Frans parlement heeft de handen vol springstoffen YfRIGLEY PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws J Morgen Nationale Vergadering Komende presidentsverkiezingen manen echter tot voorzichtig hanteren De radio geeft Dinsdag Beschadigde Noorse tanker terug uit Het Kanaal Tweede generator in centrale Hemweg in bedrijf Zaanse typiste liep schedelbasisfractuur op Leiden vierde feest van „haring en wittebrood" ió het zo MAANDAG 5 OCTOBER 1953 2 Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Na aanvaring naar IJmuiden Brand op Zweeds schip in de Noordzee De „Kungsholm" overgedragen Eredoctoraten van Rijssel voor Nederlandse hoogleraren Ir. L. Vos ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw Gouden feest van de R.K. Mijnwerkersbond Vier gewonden bij auto botsing te Naarden Filmopname in Delft Wielrijdster omgekomen op onbewaakte overweg Lelijke val van de fiets Kerkelijk Nieuws Arme drenkeling (Van onze correspondent in Parijs) Morgen komt de Franse Nationale Ver gadering voor het eerst na de vacantie die tengevolge van de actie die de linkse oppositie al tijdens de Augustus-stakingen had ingezet, met een week werd bekort bijeen. De opzet van genoemde actie was natuurlijk de huidige regeringsmeerder heid op haar sociale beleid te doen sprin gen. Maar terwijl het crisisgevaar zeker nog niet geweken is, moet toch worden vastgesteld dat de kansen, dat het kabinet- Laniel wegens zijn economische en sociale politiek naar huis zal worden gestuurd, duidelijk zijn afgenomen! Laniel moge de vrijheden, die het parlement hem voor het reces heeft gegeven, in het begin door de eerste offers van de minst-draagkrachtigen der bevolkingsgroepen te vragen, dan al met verbijsterend weinig psychologisch in zicht hebben aangewend, erkend moet tevens worden dat hij met latere decreten de meer bevoorrechte klassen evenmin heeft willen ontzien. Een duidelijk stempel van sociale voor uitstrevendheid draagt dit kabinet door een en ander zeker nog altijd niet, maar wel moet mén deze regering de verdienste toekennen dat zij voor het eerst een voor zichtig begin heeft gemaakt met een sane ring van de handel en een hervorming van het administratieve apparaat, waar van men op den duur zeker wel enig heil mag verwachten. De vraag is echter of deze verbeteringen op korte termijn al voldoende overtuiging aan de dag zullen treden om de diepingevreten ontevreden heid van de grote massa van het volk te kunnen opheffen. Dat lijkt wel zeer twijfel achtig. De ketel' staat bij de socialisten en de communisten nog altijd op het vuur en velen durven deze maand nog een reprise voorspellen van de gebeurtenissen van de jongste zomer. Overigens zijn de grootste gevaren voor de regering-Laniel niet zozeer in de sociale en economische sector gelegen dan wel op het gebied van de buitenlandse politiek. Het probleem-Marokko, al is het voor het moment dan wat afgekoeld zal nu stel lig aan de orde moeten komen. En van nog urgenter en dreigender aard zijn de kwes ties betreffende Indo-China en vooral de Europese integratie, die al een zicht bare kloof in het kabinet veroorzaakt heeft. ADVERTENTIE HANDELSVERDRAG AMERIKA-SPANJE McCart, de Amerikaanse correspondent van het Russische blad Pralda, meldt, dat de Russische filmster Bleria in Spanje vertoelt. Nu Amerika een handelsverdrag met Spanje heeft gesloten, kan hij ook daar volop genieten van de Lexington sigaretten van America's Best Tobaccos. Wat Indo-China aangaat, zo verwijt de oppositie de ministers Laniel en Bidault dat ze hier een dubbel spel zouden hebben gespeeld waarvan Frankrijk en indirect Europa eens te meer de dupe dreigt te worden. In Washington heeft Bidault enige maanden geleden nieuwe financiële steun, ten bedrage van 385 millioen dollar, los gekregen op voorwaarde dat er meer troe pen beschikbaar zullen worden gesteld, troepen uit Algerijnen en Marokkanen bestaande die intussen al zijn verscheept voor de uitvoering van het zogenaamde plan-Navarre, dat in 1954 de overwinning