BRILLEN Octavia won Lisser kortebaan Kort en bondig SIGAREN JAN VAN DER PIGGE A ait vraagfo rm ulier Opticien STIENS Dubbel zangrecital in de Renaissancezaal Critieke situatie bij Dreischor voorbij KELLER Amsterdamse Beurs Heemstede Muziekonderwijs in Minerva Theater WIJNFEEST „JÜF PLHFrh^p" Bloemendaal Christelijk vervoer personeel vierde feest Burgerlijke Stand van Haarlem „Rembrandt" gaat binnen kort 3-D films vertonen Woningbouw in Haarlem-Noord Kantoor en woning Hout en Plantsoenen Meisje op autoped tegen auto aangereden Meisje te water Jubilarissen bij woningbouwvereniging PLASTICLAC „COVELUX" COVELINE" Spoorbomen waren niet dicht Dagorder van generaal A. T. G. Opsomer Marteling Biljarten Willem Houtkoper-beker Om het blauwe bord Dammen Clubkampioenen KNG Gebeukte dijk behouden De „Fafabapa" geopend „De Straalpijp" koos een nieuwe voorzitter VRij DAG 25 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,5 In Lisse werd gisteren de jaarlijkse kortcbaandraverij gehouden, die werd gewonnen door Octavia. Op de foto ziet men lwe Octavia met J. Wagenaar op de sulkey in de tweede omloop haar grote concurrente Ooststar uitschakelde. Gisteravond heeft de afdeling Haarlem van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een feestavond gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze afdeling. Het programma werd verzorgd door het gezelschap „De korte golf" onder leiding van John de Freese. Men had het gehele programma in een schoolsfeer gehuld, het geen de toeschouwers duidelijk merkten, daar zij werden toegesproken met „Jonge lui". Voor de pauze werden wij verrast door de mooie stem van de bas-bariton Gerard Ielo, terwijl wij het meest plezier beleefden aan het nummer „Schoolradio", waarbij werd gedemonstreerd, hoe het in werkelijkheid tijdens een dergelijke uit zending in de studio toegaat. Gerard Ielo zong hierbij enkele negro spirituals en Rita Veth droeg smaakvol onder meer „De Wilgen" van Adema van Scheltema voor. Ook Henk Eggersman, die enkele liedjes van Charles Trenet zong en zichzelf daar bij aan de piano begeleidde, deed dit num mer van het programma ten volle slagen. Vóór de pauze, voor deze gelegenheid „speelkwartier" gedoopt, hield de hoofd bestuurder van de Bond de heer Meines, speciaal voor deze avond uit Utrecht overgekomen, een toespraak, waarbij hij memoreerde, dat de Christelijk Sociale Vakbeweging niet dan met moeite tot stand is gekomen. Na het speelkwartier trad Gerard Ielo op als negerzanger. Hij kreeg na zijn vertolking van „Old man river" een dergelijke ovatie, dat hij een toegift moest,brengen. Veel van zijn voor dracht ging evenwel verloren door de te harde pianobegeleiding van Henk Eggers man. Dit was ook de enige ovatie, die het publiek bracht; de stemming in de zaal bleef vrij ongeanimeerd. We zagen onder meer nog een les in vaderlandse geschie denis van meester De Freese en de droom van een schooljongen, vertolkt door Henk Eggersman. Zo naderde het eind van het programma, alias de „vacantie" weer. Na afloop dankte de heer Schelvis het gezelschap voor het verzorgen van deze avond. Muzikale medewerking werd verleend door het ensemble „Orpheus". Een collec te. na de pauze gehouden ten bate van „Draagt elkanders lasten" bracht f 45.80 op. ADVERTENTIE CORONA ROYAL is en blijft de meest gevraagde sigaar per doos van 10 stuks1-40 per kist van 50 stuks7 exclusieve Sigarenhandel GR. HOUTSTRAAT 81 - HAARLEM HAARLEM, 24 September 1953 ONDERTROUWD: 24 Sept., W. Groen en H. M. Rookhuiszen. GEHUWD: 24 Sept., W. van der Veen en C. A. M. Th. Bergman: C. Schaapman en M. W J. Sevenhuijsen; H. Hazeleger en H. J. M. Blanken; J. de Man en F. E. Boelhouwer; D. Kool en A. IC. A. Dieperink; W. R. Gras en R. Chr. Smit. M. Geerlings en G. E. Hart; A. J. Beneker en G. L. Bosman; J. B. Troost en J. Souwer. BEVALLEN van een zóón: 24 Sept., O. Th. M. de Vriesvan der Hart; G. Jansen Jansen. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept., M. A. Roozenvan Kleeff; 23 Sept., M. van VaneveldKraaijenoord; J. M. Blankert Jansen; C. A. van HengelMeijer. OVERLEDEN: 21 Sept., H. E. J. Huijsser, 79 j., Kamperlaan; 22 Sept., A. Gijsbertsen, 69 j„ de Witstraat; 23 Sept., M. ICruse—van den Berg, 56 j.. Maerten van Heemskerk straat; J. Th. Muhlschlegel, 73 j., Leidse- vaart. Dank zij het energiek optreden van de heer Bakker, directeur van het Rembrandt- theater, zullen de Haarlemmers binnen kort kunnen kennis maken met de drie dimensionale film, die onder meer in de hoofdstad van ons land reeds vele film liefhebbers heeft verrast. Het principe van deze 3-D film is: men neemt tegelijkertijd twee films op met be hulp van een tweetal lenzen, die een „oog stand" van elkaar verwijderd zijn en dus een stereoscopisch beeld opleveren. Deze beide films worden met twee projectie apparaten tegelijkertijd afgedraaid; de toeschouwer volgt dit filmbeeld door een speciale bril met zogenaamde gepolari seerde glazen. Ook de projectoren hebben dergelijke polarisatiefilters voor hun len zen, hetgeen resulteert in een „ruimtelijke" waarneming van het filmbeeld. De toeschouwer waant zich midden tus sen de spelers op het witte doek; men krijgt de indruk, dat de acteurs zich zo dichtbij bevinden, dat men hen kan aanraken, ook al zit men achter in de zaal. De heer Bakker heeft het zich niet ge makkelijk gemaakt met zijn plan, ook de Haarlemmers te laten kennis maken met de 3-D film. Er moest, speciaal voor deze soort films, een nieuw projectiescherm uit Duitsland komen, dat echter ook gebruikt kan worden bij het vertonen van normale films. Doch ook de filmcabine heeft een verandering ondergaan: de beide projec toren, die elkaar gewoonlijk aflossen om oververhitting te voorkomen, moeten nu gedurende de gehele voorstelling tegelijk draaien en wel volkomen synchroon. Met één handbeweging moet men beide appa raten kunnen laten draaien. Men begrijpt wel, dat er grote moeilijkheden ontstaan, wanneer een der films knapt. De film technici hebben dit ook onder ogen gezien: de films zijn daarom om de zestien beeld jes genummerd. Het spreekt vanzelf, dat de heer Bakker genoodzaakt was een nieuw koelsysteem te laten aanbrengen. Er wordt nu zelfs met twee koelapparaten gewerkt, een luchtkoeling en een waterkoeling. Waarschijnlijk heeft ook u laatst met be wondering staan kijken naar die schimmel, die aan de voorgevel van het theater prijk te. Deze is vervaardigd door de zoon van de heer Bakker, die met een dun soort gaas. dat gemakkelijk te buigen is, de prachtigste beelden weet te scheppen. Met gips worden de gazen beelden gehard, zo dat ze tegen weer en wind bestand zijn. De heer Bakker Jr. is reeds bezig met de vervaardiging van een aantal beelden uit de drie-dimensionale film, die volgende week in het theater zal worden vertoond. „De man met de wassen beelden" is de titel van deze griezelfilm, die, mede door dit nieuwe filmprincipe, de toeschouwers en kele angstige uren zal bezorgen. De heren Brakel en Buma hebben van morgen aanbesteed het bouwen van 37 middenstandswoningen aan de Heetor- straat in Haarlem-Noord. Ingekomen wa ren vijftien biljetten. Laagste inschrijfster was de firma Meyer te Duivendrecht voor f 492.880 en de hoogste de firma Kroost en De Wilde te Vclsen voor f 