Europese conferentie van experts in Rome vordert Maatregelen tegen vakbonden wegen niet tegen concessies op Internationale epilepsie-bestrijding Hoe de Europese parlementariërs de Europese politiek wensen Visafslag Amsterdam verdwijnt van de Ruyterkade Kort en bondig I Duitse steun voor plan-Beyen Hillegom Drie slachtoffers van overwegen Na de Indonesische staking van communisten Britten en Egyptenaren worden het weer eens Amsterdamse Beurs MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS D&(fÊLAD - ONRECHTE flTORÏ JMSCHE COURANT 8 Variété in Treslong Hillegomse najaarsfeesten met fietsraces begonnen Boerenkar versplinterd; twee kinderen omgekomen VreGS VOOl" nieuwe 9.CI16S lomvettige Staking heeft gehouden, daar- Slotzitting te Straatsburg Massaconcert in Utrecht Dag der Verenigde Naties Jubileum bij Haarlems Bouw- en Woningtoezicht IJtnuiden zal er waarschijnlijk wel bij varen Verdachte viel agent aan: vijfentwintig gulden boete Wensen van V.V.D.- raadsleden (Van onze correspondent in Rome) Sedert begin vorige week vergaderen te Rome de experts der zes landen, die te za- men „Klein Europa" vormen, of juister ge zegd: willen vormen. Het is geen vergade ring op „het hoogste plan", er komen geen ministers aan te pas en men moet er ook geen opzienbarende nieuwigheden van verwachten. Maar, ons oor hier en daar eens te luisteren leggend, kregen wij de indruk, dat er wel nuttig werk wordt ge daan en dat men thans werkelijk over het dode punt heen is, dat deze zomer de Euro pese gedachte had getroffen. De uitslag der verkiezingen in West-Duitsland heeft terecht het gehele vraagstuk der Europese samenwerking plotseling zeer actueel ge maakt. Wat men te Rome doet, komt in hoofd zaak hier op neer: men heeft nu de tekst voor het ontwerp-statuut ener Europese gemeenschap, een ontwerp dat na veel vij ven en zessen door de „commissie-ad hoe" is opgesteld. Dit ontwerp moet nu door experts uit de betrokken landen artikel voor artikel worden doorgenomen. Daarna zullen zowel het ontwerp als de in een rapport vervatte bevindingen en suggesties van de experts worden voorgelegd aan de raad van ministers, die in Den Haag bij een zal komen. Eenmaal gesteld, dat de zes regeringen het werkelijk eens worden over de wense lijkheid van een politieke gemeenschap, die als overkapping zal dienen voor de reeds bestaande kolen- en staalgemeen schap en de zich moeizaam verwezenlij kende Europese defensiegemeenschap, kan men natuurlijk oyer de wijze waarop die hoge autoriteit zal moeten werken, van inzicht verschillen. Moeten er één of twee kamers zijn in het Europese parlement? Hoe moeten de leden daarvan worden ge kozen? Direct door de bevolking der zes landen of door en uit de bestaande parle menten? Hceveel leden zal elk land heb ben? Nu Frankrijk de ratificatie van de EVG afhankelijk stelt van het bestaan van een overkoepelend lichaam met „democrati sche controle" (hetgeen nogal een vaag begrip is), mag men wel zeggen dat de andere landen althans een ernstige poging doen om een oplossing in die geest te vin den. De Duitsers en Italianen zijn er in principe toe bereid. Van Nederlandse zijde (en onze vrienden van de Benelux steu nen ons daarin) voelt men er wel voor, maar alleen dan wanneer de politieke ge meenschap iets meer is dan een fagade. Nederland wil dat er inhoud zij en wel een economische inhoud. Het plan van mi nister Beyen om door middel van een ge leidelijk opheffen der moeilijkheden, die de handel belemmeren, te komen tot een Europese markt, blijft voor ons de hoofd zaak. Op dit punt is de Nederlandse delegatie zeer positief en behalve bij de Benelux vindt die economische gedachte ook wel sympathie bij de Italianen en meer nog bij de Duitsers, die zelf met een uiterst grondig economisch plan, dat zelfs munt eenheid voorstaat, voor de dag zijn geko men. De moeilijkheden schuilen vooral bij Zaterdagavond presenteerde „Treslong" voor een weinig talrijk publiek een muzikale show, waarin het dansorkest „The Top Liners" het leeuwenaandeel had. Vooral het Franse reper toire verdiende waardering. Bij het verdere optreden bleek de zangeres Ann Verdo niet alleen aardig te kunnen zin gen. maar ook voortreffelijk te tap-dansen. Nick Godart met