Forum van federalisten kreeg met weetgierige jeugd te doen „De schelmenstreken van Scapin" Zoele Zondag trok duizenden naar Zandvoort en Bloem endaalse strand Agenda voor Haarlem Enthousiasme, maar óók bedachtzaamheid Voetbalbond heeft nieuw bureau Aanvraagformulier MAANDAG 28 SEPTEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Discussies over de Europese zaak Burgerlijke Stand van Haarlem Première van Puck Padvinders brachten i;' serenade voor diamanten echtpaar A.N.W.R.-onderscheiding voor M. Dijkgraaf Afscheid pastoor Van Noort Vernieuwing riolering in Haarlem-Oost Complex van „Patrimo nium" onder de kap Ontspanningsavond van „Herman Heijermans" Duitse sprookjeszangers wederom in Haarlem Men had voor het Europees Jongerenfo rum, dat Zaterdagavond tal van vragen uit het midden van de Haarlemse jeugd te be antwoorden kreeg, moeilijk een betere zaal kunnen vinden dan juist de Haarlemse raadzaal. Niet alleen omdat die precies groot genoeg was om de belangstellende jongelui te bevatten zij was met pu blieke tribune en al gcvuid maar ook om het decor, dat zij verschafte. Symbo lisch voor de ontwikkeling der Europese geschiedenis, waarvan een groots en boeiend nieuw stadium het onderwerp van gesprek toas, waren immers de oude gra ven en gravinnen op de panelen aan de wand, als vertegenwoordigers van een brok oude verdeeldheid, dat reeds vele eeuwen niet meer bestaat en als stomme getuigen van een wordende nieuwe gemeen schap, waarvan de forumleden de spre kende getuigen waren. Het Initiatiefcomité voor Haarlem en omgeving (ook in andere plaatsen van ons land zijn en worden bijeenkomsten met een jongerenforum gehouden) moet wel in zijn nopjes geweest zijn over het slagen van zijn opzet: met een opvallende toewij ding heeft het jeugdig gehoor de uiteen zettingen en de warme pleidooien gevolgd en soms schoten er twee of drie jongelui tegelijk overeind, wanneer de forumvoor zitter, de heer R. Peereboom vol verwach ting „volgende vraag" riep. Het waren ontegenzeggelijk zeer intelli gente vragen, zo erkende het formu aan het slot, maar de aard van vele vra gen werd door de heer P. Brijnen van Houten wel voortreffelijk getypeerd toen hij opmerkte, 'dat de jeugd hem in bijeen komsten als deze altijd weer verbaasde, onder algemeen gelach zei hij: „Herhaal delijk zien we dit zo, dat wij, als enthou siaste, doortastende ouderen spreken tot een zeer bedachtzame jeugd, die ons waar schuwt niet te licht over dit alles te den ken". Hiermee was een deel van de vragen en de beantwoording ervan zeker gety peerd. Wij zien nog de jongeman oprijzen, die het zoveel oudere forum voorhield: „Tegen deze gedachtengang moet ik toch ernstig waarschuwen".Hij doelde daar mee op de vergelijking met de federatieve ontwikkeling in Amerika. Zo vlot kon het hier toch wel eens niet gaan meende hij. Waarop de heer A. Mozer, een van de foi-umleden, hem herinnerde aan de bur geroorlog, die in de negentiende eeuw in de Verenigde Staten gewoed heeft. Onvermijdelijkheid De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Haarlemse afdeling van de Beweging van Europese Federalisten, mr. C. C. van Helsdingen, die de jongeren opriep het besef van de onvermijdelijk heid der Europese eenwording ook ande ren bij te brengen. De vijf jaren van arbeid die nu reeds achter de rug zijn hebben, naar hij zeide, wel bewezen, wat het particulier initiatief vermag en het zou onjuist zijn te menen, dat, nu regeringen en parlementen zich met deze zaak bezig houden, de plicht van ons ieder om ons er hoofd voor hoofd mee bezig te houden zou zijn afgelopen. Hij verwelkomde voorts de burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en de gemeente-secretaris mr. H: E. Phaff, die