Romeinen helpen elkaar in eigen ieningmaatschappijen De mens in de lucht Herfstöedicht Kort en bondig Rente is hoog, maar winsten zijn dat ook Heemstede Bloemendaal Kort verhaal door H. B. Polderlingh Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Scheepvaart -'"Vt-v- ,n i (Van onze correspondent in Rome) In een wat groezelig kroegje van de Ro meinse volksbuurt Trastevere is een tafel tje, waar niet wordt geklaverjast, niet wordt gezongen, niet luidruchtig wordt gepraat. Een tiental mannen en drie vrou wen zitten aan die tafel en praten, voor zover dat in Italië mogelijk is, op ge dempte toon met elkaar. Tenslotte wen ken zij een paar andere mannen, die aan een tafeltje zaten in een heel andere hoek van het lokaal en we horen zeggen: „Het is in orde, straks krijgen jullie je geld". Er worden nieuwe liters wijn besteld en na een paar minuten is de tafel in niets meer te onderscheiden van alle andere. Wij zijn getuigen geweest van een zitting der „maatschappij". Die maatschappij is iets geheel nieuws in het Romeinse volksleven, een ware vondst, die heel wat moeilijke posities heeft gered. Het is begonnen in Trastevere, in de kroegjes en cafétjes van die meest Romeinse van alle buurten, en nu is er geen volkskroeg meer, waar ook in de stad, die niet zijn „maatschappij" heeft. De maatschappij is een soort naamloze vennootschap zonder aandelen, zonder sta tuten, zonder veel boekhouding en zonder papieren. Het is, als men wil, een crediet- bank, maar zonder formaliteiten van welke soort ook. Ieder kan lid zijn door het stor ten van een of meer „carature", die per stuk 2000, 5000, 10.000, of in sommige maatschappijen zelfs 25.000 lire kosten. Een ontvangstbewijs bestaat niet. Het be drag dat men heeft gestort, wordt geno teerd in het zakboekje van „de boekhou der". Deze boekhouder en een geldinner zijn betaald personeel van de maatschap pij, die verder nog een door de leden ge kozen voorzitter heeft. De leden betalen iedere week nog een bedrag, meestal tien percent van het door hen gestorte kapi taaltje, om de maatschappij over steeds meer kapitaal te doen beschikken. Wat doet men nu met dit geld? Het wordt uit geleend tegen de beminnelijke rente (schrik niet) van dertig procent, doch nooit langer dan uiterlijk voor zes maan den, zodat wie geld opneemt, eigenlijk 60 procent betaalt. Leden van de maat schappij genieten korting en kunnen lenin gen sluiten voor 20 procent. Daar men het kapitaal zo snel mogelijk laat rouleren, is de winst heel groot. En, hoe vreemd dit ook moge klinken, het risico is uiterst ge ring. Zoals gezegd gaat alles zonder papie ren. Wie geld nodig heeft, kan het krijgen, mits hij maar een lid van een der duizen den „maatschappijen" kent. Dat ene lid staat voor hem borg en op belofte worden, zonder wissels of andere paperassen, ka pitalen van 100.000 en zelfs 200.000 lire aan onbekenden geleend. De rente wordt onmiddellijk ingehouden. Wie dus 100.000 lire vraagt, krijgt 70.000, maar moet in termijnen, en in ieder geval binnen de zes maanden, 100.000 terugbetalen. Woeker? Op het eerste gezicht lijkt dit afschuwe lijke woeker, maar als men weet dat de klanten der maatschappijen meestal kleine kooplui zijn, dan is het duidelijk dat zij toch op die manier wel geholpen worden. De man, die een 50.000 lire nodig heeft om een handwagentje vol appelen te ko pen, die hij straks op straat tegen meer dan twee maal de prijs verkoopt, betaalt met plezier dertig percent, temeer daar in Italië de banken vrijwel geen crediet meer verschaffen. En hetzelfde geldt voor de kleermaker of naaister, die het bestelde costuum niet kan maken zonder eerst, tegen contante betaling, de stof te hebben gekocht. Voor al deze soort mensen is de „maatschappij" een uitkomst. In December worden de maatschappijen ontbonden en de winst wordt onder de leden verdeeld. Die winst is hoog. Wan neer men niet meer terugkrijgt dan het dubbele van wat men in de zaak heeft ge stoken, voelt men zich bekocht. Onmiddel lijk na de verdeling richt men een nieuwe maatschappij op voor het volgend jaar, met dezelfde of andere leden en een nieuw bestuur. Zoals gezegd, is het risico gering, omdat ieder lid borg staat voor de perso nen, die hij als klanten van de bank heeft aangebracht. In geval van achterstallige betaling wordt eerst nagegaan wat de oor zaak is. Bij ziekte of ongeval wordt uitstel verleend, maar wanneer men de indruk krijgt, dat