590.000. Binnenkort zal in de gemeenteraad van Haarlem een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een crediet beschikbaar te stellen voor het bouwen van een woning voor de dienst van Hout en Plantsoenen, de verbouwing van het kantoorgebouw en het maken van een overloop tussen het kantoor en de te bouwen woning. In af wachting van de beslissing van de raad heeft de directeur van Openbare Werken vanmorgen in het Stadhuis de bouw aan besteed. Ingekomen waren 21 biljetten. Laagste inschrijver was de heer G. J. Veld wijk voor f 44.992 en de hoogste de heer Baggerman te Bloemendaal voor f 59.800. Ondergetekende: Naam- Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE Twee brillen nodig Eén voor verte en een voor nabij Laat OPTICIEN STIENS er één van maken met onzichtbaar ingeslepen glazen. Door precies slijpen een ideale brik GIERSTRAAT 27 Donderdagmiddag ruim vier uur is bij de uitrit van de Florakliniek op het Flora park, een aanrijding gebeurd tussen een personenauto en de 12-jarige A. II. Appel, v/onende aan de Dreef, die een autoped bereed. De auto reed met een zeer lage snelheid de uitrit van de Flora-kliniek af. Door de beplanting van de naast de Flora kliniek gelegen tuin zag de bestuurder van de personenauto het kind en het kind de auto niet aankomen. Het meisje reed tegen de rechter voorzijde van de auto. Zij viel en werd gewond. In het Diacones- senhuis werd geconstateerd, dat het meisje een breuk in het linkerbovenbeen had op gelopen. Het is ter verpleging opgenomen. Gistermiddag is de vierjarige Hannie de Vries uit de Vrouwehekstraat in de Klop persingel gevallen. Het meisje is door een voorbijgangster, terwijl zij daarvoor tot borsthoogte in het water moest stappen, door handreiking op het droge gebracht. Het kind, dat ogenschijnlijk geen letseï had opgelopen, is naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Op 1 October zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat de heren W. C. van Kam pen en C. Bilclerbeek respectievelijk tot voorzitter en penningmeester van de Coöperatieve Woningvereniging voor ge- meentepersoneel G. A. te Haarlem werden benoemd. In de loop der jaren hebben zij veel voor de volkshuisvesting gedaan en voor de leden der vereniging. De belang stelling van de heer Van Kampen ging nog verder door zijn functie van voorzitter van de Federatie van Woningbouwvereni gingen. ADVERTENTIE Vlakglans dekt direct eik object. CHEM. OLIE-VERF EN LAKIND. Ged. Oude Gracht 95 Haarlem Het Comité voor jonge Toonkunstenaars dat onder auspiciën van de Volksuniversi teit, 't Nut en de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging, aan jonge vo calisten en instrumentalisten de gelegen heid verschaft om een recital te geven, or ganiseert voor het winterseizoen 1953 1954 andermaal een reeks van dergelijke muziekavonden. Donderdag had het eer ste daarvan plaats in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, die zich uit stekend leent voor intieme concerten. Twee zangeressen, ieder met een eigen begeleid ster, hadden gescheiden door de pauze elk een programmahellt te vullen. Het werd een dubbel recital, waarbij de exe cutanten als het ware vermeden in el- kaars vaarwater te komén. De sopraan Neantske Vossnack voerde, met Tilly de Clerk aan de vleugel, een pro gramma uit van Germaans karakter: lie deren van Haydn, Schubert, Brahms en een tweetal Nederlandse van Wouter Paap. De sopraan Paulien Pilaar zong, met Elisa beth Honsbeek als begeleidster, alleen lie deren uit het Romaanse répertoire, van Debussy, Poulenc en De Falla. En het bleek dat die taakverdeling met zekere af finiteiten van