nu eens op hun gemak met de armen over elkaar uit de raadzaal naar de collegetafel opzagen, inplaats van er zelf achter te zitten. Mej. J. Schilthuizen uit Den Haag hield de eerste inleiding onder de titel „Europa's eenwording, een typische jongerenaange- legenheid". Het is vooral in de na-oorlogse jaren komen vast te staan, dat de Euro pese staten vele van hun problemen niet meer binnen hun eigen grenzen kunnen oplossen. „We zijn keihard met de neus op het feit gedrukt, dat Europa zijn posi tie in de wereld heeft verloren", zo zeide zij. De Europese integratie is een onder werp van practische politiek geworden en het moment is genaderd waarop we zeg gen „doen we het of doen we het niet?". De mannen en vrouwen, die voor deze be langrijke beslissing staan moeten zich ge- Aandacht van de jeugd op de publieke tribune tijdens het Europees Jongeren forum in de Raadzaal van het Stadhuis. dragen weten door ons, ouderen en jon geren", aldus mej. Schilthuizen. De heer A.. Mozer uit Amsterdam gaf vervolgens een overzicht van de geschie denis van het Europese eenheidsstreven. „Wij, Europese burgers, hebben twee oor logen verloren, politiek, economisch, so ciaal en ik vrees wel eens ook cul tureel. We staan voor de onafwendbare noodzakelijkheid, een nieuw perspectief te scheppen. Wanneer wij daar niet in sla gen, dan zal er ons niets resten dan een algehele capitulatie en dan zal een der buitenlandse machten voor ons bepalen, in welke bijwagen wij mogen meerijden", zo zei hij. In korte trekken schetste hij de totstandkoming van de Raad van Europa, het Comité van ministers, de Kolen- en Staal Gemeenschap en de voorbereiding der Europese Defensie Gemeenschap. „Wij moeten voort" De beide inleidingen wei-den afgewis seld door declamaties van mej. A. Lijn zaad, die achtereenvolgens het gedicht „Er gaat een legende" van Garmt Stuive ling en „Wij moeten voort" van Muus Jacobse voordroeg. Na een zeer geanimeerde pauze, waarin men zich te goed deed aan Haarlems uit stekende gemeente-thee werden alle blik ken gericht op het forum, bestaande uit mej. Schilthuizen, en de heren A. Mozer, P. Brijnen van Houten en mr. L. Oranje. De voorzitter, de heer R. Peereboom, zeide in een inleidend toespraakje, dat de jon geren zich niet op de achtergrond moeten houden, omdat zij nog geen positie heb ben. waarin zij invloed kunnen uitoefenen. Er zijn genoeg mensen geweest, die in Haarlem opgroeiden en die later,in de ge schiedenis een belangrijke rol hebben ge speeld. „Kijk elkaar maar eens aan en zie in elkaar de ministers, de parlementsleden en de ambassadeurs van de toekomst", zo zei hij. „Als je nu eens wilt weten wat een klein mens met volharding kan doen, neem dan ome Jan van Zutphen. Iemand, die een moeilijke, armoedige jeugd heeft ge had en die toch kolossale dingen heeft ge daan op zijn terrein. En die wenst nu nog 25 jaar te blijven leven, want, zegt hij, die tijd heb ik nog nodig om al mijn plannen te verwezenlijken. Daar heb je nu de geestdriftige, die eerst de vorm zoekt waarin zijn idealèn moeten worden uitgevoerd en dan aan de opbouw ervan begint en alle kansen grijpt, die daartoe kunnen bijdragen. Denk dus als het tegen valt maar eens aan Jan van Zutphen". Daarna liet de voorzitter het woord aan de vragenstellers en die brachten heel wat te berde: de economische verschillen tus- Met enkele hartelijke toespraken, waar bij het goede werk van de bestuursleden der afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond in het licht werd gesteld, is Zaterdagmiddag het bureau van de afdeling, gevestigd aan de Jansweg 38, officieel in gebruik genomen. Een vlag, een geschenk van de K.N.V.B., woei aan de gevel van het gebouw. In de benedenzalen waren