJmuiden n. Trinidad. Omala, 24 Stanlow. Oranjestad, 23 tePto Limon. Overijsel, 24 nog te Damman. Ootmarsum, 24 v. Antwerpen te La Pallice. Oranjefontein, 24 120 m. O. Madeira. Orion, 24 v. Catania te Algiers. Polydorus, 23 v. Genua n. Rotterdam. Poseidon, 24 v. Curasao te Aruba. Prins Willem III, 23 v. Toledo 24 Sarnia verw. Prins Willem V, 23 v. Montreal n. Quebec. Roepat, 23 v. Indonesië te Amsterdam. Prins Alexander, 23 400 m. W. ten N. Kp. Clear. Prins Maurits, 23 315 m. W. Lands End. Prins Philips Willem, 23 520 m. W. t. N. Valentia Prins Willem v. Oranje, 23 90 m. W.t.Z. Kp. Clear Pendrecht. 24 v. Schiedam te Sete. Phrontis, 25 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Polyphemus, 25 te Hafilax verwacht. Parkhaven, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Prins Joh. W. Friso, 24 v. Hamburg n. Quebec Roebiah, 24 Calcutta verwacht. Rafaela, 23 v. Pladju n. Singapore.. Reyniersz, 24 Makassar verw. Rlouw, pass. 24 Perim n. Belawan. Rondo. 23 te Genua. Ridderkerk, 25 te Mombasa. Rotuia. 24 v. Curasao n. Yokohama. Rijnland, 25 v. Las Palmas n. Amsterdam. Saroena, 23 v. Miri n. Pladju. Sibajak, 23 410 m. W. ten Z. Lands End n. Halifax Scherpendrecht, 24 te Puerto La Cruz. Stad Breda, 23 v. Woodfibre n. Port Allice. Sommelsdijk. 22 te Philadelphia. Stad Maassluis, 24 v. Emden n. Narvik. Sabang, 23 v. Singapore n. Bandpermasin. Sarangan, 23 nog te Basrah. Stad Leiden, 23 170 m. ZW. Amchitka eil. Sunetta. 24 Soerabaja verwacht. Sliedrecht, pass. 24 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadï. Salatiga, 25 v. Singapore te Tj. Priok. Samarinda, 25 v. Singapore te Zamboanga. öchie, pass. 24 Finisterre n; Oi'S«: Singkep, pas. 24 Kp. Guardafui n. Port Soedan. Stad Amsterdam, pas-s. 24 Dun.geness Wabana Stad Maastricht, 24 v. Livo-rno te Huelva. Stad Rotterdam. 24 v. Narvik te Newport Mon. Stad Vlaardingen, 24 v. Wabana n. Fmden. Saliand, 24 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Saparoea, pass. 25 V-lissingen n. Antwerpen. Sloterdijk, 23 te Havana. Sommelsdijk, 23 te Paulsboro. Stad Alkmaar, vertr. 26 v. Vlaardingen naar Wabana. Stad Schiedam, 25 v» Vlaardingen n. Kirkenaes. Tarakan, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. Tjisadane, 23 v. East London n. Port Elizabeth. Tabinta, pass. 23 Fayal n. Alexandrië. Tamo, 23 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Taria, 23 te Huil. Tawali, pass. 23 Ouessant n. Genua. Tegelberg, 23 v. Hongkong n. Singapore. Tiberius, 24 v. Aruba te Guanta. Triton, 23 te Jacmel. Tero, vertr. 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Thalatta, 24 v. Mena el Ahmadi n. Gibraltar. Trompenberg 23 280 m. Z. ten W. Sable eil. Tankhaven I. 24 Sungeigerong verwacht. Tankhaven II. 23 v. Bangkok n. Sungeigerong. Tasman, 23 v. Tj. Priok n. Cheribon. Tjibodas, 24 te' Tj. Priok. Tjipondok, 23 v. Soerabaja n. Probolinggo. Tomini, 23 1-20 m. Z. Kreta n. R'dam. Tjibantjet, 23 v. Hongkong n. Tj. Priok. Tjipanas, 25 v. Kaapstad te East London. Tara, 25 te Bahia verwacht. Ta-bian, 25 v. Suez n. Ummsaid. Tiba, 24 v. Santos n. Rio Grande. Van Linsohoten, 24 te Dakar. Van Spilbergen, 24 v. Takoradi n. Freetown. Veendam, 28 Southampton verwacht. Waal, 24 te Amsterdam. Winsurn, 23 v. Zaandam n. Cardiff. Utrecht, 24 v. Makassar te Semarang verw. Woensdrecht. 24 v. Miri te Pulusambu. Waterland. 