Afscheid van de H.O.V. Kunstenaar-op-bromfiets schildert oud-Haarlem Haarlems Dagblad .Clowntje Rick Kort en bondig Laatste zomerconcert stond onder leiding van Marinus Adam Vrijspraak van monteur uit Haarlem geëist A an vraagfo rmulier Gemeente koopt een werk van Robèr ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 De zaak-Samuels Procureur-generaal bij hof acht meineed niet bewezen Overleg met Indonesië over transfer mislukt Oud-militair Gouverneur leidt verzet in Atjeh Jaarvergadering BMHG Ere-tentoonstel/ing bij Leffelaar geopend Burgerlijke Stand van Haarlem Scheepvaart Voor de kinderen Met een opgewekt concert in gemengde Weense stijl immers tussen Mozart en Léhar gaapt een afgrond! nam de H. O. V. gisteravond afscheid van haar naam. Dit concert „met een glimlach" was haar laatste daad als Haarlemse Orkestvereni ging: net als na een echtscheidingsproces en een nieuw huwelijk, zal zij in 't vervolg een andere naam dragen en wel één die niet zo gemakkelijk in de mond ligt: „Noordhollands Philharmonisch Orkest". Ik verwacht dat die toevoeging Philharmo nisch als overbodige luxe, niet veel kans zal maken ingang te te vinden en dat men nu kort en goed van het Noordhollands Orkest zal spreken. Het zal dunkt mij voor velen nog moeite genoeg kosten om af te stappen van het vertrouwde H.O.V. zo als het indertijd ook niet gemakkelijk viel de gemeenzame betiteling „Kriens-Órkest" prijs te geven voor die, welke we thans moeten trachten te vergeten. Ik ken zelfs nu nog bejaarde Haarlemmers (geen vaste concertbezoekers, uiteraard) die het bij geval nog over „Kriens" hebben, wanneer zij ons orkest bedoelen. En dan te weten, dat dit al 33 jaar officieel Haarlemse Or kestvereniging (H.O.V.) heet en de popu laire Kriens al langer geleden afscheid genomen had. Doch ter zake. De H.O.V.-periode, die destijds onder de directie van Nico Gerharz begon, werd Vrijdagavond onder leiding van Marinus Adam besloten. Er was geen extra vertoon bij, er was alleen muziek die het hart verwarmde, tot vrolijkheid stemde en de zinnen prikkelde. De Weense operette-diva Margit Opawsky was soliste. Zij zong twee fragmenten uit de „Bruiloft van Figaro" van Mozai't: de aria van Suzanna uit de laatste acte en de ariette „Non so pici cosa non" van Cherubino. Na de pauze hoorden wij de zangeres in haar specifieke genre we mogen zeggen in haar element met de aria van Adèle uit „Die Fledermaus" van Joh. Strauss en met „Meine Lippen" uit „Chiochitra" van Franz Léhar. Vooral met dit Dr. J. Samuels, de Amsterdamse arts, die bekendheid heeft verworven door zijn eigen kankertherapie, heeft gisteren in de rechtszaal van het Amsterdams hof de pro cureur-generaal vrijspraak wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs horen eisen tegen de 47-jarige Haarlemse mon teur H. J. B. Dr. Samuels had tegen deze monteur, die vroeger een patiënt van hem is geweest, een klacht ingediend wegens meineed. In eerste instantie eiste de offi cier van justitie zes maanden tegen de monteur, doch veertien dagen later sprak de rechtbank hem vrij. De procureur- generaal was het met deze beslissing eens en vroeg bevestiging van de vrijspraak. Op grond van de verklaring, die deze Haarlemse monteur 14 Mei van het vorig jaar als enige getuige in de tuchtzaak tegen dr. Samuels aflegde, veroordeelde een civiele kamer van het Amsterdams hof in hoger beroep deze arts, juist zoals in eer ste instantie het medisch tuchtcollege had gedaan, tot schorsing als medicus voor de tijd van drie maanden. In de tuchtzaak had de monteur onder ede verklaard, dat dr. Samuels hem geen volledig lichamelijk onderzoek had afgenomen en hem niette min gezegd had, dat hij aan kanker leed, en voorts dat hij dr. Samuels in totaal on geveer 60 had betaald. Toen de veroordeling van dr. Samuels gevolgd was, diende deze bij de justitie een klacht wegens