velen bijeen gekomen, onder wie de heer K. J. J. Lotsy. De afdelingsvoorzitter, de heer A. v a n d e r Aart, herinnerde er aan, onder welke omstandigheden de werkzaamheden in de loop der jaren verricht moesten worden in de Pieter Kiesstraat, Lange Lakenstraat, Ged. Raamgracht, Tuchthuisstraat en de Duvenvoordestraat. Het was reeds voor de oorlog noodzakelijk over een betere huis vesting te beschikken. Eindelijk is het af delingsbestuur met medewerking van de K.N.V.B. geslaagd en het perceel Jansweg 38 is aangekocht. De heer Van der Aart zeide, dat het bestuur trots is op het nieuwe huis en gaf de verzekering, dat het gaarne het werk voor het „lagere voetbal" zal voortzetten, zoals dat in het verleden ver richt is. Ir. J. F. Hopste r, voorzitter van de K.N.V.B., memoreerde het vele goede werk, dat afdelingen van de bond verrichten. Er bestaat een prettige samenwerking tussen de afdeling Haarlem en het bondsbestuur, dank zij het goede werk van de Haarlemse bestuurders. Het bondsbestuur verheugt er zich over, dat de heer Van der Aart met het nieuwe gebouw zo trots en blij is. Als blijk van waardering heeft het bondsbe stuur besloten een vlag aan te bieden en de heer Hopster hoopte, dat die vele malen aan de gevel zal wapperen. De heer J. P. van Balen Blanken, sprekende namens ereleden, consuls, scheidsrechters en verenigingsbesturen, huldigde de werkers voor het vele moois, dat voor de jeugd gedaan wordt en hoopte, dat er in het nieuwe gebouw op dezelfde wijze gearbeid zal worden. Als geschenk bood hij namens allen, die hij vertegen- doordigde, een bedrag van 830,aan. Nadat de heer Roskam namens de af delingen Amsterdam, Leiden en Noord- holland een geschenk in enveloppe had aangeboden, deelde dr C. Spoelde r mede, dat enkele bezoekers besloten had den het bedrag van 830,te verhogen tot 1000.—. De heer H. W. van Turnhout be sloot de rij van sprekers door de commissie, die belast was geweest met de aankoop en inrichting van het gebouw, hulde te bren gen; daarbij richtte hij zich in het bijzon der tot de heer Ch. Boeree. die daarbij be langrijk werk heeft verricht. HAARLEM, 26 September 1953 ONDERTROUWD: 26 Sept., W. van 't Zand en J. van der Veen. GEHUWD: 26 Sept., D. A. van Veen en Ch. M Koelman: H. J. Peters en R. J. Dubbe. BEVALLEN van een zoon: 25 Sept., E. W. BeenKorczak; C. A. RölingVink; A. M. Tervoort—Verhappen; M. Th. RelVérnie; 26 Sept.. M. M. LosBüchler. BEVALLEN van een dochter: 23 Sept.. C. van Strienvan Wijck; 25 Sept., M. J. Koe manvan Lemel; A. de WijsWever; Th. F. van BemmelenSalman; W. F. Kemper van Oldenmark: 26 Sept., W. C. van der MaatMenken; W. M. HaverGooijer. OVERLEDEN: 23 Sept., J. M. van den Eijkhofde Vleeshouwer, 84 j., Delftlaan; 24 Sept., J. P. M. Assman, 81 j., de Nijs van Hullelaan; F. C. Hos, 76 j„ Jansstraat; 25 Sept., C. M. Nederstigt, 43 j„ Graaf van Wiedstraat; G. J. N. Bus, 77 j„ Iordensstraat. sen de Europese landen, de positie van het koningschap en de nationale parle menten, de bestemming van het Europese leger, de houding van de jeugd in andere Europese landen, de munt-eenheid en de verschillen in levensstandaard, de passen- ellende, de afstand tussen kiezers en par lement en verscheidene andere vraagstuk ken er werd er vrijwel niet één onaan geroerd gelaten. En toen tegen half twaalf de zitting werd opgeheven zuchtte een der boden terecht: „Jongejonge, het lijkt de raad wel als-ie op dreef is. Al verscheidene keren mocht ik voor de lezers van deze courant verslag uitbrengen van een opvoering van „De schelmenstre ken van Scapin" door Molière en telkens opnieuw heb ik mij kunnen verbazen over de wonderbaarlijke vitaliteit die er nog steeds van' deze toch al stokoude klucht uit gaat. Het