zijn accordeon en later ook André Meurs, de conférencier van deze avond, wisten de stemming er bij het publiek wel in te krijgen en de aanwezigen tot meezingen te bewegen. De conférence van André Meurs was niet altijd even oorspronkelijk. Zijn lied jes werden door het publiek terecht meer gewaardeerd. Het danspaar Faya Fay bracht voor de pauze een komische tap-dans en toonde daarna ook de meer klassieke dans kunst meester te zijn. Een aardig variété- nrogramma, dat meer belangstelling verdiend had. De Hillegomse najaarsfeesten begonnen Za terdagmiddag. begunstigd door stralende na jaarszon. met een wielerwegwedstrijd voor junioren en nieuwelingen. Allereerst kwamen de junioren aan de start voor het rijden van vijftien ronden (plm. 15 kilometer) in het Vosselaankwartier. In een weinig spannende strijd behaalde hier de eerste prijs Van der Hulst, tweede werd Mar kus en derde Huiskens. Spannender was het verloop van de wed strijd bij de nieuwelingen. Hier verschenen ruim dertig renners aan de start voor het rijden van veertig ronden. Onmiddellijk werd in hoog tempo gereden, zodat na enkele ron den verscheidene renners reeds een ronde achterstand hadden opgelopen en uit de strijd werden genomen. Bijna van het begin af had hier A. van Wetten alleen de leiding en hij stond die niet meer af. Zelfs zag deze renner kans in de laatste ronde op het grootste deel van het peloton een ronde in te lopen. De tweede plaats werd door J. Kaptein bezet en de derde plaats door A. Martens. Door het beschikbaar stellen van verscheidene premies werd de strijd nog aantrekkelijker gemaakt. Terwijl de ouderen zich met de wielerwed strijd vermaakten, streed de jeugd om de beste plaatsen bij de hen gelwedstrijd voor jongens, terwijl de scholieren voetbalden om de wisselbeker. Enthousiast en sportief werd hier om de eer gestreden. Later op de middag waren er behendig heidswedstrijden voor motoren en bromfiet sen. De capriolen die de rijders vaak maak ten wisten het publiek wel te boeien. De moeilijkheden die overwonnen moesten wor den bleken wei van zodanige aard te zijn dat menig rijder strafpunten opliep en kleine ongelukjes niet uitbleven. Nadat ook het Lunapark de poorten had geopend, v.erd deze eerste dag der feestelijk heden besloten met een geslaagde taptoe door de muziekvereniging Crescendo. De prijswinnaars van de autoped-race wa ren bij de jongens: 1. G- van Nieuwpoort; 2. P. v. d. Loo; 3. P. J- van Dam; 4. E. Spierings. Bij de meisjes: 1. Jenny Verhaast; 2. Mieke van Es; 3. Willv van Engelen; 4. Rietje Zijl stra. Bij het vissen werden de prijzen in de wacht gesleept door: 1. N. van Vliet (grootste vis 17 cm.); 2. P. Winkelaar (35 stuks); 3. Th. Winkelaar (29 stuks). De 40 deelnemers verschalkten in totaal 235 vissen. De uitslag van de behendigheidswedstrijd was: Motoren: 1. H. Bakker; 2. C. Turken burg. Bromfietsen: 1. J. K. Rijnbeek; 2. K. van Doorn. Frankrijk, dat enerzijds deel is van een groter geheel, de Franse unie, verder wan trouwend staat tegenover de Duitse be doelingen en voor alles rekening moet houden met de wankele positie der rege ring en de verdeeldheid van het parle ment, juist over alle zaken die met de Europese samenwerking verband houden. Nu is er in het ontwerp wel degelijk sprake van bevordering binnen de Euro pese gemeenschap van het vrije verkeer van goederen en kapitaal. En daarmee is dus de taak, die Nederland aan de nieuwe gemeenschap gesteld zou willen zien, in het ontwerp vermeld (zij het minder uit drukkelijk dan Den Haag zou willen, waar men niets voelt voor een lichaam dat pas wanneer het eenmaal tot stand is gekomen, zou moeten beslissen wat het nu eens zou gaan doen). Nederland stelt zich op het standpunt, dat wanneer het siatuut der gemeenschap niet uitdrukke lijk voorschrijft, dat wegnemen der han delsbelemmeringen, geleidelijke afbraak der tolmuren en het vormen van één en kele markt het doel is, waar de samen werkende regeringen naar streven, de zaak voor ons weinig aantrekkelijks heeft. Wij hebben eens nagegaan hoe de Ita liaanse regering' tegenover dit Neder landse standpunt staat en kregen de in druk dat men het plan-Beyen hier ter dege heeft bestudeerd. Dat men ook be grijpt waarom de Benelux-landen er