meineed tegen zijn ex- patiënt in. Velen der vroegere assistenten van dr. Samuels werden als getuigen ge hoord. Zij allen verklaarden, dat dr. Sa muels steeds iedere patiënt zeer nauw keurig onderzocht, doch geen van allen was aanwezig geweest bij het bewuste onderzoek. Daarna hoorde het hof een aantal ge tuigen, onder wie er waren, die verklaar den te weten.dat sommige patiënten slechts zeer oppervlakkig waren onderzocht. De procureur zeide, dat over het door dr. Samuels ingestelde lichamelijke onder zoek geen zekerheid was te krijgen. „De verklaringen van de verdachte en van dr. Samuels staan lijnrecht tegenover elkaar. Geen der andere getuigen is bij het onder zoek- aanwezig geweest, dus komen we geen stap verder. Ik meen daarom, dat het wettig en overtuigend bewijs niet is ge leverd." Iets anders was het met de ver klaring onder ede van verdachte, dat hij 60 had betaald. Uit de boekhouding van dr. Samuels was gebleken, dat de verdach te veel minder had betaald. „Deze kwestie van het betaalde geld wijst in de richting van meineed", aldus de pro cureur. „Doch de kwestie van geld heeft in de procedure tegen dr. Samuels feitelijk nauwelijks een rol gespeeld. Bovendien kan niet definitief worden weerlegd, dat verdachte de indruk heeft gehad als zou een zijner kennissen, die tevens een ken nis was van dr. Samuels, enig geld voor de behandeling hebben betaald." De raadsman van verdachte, mr. H. J. M. Tonino, sloot zich in een kort pleidooi bij deze conclusie aan. Het hof zal uit spraak doen op 9 October. laatste programma-nummer wist zij haar kwaliteiten onder meer een mooi geluid overtuigend te demonstreren. De avond was begonnen met de pétil- lante ouverture van Mozart's genoemde werk. In het eerste gedeelte van het con cert hoorde men ook nog de Zesde Sym- phonie van Schubert, die met de beroemde Zevende slechts de hoofd toonaard (C- groot) gemeen heeft. Het interessantste deel, het Scherzo, wist Adam bijzonder boeiend met zijn orkest te verklanken. Het Weense amusementsprogramma, in gezet met de ouverture „Indigo und die 40 Rauber" van Strauss culmineerde in 'n delicaat gespeelde „Frühlingsstimmen"- wals van dezelfde componist. En met de prikkelend gespeelde ouverture „Piqué Dame" van Von Suppé mochten we af scheid nemen van de zomerconcerten en van het orkest onder zijn oude naam. Vaarwel H.O.V. en welkom N.H.Ph.O.! Op Dinsdag 6 October hopen wij het be gin van de nieuwste periode van ons Haar lems orkest want dat blijft het toch mee te maken. Van verwachting klopt ons hart. JOS. DE KLERK. (Van onze correspondent in Djakarta) De besprekingen te Djakarta tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse en de Indonesische regering over de nieuw ontworpen regeling van de transfer naar Nederland hebben geen resultaat opge leverd. De heren mr. L. de Block, plaats vervangend thesaurier generaal, en J. M. H. Timmermans, adjunct directeur bij het directoraat generaal der buitenlandse eco nomische betrekkingen, hebben de Neder landse bezwaren tegen de nieuwe regeling kenbaar gemaakt, doch men kon niet tot overeenstemming komen. DJAKARTA (Aneta). In een comité van het militaire territorium Noord-Suma- tra wordt medegedeeld, dat het commando van dit territorium, in samenwerking met zeemacht en luchtmacht, troepen heeft in gezet ter beveiliging in Atjeh. „De orde verstoringen," aldus het communiqué, „zijn veroorzaakt door een kleine groep perso nen, onder leiding van Teungkoe Daud Beureuh". Hierdoor wordt bevestigd het geen van niet-officiële zijde reeds eerder werd bericht, n.l., dat de voormalige mili taire gouverneur van Atjeh de leider van de ordeverstoringen is. Op de hoek van de Damstraat ontdekten wij hem en zijn ge motoriseerde schil dersezel. Het zadel van zijn bromfiets bengelt aan het stuur en voorop, aan het frame, is met een paar vleugelmoeren de plaat hardboard