Morgenavond zetelt Europees Jongerenforum in de Raadzaal ZE VEN DA GEN HAARLEM Raad van Heemstede verleent N. Vos eervol ontslag als gemeentesecretaris Haarlems jeugd kan vragen stellen over de eenwording van Europa Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 2 5 SEPTEMBER 195 3 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ir. E. A. Bierdrager benoemd tot directeur van Openbare Werken STADION NIEUWTJES Stadion-Nieuwtjes TAPPER Provinciaal waterleiding bedrijf Noordholland Hl „De wereld, waarin wij leven" Valse veilingkisten Ir. E. A. Bierdrager, de nieuwe directeur van Openbare Werken te Heemstede, werd 22 Januari 1908 te Alkmaar geboren, in welke stad hij ook de lagere school door liep. Na te Zutfen het Christelijk Lyceum te hebben bezocht, studeerde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft vobr ci viel ingenieur. Hij werd in 1948 benoemd tot adjunct-directeur van Openbare Wer ken te Heemstede. Na het overlijden van de directeur, ir. R. M. Spijksma, in Mei van dit jaar, trad ir. Bierdrager tijdelijk op als waarnemend directeur. wethouder van Openbare Werken een soortgelijke vraag had gesteld wegens de voortdurende uitbreiding van de gemeente. De gemeenteraad van Heemstede heeft Donderdagmiddag met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend aan de heer N. Vos, als gemeentesecretaris en als rentmeester van het grondbedrijf wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd; het ontslag werd op de meest eervolle wijze verleend met dank voor de onvergetelijke diensten aan de gemeente bewezen. Voorts benoemde de raad tot directeur van Openbare Werken ir. E. A. Bierdrager, thans adjunct-directeur van de dienst. Mevrouw J. van Nispen van Wely was op de vorige vergadering niet aanwezig toen de raadsleden beëdigd werden; zij werd gisteren beëdigd. Aan de heer A. C. Boekwijt, onderwijzer aan de openbare school aan de Voorweg, werd eervol ontslag verleend. Bij het voorstel tot verkoop van grond aan de Beethovenlaan en de Sportparklaan deelde wethouder Van Houten (WD) aan ir. Kooijmans (AR) mee, dat een ge deelte van de grond aan de Sportparklaan gereserveerd zal worden als uitgang van het parkeerterrein. Het voorstel werd aan vaard. B. en W. hadden voorgesteld de aftre dende leden van de commissie, bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet opnieuw te benoemen. Alvorens gestemd werd betuig de de heer Verhoeven (KVP) dank aan de leden voor het vele en ondankbare werk verricht. De heer W e ij e r s (KNP) sloot zich bij de woorden van harte aan, doch vroeg zich af of het niet gewenst is mee te werken, dat er nieuw bloed in de commissie komt. Nadat de heer Reynders (Arbeid) betoogd had, dat het beter is continuïteit te bevorderen, zeide burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard de woor den van de heer Verhoeven te onderschrij ven. Het zou hem onmogelijk zijn verant woording te dragen bij de verdeling der woonruimte als hij niet wist, dat de com missie achter hem stond. De commissie werkt als een team en doet dit op een uit stekende wijze. De woorden van de heer Weijers getuigen van een disharmonie ten aanzien van die van de heer Verhoeven. Het zoq fout zijn wijziging te brengen in de commissie. De heer Weijers handhaafde zijn mening, waarna tot stemming werd overgegaan. De commissie zal weer bestaan uit de heren H. M. van Unen, N. J. van der Lin den, J. Schippers, A. J. J. Verspoor en J. A. A. M. van der Weyden. Als advise rend lid is aan de commissie toegevoegd mevrouw H. van der Meulen-Houwer. Directeur Openbare Werken Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om ir. E. A. Bierdrager te benoe men tot directeur van Openbare Werken, merkte de heer W e ij e r s op, dat veertien sollicitaties binnengekomen zijn. Tien sol licitanten hebben de titel van civiel-inge- nieur. Was het niet mogelijk uit