wei nig voor voelen om met wat holle frases in zee te gaan en de eenmaal bestaande overeenkomsten op losse schroeven te gaan stellen door nieuwe verdragen, wanneer deze niet zelf een positieve stap vooruit betekenen. Maar daartegenover staat, dat Italië er toch ook wel heel erg op gesteld is, dat de gemeenschap tot stand komt. Ontwerp-statuut Het ontwerp-statuut voorziet twee ka- komt dan nog de raad de executieve bovenna- mers, daarboven der ministers en tionale autoriteit. De opmerking is reeds gemaakt dat het misschien verkieslijker is met één kamer te volstaan, vooral omdat de raad der mi nisters in zekere zin reeds een senaat vormt. De Duitse en vooral de Italiaanse regering zijn erg gesteld op directe ver kiezingen voor het Europese parlement. Alleen op die wijze kan het grote publiek zich op de duur voor dat bovennationale Europa gaan interesseren; zegt men. En inderdaad: de belangstelling van het Ita liaanse publiek (in tegenstelling tot die van de regering!) is wel heel gering. An dere landen zouden voorlopig de leden van het Europese parlement willen kiezen uit de bestaande parlementen, ook omdat de kieswetten in de verschillende landen zo sterk verschillen, dat het uitschrijven van algemene Europese verkiezingen een zware taak lijkt. Dit zijn enkele onderwer pen, waarover in deze dagen te Rome wordt gesproken en daar zijn allen het over eens op de meest vriendschappe lijke wijze. Twee kinderen van de landbouwer Chr. E. uit Neerbosch bij Nijmegen zijn gisteren op een onbewaakte overweg nabij Nijme gen door een trein aangereden en gedood. De kinderen zaten op een door een paard getrokken wagen. Hun vader werd slechts licht gewond. Toen de 50-jarige landbouwer Chr. E. uit Neerbosch gistermiddag met zijn pla teauwagen deonbewaakte overweg nabij de St. Teunismolen onder Nijmegen pas seerde bemerkte hij niet de waarschu wende knipperlichtinstallaties die te trein NijmegenDen Bosch aankondigden. Het paard was de rails reeds gepasseerd eer de wagen werd versplinterd en de zeven jarige Albert E. en zijn tienjarige zusje Maria Christina, die zich op de wagen be vonden, werden vrijwel op slag gedood. De vader van de kinderen kreeg slechts lichte verwondingen. Hij kon naar zijn woning te Neerbosch worden vervoerd. De 48-jarige spoorwegarbeider T. Bak ker uit Alkmaar is gisteravond met vrij ernstige verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat hij ter hoogte van de overweg Oude Diemerlaan op het baanvak Amsterdam Weesp was aangereden door de electrische trein, die om 20.03 uit Amsterdam naar Bussum was vertrokken. Bakker was vlak voorbij de overweg met anderespoorwegarbeiders op de rails aan het werk met een zware drilboor, die zij niet tijdig konden verwijderen, toen de trein naderde. Een uitstekende "staaf van deze boor drong in de motor van de hard remmende trein. De motor geraakte daardoor onklaar, zodat het treinverkeer met ongeveer een uur in beide richtingen vertraagd werd. Een reserve-trein vertrok later uit Am sterdam en nam de passagiers over. Via een ander spoor kon deze trein de reis naar 't Gooi vervolgen. Ook in omgekeerde rich ting was er circa een uur vertraging. Tijdens het Internationaal Neurologisch Congres, dat van 712 September j.l. in Lissabon plaatsvond en waaraan door meer dan 1000 neurologen uit de gehele wereld werd deelgenomen, hield de International League against Epilepsy verscheidene bijeenkomsten. Gedurende de wetenschappelijke verga dering werd het onderwerp „Temporale Epilepsieën" door prof. H. Gastaut uit Mar seille geïntroduceerd, waarna een leven dige discussie over dit zeer actuele thema volgde, waaraan door vele eminente per soonlijkheden op het gebied van de epilep sie-bestrijding werd deelgenomen. Een huishoudelijke vergadering van de League werd eveneens gehouden en na toelating van enige nieuwe afdelingen kon geconstateerd worden, dat de League thans in de volgende landen vaste voet heeft ge kregen in de vorm van officiële afdelingen: Argentinië, Brazilië, Chili, Frankrijk, Groot-Brittannië, Nederland, Japan, Peru, Scandinavië, Ver. Staten van Amerika en Canada; in vele andere landen zijn boven dien reeds kernen gevormd, waaruit te- zijnertijd ongetwijfeld afdelingen