WYBERT JAN VAN DER PIGGE Geschiedenis van het onderwijs in Heemstede -m Kort en bondigj BïoemendaaI Voorkom heesheid! Lou Bandy in zijn nieuwste rol Columbia House wordt Gramophone House Rookartikelen Amsterdamse Beurs 9 Over plakroede en haneboeken Nieuwe uitgave van oudheidkundige vereniging Dertig gulden per jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Sociëteit voor bejaarden wordt heropend Huis-aan-huis-collecte voor rheumatiekbestrijding Bioscoopbond en Amerikaanse filmmaat schappijen Uitgeversbond vreest dat boeken duurder zullen worden „Fiat" bracht onderzeeboot binnen Zaak tegen Bloemendaalse agent opnieuw uitgesteld Aankomst verhuiswagen oorzaak van brand Inbraak in de Heussensstraat Uitspraken Haarlemse rechtbank Eervol ontslag aan staatssecretaris Geen ertsen voor Luik over Rotterdam? DONDERDAG 1 OCTOBER 19 53 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Oudheidkundige Vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" verrast haar leden van tijd tot tijd met een smaakvol uitge voerd boekwerkje, waarvan de inhoud tel kens betrekking heeft op een onderwerp uit de historie van Heemstede. In de laatste uitgave behandelde de heer G. van Duinen het Wees- en Armhuis te Heemstede in de periode van 1796 tot 1861 en in het nieuwe boekje, dat de leden binnenkort zal worden toegezonden, vertelt dezelfde auteur enige interessante bijzonderheden over het Heem- steedse Onderwijs uit de zeventiende en achttiende eeuw. Een onderwerp, dat de schrijver als oud-leraar kennelijk dermate heeft geïnteresseerd, dat hij reeds een ver volg op deze uitgave in het vooruitzicht stelde. Het doorlezen van dit boekje maakt het overigens volkomen begrijpelijk, dat de heer Van Duinen zich met belangstellend genoegen in de archieven heeft verdiept, die op het onderwijs betrekking hebben, want hij trof er ongetwijfeld bijzonder cu rieuze feiten aan. In de tijd dat er van Normaalschool nog geen sprake was, werden aan de school meesters uiteraard belangrijk minder hoge eisen gesteld dan tegenwoordig. Meestal was het voldoende wanneer zij slechts de elementaire beginselen der lees-, schrijf- en rekenkunst machtig waren, waar-door het eigenlijke onderwijs verder geheel aan het persoonlijk inzicht van de betreffende functionaris werd overgelaten. Leerplicht bestond in die dagen evenmin, zodat iedere school als een particuliere onderneming kon worden beschouwd,.waarvan de eige naar slechts gebonden was aan de instruc ties, die door de Heren van Heemstede (de bewoners van Het Oude Slot) werden ver strekt. Vandaar dat een schoolmeester dik wijls door middel van een uithangbord de aandacht op zijn ,,zaak'' wilde vestigen, waarbij hij zich dan bijvoorbeeld bediende van de volgende tekst: „Hier onderwijst men de Jeught, Geneest zeere Hoofden En maackt men Zuurkool in." Hetgeen bewijst, dat het ambacht van Schoolmeester, door het uitoefenen van verschillende nevenberoepen, een vrij lu cratief bestaan moet hebben opgeleverd. Zo was de Heemsteedse schoolmeester in de zeventiende eeuw tevens „Voorsinger ende Coster", hetgeen hem ook weer verschil lende emolumenten verschafte. Wel bezorg de dit alles hem een langdurige dagtaak, want naast het onderwijs was hij ook belast met het onderhoud van kerk en graven en het luiden der klok. Deze taak werd in de instructie van 17 Juni 1662, uitgegeven door Ambachtsheer Gerardt Pauw, als volgt omschreven: „Sal mede op de graven soo in de kereke als opt kerekhoff goede toesicht nemen ende deselve moogen openen in Conformite vande oi'donnantie daarop gemaeckt ofte noghte maecken behalve op Sonnendagen ofte wanneer gepredickt sal worden als naer tweede ofte gedane predicatie ten eijndé de ïngesétenen int hooren van Gods Heijlige Woort met geen stanck en werden ontvangen". Het salaris als schoolmeester bedroeg in 1622 dertig guldenper jaar, waarnaast het kosterschap