bevestigd, waarop hij de St. Bavo schildert. Hij heet Borgert van Ettinger en hij draagt een pilo broek met een zwarte jekker, waarin hij 's mor gens uit Den Haag komt brommen om oud-Haarlem te schil deren. En in de voor avond, wanneer het licht te slecht wordt, schroeft hij het zadel weer op zijn plaats, pakt de Baaf op zijn rug en tuft welge moed huiswaarts. Zo zit hij hier nu al een paar weken, want hij wil alle oude hoekjes ver eeuwigen om straks, als de serie voltooid is, een expositie te houden, zoals hij dat ook in Leiden en in Delft gedaan heeft. Hij zit vol plannen en theorieën en hij heeft ook een nieuwe techniek, die hij een compromis tussen aquarel en olieverf noemt. Die vond hij uit toen hij voor het Haagse Gemeente-archief een topografi sche atlas maakte, zuiver documentair werk, waaraan geen kunstzinnige voldoe ning te beleven viel. Maar Van Ettinger bedacht er wat op, overschilderde de uitgewerkte potlood tekeningen met gedeeltelijk dekkende waterverf en bereikte aldus een resultaat, dat topografische nauwkeurigheid èn sfeer uitbeelding bezat. Natuurlijk heeft hij heel wat geëxperimenteerd en gezocht, voordat hij zijn richting gevonden had. Er is zelfs een abstracte periode geweest en een im pressionistische, maar nu is hij van alle ismen teruggekeerd naar „zijn eerlijke zelf", maar de vaste, brede streek, waarin men de positieve levenshouding herkent. Zijn geliefkoosde onderwerpen zijn nu de monumenten van het verleden, de stille oude grachtjes, de geveltjes onzer Gouden Eeuw, de kathedralen uit nog vroeger tijden. Hij schildert met hartstocht, élan en met vaart: gemiddelde drie dagen per stuk, en alles in zijn eigen „aqua-olie"-techniek. Zijn werk heeft atmosfeer en het wordt verkocht, zijn Leidse expositie, „De vier jaargetijden in Leiden", kreeg een uit- De hockeyclub B.M.H.C. hield haar jaar- 'ijkse algemene vergadering. Het bestuur werd ongewijzigd als volgt samengesteld: W. Jongejan, voorzitter; B. H. A. Schmeink, vice-voorzitter en wedstrijdsecretaris; F. El- horst Jr., secretaris; S. .T. H. van Hengel, penningmeester mr. H. Ph. H. Sluyter, 2de wedstrijdsecretaris: C. de Jong en H. N. Bouw man. commissarissen. In de wedstrijdcommissie werden gekozen de heren H. N. Bouwman. Fr. v. Olphen en mr. H. Ph. H. Sluyter, met B. H. A. Schmeink als wedstrijdsecretaris. Een vierde lid, spe ciaal voor de lagere elftallen zal later wor den benoemd. Voor de uitzonderlijke mooie toestand waar in de velden verkeren, werd een bijzonder woord van hulde gebracht aan terreinknecht J. Termaat. Nooit hebben de velden er bij de aanvang van een seizoen zó mooi bijge legen. Gezien het grote succes van vorig jaar zal ook komend seizoen wederom een onder linge competitie voor de juniores worden ge houden. waaraan alle juniores en aspiranten zullen kunnen deelnemen. Ondergetekende: Naam' Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen dc nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen stekende pers en in Den Haag werd een van zijn stukken door de gemeente aange kocht. Ook in Haarlem gaat het naar wens, motieven te over en nu al twee werken verkocht. Maar nu heeft hij geen tijd meer om te praten en vol vuur valt hij opnieuw op zijn Sint Bavo aan, die gezien mag wor den gaat u zelf maar eens kijken! Onder auspiciën van de vereniging van Haarlemse beeldende kunstenaars „De Groep" wordt tot 17 October in de kunst handel Leffelaar, aan de Wagenweg een tentoonstelling gehouden van werken van George Robèr, Ier gelegenheid van diens zestigste verjaardag. Deze tentoonstelling werd gisteravond door de schrijver Sieg fried van Praag geopend. Onder meer wa ren aanwezig de burgemeester van Haar lem, mr. P. F. M. Cremers, de wethou der van Openbare Werken, de heer W. F. Happé en de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard. In zijn inleiding tot het werk