stuk werd voor het eerst ver toond merkwaardig genoeg met een zo bedroevend succes, dat het al na zes voor stellingen van het répertoire moest wor den genomen in 1671 en bestaat geheel uit situaties, die men in blijspelen van nog veel jongere datum kan aantreffen. Teren- tius en Cyrano de Bergerac schijnen in dit geval de voornaamste motieven te hebben geleverd: niet alleen die van de door vrek kige vaders gedwarsboomde liefdes van galante ridders voor ontvoerde dochters, maar ook de vermaarde scène met de her haalde jammerklacht „Wat, voor den don der, moest hij ook op die galei Nog sterker: de erin optredende perso nen zijn bijna zonder uitzondering stan daardfiguren uit de gewezen commedia dell'arte. Zelfs de strijdlustige „Capitano" vindt men hier terug, al is het dan maar een als zodanig vermomde bediende. De twee oude gierigaards zijn trouwens al evenmin van elkaar te onderscheiden als de jeugdige minnaars en het enige verschil tussen de uitverkoren jongedames is, dat de ene graag lacht en de andere zich wat sentimenteler toont. En toch zijn al deze traditionele verschijningen met hun tekort aan persoonlijke kenmerken springlevend, niet slechts omdat er theaterbloed in hun aderen vloeit, maar omdat zij bezield zijn door een robuuste fantasie. Het is wel goed zich eens op deze kwa liteiten te bezinnen in een tijd, die een tot in het belachelijke overdreven waarde hecht aan de zogenaamde oorspronkelijk heid. In de tijd van Molière (en Shake speare of Calderónkende men nog geen geestelijk eigendomsrecht op de voortbrengselen van wat wij tegenwoordig dramatische litteratuur noemen. Men nam eenvoudig uit het gemeenschappelijk bezit wat men gebruiken kon om dat verrijkt en verbeterd door te geven, aangepast aan de eisen van veranderde omstandigheden. De toneelschrijvers werkten bij voorkeur verder op gegevens, waarvan men wist dat ze goed waren, met geen ander doel dan te behagen en zoveel mogelijk waar te zijn, dat wil zeggen in overeenstemming met de menselijke natuur. Molière verviel geenszins in klakkeloze imitatie van zijn voorgangers, dat moet men vooral niet denken. Wat hij bereikte was een hogere, althans zeer wezenlijke originaliteit door het vuur van zijn eigen uitdrukkingskracht. Een scène, die in een vroeger stuk levenloos was, kreeg bij hem een geweldig komisch effect dank zij een treffend gevoel voor rhythme, niet slechts in de dialogen, maar vooral in de opbouw van het geheel. In „De schelmenstreken van Scapin" vindt men daar een uiterst gedurfd staaltje van: het onmiddellijk laten volgen van het tafreel der stokslagen (dat Het vrij zoele weer deed velen Zondag nog genieten van het natuurschoon, waar Bloemendaal zo rijk aan is, terwijl een groot aantal wandelaars, fietsers en auto mobilisten er een tocht naar het strand voor over hadden. De drukte viel vooral op in de late middag, hetgeen ongetwijfeld een gevolg moet zijn van het luisteren naar het verslag van de interland-voetbalwed strijd. De automobilisten ondervonden, dat Waterstaat de afgelopen week aan de Zee weg in actie geweest was om er de borden, die een stopverbod aangeven, te plaatsen, nadat de gemeente de parkeerhavens kort daarvoor al met een grote witte P op een blauw bord hadden gemarkeerd. De bor den zullen, ongetwijfeld slechts een korte levensduur hebben, want het stopverbod geldt slechts tot 1 October en daarna weer van 1 Mei af. Aan het strand ligt alles al verlaten. Niet alleen zijn alle huistenten, die ruim twee weken geleden tezamen nog een tenten- Ondergetekende: Naam; Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.10 per kwartaal// 0.47 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van 1 October 1953 