de sollici tanten een voordracht van twee personen samen te stellen? Spreker beval het plaat sen van een nieuwe advertentie aan, waar in sollicitanten worden opgeroepen, om tot een voordracht van twee personen te komen. Wethouder Van Lent (KVP) deelde mede, dat B. en W. het niet verantwoord achten een voordracht van twee personen op te maken. Het salaris is niet van dien aard; dat' een groot aantal solicitantcn te verwachten is. Ir. Bierdrager verkreeg 13 stemmen; er werden twee blanco-briefjes ingeleverd en twee waren van onwaarde (op één stond „teuge"). Nadat de heer W e ij e r s het betreurd had dat voorgesteld wordt tot onderhandse aanbesteding van de bouw van 36 étage- en 12 eengezinswoningen op een terrein van „Het Oude Slot", merkte wethouder Van Lent op, dat de heer J. J. Boot in staat is de bouw tegen een lage prijs tot stand te brengen, omdat hij reeds in de omgeving werkt en daar zijn materiaal heeft. Ook beschikt hij over personeel. De gevraagde prijs is niet te hoog. Met de stem van de heer W e ij e r s tegen werd het voorstel tot verhoging van het crediet en de bouw op te dragen aan de heer J. J. Boot voor respectievelijk 483.100 en 116.900 aanvaard. De Flora Bij de rondvraag informeerde mevrouw Van N i s p e n-V an Wely (WD) wan neer het gedeelte van Groenendaal, dat voor de Flora gebrüikt is, weer openge steld wordt. De voorzitter deelde mee, dat het terrein op 1 October opgeleverd moest worden in de oude staat. Het zal wel later worden, omdat er nog gewerkt wordt. Op een vraag van de.heer Scheer over het resultaat van de Flora, antwoordde de voorzitter dat de gemeente een bedrag van 72.000 zal overhouden; bovendien is zij eigenaresse van een mobilofone, een verlichting in Groenendaal enzovoort. Mevrouw Van N i s p e n-V a n Wely kreeg op een vraag te horen, dat B. en W. gaarne willen overwegen een lezing voor de raadsleden te laten houden over „hoog bouw", waarna ir. K o o ij m a n (AR) mee deelde dat hij anderhalf jaar geleden de ADVERTENTIE JA lien, die tevergeefs trachtten een kaartje te bemachtigen voor een thuiswedstrijd van het Nederlands elftal zijn nu in de gelegenheid om tóch voetbal van internationale klasse te zien. Er zijn namelijk nog plaatsen verkrijg baar (maar U moet' zich wél haasten) voor de wedstrijd van het jaar: FIFA-elftal—BARCELONA op Woensdag 30 September om 4 uur in het Olympisch Stadion te Amsterdam. In welke samenstelling het FIFA-elftal ook zal verschijnen, de echte voetbal liefhebber zal zijn hart kunnen ophalen. Ie. BARCELONA: een van de beste clubelftallen van het Continent. De laatste drie seizoenen kampioen en Bekerhoudster van Spanje, een land, waar voetbal op een zéér hoog peil staat. 2e. In deze wedstrijd zal men zijn oor deel kunnen vormen over de spel systemen, waarover zoveel verschil van mening bestaat. Vóór de rust zal het FIFA-elftal met een aanvallende spil spelen en na de rust zal het elftal het stopperspil-systeem spelen. Nogmaals, wanneer U er snel bij bent kunt U voor deze interessante wed strijd nog kaarten verkrijgen a ƒ4.en 1.25 bij de bekende voorverkoop adressen in Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Zaandam, Wormerveer, Utrecht, Rotterdam, Hilversum enz. ATTENTIE: het Olympisch Stadion streeft ernaar U het beste te geven wat er op sportgebied te zien is en daarom staat er voor de voetbalfijnproevers nog een uitermate „smakelijk potje" op het vuur. Let daarop om ADVERTENTIE Bij de grootste Erres-radiospecialist kunt U alle radio-apparaten zien beluisteren. Radio-technisch Bureau Kleverlaan 176-178 - Tel. .14753 t.o. Sportveld In het verslag van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland over het jaar 1952 herinnert de raad van toezicht aan het feit, dat ir. B. F. van Nievelt op 1 Februari j l. wegens het bereiken van de leeftijd van 65 jaar zijn functie van directeur heeft