Gillette Geslaagde ballonnenwedstrijd van Haarlemse dierenbescherming Coaster „Deo Gratias'te water gelaten <tBrieven aan de redactie Afscheid van W. F. Jansen van beroepskeuze-bureau NU! 10 Blauwe Gillette mesjes in een Volksmuziekschool in Oud-Schoten Eess bril? FEDEEMANNf NATUURLIJK* „De kleine wereld in Teisterbant m Huiseigenaar in het gelijk gesteld Iets bijzonders f 12.90 SCHINDELER kleedt U beter! Snelheids- Dispenser DONDERDAG 1 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 A. A. Schuring in de bloemetjes Een goeie morgenbegint met GILLETTE Installatie pastoor Drost ,Wèg die afvalstoffen. die Uw ingewanden verstoppen! en toch snel werken Zacht Vijftig gemeentebestuurders zagen Velsen Bloemen en poëzie Woningtragedie in Halfweg Twee inzittende honden van verdrinkingsdood gered Mevrouw Krouwels begraven Voorkom ontijdige vuilverbranding Openbare zitting van Hervormde Synode Jubileum en afscheid bij NZH Al deze voordelen zonder extra kosten! met ingebouwd vakje voor de gebruikte mesjes f. 1.60 ADVERTENTIE Aan de hand van zijn geschreven bespie gelingen ging de heer Lodewijks na welke onderwerpen praevaleren. Het zijn vooral de kinderen, -die hem telkens weer inspireren. Kleine mensen, vers uit de eeuwigheid in de wereld gezet, die onbe vangen tegenover het leven staan. Zij leren de volwassene wat hij waard is, doen hem de betrekkelijkheid van zijn eigen-levens wijsheid kennen en straffen zijn hoogmoed af. „De lente en de lammetjes", „Sinter klaas", „Klazientje", deze trits uit „De Kleine Wereld" onderstreepten frappant zijn stellingen. Maar ook de gewichtig heden der grote mensen worden in de kleine wereld geprojecteerd. De heer Lo dewijks haalde daarvoor „De eerste liefde" en „Democratie" uit zijn doos van Pandor- ra, die opnieuw vol weldadige verrassingen zat. Na de pauze ontspon zich een discussie over philosophische inzichten tussen de causeur en een opponente, welke met eer biediging van wederzijdse standpunten en een compromis in het vooruitzicht werd afgesloten. De verdere discussie riep nogal tegenstellingen op, die geen nadere om schrijving behoeven, omdat het wegens het vergevorderd uur onmogelijk bleek de ver schillende standpunten nauwgezet af te wegen, laat staan ze met elkaar te verzoe nen. Nochtans waren de aanwezigen het met vice-president mr. A. Cohen hierover allen eens, dat de avond in de kleine we reld van de heer Lodewijks een hoogst ge- noegelijke en welbestede was geweest. Aan de causerie, hier besproken, ging nog een onderzoek vooraf van de heer Roelofs uit Sint Michielsgestel naar de historische oorsprong van de naam Teister. bant. In de oude oorkonden komt de naam voor het eerst in 708, voor het laatst in 1183 voor. Teisterbant moet een streek of graafschap zijn geweest ten Zuiden van de Rijn met aan de oostgrens het rijk van Nimwegen. Men leest in de oorkonden wel over graven in Teisterbant, niet van Teis terbant. Er bestaat dan ook geen wapen. Uit andere historische bronnen was de heer Roelofs wel betrekkingen op het spoor ge komen, die tussen Thorn en Teisterbant hebben bestaan. Daarin is sprake van Ans- fried van Teisterbant, stichter van de Abdij van Thorn. Opgravingen alleen kunnen nadere bijzonderheden aan het licht bren gen. Vooralsnog echter, aldus mr. Cohen in zijn dankwoord, zullen we het met de legendarische naam doen en naar een legendarische faam voor het huidige Teis terbant streven. Gistermiddag om precies half vier lieten enkele duizenden Haarlemse kinderen op het sportterrein aan de Kleverlaan juichend hun ballonnetjes los en hiermee was de grote ballonnenwedstrijd die gehouden werd door de afdeling Haarlem en omstreken van de Haarlemse dierenbescherming officieel begonnen. Daarvoor hadden echter al tien tallen ballonnetjes