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 September 1953 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen kamp vormden, verdwenen, evenals 't ge bouw der Bloemendaalse Reddingsbrigade, dat in het winterseizoen dienst zal doen als cantine en eventueel kleedlokaal voor de hockeyclub HBS op het veldencomplex „Bleek en Berg" te Bloemendaal, en daar Zondag voor het eerst werd ge bruikt maar ook de pachters van consumptietenten hebben allen in de afgelopen week hun biezen gepakt. Het doen van goede zaken bij het scheiden van het zomerseizoen was daarom alleen over gelaten aan de houders van consumptie- gelegenheden, die zich boven aan de kop Zeeweg bevinden. Ook in Zandvoort bracht deze zomerse najaarsdag veel drukte. Er waren wel geen extra trams en treinen voor nodig, om de bezoekers naar de badplaats te vervoeren, maar tóch bracht de milde temperatuur en de vooral in de middaguren stralende zon neschijn een groot aantal bezoekers naar Zandvoort. De zoele Oostenwind maakte een ver blijf op het strand bijzonder aangenaam, waardoor dit opnieuw zomerse allures aan nam. Er waren nog heel wat enthousiaste baders en zwemmers, die een duik namen in de zee. Verder bood het strand de zo merse aanblik van zonnebaders, spelende kinderen en de enkele strandpachters, die blijkbaar op deze vermoedelijk wel laatste zomerse dag hadden gewacht, zagen dit wachten beloond door veel be langstelling voor lig- en strandstoelen. Op vallend was ook nu nog het groot aantal buitenlanders, want ook deze Zondag ar riveerden weer verscheidene bussen met dagbezoekers uit West-Duitsland. Op de Boulevards was het aantal wan delaars opvallend groot en de terrassen van de seizoen-exploitanten waren vooral 's middags tjokvol. Dit was eveneens het geval met het grote terras van hotel Bou- wens. Het grote aantal auto's en bussen, dat deze zomerse najaarsdag naar Zand voort kwam, was tenslotte oorzaak, dat vele parkeerterreinen geheel waren bezet. Deze laatste stralende Zondag, die sei zoen 1953 in Zandvoort besloot., is zeker niet de slechtste van dit jaar voor de bad plaats geweest. Boileau de dichter van „De Misanthroop" zo kwalijk nam) door het laten navertellen van de gebeurtenis door de schaterlachen de zigeunerin aan het slachtoffer zélf, het geen later aan de dubbele herkenning trouwens nog een kostelijk aspect verleent. Aardige opvoering Om al deze eigenschappen moet men het toejuichen, dat de toneelgroep „Puck" dit stuk, dat zowel kinderen als geleerden ver maakt, op het répertoire heeft genomen. Het zal ook in Haarlem wel als schoolvoor stelling komen en dat is voor de jeugd een plezierig vooruitzicht. Want de opvoering onder de slagvaardige regie van Ton Lutz, die ook de bondige vertaling leverde, mag dan niet aan de hoogste eisen voldoen, zij is aantrekkelijk genoeg. Molière kan mer. eigenlijk alleen in Frankrijk in de gewenste trant aanschouwen, al kwam destijds de „Tartuffe" van Cor Hermus een verrassend eind in de goede richting. Over het alge meen namelijk wordt hier de tekst welis waar in de juiste toonaard en met voldoen de verve gezégd, doch te weinig gespééld. De „lichamelijke" inzet is vaak onvoldoen de om de situaties alle recht te doen weder varen, doch op deze sneeltechnische kwes tie hoop ik te zijner tijd wat nader te kun nen ingaan. Het sterkste kwam dit gebrek natuurlijk tot uiting in de typering van de oude heren Géronte en Argante door Jan Blaaser en Frans 't Hoen, die phvsiek be schouwd enigszins naast hun rollen ston den. De geliefden werden voorgesteld door Cecilia Lichtveld, Karin Haage, Cas Baas en Ab Abspoel, welke laatste wat zwak in zijn schoenen stond voor een jeune pre mier. De titelrol was toevertrouwd aan Wim van den Heuvel, een