twaalf gulden opleverde en het schoonhouden der kerk nog eens zes gulden. Verder ontving hij voor elk kind, dat alleen leerde lezen ,zes stuivers per kwartaal en voor de kinderen die ook leer den schrijven, tien stuivers. Daarnaast ver meldt het boekje nog een vijftiental andere bezigheden, die de meester gezamenlijk aan een behoorlijk inkomen hielpen, zoals het opwinden van het torenuurwerk, het schie ten van kraaien en vangen van bunzings, het openhouden van de gracht, enz.; al ge biedt de eerlijkheid hieraan toe te voegen, dat deze opsomming betrekking had op een schoolmeester van Dwingelo. Doch de gang van zaken zal voor Heemstede wel onge veer hetzelfde zijn geweest. Uitvoerig gaat de schrijver verder in op ADVERTENTIE De keus viel op Jan. Een leuk kinderledikantje in de maat 110—55 met textiel gespoten embleem, afgezet met z.alm of bleu. Prijs 35.75. VOOR DE BABy Anegang 46 - Haarlem HAARLEM, 30 September 1953 ONDERTROUWD: 30 Sept., M. H. Groen en P. Klaarhamer; B. A. Blom en J. E. Luij- ten; F. H. Kroon en J. E. A. Maazen; J. M. Gilein en M. J. Loogman; A. C. van der Mark en D. Kamphuis; P. J. Nolet en G. E. Heijer- man; W. L. van der Weide en A. P. van Dansik; J. 'J. Koning en C. M. Timmerman; W. J. Kool en E. Steinmeier; J. Helmus en C. J. van der Kooi; Jkhr H. Teding van Berkhout en I. van Kooten; N. J. de Vries en L. M. Verver; C. S. Dijt en G. A. van Leeuwen; G. Oostrom en W. Hensen: A. Bos en J. M. Blok; J. Betgem en S. Chr. Treffers; G. J. van der Veen en P. C. van Breda; J. M. de Vries en E. de Jongh. GEHUWD: 30 Sept.. P. Nieuwland en J. A. Koning: J. van der Groef en W. Heiligers; A Ronde en J. J. Kemme; Th. van der Hoorn en A.'H. Waasdorp; Chr. J. W. Fehres en G. Jegla; H. G. Le Noble en Th. M. Kockel- koren; Th. Jonker en C. A. Koek; J. A. van der Putten en A. L. Bakker; J. Straatman en J. C. Zwerus; C. Baggerman en C. C. Th. Faase; J. Jansen en J. A. M. Rijkes; W. A. Molenbeek en E. den Ouden; J. Vijzelaar en Th. E. M. Heeres; G. J. van Omme en H. H. Groeneveld; .T. Hendriks en T. Schol; A. Jansen en Chr. R. van Veen. BEVALLEN van een zoon: 28 Sept., G. W. S. M. NoyaVisser; 29 Sept., J. Schoor! Florisson; M. Dekker—van Leerdam; C. M. J. Bestenbrcur—Witteman; 30 Sept., C. de Vries—van Ee. OVERLEDEN: 27 Sept., B. J. Chr. Dekker, 74 j., Hagestraat; 28 Sept., H. J. Chr. Hoek, T2 j., Merkmanstraat Chr. M.Krouwels Traksel. 102 j., Karei van Manderstraat; 29 Sept., G. J. Kuijper, 73 j., Gasthuislaan. de in die dagen gevolgde onderwijsmetho des en de uitermate primitieve inrichting der scholen. Een der in het boekje opgeno men gravures geeft een fraai en interessant beeld van het Wilhelminaplein omstreeks het jaar 1750, waarop behalve het kerkje en het Rechthuis (het tegenwoordige hotel „Het Wapen van Heemstede"), ook het schoolgebouw aan de Voorweg duidelijk te onderscheiden valt. Klassikaal onderwijs was nog volkomen onbekend en de leer lingen werd de kunst van het lezen en schrijven stuk voor stuk bijgebracht. Dit boezemt de moderne lezer toch wel enig ontzag in voor een schoolmeester uit de zeventiende eeuw, vooral als men weet dat klassen met 60 leerlingen volkomen nor maal werden beschouwd. In Noord-Brabant moet er zelfs een school zijn geweest, waar de meester in zijn eentje maar liefst 345 leerlingen voor zijn rekening nam. Geen wonder dat plak en roede graag gehan teerde attributen waren, al werd hem dan ook bij de tuchtiging enige beperking opge legd door de bepaling, dat de kinderen niet zo hard geslagen mochten worden, „datse bloeden of leden breken". Een apart hoofdstuk is ook gewijd aan de leermiddelen, de zogenaamde Haneboeken, die waarschijnlijk reeds voor het jaar 1600 werden gebruikt en waarvan de inhoud ons nu nog slechts een spottende en medelij dende glimlach afdwingt. Maar hoe het ook zij, ondanks dit uiterst primitieve onderwijs heeft ons land toch mannen als Hugo de Groot, Johan de Wit en Anton van Leeu wenhoek voortgebracht en door dit smaak vol uitgegeven boekje van de heer Van Duinen kan onze bewondering voor hen nog slechts toenemen. Ongetwijfeld zullen de leden van „Oud Heemstede-Bennebroek" er straks dan ook met genoegen van kennis nemen. J. v. D. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers (U.V.V.-Haarlem, Heemstede en Bloemen- claal), heropent Dinsdag 6 October 's mid dags om half twee haar Sociëteit voor Ouden van Dagen, welke de komende winter nog in het Protestants Jeugdhuis aan de Haven te Heemstede gevestigd zal zijn. Zoals bekend, zal men voor het vol gend jaar naar een andere lokaliteit moe ten omzien. De sociëteit is tweemaal per week ge opend voor mannen en vrouwen van zes tig jaar en ouder en wel Dinsdag- en Don derdagmiddag van twee tot vijf uur. De contributie is weer bijzonder laag gehou den, namelijk twintig cent per maand, ter wijl verder koffie en thee zal worden ge serveerd respectievelijk voor slechts zes en vijf cent per kop. De sociëteit is toeganke lijk voor personen van alle gezindten. Het is de bedoeling van het U.V.V. de ouden van dagen een gezellige omgeving te bie den, waar zii rustig kunnen breien of zien met kaartspel verpozen, zodat er voor een goed verwarmde localiteit en een prettige sfeer zal worden gezorgd. Zij die met deze sociëteit willen kennismaken, worden tot één gratis middagbezoek in de gelegenheid gesteld. Het is te verwachten, dat de Heemsteed se Sociëteit voor Ouden van Dagen, waar voor de dames van het U.V.V. zich geregeld zoveel moeite getroosten, ook dit jaar weer een druk bezoek zal mogen ondervinden. ONDERLINGE TUINLIEDEN VERENIGING De Onderling Tuinlieden Vereniging „Aer- denhout en omstreken" hield Woensdagavond haar maandelijkse vergadering in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef, waar van Let zaaltje ditmaal door de vele inzen dingen bloemen en fruit, een buitengewoon fleurige aanblik opleverde- Deze inzendingen bestonden uit een grote verscheidenheid dahlia's, anjers, sierkalebassen, gladiolen enz. waarvan de gebruikelijke bespreking het grootste gedeelte van de avond in beslag ge nomen heeft. De voorzitter de heer W. van Zadel, die tij dens het korte welkomstwoord zijn vreugde over de grote belangstelling bij de leden ?eeds te kennen had gegeven, deed aan het slot van de vergadering nog enige mede delingen. Zo maakte hij bekend dat Zaterdag 3 October een excursie naar de terreinen van de Amsterdamse Waterleiding wordt on dernomen, terwijl voor Zaterdag 21 Novem ber een feestavond in restaurant „Boeken rode" op het programma staat. De verzorging hiervan is toevertrouwd aan het gezelschap van Harry Meyer. Ten slotte kon hij nog bekend maken dat de Bond van Tuinbouw Studieclubs voor Vrijdag 19 Februari een huisbroei-tentoonstelling organiseert, welke in het Ned. Hervormd Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem gehouden zal worden. De Nederlandse vereniging tot rheumatiek bestrijding een ziekte, waarvan op elke vijf Nederlanders één man of vrouw het slacht offer is is een nog jonge vereniging, die van 19 tot en met 25 October de eerste col lecte gaat houden. In Bloemendaal heeft zich een comité van aanbeveling en een uitvoerend comité ge vormd, dat de collecte die huis aan huis gehouden zal worden wil voorbereiden. In het comité van aanb veling hebben zitting genomen jhr. mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal; H. J. K. Kolstee, rheumatoloog; mej. dr. M. E. Nolte, wethou der van Bloemendaal; mevrouw prof. mr. G. H. J. van der Molen, mevrouw H. Hijszeler Posthumus, mevrouw B. C. van GelukVan Doorn, alsmede de artsen P. van Aalst, C. G. J. Bos en H. D. G. A. Immink. Bij het uitvoerend comité kan men zich als collecTant(trice) opgeven en het comité ver trouwt, dat vele ingezetenen aan deze oproep gehoor zullen geven. Daartoe