Een jaar gevangenisstraf, waar van 10 maanden voorwaardelijk j^ttesibcir>g Indrukwekkende manifestatie voor politieke eenwording Nog slechts zestienduizend krijgsgevangenen in Sovjet Unie Warmonder tol verdwijnt Agenda voor Haarlem Het bloed kruipt waar het niet gaan kan Eis tegen N.E.S.B.-leiders: Van Tienen: „Als ik vrijkom ga ik door met de beweging C .M.Cversterkte positie Geen verzetsfilm in „Hollywood-sfeer" Loonsverhoging en indexcijfers Schuman, Spaak en De Gasperi zullen pleiten voor Politieke Autoriteit Duitse Rode Kruis: Vragen van Kamerlid 3 Verrassing bij ontruiming van Leidse krotwoning Dames! Vooral nu Voldoening over vrijlating melkprijzen Protest van Expoge Het komende Europa-congres ia Den Haag: De N.Sc-busdienst Praktijk der vergunning verlening in het geding Bende-actie allereerst anti-communistisch DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 In het gistermiddag voortgezette straf proces tegen de leiders van de N.E.S.B. heeft de president van de Amsterdamse rechtbank twee getuigen a décharge ge hoord. (De officier van justitie had geen gëtu igen opgeroepen De getuigen a décharge waren twee le den van het hoofdbestuur van de „Euro pese Sociale Beweging", waarvan het secretariaat in Malmö is gevestigd. Zij waren professor Maurice Bardeche uit Parijs en dr. Perengdahl uit Zweden. Zij verklaarden dat de beweging geen rassen discriminatie kent en geen ïeiderspri-neipe huldigt, althans niet in de vorm van het nationaal socialisme. Aan beide getuigen stelde de officier van justitie de vraag, of zij op de hoogte waren geweest van de activiteit der voormalige N.S.B. in Neder land. Beiden antwoordden, dat zij hiervan weinig afwisten. Requisitoir „De justitie heeft deze zaak niet opge blazen", zei mr. Hollander in zijn requi sitoir. „Men kan slechts zeggen, dat er in dit proces sprake is van een weinig voor komend misdrijf. Hier staan twee ver dachten, die beiden na de bevrijding te recht hebben moeten staan voor hun aan deel in het leed, dat ons volk tijdens de oorlog heeft ondergaan. Zij hebben zich weer in de politiek begeven, kort nadat zij hun straf hadden ondergaan. De demo cratie moet front maken tegen diegenen, die de regels van het spel niet hoog hou den". Mr. Hollander achtte de verklaringen der buitenlandse getuigen van weinig be tekenis, omdat zij de N.S.B. niet gekend hebben. Hij noemde daarna een aantal punten van overeenkomst tussen de N.E.S.B. en N.S.B. „Ook de N.S.B. is vroeger verschenen met een blad „Alarm". De N.E.S.B. colpor teerde de laatste tijd met een periodiek, dat dezelfde naam draagt. Bij het voor onderzoek heeft Van Tienen verklaard dat hij de N.S.B.-blaadjes niet kende en niet geweten had, dat Mussert ook een blaadje Een van de meest beruchte, van de schaarse in ons land nog resterende, ver- keerstollen, namelijk het Warmonderhek, gaat binnenkort verdwijnen. Nadat jaren lang gepoogd is door juridische listigheden deze ergernis voor het verkeer naar een der belangrijkste watersportcentra in het Westen des lands, de Kaag, op te heffen, is thans overeenstemming bereikt over af koop van de tolrechten. Vroeg de eigena resse van de tolrechten aanvankelijk een bedrag van een millioen gulden, in de raad van Warmond is gisteren meegedeeld dat de belanghebbende partijen elkaar gevon den hebben op een bedrag van ongeveer drie ton. Vele maanden lang is over deze afkoopsom onderhandeld. Bij het verdwijnen van de tol zal tevens de brug, waarbij de tol geplaatst was, wor den verbeterd zodat Warmond in alle op zichten een goede toegangspoort krijgt. Stapels bankbiljetten tussen de lompen Gistermorgen is personeel van de Leidse gemeentelijke reinigingsdienst begonnen met het ontruimen van een krot in de Slik- steeg, een zijsteeg van het Noordeinde, dat met de beste wil van de wereld geen woning meer genoemd kon worden. In dit krot woonde de 74-jarige zwerver Flan- drijn, die dezer dagen naar een rusthuis is overgebracht. Men trof de man aan tussen een afgrijselijke