acteur die zijn weg wel zal vinden. Deze voorloper van Figaro vergt overigens een exuberantie, die hij nog niet heelmaal aandurft en een virtuositeit, waar hij nog net niet aan toe is. Bovendien schuilt in zijn lichaamslengte een niet geringe handicap. Maar ondanks dit alles was het hartelijke applaus na af loop een verdiende beloning voor zijn moe dig spel, waaraan men zeer veel plezier kan beleven. Zijn mimiek was schelms en bewegelijk, maar zijn grime leek mij iets te jong. Na de pauze staat de kostelijke éénacter „De Beer" van Tsjechof op het programma, door Egbert van Paridon geregisseerd. Het is jammer, dat men hiervoor niet Han Bentz van den Berg heeft uitgenodigd, die verleden jaar op het eindexamen van de Toneelschool hiermede zo'n goede beurt heeft gemaakt. Deze vertoning, die overi gens veel gezonde hilariteit wekte, was soms wel erg onbeheerst mede doordat vooral Cas Baas zich tezeer moest forceren om de brute manieren van de schuldeiser te demonstreren. Cecilia Lichtveld kwam in het slot, toen woede in passie verkeerde, voorbeeldig op dreef, zodat men toch een prettige herinnering aan dit kleine mees terwerk bewaart'. DAVID KONING. Het echtpaar G. J. M. van der Veldt en E. van der Veldt—Huël, woonachtig aan de Dompvloedslaan 25 te Overveen, heeft Zon dag de dag van het diamanten huwelijks feest gevierd. Het echtpaar werd door velen gelukgewenst, onder meer door Bloemen- daals burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, en door de Overveense arts C. G. J. Bos. De bruidegom is 86 jaar, de bruid 83 jaar, Een schoonzoon van het echtpaar is voorzit ter van de stichting „N.P.V. districtsband Haarlem", van de Nederlandse Padvinders Vereniging. Bovendien maken twee klein zoons van het diamanten echtpaar deel uit van de band. Het was dus niet zo verwon derlijk, dat Zaterdagavond kort na acht uur deze padvindersband door Haarlem en daar na door Overveen marcheerde, om een sere nade aan het krasse echtpaar te brengen. Namens de bandleden sprak bandhopman J. J. de Doelder de heer en mevrouw Van der Veldt toe en liet zijn woorden van een bouquet bloemen vergezeld gaan. De in grote getale opgekomen bandleden werd een tractatie uitgereikt en omdat wegens de mist het „slaan" niet meer mogelijk was werd daarna een bus van de NZHVM ge- requireerd, die de jongens in snel tempo naar hun oefenlokaal in de Wethouder Wester- veldschool aan de Overtonstraat bracht. De buurtbewoners lieten zich evenmin onbetuigd. Zij schonken bloemen en een loper. De Koninklijke Nederlandse Toeristen bond ANWB heeft Zaterdag in Amsterdam een aantal chauffeursinsignes met bijbe horende diploma's uitgereikt. Deze onder scheiding „Trouwe- Dienst" verleent de bond aan chauffeurs, die gedurende 25 of l2'/2 jaar onafgebroken in dienst zijn ge weest van firma's, instanties of particulie ren. Tot degenen die deze onderscheiding ont vingen behoorde ook de heer M. Dijk graaf, die 25 jaar in dienst is bij de N.V. Autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer. EXPOSITIE KUNSTSCHATTEN UIT HET VATICAAN VERLENGD Op grond van de grote belangstelling en de vele desbetreffende verzoeken zal de tentoon stelling „Kunstschatten uit Vaticaanstad, Ita liaanse kerken en musea", in het Gemeente museum te 's-Gravenhage, tot 1 November geopend blijven. VIER MEESTER PIANISTEN Ook in dit seizoen heeft in het gemeentelijk Concertgebouw weer een reeks recitals door pianisten van internationale vermaardheid plaats. Het eerste concert wordt op Vrijdag 2 October gegeven door Stefan Askenase, die als hoofdnummer op zijn Chopin-programma de Sonate opus 35 (met de treurmars) heeft geplaatst. Van de minder bekende stukken noemen wij de Tarantella opus 43. Op Vrijdag 