23 v. Santos n. Montevideo. Waiwerang, 23 v. Soerabaja n. Bali. Wonosari. pass. 23 Daedalus Rif n. Belawan. Waterman, 25 400 m. NO. Nee Zeeland n. Wel lington. Willem Ruys, pass. 24 Guardafui n. Port Said. IJsel, 25 te Amsterdam. Zeeland, (SSM), 24 50 m. O. eil May. Zeeland (KRL), 23 160 m. ZO. Kreta. Zuiderkruis, 25 teRotterdam. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 23 v. Stockholm n. Hudiksvall Admiraal De Ruyter, 23 v. Huil n. Noorwegen Admiraal Nelson, 23 v. Liverpool.te Swansea. Anna b, vertr. 24 v. Lysekil n. Kopenhagen. Annie, 23 v. Portland n. Brugge. Annie-n, 23 v. Genua n. Algiers. Arnoudspolder, 24 v. Antwerpen n. Lissabon. Att, 24 te Duinkerken verwacht. Bab T, 21 te Amsterdam. Batavier I pass. 24 Kp. St. Vincent n. Casablanca Bernina, pass. 23 Brunsbüttel n. Parijs. Bree Helle, vertr. 26 v. Londen n. Rotterdam. Coeta, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Citadel, pass. 23 Brunsbüttel n. Antw. Cornelia b II. 24 v. Glasgow n. Cardiff. Cornells Houtman, 23 v. Tromso te Mesana. Casana, 23 v. Aarhus n. Kopenhagen. Claes Compaien, 24 v. Rotterdam n. La Roebelle Daniel, pass. 24 Vlissingen n. Gothenburg. Dollard, 23 v. Esbjerg n. Rotterdam. Driebergen, vertr. 24 v. Casablanca n. Drogheda Daviena Goekoop, 24 te Ipswich. Delta, verm. 23 v. Londen n. Rotterdam. Douro, 23 te Tunis n. Napels. Express, pass. 23 Vlissingen n. Terneuzen. Emergo, verm. 24 v. Brunsbüttel. Eisen burgh 23 v. Rouaan n. Londen. Evertsen, 23 v. Mantyluoto n. Yxpila. Ferocia, 23 te Drontheim. Fiaucia, 24 v. Dinteloord n. Antwerpen. Follonica, 24 Londen verwacht. Frans, 24 Rotterdam verwacht. Franka II, 24 v. Gent n. Gothenburg. Friblo, 23 v. Grangemouth n. Rotterdam. Gerry, 23 v. Nexoe n. Stettin. Hast I, 23 te Londen. Hast III, 23 v. Cuxhaven n. Parijs. Hondsrug, 24 Rotterdam verw. Hagno, 24 v. Belfast n. Dublin. Harold, pass. 24 Terschelling. Hartel, 24 te Dublin verwacht. Henrica b, 23 v. Brunsbüttel n. Guernsey. Ida Pieter, 23 v. Kopenhagen te Stettin. Import. 25 v. Vigo te Rotterdam verw. Ingeborg, 24 v. Antwerpen n. Harburg. Joost, 22 v. Ostracvd n. Vastervik. Jan Kreumer, 23 v. Ronskaer te Tore. Jo, 24 te Leiden v. Amsterdam. Jonex I, 24 Vlissingen n. Londen. Kemphaan, 25 te Leningrad verwacht. Larix, te Kalmar. Leendert b, 23 v. Wind-au n. Rotterdam. Leuvehaven, vertr. 24 v. Rotterdam n. Antw. Leemans, 23 te Amble. Maasum, 23 v. Klaipeda te Stettin.. Markab, 23 v, Randers n. Uddevalla. Markah b, 23 Cacablanca. Menkar, 23 v. Genua n. Marseille. Marcella, 24 te Kingston. Marne, 23 te Stockholm. Matthew, 24 te Guernsey verw. May Mere, 25 te Falmouth verwacht. May Star, 24 v. Lowestoft n. Esbjerg. Meuse, 23 v. Bremen n. Rotterdam. Monica, 24 te Billingham. Mulan, 24 v. Malmö n. Gothenburg. Nassaühaven, 23 v. Holbeek n. Falkenberg. Noorderhaven, 23 v. Odense n. Antw. Noord, 24 v. Rotterdam n. Billingham. Olive, 24 v. Vlissingen n. Londen. Oise, 23 te Parijs. Pavo, 23 v. Gefle n. Zaandam. Ponto, 23 v. IJmuiden n. Rotterdam. Pon/,a23 v. Sundsvall n. Wasa. Palma, pass. 24 Vlissingen n. Drogheda. Prior, 23 te Nykoping n. Fakse. Poortvliet, 24 te Port Talbot verwacht. Rema, 23 v. Vlissingen n. Odense. Ruja, pass. 23 Vlissingen. n. Hansweert. Rocket, 24 v. Antwerpen te Vlissingen. So&mba, pass. 23 Ouessant n. Berwick. Spes, 23 v. Kopenhagen n. Helsingborg. Spora, 23 te Nantes v. Casablanca. Spolanda, 24 te Gent. Sporota, 24 te Great Yarmouth. Strijpe, 24 v. Brunsbüttel n. Antwerpen. Twente, 23 v. Vlissingen n. Londen. Twin, 23 v. Vlissingen