hoeveelheid lompen en andere rommel, die de kleine vertrekjes voor het grootste gedeelte vulden. Groot was de verbazing van het personeel van de reinigingsdienst toen uit alle hoeken en gaten van het krot emmers vol muntgeld en stapels bankbiljetten van diverse waar den te voorschijn kwamen. De man bleek letterlijk op kapitalen geslapen te hebben. Zijn bed bestond uit een'dikke laag vod den, waartussen een groot deel van het geld gevonden werd. De meeste van het bankbiljetten waren verteerd en bovendien ongeldig geworden. De zwerver heeftf deze kapitalen waarschijnlijk met bedelen bijeen gebracht. Het staat echter wel vast dat de waarde van de bankbiljetten en het munt geld oorspronkelijk in de duizenden liep. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw banden DONDERDAG 1 OCTOBER Concertgebouw: „Samson", Handel, uit gevoerd door Christ. Orat. Vereniging „Door Zang Vriendschap", 8 uur. Grote Kerk: Or gelconcert door Feike Asma, 8 uur. Brink- mann: Studiever. v. psychical research; prof. dr. G. A. v. d.. Bergh van Eysinga spreekt over: „De mytholog. achtergrond van de Nieuw Testam. wonderen", 8 uur. Vleeshal: Haarlemse architecten exposeren, 7—10 uur. Minerva: Jeanne d' Arc, 14 j., 8.15 uur. City: „Daar komen de tanks", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Berucht, beroemd, be mind", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De groene handschoen", 14 j., 7 en 9.15 uur. Lido: „Min of meer een meer min", alle leeft.. 7 en 9.15 ur. VRIJDAG 2 OCTOBER Concertgebouw: Pianorecital door Stefan Askenase. 8 uur. Stadsschouwburg: „Wien.er Blut", Hoofdstad-Operette, 8 uur. Hotel „Boekenrode", t.o. stat. Heemstede-Aerden- hout: causerie Aesthetische verzorging, inst. v. lichaamscultuur, 2.30 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", 8.15 uur. Luxro: „De terugkeer van Don Camillo", 2, 7 en 9.15 uur. Programma andere biosco pen nog niet bekend. .yy „Alarm" had uitgegeven. Als wij aanne men dat dit waar is, dan moet toch worden opgemerkt, dat hier sprake is van een bij zonder opvallende coïncidentie". Volgens de officier huldigde de N.E.S.B. wèl het leidersbeginsel. „Verregaande brutaliteit" Vervolgens memoreerde de officier, dat Paul van Tienen critiek heeft uitgeoefend op de bijzondere rechtspleging na de oor log. „Ik acht het een verregaande brutaliteit, dat een man als Paul van Tienen, die zelf lid is geweest van de S.S., voort blijft hameren op de uitwassen van de bijzon dere rechtspleging", zei mr. Hollander, die vervolgens enkele uitspraken van de an dere verdachte, mr. Wolthuis, citeerde. Daarin verklaarde mr. Wolthuis, dat hij het neo-fascisme zoekt en dat hij het auto ritaire systeem huldigt. De verdachten heb ben gepoogd een leider te vinden, die geen oud-politiek delinquent is. Zij hebben daartoe contact gezocht met leden van de Tweede Kamer. Deze pogingen zijn echter op een mislukking uitgelopen. Sprekende over de figuur van mr. Wolt huis, zei de officier: „Mr. Wolthuis is een uitermate brutale en onbetrouwbare figuur, die in de oorlog vrederechter is geweest. Hij is bovendien een deserteur. In Septem ber 1944 moest hij zich melden bij de S.S. Toen heeft hij zich echter onttrokken aan de dienst. Van Tienen heeft in de oorlog in zekere zin zijn principes beter uitge dragen". Dat de N.E.S.B. een bij de wet ver boden vereniging is, meende de offi cier buiten kijf te mogen achten. Hij meende, dat een zware straf niet nood zakelijk is. Wel achtte hij het gewenst dat de overheid deze verdachten in het oog houdt. Hij eiste tot slot tegen bei den een jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Dit betekent, dat de verdachten, die zich reeds sedert 22 Augustus in voorarrest be vinden, spoedig na de uitspraak (over veertien dagen) hun vrijheid zullen her krijgen, indien de rechtbank conform de eis vonnis wijst. In de middagzitting kregen de beide verdedigers het woord. Mr. E. F. L. Steyns betoogde, dat de programmapunten van N.E.S.B. en de voormalige