20 November speelt Clara Haskil en op Woensdag 23 December is de beurt aan Jan Smeterlin, wiens programma met werken van Chopin en Schumann van bezinning, pas send in de sfeer der Kerstdagen, zal ge tuigen. De reeks -wordt besloten op Vrijdag 26 Februari door Wilhelm Kempff. Een tekening van de toekomstige bebouwing van de Zuidzijde van Tuninga ontwierp voor de bouwmaatschappij Hogervekatwaalf mer, twee slaapkamers, badcel, keuken, hal en een bergruimte in verwarming. In het onderhuis bevinden zich voor's acht garages, rein bevindt. Aan de voorzijde komt een groot plantsoen, dat door voor- als aan de achterzijde zijn balcons geprojecteerd. De muren sierbeton. De hoogte van het complex tot het Valkenburgerplein in Heemstede. De Haarlemse architect H. woningen in drie woonlagen. Iedere woning omvat een woonka- het souterrain. Iedere woning heeft een afzonderlijke centrale waarvan de ingang zich aan de achterzijde aan een parkeerter- de bouioer wordt aangelegd en bij de flats behoort. Zowel aan de worden opgetrokken uit gele handvormstenen, opgewerkt met de nok bedraagt bijna vijftien meter. Zondagmorgen heeft pastoor A. F. C. van Noort, wegens het hem met ingang van 1 October verleende emeritaat, tijdens een plechtige Hoogmis in de kerk aan het Val kenburgerplein van zijn parochianen af scheid genomen. De scheidende priester bracht hun Tijdens een ontroerende predi- catie dank voor alle medewerking, die hij tijdens zijn langdurige periode als pastoor te Heemstede van alle zijden had mogen ondervinden. 's Middags recipieerde pastoer Van Noort in het parochiehuis „Anino Santo" aan de Achterweg, waarbij eerst het woord werd gevoerd door de heer A. v. d. Berg, als oudste lid van het kerkbestuur. Spreker zei hierbij onder meer: „Om uw grote ver dienste als herder onzer parochie thans bij uw vertrek in de juiste woorden uit te drukken, is vooral zo moeilijk, omdat u ge durende de eenentwintig jaar van uw ar beid onze parochie van een financieel noodlijdende tot een grote en bloeiende pa rochie hebt gemaakt; misschien wel tot een der beste van het gehele Bisdom Haarlem". De heer Van der Berg bood pastoor Van Noort ten slotte een geschenk onder enveloppe aan, met de toevoeging, dat hiervoor door alle parochianen en thousiast was bijgedragen. Voorts werd namens de misdienaren, aco lieten en oud-acoiieten het woord gevoerd door Kees Pijpers, die een schemerlamp en een theebeurs overhandigde. Niet alleen van de zijde der parochianen werd voor dit afscheid een grote belang stelling getoond, ook het gemeentebestuur was deze middag vertegenwoordigd door de burgemeester en de wethouders E. J. van Lent en H. Disselkoen. Naast de tal rijke particulieren hadden bovendien vrij wel alle parochiële organisaties een de putatie naar deze afscheidsreceptie afge zonden. Ten stadhuize is vanochtend aanbesteed het vernieuwen der riolering in de Nagtzaam- straat, het Nagtzaamplein en gedeelten van de aansluitende zijstraten. Er waren negen biljetten binnengekomen. Laagste inschrijver was de firma Verheul en Brouwer te Haar lem voor 139.990.ais hoogste kwam de firma D. R. de Jong met 159-374.uit de bus. De gunning is aangehouden. Nog maar enkele maanden en dan zullen de eerste huizenblokken van de woning bouwvereniging „Patrimonium" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten gereed zijn. Wanneer men ook de achter deze huizen in aanbouw zijnde percelen voltooid heeft, be tekent dit dat voor 196 gezinnen woon ruimte beschikbaar komt. Op het ogenblik wordt er druk gewerkt aan de kap van de huizen. Over niet al te lange tijd zal men met de afwerking be ginnen. De arbeiders toneelvereniging „Herman Heijermans" heeft het programma voor de