al of niet met toestem ming van bezitter het luchtruim gekozen. Sommige kinderen 'konden namelijk niet wachten tot het startsein werd gegeven en gooiden hun helgekleurde ballonnetje, waar aan een kaartje was bevestigd de lucht in. Anderen lieten echter per ongeluk het touw tje uit hun handen glippen en keken een beetje teleurgesteld en spijtig hun ballon na, die voortgedreven door de harde wind niet meer dan een stipje was. Op weg naar on bekende oorden. De kaartjes, die aan de touwtjes bevestigd zijn dienen, indien men ze vindt, opgestuurd te worden naar de dierenbescherming in Haarlem en de eigenaar van de ballon, die het verst is gekomen ontvangt een gloed nieuwe fiets. Bij het Krelagehuis ontvingen de kinde ren, die in grote groepen tegelijk aankwa men (scholen, speeltuinverenigingen enzo voort) hun ballon en voorafgegaan door het muziekcorps van de Haarlemse politie wan delde de lange vrolijk gekleurde stoet naar het sportterrein aan de Kleverlaan, waar de kinderen na een kort toespraakje hun ballon de vrijheid mochten geven. Hoewel de start misschien iets te lang werd uitgesteld verliep de organisatie voor treffelijk en ongetwijfeld zullen de duizen den kinderen (er werden ongeveer driedui zend ballonnen uitgereikt) nog lang over deze gezellige middag nadenken en waar schijnlijk zullen er tijdens de komende we ken talrijke min of meer voorbarige specu laties gedaan worden over de uiteindelijke landingsplaats van het ballonnetje Gistermiddag lieten duizenden kinderen op het sportterrein aan de Kleverlaan in Haar lem hun ballonnetje los en hiermede was de ballonnenwedstrijd van de dierenbe scherming afdeling Haarlem en omstreken begonnen. Sommige kinderen liepen jui chend achter hun ballonnetje aan, maar anderen keken een beetje spijtig hei ver dwijnende stipje na. Vanmorgen is de heer A. A. Schuring, employé I van P.T.T. te Haarlem op het Hoofdpostkantoor hartelijk gehuldigd we gens zijn thans veertigjarige carrière bij de posterijen. Hij werd toegesproken door de directeur, de heer J. W. van Schaik, die hem de ge bruikelijke oorkonde en het geschenk on der couvert overhandigde, voorts door zijn afdelingschef, de heer B. J. Korsman, die namens de collega's van „Geldzaken" enige boeken aanbood en vervolgens ook namens de Algemene Bond van Ambtenaren de jubilaris toesprak. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen, tenslotte bood een divan kleed en bloemen voor mevrouw Schuring aan. De bijeenkomst, die geopend was door de heer W. Flooren, eindigde met een aar dig en welgekozen slotwoord van de ge* huldigde. ADVERTENTIE Ook dit jaar heeft de afdeling Haarlem- Noord van de Volksuniversiteit in Oud- Schoten naast taalcursussen in Frans en Engels een viertal culturele avonden op haar programma geplaatst. Gisteravond was de opening daarvan; een aantal leer lingen van de Volksmuziekschool toonden met muziek en dans wat zij op dit insti tuut leren en hoever de prestaties op dit ogenblik zijn. Dat was helemaal niet gering. Natuurlijk kan men, zoals terecht cle leidster van de school, mevrouw C. KatBeylevelt, op merkte, niet van „kunst" spreken, maar de uitvoerenden zijn ook nog niet zo lang studerend dat zij hierop aanspraak zouden kunnen maken. Hoofdzaak van deze de monstratie was wel het aantonen van de saamhorigheid, de teamgeest, die de kin deren bij het musicaal samenspel opbren gen en dat valt niet eens mee hun spel is dus meer dan een aardige vrije tijds besteding alléén. Bovendien gaan de leer lingen de muziek ook anders en beter waarderen dan zij vroeger deden; zij leren de opbouw van sonate, symphonie e.d. Na deze inleiding bracht het orkestje een pianoconcert van Mozart ten gehore, waarin het samenspel misschien niet feil loos was, doch dat over het algemeen