op de Vietminh-rebellen zal moeten ver zekeren. Dank zij die nieuwe Amerikaanse bijstand is het de regering-Laniel intussen gelukt haar begroting, die voor het eerst sinds twintig jaar lager is dan het vorige budget, in evenwicht te krijgen. De vraag is echter of Frankrijk bereid zal zijn daar voor de prijs te betalen die Bidault Washington al heeft toegezegd. Tijdens de laatste crisis is één ding wel duidelijk geworden, namelijk dat de grote meerderheid van het Franse volk vóór alles vrede in Indó-China wenst en daarom naar een overeenkomst met Ho Chi Minh zou willen streven. Washington denkt daar echter even an ders over en men beschuldigt minister Bidault er nu van dat hij de Amerikaanse wensen over de Franse verlangens heeft laten prevaleren. Bovendien zijn militaire deskundigen het er nog allerminst over eens of de Vietminh het volgend jaar wel zal worden vernietigd. Europa Niet minder alarmerend voor de tegen woordige regering ziet het vraagstuk van de Europese integratie (en van het Euro pese leger in het bijzonder) er uit. Het wordt wel steeds duidelijker dat de Euro- ADVERTENTIE Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook. pese defensie-gemeenschap de Franse po litiek komende maanden zal blijven be heersen en een ingrijpende wijziging in de onderlinge krachtsverhoudingen teweeg zal brengen. Ook in Frankrijk vallen de tegenstellingen inzake de E.D.G., de com munisten en de Gaullisten uitgezonderd, namelijk geenszins samen met de grenzen tussen de partijen. Een algehele oriëntering zo geen hergroepering, wordt daardoor waarschijnlijk. Al is na de verklaringen van de socialistenleider Guy Mollet in Straatsburg de kans nu groot geworden dat de E.D.G. door het Franse parlement toch nog net zal worden aanvaard, zal die ratificatie gezien de sterke positie van de Gaullisten in het kabinet onvermij delijk met een regeringscrisis gepaard moeten gaan. De vraag luidt thans: Wanneer dat zal gebeuren. De meerderheid onder de voor standers zowel als talrijke opposanten heb ben er weinig of geen belang bij dit proces te versnellen. Officieel is het Franse stand punt: oplossing van de Saarkwestie alvo rens het Europese leger in de Kamer ter sprake te brengen. De Saarbesprekingen zullen niet kunnen worden heropend voor dat op 20 October Bidault en Adenauer elkaar in Den Haag hebben ontmoet. Maai er is nog een tweede en dwingender reden, die voor uitstel van de ratificatie pleit. Vóór half December zal er een opvolger voor president Auriol moeten worden aan gewezen en geen der regeringspartijen of candidaten kan er voordeel in zien zich met dat vooruitzicht nu reeds al te duide lijk over Europa uit te spreken. Want elke candidaat zal zowel voor- als tegenstanders van de Europese integratie achter zich moeten verzamelen. Daarin schuilt stellig ook wel de voornaamste verklaring van het feit dat zowel Laniel als Bidault, die beiden hun oog op het Elysee hebben laten vallen, zich tot dusver van elke klare stel- lingname tegenover het Europese leger onthouden hebben. advfptf.ntif HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als dé ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Kamermuziek. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Piano 20.55 Ken een haan een ei leggen. 21.10 Alt en piano. 21.35 Ouders en kinderen, causerie. 21.50 Kamer orkest. 22.15 Strijkkwartet. 22.40 Platen. 22.45 Gebed en litt. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Svmphonie-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Orgel. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.20 Métropole- orkest. 14 00 Muziekkaleidoscoon. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.50 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Millitaire causerie. 18.40 Lichte muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Koor. 19.30 Blaas- kwintet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Tiroler muziek. 22,20 Platen. 22.30 Buitenlands overizcht. 