beide zangeressen samen hing. In het zingen van Neantske Vossnach kon men het "frisse geluid, de klaar-een- voudige optimistischv zin waarderen, als mede het probleemloze, hoewel levendige van de voordracht. Het deed vriendelijk en sympathiek aan, misschien juist omdat het niet opvallend naar gemoedsdiepte peilde, maar zeker ook door het klankge- halte, dat veel mogelijkheden openbaarde. Een bijzonder- prettige ervaring schonk ons de vertolking van de twee liederen van Wouter Paap op oud-Nederlandse teksten, waarvan de zangeres het precieuze karak ter goed wist te treffen. Tilly de Clerck speelde er een ragfijne begeleiding bij en voldeed ook alleszins in de overige lie deren. Paulien Pilaar gaf van een aantal liede ren van Debussy en Poulenc een doorgaans zeer doorleefde vertolking. Haar warm ge- timbreerde stem leent zich trouwens goed vóór deze liedkunst. En wat meer zegt: alle elementen, die het lied gestalte, kleur en uitdrukking moeten geven, vormen ten dienste van haar interpretatiekunst één geheel. „Fantoches" van Debussy, waarin ook de pianiste Elisabeth Honsbeek zich bijzonder onderscheidde, was een hoogte punt van de avond. En zelfs in een op een populaire pastourelle afgestemd „Air champêtre" van Poulenc hoorde men een voorname zangkunst, die meer was dan het zingen om het zingen. Paulien Pilaar vertolkte ook de bekende Zeven Spaanse volksliederen van Manuel de Falla. Bij alle waardering, die ook deze interpretaties verdienden, ging toch onze voorkeur naar de twee daaronder in mil dere stemming: „Asturiana" en het wiege liedje „Nana". Het stemgehalte leek ons voor de overige te week. Daar wij deze cyclus nog kort geleden van Victoria de los Angeles gehoord hebben, zijn wij mis schien wel wat veeleisend geworden be treffende de karakteristiek dezer liederen. Maar iets anders is, dat deze vermaarde Spaanse zangeres veruit de mindere blijft van Paulien Pilaar inzake de interpretatie van het moderne Franse lied. Opvallend waren de poëtische begelei dingen van Elisabeth Honsbeek, die bo vendien nog blijk gaf van haar zeer ont wikkelde pianistische gaven met solostuk ken van Ravel en Mompou. JOS. DE KLERK Auto kon no& net voor naderende trein wegkomen In Delft was gisteravond de spoorweg overgang aan de Binnenwatersloot bij het passeren van een trein niet gesloten. De bestuurder van een personenauto was de overgang opgereden toen hij op korte af stand de lichten van een naderende trein zag. Hij gaf vol gas en schoot nog net vóór de trein weg. Op dat moment liet de baan wachter de afsluitbomen vliegensvlug zak ken,waarbij een der bomen op de kap van de auto sloeg, die daardoor werd inge deukt. De treinbestuurder had inmiddels sterk geremd en de trein tot stilstand ge bracht. De politie heeft een onderzoek in gesteld. Na Grand Repulse Aan alle onderdelen van het eerste Ne derlandse legercorps, die deelgenomen hebben aan de oefening „Grand Repulse", is de volgende dagorder van luitenant- generaal A. T. C. Opsomer bekend ge maakt: „Nu de oefening „Grand Repulse" is ge ëindigd, is het mij een diep gemeente be hoefte alle deelnemers aan deze zware oefening mijn grote waardering te betui gen voor hetgeen door hen is gepresteerd. In nauwe samenwerking met elkaar heb ben Britse, Canadese en Nederlandse troe pen het bewijs geleverd, dat zij in het raam van de West-Europese defensie een scherp zwaard kunnen vormen ter verdediging en handhaving van de vrijheid van de geest en de rechten van de mens. Het was mij persoonlijk een' eer en een groot voorrecht Britse en Canadese troe pen tijdens deze oefening onder mijn be velen te hebben gehad, terwijl