Demonstratie van dierenliefde Nederlandse Comedie met „De grote stilte" Monument voor Oude Tonge wordt Donderdag 12 November onthuld Leerlingen Haarlemse Kweekschool een week naar België Zwerftocht van Chinese armband na 5 jaar tot klaarheid gebracht Duits sprookjeskoor terug in Haarlem Jeugd geeft het goede voorbeeld Hardnekkig en nauwkeurigspeurwerk der Haarlemse politie MAANDAG 5 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Op 9 October wordt een „sterrenregen" verwacht Drie Haarlemse jongens speelden eigen rechter Clandestiene zender in Bloemendaal opgespoord Mulier-veldloop Redder Arie Boon overleden Kellner ontworstelde zich aan twee belagers Oneerlijke busconducteur moet acht weken zitten Tien gulden boete voor hardhandige werkster Gerepatrieerden bespraken achterstallige betalingen -,De Kondor" keert 9V2 percent uit Om maar meteen met de deur in huis te vallen: „De grote stilte" van Terence Ratti- gan, anderhalf jaar na de Londense première in een vertaling van Gerard Rekers en geregisseerd door Han Bentz van den Berg op het répertoire van de Nederlandse Comedie genomen, zal ook hier zijn weg naar het publiek wel vinden, ofschoon de voorstelling de tekortkomingen van dit overigens zeer knappe stuk eerder aanzet dan verdoezelt. Vooral het laatste bedrijf wekte Zaterdagavond bij de eerste opvoering in de Amsterdamse Stadsschouwburg enige merkbare onrust onder de talrijke bezoekers. Het is niet zo eenvoudig hiervoor een bevredigende verklaring te vinden, want dit psychologisch weliswaar geen nieuwe gezichtspunten openende, maar toch wel heel boeiende drama werd in Engeland aangeprezen als een der belangrijkste theater gebeurtenissen van de laatste jaren, schijnt ook in de Amerikaanse pers over het algemeen een goede ontvangst te hebben genoten en vond bij ons in Ank van dei- Moer en Guus Hermus twee hun vak uitmuntend beheersende vertolkers. Laten we beginnen met het werk van de schrijver, die zowel met zijn blijspelen als ernstige stukken een internationaal erken de reputatie heeft verworven en wiens (met Michael Redgrave verfilmde en hier door Albert van Dalsum gespeelde) één- acter „Met eervol ontslag" een waarschijn lijk moeilijk te overtreffen hoogtepunt in zijn oeuvre vormt. „De grote stilte" is be slist een klasse minder, al treft ook nu weer de karakteristieke dialoog, die met de soberste middelen uit het alledaagse doordringt tot de diepere lagen der ont roering. De oorspronkelijke, onvertaalbare titel luidt: „The deep blue sea" een gedeelte van een gezegde, dat gebruikt wordt ter aanduiding van een wanhopige situatie, zoiets als: tussen Scvlla en Cha- rybdis, om een mythologische vergelijking te maken. In een dergelijke toestand, geplaatst door de keuze tussen een zachte dood of een leven zonder zelfrespect, verkeert de hoofdpersoon Hester Collyer, die in het achtste jaar van haar huwelijk u merkt het: Rattigan wéét waar hij het over heeft! haar weinig opwindende echtge noot verliet voor de eerste de beste man, die amoureuze attentie aan haar besteedde. Haar minnaar, de gewezen test-piloot Fred Page, is niet alleen intellectueel verre haar mindere (tussen twee haakjes: waar om men in de Nederlandse tekst van haar vader een dominee in plaats van een pro fessor maakte, is niet erg duidelijk) ook blijkt hij geenszins in staat tot een liefde, die volledig aan haar obsederende hartstocht beantwoordt. Het is overigens allerminst noodzakelijk de enigszins op de manier van een thriller behandelde in houd volledig na te vertellen. Men weet nu wel genoeg, zal ik maar aannemen. Achter de banaliteit Terence Rattigan is een volleerd drama turg. Bovendien beschikt hij over voldoen de gevoel voor humor om de gevoelens, hoewel hij ze tot uitersten laat gaan, bijna steeds binnen redelijke proporties te hou den. Hij gebruikt de allergewoonste spreektaal, die van de huiskamer of het maatschappelijk verkeer, maar zó dat