toch goede elementen bezat. Alleraardigst von den wij het bamboefluitenorkestje, dat onder leiding staat van mej. J. Dito en waarvan de leerlingen hun eigen instru ment vervaardigen. Dit betekent tevens een handenarbeidles voor de kinderen, die van groot-belang is maar ook de prijs die lager is dan die van een gewone blokfluit, heeft natuurlijk voordelen. Er werd ge speeld op sopx-aan-, alt- en tenorfluiten. In het laatste deel van het programma werd een symphoniette, geschreven door de heer G. Michels, leraar aan de Volks muziekschool, uitgevoerd; sluitstuk van de avond was een kindersymphonie van de bekende jeugdcomponist Adam Carse. In beide voordx-achten wax-en verheugende kwaliteiten te constateren. elk mesje onmiddellijk voor gebruik gereed mesjes geheel door olielaagje beschermd - 'n exclusief Gillette procédé! beschadiging der snijkanten uitgesloten een vakje voor de gebruikte mesjes. Dispenser of pakje, met 10 Blauwe Gillette mesjes f. 1.60 Voor de sociëteit Teisterbant heeft de heer Jos Lodewijks, redacteur van Haar lems Dagblad-Oprechte Haax-lemsche Cou rant, Woensdagavond een causerie gehou den over „De Kleine Wereld", zijnde een verklaring van en toelichting op de ru briek, welke hij regelmatig in dit blad verzorgt. Men kan zelfs verder gaan en zeggen, dat zo „De kleine wereld" van de heer Lodewijks niet een bepaalde levens beschouwing vertegenwoordigt, zij in ieder geval een levenshouding weergeeft. Zij is het bezien der dingen op een afstand, de neerslag van een philosofisch getinte hu mor. Philosophie, zo betoogde de heer Lo dewijks, is het herleiden tot de eenvoudig ste vorm waarin de dingen begrepen kun nen worden. Wie regelmatig bezig is met de grote vraagstukken en verschijnselen des levens, wie zich krachtens de aard van zijn beroep iedere dag moet occuperen met politieke kwesties van de eerste orde, wier ontwikkeling het wereldgebeuren bepaalt, wil zich daaraan graag onttrekken, zodra hij daarvoor een ogenblik vrij heeft. Dan is het zaak je van de wereld te verwijde ren, maar haar toch te blijven bekijken. Brabander van geboorte heb ik geleerd de dingen te zien met een philosophisch ge tinte humor, een eigenschap, welke de humor tegenwoordig minder vertoont. Hu mor is altijd min of meer sentimenteel. We zien de dingen in een ander licht door sentimentaliteit. En met fantasie. Zo ont staat het beeld van de kleine wereld, waar in ik over de gewichtigste dingen des levens èn over de schijnbaar onbeduiden de, over mensen en kindex-en philosopheer. Verkort weergegeven) Aanhangwagens. Naar aanleiding van de vele ongelukken, veroox-zaakt door auto's met aanhangwagens, zou ik een idee aan de hand willen doen. Plaats op het rechtervoorspatscherm, in horizontale rich ting ccn bordje met de mededeling er op: „let op aanhangwagen". Ik rijd veel op de fiets en als mij dan een grote wagen pas seert met aanhangwagen heb ik altijd de neiging iets naar links te gaan als de eerste wagen voorbij is. Meestal komt er, als de eerste wagen voorbij is, even helemaal niets, dan volgt de aanhanger en daar zit hem de kneep. Veel bezitters van deze wagens hebben zelf al een bordje op hun auto's geplaatst. L. SNIJDERS. Wat het ballet-gedeelte betrof: dat was in goede handen bij mevrouw Toos Vene- ma, die hoewel zij clementie moest inroe pen voor de niet heel geschikte sfeer van het gymnastieklokaal en de bepex-kte mo gelijkheden daar, toch geen spijt hoeft te hebben, met haar groepje voor het voet licht te zijn getreden. Vooral het Sneeuw- witjesspel was zo aardig dat de décors van het spx-ookjesbos, die hier niet aanwezig konden zijn, niet eens zo erg gemist wer- den. Ook het grappige Jan Klaassenspel sloeg in. Pastoor H. A. J. Drost, die wegens emeri taat van pastoor A. F. C. van