22.45 Platen 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.1521.45 Gastenboek: Weerbericht: Van kristal tot juweel, de wonderwereld der mineralen; Le Serpent d' Or, televisiespel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School- uitzending. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel 16.00 Kinderzang. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws 17,10 Platen. 17.15 Voor de kleuters, 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeued 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek programma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Om roeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Tegen drie uur in de nacht van Zaterdag op Zondag schoof de 9970 ton grote Noorse tanker .Norse Mountain" de grote sluis van I.lmuiden weer binnen, nadat het schip onder bevel van kapitein Bakkork uit Grunrisund bij Oslo Vrijdagochtend wel gemoed uit diezelfde kolk was vertrokken. Na een stevige aanvaring met het Grieks- Panamese stoomschip „Basil" op zestien mijl uit de Engelse Kanaalkust, waarbij de huid van de Noor over een viertal meters werd ingedrukt door de steven van de „Basil" achtte de kapitein van de tanker het verstandiger maar weer terug te keren en de schade in Amsterdam te laten her stellen. Men liet enige ballast naar de steven lopen, zodat het schip iets voorover helde bij aankomst in de sluis. Al maakte de „Norse Mountain" geen slagzij en al lekte het schip maar weinig in de tanks de Griek-Panamees raakte hem tussen machinekamer en brug de klap is toch wel zo hevig aangekomen, dat de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaat schappij in Amsterdam er een flink karwei aan heeft. De aanvaring gebeurde des Vrijdagsmiddags omstreeks drie uur. De „Basil" is naar Rotterdam opgestoomd en koos daar met een gedeukte neus ligplaats op de boeien aan de Merwehaven, Aan boord van het 2500 ton metende Zweedse schip „Reine Astrid" is Maandag morgen vroeg brand uitgebroken. Om on geveer half zes zond het schip noodsigna len uit, waarin het om onmiddellijke as sistentie vroeg. De „Reine Astrid" bevond zich toen op ongeveer 65 mijl ten Noorden van de Oostpunt van Terschelling. Om kwart over zes meldde de „Reine Astrid" echter, dat de bemanning het vuur be dwongen had. Verscheidene schepen hadden toen reeds koers gezet naar het schip. Aan het Deense schip „Arkansas" werd gevraagd voorlopig in de richting van de „Reine Astrid" te blijven varen. Naderhand seinde een Duitse sleepboot dat de „Reine Astrid" geen hulp meer nodig had en zijn reis naar Amstei-dam voortzet. Zondagmiddag is te Vlissingen het m.s. „Kungsholm" door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" overgedragen aan de Zweden-Arherikalijn. De Neder landse driekleur en de Scheldevlag werden ingehaald en de Zweedse vlag en die van de „Swenska Amerika Linie" gingen in top. Het schip zal Vrijdag Vlissingen ver laten om de reis naar Zweden te aanvaar den. Prof. dr. E. M. Meyers uit Leiden en prof. H. J. Backer uit Groningen hebben Zondag met zeven andere geleerden uit verschillende landen eredoctoraten van de universiteit van Rijssel ontvangen. De ere promoties werden gehouden in het gebouw van de opera. De Franse minister van Onderwijs, An- dré Marie, hield een rede, waarin hij de nadruk legde op de universaliteit van de wetenschap en de internationale solidari teit der geleerden, die boven de conflicten tussen de landen staan en werken voor verbetering van het lot van alle mensen. ADVERTENTIE Uitgebreid etentje, maar... Nieuw middel jaagt af washandenop de vlucht Vader en de kinderen zijn natuurlijk maar wat gesteld op zo'n uitgebreid etentje. Maar voor de huisvrouw doemt dan dadelijk die stapel afwas op.en tot overmaat van ramp die ellendige afwashanden Het kan echter ook totaal anders, sinds in de Castella laboratoria een volkomen nieuw en geweldig goed middel voor de afwas is uitge vonden: Castella Vaatwas. Eén enkele lepel daarvan geeft U al teilen vol actief schuim, waaruit de hele vaat, van het kleine thee lepeltje tot de