zijn de adressen achter de namen vermeld. Te Bloemendaal: de dames A. C. den Tex baronesse Bentinck, Potgieterweg 3; J. M. ImminkVan der Schalk, Bloemendaalseweg 126; G. Hulsebosch-^Diesbergen, Iepenlaan 72; RuysMittelmeyer; H. Y. N. W. Vliegen Speerstra: te O verveen: de dames H. M- Gijs- berti HodenpijlBuhrman, Ter Hofstedeweg 9; H. CreutzbergDe Blécourt. Bloemendaal seweg 225; L. Bijvoet—Bos, .Tulianalaan 7; te Aerdenhout: de dames M. FabiusVan der Mersch, Tramweg 7; IJ. M. G. KoningHoek, Tramweg 3; en de heer P. J. Kapleyn, Grens- laan 5; te Santpoort: mevrouw A. van Wesem, Pinellaan 6; en te Vogelenzang: mevrouw VoorthuyzenBarnaart, Huize „Vogelenzang" en de heer P. J. Gerbrands, hoofd R.K. school, Vogelcnzangscweg 91 a. In de jaren 19301935 werden rheuma en de rheumapatiënt verwaarloosd, maar in de ja ren daarna is de belangstelling voor het rheumavraagstuk steeds toegenomen, niet al leen in de kringen der mediei. maar ook in ADVERTENTIE Zij, die veel moeten spreken, le raren, zangers, enz. waarderen de be proefde werking van Wybert en de aan gename frisse smaak. De filialen zes in getal van Ameri kaanse filmmaatschappijen hebben het lid maatschap van de Nederlandsche Bioscoop bond per 1 Januari in beginsel opgezegd. De mogelijkheid tot bespreking van zekere voorwaarden na het vervullen waarvap hun besluit zou kunnen worden herroepen is echter open gelaten. De vier overige Amerikaanse maatschappijen hebben haar films verkocht aan zelfstandige Neder landse ondernemingen en zijn dus contrac tueel tot levering gebonden. Reeds gerui me tijd waren onderhandelingen gaande tussen het hoofdbestuur van de Nederland sche Bioscoopbond en de genoemde maat schappijen over herziening van de leve ringsvoorwaarden. De Amerikaanse onder nemingen verlangden een algemene ver hoging van het filmhuurniveau. Bij de Nederlandsche Bioscoopbond bestond be reidheid om, zodra de deviezenvoorschrif- ten dit zouden toelaten, een systeem te ontwikkelen waarbij de films naar haar waarde zouden kunnen worden gehono reerd, maar dat achten de Amerikanen niet voldoende. Aangezien de zes filialen niet het risico wensen te lopen van het ver strijken van de statutaire opzeggingster mijn hebben zij zich genoodzaakt gezien hun lidmaatschap op te zeggen. Bij de terugkeer van liet hospitaalkerk schip ..De Hoop" heeft Ome Jan van Zut- phen zich Woensdag ie IJmuiden aan boord begeven en is mee opgevaren naar Amster dam om eens nader kennis te maken met de instelling waarvoor hij zo hard gewerkt heeft. Tijdens de tocht naar Amsterdam nam de populaire krasse Ome Jan voor korte tijd het stuurrad in handen. De Nederlandse Uitgeversbond heeft gisteren in Den Haag zijn 167ste algemene vergadering gehouden. De openingsrede van de voorzitter, de heer E. Lefebvre, was gewijd aan de toestand van de uitgeverij in het algemeen. Spreker wekte de uitgevers op tot activiteit om de lust tot het kopen van boeken aan te wakkeren, waartoe de medewerking van de boekhandel nodig is. Het prijspeil van het Nederlandse boek, aldus de heer Lefebvre, staat in nauwe re latie tot de kooplust van het publiek. On verbrekelijk verbonden aan de bepaling van de verkoopprijs zijn evenwel twee factoren: materialen en lonen. De berich ten over de nieuwe loonronde op 1 Janauri 1954 geven dan ook reden tot zorg. Het kan niet anders, of een algemene loons verhoging schroeft het algemene prijspeil omhoog. Dit zal men verdisconteerd vin den in de prijzen van zetten, drukken, papier, clichés en binden. Verhoging van de boekprijzen kan derhalve niet uitblij ven. De voor de bedrijven aangekondigde verlaging van de vennootschapsbelasting zo al een noodzakelijke, zij het te ge ringe, verruiming biedende voor het par ticulier initiatief zal niet opwegen tegen de reeds genoemde kostprijsverhogende factoren, aldus spreker, die het onvermij delijk achtte, dat de