Noort de leiding van de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaai-t te Heemstede ovei-- neemt, wordt Vrijdagavond 2 October tijdens het lof in de parochiekex-k aan het Valken burgerplein geïnstalleerd. De plechtigheid zal geschieden door deken J. A. A. Brinkman. ADVERTENTIE Burgemeester Crcmers: „Geen gemeente is zo dynamisch als de uwe" In een lange stoet hebben de eendags- gasten van Velsen vijftig Noordhol landse burgemeesters en gemeentesecre tarissen gistermiddag een autotocht door de herrijzende stad aan de zee ge maakt en menigmaal is de opmerking ge maakt in dit edelachtbaar gezelschap, dat er in deze IJmond toch wel het één en ander gebeurt. De voorzitter van de ver eniging, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem had dat overigens in zijn antwoord op burgemeester Kwints welkomstrede al ondubbelzinnig gezegd: „Geen gemeente bijna is zo dynamisch als de uwe". De ontvangst ten raadhuize in de late morgenuren is een stijlvol ceremonieel ge worden. Mr. M. M. Kwint begroette de gasten uit het midden van zijn college en hij voelde zich blijkens zijn toespraak lichtelijk geïmponeerd door „al die be stuurlijke potentie en administratieve in telligentie" en meende zijn gasten er op te mogen wijzen, dat in dit Velsen een aantal belangen zijn samengetrokken op locaal, nationaal en internationaal terrein: met de Hoogovens als voorbeeld van de intei-nationale belangensfeer waarin de gemeente zich beweegt, mag Velsen wel licht niet naar zielental maar dan toch zeker in sociaal-economisch opzicht een belangrijke gemeente heten. Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Praatje „op de valreep" tussen de gaande en de komende man: de heer W. F. Jansen en zijn echtgenote in een vrolijk gesprek met drs. G. P. J. van Alkemade (rechts), die hem in zijn functie opvolgt. Zeer velen hebben gisteren de heer W. F. Jansen, ambtenaar aan het gemeente lijk bureau voor beroepskeuze te Haar lem, de hand gedrukt bij diens afscheid van dit bureau, dat 26 jaar door hem werd geleid. Des mox-gens was er reeds een intieme bijeenkomst geweest, waarin wethouder W. C. Bakker namens het gemeentebe stuur zijn waardering uitte voor de ver diensten van de heer Jansen voor het wel zijn der Haarlemse bevolking. Daax-bij werd hij ook toegesproken door de heer F van Egmond, chef personeelszaken bij de gemeente, de heren J. P. Peters en H. G. Bos, respectievelijk psychiater en psy choloog van het Gemeentelijk Schoolpsy chologisch Bureau, mej. C. A. de Vries, die sinds zes jaar zijn assistente was en door zijn opvolger, drs. G. P. J. van Alke made. De blijken van waardering werden in die bijeenkomst gecompleteerd door een lang gedicht, dat de huisbewaarder van het gebouw, waarin het bureau is geves tigd, de heer J. Lingeman voor deze ge legenheid had vervaardigd. In de loop van de dag kwamen tal van bloemstukken binnen van mensen, die in de loop van die kwart eeuw van de advie zen van de heer Jansen hebben geprofi teerd. Receptie Des middags van drie tot vijf uur is een receptie gehouden, die door vele beken den werd bezocht, onder wie verscheidene vei-tegenwoordigers van het onderwijs in al zijn geledingen. Er werd een toespraak gehouden door de heer A.