openingsavond van het nieuwe seizoen door het cabaretgezelschap „Luna" uit Haarlem laten verzorgen. Onder leiding van Mart. van Delden bracht dit ensemble Zaterdagavond in het gemeentelijk Concertgebouw een reeks amusante taferelen onder de verzameltitel „Radio-cocktail" voor het voetlicht. Het groot ste gedeelte hiervan bestond uit muzikale verrichtingen. Na een verdienstelijke inleiding door het u.t amateurs bestaande orkest „The Sun Beams" volgde het optreden van Harry Wood son, die als conférencier zeker niet ideaal genoemd mag worden, doch in zijn nummer „De man mot de lachende benen" zeer veel hilariteit wist te ontketenen. Niet minder ap plaus verwierf Willy Alberti, een zanger van het populaire Italiaanse genre. De accordeons, die zich in dergelijke pro gramma's een vaste nlaats veroverd hebben, werden ditmaal bespeeld door de Hodlars, op een wijze, welke hen onder de virtuozen tot oen vooraanstaande positie heeft gebracht. Hun optreden werd na de pauze gecombi neerd met een aantrekkelijke show, aange kondigd als „het verlichte pierement". De op export afgestemde odes aan de Hollandse molen en de voormalige Zuiderzee vonden ook bij Ket Haarlemse publiek een enthousiast onthaal. Tom Erich zal evenmin ontevreden zijn geweest over het succes dat hij met zün potpourri's van oude en nieuwe populaire melodieën wist te-behalen. Na de pauze werd dit ensemble nog ver sterkt. door het optreden van de humorist André Meurs, die over een vermakelijk réper toire van parodieën, imitaties en liederen bleek te beschikken. Met een speciaal lied op ..Herman Heijermans" maakte hij een goede beurt. De volle zaal reageerde gul op dit af wisselende programma, dat met een geslaagd bal onder leiding van Rien Knol besloten werd. Zaterdagavond 3 October geeft het jeugd koor „Inter Nos" onder leiding van Jan Booda een uitvoering in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, tijdens welke onder meer (met begeleiding door de pianiste Emmy van Eden) de Avondcantate van Ca- tharina van Rennes wordt vertolkt. Medewerking aan deze avond verleent het Schaumburger Marchenchor onder leiding van Edith Möller, dat deze zomer op het internationale festival te Llanggollen in Wales, waaraan zangverenigingen uit zesen twintig lande-n deelnamen, de eerste prijs behaalde. Veertien dagen lang heeft de BBC een dei succesnummers van het koor na de voorlezing der nieuwsberichten uitgezonden. Na het bezoek aan Nederland (het eerste had plaats tijdens de Flora en velen zullen zich het optreden in Haarlem nog levendig her inneren! gaat dit Duitse koor eerst naar Schotland en vervolgens naar de Verenigde Staten van Amerika. MAANDAG 28 SEPTEMBER Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 7—10 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74: Christen Spiritualistisch Cen trum „De grotere wereld"; Genezingsdienst onder leiding van de heer H. C. L. van der Laan, 7.30 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avon tuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Two tickets to Broadway", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Berucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 29 SEPTEMBER Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 1—5, 7—10 uur. Minerva: „Van snotneus tot neon", Cabaret ten bate van Ned. Rode Kruis, 8.15 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling, 8 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.1.5 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Be rucht, beroemd, bemind", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..De groene handschoen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meermin.", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9