het mij daarnaast een even groot genoegen was te kunnen constateren, dat de Nederlandse troepen zich een waardige partner van hun geallieerde wapenbroeders hebben getoond. Het onvermoeide en doortastende optreden van u allen vormt een grote bij drage voor het behoud van de vrede en de vrijheid." De politie in Huppel (gemeente Winters wijk) trof gisteren een dode reebok aan met een strik om de nek. Blijkens mede deling van de in de omgeving wonende landbouwer J. B. T. P. had deze het dier ongeveer twee weken geleden nabij zijn bouwland gezien. Het was toen erg mager. Uit het onderzoek bleek, dat het dode dier om de nek de lus van een twee meter lange strik had zitten, welke zodanig was dichtgesnoerd, dat het dier wel wat adem kon halen, maar geen voedsel tot zich kon nemen. Aangenomen wordt, dat de reebok ongeveer drie weken geleden in de strik is gelopen en zich toen van de boom, waaraan de strik was bevestigd, heeft kun nen losrukken. De strik was waarschijnlijk een half jaar geleden geplaatst. Het dier is de honderdood gestorven. In een bosperceel in de omgeving trof men, eveneens in een oude strik, een jonge, nog levende reebok aan. Met be hulp van twee personen kon dit dier uit de strik worden gehaald en in vrijheid worden gesteld. De resultaten van de in café-restaurant „Die Raeckse" gehouden biljart-wedstrijd tussen de verenigingen BCH. Haarlem en HETEIJ, Amsterdam om de Willem Hout koper-beker, waren als volgt: Boeltjes 74 45 30 6 1.50 Hartering 76 76 30 14 2.53 Wals 148 148 23 31 6.43 Booth 205 121 23 35 5.26 v. d. Loo 34 24 36 4 0.66 v. d. Putten40 40 36 6 1.11 Hirsch 70 70 32 8 2.18 Kools 64 52 32 7 1.62 Reynen 67 67 39 10 1.71 II eken 52 51 39 7 1.30 Jansse 69 69 23 15 3. Schroder 58 22 23 4 0.95 Timmers 70 66 40 6 1.65 Buurs 94 94 40 13 2.35 v. d. Meer53 53 27 8 1.96 Venecourt 53 45 27 7 1.66 Het resultaat van de biljartpartijen, ge speeld tussen Hof van Holland en IVO om het blauwe bord luidden als volgt: Bosse 180 165 27 34 6.11 Scholten 200 200 27 31 7.40 De Rooy 80 80 40 10 2.— Kloos 90 62 40 10 1.55 Vinken 60 56 47 7 1.19 Loerakker 80 80 47 7 1.70 Groenwoud 45 45 31 7 1.45 Toepoel 40 29 31 6 0.93 De stand werd 27—25 voor Hof van Holland. De heer M. Heemskerk is er in geslaagd damkampioen van de tweede klasse der club competitie 19521953 van de Haarlemse Damclub KNC te worden. De heer IJ. Banning is kampioen gewor den van de derde klasse. Voor de eerste klasse moet de strijd nog beslist worden. Deze gaat nog hoofdzakelijk tussen Th. Weiland, J. ter Haak en L. Fopma. Aan een critieke situatie, die als gevolg van de storm van de voorafgaande dagen aan de dijk: van de Vierbannenpolder bij Dreischor was ontstaan, is een einde ge komen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden mensen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Over grote afstanden was het rijswerk weggeslagen, waardoor de golven hun ver nielend werk aan het dijklichaam konden doen. Hier en daar werden grote happen uit de dijk geschuurd. Deze is thans weer met duizenden zandzakken en vele ku bieke meters grond versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Het werk aan de dijk bij Dreischor gaat nog steeds dag en nacht door. Zwakke plekken worden opgevuld, terwijl men op enkele plaatsen reeds is begonnen met het aanbrengen van een nieuw noodbeslag op de dijk. Op slechts enkele honderden me ters afstand van dit werk is men aan het haventje bij Stevensluis bezig met het plaatsen van grote pompen met buisleidin gen, die zullen worden gebruikt voor het leegpompen van de Vierbannenpolder,wan neer de sluiting bij Ouwerkerk een feit zal zijn geworden. Van Ouwerkerk werd vandaag nog gemeld dat daar de werk zaamheden zijn hervat. ADVERTENTIE DE GROOTSTE SORTERING LAMPEN EN KRONEN in de betere kwaliteiten tegen de laagste prijzen vindt U ongetwijfeld bij (voorh. Spaarnwouderstraat) Zijlstraat 63 - Telefoon 15778 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 97l5/:« 97ls/i« A.K.U 170 170 A 191;» 192'A Philips Gloeil. 