n. Grimsby. Tilly, 22 te Rundvik. Toos, 23 v, Silioth n. Mostyn. Vindicat Atque Polit, verm. 23 v. Beckton naar Vardo. Vlieland, 23 v. Rouaan n.Ro tterdam. Vrouwepolder, 24 v. Antwerpen n. Oporto. Westerdok. pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Wilpo, 19 te Zaandam. Wega, 24 v Antwerpen te Vlissingen. Westerschei de, 23 v. Lissabon n. Vigo. Willem Barendsz, 24 v. Rotterdam n. Sundsvall. Binnenbanden f 1.79 ft. f 1.04 Buitenbanden f 3.95, f 3.60 ft. f 3.19 Sportbanden (alle maten) f 5.20 Autoped buiten banden ft. f 2.39 Autoped binnen banden ft. f 0.98 Groie sortering Transport en Carrierbanden. GEN. CRON1ESTRAAT 6 Heeft geen f Hiaten Tel. 16832 Toonzaal: Gen. Joubertstr. 6 RUDGE en BURCO RIJWIELEN DELITA K.b. projector met koffer f 93. SIEMENS Pro jector 16 m.m. f 345. Dinsdag nieuwe FOTO-KOOPJES GROTE HOUTSTRAAT 102 Tel. 10866. Te huur gevraagd: in de buurt van Amster dam, bij voorkeur Kenne- merland, voor ca. 2 jaar, voor familie met 2 jonge kinderen Brieven met prijsopg. aan Adv. Bur. de Bussy, Rok in 60, A'dam-C. no. F. S. 4065. een prima bril van OPTICIEN Het oude vertrouwde adres sinds 1875 KLEINE HOUTSTRAAT 7 Op juiste adres letten s.v.p. ZEG MARIE, ik weet, ik weet, wat jij niet weet, dat VAN VEEN, le Hassclaersir. 5, (bij Zijlweg), Haarlem de laatste nieuwe types „PHI LIPS" en „ERRES" Radio's verkoopt vanaf f 2.25 per week zonder vooruitbetaling TE KOOP: Luchtvaartbroeken f 7.50, Werkbroeken f 4.50, Battle Dress f 5.50, n. Werkschoe nen (prima) f 14.50, Overall f 5.50, Overhemden f 3, Win terjas f 15, Werkschoenen f 5.50, Jongens plusfours a. m. f 8.50. JOS. v. BODEGRAVEN Ridderstraat 3. ©Zaterdagmiddag om 2 uur openen wij op de Jansweg 25 a. i Op gemakkelijke betalingsvoorwaarden leveren wij U C uit een enorme sortering alles op het gebied van j Uurwerken. Ook voor 1ste klas reparatie is daar het juiste adres. i Oud adres: Agent H. KROES, i fi) Adriaan Loosjesstraat 49, Haarlem, Tel. 13131. C Uitgesproken DE GOEDKOOPSTE WAGEN per K.M.! Brandstofverbruik 1 L. op 17 K.M. of ZUINIGER. Minimum wegenbelasting. Lage. prijs banden en onderdelen. Prima service door het gehele land. De eerste 50.000 K.M. praktisch geen reparatie. Nog vele andere voordelen. ONDERNEMERSPRIJS vanaf 4380.—. Meestal enkele goede gebruikte wagentjes beschikbaar. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 SPECIALE A ANBIEDING! KOPEREN WANDLAMPJES met zyden kapjes, vanaf 5.95 60 WATT KEUKENBOL 1-75 GANGLANTAARN vanaf 3.95 KOPEREN WANDLANTAARN vanaf 5-95 MODERNE GLAS-PLAFONNIERS, crème, rose, groen, vanaf 6.50 ZIJDEN ROKKAP met glasplaat f 14-95 AFWASBARE ZIJDEN KAP 9.95 GROTE KEUZE PLAFONNIERS v. salon en eetkamer GRATIS GEPLAATST. VANDERMEER Telef. 11157 - SCHAGCHELSTRAAT JL Bij Uw aankoop van slechts voor ƒ7.50 aan wol ontvangt U bij» „NAALDKUNST", het „DURABLE" Breiboek, waarin Haarlems Grootste Wolsortering grote houtstraat i43 naast Luxor hudrtm A.B.C. noemt voorbeelden: Pantalons in Gabardine v.aƒ10.75 z.g. DEX gemaakt Pantalons in Kamgaren v.a9.50 z.g. DEX gemaakt Pantalons in Tropical v.aƒ11.75 z.g. DEX gemaakt .orduroy Pantalons in alle kleuren voor Dames en Heren v.a. 18.75 Wij brengen voorts voor iedere pantalon een 't Is maar een weet.... 't Is ABC die U kleedt!! SCHOTERWEG 11 schuin t.o. Frans Hals Theater Op vertoon van deze advertentie een aardige attentie. Alle betaalzegels worden aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11