- J._ Schroder, voorzitter van het Centraal Comité voor Samenwerking inzake Voorlichting bij Be roepskeuze, die mede sprak namens de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep. Deze hei-innerde er aan dat de heer Jansen de hele ontwikkeling van het advies bij beroepskeuze van het De president van de Haai-lemse recht bank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het kort geding dat een Amei'sfoortse huiseigenaar had aanhangig gemaakt tegen de bewoner van een huis aan de Houtrijk straat in Halfweg, Van K. De huiseigenaar eiste onmiddellijke ontruiming van het huis, omdat Van K. in gebreke bleef de overeengekomen afbetalingstermijnen van het onder een soort van huui'koopsysteem betrokken pand te voldoen. Het verweer van mr. M. B. Cohen te Haarlem, dat het contract een onzedelijke voorwaarde bevatte, dat de zaak niet spoedeisend was en dat eigenlijk huis eigenaar en bewoner reeds overeengeko men waren, dat een noimaal huurconti-act zou worden gesloten, heeft niet mogen baten. De president heeft de eis namelijk toe gewezen en dit vonnis uitvoerbaar bij voorraad verklaard, hetgeen betekent dat met de uitvoering niet behoeft te worden gewacht op een eventueel aanhangig te maken beroep. Op overtreding wordt een dwangsom van honderd gulden per dag gesteld. De president overwoog onder meer dat de zaak wel spoedeisend was en dat het hem onwaarschijnlijk en zelfs tegenstrij dig voorkwam, dat op een huurcontract zou zijn of v/orden overgegaan. begin af heeft meegemaakt. Het is een wetenschap die nog in de kinderschoenen staat, „maar u hebt aan die kinderschoe nen mede vorm gegeven, en zó, dat we u kunnen prijzen als een goed schoenmaker", zo zei hij. Het succes van het wex-k van de heer Jansen blijkt, naar hij zeide, het best uit het algemeen vertrouwen dat hij heeft gewonnen bij de Haarlemse bevol king. Hij kon en dux-fde dit verantwoor delijke werk aan in vertrouwend opzien tot God, zo zei deze spreker, die ten slotte de hoop uitte, dat hij het Centraal Comité ook na zijn pensionnering in Haarlem zijn onmisbai-e adviezen zal blijven geven. En dit beloofde de heer Jansen in zijn antwoord te zullen doen, na zijn verblijf in Johannesburg waarheen hij op 20 Oc tober vertrekt voor een verblijf van een half jaar bij zijn zoon, die hij in 17 jaar niet meer gezien heeft. Auto in Nieuive Gracht Hedenmiddag omstreeks twaalf uur par- keex'de mevi-ouw W. J. M. de Raaf-Bi-and van Stx-aaten uit Heemstede haar auto aan de huizenkant van de Nieuwe Gracht, na bij de Jansweg. Volgens'haar zeggen stond de auto op de handrem. Zij begaf zich naar een winkel op enige tientallen metex-s af stand van haar auto. Toen zij zich in de- winkel bevond, hoorde zij een zwax-e plons, waarna zij bemei-kle dat haar auto niet meer op de Nieuwe Gracht stond. Op on- verklaax-bare wijze is deze lichtgroene Volkswagen het water ingex-eden. Twee jongens zijn het water ingesprongen om de twee honden, die zich in de auto bevonden, van de vex-drinkingsdood te redden. Zij hebben het dak open geschoven, zodat de beide honden uit hun benax-de positie ver lost konden worden. Met een inmiddels ontboden kraanwagen begon men de auto op te takelen. Hondei'den Haai-lemmers waren er getuige van, dat de Volkswagen omstreeks half een op het di-oge getrokken werd. Over de opgelopen schade is nog niets bekend. De wagen was aan de bui tenkant weinig beschadigd, doch het bin nen werk zit vol modder. Vanmorgen is het stoffelijk overschot van mevrouw C. M. Krouwels-Traksel, Haar lems oudste inwoonster, ten gx-ave gedra gen. Plebaan H. W. Agterof droeg in de Kathedrale Basiliek een plechtige Mis van Requiem op voor de zielerust der ovei-le- dene, geassisteerd door de gebroeders Krou wels O.F.M., kleinkinderen van de ontsla pene. De begrafenis op het R.K. kex-khof van Sint Bavo te Heemstede werd door vele vrienden, vooral uit het Missiewex-k, bij gewoond. Pater W. Krouwels verrichtte de ab- soute. Een schat van bloemen dekte de groeve. Verzoek van directeur aan Haarlemmers De directeur van de Gemeentereiniging vex-zoekt ons het navolgende onder de aan dacht te willen brengen van de Haarlemse ingezetenen: „Nu het kachelstookseizoen weldra aan breekt en dus de ingezetenen as en sintels met de huisvuilophaaldienst mede gaan geven, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hete