109% 170 Kon. Petroleum 316 315 A'dam Rubber 93 93 Holl. Amer. Lijn 131% 131A N. Scheepv. Unie 127% 127% H.V.A 104% 104 93 92'/, Amsterd. Bank 170% 170 Ned. Handel Mij. 156 156 Rotterd.' Bank 165% 165% Twentsche Bank 163% 163%, Anaconda Copper 31Vs 31 Bethlehem Steel 455» 45% Republic Steel 43% 43 Shell Ur.ion 70 69% 20% 20% 34% 34% Op de Bronsteeschool te Heemstede is het voorgeschreven uur zangles sinds enige tijd vervangen door muziekonderwijs in een uitgebreidere vorm. Zo worden de leerlingen onder meer door middel van gramofoonplaten vertrouwd gemaakt met de klassieke en moderne muziek uit ver scheidene landen. Van tijd tot tijd mogen zij eigen gramofoonplaten ten gehore brén gen en hun opvatting daarover verdedi gen, welke mening dan later in discussie wordt gebracht. Dit alles onder leiding van hun leraar, de heer J. Siepelinga. Ter gelegenheid van het begin van de nieuwe cursus trokken de scholieren Don derdagmiddag naar het Minerva Theater, waar het draaien van gramofoonplaten dit keer met een filmvoorstelling werd ge combineerd. Gedurende het eerste half uur werd een waarlijk geestige reclamefilm in kleuren vertoond, waal'in niet alleen het gehele technische procédé der vervaardi ging van de platen doch ook de wijze van opnemen der door orkesten en solisten voortgebrachte muziek werd verklaard. Vervolgens vertélde de heer Siepelinga het een en ander over de inspiratie van componisten, waarbij een film over rot sen en branding gevolgd werd door de ouverture „Die Hebriden" van Mendels sohn, in welke melodieën de eeuwige golf slag der zee muzikaal tot uitdrukking is gebracht. Evenmin verzuimde de leraar te demonstreren, hoe bijvoorbeeld Jo Staf ford en Doris Day zich niet ontzien de schoonste composities tot populaire songs te misvormen. Dit bleek wel bijzonder duidelijk bij de étude van Chopin, die eerst werd gezongen door deze dames, daarna door Tino Rossi en tenslotte ge speeld op de wijze, zoals de componist oor spronkelijk heeft bedoeld. De manier-, waarop de leerlingen evenwel op de zang dezer filmsterren reageerden schonk ons de overtuiging, dat zij het niet altijd met de opvattingen van hun leraar eens zijn geweest Het programma van deze overi gens bijzonder interessante middag werd besloten met de bekende film over de ver maarde dirigent Arturo Toscanini. De heer D. de 'Boer had als hoofd der- school het laatste woord. Hij betuigde onder meer zijn hartelijke dank aan de directies van het Minerva Theater en de N.V. Bovema, die deze voorstelling als on derdeel van het moderne muziekonderwijs mogelijk hebben gemaakt. Rest ons nog te vermelden, dat de middag ook werd bijge woond door de wethouder van Onderwijs, de heer H. Disselkoen. In het R.