zullen groeien. Het nieuw gekozen Bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter, Dr. Earl Walker Amerika); le Vice-Voorzitter, Dr. H. Gastaut (Frankrijk); Overige Vice-Voor- zitters: Dr. Denis Williams (Engeland); Dr. Paulo Niemeyer (Brazilië); Secretaris- Generaal, Dr. B. Ch. Ledeboer (Neder land); Penningmeester, Dr. Stubbe Tegl- bjaerg (Denemarken); Redacteur v. „Epi lepsia", Dr. J. K. Merlis (Amerika). „Epilepsia" is het orgaan der Internatio nal League against Epilepsy, dat jaarlijks verschijnt en niet alleen voor epileptologen, doch ook voor vele andere medici, van groot belang is. Het Secretariaat-Generaal is gevestigd op „Meer en Bosch", Heemstede. De International League against Epilepsy werd plm. veertig jaar geleden opgericht met het doel de epilepsie, een volksziekte waaraan 10 millioen personen over de ge hele wereld verspreid, lijden, op elk ter rein te bestrijden. [van arbeiders in de bergcultures, die een I voor slechts voor de vorm gerechtelijk DJAKARTA (Aneia). Het landsge- recht te Semarang heeft een leider van de jongste Sarbupri-staking tot 2 weken hech tenis veroordeeld, verschillende andere stakingsleiders in Midden-Java zijn ge arresteerd. Onze correspondent te Soerabaja tekent hierbij aan: Het ziet er naar uit dat de „Sarbupri", de communistische vakbond STRAATSBURG, 26 Sept. Met 74 te- ernstig te oordelen en de Europese een gen 7 stemmen en 11 onthoudingen heeft de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa tot besluit van haar najaars zitting een resolutie aangenomen, waarin een richtsnoer wordt gegeven voor Europe se politiek in de gegeven omstandigheden. De concrete doelstellingen van een Europese politiek, zoals deze in de reso lutie zijn omschreven, zijn in de volgende drie punten samen te vatten: 1. Zo snel mogelijk moet een Vierrno- gend'hedenconferentie worden genouden. Op de agenda voor deze conferentie moe ten in elk geval de problemen-Duitsland en -Oostenrijk staan. Voor Oostenrijk moet met medewerking van de Oostenrijkse re gering een regeling worden getroffen, waarbij de politieke en economische zelf standigheid van dit land worden gewaar borgd. Ten aanzien van Duitsland moet het einddoel een vredesverdrag zijn. Hieraan vooraf moeten vrije verkiezingen in heel Duitsland gaan, naar aanleiding van wel ker uitslag een regering kan worden ge vormd die uit naam van het herenigde Duitsland zal kunnen handelen. De inte gratie van dat herenigde Duitsland in de Europese eenheid zou een waarborg voor de vrede zijn, maar het zal tenslotte de Duitse regering zelf moeten zijn, die ten slotte Duitslands positie bepaalt. 2. De hoop op een gunstige afloop van de Viermogendhedenconferentie zal niet verslappend mogen werken op de inspan ning ter bereiking van collectieve veilig heid in Europa, noch op de uitwerking van beter samengaan van Europese krach ten, zulks met medewerking van West- Duitsland, noch op de voortzetting van het overleg over de vorming van een Europees politiek gezagsorgaan met beperkte taak doch werkelijke bevoegdheden die een de mocratische controle waarborgen. Aan En geland en de overige landen van de Raad van Europa buiten de Zes wordt dus ge vraagd voor een zo gauw mogelijk samen gaan met de gemeenschappen van de Zes te zorgen. 3. Om blijk te geven van de vredeswil der volken van het vrije Europa zou men aan Rusland in het kader van de U.N.O. een verdrag moeten voorstellen ter weder kerige waarborging van de veiligheid; partijen bij dit verdrag zouden moeten zijn Rusland, Amerika, Engeland, de Zes be horende tot de Europese politieke ge- meènschap (of deze gemeenschap zelf wan neer zij eenmaal bestaat) en eventueel andere staten. De tegenstemmers waren de Duitse socia listen, die over Europese politiek nu een maal andere opvattingen hebben. Ook de Engelse socialisten hebben andere denk beelden, in het bijzonder wat betreft de deelneming van Duitsland aan de Europese defensie; maar voor het overige konden zij zich met de resolutie wel verenigen, zodat zij niets beters wisten te doen dan zich van stemming te onthouden. Ook de Zweden onthielden zich van stemming; zij hebben hun neutraliteit in de tweede wereldoorlog in herinnering en dit bepaalt mede hun houding