er een bijzonder onthullende kracht van uit gaat, op een enigszins andere manier dan bijvoorbeeld een Hemingway niettemin. Zijn geheim is, dat hij precies weet met hoeveel emotionele spanning hij een wóórd kan laden. Ergens in het tweede bedrijf wordt gezegd: „Op zichzelf genomen is het banaal. Maar wat steekt er achter die ba naliteit?" Rattigan slaagt er in de werke lijkheid, of beter de feiten, zo te doorlich ten dat men er de wezenlijke betekenis van beseft. Op zijn eigenaardige, zeldzaam beheerste manier heeft hij, geloof ik, het non plus ultra van het naturalistische conversatiestuk bereikt. In welke richting zal zijn talent zich verder ontwikkelen? In een gesprek met de Engelse criticus Harold Hobson heeft Rattigan eens opgemerkt, dat hij nimmer tevoren zoveel voldoening smaakte, als toen hij boven het tweede tafereel van zijn stuk (Adventure Story) over Alexander de Grote kon schrijven: „Het toneel Op de avond van 9 October 1933 werd Europa verrast door een grote sterrenregen. Er waren ongeveer een uur lang tientallen vallende sterren per minuut te zien. In de nacht van 9 op 10 October 1946 herhaalde zich dit verschijnsel, zij het wat minder intensief. Op grond van berekeningen wordt de sterren regen dit jaar in de avond van Vrijdag 9 Oc tober waarschijnlijk vrij laat terugver wacht. Het is mogelijk, dat het aantal meteo ren weer zo groot zal zijn als de vorige malen. Het is echter ook denkbaar, dat er niet meer dan één of twee meteoren per minuut te zien zijn. In ieder geval is de kans op een bijzonder verschijnsel groot. Wie zich die kans niet wil laten ontgaan, houde Vrijdagavond en -nacht, 9 October, van tijd tot tijd het firmament in het oog. Men kan de wetenschap van dienst zijn. door de aantallen meteoren per 5 minu ten te tellen, en de resultaten te zenden aan de Werkgroep Meteoren. Sterrenwacht, te Utrecht. Wie een fototoestel bezit, kan de meteoren trachten te fotograferen. Bij grote aantallen meteoren is iedere camera bruik baar. Ook foto's zijn van groot wetenschap pelijk belang. Eenige tijd geleden repareerde de drie ëntwintigjarige timmerman W. B. uit Haar lem een radiotoestel voor J. J. K. uit Haar lem. Deze laatste weigerde echter de twin tig guild en die B. hem als répara tieloon vroeg te betalen. Hierop riep E. zijn broer en een vriend bij elkaar en met elkaar be sloot men het toestel terug te gaan halen en onder zich te houden totdat de twintig gulden betaald zouden zijn. W. B. nam in de woning van J. J. K. het toestel onder de arm en zijn broer en vriend dekten als het ware de aftocht. Het ging er vrij hardhan dig toe en vanmorgen stond de hele groep dan ook voor de politierechter in Haarlem terecht. De mishandelde J. J. K. als getuige uiteraard. De officier van justitie, mr, G. W. F. van der Valk Bouman meende, even als de politierechter, dat voor de daders van deze „roofoverval" dezelfde straf op zijn plaats was. Zij werden dan ook allen conform de eis veroordeeld tot een geld boete van vijfentwintig gulden. Het concert, dat het Haarlemse jeugdkoor „Inter Nos" Zaterdagavond in de gemeen telijke Concertzaal gegeven heeft, kreeg door de medewerking van de „Schaumbur- ger Marchensanger" een bijzondere attrac tie. Edith Möller, de dirigente van dit Duitse kinderkoor, heeft in dit betrekke lijk kleine ensemble verrassend mooie stemmetjes weten te verenigen. Sommige van die kleine zangvogeltjes zijn nog maar pas boven de kleuterleeftijd gekomen, maar zij zongen als de groteren met een opval lende bewustheid en met een volkomen in leven in de sfeer en in de bedoeling van de uitgevoerde liederen en bovenal met een ongerepte zuiverheid. Edith Möller streefde naar zeer expressieve zang en gelukkig kreeg die uitdrukking werkelijk zin, even als de daarmede samenhangende nuan ceringen. Een andere voortreffelijke eigenschap was de ongeforceerde toonvorming, die de kinderen in staat stelde op deze avond on