van Robèr, verklaarde de heer Van Praag, dat men, volgens zijn mening, deze schilderstukken niet moet zien als abstracte kunst. Daar voor is Robèr's stijl te persoonlijk. Spre ker haalde de woorden van Napoleon aan: „In mijn woordenboek komt het woord onmogelijk niet voor". Dat dient ook de stelregel te zijn van iedere goede kunste naar, aldus de heer Van Praag. De "kunste naar moet het aand irven het onmogelijke uit te beelden, ook al is hij er zelf van overtuigd, dat dit trachten tot mislukking gedoemd is. George Robèr heeft het aan gedurfd en zodoende zijn zeer persoonlijke stijl verworven, waarin spreker iets van droombeelden ziet. Men treft in het werk van Robèr nimmer een verlangen naar rust aan, doch altijd vil hij hoger op. Hierna deelde de burgemeester mee, dat het gemeentebestuur er toe heeft besloten, één der schilderijen van Robèr en wel „Nachtmerrie", no. 8 van de catalogus te kopen, niet zozeer om Robèr te eren, dan wel omdat het gemeentebestuur van mening is, dat in zijn (bescheiden) mo derne collectie een schilderij van Robèr niet mag ontbreken. Vervolgens voerde het woord de heer C. J. Basare, namens de vakgroep van kunstschilders in de Neder landse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars. De heer Basare sprak vaii het onverwoestbaar optimisme van deze kunstenaar en het vertrouwen, dot hij in de mensen heeft, een niet genoeg te waarderen eigenschap in deze tijden. Tot slot dankte de heer Robèr voor deze har telijke belangstelling, waarin zich zijn werk mocht verheugen. Hij wees de ge nodigden op deze tentoonstelling erop, dat men bijvoorbeeld een muziekstuk spoedig leert waarderen, aangezien steeds opnieuw een zelfde thema herhaald wordt, zodat men uiteindelijk vertrouwd raakt met deze muzikale materie. Met schilderijen is dat geheel anders: de kunstenaar kan maar éénmaal zijn visie weergeven. Hij verzocht daarom de bezoekers, de schilderijen op zich te laten inwerken en niet, zoals vaak gebeurt, er vluchtig een blik op te slaan, aangezien op die wijze een verkeerde be oordeling van het kunstwerk onvermijde lijk is. De bathyscaaf van professor Piccard is na de eerste proefduikingen gereviseerd. Professor Piccard zal voor de onderzee-waarnemingen gezeten zijn in de zeepbel onder aan het vaartuig. Haarlem, 25 September 1953 BEVALLEN van een zoon: 24 Sept.: E. Lips Timmers. E. NooteboomOlchowik. II. J. PompePaans. A. M. LangereisScholten. 25 Sept. C. KoopmansZoutman. J. F. R. de Haan—Smit. BEVALLEN van een dochter: 22 Sept.: A. G. HoomoedtPruissen. 24 Sept.: P. E. van Lieshout—De Rijk. C. M. KolVan Emmerik. 25 Sept.: M. E. van WijkLagerwaard. OVERLEDEN: 24 Sept.: G. H- Huckriede— Kolvoort, 76 j., Aelbertsbergstraat. STAD Adinda, 24 v Singapore te Haiphong verw. Algemb, pas. 24 St. Vincent Kp. Verd. n. Las Palmas. Amerskerk, 24 v. Alexsndrië n. Genua. Amsteldijk, pass. 24 Sabang n. Colombo. Amstei'kroon, 23 v. Montreal n. Hampton Roads Amstelveen, 24 v. Narvik n. Philadelphia. Arkeldijk, 23 v. New York n. New Orleans. Aagtedijk, 25 te Rio de Janeiro. Alcyone. 25 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Andijk, 24 v. Corpus Christi n. Brownsville. Argos, 25 te Izmir. Arundo, 2G te Port Churchill verwacht. Aaisum, 25 v. Safaga n. Aden. Alchiba, 26 te Rotterdam verwacht. Albena, 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aludra, 24 Rio de Janeiro. Amor. 24 te Izmir. Amsteltoren, 24 v. Antwerpen te Amsterdam. Amstelvaart, 24 te Amsterdam. Axeldijk, 24 te Rotterdam. Aldegonda, 25 v. Pladju n. Bangkok. Aletta, 26 v. Bangkok te Pladju. Almdijk, 25 v. Tampico n. New Orleans. Amsteldiep, 25 v. Tj. Priok n. Semarang. Annenkerk, 25 v. Bremen te Hamburg. Albireo, 24 v. Antwerpen te Rotterdam. Aikaid, 25 v. Santos n. Rio Grande. Ainati, 25 150 m. NW. Kp. Blanco. Alwaiki, 25 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Arendskerk, 25 v. Rotterdam n. Yokohama. Ariadne, 26 v. Middell. Zee te Amsterdam. Aldabi, 29 v. Buenos Aires te Rotterdam verw. Aüoth, 26 v. Montevideo n. Buenos Aires. Altair, vertr. 