ten aanzien van de defensie. Ten slotte was er onder de onthouders nog de Belgische socialist Rolin, die al eerder blijk wording niet zo vurig aan te hangen, als bijvoorbeeld zijn land- en partijgenoot Spaak. De resolutie komt in grote trekken over een met de conclusies van Spaak, waar in de voorafgaande dagen over was gedebat teerd. De Franse socialisten hebben zich geheel met de resolutie kunnen verenigen. Weliswaar wordt er in gedoeld op de Euro pese defensiegemeenschap, maar ook is er sprake van een Europees politiek gezags orgaan waaraan eisen worden gesteld zo als de Franse socialisten die altijd hebben geformuleerd (men zie de omschrijving hierboven onder 2). De voorzitter van de Raadgevende Ver gadering, de Fransman De Menthon, heeft evenals de voorzitter van de politieke com missie, de Fransman Guy Mollet, zijn vol doening uitgesproken over het feit, dat de Raadgevende Vergadering in deze najaars zitting dit resultaat heeft geboekt. Ook onder vele der overige leden van de Raad gevende Vergadering heerste tevredenheid over dit resultaat. Men ziet er een verster king van de positie van dit college cn van de Raad van Europa als geheel in. Zaterdagavond is in de Bernhardhal van de Jaarbeurs een massaconcert gehouden voor twaalfduizend belangstellenden. Dit aantal is het grootste dat ooit in ons land en mogelijk in Europa bij een zaalconcert aanwezig was, zo zei in zijn openingswoord de voorzitter van de stichting Stadsontspanning, mr. W. Derks. Het concert werd gegeven door het Utrechts Stedelijk Orchest, onder leiding van Paul Hupperts en door de Mastreechter Staar, on der leiding van Martin Koekelkoren. Het programma bestond uit werken van Smetana, Tsjaikowski en Dvorak, benevens het Pel grimkoor uit Tannhauser. het matrozenkoor uit „De vliegende Hollander" en het Sol- datenkoor uit „Faust". De acoustiek bleek in de anderhalve hec tare metende concertzaal uitstekend te zijn. Het volgend jaar wil men, aangemoedigd door het succes, een concert voor twintig duizend bezoekers houden. Viering te Haarlem De Volksuniversiteit, de V.I.R.O., de Haarlemse Vredesraad, de Europese Fe deralisten Beweging, de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Raad van Overleg uit de Vakbeweging (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) hebben besloten op Donderdag 22 Octo ber de dag te herdenken, waarop het Hand vest der Verenigde Naties in werking is getreden. Het is voor de eerste keer dat daartoe op zo brede basis samenwerking werd verkregen. De betekenis van het werk van de orga nisatie der Verenigde Naties en van haar uitvoerende organen zal dan worden uit eengezet, terwijl er tevens een toepasse lijke film zal worden vertoond. Als spreker is dr. P. H. Idenburg uitge nodigd. Aan B. en W. werd verzocht de grote zaal van het Frans Halsmuseum vervolgd zal worden. En verder heeft de regering zich bereid verklaard de looneis van de vakbond, welke vroeger gedeelte lijk werd afgewezen, opnieuw te bestu deren. Uit deze beslissing van de regering blijkt dat zij prijs stelt op de „vriendschap" van de communistische vakbond. Merk waardig, en tevens veelzeggend, is het daarbij ongetwijfeld, dat dit alles zich af speelt juist in een tijd, waarin zoals de „Keng Po" het uitdrukt de impopulari teit van de communistische Sobsi, waarbij de Sarbupri is aangesloten, toeneemt, het geen. te danken is aan. het feit dat deze vakbond' louter ten dienste staat .van de communistische interessen. De juistheid van de bewering van „Keng Po" blijkt wanneer men ziet dat aan de recente, dooi de Sarbupri op de bergcultuur-onderne- mingen (rubber, koffie, thee, cacao en kina) georganiseerde stakingen, slechts de helft van de in totaal 80.000 daar werk zame arbeiders heeft deelgenomen. Met enthousiasme werd bovendien nergens ge staakt. Tóch heeft de regering het juist geoordeeld de vakbond zijn zin te geven. Tegen buitenlands kapitaal De organisaties van werkgevers in de bergcultures spelen thans in het conflict tussen vakbond en regering geen actieve rol meer. Zij zijn toeschouwers geworden met het vooruitzicht straks de schade te mogen betalen. Verschillende malen in de afgelopen weken, hebben zij er op gewezen dat de verhoging van de lonen tot 