neer gelegd. Daarmee kwam een einde aan een uitermate vruchtbare, meer dan dertigjarige werkzaamheid bij het bedrijf, waaraan de heer Van Nievelt sedert de oprichting ver bonden is geweest en dat zeker niet het minst door zijn activiteit is uitgegroeid tot een grote, goed geoutilleerde instelling, die het overgrote deel van de provincie van lei dingwater voorziet. De raad van toezicht brengt de heer Van Nievelt dank voor het vele, dat door hem in het belang van de wa tervoorziening van Noordholland is verricht. Het aantal abonnementen is in 1952, mede door de aansluiting van 330 z.g. niet-renda- bele percelen, met 3806 gestegen tot 138.381. De opbrengst van de waterverkoop was dien tengevolge 4'/2 pet. hoger dan in 1951; zij steeg met circa 204.000 tot 4.771.516. De ver meerdering van de opbrengst van de water verkoop bleef intussen belangrijk achter bij dé toeneming van de productie- en distributie- kosten van het water, die respectievelijk met 200.756 en met 360.026 zijn toegenomen. Behalve door de verhoging der afschrijvingen werden de lasten van het P.W-N. ongunstig beïnvloed door de kostbare werken, welke moeten worden uitgevoerd voor het transport van water van de Lek en de infiltratie van dit water in de duinen. De hiervoor door de gemeente Amsterdam en de provincie op gerichte naamloze vennootschap is in 1952 haar werkzaamheden begonnen. Men hoopt, dat de aan te leggen werken in de loop van 1957 gereed zullen komen en in exploitatie zullen kunnen worden genomen. Tot dat tijd stip zullen de zogenaamde aankoopkosten van de N.V. ten laste van de waterleidingen van Amsterdam en de provincie worden gebracht. Voor het P.W.N. betekent dit tot 1957 een jaarlijkse lastenverhoging van ongeveer 175.000, terwijl zodra de werken gereed zul len zijn en tot infiltratie van Lekwater kan worden overgegaan, de produtiekosten van het af te leveren water hierdoor met circa 500.000 per jaar zullen stijgen. De met de infiltratie samenhangende stij ging van de productiekosten en de voor een verantwoord financieel beleid noodzakelijke grotere afschrijvingen maken een verhoging van de inkomsten onvermijdelijk. Aan een tariefverhoging zal dan ook niet meer zijn te ontkomen, aldus deelt de raad van toezicht mede. De exploitatie-ontvangsten waren over 1952 282.710 hoger dan over 1951. Zij ontstonden door hogere wateropbrengst en door hogere inkomsten van de exploitatie der terreinen. De totale exploitatiekosten waren in 1952 114.188 hoger dan in 1951. Het uiteindelijke exnloitatie-resultaat is in vergelijking met 1951 298.397 ongunstiger geweest. De balans sluit met een bedrag van 41.940.467. Aan de reserve voor pensioenen is gevoegd 296.442, voor vernieuwing brand- kranen 100.000, aan de bijzondere reserve 625.000, aan de exploitatie-reserve 2-936.957. Het Nationale Comité voor het Europese Jeugdwerk heeft het initiatief genomen om in vijftien plaatsen in ons land een Europees Jongerenforum te doen organiseren teneinde de belangstelling onder de jeugd voor de gedachte der Europese eenwording te vergroten. Ook in Haarlem zal zulk een jongerenforum zetelen, en wel morgen avond om acht uur in de Raadzaal van het Stadhuis. In deze zitting zal de jeugd van Haarlem en Omgeving, in het bijzonder op de hoogte gesteld worden van de grote Europese jeugdmanifestatie, welke op 10 October 1953 in Den Haag wordt gehouden. Aan deze jongerenmanifestatie nemen behalve 3000 Nederlanders tevens 1500 jon geren uit België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Saarland deel. Zij willen met deze manifestatie het belang van een Europese eenwording speciaal ook voor de jeugd onderstrepen en tevens van hun wil getuigen om mede te werken aan de opbouw van een nieuw Europa. Deze jongerenmanifestatie moet men zien tegen de achtergrond van de tweede conferentie in Den Haag van de Europese Beweging, die van 8 