N.S.B. verschil lend waren. Hij noemde Van Tienen een idealist en zeide, dat deze geen fanaticus was. Tot slot vroeg hij op juridische gron den ontslag van rechtsvervolging. Naar zijn mening was het Koninklijk Besluit E 102 van Londen onverbindend. Van Tienen vulde dit pleidooi aan. „Tij dens mijn vorige detentie als politiek de linquent", zo zei hij, „werd mij herhaalde lijk gezegd, dat wij ons ten doel moesten stellen ons verleden productief te maken. Wij moesten de fouten van het verleden overwinnen, maar het goede niet over boord werpen. Dit advies heb ik gevolgd. Ik ben overtuigd van de oprechtheid en de juistheid van de N.E.S.B. en wanneer ik straks weer in vrijheid zal zijn, dan zal ik opnieuw mijn krachten in dienst stellen van deze beweging". Het Londense besluit Als toegevoegd raadsman van mr. Wolt huis betoogde vervolgens mr. Th. Muller Massis, dat het eleganter ware geweest wanneer de civiele rechter had uitgemaakt of de N.E.S.B. al of niet als een verboden vereniging moet worden beschouwd. Ook mr. Muller Massis vroeg zich af of het Londense besluit, ook wel genoemd „Be sluit Landsverraderlijke Organisaties" nog rechtsgeldigheid bezit. Hij vroeg de on middellijke invrijheidstelling van mr. Wolt huis, die beloofd heeft zich van iedere po litieke activiteit te onthouden zolang in deze zaak nog niet in hoogste instantie is beslist. Voorts vroeg hij voor ziin cliënt ontslag van re-htsvervolging of vriispraak. De officier betoogde in zijn repliek, dat hij mr. Wolthuis niet geloofde of ver trouwde, wanneer deze betoogde, dat hij zich van politieke activiteit zou onthouden. De rechtbank trok zich daarna in raad kamer terug om te beslissen over het ver zoek tot onmiddellijke invrijheidstelling. Na tien minuten beraad werd dit verzoek geweigerd. Gisteren werd te Rotterdam de jaarver gadering van de Coöperatie Melkcentrale (C.M.C.) gehouden. De C.M.C. exploiteert verschillende melkinrichtingen en zuivel fabrieken en is daarnaast geïnteresseerd bij vele andere ondernemingen op het gebied van melk en zuivel. In het Westen van ons land is de C.M.C. verreweg de grootste leverancier van consumptiemelk. In de jaarvergadering werden de jaar stukken 1952/1953 goedgekeurd. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal leden 11.668. Deze léden leverden 487.229.402 kilogram melk met 3.54°/o vet. Het totaal-bedrag der verkopen bedroeg 124.357.592,86. Via de N.V. Internationale Melkmaatschappij „Intermelk" te Amster dam, waarvan de C.M.C. aandeelhoudster is, werd wederom deelgenomen aan de export van t.b.c.-vrije consumptiemelk producten aan de Amerikaanse autoritei ten in West-Duitsland. Tijdens het verslagjaar kwamen enige fabi-ieksuitbreidingen gereed en versterk te de C.M.C. haar positie voorts door het verwerven van aandelen in verschillende naamloze vennootschappen op het terrein van het melkinrichtingwezen en de zuivel industrie. In de loop van het boekjaar kon aan de leden netto worden uitbetaald 106.120.353,44, hetgeen gemiddeld 21.78 cent per kilogram geleverde melk is. Na afschrijving van 836.562,67 en toevoe ging van 50.000.aan het reservefonds, waardoor dit steeg tot 800.000,res teerde nog 2.474.982, 59 ter vereffening met de leden. In totaal kwam derhalve aan de leden netto 108.595.336,03 of 22,29' cent per kilogram melk af boerderij ten goede. Het jaar 1952/1953 kan een behoorlijk jaar voor de melkveehouderij genoemd worden, ondanks het feit, dat zich in de tweede helft een belangrijke kentering in de melk- en zuivelprijzen voltrok. Het was het laatste jaar waarin de consumptiemelk aan maximumijprijzen gebonden was. Met voldoening wordt in het jaarverslag op gemerkt dat door de vrijlating der melk prijzen in April 1953 gezondere verhoudin gen zijn ontstaan en dat van „prijsexessen", waarvoor in sommige ambtelijke kringen vrees bestond, geen sprake is geweest. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Ex-politièke Gevangenen uit de Bezettingstijd deelt mede, dat het zeer ernstige bezwaren heeft tegen het ver filmen van een gedeelte van de verzets strijd uit de jaren 19401945, wanneer het de duidelijke bedoeling is de te vervaar digen film niet te doen strekken als docu ment voor het nageslacht, doch haar als speelfilm in de handel te brengen. Dit kan niet beantwoorden aan wat het doel van zulk een film moet zijn: het doen aan schouwen van de diepe ernst van het ge pleegde verzet. Het hoofdbestuur is van oordeel dat het blijvend besef van deze diepe ernst door het Vervaardigen van een film in de sfeer van Hollywood allërrhinst is gediend. (Bedoeld wordt de film ..The Ti'ue and the Brave" met Clark Gable, waarvoor op het ogenblik in ons land op namen worden gemaakt). De Stichting van de Arbeid deelt mede: „De mededelingen van de staatssecreta ris van Sociale Zaken terzake van de prijs indexcijfers, welke een rol hebben gespeeld bij de beslissing tot een verhoging der lo nen met 5 procent, hebben enig misver stand gewekt. Bij de in de Stichting van de Arbeid ge maakte berekeningen zijn werkgevers en werknemers uitgegaan van een schatting van de prijsstijging van het gezinsverbruik, gebaseerd op het in 1951 ingestelde natio nale budget-onderzoek. De desbetreffende gegevens waren verstrekt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Nieuwe onderzoekingen, die op het Cen traal Bureau voor de Statistiek hadden plaats gevonden, noopten de deskundigen commissie tijdens haar werkzaamheden deze schatting te corrigei-en. De nieuwe, lagere uitkomst, uitgaande van het bud get 1951, waarop de commissie haar con clusie heeft gebaseerd, bleek vrijwel nauw keurig samen te vallen met de stijging vol gens het bestaande interim-prijs-index- cijfer". ADVERTENTIE Paskleding beter dan Maatkleding! DEMIES WINTERJASSEN I nederland 117.- 192.50 IOLF.AGENCY Tl OLE. AGENCY GROTE HOUTSTRAAT - HAARLEM Het tweede congres der Europese Be weging, dat van 8 tot en met 10 October in Den Haag gehouden wordt, belooft een indrukwekkende manifestatie ten gunste van de eenwording van ons werelddeel te worden. P'aul-Henri Spaak, Robert Schu man, Alcide de Gasperi, Heinrich von Brentano, graaf Coudenhove Kalergi en andere prominenten zullen tezamen met ruim 450 congressisten alle facetten van het integratiestreven aan een diepgaande be schouwing onderwerpen en de publieke opinie daarmee nog sterker doordringen van de noodzaak zo snel mogelijk een Europese Politieke Autoriteit in het leven te roepen. Zulk een politiek gezag interesseert op het ogenblik nog slechts een minderheid, namelijk zes van de vijftien landen in de Raad van Europa, maar juist daarom is het noodzakelijk dat deze Zes zich bezinnen op een zo nauw mogelijk band met de anderen opdat het „Kleine Europa" een aansporend voorbeeld zal kunnen zijn voor de staten, die zich nu nog „op de vlakte" houden ten aanzien der politieke eenwording. De situa tie in de verschillende Europese landen heeft ook de Europese idee in een crisis verzeild doen geraken en ook daartegen zal het congres in het geweer komen. Het wil een tegenoffensief ontketenen om de be zwaren tegen een Europese Unie, die thans weer veelvuldig opgeld doen, te ontzenu wen en aantonen dat de crisis van ons werelddeel slechts te bezweren is door mid del van de eenmaking van Europa. Kentering ten goede? Tegenover de sombere aspecten staan echter ook verschillende hoopgevende ver- BONN (ANP). Opnieuw komen thans kleine groepen Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie in West-Duits'land terug. In de afgelopen dagen zijn ruim 1200 ontsla gen gevangenen in het grenskamp Fried- land bij Göttingen aangekomen en heden werd een nieuwe groep van zevenhonderd verwacht. Andere voormalige gevangenen zijn vrijgelaten naar de Sovjet-zóne van Duitsland, doch het aantal dergenen, die hun familie in het Westen hebben, is veel groter. In vele Duitse families heeft in deze dagen een dramatisch weerzien plaats ge had, nadat over het lot van de gevangenen tien jaren lang onzekerheid heeft