grote aardappelenpan blinkend en schitterend te voorschijn komt. Er hoeven geen krachttoeren op vuilrestanten meer te worden verricht - het schuim lost alles op - en er hoeft zelfs niet meer te worden afge droogd. En wat iedere huisvrouw als muziek in de oren zal klinken: Castella Vaatwas koes tert de handen: in plaats van ruw en rood komen Uw handen fluweelzacht uit het sop te voorschijn. Schaf U dus gauw een pak van dit wondermiddel aan. De prijs is laag: slechts 25 cent. Zaterdag, de dag dat het Amsterdams Energiebedrijf zijn gouden jubileum vier de, is in de nieuwe centrale aan de Hem weg de tweede turbo-generator in bedrijf gesteld. De waarnemend burgemeester, wethouder B. Franke, liet dit de hoofdiste- delingen weten door een stoomfluit te laten loeien. In de daarna gehouden bijeenkomst in de cantine van de centrale deelde de heer Franke mede, dat de Koningin de direc teur van het energiebedrijf, ir. L. Vos, had benoemd tot ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw, In een toespraak zei ir. Vos dat de inge bruikstelling van het tweede aggregaat niet slechts een Amsterdamse, doch een nationale gebeurtenis was. Met de aansluiting op het landelijke koppel net is de t otale zekerheid van alle electriciteitsbedrijven in Nederland ver groot. De echtgenote van ir. L. Vos, mevrouw W. M. Vos-Aalbers onthulde in de cantine- zaal een gedenkraam, voorstellende pro- metheus het vuur van de hemel rovend en dat schenkend aari de Amsterdamse stede maagd, geschonken door het gehele perso neel van het Gemeentelijk Energiebedrijf. In Heerlen en Sittard is Zaterdag en Zondag het gouden jubileum gevierd van de Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond. Tijdens een feestdiner deelde mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutop van de bisschop van Roermond, mede, dat de Paus bondsvoorzitter Frans Dohmen wegens zijn grote verdiensten voor de kerk en voor grote verdiensten voor de kerk en voor het katholieke en maatschappelijke leven had benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Silvester. Later deelde de Com missaris der Koningin in de provincie Lim burg, mr. dr. F. Houben, mede dat de Ko- ninging de heer Dohmen had benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De aan deze orde verbonden versierselen wer den de heer Dohmen op de borst gespeld door burgemeester M. F. G. M. van Gruns- ven van Heerlen. Deze maakte tevens be kend dat de ere-médaille in goud van de Orde van Oranje Nassau is toegekend aan de heren H. Ritzen en G. Verstegen, res pectievelijk hoofd van de afdeling rechts bijstand en van de administratie van de Katholieke Mijnwerkei'sbond. De heer W. H. Wemmers, voorzitter van de directie der Staatsmijnen, deelde mede dat de gezamenlijke mijndirectiës besloten hebben de Katholieke mijnwerkersbond als jubileumgeschenk een bronzen beeld van een mijnwerker aan te bieden. Dit beeld zal vervaardigd worden door Albert Ter- mote. Vier personen werden gewond en twee auto's ernstig beschadigd bij een aanrij ding, die zich Zondag op de rijksweg te Naarden heeft voorgedaan. De 58-jarige heer K. uit Driebergen haalde bij het pas seren van een auto vermoedelijk te ver naar links uit en kwam in botsing met een auto van de rijkspolitie, die in tegenge stelde richting reed. De heer K. brak een arm, zijn vrouw beide benen. Zij liep bo vendien een schedelbasisfractuur op; haar schoonzuster kreeg hoofdwonden. Zij zijn alle drie naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. In de politie auto werd een inzittende licht aan het hoofd gewond. De opnamen voor de M.G.M. kleuren film „The true and te brave" zijn van daag in Delft begonnen. De eerste opnamen zullen worden ge maakt op de hoek van de Oude Delft en de Binnewatersloot, waar een aanrijding zal plaats hebben tussen een auto met Grüne Polizei en een auto met verzets strijders. Dinsdag wordt de executie op de Markt, terzijde van het stadhuis gefilmd. Daarbij worden drie verzetslieden gefusilleerd o.a. de leider van de