een klant de terugbetaling wil rekken of in het algemeen niet erg van betalen houdt, dan beginnen „de onbe schaamdheden". Er zijn in Trastevere altijd wel een paar potige knapen, die graag de maatschappij de dienst bewijzen om een wanbetaler eens flink af te tuigen. En als dat nog niet helpt, dan loopt hij gevaar op een goede dag een „sardientje" in zijn rug te krijgen. Een „sardientje" is het woord, waarmee de Ti-asteverijnen een messteek aanduiden. De politie wordt daarin nooit gemoeid. Romeinse volksmensen zijn niet gewoon, behalve in geval van moord, de politie in hun zaken te mengen. Hoe talrijk dan ook de „maatschappijen" zijn, tot nu toe heeft de politie nog nooit enige klacht gehad over deze eigenaardige wijze, waar op de bevolking zichzelf helpt. Naar schatting is ongeveer een derde De foto toont Teungku Daud Beuruh, die in 1946 militair gouverneur van Atjeh was en tot voor kort één van de medewer kers van de Indonesische ministers van Binnenlandse Zaken. Beuruh, die na de souvereiniteitsoverdracht een functie kreeg n-aaraan hij geen bevoegdheden kon ont- itnenis thans de leider van de opstand in Atjeh. der bevolking van Rome geld schuldig aan de een of andere maatschappij. De groot ste en meest kapitaalkrachtige was in de laatste jaren steeds die van de marktver- kopers van Piazza Vittorio, die per jaar een 80 millioen lire winst afwerpt. Maar er zijn er honderden, niet alleen van groente boeren, straatmakers en metselaars, doch ook onder advocaten, medici en dergelijke. Bijna in elk ministerie of ander bureau hebben de ambtenaren hun „maatschap pij", die meestal in verband met de lage salarissen van deze categorie heel kleine leninkjes verstrekt, die dienen om een nieuwe overjas te kopen of een dokters rekening te betalen. Als een enkele keer, maar het komt bijna niet voor, een „maatschappij"' mislukt, dan tobt men er ook al weer niet lang over. In Trastevere zingt de volksdichter daarover: „En als toevallig de maatschappij eens sterft, dan bestellen we een dubbele portie spaghetti op zijn Matriciaans, daarna een paar flessen wijn, die koppige van Velletri, wij drinken ons dronken en denken er verder niet over". BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. P. van Lith en I. Y. Weijgers; Th. J. M. van den Berg en P. E. M. Kostermans; F. Bosma en J. M. C. Avontuur. GETROUWD: H. J. Elbersen en C. Krom. GEBOREN: Marianne Roelina, d. van A. Munnik en G. Kalsbeek; Henricus Wilhel mus Petrus, z. van W. Trossel en D. A. J. Otto; Elisabeth Charlotte Maria, d. van H. Tijssen en G. H. M. Castelein; Yvonne Jo hanna, d. van P. J. Terwoert en J. E. Bijkerk. OVERLEDEN: H. J. Ch. Haver. 80 j.; Wed. .T. Ch. van VelzenBraam, 79 j.; Wed. M. Ch. Landmanvan Overvest. 84 j. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. van Baekelvan Meij- gaarden, d. ONDERTROUWD: P. A. Spanjaard en J. Koelemeijer. GEHUWD: A. van Baekel en A. Visscher; P. Borsje en H. Bakker. OVERLEDEN: Wed. J. G. M. Comelisse— Wilking, 77 j.; Wed. T. J. C. M. Wagenaar Reisiger-geb. Wijtenburg; Mevr. D. Vreijen- hoek—Theunissen, 57 j.; Wed. H. E. Zaal berg—dg Waal, 86 j.; Mevr. G. S. C. M. DootjesSüssmann, 61 j. Te Rotterdam arriveerde het m.s. „Zee land", dat drie tijgers aan boord had. Oor spronkelijk waren het er vier, doch een van de dieren is van heimwee gestorven. De tijger heeft tien dagen en nachten in zijn kooi zitten huilen. Na vijf jaren van bijna volledige stilte is er plot seling een geweldige be drijvigheid ontstaan in de keuken van het absolute snelheidsrecord. Een bedrij vigheid die werd ingeluid, begin dezer maand, door de Brit Neville Duke met zijn Hunter, die de vier maal 3 km afjoeg met een gemid delde snelheid van 1171 km per uuroftewel 19,5 km per minuut, dus elke seconde zo'n 325 meter. Met was tevens voor het eerst sinds de jaren 1945 '46, dat Engeland er weer aan te pas kwam en de op permachtige Sabre-heer- schappij van de laatste ja ren wist te breken. Die be gon trouwens pas vorig jaar, nadat sinds 1948 nie mand meer een poging had gedaan. Velen werden al ongeduldig en men vroeg zich af wat de oorzaak van die stilte wel mocht zijn. Verondersteld werd dan wel dat de militaire machten de prestaties van hun nieuwste straaljager niet aan de openbaarheid wilden prijsgeven. Men schijnt dan toch plotseling over dat be zwaar te zijn heen gestapt of.... deze recordrage is een teken dat binnenkort weer betere