of gloeiende resten, brand in de inhoud der vuilniswagens veroorzaken. Het is in de afgelopen jaren gebeurd, dat slechts een snelle rit naar de bx-andweer- kazei-ne of een doeltreffend ingrijpen ter plaatse een totaal verliès van de vuilnis auto kon voorkomen. Ook kwam het voor, dat de inhoud van de vuilnisauto's bi-and veroorzaakte in de schepen, welke het vuil afvoerden en op deze wijze ernstige schade veroorzaakte. Nu het Haai-lemse vuil sinds enige tijd hier ter plaatse voor grondophoging aan gewend wordt, moet brand absoluut voor komen worden. Ik doe daarom een beroep óp allen om slechts koude as en sintels in de vuilnisbak te deponeren. Ik vertrouw, dat aan bovenstaand ver zoek, waarvan de noodzaak duidelijk is, door een ieder gevolg zal worden gegeven, zodat het niet nodig zal zijn om heet- of wai-m aanvoelende emmers ongeledigd te laten staan." Teneinde het synodale werk van de Her vormde Kerk meer in het centrum van de belangstelling te plaatsen en cm tevens op te roepen tot verantwoordelijkheid en be zinning, werd gisteravoxxd voor het eerst in dégeschiedenis van deze kerk en in 'die van haar synode in de Domkex-k te Utx-echt een openbare synode-zitting gehouden, welke ook door de radio werd uitgezonden. Het onderwerp, dat deze avond aan de orde werd gesteld, luidde: „Christus wijst ons de weg tot de medemens, in de samen leving, naar de volkei-en". De praeses van de generale synode, ds. H. J. F. Wesseldijk, sprak een inleidend woord, waarna achtereenvolgens ds. F. J. Pop, secretaris van de Raad ter Verbrei ding van het Evangelie, mi', dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van de Raad voor de Zaken van Kei-k en Samen leving, en ds. J. H. Stelma, vooi-zitter van de Raad voor de Zending, de drie facetten van dii onderwerp belichtten. ADVERTENTIE Echte VARKENSLEDEREN HEREN HANDSCHOENEN, geheel gevoerd met gebreide wollen voering ^^Gjen^Ci^n^cstraatl^^l>-^^^reL3^045 geen tijdrovend uitpakken scheepvaartkundig bureau „Vei-itas" en aan de Scheepvaartinspectie voor de betoonde medewerking. Nadat ook de heer A. J. Kreuger, direc teur van de Holland-Nautic, had gesproken gaf mevrouw A. Boll-Kreger het signaal „Klink los!" De „Deo Gratias" heeft een totale lengte van 55 meter en een,breedte van negen meter. Het shelterdek is ruim vijf meter hoog en de inhoud der ruimen bedraagt 48.000 kubieke voet. Het motorvermogen beloopt 500 paardekrachten. Het schip ver kreeg het certificaat voor de Oceaanvaart, De onderhoudsmonteur IJ. J. A. van Veenendaal vierde gisteren zijn zilveren jubileum in dienst van de N.Z.H. De chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteyn, heeft de feesteling een geschenk onder couvert ovei-handigd en de zilveren médaille van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel aangeboden. De conducteur C. den Hertog heeft na ruim 38 jaar trouwe dienst voor het laatst in de kamer van de directeur der Vervoers maatschappij gestaan: hij is met pensioen. De heer Den Hertog was bij de vaste klan ten van het Haai-lemse rayon een bekende figuur niet in het minst om zijn bedaarde manier van optreden. „Ik spx-eek hierbij de hoop uit, dat de „Deo Gratias" zijn naam getrouw in vele wateren de Nederlandse vlag met ere zal dragen." Met deze woorden heeft een der gebroeders Boll, te Heiloo gevestigde reders, op de werf van de Holland-Nautic te Haarlem gistermiddag gesproken bij de te water lating van de nieuwe 610 ton metende coaster voor zijn maatschappij. Hij bx-acht in zijn toespraak dank aan directie en medewerkers van de werf, die erin ge slaagd waren een aanvankelijke vertraging te compenseren door een vlotte en zake lijke bouw. Ook bracht hij dank aan het

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8