26 v. San Francisco n. Paranagua. Arnedij'k, 25 v. Philadelphia te New York. Boskoop, pass. 24 Sombrero n. Plymouth. Breda, 25 v. Bremen te Hamburg. Blommersdijk, 24 te Baltimore.. Borneo, pass. 25 Malta n. Port Said. Boschfontain, 27 Mombasa verwacht. Baarn, 26 te Buenaventura verwacht. Bantam, 25 te Houston. Boissevain, 25 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Bonaire, 26 v. Trinidad te Paramaribo. Ban'ka, 26 v. Suez n. Djeddah. Bloemfontein, 25 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Caitex Delft, pas. 24 Burling r,. Rotterdam. Caltex Pernis. pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Caitex Nederland. 24 v. Sidon n. Rotterdam. Cronenburgh, 24 v. Peterhead n. Archangel. Cirrus. 25 te Rotterdam. Congostroom. 25 v. Amsterdam te Antwerpen. Caitex Leiden, 25 v. Rotterdam n. Sidon. Castor, 25 v. Amsterdam n. W. Indië. Cumulus, 25 v. Station Atl. Oceaan te R'dam. Deifshaven, 24 v. Bahiablanca n. Montevideo. Diemerdijk, 24 v. Hamburg n. Bremen. Danae, 24 v Rotterdam n. Caen. Dido, 25 v. v. Middell. Zee te Amsterdam. Drente, pass. 25 Kp. Bon n. Halifax. Enggano, pass. 25 Socotra n. Aden. F.trema, 24 v. Singapore n. Pladju. Kernland, 24 v. Ilheos n. Amsterdam. Una, 25 te Suez. Esso Den Haag, 24 v. Sidon n. Antwerpen. Es so Amsterdam. 24 v. Rotterdam n. Arfuba. Elmina, 25 v. Freetown n. Dakar. Eos, 25 te Piraeus. Esso Rotterdam, 26 v. Aruiba voor Hoek v. Hol land verwacht n. Rotterdam. Friesland (KRL), 26 te Alexandrië. Gaasterland, 25 te Rio grande. Gaasterkerk, 23 te Cochin. Ganymedes, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Garoet, 26 te Philadelphia. Groote Beer, 25 290 m. W.t.N. Valentia. Hilversum, pass. 24 Aden n. Suez. Hathor, 24 dwars Fintsterre n. Antwerpen. Hydra, 25 te Ciudad Bolivar verwacht. Hecuba, 25 te Amsterdam. Heemskerk, 25 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Helicon, 25 v. New York n. Curasao. Hoogkerk, 25 v. Singapore n. Port Swettenham Heelsum, 23 v. Houston n. Galveston. Ittersum, 24 v. Aden n. Port Said. Java, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Japara (KRL), 25 v. Belawan n. Colombo. Kertoscno. 24 v. Manilla n. San Francisco. Kota Gede. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Kedoe, 24 te Hamburg. Kota Inten. 26 v. Soerabaja te Tjilatjap. Laagkerk, pas. 24 Baelearen n. Genua. Lindekerk, 24 v. Marseille te Genua. Liseta, 24 v. Pladju n. Tjilatja. Lutterkerk, pass. 25 Kreta n. Genua. Lissekerk, 23 te Rastanura. Loenerkerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Loosdrecht, 26 Colombo verwacht. Larenberg, pas. 25 Lissabon n. Rotterdam. Lawak, 25 v. Belawan n. Colombo. Laurenskerk, 26 v. Colombo te Madras. Leopolds'kerk, 26 v. Tilbury te Rotterdam verw. Manoeran, 26 v. Makassar te Semarang verw. Mapia, 24 v. Abadan n. Basrah. Marisa, pass. 24 Str. Korea n. Miri. Markelo. 24 v. Sundsvall n. Londen. Mataram, 24 v. Soerabaja n. Singapore. Modjokerto, 25 v. Tj. Priok te Singapore. Mariekerk, 25 te Durban. Madoera, 24 v. Amsterdam n. Tampa. Maashaven. 25 te Munda. Malea. pass. 25 Parth n. Adelaide. Meliskerk, pass. 25 Sabang n. Singapore. Myonia. 24 v. Stanlow n. Amsterdam. Maasdam. 30 v.- New York te Southampton verw. Nieuw Amsterdam, 24 130 m. O. Kp. Race. Nestor, 24 1240 m. Z.ZW. Flores n. Amsterdam. Noordam, 24 700 m. O. ten N. cape Race. Noordwijk, 25 teFarge. Nigerstroom, 25 v. Lagos te Accra. Notos, 26 v. Middell. Zee te Rotterdam. Orion, 24 v. Catania te Algiers. Oranje. 