vermoeid een zeer omvangrijk programma van koorliederen van Brahms, Wilhelm Friedémann Bach, Déla Bartök, Arnim Knab, oude volksliedjes en marsliedjes te zingen en bovendien nog een lang muzikaal sprookje „De Nachtegaal" van Andersen ten gehore te brengen. De muziek van dit werk, vooral geïnspireerd op het volkslied der Duitse bergstreken, staat of valt met het gehalte van de stemmen. In dit geval kon de muziek zich handhaven, omdat echte „nachtegaaltjes" haar zongen met prachtige, gave toon. En verder werd er leuk gespeeld door Keizer King Kong Foe, zijn vrouw Toe-ti-toe en de minister Tsji- li-Wang. Wilhelm Möller (guitaar) en de heer Lindemeyer (contrabas) begeleidden de zang met smaak. Het jeugdkoor „Inter Nos" leidde het concert in met het on-jeugdige, bloedig- realistische „Merck toch hoe sterek." Een groot contrast werd hierop het lentelied van Catharina van Rennes, dat van blijd schap over nieuw leven sprak. We kwamen daarmede gelukkig in een meer bij de jeugd passende sfeer. „Naar 't duinland" werd met verzorgde klank gezongen en teen werd „Inter Nos" ook even een Mar- chen"-koor met het uitvoeren van „Een oud sprookje" van Hendrika van Tussen broek. Na de pauze kwam een geselecteerde groep van „Inter Nos" terug met „Mei lied" en de „Avondcantate" van Cath. van Rennes, een Zwitsers-Duits en een Zwit sers-Frans liedje, waarvan de hier en daar te nadrukkelijk-expressieve, maar toch ook door mooie koorklank uitmuntende uitvoe ringen voor de dirigent Jan Booda en zijn koor een hartelijk succes werden. P. ZWAANS WIJK Ank van der Moer en Joan Remmelts in het eerste bedrijf van ,.De grote stilte". stelt voor de hangende tuinen van Baby- Ion...." en niet zoals nu: een ge meubileerde fiuurkamer op de eerste ver dieping van een oud huis in een trieste, door de oorlog zwaar gehavende wijk". Ook hij heeft dus behoefte aan meer speelruimte voor fantasie dan waarvoor ooit in de „burgerlijke tragedie" plaats kan zijn. De studie van „de ongelukkige ouder wordende vrouw" is geraffineerd en pak kend genoeg om te doen vergeten, dat dit allemaal wel eens eerder werd uitgespeeld. Evenmin is het erg, dat hij geen oplossing kon bedenken maar wel moet het als een tekort worden aangewezen, dat hij ons een surrogaat daarvoor aan de hand wil doen: de goedkope filosofie over de hevrediging-in-het-werk door een buur man, die als om zijn woorden kracht bij te zetten een stilleventje koop van de een zaam en wanhopig achtergebleven Hester, die in haar vrije tijd zo'n beetje aan schil deren doet. De hare is een zeer moei lijke rol, omdat het gevaar bestaat, dat de buien van bijna hysterisch verdriet ma ken, dat men haar een vervelend schepsel gaat vinden. Ank van der Moer kon dat ondanks haar vele bewonderenswaardige momenten niet helemaal vermijden, ge deeltelijk buiten haar schuld. Door het trage tempo en het te gewich tig oproepen van „sfeer" namelijk kreeg de sentimentele drakerigheid gelegenheid door de mazen van het net der illusie bin nen te sluipen. Daar komt nog bij, dat Guus Hermus net niet de geschikte per soon is voor deze minnaar uit routine, waarbij ons natuurlijk de herinnering aan „Tramlijn Begeerte" parten speelt. Dit neemt niet weg, dat zijn optreden overi gens weinig minder dan brillant genoemd moet worden. Een zorgvuldig opgebouwde rol, met een sterke ciimax in de scène van zijn cynische dronkenschap. Volmaakt was Han Bentz van den Berg als de echtgenoot, kaarsrecht staande m zijn overtuiging, dat het normale het enige juiste en betrouwbare criterium voor het leven is. Jammer dat hij het als regisseur te mooi en diepzinnig heeft willen doen, tegen welke opblazing het derde bedrijf niet bestand is. Joan Remmelts gaf een kundige typering van de uit zijn beroep geschorste medicus, ofschoon zijn Duitse accent (dat te onpas aan „Arsenicum en oude kant" deed denken) nodeloos over dreven was. Een prettige verrassing was het weerzien