tot 10 October gehou den wordt en waarop 500 a 600 deelnemers worden verwacht, waaronder ook een aan tal vertegenwoordigers van het Europese Jeugdwerk. De manifestatie zal de doel stellingen van het congres op de laatste dag er van nog eens onderstrepen. Diegenen onder de jonge generatie, die actieve belangstelling voor de Europese zaak hebben, zijn nog altijd, ook in ons land, te gering in aantal. Hun idealen vinden nog te weinig weerklank onder hun leeftijdgenoten, vandaar dit forum, dat de onbekendheid met deze zaak en daarmee de onbemindheid er van bij velen hoopt weg te nemen. Programma De aanwezigen in de Raadzaal zullen door mr. C. C. van Helsdingen, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Beweging Europese Federalisten wordenverwel komd. Daarna houdt mejufrouw J. Sehilt- huizen uit Den Haag een korte inleiding over het onderwerp „De Europese taak, een typische jongeren-aangelegenheid." De praktijk van de Europese samenwerking in de voorbije vijf jaren wordt vervolgens belicht door de heer A. Mozer uit Amster dam. Het programma vóór de pauze wordt opgeluisterd door twee declamaties. Na de pauze, waarin van gemeentewege voor verversingen .zal worden gezorgd de medewerking van die zijde heeft de van. te maken, dat niet alleen kwaiatitief maar ook kwalita tief wat te zeggen heeft. Daar van getuigt het vuur waarmee hij de duizend gulden subsi die vcor het Instituut bepleit te (hij kreeg ze ook) en nog leidt hij het liefst de jaarlijkse scholingscursussen voor de af delingssecretarissen. Naast hem staat mevrouw Albrecht-Walgïen, moeder van een veelbelovende student, van''een geestige leerlinge van de meisjes-H.B.S. en van een vierjarige kleuter, die de po litieke inzichten van zijn vader bij de jongste 'verkiezingen op honderden, plaatsen in het ge hele land met een lachende snoet heeft gesteund, op de af fiches namelijk. Ondanks haar huiselijke be slommeringen ziet mevrouw Albrecht nog kans zich in te spannen voor de Haarlemse crèches. Gunnen de heer en me vrouw Albrecht zich eens een vrije avond en gaan zij naar de Schouwburg, dan heeft h ij in ieder geval toch nog dienst. Want hij is ook lid van de To neelcommissie. ornament van de vijveroever van de heer J. W. Ooms te Heemstede, de directeur van de N.V. De Spaarnestad. Het werd natuurlijk gegoten bij Binder en zal wel het laat ste werk zijn dat Verdonck in zijn oude atelier aan de Mid denweg heeft gewrocht. Hem is daar de huur opgezegd, zo dat hij naar een nieuw onder dak heeft moeten uitzien. Dat heeft hij nu gevonden in een oude timmermanswerkplaats aan de Linschotenstraat. En daar zal deze sympathieke beelhouwer ongetwijfeld nog heel wat mooie dingen maken. Mode I Op rondreis door Nederland heeft de modeshow van Ger- zon met zijn nieuwe najaars collectie deze week Haarlem aangedaan. Niet minder dan 120 modellen zijn Dinsdagmid dag in twee uren tijds op de eerste étage van ons Haarlems Gerzon-gebouw door onver moeibare mannequins ver toond. Van de heerlijk warme, gewatteerde peignoirs kwamen we via een gevarieerde eollec- De raad van Heemstede verleende eervol ontslag aan de heer N. Vos als gemeente secretaris en als rentmeester van het grondbedrijf. Hij is op 12 Augustus 1888 te Heilo geboren en was o.a. werkzaam op de gemeentesecretarieën te Heilo, Alkmaar en Veisen. Op 1 December 1913 werd hij ambtenaar te Heemstede en na het over lijden van de heer A. A. Swolfs benoemde de gemeenteraad hem met ingang van 1 Januari 1927 tot gemeentesecretaris. In het begin van dit jaar was hij dus vijfentwintig jaar secretaris. Ter gelegenheid daarvan Ioord hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De 39, niet-politiek WIE IN DE WERKKAMER van de heer E. F. A1- b r e c Ji t (Arbeid) zijn ogen laat gaan over de rugtitels op de boekenplanken zal daar niet alleen „De weg naar vrijheid", „Gezicht op Haarlem", of