7.34 rp, zoals door de regering is beslist, reeds tot gevolg heeft dat verschillende ondernemin gen (in het bijzonder de rubber en de laag landthee) met verlies zullen moeten gaan werken. Een nog verdere loonsverhoging zou catastrofaal zijn voor een zeer groot aantal ondernemingen. Er zouden bedrij ven moeten worden gesloten, de export zou teruglopen en het aantal werklozen toe nemen. De communistische vakbonden weten dat natuurlijk net zo goed als wie ook. Dat zij desondanks toch doorzetten, bewijst dat dit geen conflict is waarbij het, zoals voor gesteld wordt, gaat om wat meer loon, doch een zuiver politieke kwestie. Dit alles is gericht tegen de buitenlandse onder nemingen, het buitenlandse kapitaal. Wel heel duidelijk blijkt dat uit het feit dat er op order van de Sarbupri op de onder nemingen van het gouvernement en op die van Indonesische eigenaren niet gestaakt mocht worden, terwijl toch bekend is dat op deze ondernemingen lagere lonen wor den betaald dan op de buitenlandse be drijven. Men kan er zeker van zijn, dat als de Sarbupri er in slaagt de regering geheel naar haar hand te zetten de eerste ron de is reeds gewonnen en de toezegging in zake het opnieuw bestuderen van de loon eis houdt een belofte in het spel van de afbraak in versneld tempo door zal gaan. Acties in de suiker, in de havenbedrijven en in de scheepvaart zouden reeds in voor bereiding zijn. Ook daar zijn abnormaal De middelen welke de League aanwendt om dit doel te bereiken zijn: 1) het op richten van afdelingen in alle te bereiken landen; 2) voorlichting omtrent doeltref fende medische behandeling; 3) het be vorderen van sociale voor- en nazorg van patiënten; 4) het stimuleren van weten schappelijk onderzoek. Aangezien van de genoemde 10 millioen lijders aan epilepsie slechts 300.000 op de een of andere wijze behandeld worden, laat staan de beste behandeling krijgen, heeft de League een enorme taak op zich genomen. LONDEN (Reuter) Turkije's positie in de plannen voor verdediging van liet Mid den-Oosten is thans de voornaamste kwes tie, die tijdens de informele besprekingen in Egypte over de toekomst van de Suez- kanaalzöne wordt behandeld, aldus diplo matieke kringen te Londen.. Over de andere beginselen van een rege ling zou vrijwel overeenstemming zijn be reikt. Deze zijn: Het Britse garnizoen van 80.000 man, dat in de zóne gelegerd is, zou zich kort na ondertekening van een ovei-- eenkomst beginnen terug te trekken, waar bij men zou hopen, dat deze operatie in achttien maanden voltooid zou kunnen zijn. Een aantal Britse technici zou achter blijven voor het onderhoud van de instal laties en opleiding van Egyptenaren. Men weet niet hoelang deze technici in Egypte zouden blijven. Westelijke troepen zouden naar de ka naalzone terugkeren, indien Egypte of zijn Arabische bondgenoten door een 'Sovjet- aanval zouden worden bedreigd. Overeen stemming hierover is niet volledig, daar Engeland de kanaalzone als onmisbaar be schouwt voor de verdediging van het ge- heJe Midden-Oosten, met inbegrip van Turkije en Perzië, en het recht wenst de basis te gebruiken, indien een van deze landen aangevallen zou worden. Volgens waarnemers is een Brits-Egyp tische overeenkomst nog niet op handen, zelfs indien over dit laatste punt overeen stemming zou worden bereikt, daar er nog vele technische bijzonderheden geregeld moeten worden. Volgens door A.F.P. aangehaalde kringen te Cairo zijn echter de afgelopen week zulke vorderingen gemaakt, dat een accoord wel in het verschiet ligt. Na een bijeenkomst van de Egyptische revolutionnaire raad te Cairo is hedenoch tend vroeg' vernomen, dat het begin van het officiële stadium der Brits-Egyptische besprekingen zeer spoedig verwacht wordt, daar thans naar gemeld wordt overeen stemming is bereikt over alle hoofdpunten aangaande Britse ontruiming van de Suez-kanaalzöne. Bij de jongste bespre kingen zijn opvallende vorderingen ge maakt, zo wordt gezegd. Mvan Waard 40 jaar in Gemeentedienst Op 1 Oct'oer is het veertig jaar geleden dat de heer M. van Waard technisch hoofdambte naar bij het Bouw- en Woningtoezicht in dienst kwam bij de gemeente Haarlem. Als adjunct-tekenaar begonnen heeft hij na diverse rangen te hebben doorlopen ruim