van Sophie Köhler-van Dijk, vroeger een bekende figuur uit de ope rette. Verder werkten Bep Dekker, Allard van der Scheer en Walter Kous aan deze vertoning mede. Het décor van Louis Richter leek mij een getrouwe copie van het Engelse, zoals wij dat van de foto's kennen. DAVID KONING Tijdens een Zaterdag in Oude Tonge ge houden bijeenkomst is besloten het monu ment, een geschenk van de Haarlemse be volking, op Donderdag 12 November te onthullen. Tevoren zullen Haarlemmers in de gelegenheid worden gesteld het monu ment te bezichtigen, dat enige dagen in de Vleeshal tentoongesteld zal worden. Zoals bekend is heeft het adoptie-comité Haarlem besloten een eenvoudig gedenk teken te plaatsen op de begraafplaats bij de dijk in Oude Tonge, waar ongeveer drie honderd slachtoffers van de overstromings ramp begraven liggen. Mevrouw J. Ducro- Kruver heeft het ontwerp gemaakt en het beeld zal dezer dagen gegoten worden bij de bronsgieterij A. N. Binder. Het zal op 31 October worden afgeleverd en daarna enige dagen te bezichtigen zijn in de Vlees hal. Ook zal fotomateriaal van Oude Tonge tentoongesteld worden. De overdracht en onthulling zijn bepaald op Donderdag 12 November. Voor de plech tigheid is uitgenodigd mr. L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland. Deze heeft bericht de onthul ling bij te wonen. Ter gelegenheid van het feit, dat de Haarlemse Politiekapel Zaterdagavond een concert in Oude Tonge gaf, heeft het adoptie-comité besprekingen gevoerd met de burgemeester, wethouders, predikant en pastoor over de plechtigheid. Per autobus is het Haarlemse gezelschap om twaalf uur naar Oude Tonge vertrok ken. Het bestond uit burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, hoofdcommissaris J. Fontijne, leden van het adoptie-comité en 35 leden van de Haarlemse Politiekapel onder leiding van Marinus Adam. Om vijf uur werd Oude Tonge bereikt en men begaf zich naar hötel De Weerd, waar het gezelschap een koffiemaaltijd werd aangeboden. Aan tafel hebben gesproken burgemeester A. van Dijk en burgemeester mr. Cremers. Zondagavond om kwart voor tien heeft de Bloemendaalse politie een inval gedaan in een woning aan de Bloemendaalseweg te Overvcen, waar drie jongens tussen zestien en negentien jaar bezig waren een radio-uitzen ding te verzorgen. De clandestiene zender, gramofoonplaten en materiaal, dat bij de uit zending gebruikt werd, zijn in beslag ge nomen. De K. L. M. en Radio Scheveningen hadden de laatste tijd veel last van uitzendingen op de 350 meter band; zij kwamen ook door op andere golflengten. Klachten werden bij de desbetreffende instanties ingediend. Er werd gramofoonmuziek ten gehore gebracht en af en toe sprak een jongeman voor de microfoon die grapjes vertelde. Een onderzoek werd ingesteld en dat had tot resultaat, dat Zondagavond overgegaan werd tot het deen van een inval in een wo ning aan de Bloemendaalseweg. Daar waren drie jongens bezig een uitzending te ver zorgen. Later is gebleken, dat er ook een vierde jongen medewerking verleende aan de uitzendingen. Tegen het viertal is proces- verhaal opgemaakt. Amerikaanse torpedobootjagers weer naar zee De torpedoboot jagers „Harold J. Ellison" „Charles S. Sperry" van de Amerikaan se marine, die van vorige week Dinsdag af een bezoek hebben gebracht aan Amster dam, verlieten Maandagmorgen om tien uur de sluis te IJmuiden. Vervolgens begaf men zich naar het Verenigingsgebouw, waar om half zeven een bijeenkomst begon. Dit gebouw werd vroeger gebruikt voor de plaatselijke ver enigingen en had door de ramp schade ge leden. Het is in de afgelopen weken her steld en Zaterdagavond voor het eerst ge bruikt na de restauratie. De belangstelling voor de bijeenkomst was bijzonder groot. De heer De Wit, voorzitter van het Ver enigingsgebouw, sprak een inleidend woord en herinnerde er aan, dat het ge bouw in het verleden het centrum was van vele verenigingen. Hij hoopte, dat