ERRES RADIO ruimtelijke weergave C j Kameropera's in Amsterdam Wereldnieuws PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Snuif en wrijf •TH i^r-n De radio geeft Vrijdag Haagse Kunstmaand Kamercommissie ever de belastingverlaging Speciale radiozender in Indonesië Nederlandse bijdrage tot UNO-werk 28 millioen ^iocU ió Uet zo HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Muzikale éénacter van Ern. Wolf Ferrari EEN BRIL VAN K E lP DAT IS GOED GEZIEN Thans onder het motto Van pluche en plastic V.S. hel oen Frankrijk met 385 millioen Bod op maatschappij in liquidatie Amsterdamse Toneelprijs niet toegekend Christchurch Race Fabriek van Jamin gaat weg uit Rotterdam 17.6 millioen aan militaire hulp voor Korea Hoogovens draaien nog volop Gewicht van de lucht n in totaal iets meer dan 86 kilogram weegt. U zult waar schijnlijk niet bij machte zijn een dergelijk gewicht met één arm op te heffen? DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 ADVERTENTIE Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Volksuniversiteit te Am sterdam had men de kameropera Came- rata, onder artistieke leiding van Max van Doorn, uitgenodigd in de hoofdstedelijke Stadsschouwburg op te treden. Zo kwam het er dan eindelijk ook eens van, dat dit te Amsterdam geDoren en getogen en semble voor het eerst in zijn eigen stad voor het publiek kon komen en dat nog wel in de weidse ruimte, waar men ge wend is een luxueus operabedrijf aan het werk te zien en waar de bazuinstoten van Verdi's brillante Aïda-partituur nauwelijks verklonken waren. Het was een uitzon dering en het zal wel een uitzondering blij ven. Naar karakter, beperkte orkestbezet ting en doelstelling hoort Camerata in een intiemere omgeving thuis en heeft zij haar taak overal in den lande waar de grote opera zelden of nooit optreedt. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat dit bescheiden ge zelschap voor het „grote" Amsterdam te gering zou zijn het ware trouwens te ho pen, dat in de hoofdstad naast de grote opera ook de intiemere, komische opera (hoofdzakelijk het genre waar Camerata zich op toelegt) leefbaar was. De Amsterdamse avond van Camerata was aan een reprise van de tragedie „Het Medium" van Meuotti en aan de première van de muzikale éénacter „Het geheim van Suzanna" van Ermanno Wolf Ferrari ge wijd. „Het Medium" werd ten tonele ge bracht in dezelfde bezetting ah die van het vorige seizoen, waarover wij toendertijd geschreven hebben. Wij kunnen daarom thans volstaan met de prestaties van de twee hoofdfiguren te releveren: de mar kante titelrol van Jeanne van de Rosière, en de Monica van Elisabeth Glastra van Loon, die een zeldzaam gave interpretatie van de moeilijke dochter-partii te zien en te 'noren gaf. „Het geheim van Suzanna" is een van de vele intermezzi en komische opera's in intieme stijl, die Wolf Ferrari ons heeft nagelaten. Nadat hij zich niet zonder suc ces gewaagd had aan de veristische opera a la Puccini met zijn „Juwelen van de Ma donna" (welk stuk destijds ook in Holland is uitgevoerd), heeft deze componist zijn kracht gezocht en ook gevonden in een genre, dat geënt is op en verwant aan de oude Italiaanse opera-buffa. Wat betreft eenvoud van gegeven en bezetting één zangeres, één zanger en één levende stomme knecht" komt hij „La serva Padrona" van Pergolesi wel zeer nabij. Zijn muziek heeft het vriendelijk lyrische karakter van de laat-romantiek, ze is on gedwongen, Italiaans melodieus en op haar tijd ook fijn spiritueel; bel-canto in gere serveerde en beschaafde vorm. Het gege ven is te onnozel cm na te vertellen, maar de charme van de muziek echte vocale muziek heeft een boeiende kracht, die het werkje tot een succes maakt. De bas-bariton David Hollestelle maak te er zijn opera-debuut mee. Daar hij vol- ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus keel of borst weg met Éat 1 op gelegenheid had om