ondergrondse (Victor Ma ture). Zijn vrouw (Lana Turner) zal dan ontzet over de markt komen snellen. De meeste, winkels op het Marktplein worden geblindeerd, terwijl van het siadhuis de hakenkruisvlag zai waaien. Voor de opnamen in en rondom het meisjeshuis op de Oude Delf wordt dit oude patriciërshuis ingericht met meube len en schilderijen uit het stedelijk muse um „Het Prinsenhof". Het 'gebouw zal nl. een deftig bankiershuis moeten voorstellen. Zaterdagmiddag omslreeks half zes is op de onbewaakte overweg in de Veenweg te Apeldoorn de 66-jarige mevrouw J. Dijk- man-Faassen uit Apeldoorn, die per fiets de overweg wilde passeren, door een elec- ti'ische trein aangereden. Zij was op slag dood. Zondagmiddag fietste de 19-jarige typiste M. K. met de 26-jarige C. B., beiden uit Zaandam, over het rijwielpad langs de Amsterdamsewweg. B., die een bromfiets bereed, raakte met het stuur in dat van zijn gezellin verward, waardoor het twee tal een lelijke tuimeling maakte. Mej. B. kwam zo ongelukkig terecht, dat zij met een schedelbasisfractuur in het Antonius- ziekenhuis moest worden opgenomen. Hedenochtend was haar toestand redelijk wel; direct levensgevaar was niet meer aanwezig. Leiden heeft weer in feestelijke sfeer het Drie Octoberfeest gevierd, de een meer dan zestigjarige traditie ter herdenking van het ontzet van de sleutelstad uit de greep der Spaanse belegeraars in 1574. Het programma week weinig af van wat Leiden andere jaren op deze dag biedt: een reveille in de prille ochtend van het bordes van het stadhuis, koraalmuziek voor het standbeeld van Van der Werff, een militaire parade en een défilé voor het stadhuis, de uitdeling van haring en wittebrood in de Waag, ditmaal aan niet minder dan ruim 13.000 Leidenaren, het „springen van de fontein op de Vismarkt" een sportieve manifestatie die ditmaal het wielrennen betrof, een herdenkingsrede in de Pieterskerk en dan vooral „de op tocht". Nu is eerlijk gezegd het officiële feest programma niet het belangrijkste van deze dag. Het is slechts de lijst van het bonte schilderij dat gevormd wordt door de viering van het ontzet. Er is maar één dag dat Leiden uit de plooi komt: niet op Be vrijdingsdag, niet op Koninginnedag, niet bij de jaarwisseling, alleen op de Derde October. En dan komt het grondig uit de plooi. Hoogtepunt van de „officiële" feestvie ring is steeds de optocht in de middaguren. Ditmaal was die optocht gewijd aan histo rische gebeurtenissen en toestanden, waar aan de herinnering levendig wordt gehou den door tegenwoordig Leids museumbezit en andere toeristische bezienswaardighe den. Episodes tussen het tijdperk van Ada van Holland en Napoleon werden in een achttal groepen in beeld gebracht. De op tocht was minder omvangrijk dan de historische optochten die Leiden op deze dag gewend is, maar goed verzorgd. Zoals gebruikelijk concentreerde een groot deel van de feestvreugde zich op het Schuttersveld, waar een grootse kermis was ingericht. Een grandioos vuurwerk besloot laat in de avond het festijn. Ned. Herv. kerk Beroepen te Baflo (toez.) J. W. ten Kate, vicaris te Wieringérwerf; tè Charlois (Zuidwijk) W. M. Kalmijn te Geertuiden- berg; te Uitgeest, W. de Weerd te Nuis (Gr.). Bedankt voor Oud-Alblas W. v. Tuyl te Lopik. Geref. kerken Beroepen te Lekkerkerk C. Vroon, cand. te Utrecht. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. De classis Amersfoort heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. G. Versteeg te Amersfoort, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. ADVERTENTIE Ziet U ook wel eens zo scheel van de hoofdpijn? Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). Afwijzing. De Russische autoriteiten in Duitsland hebben het Westelijke voor stel afgewezen om de interzonale pas sen af te schaffen voor Duitsers die tussen Oost- en West-Duitsland reizen, zo meldt de Oost-Duitse radio. De Rus sische ambassadeur en Hoge Commis saris in Duitsland, Semjooiov, heeft de Hoge Commissarissen van Frankrijk, Engeland en Amerika schriftelijk van dit besluit op de hoogte gesteld. Hij voert aan, dat dit een kwestie is die door de autoriteiten van Oost- en West- Duitsland dient te worden besproken. Whiskey. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena zal op 28 October een nieuwe luchtverbinding tussen Man chester en New York openen. Deze maatschappij heeft echter moeten af zien van haar plan de lijn te bevliegen zonder tussenlanding te Shannon (Ier land). De Amerikaanse toeristen, hierin gesteund door de reisverenigingen, blij ken namelijk met alle geweld in Shan non te willen neerstrijken, omdat de Whiskey er zo goed en goedkoop is Straf. In een toespraak tot de deelnemers aan het te Rome gehouden congres van de internationale vereniging vóór straf recht, die te Castel Gandolfo in audiën tie werden ontvangen, heeft Paus Pius XII zich uitgesproken voor duidelijk omlijnde internationale waarborgen voor bestraffing van politieke en oor logsmisdaden. In het verleden, aldus de Paus, gevoelden de bedrijvers van der gelijke misdaden zich veilig in de ver wachting, zich eventueel door een vlucht naar het buitenland aan het af leggen van rekenschap te kunnen ont trekken. Waarschuwing. President Tito van Joego slavië heeft Zondag op een bijeenkomst te Bjelovar in Kroatië ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de op richting van plaatselijke partisaneneen- heden verklaard, dat de „overblijfselen van de oude, verslagen bourgeoisie, die tijdens de oorlog als de vijanden van het volk werden gebrandmerkt wegens samenwerking met de vijand, de kop weer beginnen op te steken". Hij waar schuwde bedoelde personen, dat zij zich met de huidige toestand dienen te ver zoenen, daar anders maatregelen zou den worden genomen. Gratie. Het doodvonnis dat Donderdag over de voormalige Egyptische premier Ibrahim Abdel Hadi werd uitgespro ken, is gewijzigd in levenslange gevan genisstraf, zo is in Cairo meegedeeld. Het besluit tot wijziging van het vonnis werd genomen door de „raad der revo lutie". President Naguib is voorzitter van, deze raad. Ook het over de Egyp tische electricien Ahmed Mohammed Awad uitgesproken doodvonnis wegens verraad werd door de raad gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Verdwenen diplomaten. Het Sovjet-tijd schrift „Nieuwe Tijden" heeft Zondag verklaard, dat de verdwijning van de Britse diplomaten Guy Bui'gess en Do nald MacLean en van mevr. MacLean „niets uitstaande heeft met de Sovjet- Unie." Dit is het eerste Sovjet-commen taar sedert de verdwijning der diploma, ten twee jaar geleden. Het blad schrijft, dat de „kapitalisten het verhaal hebben opgeblazen om laster tegen de Sovjet- Unie te verspreiden." Het is kenmer kend voor hun „schaamteloze methoden van vergiftiging der internationale sfeer," aldus het blad. Operatie. Twee Peruaanse chirurgen heb ben met succes een patiënt geopereerd met uitsluitend gebruikmaking van in strumenten uit de Inca-tijd (2000 jaar geleden) aldus een bericht in de „New York Times". De patiënt verloor vrij wel geen bloed. De chirurgen, die de operatie ter verwijdering van een bloedklonter in veertien minuten voltooiden, gebruikten onder meer een „Inca-aderpers". Bij de huidige metho den verliest de geopereerde veel bloed. De patiënt is volledig hersteld. Garanties. Maarschalk Alphonse Juin, op perbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Midden-Europa, heeft Zaterdagavond te Brussel verklaard, dat twee nieuwe garanties als aanvul lende protocollen moeten worden opge nomen in het verdrag inzake de Euro pese verdedigingsgemeenschap. De on dertekenaars moeten zich uit de ge meenschap kunnen terugtrekken, indien zij zien, dat Duitsland politiek een extra-risico ten aanzien van een oorlog met het Oosten met zich mee zóu bren gen en de integratie der nationale strijdkrachten moet worden uitgevoerd langs de weg van een „door de rede ge leide evolutie" en niet te plotseling. IN de middeleeuwen kwamen de bezit tingen van een zelfmoordenaar veelal aan de vorst van het