het verenigingsleven weer tot bloei zal komen. De Haarlemse Politiekapel was uitgeno digd ter gelegenheid van de heropening van het Verenigingsgebouw een concert te geven. Zij begon het programma met het Wilhelmus en speelde vervolgens Wilt he den nu treden en Wenn ich einmal soil scheiden. Met grote aandacht volgden de bewoners van Oude Tonge het program ma, dat een ernstig karakter droeg. Na afloop heeft de heer De Wit dank gebracht aan het corps en de dirigent voor hetgeen geboden is. Om ruim nalf negen was het concert achter de rug, waarna de terugtocht werd aanvaard. Om half twee was het gezel schap in Haarlem terug. Er is in de laatste jaren reeds herhaal delijk melding gemaakt van verheugende blijken van toenadering tussen de West- Europese landen. Al kunnen dan de hoog ste regeringspersonen elkaar vaak slechts moeizaam benaderen, het contact van de burgers wordt steeds vlotter tot stand ge bracht en vooral de jeugd trekt graag over de grenzen, zoekt correspondentie-vrien den en -vriendinnen, werkt in de kampen van de Internationale Vrijwillige Hulp en toont zich in toenemende mate bereid tot het aanvaarden van de Europese gedachte. Met grote voldoening mag geconstateerd worden, dat ook de landsregeringen, voor al na de wereldoorlog, af en toe duidelijk blijk geven, dit grotere contact te willen bevorderen. Een van die symptomen is het sluiten van een Cultureel Accoord met andere landen. Zo bestaat reeds een vijftal jaren een dergelijk accoord tussen Neder land en Frankrijk, op grond waarvan kunstschatten voor enige tijd worden uit gewisseld en tentoongesteld, kunstenaars studiebeurzen ontvangen, geleerden in de gelegenheid gesteld worden elders colleges te geven, studenten in het buitenland uni versiteiten kunnen bezoeken, enz. Een zeer waardevol blijk van nauwere samenwerking is ook de uitwisseling van groepen kweekschoolleerlingen, zoals die reeds vijf jaren plaats gevonden heeft tussen beide genoemde landen. In 1952 profiteerden o.a. scholieren van deze in richtingen uit Bloemendaal en Haarlem van dit initiatief door een verblijf in Pa rijs, Rouen en Chartres. Thans voorziet het accoord tussen België en Nederland voor het eerst ook in deze uitwisseling van a.s. opvoeders. Op nieuw zijn het een 25-tal leerlingen van de Rijkskweekschool te Haarlem, die een dergelijk voorrecht zullen genieten. Daar toe in staat gesteld door de regeringen van beide landen vertrokken ze gisterochtend onder leiding van een viertal docenten naar Lier, ten Zuiden van Antwerpen, waar ze een weeklang de gasten zullen zijn van de Rijksnormaalschool. Dat juist deze twee scholen het eerst contact met elkaar zullen hebben, vindt zijn grond in het feit, dat ze tweelingzusters zijn. Beide werden in 1816 opgericht bij het eerste Koninklijk Besluit dat zich bézig hield met de onderwijzersopleiding, in de tijd dat België en Nederland nog één koninkrijk vormden. Reeds tweemaal (in 1947 en 1950) bezochten leerlingen uit Lier een enkele dag de school aan de Leidsevaart. Nu zijn de Haarlemmers voor een gehele studie- Het was een geblaf van jewelste, Zater dagmiddag in het Krelagehuis te Haarlem, waar de afdeling Haarlem van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren als onderdeel van haar jubileum viering jeugdige dierenvrienden in de ge legenheid stelde, door een deskundige jury te laten vaststellen wie zijn viervoeter het best had verzorgd. Er waren tientallen grote en kleine, dikke en slanke honden, exemplaren van voornaam ras, maar ook dieren wier afstamming heel moeilijk te definiëren was. Maar op ras werd niet ge let bij deze keuring, die geschiedde door Op 1 Augustus 1948 werd door een arts uit Zwolle, die toen met zijn echtgenote in een Haarlems hotel logeerde, aangifte ge daan van de vermissing van een damestas met inhoud, waaronder verscheidene siera den, zoals een damesarmband, gemaakt van Chinese gouden munten. Toen het