uitgever nu voor de keuze wordt geplaatst van bepaalde uit gaven af te zien of deze duurder dan voor heen op de markt te brengen. De heer Lefebvre ging verder in op de vraag, wanneer nu eindelijk het boek van omzetbelasting zal worden vrijgesteld. Er is daarover een request aan de leden van de Tweede Kamer gezonden, mede onder tekend door wetenschappelijke instellingen en tal van verenigingen van kunstenaars en op het gebied van het onderwijs. In een met passend feestelijk vertoon omkranste plechtigheid heeft de heer L. J. Wasch in de afgelopen nacht hotel Lion d'Or overgedragen aan de nieuwe eige naar de heer Lou Bandy. Aan belangstel ling voor deze overdracht ontbrak het niet want zowel de heer Wasch als ook uiter aard de heer Bandy hebben zich in de loop der jaren een uitgebreide vrienden kring verworven, die bij dit evenement aanwezig wilde zijn. Uit die vriendenkring traden dan ook vele sprekers naar voren om, toen klokke twaalf, het middernachtelijk uur van de overdracht, naderde, het hunne aan de gaande en komende man te zeggen. De heer Wasch zelf nam niet zonder ontroe ring afscheid van zijn gastenkring en toen de twaalfde slag weerklonken was, nam Lou Bandy het woord om zijn nieuwste rol in te luiden. Die nieuwe rol houdt overi gens niet in, dat hij het artistenleven vaar wel gaat zeggen, maar hij zei wel nadruk kelijk, dat het niet in zijn bedoeling ligt dat nu onder eigen dak voort te zetten. In tegendeel, hij sprak alle geruchten tegen als zou hij van zins zijn van Lion d'Or een „tent" te maken. Het moet maar een even rustig hotel blijven als het altijd geweest is, vond hij en hij deed uitgesproken zijn best om er een zeer ernstige redevoering van te maken. Maar toch, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en een paar jolige conférence-grapjes konden er nog best af. Aan de andere kant is Bandy echter in het hötelvak geboren en getogen en hij leek zich best thuis te voelen in zijn nieuwe bedoening, waar hij met trots zijn gasten rondleidde, een trots die zijn hoogtepunt bereikte wanneer de rondleiding bij het nieuwe reuzenfornuis arriveerde, waarvoor men bij de plaatsing en passant een paar binnenmuren had moeten openbreken. Ruim drie jaar geleden betrok de N.V. Bovema de bekende „Zwitserse" villa „In terlaken" aan de Bronsteeweg 49 te Heem stede. Naar de door deze firma gefabri ceerde en in de handel gebrachte gramo- foonplaten werd het huis toen „Columbia House" genoemd. Niemand, waarschijnlijk ook Bovema's energieke directeur, de heer G. M. Oord Jr. niet, kon. in die dagen vermoeden, dat deze platenfirma in korte tijd zo belangrijk zou worden. Andere grote platenfirma's in En geland en Amerika kregen namelijk be langstelling voor de efficiënte en vakkun dige wijze, waarop de Bovema de fabricage en distributie bleek te behartigen en zoch ten nader contact. Dit had tot resultaat, dat thans ook de wereldberoemde merken His Master's Voice en Capitol hun Neder landse belangen aan de heer Oord toever trouwden. Zo werd behalve een grote uitbreiding van de staf en ander personeel een naams verandering voor het gebouw, waar dit alles is ondergebracht, noodzakelijk. „Gra mophone House" is nu de toepasselijke naam van de villa. Uiteraard houdt de activiteit van de aan de Binnenweg gevestigde fabriek met deze groei gelijke tred. Dit temeer, daar het maken van onnamen met Neder landse artisten een snel toenemende export naar België, Duitsland. Indonesië en Wèst- Indië ten gevolge heeft. Oo'k déze Heem steedse industrie verrijkt dus 's lands de viezenpot. De Nederlandse kustvaarder ..Fiat" heeft gisteren de Finse onderzeeboot ..Saukko" in de Noordzee opgepikt en naar Rotterdam gesleept. De Duitse sleepboot „Stein", die met de duikboot op weg was naar Antwerpen, had zijn sleep 's nachts verloren. De duikboot is bestemd voor de sloop. ADVERTENTIE Wij geven U een betrouwbaar .advies bij de keuze van Uw ADVERTENTIE Bezoek onze toonkamer, waar wij U een uitgebreide collectie offreren in: P ij p e n Wereldmerken: DUNHILL PARKER COMOY CHACOM Aanstekers: RONSON PARKER COLIBRI NOBLESSE en vele andere ACCESSOIRES Vakkundige bediening. Volle garantie en service. GROTE HOUTSTR. 