twintig jaar bij de binnendienst van het Bouwtoezicht gewerkt. In deze functie was en is hij de vraagbaak geweest voor archi tecten, aannemers cn particulieren. Door zijn prettige omgang heeft hij zich vele vrienden verworven bij het publiek en de collega's, hetgeen vooral tot uiting kwam bij zijn ziekte een jaar geleden, als gevolg van overbelasting waarvan hij gelukkig hersteld is. Donderdag wordt de jubilaris door de burgemeester op het stadhuis ontvangen terwijl om 11 uur op Bouw-toezicht de hul diging plaats vind door de directeur en de collega's. Na afloop hiervan bestaat gelegen heid van zijn belangstelling blijk te geven. r Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 98 97% A.K.U 171% 171% Unilever 193 194% Philips Gloeil. 170% 170 Kon. Petroleum 314% 315 A'dam Rubber 92% 92% Holl. Amer. Lijn 131% 131% N. Scheepv. Unie 127% 127% H.V.A. 104% 104 93 92% Amsterd. Bank 170% 171 Ned. Handel Mij. 156 155% Rotterd. Bank 165% 165% Twentsche Bank 164 164 Anaconda Copper 31 31 Bethlehem Steel 45% 46 Republic Steel 43 43 Shell Union 70 70% 203/m 203/n U. S. Steel 34% 34% BINNENLAND Bij gemeenschappelijke beschikking van de minister van Oorlog en de minister van Marine is de Defensieraad opgeheven. Deze opheffing is geschied, omdat een nieuwe commissie is ingesteld, die blijkt in de practijk efficiënter te kunnen werken op het gebied van de coördinatie van de drie strijd krachten. Te Woubrugge is de nieuwe provinciale brug over de Wouwetering in gebruik ge nomen, ter vervanging van de uit 1869 date rende klapbrug. Luitenant-generaal-vlleger I. A. Aler heeft gisteren in verband met zijn vertrek uit de militaire luchtvaart in de Luchtvaart mess te Scheveningen een aantal genodigden een afscheidscocktail aangeboden, die zeer druk bezocht was. Van hun belangstelling gaven onder meer blijk mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van Oorlog, oud-minister Schokking en de chefs van staven. De toneelschrijver Herman Roelvink is ter gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Prof. dr. W. II. C. Tenha.eff, bijzonder hoogleraar vanwege de Studievereniging voor Physisch onderzoek om onderwijs te geven in de parapsychologie, zal Maandag middag 5 October in het groot auditorium der rijksuniversiteit te Utrecht zijn inaugu rele rede houden. Bij een verkeersongeval te Laagkeppel is de heer J. S. uit Deventer omgekomen en zijn vrouw ernstig gewond. Het echtpaar stak volgens de politie per motorrijwiel de verkeersweg DoetinchemDoesburg over zonder op het verkeer te letten en zonder voorrang te verlenen aan een bus van de N.V. Gelderse Tramwegen op het traject ArnhemDoetinchem. Zij werden door de bus gegrepen en zwaar gewond naar een ziekenhuis in Arnhem overgebracht, waar de man later is overleden. De heer S. was ongeveer 50 jaar oud. De toestaand van de vrouw is nog zeer ernstig. Vermoedelijk be stuurde de vrouw het motorrijwiel omdat zij een rijbewijs bij zich had en de man niet. De bus had een matige snelheid. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in Augustus (25 werkdagen) 959.800 ton tegen 1.064.500 ton in Juli met 27 werkdagen. Ingevoerd werd 438.300 ton, waarvan 220.200 ton uit Duitsland. In Juli bedroeg de invoer 435.900 ton, waarvan 287.100 ton uit Duitsland. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het semi-artsexamen de heer C. Schuhman te Haarlem. Op Woensdagmiddag 30 September zal op de werf van de HollandNautic te Haar lem de voor rekening van de Gebroeders Boll in aanbouw zijnde motorcoaster „Deo Gratias" te water worden gelaten. zware looneisen gesteld en zou alleen op de buitenlandse bedrijven worden gestaakt. De Sobsi heeft bij het aan bewind komen van de regering Ali Sastroamidjojo niet voor niets verklaard dat zij vooral actie zou voeren tegen het buitenlands kapitaal had gegeven de Russische gevaren minder ter beschikking te stellen. De kleine gemeentelijke visafslag van Amsterdam, die sinds .jaar en dag aan de De Ruyterkade achter het Centraal Station is gevestigd, zal binnenkort moeten ver dwijnen naar de Centrale Markthallen aan de Jan van Galenstraat. Wij verna men, dat zulks per 1 Januari zal ge schieden. Nadat de gemeenteraad van Amsterdam destijds reeds besloot