zijn fraaie geluid in dankbare cantilenen te laten horen en hij daarenboven met een voortreffelijke dictie zijn partij een markant reliëf gaf, kon dit eerste optreden vocaal althans zeker een succes genoemd worden. Ge ijkte opera-allures zijn Dora van Doorn- Lindeman vreemd, maar zij is een zangeres van voornaam gehalte en dat kon zij in haar rol van Suzanna overtuigend aan tonen. Nina Bergsma was in de pantomi mische partij van de knecht een zeer ver makelijke figuur. Max van Doorn, die het libretto in het Nederlands vertaalde en de partituur voor zijn bescheiden orkest pasklaar maakte, dirigeerde met vaste hand. Zijn strijkers- bezetting zal echter nog in het werk moe ten groeien en zou vooral goed doen ook „Het Medium" neg eens duchtig onder handen te nemen. Overigens werd er met smaak en toewijding gewerkt. Het décor van Wim Vesseur was zeer te prijzen en in zijn regie waren aardige vondsten. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE HILVERSUM 1, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.10 Platen. 8.30 Mededelingen. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Volks muziek. 12.30 Land- en tuinbouwm de de lingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline-ensemble. 13.45 Platen. 14.00 Voordracht. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Bas, bariton en piano. 16.47 Platen. 17.30 Militaire reportage. 17.45 Ties programma. 18.00 Platen. 18.05 Koorzang. 18.30 viool en Mozartvleuge1 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest, vocaal en semble en solist. 21.30 Terug naar Athene of voor 't eerst er heen. 21.45 Militair orkest. 22.15 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Salonorkest. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM H. 293 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kin deren en mensen, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Lichte muziek. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Vocaal kwartet. 14.50 Voordracht. 15.10 Nederlandse speelmuziek. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Amusements muziek. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17 40 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Feli- taties. 18.45 Wij roeren de trom, toespraak. 19.00 Koorzang. 19.15 Orgelspel. 19.30 Wat wij Vrijzinnige Protestanten geloven, cau serie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Verdraagzaam heid, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Verslag van het Congres van de Engelse Arbei derspartij te Margate. 21.40 Platen. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. TELEVISIE (NCRV) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; EHBO voor dieren; Wat, waar, wanneer", wed strijd; Zeven vrouwen, TV-spel; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Platen. 20.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universi teit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de Weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.) GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR De Haagse Kunstmaand, die van 10 Oc tober tot 8 November zal duren, heeft dit jaar tot motto „Van pluche en plastic". Het Haags Cultureel Centrum wil in de komende maand aldus het „voorheen en thans in de kunst" belichten. Een tentoon stelling in het Gemeentemuseum zal de bezoeker laten zien, hoe een gezin om streeks het jaar 1900 zijn woning had in gericht en hoe de hedendaagse flat of wo ning in moderne stijl is gemeubeld. De Kunstmaand heeft een ouverture. Op 8 October zal Hans Henkemans in Diligen- tia 24 préludes van Debussy spelen als voorspel van het eigenlijke programma. Op Zondag 11 October zal het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel in dezelfde zaal optreden met „Plu che en plastic in de koorzang". Hetzelfde „materiaal" wordt op Dinsdag 13 October in de danskunst „verwerkt". Het Ballet Recital