25 te Port Said. Oranjefontein, 25 120 m. ZW. Lissabon iaar Southampton. Ootmarsum, 26 v. La Pallice n. Houston. Pendrecht, 24 v. Schiedam te Sete. Polyphemus, 25 te Hafilax verwacht. Parkhaven, 25 v. Antwerpen te Rotterdam. Prins Joh. W Friso, 24 v. Hamburg n. Quebec Prins Alexander, pass. 25 ten Z. Lands End n. Antwerpen. Prins Fred. Willem, 25 v. Rotterdam n. Montreal Prcntis, 24 v. Tjilatjap n. Amsterdam. Polydorus, pass, nacht 25-26 Gibraltar n. R'dam Prins Maurits, 26 te Le Havre. Rondo. 23 te Genua. Ridderkerk, 25 te Mombasa. Rotula, 24 v. Curagao n. Yokohama. Rijnland, 25 v. Las Palmas n. Amsterdam. Radja, 25 v. New York te Baltimore. Riouw, pass. 25 Kp. Guardafüi n. Belawan. Rotti, 26 v. Bahrein te Bombay verwacht. Salatlga, 25 v. Singapore te Tj. Priok. Samarinda, 25 v. Singapore te Zamboanga. Singkep, pas. 24 Kp. Guardafui n. Port Soedan. Stad Maastricht, 24 v. Livorno te Huelva. Stad Rotterdam, 24 v. Narvik te Newport Mon. Stad Vlaardingen, 24 v. Wabana n. Emden. Salland, 24 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Saparoea, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Sloterdijk, 23 te Havana. Stad Schiedam. 25 v. Vlaardingen n. Kirkenaes. Sarpedon, 23 teNew York. Sheratan, pass. 25 Gibraltar n. Mena al Ahmadi Slamat, 25 v. Singapore n. Port Swettenham. Sommelsdijk, 25 te New York. Stad Amsterdam, pass. 25 Lands End n. Wabana Straat Soenda, 25 v. Hongkong n. Kobe. Siiedrecht, 26 v. Amsterdam te Mena el Ahmadi verwacht. Stad Alkmaar, 26 v. Vlaardingen n. Wabana. Schie, pas. 25 Kp. St. Vincent n. Oran. Straat Malakka, pass. Durban n. Kaapstad. Sumatra. 25 v. Colombo n. Suez. Tjibantjet, 23 v. Hongkong n. Tj. Priok. Tjipanas, 25 v. Kaapstad te East London. Tabian, 25 v. Suez n. Ummsaid. Tiba, 24 v. Santos n. |Rio Grande. Tarakan, 25 v. Semarang n. Singapore. Taria, 25 v. Hull n. Curasao. T.iiponas, 26 v. East London te Durban. Tjisadane. 26 te Kaapstad. Tawali, pas. nacht 25-26 Gibraltar n. Genua. Tero, 25 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Van Spilbergen. 24 v. Takoradi n. Freetown. Veendam, 23 Southampton verwacht. Van Linschoten. 25 v. Dakar n. Freetown. Willem Ruys. pass. 25 Aden n. Port Said. Winsum, pass, 25 eil. Wight n. Cardiff. Wonosari, pass. 25 Herim n. Belawan. Waterman, 27 v. Rotterdam te Wellington verw. Waal, 25 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Westerdam, nacht 27-23 v. New York voor Hoek v. Holland verwacht. IJsel, 25 te Amsterdam. Usel, verm 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Zuiderkruis. 25 teRotterdam. Zeeland (KRL). pass. 25 Kp. Bon 1 Oct. voor Hoek van Holland verwacht. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 26 te Antw. 27 R dam verw. Athena. 24 v. Buenos Aires n. Rotterdam vertr. 28 v. Montevideo n. Rio de Janeiro. Ainati. 5 Oct. Rio de Janeiro verwacht. Bloemfontein, 24 v. Amsterdam n. Durban 15 Oct. Kaapstad verw. Bonaire, 24 v. Trinidad n. Paramaribo. Boschfontein, 27 Mombasa verwacht. Boskoop, 22 v. Curasao n. Plymouth. Cottica, vertr. 2 Oct. v. Amsterdam n. George town. Groote Beer, 30 Quebec 1 Oct. Montreal verw. Indrapoera, vertr. 26 v. Rotterdam n. Tj. Priok 3 Oct. Marseille verwacht. Jagersfontein, te Durban. Joh. v. Oldenbarnevelt. vertr. 1 Oct. v. A'dam n. Sydney 10 Oct. Port Said verwacht. Maasdam, 30 Southampton 1 Oct. Rotterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 26 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam. 28 New York verwacht. Oranje. 