echtpaar namelijk het hotel had verlaten en op weg was naar Santpoort voor het brengen van een bezoek aan kennissen, kwam de vrouw van de dokter plotseling tot de ontdekking, dat zij haar handtas in de serre van het hötel had laten staan. De medicus heeft tóen het hotel opgebeld en aan de gérant gevraagd of deze de tas on der zijn berusting wilde nemen, hetgeen deze beloofde. Toen de arts en zijn echt genote laat in de avond in het hotel terug keerden, constateerden zij -echter, dat de tas niet was gevonden. Het destijds door de recherche ingestelde onderzoek leverde geen resultaat op. Op 10 September 1953 werd door een rechercheur controle gehouden in het door lopend register van een koopmam-juwelier te Haarlem. De rechercheur constateerde, dat deze op 18 Augustus van dit jaar een gouden armband had gekocht. De hande laar had het sieraad nog in zijn bezit en toen hij het aan de rechercheur liet zien, zag hij. dat de armband van Chinese gou den munten was gemaakt. De rechercheur herinnerde zic'n toen, dat er geruime tijd geleden aangifte van vermissing van een dergelijk juweel was gedaan en inderdaad vond hij na enig zoeken in het dagrapport van de politie de aangifte van de Zwolle naar. De rechercheur "heeft hierop de arm band getoond aan de arts. Zowel de arts als diens echtgenote herkenden het kleinood. Bij het onderzoek bleek, dat de koopman-juwelier de "armband had ge kocht van een Haarlemse dame, die deze armband op haar beurt weer in 1949 als Sint Nicolaas geschenk van een Chinees had gekregen ,die wekelijks op de markt stond en die zij gedurende zeven jaren bij zijn verkoop had geassisteerd. Het ge schenk was als blijk van waardering voor die hulp bedoeld. Bedoelde Chinees had de armband weer gekocht van de 37-jarige Haarlemse fabrieksarbeider J. W. Bij ver hoor bekende J. W. in Augustus 1948 op het station te Haarlem een damestas te hebben gevonden. W. heeft de tas meege nomen en de inhoud hiervan in bijzijn van zijn vrouw onderzocht. Behalve een aantal distributiebescheiden waren volgens W. in de tas nog aanwezig een bedrag van onge veer 25 gulden, een Chinese armband, twee cameeën en een gouden broche, gemaakt van een gouden rijder, een oud muntstuk. De distributiebescheiden en de 25 gulden heeft de vrouw in het huisgezin gebruikt, evenals het bedrag dat door de verkoop van de armband werd verkregen. De ca meeën en gouden rijder waren nog in het bezit van W. Hij is onder verdenking van verduistering van deze goederen bij de of ficier van justitie voorgeleid. Tegen zijn echtgenote i? wegens heling proces-verbaal opgemaakt. De traditionele jaarlijkse Mulier-veldloop in het Park Velserbeek, die Zondagmiddag door de athletiekverenigiing „Suomi" is ge houden en waaraan vele prominente ath- leten onder groote belangstelling van het publiek hebben deelgenomen, is na een boeiende wedstrijd over het prachtige parcours (tot veler verrassing) gewonnen door de outsider. B-klasser A. Koning van SW uit Schiedam De wedstrijden, die ook nog een junioren- loop en een Velserbeekparkloop omvatten, werden bijgewoond door burgemeester mr. M. M. Kwint, ere-voorzitter van „Suomi", mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier uit Amster dam, W. J. H. graaf van Limburg Sti- rum jr., mej. Van Zweden, secretaresse van Sucmi's beschermheer, de thans 88- jarlge heer W. J. II. Muiier, en andere fa milieleden, die de oude sportpionier verte genwoordigden. In de ouderdom van 85 jaar is vanmor gen de oudste redder van de Koninklijke Noord Zuidhollandse Reddingmaatschappij, Arie Boon, in Hoek van Holland overle den. Arie Boon heef» veel reddingen mee gemaakt waaronder de grote ramp met de „Berlin" op 21 Februari 1907. Vitalis en Remi, Roodkapje en de wolf, een baboe en een landloper zorgden Zaterdag middag voor een vrolijke noot bij de hondenkeuring in het Krelagehuis de heren J. A. C. Zillesen, die op een veer tigjarige ervaring op dit