van Sonia Gaskell zal dan in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een voorstelling geven, waarbij onder meer de première van „Dansflitsen" van Sem Dresden op het programma staat. De Haagse Comedie zal op Zaterdag 17 October in de Koninklijke Schouwburg het toneelstuk „Mijn kleine Sheba, kom terug" van William Inge opvoeren. Op de zelfde dag wordt in de Vrije Academie een openbare conferentie gehouden over de vormgeving in plastic. Op Dinsdag 20 October spreekt de heer G. R. Kruissink over „Le Chat Noir en Le Lapin Agile, het ontstaan en de bloeitijd van het Franse litteraire cabaret". Edith Fraterman zal op deze avond, die wordt gehouden in de aula van het Gemeente museum, chansons vertolken. In de Rol zaal spelen de violist Herman Krebbers, de cellist Samuel Brill en de pianist Marinus Flipse op Donderdag 22 October werken van Debussy, Kodaly en Saint-Saëns. Zaterdag 24 October dragen Albert Vogel en Jantien van Eek respectievelijk „De Vlinder" van Tsjechow en moderne Franse poëzie voor. Simon Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt besteden op Woensdag 28 October in de aula van het Gemeentemu seum aandacht aan de humor van twee generaties. „Pluche en plastic in de symphonische muziek" wordt uitgevoerd door het Resi dentie-Orkest onder leiding van Henri Tomasi in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op Vrijdag 30 October en op Donderdag 5 November geeft de Neder landse Opera de première van „De ver kochte bruid" van Smetana. Met een feest in het Gemeentemuseum wordt de Kunstmaand op Zaterdag 7 No vember besloten. PARIJS (A.F.P.) De Franse en Ame rikaanse regeringen hebben een overeen komst gesloten, die voorziet in het voor 31 December 1954 door de Verenigde Staten beschikbaar stellen van een bedrag van ten hoogste 385.000.000 dollar voor hulp verlening aan de Franse unie-strijdkrach ten in Indo-China, opdat deze de strijd tegen de Vietminh krachtiger kunnen voeren. Nadat diverse onderhandelingen met andere maatschappijen zijn gevoerd over overneming van het bedrijf der N.V. Java Sumatra Handelmaatschappij, die alle op niets zijn uitgelopen en die geleid hebben tot liquidatie per 1 Augustus 1953, is de laatste weken een bod binnengekomen van de Centrale Trust Compagnie van 10 pet en in het gunstigste geval van 15 pet. van het kapitaal. Deze mededeling werd Woensdag van bestuurszijde aan aandeelhouders verstrekt in de algemene vergadering, waarin ver slag werd uitgebracht over het boekjaar 1952. Aandeelhouders toonden zo grote be langstelling voor het nieuwe gezichtspunt, dat besloten werd de mogelijkheden hier van te onderzoeken. Met nadruk verklaarde het bestuur ech ter, dat dit een allesbehalve eenvoudige aangelegenheid zal zijn. Het bod is name lijk alleen voor uitvoering vatbaar, als de maatschappij nog bestaat. Zij verkeert evenwel in liquidatie en een liquidatie kan krachtens de wet niet ongedaan worden gemaakt. Dit kan alleen gebeuren indien aandeelhouders tezamen een desbetreffend request tot de rechter richten. Dit is echter een zeer moeilijke procedure en zou zelfs een novum betekenen. Bovendien zou 90% van de aandeelhouders zich vóór het plan moeten uitspreken. Verschenen is het verslag der commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot verlaging van inkomsten en loonbelasting. Nagenoeg algemeen juichte men de in diening van dit wetsontwerp toe. De daar in vervatte belangrijke belastingverlaging vormt een goed passende afronding van het reeds ingediende complex van belasting- ontwerpen en brengt daar in een even wicht, dat in het oorspronkelijke plan werd gemist. In het bijzonder met de tegemoet koming aan de middengroepen was men zeer ingenomen. Vele leden betreurden het, dat van deze gelegenheid geen gebruik is gemaakt het systeem van de kinderaftrek opnieuw te bezien. Het wilde hun voorkomen, dat de huidige kinderaftrek uitermate willekeurig is en een afdoende motivering van het ge kozen stelsel niet kan worden gegeven. Enige dezer leden spraken er hun leed wezen over uit, dat het verschil in belas tingdruk tussen gehuwden en ongehuwden volgens het voorgestelde tarief wederom zal worden vergroot. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de moéizaam individueel bijeengespaarde geleden maatschappelijk een zeer belang rijke functie vervullen. Konden sommige leden met inachtneming van het vorenstaande wel instemmen met het voorstel van de regering om de loon- en inkomstenbelasting voor de lagere en middelgrote inkomens te verlagen, zij stonden afwijzend tegenover het voorstel ook de belasting op de hogere inkomens te verminderen. Ongehuwden met een netto inkomen van 15.000 en gehuwden met en zender kinderen met daarmee correspon derende inkomens behoeven niet te worden tegemoet gekomen met een belastingver laging, terwijl voor belastingplichtigen met een netto-inkomen van 100.000 een belastingverhoging op haar plaats zou zijn. Naar het inzicht van deze leden ware het juister alle gratificatiën, tantièmes en andere beloningen, welke in de regel slechts eenmaal of eenmaal per jaar wor den toegekend, tot een zeker bedrag vrij te stellen van belasting, waarbij dan bij" de vaststelling van dit bedrag rekening kan worden gehouden met het aantal kinderen. Op voorstel van de jury voor de Toneel- prijs<-1953 der gemeente Amsterdam die bestond uit de dames Caro van Eyck en dr. E. F. Verkade-Cartier van Dissel, de heren A. Defresne, mr. W. Bakhuys Rooze- boom en B. Stroman hebben burge meester en wethquders besloten deze prijs, groot 2000, niet toe te kennen. Er waren 52 werken, die in 1950, 1951 en 1952 moes ten zijn voltooid, ter beoordeling ingezon den. Op voordracht van dezelfde jury had den B. en W. aan mr. Abel J. Herzberg op- di-acht verleend om, in samenwerking met een regisseur, een toneelstuk te schrijven. De heer Herzberg heeft deze opdracht te zamen met Albert van Dalsum volbracht. Het thans aanvaarde stuk is getiteld: „Herodes". B. en W. hebben besloten het voor de toneelprijs-1953 bestemde bedrag van 2000 beschikbaar te stellen voor twee andere opdrachten. De Indonesische P.T.T. zal voor de duur van de Christchurch-race een radiozender ter beschikking stellen, waardoor men niet alleen in, maar ook buiten Indonesië de race zal kunnen volgen. Deze 30 kilo-Watt zender zal ook in Europa te horen zijn. De zender blijft in dé lucht van één uur vóór de start van de deelnemers tot aan het einde van de race. Radio Republiek Indonesia, de pers- bureaux P.I. Aneta en Antara, de Garuda Indonesian Airways en de K.L.M. zullen aan de uitzendingen meewerken. In Europa is de zender te horen van 8 tot 11 October op 19.345 mega cycles (-15.51 meter). Nu de suikerbietencampagne in West Zeeuwsch Vlaanderen op volle toeren gaat draaien blijkt, dat er gebrek aan bieten stekers is. Belgische arbeiders worden per bus aangevoerd. De n.v. C. Jamin, die aan de Hugo de Grootstraat te Rotterdam een fabrieks complex heeft, gaat Rotterdam verlaten. Het complex is onteigend om uitvoering te kunnen geven aan het stadsplan voor deze omgeving. B.' en W. delen thans de raad mee, dat het in de bedoeling lag, dat Jamin op een terrein in de Spaanse Polder een nieuw bedrijf zou stichten. Hiertegen had Jamin bezwaar. Daar Jamin reeds grond buiten de gemeente heeft gekocht menen B. en W. in het vertrek van deze industrie uit Rotterdam te moeten berusten. Jamin" had als schadevergoeding bij overplaatsing van haar bedrijf naar de Spaanse Polder een bedrag van ruim 27 millioen gulden gevraagd en bovendien verscheidene voorwaarden gesteld. Toen B. en W. lieten weten geruime tijd nodig te hebben om zich over deze materie uit te spreken, heeft Jamin daarop bericht, dat zij in nader overleg geen heil meer zag en zich genoodzaakt achtte zich tot