-K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg wordt tot en met Zondagavond de „FAFABAPA" (FAncy-FAir BAvo FAroehie) gehouden. Het is de jaarlijks terugkerende bazar van bet groeps-comité voor mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk in deze parochie. Wegens de stormramp is de „FAFABAPA" in Februari uitgesteld, zodat er in dit geval van een verlate ker mis sprake is. De toneelzaal is vrolijk versiei'd en voor zien van de gebruikelijke attracties, zoals schieten, ballen werpen, sjoelen, touw trekken, enzovoort, terwijl in een andere zaal de „Poesta Bar" is ondergebracht. Verder is er gelegenheid tot dansen, waar bij de muziek wordt verzorgd door het orkest van Jan de Waard. Wim Jansen fungeert Zaterdag- en Zondagavond als conferencier. De fancy-fair werd Donderdagavond officieel geopend door de heer T. J. H. Ver-hoeven, die voor deze gelegenheid in de schilderachtige kledij van de waard uit de „Poesta Bar" gestoken was. Hij zette de bedoeling van de „FAFABAPA" uiteen, waarna hij deze voor geopend verklaarde. Donderdagavond kwam de Heemsteedse vereniging voor Brandweerlieden „De Straalpijp", in vergadering bijeen in „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minaplein. In de eerste plaats wijdde de heer W. Schuilenburg enige woorden aan de nagedachtenis van de onlangs overle den voorzitter, de heer A. A. Leuven, die door hem de stuwende kracht van de ver eniging werd genoemd. Vervolgens werd met voldoening ken nis genomen van een brief van de heer Bonkenburg uit de Glip, die zijn grote er kentelijkheid betuigde voor de snelle hulp, BINNENLAND Een bekende figuur in Leidse studenten kringen, de bakker G. Hulst, wordt Maan dag 30-jaar. Hij heeft ontelbare taarten voor promotiediners vervaardigd onder meer voor de promotie van prinses Juliana en voor Churchill, toen deze na de bevrijding ere-doctor van de Leidse universiteit werd. Op 3 October wordt bakker Hulst door de studenten gehuldigd. Tot nu toé kofiden kinderen beneden 16 jaar slechts naar het buitenland reizen in gezelschap van ouders of voogden op wiens paspoort de kinderen waren bijgeschreven. Thans heeft naar de A.N.W.B. mededeelt, de minister van Justitie besloten, dat kinde ren beneden de 16 jaar nu naar het buiten land kunnen reizen, indien zij het geldige paspoort waarop hun naam is bijgeschreven kunnen tonen, alsmede een door de houder van dat paspoort getekende verklaring, dat deze geen bezwaar heeft tegen de reis van het kind. Achttien papierverwerkende fabrikan ten uit België, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen. Spanje, West-Duitsland en Zwit serland, die tezamen zestig tot zeventig percent produceren van alle papieren en plastic verpakkingsmateriaal in het totale gebied dat zij vertegenwoordigen, hebben te Amsterdam een overeenkomst getekend krachtens welke zij van nu af denkbeelden, octrooien, productieverbeteringen en der gelijke vrijelijk met elkaar zullen uit wisselen. Met ingang van de winterdienstregeling zal de K.L.M. twee nieuwe lijnen openen. Iedere Zondag zal via Frankfurt, Istamboel en Beiroet naar Teheran worden gevlogen, iedere Woensdag via Diisseldorf, Wenen en Istam boel naar Cairo. De Tsjechische luchtvaart maatschappij zal de dienst Amsterdam Praag hervatten. De heer F. Malgrat, handelsraad bij de Franse ambassade in Den Haag. heeft wegens vertrek naar Istamboel afscheid genomen van de vele relaties en vrienden, die hij hier te lande gedurende de tijd van zijn ambtelijke werkzaamheden heeft gemaakt. De twintig pseu'1 "-verkeersagenten van Philips, die hedenmiddag het woelige ver keer in Eindhoven in goede banen zullen trachten te leiden, zijn vnor f 100.000 ver zekerd, indien zij (met dodelijke afloop), worden aangereden, voor f 50.000 indien zij als gevolg van een ongeval blijvend invalide worden en nogmaals voor een f 100.000 in dien derden schade ondervinden wanneer zij het verkeerslicht of de stopborden ver keerd bedienen. De verzekering gaat in om precies 17.00 uur en eindigt klokslag 18.30 uur. Op 6 October zal op het terrein van het conferentieoord Woudschoten te Zeist een