nieuwe gehei men zijn te verwachten! Dat is trouwens niet on waarschijnlijk. Met dat al is Duke de held van de dag. Maar hij is al niet meer onbedreigd: zijn collega-in vlieger van de concurrerende Vickei-s- fabriek trok met een Swift naar tropisch Afrika en wist zowaar de reeds legendari sche Hunter van Hawker te verslaan met een haartje meer dan de vereiste P/a: 1183 komma zoveel. We hebben echter al kunnen vernemen dat Hawker het er niet bij zal laten en om de spanning nog wat op te voeren, begint ook Amerika zich te roeren, waar de Dou glas Skyray van zich doet spreken. Nu staat het haast wel vast dat de Hunter het in derdaad beter zal kunnen dan de Swift, waarbij we nu even afzien van moge lijke Amerikaanse verras singen. Want het merk waardige is dat hij het waarschijnlijk al beter heeft gedaan. De gegeven getal len zijn nl. geen juiste maatstaf. Tegenwoordig wordt de snelheidsprestatie van een straaljager bepaald door de mate waarin hij de voortplantingssnelheid van het geluid in lucht weet te benaderen. Tenzij die .ge luidssnelheid vlug wordt overschreden krijgt men daar moeilijkheden met de besturing door het optreden van onregelmatige drukste- ten op het toestel. Nu zijn geen van beide machines nog werkelijk supersone vliegtuigen, al zijn zij beide in staat in een duik de ge luidssnelheid te overschrij den. Aangenomen nu dat tijdens de recordvlucht van Lithgow in Afrika een tem peratuur van 40 graden Cel sius heerste, dan betekent zijn snelheid van 1183 km/ u 93"/o van de geluidssnel heid. Of, zoals men zegt, hij vloog met een snelheid van 0,93 Mach (één Mach is een snelheid gelijk aan die van het geluid). Wat die tem peratuur ermee te maken heeft? Wel, hoe hoger deze is, des te sneller plant het geluid zich voort. Duke vloog zijn record in Enge land en het was niet zeer warm. Daarom mag aange nomen worden dat zijn snel heid, hoewel deze in absolu te zin geringer was, 0,94 of 0,95 Mach bedroeg. En 0,95 Mach betekent bij 40 graden ruim 1200 km per uur.... Men zit nu waarlijk met het officiële snelheidsrecord héél dicht tegen de geluids snelheid aan. In Mach-ge- tallen uitgedrukt is er nau welijks nog verbetering van betekenis te verwachten totdat de sprong naar het supersone snelheidsgebied is gemaakt. Inderdaad zijn in Amerika de eerste vlieg tuig-prototypen er al die, dank zij zeer krachtige nieuwe straalmotoren, in horizontale vlucht de „ge luidsbarrière" kunnen door breken. iets \yaar overigens heel wat voor nodig is. Voor het eerste officiële super sone record dat vroeg of laat gevestigd zal worden, zal men echter stellig niet meer tropisch Afrika cf een hete Califprnische laagvlak te opzoeken voor het uitzet ten van het parcours, maar eerder hét Poolgebied. Want dan is het immers niet meer zaak met zo hoog mogelijke snelheid toch nog onder de geluidssnelheid te blijven, maar integendeel er zo snel mogelijk „doorhéén" te ko men. Eenmaal behoorlijk erboven is het weer regel matig en rustig vliegen. d. G. BINNENLAND Met 1434 emigranten aan boord is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" Don derdag uit de Amsterdamse haven onder ge zagvoerder H. Zeilmaker naar Australië vertrokken. De zes kinderverzorgsters zullen zich gedurende deze reis niet behoeven te vervelen, want niet minder dan 450 kinderen onder de 12 jaar zijn aan haar zorgen toe vertrouwd. De hoofdingenieur van de rijkswater staat ir. A. J. F. van der Burgh is benoemd tot directeur van de rijkswaterstaat ter standplaats 's Gravenhage en belast met de leiding van het Rijkswegenbouwlaborato- rium aldaar. De aanmeldingen voor emigratie naar Australië nemen weer toe. In Augustus wa ren er 1227 aanmeldingen tegen 585 in Augustus 1952. Voor Canada waren er in Augustus 1715en voor Brazilië, waarvoor zich een jaar geleden nog niemand aanmeld de, 112 gegadigden. De belangsteling voor Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika tenslotte gaf een daling te zien, namelijk respectievelijk van 669 tot 193 en van 442 tot 254. - De Haagse rechtbank heeft de 30-jarige kassier van de coöperatieve boerenleenbank uit Voorschoten C. H. de R. conform de eis veroordeeld tot een jaar en acht maanden met aftrek. Hem was ten laste gelegd, dat hij gedurende een aantal jaren de boven genoemde leenbank benadeeld had voor ongeveer f46.100 en dat hij als penning meester van de Zuidwijkse polder f3326 van deze polder had verduisterd. Het