25 Port Said 3 Oct. Colombo verw. Oranjefonteiri, 23 v. Teneriffe n. Southampton Oranjestad, 25-26 Cristobal verwacht. c „Dat was een echt leuke middag!" zei Rick, toen ze weer door het bos liepen. „Ik ben blij, dat we hierheen gegaan zijn", vond Bunkie. „Nou konden we Pilon fijn helpen en wat gezelschap houden, want het is niet prettig voor hem daar maar alleen te zitten!" „Het is te hopen, dat hij maar weer gauw beter is", zei Oepoetie. Ze stapten stevig door, want ze wilden op tijd weer thuis zijn. Toen, opeens, stond Rick stil. Hij snoof de lucht op en keek rond. ..Zeg, ruiken jullie niets?" vroeg hij. Bunkie en Oepoetie snoven ook eens flink. „Ja!" zei Bunkie. „Ik ruik ook iets vreemds!" „Het lijkt ivel brandlucht!" riep Oepoetie. „Zou er ergens brand zijn?" vroeg Bunkie ongerust. „We moeten eens gauw kijken, wat het kan zijn!" zei Rick. „Het lijkt wel, of het hier ergens dichtbij is!" Ze keken rond tussen de bomen en toen sprong Rick opeens op. „Kijk eens, daar!" riep hij. Op een open plek tussen de bomen door zagen ze rook.... „Kom mee!" riep Rick Ze holden tussen de bomen door en kwamer op een stuk hei; en daar zagen ze de heidestruikjes iranden BINNENLAND Aan het einde van de tweejarige expe rimentele periode van de Nederlandse Tele visie Stichting verzorgen de omroepvereni gingen op 29 September een gezamenlijk programma. Het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft het verbeteren van een gedeelte van de Arnhemseweg aanbesteed. Hoogste in- schrijfster was de firma J. F. Schaufeli te Apeldoorn met f238.000 en laagste de N.V. Aannemingsmij Bolsenbroek te Santpoort voor f200.000. In de Lutherse kerk te Zierikzee is een geschenkzending bedden en matrassen, die door de Raad van de Lutherse Kerken in Duitsland aan de bewoners van het ramp gebied is geschonken, symbolisch overgedra gen. De zending heeft een waarde van 'f 20.000. De bedden zullen worden verdeeld onder de bewoners van de zwaar getroffen gemeente Ouwerkerk. Een groep personen, die in onze Ne derlandse molens belangstellen als cultuur monument en zich verenigden in de stichting „De nieuwe Veenmolen", heeft de molen op het kruispunt van de IJsclubweg en de Carel Reinierskade te Den Haag aangekocht en gerestaureerd. De molen is thans ingericht als ontvangstcentrum voor buitenlandse gasten. In Breda hebben de artsen het initia tief genomen om de preventieve inentingen tegen pokken, diphterie, kinkhoest en teta nus georganiseerd ter hand te nemen.. De huisartsen zullen deze inentingen kosteloos verrichten. De minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, heeft Vrijdag een bezoek aan Vroomshoop gebracht, vergezeld door de directeur-generaal voor de industriali satie. Met leden van Gedeputeerde Staten en het college van burgemeester en wethou ders is de industrialisatie van de gemeente besproken. De burgemeester van Maastricht neen, gisteren het halfautomatische telefoonver keer tussen MaastrichtLuik en Maastricht —Aken geopend. Maastricht is hierdoor na Amsterdam de tweede stad in ons land, die automatisch telefoonabonné's over de grens kcin kiezen. De Westzaanse molenmaker K. Jonge- jans heeft een order ontvangen uit Zuid- Afrika voor het bouwen van een Hollandse wipwatermolen. bestemd voor de oud-Zaan- kanter W. J. M. Hardonk, die in Germistan een rozenkwekerij heeft. De Maas wordt thans niet meer ver ontreinigd door rioolwater van het stikstof- bindingsbedrijf der staatsmijnen. Bij de haven der staatsmijnen te Stein is een instal latie aangelegd, waarin alle rioolwater wordt gezuiverd, voordat het in de Maas wordt geloosd. Ook het rioolwater van een complex woningen te Stein wordt in de nieuwe installatie gezuiverd. In de Staatscourant van 25 September is een beschikking gepubliceerd tot intrek king van de deviezenreisbeschikking 1949. De vele wijzigingen, die de laatste maanden in deze deviezenbeschikking zijn aange bracht, maakten een nieuwe onzet van de reisdeviezenregeling wenselijk. Deze nieuwe opzet is nu belichaamd in de deviezenbe- kendmaking 7/53, die dus voor de Deviezen reisbeschikking 1949 in de plaats treedt. Aan de faciliteiten, met name voor niet-ingeze- tencn is enige uitbreiding te geven. De nieuwe regeling gaat in per 1 October 1953. HAARLEM EN OMGEVING Hedenmorgen om acht uur fietste de zestienjarige jongen H. Rikrrian van de Von- delweg. met de zestienjarige Tiny J. uit de Middenw-eg achterop, op de hoek Planeten- laanNeptunusstraat