de visafslag te ver plaatsen, werd deze kwestie nadien ur genter doordat een nieuwe N.V. tot ex ploitatie van een Havengebouw de plek van de visafslag had uitgekozen om zich te vestigen. Het overbrengen van de af slag naar de markthallen zal voor de Urker vissers, die op weg van de Noord zeevisserij naar huis des Vrijdag of Za terdags meermalen hun vangst losten in Amsterdam, de consequentie meebrengen, dat zij öf de vis in IJmuiden moeten los sen öf gedwongen zullen zijn hun vangst per vrachtauto naar de Jan van Galen straat over te laten brengen. Voorts zal IJmuiden de opheffing van de afslag aan de De Ruyterkade waar schijnlijk in zoverre merken, dat de IJmui- dense handel een groter deel dan voorheen van de visafzet in de hoofdstad voor haar rekening zal nemen, nu de directe aanvoer moeilijker wordt. Politierechter De plaatwerker G. J. A. van M., uit Haarlem, die onlangs voor het Kantonge recht terecht stond voor een overtreding, waarbij een agent van politie als getuige optrad, gaf deze agent, na het aanhoren van het vonnis, een kopstoot, waardoor de agent aan de kaak gewond raakte. Van M. moest zich naar aanleiding van deze mis handeling hedenmorgen voor de politie rechter verantwoorden. Op de vraag van de politierechter, wat voor reden verdachte had, om de agent plotseling aan te vallen, verklaarde verdachte, dat de agent naar zijn mening een verkeerde verklaring had afgelegd. Toen zij na de rechtszitting sa men in de gang kwamen, kon verdachte zich niet meer bedwingen. Waarschijnlijk een plotselinge vlaag van verstandsver bijstering, verklaarde hij, hetgeen de poli tierechter wel wat kras vond uitgedrukt. Verdachte, die zelf van zijn optreden ge schrokken was, voegde er nog aan toe, dat de agent in burger was. Wanneer hij een uniform voor zich had gezien, zou hij naar alle waarschijnlijkheid wel tot bezinning zijn gekomen, hetgeen nu pas geschiedde, toen de agent een bokshouding aannam, hetzij uit zelfverdediging, hetzij als uitda ging, aldus verdachte, die ook nog ver meldde, dat hij nog niet eerder terecht had gestaan. Maar het papierengeheugen van Justitia bleek feilloos: In 1933 was verdachte ook voor geweest, zoals de po litierechter zei. Hetgeen de verdachte toegaf, maar dat was volgens hem een voorval, waarbij hij niet rechtstreeks betrekken was geweest. Dat kan wel zijn, vond de politierechter, maar het kostte u toch twintig gulden. In de aanhangige zaak eiste de officier van yustitie f 25, subsidiair tien dagen hech tenis. Vonnis conform. Te Utrecht is een vergadering gehouden van de vereniging van staten- en raads leden van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie voor de V.V.D.-raadsleden uit gemeenten met ongeveer 75.000 inwoners en daarboven, ter gemeenschappelijke be spreking van de vraagstukken welke bij de komende begrotingsbehandelingen aan de orde zullen komen. In deze vergadering, welke geleid werd door de voorzitter der vereniging, de heer D. W. Dettmeijer uit Den Haag, waren aan wezig raadsleden en wethouders uit Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Eindhoven, Arnhem, Nijmegen, Apeldoorn, Haarlem, Leiden, Leeuwarden, Schiedam, Breda en Dordrecht. De verga dering bleek algemeen gekant te zijn tegen de invoering van plaatselijke keuze, om dat haars inziens daardoor, in tegenstelling met de bedoeling, het drankmisbruik be vorderd zou worden. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de gemeenteraden in de practijk ondervinden met de toepas sing van de Winkelsluitingswet, sprak de vergadering de wens uit, dat de volksver tegenwoordiging op korte termijn deze wet zal willen herzien. Het verkeer- en parkeervraagstuk in de grotere gemeenten gaf aanleiding tot de wens, welke van vele zijden werd onder steund, dat de gemeenten zouden overgaan tot de aanleg van verkeerstunnels voor voetgangers en fietsers op drukke over steekplaatsen, welke dan tevens als schuil kelders zouden kunnen dienen. Als oplos sing van de steeds toenemende moeilijkhe den bij het verkeer in de binnensteden werd gezien de aanleg van ondergrondse spoorwegen, waarbij als eerste gedacht werd aan de verbinding tussen de centra van Den Haag en Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10