met andere praktijken meegerekend totaal door hem ontvreemde bedrag bedroeg een ton. De staatssecretaris van Onderwijs, mej. dr. A. de Waal, heeft het nieuwe „Koningin Wilhelmina Lyceum" te Oostburg geopend. Het oude schoolgebouw ging tijdens de oorlog door bombardementen verloren. Aan rijksweg nummer twee tussen Am sterdam en Utrecht wordt hard doorgewerkt. Het viaduct, dat wordt gebouwd op de kruising met de weg HilversumHaarlem onder Loenersloot is thans voor de helft gereed. Gisteren is men met het storten van beton voor het tweede deel van dit viaduct begonnen. HAARLEM EN OMGEVING Tot onderwijzeres aan de Marnixschool in Haarlem is benoemd mej. E. J. Krieger te Amsterdam. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld 120 vierkante meter grond tegen twaalf gulden per meter te verkopen aan mevrouw P. G. BrakkeMulder voor de vergroting van de tuin van Amalia van Solmslaan 13. In het verslag over het afscheid van de gemeentelijke beroepskeuze-ambtenaar, de heer W. F. Jansen, zijn twee namen verkeerd afgedrukt: de psychiater bij het gemeente lijke schoolpsychologisch bereau, die van zijn belangstelling blijk gaf, was de heer J. P. Petersma en de voorzitter van het Cen traal Comité voor samenwerking inzake Voorlichting bij Beroepskeuze is de heer A. J. Schreuder. De afdeling Haarlem van de Neder landse Reisvereniging houdt op Maandag 5 October, in het Concertgebouw een bijeen komst, waarin mr. drs. Th. Regout uit Den i Haag zal snreken over een reis door de min- der bekende gebieden van Zuid-Afrika. De voordracht wordt met een kleurenfilm ver duidelijkt. Het bestuur van de Gereformeerde Bond vestigt er de aandacht on dat de weke lijkse samenkomsten op Woensdagavond halfacht voortaan gehouden zullen worden in de Parklaan 21 te Haarlem. Op Maandag 5 October -zal de Neder landse reisvereniging in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw in Haar lem een voordrachtavond met kleurenfilm houden. Als spreker zal optreden de heer drs. Th. Regent ut Den Haag, d,ie zijn belevenis sen zal vertellen over een onderzoekingsreis door de weinig bekende gebieden van Zuid- Afrika. De voordracht is getiteld „Afrikaans Avontuur". De heer J. W. Berkelbach van de Spren kel uit Haarlem slaagde aan de Landbouw hogeschool voor het candidaatsexamcn voor tropische landbouw. HET staat nu langzamerhand wel vast, dat ik een vrij hinderlijke roeping tot het dichterschap heb. Je kunt er een tijd mee doorlopen zonder er opvallend mager der van te worden, maar vooral bij de wis seling der seizoenen, wanneer bijvoorbeeld de lente de bomen aankleedt of de herfst ze uitkleedt, dan zit je ermee. Aan een tafeltje, liefst voor het open raam. Je kunt er het best maar goedkoop papier bij nemen, want de ene hand ligt klaar om te verfrommelen wat de andere schrijft. En aan het eind van zo'n avond zie je dan, dat je misschien een flinke afnemer van Van Gelder en Zonen bent, maar je verbaast je over die roeping. Nu is overigens het ken merkende van elke roeping, dat zij mis plaatst lijkt. De volharding, die dus van mij gevraagd werd, heeft toch tenslotte een tienregelig vers opgeleverd, waaruit bewogenheid spreekt over de op zichzelf weinig verras sende gebeurtenissen, die hét najaar met zich meebrengt. Van de bijbehorende spot der omgeving heb ik me niets aangetrok ken: ondanks het rauwe lachen van mijn eigen vader, wie het gedicht deed denken aan een oude, gebrekkige Psalmberijming, heb ik het aan een tijdschrift „voor jonge mensen" gezonden. Het stond onderaan op bladzijde 17. Misschien was het niet goed van mij om dadelijk na de verschijning achterdochtig bij mijn vrienden te gaan informeren, hoe ze het hadden gevonden. Ik wilde een eer lijk oordeel en niet het compliment van mensen, die vreesden dat ik mij bij het vernemen van hun zuivere gevoelens zou gaan bedrinken. Met één vriend liep de discussie heel hoog: hij hield vol, dat hij het mooi vond en ik stelde daar driftig tegenover, dat hij een huichelaar en mijn gedicht een prul was. We kregen daar zo'n ruzie over, dat hij kwaad wegliep ach teraf wel jammer, want het was een open, hartelijke jongen. Een tante kon mijn rusteloze zoeken naar een oprecht oordeel wel begrijpen, maar moest het toch afkeuren. Iemand, die werkelijk iets schept kijkt niet om, zei ze, je moet vechten tegen je eerzucht, jon gen! Ik vind het mooi, als je dat nu zo graag wilt weten en ik verwacht