alle bandjes van de Arbeiderspers aantreffen. Tussen de socialis tische litteratuur van deze tijd staan beduimelde brochures eh pamfletten: onaanzienlijk voor de nuchtere toeschouwer, een waardevol bezit voor de heer Albrecht, want die ge schriften, van een Gorter, een Van der Goes en zoveel ande ren, herinneren hem aan die eerste tijd van strijd en op gang in zijn geboortestad Nij megen. In het bijzonder aan die twintigste December van het jaar 1922 zijn achttien de verjaardag toen hij zich 's morgens om kwart over acht bij de secretaris van de Nij meegse afdeling der S.D.A.P. als lid van die partij liet in schrijven. „Eerder kon het niet", zegt hij en hij vindt dat nog jammer. Hij werkte toen al zes jaar op een kan toor, een coöperatie. Daar heb ik rekenen geleerd, want het eerste jaar ik was toen twaalf moest ik niets anders doen dan de ganse dag kruide niersboekjes natellen." In de avonduren volgde de jonge Frits Albrecht dan een han delscursus en verder las hij wat hij te pakken kon krijgen om zich te ontwikkelen en te vormen. „Mijn overgang naar het socialisme (ik kwam uit een orthodox-Protestants milieu) werd meer veroorzaakt door de houding der tegen- dan door die van de voorstanders", vertelt hij verder, terwijl hij in kostelijke verhalen over zijn plak-, schilder- en verspreid- E. F. Albrecht activiteit blijft steken, activi teit welke in Nijmegen vaak in een doorbraakdebat avant la lettre uitmondde. En hij mag de Keizersstad dan al lang ge leden hebben verlaten, het warme Gelderse timbre klinkt nog in zijn stem, wanneer hij in de raad als fractievoorzitter de principiële kanten van een kwestie behandelt. De heer Albrecht vestigde zich in 1931 in Haarlem, waar hij vier jaar later zijn intrede in de vroedschap deed, éen ge volg van zijn opvallende re sultaten als leider van het Bu reau van Actie en Propaganda tegen Communisme en Fascis me. In die vooroorlogse jaren werkte hij ook voor het Insi- tuut voor Arbeidersontwikke ling als leider van de scho- lings- en kadercursussen en het ontwikkelingswerk voor werklozen. En verder was hij altijd wel ergens secretaris van, want deze man is een ge boren scriba. Zijn benoeming tot algemeen secretaris van de Partij van de Ai'beid is daar een erkenning van, het succes van de op zijn initiatief ge vormde „Fakkeldragerclubs" een bevestiging. Nu zullen er zijn die denken, dat de heer Albrecht een door- en-door verpolitiekt man is en dat dit portret dus in tegen spraak is met het motto van deze serie. Toch is dat onjuist. In de eerste plaats blijkt deze socialist zeer gevoelig voor een bevrijdende humor en ten tweede gaat hem boven de po litiek de opvoeding tot een waarachtig burgerschap. Daar duiden de boeken in zijn kast op, zijn werk voor de werk lozen, daar duidt op zijn op merking, dat hij het voorzit terschap van zijn fractie am bieert om er een goed team Beeldig Jan Verdonck behoort tot de bescheiden kunstenaars in on ze stad. Hij gaat rustig zijn gang, laat zich niet mengen in felle discussies, maar elk werk dat uit zijn handen komt ver raadt een aangeboren vakman en kunstenaarschap. Het eerste werd nog maar tie mantelpakjes van veelal ruige stof en een bijzonder goede collectie mantels waarbij wij ervaren konden, dat er ook rond het swagger- motief heel wat aantrekkelijks te borduren valt tot de ja ponnetjes. Daar tussendoor verschenen nog een paar regenmantels, die nog eens ten ovei-vloede bewe zen dat de zo volkomen fanta sieloze regenkledij van weleer voorgoed uit het modejournaal is verdwenen. Of de Nederlandse fabrikan ten gehoor geven aan de roep van Dior? Ja en nee. Want waar zij in eerste instantie toch altijd rekening houden met de wensen van de Neder landse vrouw, die zich nimmer zo licht laat verleiden tot het aanschaffen van hypermoderne mode-creaties, daar richten zij hun nieuwe collecties toch al tijd