standbeeld van Henri Dunant worden ont huld. Het is geplaatst bij het Hcm-i Dunant- huis, dat 40 medewerkers van het Oosten rijkse Rode Kruis hebebn gebouwd. Ook dit huis zal op 6 October worden geopend. De staatssecretaris van Economische Zaken. dr. G. J. M. Veldkamp, heeft te Venlo het nieuwe gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord-Limburg geopend. Wegens de liquidatie van de vakgroep détailhandel in tabak is opgericht de Fede ratie van Samenwerkende Vrije Sigarenwin keliers-organisaties. In de federatie gaan samenwerken de drie erkende landelijke vrije organisaties: De Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers, De Ned. Ka tholieke Bond van Sigarenwinkeliers en de Nationaal-Christelijke Bond van Sigaren winkeliers. Tegen een 24-jarige ambtenaar uit Den Haag. die, toen hij de kas van een met verlof zijnde collega moest beheren, daaruit f15.000 had weggenomen, is anderhalf jaar gevan genisstraf geëist. Van het geld had hij in Antwerpen goede sier gemaakt. Te Culemborg is een opslagrdnats van sigaretten en tabak in een voormalige brandspuïtenfabriek uitgebrand. Een grote partij sigaretten en tabak ging in vlam men op. Mr. H. G. J. Maas Geesteranus te Heiloo is door de Franse regering benoemd tot officier in het Legioen van Eer. In Juli zijn in ons land 36 branden met een schade van meer dan f20.000 voorgeko men. Hierbij werden 33 personen gewond, waarvan 19 leden van het brandweerperso neel. De directe schade als gevoh' van deze branden wordt geraamd op f2.714.645. De minister van Wedernnbouw en Volkshuivesting heeft een werkgroep in het leven geroepen, die hem zal adviseren omtrent de maatregelen, die genomen zou den kunnen worden ter bevordering van het eigen woningbezit. Voorzitter van deze werk groep is mr. N. J C. M. Kappeyne van de Coppeilo. De toestand van de voorzitter van de AVRO. de heer G. de Clercq wie onlangs een been moest worden geamputeerd, is thans zodanig vooruitgaande, dat hij waarschijn lijk op 3 October het Wilhelrninagasthuis te Amsterdam zal mogen verlaten. Op girorekening 777 van het Neder landse Rode Kruis is thans f257.246.58 ge stort ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G, A. ridder van Rappard. zal Maandag geen spreekuur houden. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van ds. Boeijinga zal Maandagavond om acht uur een samenkomst worden gehou den in de Kloppersingelkerk en dus niet in de Wilhelminakerk, zoals wij onlangs meldden. Donderdagmiddag om kwart voor vijf reed de drieëndertigjarige Haarlemmer J. J. de B. per bromfiets in de Accacialaan te Bloemendaal en wilde linksaf de Iepenlaan oprijden. In deze laan reed een auto en bij de hoek ontstond een aanrijding. De brom fietser heeft vermoedelijk enige ribben ge kneusd. Hij is naar het Marinehospitaal overgebracht. ADVERTENTIE Elke en Zondag muziek in Zaterdags tot 1 uur De grote pianist-accordeonist André Roemer HANS FEITH zingt als gast Zaterdagavond in Wiener stijl. die hem onlangs bij een brand geboden was. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. Keijser. Het bestuur werd gemachtigd voor de komende maanden een serie lezingen voor te bereiden, die op het brandweer wezen gespecialiseerd moet zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: W. G. van den BeltKluppell, d.; K. M. Verdegaalvan Kessel, z.; A. Hiet- brinkvan der Lee, z.; H. Westera—Bis schop, z. GETROUWD: J. Besseling en M. C. Teu- wisse. OVERLEDEN: Mevr. M. S. D. Roozen— van Daalen, 63 j.; F. van Waard. 57 j.; Wed. H. Haarman—Grustra, 77 j., P. M. Barn- hoorn, 29 j.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5