nog héél veel van jeOnmiddellijk daarop ging zij theeschenken, een handeling waarmee zij de waarde van die uitspraak voor mij al weer dadelijk tot nul reduceerde. Bo vendien had zij mij als baby-op-het- vachtje al bewonderd, dus wat schoot ik met dit alles op? Ik kende van een receptie nog iemand, die iets met letteren uitstaand9 had en die zijn dagen en zijn ribfluweel sleet op een klein bovenkamertje in mijn buurt. Zijn reactie op het gedicht en mijn bijgaande vraag of hij het „voor mij de moeite waard achtte hiermee verder te gaan", luidde: „volhouden maar". Die twee woordjes zaten vol misselijke ironie. Achteraf had ik trouwens totaal geen belang bij zijn mening, want hij is, naar ik later hoorde, helemaal niet zo'n licht en bovendien werkt hij aan een reclamebureau! EEN kleine maand later, in de wacht kamer van de meest humane tandarts in onze stad, zag ik het tijdschrift „voor jonge mensen" op tafel liggen. Om nog eens te controleren of het werkje wel in alle nummers van de oplage afgedrukt was, wilde ik het pakken, toen juist een oude man het opnam. Hij bladerde het geeuwend door, maar werd naar ik schatte ongeveer bij bladzijde 17 één en al toe wijding. Het was interessant om hem gade te slaan (hoe interessant het voor anderen moest zijn geweest om mij op dat moment gade te slaan, besefte ik niet). De man las even en keek dan peinzend naar het pla fond, terwijl hij een potloodje uit zijn vest zak peuterde. Om kanttekeningen te ma ken, dacht ik verheugd. Ik heb die vaak gezien in bundels essays en gedichten en ook al waren ze meestal niet prijzend (zo als „dom gepraat" of „misdadige onzin") ze bewijzen altijd, dat de mensen er mee bezig zijn en daar gaat het toch om. De man bleef afwisselend aantekeningen ma ken en naar het plafond opzien, totdat een aardige assistente met mahoniekleurige lokken de deur van de wachtkamer opende en hem naar binnenriep. Hij heette Jan sen, dus een van de Tachtigers kon hij niet zijn. Tegelijk met mij strekte nu een jonge man zijn hand naar het blad uit. Ondanks mijn nieuwsgierigheid liet ik hem na het wederzijds pardon zijn gang gaan. Die nieuwsgierigheid werd toch wel bevredigd, want heimelijk opzijloerend zag ik, dat de oude man bezig was geweest een kruis- woordpuzzle in de onmiddellijke nabijheid van het gedicht op te lossen. Verbitterd greep ik toen een moppen- blaadje en nam het door, alsof het de han delingen van de Staten Generaal waren. Maar even later zag ik tot mijn ver bazing, dat de jongeman het vers wèl las. er kwam zelfs even een tinteling in zijn ogen alsof hij een ontdekking deed. Ook hij keek nadenkend op, maar heel anders dan die kruiswoord-prutser. Zijn houding liet geen twijfel bestaan: dit was een dui delijk geval van schoonheidsontroering. Op het moment, dat de assistente hem met haar bekoorlijke lach naar binnen noodde, had hij juist een aantekening ge maakt. Nu had ik het tijdschrift gauw genoeg te pakken. Ongeveer ter hoogte van de zinnen ..en vragen, nu alweer wanneer raakt het Leven ze weer aan had zijn hand gekrabbeld „ja, wanneer?" Instemming! Wat kan men méér wensen dan instemming, gewoon instemming met het verlangen van de dichter? Het werd nóg prettiger, want toen de jongeman weer binnenkwam om een verdoving op zich te laten inwerken, zei hij met een veelbete kende lach tot het meisje: „Ik hou me wel bezig, want u heeft genoeg mooie lectuur hier. Ik lees daarnet een gedicht dat u ook wel zal boeien „Ik hou veel van gedichten", bekende zij blozend. „Dan moet u dit eens lezen" hij had het blaadje al in haar handen gedrukt. Toen de deur weer dicht was, ging hij tevreden gevoelloos zitten worden, af en toe keek hij mij aan zoals men doet met iemand die er tóch nooit in kan komen hij moest eens weten wie ik was! Maar dat hinderde mij niet, ik was veel te blij met deze simpele reactie van twee jongemen- sen op de schoonheid waarmee zij samen werden geconfronteerd. Want aan het ge zicht van het meisje, dat hem even later weer binnenliet, zag ik dat zij het gedicht gelezen had. Het trekken duurde maar een rukje. Terwijl hij de wachtkamer inliep, gaf de assistente hem het tijdschrift terug. „Wilt u het daar weer even neerleggen?" vroeg zij. De jongen keek het nog even in en liep toen zo opvallend vrolijk weg, dat dit mij wel wat bevreemdde. Mijn vers kon tot velerlei gevoelens aanleiding geven, ik heb ze zelf allemaal doorgemaakt, maar een