bestaan. De uitspraak in dit proces zal volgen op Onder de teruggekeerden zijn ook vrouwen, Woensdag 14 October. Een gewezen luitenant-kolonel van de Luftwaffe, Heinz Nacke, wonende in Frankfort, heeft de tijd na de Duitse nederlaag niet beter weten te besteden dan aan het uilden- ken van een apparaat, waarmee hij zijn schietlust kon botvieren. Op gewone doelen kon Nacke niet met hart en ziel oefenen, het moesten blijkbaar mensen zijn en de sfeer van de „frischer fröhlicher Krieg" moest zo nauwkeurig mogelijk benaderd worden. Dus construeerde hij een filmapparaat, dat een beeld van het front gaf en waarvan de mecaniek reageerde op zijn treffers. Het apparaat wordt nog in de handel gebracht ook die bij de Russische opmars in Oost-Duits- land in gevangenschap waren geraakt. De plotselinge golf van ontslagen heeft nieuwe hoop doen ontstaan in zeer vele Duitse fa milies, die nog verwanten in gevangenkam pen in de Sovjet-Unie vermoeden. Over het aantal van de nog gevangen gehouden Duit sers lopen de schattingen hier nogal uiteen, zo sterk, dat het Duitse Rode Kruis heeft gemeend te moeten waarschuwen tegen ..lichtvaardig gebruik" van cijfers. Het zou volgens de leider van de zoek dienst van het Rode Kruis onverantwoor delijk zijn de, indruk te wekken, dat nog honderdduizenden Duitsers in de Sovjet- Unie gevangen gehouden zouden worden, waar in werkelijkheid slechts op de terug keer van enkele tienduizenden kan worden gerekend. Deze waarschuwing richt zich klaarblijkelijk mede tegen officiële instan ties, die in politieke verklaringen over de houding der Sovjet-Unie jegens Duitse ge vangenen veel te hoge cijfers hebben ge geven. Dr. Adenauer heeft geruime tijd ge leden in de Bondsdag het aantal nog ach tergehouden veroordeelde soldaten in de Sovjet-Unie op ruim driehonderdduizend geschat. De door de regering aan de UNO overgelegde lijst van nog in de Sovjet-Unie vermoede gevangenen omvat echter slechts ruim honderdduizend namen. Volgens de mededelingen van het Rode Kruis staan echter nog slechts 16.000 ge vangenen in Russische kampen in ge regeld briefverkeer met hun familie. Klaar blijkelijk heeft het Rode Kruis zich bij het uitspreken van zijn waarschuwing op dit cijfer gebaseerd. De thans uit de Sovjet-Unie ontslagen gevangenen verkeren over het algemeen in goede lichamelijke conditie, iets wat bij vorige groepen niet het geval was. Dit en het feit, dat de gevangenen in staat zijn gesteld kleine geschenken mee naar huis te nemen, heeft de hoop versterkt, dat deze golf van ontslagen door andere zal worden gevolgd. De terugkeer van zovele veroor deelden vormt in deze dagen het belang- 1 rijkste en meest gelezen nieuws in de Duitse bladen. Bij de reportages over het weer zien met en de lotgevallen van de terug gekeerden sluit men vaak een aanmaning aan de Westelijke geallieerden aan, nu ook „grootmoedig" gratie te verlenen aan de enkele honderden veroordeelden, die nog in de gevangenissen der Westelijke gealli eerden worden vastgehouden. Binnenkort zullen de gemengde geallieerd- Duitse commissies haar werk beginnen, die op grond, van de onlangs getroffen overeen komst de vonnissen zullen herzien tegen de gevangenen van de drie Westelijke be zetters. Het geldt hier een vooruitlopen op de bepalingen over de krijgsgevangenen, die in de nog altijd niet geratificeerde ver dragen van Bonn en Parijs zijn opgenomen. In een centrale commissie, die bindende besluiten over het lot van gevangenen zal kunnen nemen, hebben naast drie gealli eerden ook drie Duitsers zittinf schijnselen. Het resultaat der jongste West- Duitse verkiezingen, de heropleving der Europese gedachte in Frankrijk en de tege moetkomender houding van Engeland jegens de EDG, het wijst alles op een moge lijke kentering ten goede. Tal van grote problemen zullen echter nog opgelost moe ten worden vóórdat de Europese eenheid werkelijkheid kan worden. De verhouding tot Rusland, het probleem der Duitse een wording en de daarmee samenhangende positiekeuze