de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting te wenden, hetgeen inderdaad gebeurd is. Zij vroeg aan de minister een snelle af wikkeling van de onteigening en uitbeta ling van de vergoeding en tevens van een voorschot daarop, teneinde met de bouw van een nieuw bedrijf te Oosterhout een begin te kunnen maken. De onteigening wordt nu afgewikkeld door de minister, die reeds deskundigen heeft benoemd teneinde de schadevergoe ding te taxeren. Ook heeft de minister aan het verzoek tot uitbetaling van een voor schot gevolg gegeven. Generaal Matthew B. Ridgway (links) wenst generaal John E. Huil een goede reis. Generaal Hull is de nieuw benoemde opperbevelhebber in het Verre Oosten. Hij is de opvolger van generaal Mark W. Clark. Uit de verschillende hoofdstukken van de rijksbegroting 1954 blijkt, dat Neder land het volgend jaar ongeveer 28 millioen gulden zal besteden voor uitgaven, welke verband houden met het Nederlandse lid maatschap van de UNO en haar gespeciali seerde organisaties. Hierin is begrepen een bedrag van ruim 17,6 millioen voor mili taire hulpverlening aan Korea. Na de militaire hulpverlening aan Korea vormt de bijdrage aan de internationale technische hulp het grootste bedrag, na melijk 2,28 millioen, waarbij nog gerekend kan worden een bedrag van 100.000 gulden voor opleiding van Nederlandse landbouw- éxperts, alsmede een bedrag van 172.600 gulden, zijnde de kosten van het bureau internationale technische hulp te 's-Gra- venhage, dat de uitzending van Nederland se deskundigen en de ontvangst van bui tenlandse studenten regelt en stimuleert. Voorts is een bedrag van ruim 1,5 mil lioen uitgetrokken voor deelneming aan het internationale beveiligingssysteem van de Noord-Atlantische luchtroute onder auspiciën van de ICAO, de internationale burgerluchtvaartorganisatie der Verenigde Naties. Overige belangrijke posten zijn: contri butie Verenigde Naties 1.933.000, contri butie internationale arbeidsorganisatie (ILO) 268.000, contributie wereldgezond heidsorganisatie (WHO) 457.000, contribu tie voedsel- en landbouworganisatie (FAO) 433.900, contributie internationale burger luchtvaartorganisatie (ICAO) 300.000, con tributie UNESCO 430.000, contributie we reldpostunie (UPU) 25.000, contributie in ternationale verreberichtgevingsunie (ITU) 50.009, bijdrage vluchtelingenzorg 406.000, bijdrage internationaal kindernoodfonds (UNICEF) 150.000, kosten internationale conferenties 464.000, kosten permanente delegaties (New York, Genève) 553.145. 36. De door Joris losgelaten leeuwen ver oorzaakten nogal wat opschudding. Overal, waar zij binnengingen, zag men even later hevig opgewonden lieden naar buiten springen. Ook Panda en de Mogol voelden een dringende behoefte aan een plek, waar geen leeuwen konden komen. „Laat ons het voorbeeld volgen van die Goedbloed- schavuit," stelde de Mogol voor, „als leeu wen los zijn, is een kooi de veiligste plaats, want waar men een leeuw kan binnenhou den, kan men hem ook buitenhouden." Zij stonden juist met hun rug tegen de wagon van tamme Leo gedrukt, zodat zij niet ver hoefden te zoeken naar een stevige schuil plaats. Resoluut maakte de Mogol de deur open, want voor de tamme, brood en knof look etende leeuw behoefde niemand te vrezen. „Ziezo," zei de Mogol, „hier zitten we goefi, maar eerst moet die onuitstaan bare knoflook-eter er uit; ik kan zijn adem niet verdragen." En met deze woorden schopte hij de arme Leo onbarmhartig de deur uit! „Tjonge," dacht Panda, „nu zijn alle leeuwen los! Wat moet dat worden?!" Afscheid van dr. F. H. F ent ener van Vlissingen in jaarvergadering „Een achteruitgang van de bedrijvigheid in de staalindustrie, zoals in Amerika, valt in Nederland gelukkig nog niet te consta teren. Terwijl in andere Europese landen op een lagere capaciteit wordt gewerkt, draaien de Hoogovens nog volop", aldus ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. in