pretstemming ging te ver, leek me. Ik gaf niet dadelijk aan de invitatie achter mij gehoor, maar sloeg nog even bladzij 17 op. Fel blozend liet zij mij pas seren, terwijl ik naar binnenliep. HET boren werd een kwelling. Goed, dat is het altijd, maar er kwam nog iets bij. Die korte blik op het gedicht had me ineens doen beseffen, dat het „ja, wan neer" minder de instemming was met het verlangen van de dichter, dan wel de uiting van een eigen verlangen. Het had daarom meer betrekking op de regels daarvóór: „Laten wij stil maar onaangedaan door deze ivenende lanen gaan" En dat juffertje had er onder geschre ven: „Accoord, half acht bij de Parkweg". Ik had de tandarts willen vragen of hij ook roepingen trok, met wortel en al. De Italiaanse admiraal Massimo Giresi (links) feliciteert professor Auguste Piccard, nadat deze in zijn bathyscaaf „Trieste" een diepzeeduik van 3100 meter had gemaakt. Akkrumdijk, 1 Oct. v. Karachi te Bombay verw. Aldegonda, nacht 1-2 Oct. v. Pladju te Bang kok verwacht. Amsteldiep, 30 v. Semarang n. Soerabaja. Amstelkroon, 30 v. Norfolk n. Nederland. Arkeldijk, 30 v. New Orleans n. Houston. Alpherta, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Amor, 1 Oct. te Patras. Amstelbrug, 30 v. Hamburg n. Ri ode La Plata. Amsteldijk, pass. 30 Minikoy n. Djibouti. Amstelpark, 30 dwars Miami n. Nederland. Arendskerk, 1 Oct. te Genua. Axeldijk, pass. 30 Scilly s n. New York. Abbedijk, 30 v. Rotterdam te New York. Alnati, pass. 30 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, 1 Oct. v. Kobe n. Hongkong. Abbekerk. 30 v. Takubar n. Kobe. Algenib, pass. 1 Oct. Finisterre n. Antwerpen. Annenkerk, 1 van Hamburg n. Bremen. Adinda, pass. 30 Tourane n. Singapore. Agamemnon, 30 600 m. W.ZW. Lands End. Amstelvaart, 30 70 m. N. Kp. Ortegal. Amstelveen, 30 150 m. Z. Reykjavik. Agatha, 3 v. Pladju te Tj. Priok verw. Angcs, 2 v. Izmir te Cavalla. Armilla, 1 v. Pladju te Liencheu. Averdiik, 1 te Le Havre. Aagtedijk, 2 te Montevideo. Aalsum, pass. 1 Guardafui n. Belawan. Albireo, 1 v. Las Palmas n. Recife. Almkerk, 1 v. Rotterdam n. Sydney. Alphard. 2 v. Recife te Bahia. Aludra, 1 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires. Amerskerk, 1 v. Marseille n. Antwerpen. Andijk, 1 v- Galveston n. Rotterdam. Arendsdijk. 1. v. Montevideo n. Paranagua. Alblasserdijk, 1 van Lissabon n. Havana. Alcyone, 1 v. Bahia n. Antwerpen. Almdijk, 1 te New Orleans. Almkerk, 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Ariadne, 2 v. Amsterdam te Rotterdam. Bali, 30 v. Casablanca n. Beyrouth. Barendrecht, 30 v. Curasao te Punta Cardon. Britsum, pass. 30 Guardafui n. Aden. Baud. 1 Soerabaja verwacht. Blitar, 1 v. Sydney n. Rotterdam. Blommersdijk, 1 v. New York n. Rotterdam. Boskoop. 1 200 m. W.NW. Flores n. Plymouth. Breda, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Baarn. 1 v. Cartagena n. Curacao. Banka. pass. 1 Guardafui n. Colombo. Bloemfontein, 1 v. Teneriffe n. Kaapstad. Caïtex Pernis, pass. 30 Ouessant n. Sidon. Clavella. 30 v. Balikpapan n. Singapore. Caltex Nederland, 30 50 m. N. Kp. Carbon. Caltex The Hague. 30 50 m. W. Oporto. Caitex Utrecht. 30 210 m. W. Sidon. Camphuys, pass. 30 Toekangbesi eil. Castor. 30 550 m. N.NO. Azoren. Carina, pass. Cumberland eil. Caltex Delft, pass. 1 Lissabon n. Sidon. Congostroom, 1 te Safi. Cumulus, 1 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Cronenburgh, 2 v. Bodo te Archangel verw. Diemerdijk, 1 Oct. v. Antwerpen te Rotterdam. Delft, 30 v. Amsterdam n. W. Indië. Danae, 30 v. Algiers n. Napels. Duiverdreeht, 1 v. Londen n. Rotterdam. Dongedijk, pass. 2 Vlissingen n. Antwerpen. Elmina, pass. 30 Las Palmas n. Le Havre. Enggano, 30 v. Assab n. Port Said. Eemiand. pass. 30 St. Vincent n. Amsterdam. F.sso Rotterdam. 30 200 m. W.ZW. Lands End. E trema, 1 v. Pladju n. Singapore. Ena, 2 v. Sues n. Alexandrië. Esse Den Haag. pass. 2 Finisterre n. Antwerpen. Farmsum, 30 150 m. W. Glomfiord. Friesland (KRL). pass. 1 Gibraltar n. Halifax. Garoet, 23 te New York. Graveland, 30 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Gooiland, 30 v. Bremen te Hamburg. Gouwe, 30 dwars Sierra Leone n. Dakar. G'oot.c Kerk. 2 v. Beira te Mocimboa. Groote Beer, 1 v. Quebec n. Montreal. Helicon, 30 v. New York te Curacao. Hector, 1 v. Lissabon te Tanger. Helena. 