wel naar hetgeen Parijs decreteert. En wij mogen wel zeggen, dat Gerzon een compromis heeft weten te verkrijgen. De modellen zijn soms van een verrassend Parijse allure, maar over het algemeen blijven zij bereikbaar voor de Nederland se vrouw, ook waar het haar Nederlandse beurs betreft! Mode II Hoe verleidelijk de warme zonnestralen Donderdagmiddag ook door het late groen van de Haarlemmerhout speelden, de wintertoiletten, die „Lancel Couture" deze middag in een der zalen van „Dreefzicht" lanceerde, bleken toch meer aantrekkingskracht op het naar modenieuws hunkerend hart van de Haarlemse vrouw uit te oefenen. Menig hartelijk applaus ge tuigde van het enthousiasme, waarmee de toiletten van „Lancel Couture" werden ont vangen. En niet ten onrechte. Het jersey-ensemble van lila en geel was even origineel als stijlvol; het wollen kamgaren geruite japonnetje met de hoog opgestikte coupe-naden in de rug gaf het geheel een bijzon der jeugdig effect, doch was voor velen zeker niet te ver kiezen boven het paarsblauwe toiletje met de van achter hoog opstaande kraag en de laag uitgesneden hals, waarin het rode shawltje net niet te fel afstak. Om dan nog niet te reppen over de mantels van vederlichte langharige stoffen, de jersey-japonnetjes met wij de, klokkende rokken, de Fran se tailleurs in zwart en het zo geliefde anthraciet en de cock tail- en avondcreaties in de veelal sprookjesachtige me- taillieke kleuren. Waarmee we maar willen zeggen, dat deze eerste mode show van de nog jeugdige „Lancel Couture" in alle op zichten een succes mag wor den genoemd. Een waardig de buut! Spelend meisje enkele jaren geleden bewezen door zijn getrouwe copie van Asafs beeltenis op het orgel in de oude Baaf, het tweede nu weer door zijn beeldje van een met een kikker spelend meisje. Hoe goed wist hij de span ning van het kind weer te ge ven in gebaar en gelaatsuit drukking. Met eenvoudige, maar daarom eerlijke midde len wist Jan Verdonck bij de beschouwer van zijn werk die lichte ontroering teweeg te brengen welke altijd het ge volg is van het zien van een gaaf kunstwerk. Weinigen zal het gegeven zijn dit beeldje te aanschou wen, want het is bestemd als Fees! in Oud-Schoten Dinsdag 6 October hopen de heer en mevrouw C. N. Kaag man en C. Kaagman-De Graaf de dag te gedenken, waarop ze voor 55 jaar in de echt ver bonden werden. De buren heb ben het ingaan der bruids dagen een feestelijk tintje ge geven, doör de deur van de familie Kaagman met bloemen te versieren. Mevrouw Kaag man die 73 en de heer Kaag man, .die 80 jaar oud is, zijn beiden gezond. organisatoren bijna verlegen gemaakt zal het forum zichzelf tot mikpunt van zoveel mogelijk vragen stellen. Het wordt gevormd door de heren A. Mozer uit Am sterdam; P. Brijnen van Houten uit Den Haag en mejuffrouw J. Schilthuizen uit Den Haag. Het staat onder voorzitterschap van de heer R. Peereboom. Er zal waarschijnlijk nog iemand in het forum zitting nemen, maar het staat nog niet vast wie. Het forum moest namelijk op zeer korte termijn georganiseerd worden en het heeft al genoeg hoofdbrekens gekost om nu het vergader-seizoen nog maar nauwelijks is aangebroken, een Haarlems initiatiefcomité te vormen, waarin de diverse politieke richtingen vertegenwoordigd zijn. In dit comité, waarvan mejuffrouw P. M. van der Putten (Heereweg 60, Heemstede) secretaresse is, hebben vertegenwoordigers zitting van de C.H.U.-jongeren, de ..Nieuwe Koers" van de P. v. d. A., de K.V.P.