tegen de achterkant van een bus op, die juist van het eindpunt van de Planetenlaan vertrok. De jongeman liep geen letsel op; de zestienjarige Tiny kreeg een snijwond aan het dijbeen. Zij is tt nadere observatie in het Diaeonessenhuis opgenomen. De meisjesleerlingen van de M.M.S. ,,'t Kopje", hebben Vrijdagavond ter gele genheid van de fusie van hun school met het Kennemer Lyceum voor bestuur, cura toren en leerlingen van het lyceum een op voering gegeven van „de Bruidsmeisjes", een uit het Engels vertaald blijspel van Cyril Campion. Vanavond wordt een herha ling van de opvoering gegeven. Op de Vrijdag te houden najaars leden vergadering van de Bloemendaalse Reddings brigade zal. tengevolge van drukke praktijk- werkzaamheden. de medisch leider dokter W. Renssen uit het bestuur treden. Als can- didaat voor zijn opvolging is de Bloemen daalse arts C. Eenhoorn gevraagd. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd' voor het doctoraal examen natuur kunde de heer W. Limburg te Overveen en voor het candidaatsexamen Nederlands recht mej. J. de Savornin Lohman te Santpoort. Voor het te Wageningen gehouden examen ter verkrijging van de titel van erkend tuinarchitect slaagde de heer Carl van Empelen Jr. te Heemstede. Rijndam, vertr 26 v. Rotterdam n. New York. Sibajak, 28 Halifax n. New York verwacht. Veendam, 23 Southampton 29 Rotterdam verw. Waterman, 27 v. Rotterdam te Wellington verw. Westerdam, 28 v. New York te Rotterdam verw. Willem Ruys, 28 te Port Said 7 Oct. te Rot terdam verwacht. Willemstad, vertr. 1 Oct. v. Amsterdam n. Pto Limon. Zuiderkruis, vertr. 29 v. Rotterdam n. Halifax KLEINE VAART Abro, pass. 24 Vlissingen n. Brussel. Aldebaran, 24 v. Vlissingen n. Grimsby. Aija, 25 ten O. Flamborohead n. Grangemouth. Algarve, 25 v. Vlaardingen n. Flensburg. Att, 24 te Duinkerken. Bab-T, 24 v. Amsterdam n. Rotterdam. Bernisse, 24 te Leixoes. Betty, 24 v. Preston n. Connaks Quai. Betty Anne-s, 25 te Port Talbot verwacht. Bill, 24 v. Garston n. Cardiff. Casablanca, 23 v. Rouen te Casablanca. Douro. 24 v. Tunis n. Napels. Depa, 24 v. Kopenhagen te Portsmouth. Daje Bohmer. 24 v. Dakar n. Bordeaux. Ellewoutsdijk, pass. 25 Downing n. R'dam. Gaasterland, 25 v. Rotterdam n. Harlingen. Gerry-s, 25 v. Stettin n. Oslo. Hoogezand, pass. 25 East Goodwin n. La Roehelle Harold, 25 te Hamburg. IIartel, verm. 25 v. Dublin n. Bristolkanaal. Haskerland, 25 te Harlingen. Henrica, 27 te Londonderry verwacht. Hondsrug, vertr. 25 v. Rotterdam n. Sterling. Joost, 24 te Vastervik. Jan Kreumer, 24 v. Ronskaer te Tore. Kunlabori, 24 v Casablanca te Safi. Lacra, 24 v. Hull n. Grimsby. Metrans, pass. 24 Vlissingen n. Gent. Markab, 24 v. Randers te Uddevalla. Maine, 24 v. Stockholm n. Rotterdam. Matthew, 25 v. Shellhaven te Guernsey. Midsland, 24 te Leith v. Rotterdam. Mirfak, 24 v. Bordeaux te Roehefort. Mirzam, 23 v. Safi n. Bordeaux. Monica, 25 v. Billingham n. Southampton. Noord, 25 v. Rotterdam te Billingham verw. Nottingham. 24 v. Velsen n. Tyne. Oost zee. pass. 25 Terschelling n. Norrkoping. Pavo, 23 v. Gefie n. Zaandam. Ponto, 24 v. Rotterdam n. Kalmar. Ponzo, 24 te W ask lot. Plato, 24 te Genua n. Harragona. Peter Swenden, pass. 25 Ameland n. Bridge- water. Poortvliet, vertr. 26 v. Port Talbot n. Schwar- zenhuette. Rocket, 24 v. Vlissingen n. Londen. Rapid, pass. 24 Brunsbiittel n. SkinnerdalL Schokland, 24 v. Vlissingen n. Calais. Stientje Menslnga, pas. 25 Humbert Gat naar Dublin. Strabo pass. 25 Kp. Vincent n. Genua. Silvaplana, 24 naar Bona. Spes. 24 v. Helsingborg n. Kopenhagen. Strijpe. 25 v. Wieklow te Barrydock verw. Twin, 24 v. Vlissingen n. Grimsby. Tide, 25 bij Gravesend n. Londen. Vlier, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Viking, 24 v. Kopenhagen n. R'dam. Wega, 24 v. Vlissingen n. Faversham.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13