van een verenigd Duitsland vormen het kernprobleem. Het ligt dan ook voor de hand, dat het komende Haagse con gres zich vooral zal bezighouden met het vraagstuk der politieke eenheid, de nood zaak ener politieke autoriteit voor de de fensiegemeenschap en met de kwestie der gemeenschappelijke Europese markt. Over de politieke situatie rapporteert de Itali aanse socialist A. Spinelli, over de econo mische toestand onze landgenoot P. A. Blaisse en over de Europese instellingen de Belg F. Dehousse en hun rapporten zullen stellig aanleiding geven tot vrucht bare discussies. De Straatsburgse resultaten In aansluiting op deze détails over doel en werkwijze van het congres heeft mej. dr. Marga Klompé gisteravond op een perscon ferentie in Den Haag een samenvatting ge geven van haar indrukken ter zojuist be ëindigde zitting der Straatsburgse Assem- blée, die ditmaal zeer goede resultaten had opgeleverd. Ten aanzien van de Saarkwes- tie b.v. was met wijs beleid een koers ge stuurd, die Duitsland en Frankrijk alle ruimte geeft, over deze zaak „op bilaterale voet" tot elkaar te komen. Verheugend was voorts, dat van Britse zijde ook wat groter geneigdheid tot toenadering jegens de Europese gemeenschap te constateren viel, terwijl als derde winstpunt de welwillen der houding der Franse socialisten jegens de EDG-ratificatie genoemd moet worden. Met dat al verheelde mej. Klompé niet, dat men ook nu veelal nog weinig gretigheid betoond had om Duitsland geheel in deze zaak op te nemen, doch het alternatief van een anti-Westers Duitsland liet volgens haar geen andei~e keus en dat besef be gon thans bij de felste tegenstanders van weleer door te dringen. Mej. Klompé maakte er ook geen geheim van, dat de Straatsburgse Assemblée naar haar mening zeer gehandicapt wordt door haar gebrekkige werkwijze. De rapporten van O.E.E.S., Pact van Brussel en andere intergouvernementele organisaties, werden b.v. niet zelden direct na ontvangst in de Assemblée ter tafel gebracht, met het ge volg dat niemand zich voldoende had kun nen voorbereiden en de discussie ontaardde in een „dilettantistisch gescherm met woor den". Men is nu echter druk doende, de ge hele werkwijze van de Raad van Europa grondig te hei-zien, opdat deze in den ver volge nog meer spijkers met koppen zal kunnen slaan. Vervolgens belichtte de secretaris-gene raal van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging, mr. H. R. Nord, de mening dat na de tijdelijke malaise thans allerwege een opleving van de belangstelling voor de Europese eenheid te constateren valt. Daarom was nu het ogenblik gekomen, om via dit congres een nieuwe krachtige actie te ontketenen voor een Europese gemeen schap, geleid door een gezamenlijke autori teit met beperkte bevoegdheden, doch met reële macht. Bij de opening van het Tweede Con gres van Europa zal minister Beel waar schijnlijk een begroetingsrede uitspreken. Volgens het voorlopige programma zullen nadien de erevoorzitter van het congres, de Haagse burgemeester mr. F. M. A. Schok king en de voorzitter van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging, prof. mr. L. G. A. Schlichting het woord voeren. Voorts verwacht men als sprekers die dag de Belgische politicus Paul-Hcnri Spaak, de Franse politicus Robert Schuman, de Duitse staatsman Heinrich von Brentano en Richard Coudenhove Kalergi. Europese jeugddag Ter omlijsting van het Congres zal op 10 October een Europese Jeugddag worden gehouden, waaraan door ongeveer 5000 jongeren uit Italië, Frankrijk, België, West-Duitsland, Luxemburg, het Saar- gebied en Nederland wordt deelgenomen. Samen met de buitenlandse congressisten zal een deel van deze jongeren petities aanbieden aan minister Beyen en aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Ita lië, Frankrijk, België, de Bondsrepubliek en Luxemburg. Des middags houdt de Europese jeugd een bijeenkomst in de Houtrusthallen en 's avonds zullen zij zich in een fakkeloptocht van het Malieveld naar het Binnenhof