81 - HAARLEM PHILIPS - ERRES - FRIDOR BRAUN - GRAETZ - S.N.R. Betaling in overleg. GED. OUDE GRACHT 52 t.o. de kerk De Haarlemse rechtbank heeft besloten de zaak tegen de Bloemendaalse agent van politie T. W. nog geen uitspraak te doen. De verdachte had zich te verant woorden wegens het mishandelen van een student tegen wie hij proces-verbaal voor verkeersovertreding wilde opmaken .en we gens het plegen van meineed in een open bare zitting van het Centrale Beroep van het Ambtenarengerecht te Amsterdam. De eis luidde op 9 Juli en bij de tweede be handeling van de zaak op 18 September een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden. De rechtbank zal de zaak op 14 October om kwart over negen heropenen voor het alsnog horen van een der getuigen, een Haarlemse politieagent. Opnieuw is in een automatiek aan de Spek- straat te Haarlem, het vet in de frituurpan door oververhitting gaan branden. De ver hitting geschiedt door een electrisch element in de olie of het vet te leggen, waardoor dit in korte tijd een temperatuur van 500 graden krijgt. De stroom moet dan onmiddellijk wor den uitgeschakeld, omdat anders de olie of het vet door oververhitting gaat branden. Omstreeks negen uur heeft een knecht, die pas drie dagen in dienst is, wel de electrische stroom ingeschakeld, doch vergeten deze weer uit te schakelen, aangezien op dat moment de verhuiswagen met zijn echtgenote en in boedel arriveerde. Toen hij zijn verzuim be merkte, was het al te laat en was het vet reeds gaan branden. De brandweer heeft met een schuimblusser het brandende vet geblust. De winkel liep geen schade op. Dinsdagnacht heeft men ingebroken in een huis aan de Heussensstraat te Haarlem. Men is binnengekomen in de keuken, gelegen aan de achterzijde van het huis, via een zij raampje van deze keuken, dat op een kier stond en aan de binnenzijde was vastgebon den met een koord. Dit koord heeft men doorgesneden, maar omdat de verbindingsdeur van de keuken met de gang aan de gangzijde met een knio was gesloten, kon men langs deze weg het huis niet verder binnendringen. Vervolgens heeft men via een tuimelraampje de spanjoletsluiting van de tuindeuren open gemaakt, waarna men zich toegang tot het benedengedeelte van het huis hoeft verschaft. De in de suitekamer aanwezige kasten, dressoir theemeubel, boekenkast en bureau zijn alle doorzocht. Vermist wordt een gouden dames horloge. dat in een la van het dressoir lag, alsmede ongeveer 30.die in een porte feuille zaten, die eveneens in deze la lag. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in een aantal zaken, waar van de behandeling veertien dagen geleden plaats vond. De zes-en-veertig jarige vertegenwoordiger N. R. uit Weesp, die een veertig-jarige in woonster uit Koog aan de Zaan door het op dissen van allerlei gefantaseerde verhalen had bewogen tot afgifte van ongeveer achtduizend gulden, werd veroordeeld tot een gevangenis straf voor de tijd van twaalf maanden, waar van zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De eis luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De vi.if-en-veertig jarige schoenmaker G. F. L. uit Hoofddorp, tegen wie wegens valsheid in geschrifte een gevangenisstraf van acht maanden geëist was. werd conform de eis veroordeeld. Deze verdachte had in een spaar bankboekje, waarop een saldo van tien gul den stond het getal veranderd in 1410.— en haalde vervolgens diverse bedragen tot een totaal van 1400.af. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N., Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 983/i« 983/io 172 171% 200% 202 172% 172 315% 314 95% 93% 132% 132 127% 127% 108% 108 97 97 170 Vs 170% 155 155% 166% 166% 163% 163% 30ls/w 30% 46% 46 43% 43% 70% 70% 203/ie 20 34% 34% Zaterdag 3 October a.s. zal de nieuwe electrische centrale aan de Hemweg te Amster dam worden geopend. Gezicht op de eerste turbogenerator met een capaciteit van 50.000 kilowatt. die van de overheid en van de rheumapatiën- ten zelf. Ook het sociale aspect is groter dan men verwachten zou, omdat het verlies aan arbeidsproductiviteit door deze ziekte groter wordt geac' t dan bij welke ziekte ook. Voor ons land mag worden gezegd dat de belangstelling voor de rheumatiekbéstrijdir g en het rheumavraagstuk in het algemeen is gewekt door toedoen van dr. P. Muntendam, de staatssecretaris van Volksgezondheid en door wijlen prof. dr. W. A. Kuenen en dr. J. van Breemen. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. P. Mun tendam met ingang van 1 October 1953 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecretaris van Volksgezondheid, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, den lande bewezen. BINNENLAND Woensdag heeft de „Ir. Damme", de K.L.M.-liftmaster die aan de Christchurch Race deelneemt, een derde proefvlucht van enige uren gemaakt. In het paviljoen op Schiphol is een stand ingericht met een landkaart, waarop het verloop van de race za! worden bijgehouden. Een grote DC-6 motor van het zelfde type als de vier mo toren van de „Ir. Damme" is onbemanteld in een hoek opgesteld. Op een tafel liggen documenten, tijdschriften, médailles en vliegtuigmodellen, die betrekking hebben op andere historische vluchten, zoals die van de „Uiver" (Melbourne 1934), „Pelikaan' 'Kerstvlucht 1933) en de „Snip" (West- Indië vlucht 1935). De Nederlandse kunstenaar Machiel Brandenburg, die in Kaapstad woont, heeft de opdracht ontvangen van Prinses Wilhel- mina een typische Zuid-Afrikaan in natio naal costuum te schilderen. De K.N.A.C. wijst het motorisch ver keer nog eens met nadruk op de wettelijke verplichting bij dichte mist ook overdag van de koplichten gebruik te maken. Bij mist 's nachts rijde men met gedempt licht, over dag met groot licht. Het blijft de K.N.A.C. een raadsel waarom deze eenvoudige maat regel, die niets kost, nog in zovele gevallen wordt genegeerd. Met het X.L.M.-vliegtuig „Delft uit Djakarta is Woensdagmiddag in Nederland teruggekeerd de eerste luitenant J. Rups, die als oorlogscorrespondent 15 maanden op Korea heeft doorgebracht. Na een ambtsperiode van 33 jaar heeft mr. A. H. L. M. van der Marck tijdens een buitengewone zitting van de gemeenteraad afscheid genomen als gemeentesecretaris van 's Hertogenbosch. Tot zijn opvolger benoemde de raad de heer M. Quint, referen daris ter secretarie van Den Bosch. De nestor van het corps consulaire in ons land, de heer A. Ariens Kanpers te Am sterdam, die reeds 46 jaar de belangen van de Zuid-Amerikaanse republiek Bolivia be hartigt, vierde Woensdag zijn tachtigste verjaardag. De nationale herdenking van alle oor logsslachtoffers, gevallen in Nederland, in de kampen en in Indonesië, zal dit jaar worden gehouden op 26 December. De krijgsraad in Den Haag heeft de 24-jarige soldaat K. F. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 voor waardelijk. F. had als schrijver op een bureau in Duitsland van de „Northern Army Group" een valse pas geschreven voor een 15-jarig Duits meisje, dat hij naar Neder land wilde meenemen. De 21-jarige soldaat A. B., die het formulier voor de pas had weggenomen, kreeg 2 maanden, waarvan 6 weken voorwaardelijk. Een vijfentwintigjarige dame, die op de Kleine Houtweg fietste, kreeg een van de stokken, waarmee enkele jongens naar kastanjebomen gooiden, tegen haar hoofd, waardoor een bloedende wond ontstond. Na dat een arts de wond had gehecht, kon de fietsster haar tocht vervolgen. Vandaag, 1 October, is mejuffrouw Kuintje Meyer vijentwintig jaar als hulp in de huishouding in dienst bij mevrouw A. B. H. Posthumus Meyjes Muller, Anna van Bu- renlaan 36, te Haarlem. Zij ontving ter ge legenheid van dit zilveren jubileum de bronzen médaille van de huisorde van Oranje Nassau. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur mej. A. K. Gomperts te Bentveld en de heer A. Stoop te Bloemen daal; voor het propaedeutisch examen voor elect'rotechnisch ingenieur de heren D. B. Bus te Heemstede en P. B. van der Esch te Spaarndam; voor het propaedeutisch examen voor mijningenieur de heer B. A. Maat te Haarlem. Met ingang van 1 October is benoemd tot luitenant-generaal waarnemer chef van de Luchtmachtstaf, de generaal-majoor waarnemer A. Baret'ta, thans plaatsvervan gend chef Luchtmachtstaf. Tot generaal- majoor, plaatsvervangend chef Luchtmacht staf, is benoemd de commodore vlieger J. H. van Giessen, thans sous-chef Luchtmachi- staf. Voorts is de commandant van de tac- vlieger waarnemer J. L. Zeegers, benoemd tische luchtstrijdkrachten, de commodore tot generaal-majoor vlieger waarnemer. De internationale pluimvee- en pels- dierententoonstelling van Ornithophilia wordt op 6. 7 en 8 November in de jaar beursgebouwen te Utrecht gehouden. Zij zal tevens de tweede tentoonstelling zijn van jonge dieren, die door deze vereniging wordt georganiseerd. Prof.' dr. ir. F. Ph. A. Tellcgen heeft het ambt van bijzonder hoogleraar in de Thomistische Wijsbegeerte aan de Technische Hogeschool te Delft aanvaard met een rede over: „Aard en zin van de technische bedrij vigheid". Negen maanden gevangenisstraf is ge- elrt tegen een inwoonster van Piershil. wie ten laste was gelegd dat zij haar auto in brand had gestoken om de verzekeringssom in handen te krijgen. Zij stond voor het gerechtshof in Den Haag terecht, nadat de rechtbank haar had vrijgesproken. Prof. dr. A. L. Hulst heeft afscheid ge nomen als directeur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Het be stuur bood hem een gouden herinnerings penning aan. Een zeer heldere vuurbal zweefde op Maandagavond 28 September omstreeks halftwaalf boven Nederland en verdween in Westelijke richting. De sterrewacht Son- nenborgh te Utrecht stelt toezending van nadere gegevens omtrent schijnbare hoogte, helderheid, kleur, richting en tijdsduur van het verschijnsel zeer op prijs. Het Humanistisch Thuisfront heeft in Amersfoort een nieuw militair tehuis, het „Adlerhuis" geopend in aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in de provin cie Utrecht, de burgemeester van Amers foort en tal van andere burgerlijke en mili taire autoriteiten. Het Tweede kamerlid de heer E. Vermeer hield de openingsrede. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Heemstede van de Katho lieke Middenstands Bond organiseert voor d leden een klaverjas-avond, welke Dinsdag 6 October in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg gegeven wordt. Over het onderwerp „Wereldarmoede en Gods rijkdom" komt morgen. Vrijdagavond prof. K. Dijk uit Amsterdam in de Gerefor meerde kerk van Bennebvoek spreken. Het kerkkoor verleent medewerking. BRUSSEL, (ANP) Gisteren zijn te Brussel besprekingen gevoerd tussen de staalfirma Ougree-Marihaye en de Ant werpse verlader der Zweedse ertsen. Naar „De Nieuwe Gids" verneemt zou men tot een accoord zijn gekomen en zullen de verzënders, de overlader en de binnen scheepvaart de thans geldende tarieven verlagen. Naar het blad schrijft, bedraagt het Bel gische binnenvaarttarief voor het vervoer van Zweedse ertsen op het ogenblik frs. 32 per ton. Het Rotterdamse tarief zou frs. 29 bedragen. Volgens „De Nieuwe Gids" hebben de arbeiders van Ougree-Marihaye openlijk het voornemen van de directie via Rotterdam in te voeren, afgekeurd. De arbeiders zien hierin een bedreiging van hun levenspeil en de Belgische eco nomie.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11