-jon- geren Organisatie en de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Men heeft alles in het werk gesteld om ook vertegenwoordigers van de A.R.J.O.S. en de Jongeren-organi satie der V.V.D. in het initiatiefcomité te krijgen, maar dit is (nog) niet gelukt, hoe wel deze richtingen zich in principe wel bereid hebben verklaard mede te werken. Er is dus zoveel mogelijk naar een „brede basis" gestreefd. Het gaat overigens deze avond niet over landelijke politiek maar over één onderwerp, waarbij de ver schillende politieke groeperingen naast elkaar staan: de toekomst van Europa. Er is reden te verwachten, dat het samen gaan van Haarlemse jongerenorganisaties met het genoemde, gemeenschappelijke doel niet tot deze ene avond in de Raads- doel niet tot deze ene avond in de Raad- voortgaat en een vaste vorm zal krijgen. Hedenmorgen werd nog medegedeeld, dat ook mr. L. Oranje uit Den Haag deel zal uitmaken van het forum, dat in de Raadzaal vragen van jongeren zal beant woorden. De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond opende Woensdag avond in de Kroonzaal van Brinkmann het winterseizoen met een bijeenkomst, waarop dr. J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het Verbond, gesproken heeft over „De wereld, waarin wij leven". In zijn inleiding merkte dr. Van Praag op, dat een ieder het gevoel heeft te leven in een ontmoedigende wereld. Een ieder heeft zorgen en moeilijkheden of stelt zich vragen, die hij niet beantwoorden kan. Het tempo in het leven wordt steeds op gejaagd. Men vraagt zich af of de moder ne techniek wel een voordeel is. Jongeren zien de toekomst met vele zorgen tege moet. Van ouderen kan dat in mindere mate gezegd worden, want zij handhaven een traditie en hebben vaak een zodanige positie gevestigd, dat zij het lange tijd kun- nén volhouden. Het geloof ontbreekt bij velen, dat er van de wereld nog iets te recht zal komen. Er is een onbehagen, dat vele oorzaken heeft en dat o.a. inhoudt een grenzenloos wantrouwen om elkander tegemoet te treden. Bij het nagaan van de oorzaken merkte dr. Van Praag op, dat de mensen vaak be handeld worden als nummers in hun ar beid. Worden zij beschouwd als mensen, dan gaat het beter. Een proef heeft dat uitgewezen, zeide spreker. Het is daarom noodzakelijk, dat de mens aandacht be steedt aan de medemens, waardoor een ieder het gevoel krijgt menswaardig te zijn. In ieder gezin, in ieder bedrijf en in de maatschappij is het daarom noodzake lijk elkander te benaderen als mens. Het is niet uitgesloten, dat men zich zal afvra gen of daarmee wat bereikt wordt. Zijn er wel lichtpunten aan te geven? Spreker vervolgde, dat de technische vooruitgang een positieve vooruitgang kan betekenen en hij herinnerde er aan wat er in de medische wetenschap is bereikt. De mensen hebben meer vrije tijd dan vroe ger, hebben zich meer geestelijk kunnen ontplooien dan in het verleden, genieten meer onderwijs dan vroeger, kunnen zich meer bezinnen en daardoor zijn er meer mensen die voor het nemen van verant woorde beslissingen worden geplaatst. Het komt ook aan op het verkrijgen van een fundamentele democratisering. De vruchten van de cultuur en de geest ko men geleidelijk binnen het bereik van velen. Steeds meer mensen zijn verplicht een verantwoordelijke positie in te nemen, hoewel velen daarbij vergeten, dat zij een belangrijke functie te vervullen hebben. Dr. Van Praag kwam tot de conclusie, dat de mens vastbesloten dient te zijn en het besef moet hebben, dat een goede sa menleving alleen mogelijk is als de mens de mens tegemoet treedt en aandacht be steedt aan de ander. Deze avond verleenden medwerking de dames Heieen Veldhuis (hobo), Ankje Dennijs (zang) en Erna de Bruyn (bege leiding). Haar optreden werd bijzonder ge waardeerd. Bij de veiling te Wateringen is men tot de ontdekking gekomen dat ongeveer dui zend ingeleverde veilingkisten, waarvoor statiegeld was terugbetaald, „vals" zijn. Het hout is aanmerkelijk slechter dan dat van de originele kisten. Ook in de op schriften werden kleine verschillen ont dekt. De rijkspolitie, die in deze zaak gemengd is, heeft een groot aantal „valse" kisten in beslag genomen. Vermoedelijk zijn deze ia Duitsland vervaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13