de Woens dag gehouden jaarvergadering. Een aandeelhouder wilde weten hoeveel de maatschappij aan vennootschapsbelas ting verschuldigd is, met het oog op de komende belastingverlaging. Het bestuur wenste dit bedrag echter nog niet te ont hullen. Men onderhandelt nog met de fis cus over de grootte van het bedrag en wenst niet op een beslissing vooruit te lopen. Volgend jaar zal opnieuw worden bezien, of het wenselijk is dit bedrag te publiceren. De contributie aan de Europese Kolen- en Staalgemeenschap is in het afgelopen jaar gering geweest. Dit jaar zal echter circa 2 millioen moeten worden betaald. De lagere cementproductie is een gevolg van een langere stilstand in de bouwnijver heid gedurende de wintermaanden. De reserve voor diverse belangen is een vrije reserve. Aan het eind van de vergadering nam ir. Ingen Housz afscheid van dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen, die voor de laatste keer de vergadering presideerde. Van de oprichting der Hoogovens af heeft hij de belangen der vennootschap behartigd. De president-directeur gewaagde van de grote durf en moed van de scheidende voorzitter van de raad van commissarissen en be dankte hem voor alles wat hij met zijn constructieve geest voor de Hoogovens heeft gedaan. De heer Fentener van Vlis singen blijft als commissaris aan de ven nootschap verbonden. Franco. Generaal Franco heeft Woensdag verklaard, dat door het tekenen van de Amerikaans-Spaanse verdragen een einde is gemaakt aan een ernstig hiaat in de verdediging van het Westen. De verdragen zijn ,,'n belangrijke overwin ning", die de zaak van vrede versterkt tegen het communistische gevaar, aldus Franco in een boodschap aan het Spaanse parlement. Samenwerking met het buitenland is nodig, aldus Franco, om Spanje te helpen bij het in orde brengen van zijn defensie. Ook zeide Franco, dat Spanje niet onverschillig kan staan jegens de verdediging van het Westen. Mannentaal. Premier Malan heeft op een nationalistische bijeenkomst in de Kaap provincie verklaard, dat Zuid-Afrika de monarchie met een meerderheid van één stem zou kunnen afschaffen en een republiek zou kunnen worden zonder Engeland te raadplegen. Zuid-Afrika is een souvereine, onafhankelijke staat. Het maakt als gelijkberechtigd lid deel uit van de UNO, maar afgewacht moet overigens worden hoe veel langer het nog lid zal blijven, aldus de premier. Ministers. De Britse eerste-minister Chur chill, en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zijn Woensdag per vliegtuig in Londen aangekomen, Chur chill uit de Franse Rivièra en Eden uit Griekenland. De eerste-minister zag er gebruind en gezond uit. Hij begaf zich na aankomst onmiddellijk naar Dow- ningstreet 10. zijn ambtswoning in Lon den. Eenige tijd later kwam Eden op het vliegveld van Londen aan. Eden zeide, dat hij weer in staat was te werken. Hij zeide nog niet te weten of hij zijn werk zaamheden onmiddellijk in volle om vang zou hervatten. Coureur. De voormalige Duitse autoren ner Manfred von Brauchitsch is Dins dag in zijn villa te Kempfenhausen aan het Starnberger meer (Opper-Beieren) gearresteerd. Volgens zijn vrouw be vatte het arrestatiebevel de beschuldi ging van „hoogverraderlijke en onder mijnende activiteit". Von Brauchitsch was in Mei reeds een week in arrest genomen. Hij is voorzitter van het „comité voor eenheid en vrijheid in Duitse sport" in Oost-Berlijn. Dit comité wordt in de Bondsrepubliek als een communistische mantelorganisatie beschouwd. Atoomvliegtuig. De Lockheed Aircraft Corporation te Burbank in Californië is bezig met het ontwerpen van een vlieg tuig, dat door atoomenergie wordt aan gedreven. Dit is door een woordvoerder van Lockheed meegedeeld. Met 450 gram uranium als brandstof zou een vliegtuig tachtig maal rondom de aarde kunnen vliegen. Een der grootste moei lijkheden is de bescherming van de be manning tegen straling. Mau