gebied kan bogen, dierenarts J. Heck en C. M. Rasch, hoofd bestuurslid van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren. Toen de voorzitter, de heer B. W. Las- schuit, zijn welkomstwoord tot de jeugdige dierenvrienden en de vele belangstellen den begon met „Dames en heren", dat. tienvoudig versterkt uit een luidspreker bulderde, verstomde het oorverdovend ge blaf als bij toverslag. De conclusie, dat alle honden welopgevoed waren, die de heer Lasschuit hieruit trok, was echter voor barig, want de ongeveer zestig viervoeters produceerden onmiddellijk daarna een la waai, dat de luidspreker bijna niet ver mocht te overstemmen. De rivalen moesten daarna ettelijke rondjes maken en werden door de jury leden bekeken, betast en zelfs beroken! De beslissing over de juniores-groep was spoe dig gevallen: een vriendelijk wit hondje ging met de eerste prijs strijken. Vier jaar geleden kwam hij uit hetasyl in de Ridder straat bij zijn jeugdige baas, die stralend van blijdschap zijn prijs in ontvangst nam. Een trotse chowchow kreeg de tweede, en een takshond, ook een vondeling uit het asyl, de derde prijs. Bij de seniores-ronde kwam er nog meer roering, want daarbij kwamen een paar stoere herders in de ring, waarvan er één fungeerde als de wolf, die een lieftallig Roodkapje begeleidde. En zowaar ver schenen ook Vitalis en Remi voor de jury, bekende figuren uit het boek „Alleen oh de wereld", twee meisjes uit een weeshuis, met een hond uit het rampgebied, die in Haarlem is achtergebleven en die nu in het weeshuis wordt vertroeteld. Vitalis en Remi kregen welverdiend de eerste prijs van de gecostumeerde kinde ren. Zij hadden bovendien een aardige heilwens voor de jubilerende vereniging gedicht, die zij voor de microfoon mochten voordragen en die een daverend applaus en geblaf ontketende. Roodkapje en de .wolf werden in deze costuumwedstrijd als twee de geklasseerd, derde werd „de schooier" en vierde een jeugdige baboe. Van de honden werd een grote zwarte viervoeter als de best verzorgde van de middag uitgeroepen. Trots mocht hij met zijn baasje een ererofide maken. Voorzitter Lasschuit had in ziin ope ningswoord gezegd: „De jeugd hebben wij al". En deze middag in het Krelagehuis bewees dat hij gelijk had. Grote mensen mogen zich deze jeugdige dierenvrienden ten voorbeeld stellen' weck in 't Vlaamse land uitgenodigd. Het toegezonden programma ziet er zeer aan trekkelijk uit: Kennismaking met de Bel gische opleidingsmethoden, met Vlaamse litteratuur en kunst; bezoeken aan Ant werpen en Mechelen, tocht door de Kem pen en als hoogtepunt een voordracht van Prof. Dr. H. Brugmans, rector van het Europa-College te Brugge, over „De geestelijke Eenheid van Europa". Als het gezelschap Zaterdagavond weer in Haarlem arriveert zal het stellig kun nen terugzien op een aan indrukken bui tengewóón rijke week. Ondcwijzersvor- ming in nieuwe stijl, die zeker vruchten zal dragen voor de later aan deze jonge mensen toe te vertrouwen Nederlandse jeugd. In de nacht van Zaterdag op Zondag is nabij de Schuttersweg te Apeldoorn de 47-jarige kellner A. N. J. F. aangevallen door twee mannen, die hem de weg had den gevraagd naar een afgelegen woning in de Staringlaan. Volgens de verklaringen van F„ die met een scherp voorwerp op zijn hoofd werd geslagen en hierdoor een hersenschudding en een vleeswond kreeg, hadden de twee overvallers het op zijn geld gemunt. Hij wist zich echter uit hun greep los te maken en vluchtte naar een huis waar hij nog licht zag branden. De twee mannen namen hierop de vlucht met de fiets, die F. bij zich had. Het rijwiel werd Zondagmorgen in de Roggestraat te Apeldoorn teruggevonden. Uit het onder zoek kwam vast te staan dat de drie man nen de avond samen in een café hadden doorgebracht. Naar aanleiding van het Signalement, dat F. de politie van zijn be lagers kon verstrekken, werden te Arnhem aangehouden: A. W. van de H. en