land. Tegen dit ge bruik zal wellicht niemand bezwaar heb ben, mits alles in normale banen loopt. Maar met het voortschrijden van de tijd werd de samenleving steeds gecompliceer der, er kwamen steeds meer ambtenaren en plaatsvervan gers van de vorst en daarmede steeg de corruptie. De afstand tussen vorst en volk werd voortdurend groter en door al deze en soortgelijke factoren slopen er steeds meer misbrui- V ken in het recht van de vorst 39. Met dartele sprongen snelde tamme Leo het bos in. Af en toe bleef hij even staan, om te snuffelen aan een madeliefje maar steeds, als Joris hem reeds bij zijn staart dacht te kunnen grijpen, ging hij er weer vandoor. „Tjonge", dacht Panda, die onopgemerkt achter Joris aan holde„wat doet hij een moeite om die leeuw ie vangen! Daar zit vast wat achter; ik weet haast zeker, dat die leeuw op de een of andere manier in verband staat met de diefstal van de Blauwe Flonker. Als ik Joris nu maar niet uit het oog verlies, zat ik dal raadsel mis schien oplossen!" Intussen had ook Joris een probleem op te lossen gekregen. Want.toen hij een open plek bereikte, waarheen hij Leo had zien rennen, trof hij daar niet één, maar drie leeuwen aan! „O drommels", mompelde bij) „Leo heeft zich bij zijn soortgenoten gevoegd! Welke van de drie is nu degene, die ik hebben moet?! Thans zal ik van al len de staarten moeten onderzoeken.... een gevaarlijk karwei, voorwaar op de goederen der zelfmoordenaars. Niet dat het aantal dezer ongelukkigen steeg. Daaraan lag hgt niet. Maar het gebeurde meermalen dat de schout of de baljuw het lijk van iemand, die kennelijk vermoord was, qualificeerden als dat van een zelf moordenaar. We moeten hierbij niet uit het oog ver liezen welke geweldige voordelen aan deze laatste diagnose waren verbonden.Want bij een moord diende de moordenaar te wor den opgespoord, hetgeen veel moeite en onrust veroorzaakte. Bij een geval van zelfmoord behoefde echter niemand in be weging te komen en bovendien bracht dit inkomsten in het laatje, want deze gerech telijke ambtenaren hadden aandeel in de verbeurdverklaarde goederen. Schout en baljuw streefden er dus naar zoveel moge lijk gevallen tot zelfmoord te herleiden. Zij straften daarom ook het redden van drenkelingen, dit uitleggende als een po ging om een zelfmoordenaar van zijn daad te weerhouden, óf zij eisten dal geen red dingspoging zou worden aangewend voor en aleer zij ter plaatse aanwezig waren om te constateren of hier werkelijk sprake was van een ongeluk, dan wel van een po ging tot zelfmoord. Deze laatste bepaling kwam er dus eveneens op neer dat men een drenkeling rustig moest laten ver drinken. Het volk durfde in den regel de wraak van de schout niet te trotseren, vooral niet omdat deze in vele gevallen er niet tegenop zag vervalste be wijzen aan te voeren om aan te tonen dat de geredde drenke ling wel degelijk een poging tot zelfmoord had gewaagd. In een waterrijk land als het graaf schap Holland, waar de kans om te water te geraken, ook buiten overstromingstijd, allesbeh'alve denkbeeldig was, werd de houding van de schout als een laten we zeggen ongerief gevoeld. De eerste plaats die ont heffing wist te krijgen van het verbod om drenkelingen te redden buiten tegenwoor digheid van de schout of diens dienaren, was Beverwijk, dat dit recht in 1456 ver wierf. Het lijk mocht echter niet begraven worden zonder dat het de schout was ge toond. Dit komt ons billijk voor. In 1477 wisten de Hollandse en Zeeuwse steden aan Maria - dochter van Karei de Stoute - het Groot Privilege af te dwingen, van welks 62 artikelen er ook enkele zijn gewijd aan het recht, dat men ieder uit het water moet kunnen trekken, hetzij levend, hetzij dood, zonder daarbij de kans te lo pen een boete te krijgen. Maar nu iets anders. Wanneer uw arm zó lang was, dat u met uw hand de zon zou kunnen raken, zou u ongetwijfeld lelijke verbrandingen oplopen. Maar weet u dat deze brandwonden u geen pijn zouden be zorgen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2