begeven, waar hun woordvoerders zich met korte toespraken tot de congressisten zullen richten, die deze jeugdmanifestatie van het bordes van de Ridderzaal af zullen gadeslaan. De toespra ken van de jongeren worden beantwoord door de president van de Europese Bewe ging Paul-Henri Spaak. Spaak komt reeds in de morgen van 7 De heer Verkerk (A.R.), lid der Tweede Kamer, heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat de volgende vragen schrif telijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de beschikking van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer waarbij aan de Nederlandse Spoorwegen vergunning werd verleend voor de uitoefening van een bus dienst Amsterdam's Gravenhage over rijksweg no. 4? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, onafhankelijk van de vraag of een beslis sing als deze wel gegrond kan en mag zijn op de ontoereikendheid van het railvervoer op het onderwerpelijke traject in plaats van op wering van ondoelmatig geoordeelde concurrentie van een particulier busbedrijf; a. de draagwijdte van deze beslissing van dien aard is. dat hierdoor de grondslag van de coördinatie der verschillende soor ten vervoer wordt ondermijnd; b. deze principiële beslissing indruist tegen het sedert de bevrijding gevoerde be leid van de overheid ten aanzien van het vraagstuk van de verhouding overheids- vervoer-particulier vervoer; c. de uitbreiding van de kring der be langhebbenden tot niet rechtstreeks deel- nemenden aan het wegvervoer in casu de Nederlandse Spoorwegen vereist, dat ook de mogelijkheden van beroep worden aangepast aan deze situatie en ook open gesteld voor niet-rechtstreekse belangheb benden; d. de gevallen beslissing de samenwer king tussen de verschillende soorten van vervoer in de weg staat en het klimaat, voor een dringend geboden vervoersvrede in nadelige zin beïnvloedt? 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat: a. de exploitatie van deze autobusdienst geen doorgang zal vinden; b. de richtlijnen voor de vergunning verlening zodanig worden gewijzigd, dat in de toekomst beslissingen als deze kunnen worden voorkomen? Foto van Sir William Goodenough Hayter, één van de jongste Engelse ambassadeurs, die ooit een belangrijke post mochten be zetten. Sir William is 46 jaar. Hij verkreeg zijn titel in Mei van dit jaar,'tegelijk met zijn benoeming. Sir William was van 1934 tot 1937 tweede ambassade-secretaris in Rusland. Hij volgt Sir Alvary Gascoigne op, die zich terugtrekt uit de Engelse buitenlandse dienst. Wongsonegoro over Atjeh DJAKARTA (Aneta) In een vergade ring van het Indonesische kabinet, die vijf uur duurde, heeft de Indonesische regering wederom de toestand in Atjeh besproken. De tweede vice-voorzitter, Wongsonegoro, deelde na afloop van de vergadering aan de pers mede, dat de benden in Atjeh blij kens gevonden pamfletten verklaren, niet te strijden tegen de Republiek Indonesië, maar tegen het communisme. Dreigement De uitgeweken Oost-Duitse boeren, die niet voor 15 October naar hun landerijen terugkeren, zullen hun bezit verliezen, al dus een voorstel van de Oost-Duitse „so cialistische eenheidspartij", dat Vrijdag in de volkskamer van het parlement zal wor den ingediend. Volgens West-Berlijnse functionarissen hebben sinds November van het vorige jaar bijna 20.000 Oost-Duitse landbouwers met hun gezinnen de wijk naar het Westen genomen, om niet te worden ingeschakeld bij collectieve bedrijven. Van dit aantal zijn slechts 3.000 boeren teruggekeerd. October per helicopter in Rotterdam aan. Hij zal kransen leggen bij de standbeelden van Erasmus in de Maasstad en van Gro- tius in Delft en vervolgens in Den Haag de bij het Congres geaccrediteerde pers ontvangen. De komst van verschillende andere prominente figuren staat op dit ogenblik nog niet geheel vast, maar de Italiaanse premier De Gasperi zal stellig aanwezig zijn. Hij zal het Congres waar schijnlijk op 10 October toespreken.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5