J. A. C., beiden afkomstig uit Zuid-Limburg. F. kon, na in het Julianaziekenhuis te Apel doorn te zijn verbonden, naar zijn woning worden vervoerd. Maandagmorgen stond voor de Haarlem se politierechter de 27-jarige ex-buscon ducteur bij de N.Z.H.V.M. Th. A. v. d. H. terecht, die ervan verdacht werd op 9 Juli een bedrag van f 132,63, dat hij als busgeld van zijn passagiers had ontvangen, niet te hebben afgedragen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, rekende het ge pleegde feit de verdachte erg aan, daar v. d. H. bij de maatschappij een vertrouwens positie bekleedde. Hij eiste dan ook een geldboete van vijftig gulden, subsidiair dertig dagen hechtenis en een voorwaarde lijke gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot acht weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk. De vierenvijftigjarige Haarlemse werk ster G. H. v. T. trachtte vanmorgen voor de politierechter op alle mogelijke manie ren een verklaring te geven van het feit waarom zij haar vroegere werkgeefster, de zeventigjarige W. V. „op dusdanige wijze op het hoofd had geslagen waardoor ge noemde V. pijn ondervond". Dit lukte haar niet al te best en de officier van Justitie meende dan ook dat zij voortaan, ondanks plagerijtjes van de medemensen, haar han den thuis moest houden. Hij eiste dan ook een geldboete van vijfentwintig gulden. De politierechter veroordeelde de ver dachte tot een boete van een tientje en twee weken gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. „De beperkende bepalingen ten aanzien van de backpay-pensioenen in de rege ringsnota met betrekking tot het rapport der Commissie achterstallige Betalingen C.A.B. zijn niet in overeenstemming met de erkenning van de regering, dat pen- siocnv orderingen juridisch verantwoorde vorderingen zijn", betoogde Zaterdag te Utrecht de heer B. Sleeboom, vertegen woordiger van de gepensionneerden in de C.A.B., in een door honderden leden van de Indische Pensioenbond en het „Comité voor de uitbetaling van de backpay-pen sioenen in Nederlands courant" bezochte vergadering. De nota geeft, naast redenen tot voldoening, teleurstelling door de be perkende bepalingen, zei hij. Aanvankelijk werd het bedrag aan de „backpay"-pensioenen door de regering op 150 millioen geraamd. In werkelijkheid kon met ongeveer 15 millioen worden vol staan. Het comité voor de uitbetaling werd 10 Februari 1951 opgericht en is ononder broken in actie geweest, meestal in be sprekingen van vertrouwelijke aard. Hetgeen in paragraaf 4 omtrent de „backpay" van pensioenen in 1947 gezegd wordt kan volgens dié. spreker niet juist zijn en de bedoeling van de regering niet weergegeven. Hij beval een andere re dactie aan. Men stelde vele vragen, meest indivi duele gevallen betreffende, waarvan na dere bestudering werd toegezegd. Velen gaven het comité een machtiging tot op treden, ook voor wat de stuiting van de verjaringstermijn voor pensioenen betreft, welke afloopt op het eind van dit jaar. De .aanneming-maatschappij „De Kondor" N.V. heeft over 1952 een bruto overschot be haald van 607,118 658.654 in 1951). Na af schrijvingen en voorziening voor belasting resteert een winstsaldo van 197.466 (/"204 699 in 1951). Voorgesteld wordt een dividend van 9'A percent, nu het maximum volgens de Wet op de Dividendbeperking wederom 9.8 percent is. De maatschappij was hier te lande het ge hele jaar behoorlijk van werk voorzien. De Algemene Nederlandse Aannemerscombinatie (A.N.A.C.). waarin „De Kondor" participeert, liet over 1952 een bescheiden winst. De Indo nesische vestiging was wederom ruim van werk voorzien. De bedrijfsuitkomsten stelden haar in staat een winsttransfer aan te vragen. Deze zal ten gunste van 1953 worden ge bracht. In 1952 heeft dit bedrijf n i e t tot de winst bijgedragen. Het aantal opdrachten voor 1953 mag redelijk worden genoemd, aldus het verslag.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10