1 v. New York n. Port au Prince. Hersilia, 1 v. St. Maria n. Nederland. Hathor, 1 v. Amsterdam te Hamburg. Ittersum, 30 v. Port Said n. Falmouth. Ivoorkust, pass. 1 Oct. Vlissingen n. Antw. Inórapoera. pas. 1 Kp. Palos n. Marseille. Ilos, 2 v. Gothenburg te Amsterdam. Japara (KPMl, 1 te Soerabaja. Jaoara, (KRL), 30 v. Colombo n. Djeddah. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 v. Amsterdam naar Australië. Karimun, 30 v. Makassar n. Singapore. Kedoe, 1 Oct. te Antweipen. Kieldreeht, 30 v. Marseille n. Barcelona. Karsik, pass. 30 Zuidp. Formosa n. Hongkong. Kaloekoe, 30 v. Hollandia n. Seroei. Kertosono, 30 ten NW. Marcus eil. Kcta Baroe. 30 dwars Tj. Priok n. Soerabaja. Harenberg, 1 Oct. v. Beyrouth te Rotterdam. Limburg, 25 v. Vancouver n. Portland. Liseta, pass. 30 Str. Soenda n. Pladju. Lawak, pass. 1 Cochin n. Bombay. Lieve Vromvekerk, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Lir.dekerk. I te Port Said. Loenerkerk, 1 v. Bombay n. Colombo. Luna, 30 v. Oran n. Patras. Macomn, pass 30 Str. Soenda n. Adelaide. Marpessa, 30 v. Yokohama n. Miri. Mataram, 30 v. Narativas n. Sungeigerong. Meliskerk, 30 v.' Singapore n. Ilo Ilo. Madoera. pas. 30 Flores n. Tampa. Maasland. 30 v. Hamburg n. Nordenham. Murena, 30 550 m. O. Socotra. Malvina. pass. 1 Malta n. Gibraltar. Marisa, 1 te Miri. Muiderkerk, 2 te Aden. Maasdam, 1 v. New York te Rotterdam. Mapia, 2 v. Bandarshapur n. Bombay. Mariekerk, 1 v. Kaapstad n. Teneriffe. Macuba, 2 te Port Said. Mitra, pass. 1 Kp. Bon n. Haifa. Molenkerk, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Nigerstroom, 30 v. Takoradi n. Abidjan. Nieuw Holland, 30 180 m. W. Torresstraat. Nestor. 1 250 m. W.ZW. Lands End. Ootmarsum, pass. 30 Flores Azoren n. Houston Oranje, 30 230 m. O. ten Z. Guardafui. Overijsel. 30 rede Bahrein. Orion, pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Oranjefontein, 2 v. O. Afrika te Amsterdam. Oranjestad, 1 v. Curacao n. La Guaira. Phrontis, 1 Oct. v. Semarang te Tegal. Prins Alexander, 1 Oct. v. Threerivers te R'dam Prins Fred. Hendrik, 1 Oct te Cherbourg. Pendrecht, 30 110 m. W. Kreta. Prins Fred. Willem. 30 475 m. W. Valentia. Prins Willem III, 30 in Cornwallkan. Prins Maurits, pass. 2 Vlissingen n. Bremen. Poelau Laut, 1 v. Tj. Priok n. Cheribon. Riouw, pass 30 Ceylon n. Belawan. Rijndam, 1 Oct. 720 m. W. Valentia n. New York Rafaela, 30 330 m. Z. ten O. Bangkok. Roepat. 1 v. Hamburg te Oslo. Ridderkerk, 30 260 m NO Mombasa Rotti, pass 30 Kp. Comorin n. Indonesië. Rijnland, pass. 1 Casquets 2 Amsterdam verw. Rondo, pass. 1 Finisterre n. Le Havre. Saparoea. 1 Oct. v. Rotterdam n. Marseille. Silindoeng. 30 v. Zanzibar n. Singapore. Singkep, 1 Oct. v. Port Soedan te Suez. Stad Dordrecht, 30 v. Antw. te Cagliari. Stad Leiden, 1 Oct. v. Vancouver te Yokohama Stad Maassluis, 30 v. Narvik n. ïfrimingham. Stad Schiedam, pass. 30 Noordkaap n. Kirkenaes Stad Maastricht, 30 v. Huelva n. Sluiskil. Stad Schiedam verm. 2 Oct. v. Kirkenaes naar Rotterdam of Vlaardingen. Siberoet. 30 v. Pangkalpinang n. Palembang. Stad Alkmaar. 30 500 m. W. Scilly's. Stad Amsterdam. 30 1040 m. O. ten N. Kp. Race. Stad Rotterdam. 30 120 m. NW. Lands End. Stad Vlaardingen, 30 495 m. W. Valentia. Stanvac Pendopo, 30 ten ZO. eil Singkep. Stan vac Talang Akar, 30 v. Tj. Uban naar Sungeigerong. Straat Banka, 30 dwars Belawan n. Lorenzo Marquez. Sumatra, 30 150 m. O. Kp. Guardafui. Salatiga, 1 v. Singapore n. Zamboanga. Saroena, 1 v. Pladju n. Balikpapan. Schiedijk, 2 te Belawan. Sheratan, 1 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Sunetta, 30 v. Balikpapan n. Miri, Schie, 2 v. Oran te Heraklion. Sloterdijk. 1 v. Tampa n. Vera Cruz. Sibajak, 1 v. Halifax te New York. Sommelsdijk, 30 v New York n. Indonesië. Tabian, 30 80 m. O.t.N. Ras Fartak n. Ummsaid. Tiba. verm. 1 Oct. v. Pto Alegre n. Montevideo Tomini, 4 Oct. 12 u. voor Hoek v. Holland verw. naar Rotterdam. Tomori, 30 te Antwerpen. Tankhaven III, 30 v. Bangkok n. Tj. Uban. Taria. 30 330 m. NO. Fiores. Trompenberg, 30 510 m- W. Lands End. Tawali, 30 v. Livorno n. Napels. Teiresias, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Port Said Tabinta, 2 te Alexandrië. Telamon, 1 v. New York n. Willemstad. Tjimenteng, 3 v. Sydney te Melbourne verw. Tjipanas, 1 v. Durban te Beira. Themisto, 1 v. Montreal n. Engeland. Van Linschoten, 30 te Takoradi. Van Outshoorn, 30 v. Ti. Priok n. Oosthaven. Van Heutsz, 1 v. Soerabaja n. Palembang. Veendam, vertr. 