Mau. Volgens een woordvoerder van het Britse leger is de toestand te Nairobi de afgelopen week sterk verslechterd. Met het oog hierop is een bataljon Brit se troepen uit de Rift-vallei naar de hoofdstad overgebracht. Kleine groepen van de Mau Mau maken strooptochten door de stad en Dinsdag nog werden bij daglicht in drukke straten drie over vallen gepleegd. In de omgeving van Nyeri werden Dinsdag vijf personen door de Mau Mau in een hinderlaag gelokt en gedood. Opvolger. President Eisenhower heeft Woensdag gouverneur Earl Warren van Californië benoemd tot opperrechter der V.S. Warren volgt Fred Vinson op, die drie weken geleden aan een hartaanval overleed. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. Warren is republikein. Premier. Tot nieuwe minister-president van de regering van de West-Duitse staat Württemberg-Baden is door de grondwetgevende vergadering benoemd dr. Gebhard Miiller, voorzitter van de Christelijk-democratische fractie in de Landdag. De oude regering van dr. Reinhold Maier van de vrije democrati sche partij, die uit sociaal-democraten, vrije democraten en vertegenwoordigers van de vluchtelingenpartij bestond, was Woensdagmorgen afgetreden. Het feit, dat de Christen-democraten bij de on langs gehouden Bondsdagverkiezingen als de sterkste partij uit de bus kwa men, heeft tot de regeringswijziging aanleiding gegeven. 4 nVFRTFHTlE BARTtt00R!S*STRAAT 20 TEL. 13439 ROSLEDEREN JASSEN ƒ155.— Clark Gable zal prijzen uitreiken van Europese danskampioenschappen Het comité, dat de Europese danskam pioenschappen op 2 October te Schevenin- gen organiseert, heeft bericht gekregen dat Clark Gable die avond bereid is gevon den om de prijzen uit te delen. Als kleine jongen had ik de vaste over tuiging dat een voetbal steeds lichter werd, naarmate hij harder werd opgepompt, dus naarmate hij meer lucht bevatte. En omdat ik graag hard en vèr wilde kunnen schie ten, pompte ik m'n voetbal onmatig hard op, zodat hij een sprekende gelijkenis kreeg met een ei van onregelmatige vorm en het ventiel met geen moge- lijkheid op zijn plaats kon worden gewurmd. Maar ver der speelden we toch plezierig met dat ei, dat op het veld en in de lucht de meest on waarschijnlijke zigzag banen en effecten vertoonde, tot wanhoop der doelverdedigers. De fout in onze redenering was duide lijk: een harde bal, dus een bal met gro tere veerkracht, leent zich beter voor schieten dan een bal met minder veer kracht. Maar het gewicht speelt hierbij een geringe rol, want een hard opgepompte bal wordt zelfs zwaarder, inplaats van lichter. Hiji bevat immers méér lucht en ook lucht heeft gewicht, al plegen we dat in het dagelijks leven te verwaarlozen. Wat denkt u bijv. dat de totale hoeveel heid lucht in uw huiskamer weegt? Enige grammen, of als wc erg royaal zijn met onze schatting enkele onsen? Het ge- ivicht van deze onzichtbare en nauwelijks v.'aarneembare stof zal u werkelijk mee vallen'. Laten we maar eens gaan cijferen. Een liter lucht weegt practisch niets, nl. nog geen 1,3 gram bij standaard temperatuur en druk. Laten we het gemakshalve daar om maar houden op 1,2 gram. Maar dan weegt één kubieke meter lucht reeds 1,2 kilogram. En wanneer uw huiskamer 6 m. lang, 4 m. breed en 3 m. hoog is, bevat zij 72 kubieke meter lucht, die Dit zuivere gewicht van de J lucht is uiteraard iets anders dan de druk die door de atmosfeer wordt uitgeoefend. De atmos ferische druk wordt nl. veroorzaakt door de totale luchtkolom welke op één vier kante cm. van het aardoppervlak, van u, of van elk ander voorwerp rust. I) moet zich dus voorstellen dat op elk deel van uw lichaam een luchtkolom drukt, die tot ver in de stratosfeer reikt. Deze druk be draagt normaliter 1 atmosfeer. Heeft u nu enig idee van de totale druk, die uw lichaam dagelijks heeft te torsen? Het is werkelijk formidabel! Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2