2 v. Rotterdam n. New York. Woensdrecht, 30 90 m. ZO. Christmas eil. Willem Ruys, 1 v. Napels n. Southampton. Willemstad, 1 v. Amsterdam n. Cristobal. Wouosari, 1 Ceylon gepass. n. Belawan. Waal, 1 v. Gibraltar n. Algiers. Waterman, 1 840 m. O.t.N. Chatham eil. Westland. 1 v. Santos n. Montevideo. IJsel, vertr. 3 v. Amsterdam n. Rotterdam. Zijpenberg, 2 Oct. v. Amsterdam te Narvik verwacht. Zeeland (KRL). 1 Oct. v. Indonesië te R'dam. Zonnewijk. 30 35 m. NO. Ouessant. Zuiderkruis, 2 315 m. W.t.Z. Valentia. KLEINE VAART Algarve, 30 v. Flensburg n. Bremen. Anna b, vertr. 1 v. Stockholm n Nyham. Antares 1 v. Antwerpen te Vlissingen. Att, 1 te Swansea. Albatros, pass. 30 Vlissingen n. IJmuiden. Atlas, 30 te Kopenhagen n. Amsterdam. Aries, pass. 30 Vlissingen n. Gent. Barracucia, 30 v. Penzance te Shoeham. Bab-T, 30 v. Rotterdam te Domsjo. Betty Anne. 30 v. Cardiff n. Rotterdam. Breezand, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Bill, 1 v. Rotterdam te Duinkerken verw. Binnenhaven. 1 v. Pt. Lyautey te Londen verw. Bree Helle, vertr. 3 v. Londen n. Rotterdam. Cornelia b II, 1 v. Cardiff n. Rotterdam. Capri, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Carpo, pass. I Vlissingen n. Antwerpen. Dollard. 30 v. Kalmar n. Stockholm, Dcneb, 30 v. Newlyn n. Londen. Driebergen, 30 v. Casablanca te Drogheda. F.lsentourgh, pass. 1 Ouessant n. Casablanca. Erna, pass. 30 Vlissingen n. Londen. Emergo. pass. 1 Kiel Holtenau n. Gothenburg. Frebus, vertr. 1 v. Lissabon n. Rotterdam. Fiducia, vertr. 1 v. Hull n. Le Havre. Flevo, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Frans, 30 v. Oscarshamn n. d. Tyne. Gert-y, verm. 2 v. Oslo n. Bandholm. Goote, 1 v. Fedala te Dakar verwacht. H.askerland, 30 v. Kingslynn n. Rotterdam. Hartei. pass. 1 Vlissingen n. Gent. Havik, pass. 1 Vlissingen n. Avonmouth. Henrica. 1 nog te Glasgow. Henriëtte, 30 v. Whitby n. Great Yarmouth. Import, pass. 30 Vlissingen n. Lissabon. Ida Pieter. 30 v. Pargas n. Narvik. Jokurma, 30 v. Antwerpen te Karlstad. Jo. 30 v. Whitestable te Londen. ■lutiana, 30 v. Kopenhagen n. Bremen. Kortenaer. 30 v. Helsinki n. Hamina. Lijnbaansgracht pass. 1 Vlissingen n. R'dam Leny, 1 v. Bremen te Kopenhagen. Lydia. pass. 1 Brunsbüttel n. Amsterdam. Marcella, 1 v. Berwick te Grangemouth. Merak 30 v. Rouaan te Casablanca. Mies, 1 v. Amsterdam n. Gent. Mirfak. 30 v. Rochefort te Casablanca. Mirzam, vertr. 2 v. Bordeaux n. Casablanca. Markab, 30 v. Uddevalla n. Leeuwarden. Merwehaven, 30 Rouaan te Casablanca. Midsland. 1 v. Rotterdam te Leith. Muphrid, 29 v. Akureyri te Isarfiord. Myfem. 30 v. d. Westereems te Rouraan. Mypuck. 1 v. Oostende te Londen verw. Nato. pass. 30 Vlissingen n. Huil. Nieuwehaven. 29 v. Malmö te Kopenhagen. Nyson, 1 v. Vlaardnieen te Stockholm verw. Noord. 1 v. Kingslynn n. Billingham. Noorderlicht. 30 v. Kramfors n. Great Yarmouth Nijenburgh. 30 v. Rotterdam te Stockholm. Olivier van Noort, pass. 30 Gothenburg n. A'dam Oleum 30 v. Middlesbro n. Londen. Peter, pass. 1 Goeree n. Bristol. Plato, 30 te Cartagena n. Malga. Pavo. 30 v. Zaandam n. Emden. Patina. 30 v. Antwerpen te Vlissingen. Rijnhaven, 30 v. Duinkerken te Casablanca. Silvretta, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Soemba. vertr. 1 v. Amble n. Sehwarzenhuette Surte, 30 v. Vlissingen n. Lidkoping. Spora. 29 v. Bordeaux n. Genua. Sporata, 30 v. Lowestoft te Dinteloord. Strijpe. vertr. 1 v. Gent n. Wicklow. Theano. 30 v. Dublin te Belfast. Theodora. 1 v. Derwintaugh te Drammen verw. Timor, vertr. 1 v. St. Brieux n. Guernsey. Tom v. d. Heide. 30 v. Marseille te Casablanca. Toos, pass. 1 Vlissingen n. Gent. Urmajo, 30 v. Hamburg te Newcastle. Vroiiwepolder. verm. 1 v. Oporto n. R dam. Vindicat Atque Polit. 3 v. Beckton te Ardo verw. Vlier. 30 v. Antwerpen te Oporto. Westlaan, I v. Hamburg te Rotterdam verw. West nol der, 30 v. Casablanca te Port Lyautey. Walcheren, pass. 30 Vlissingen n. Gent. Wiebold Bohmer. 30 v. Duinkerken te Dakar. Willem Barendsz, 1 te Uleaborg. IJsel, pass. 1 Vlissingen n. Londen. SLEEPVAART Rode Zee. 30 voor Orinoco River ten anker. Schelde, 1 v. Maassluis te Vlissingen. 3-3V, Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98% 171 201 172 313% 93% 131% 127% 107% 96% 170% 155% 167% 164 3011/» 45ll/ia 43% 70% 20 34'/» Openings koersen 98% 171 201% 171% 314% 97 132 127% 107 95% 170% 156% 167% 162% 30% 46% 43% 71% 20 35

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 13