Erkentelijkheid jegens stadsbestuur dat rijk arbeidsveld ontsloot Kort en bondig Allerlaatste trein had „enige van Scheveningen vertraging" Pionierswerk onder Haarlems jeugd „Heemstede-West" met „Het Witte Legioen" Courses in Alkmaar Jaarlijkse wandeltochten van de Kennemer Jagers Eerste leerstoel in de parapsychologie Heemstede Amsterdamse Beurs Herstel van Concordia tegen Attila (15-7) MAANDAG 5 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AFSCHEIDSPREDIKATIE DS. B. VAN GELDER AVRO-sportrevue viel ten offer aan zenderstoring Grafkransen, afscheidswoorden en „noodremmingen" Sport in 't kort Liefst 457 médailles uitgereikt Roeien Willem III oppermachtig bij lange-afstandraces Jonge AKU-arbeider wordt filiaaldirecteur Goedemans kampioen van de vijfde klasse Spaarne 2 tweede bij Benelux jeugdwedstrijden Biljarten Navarra leidt in het driebanden-tournooi Handbalcompetitie „Men heeft gevraagd: Waarom gaat hij weg? en in antwoord daarop zijn vele gissingen en interessante beweringen in omloop gekomen. In werkelijkheid zijn er twee redenen voor mijn vertrek. In de eerste plaats omdat nog nooit een stadsbestuur besloot de waarden van de Bijbel en het Christendom op openbare scholen te doen onderwijzen. Do Kerk is daarvoor aan de overheid geen kleine dank verschuldigd. Wie de kracht van deze waarden kent weet, dat een predikant niet mag weigeren wanneer hij zich voor die opdracht geplaatst ziet. De Kerk heeft de plicht op een voorpost te staan In de wereld om het verloren schaap te zoeken. Hier ligt een nieuw en groot arbeids veld, waar ik de gelegenheid krijg met 560 jonge mensen iedere week een uur te spreken over Bijbel en Kerk. Waar vind ik zo'n jeugdgemeente? Vijfhonderd van hen staan volkomen vreemd tegenover deze zaken en wie weet hoeveel afwijzing van het Christendom ontstaan is door de onbekendheid die onbemind maakt. Het is mijn taak deze jongeren met het Evangelie bekend te maken; laten wij het aan God over laten om het ook bemind te maken Vierhonderd van hen zijn formeel nog Neder lands Hervormd. Dat wil zeggen, dat zij voor uw rekening en verantwoording zijn, Christus-belijdende Volkskerk van Nederland!" Dat was de eerste reden voor zijn ver trek die ds. B. van Gelder gisteravond noemde in de stampvolle Grote Kerk tij dens zijn afscheidspredikatie als jeugd- predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente van Haarlem. Maar er was ook nog een andere: „Toen ik drie jaar geleden kwam voor het jeugd werk onder de tegenkanting van velen sliep Haarlems Hervormde Gemeente. Zij sliep door toen achtereenvolgens vier predikanten om verschillende redenen haar geheel of gedeeltelijk ontvielen. Zal zij doorslapen nu ook de vijfde heengaat? En Haarlems gemeente sliep toen de jeugd raad drie jaar geleden met niets moest be ginnen, zij sliep toen het jeugdwerk moest verhuizen van de Lange Margaretliastraat naar de Damstraat en van de Damstraat naar de Ridderstraat. Zij sliep toen de ene subsidie na de andere werd ingetrokken, maar zij sliep óók toen er weer één werd ter beschikking gesteld, zij sliep toen er mogelijkheden bestonden om een Wika te benoemen en dit uit nonchalance toch niet gebeurde". Ds. Van Gelder zei dat het hem ver heugde, dat hij de laatste tijd juist het meeste begrip had gevonden bij, de Diaco nie, de instelling waarmee hij gedurende zijn werkzaamheid het meeste mee had gebotst. „En wanneer er nu symptomen zijn, dat Haarlems gemeente wakker wordt, dan is dit een zegen", zo besloot de scheidende pre dikant deze passage uit zijn preek, die het woord uit Johannes 8: „Een Jezus schreef in het zand" en het slot van het Evangelie van Mattheus: „Zie, Ik ben met Ulieden Elke objectieve waarnemer van het amateurtoneel zal het betreuren dat Will, van den Berg, een auteur die onder een dozijn pseudoniemen aan de lopende band toneelstukken vervaardigt, deze stukken doet bestaan uit een verzameling cliché figuren, die in kennelijk bedachte situaties en het de populaire zwart-wit tegenstelling in allerlei melodramatische scènes tegen over elkaar worden geplaatst. Zelfs wan neer hij eens een onderwerp gaat behande len, dat de basis voor een interessant toneelspel had kunnen zijn, duurt het slechts enkele taferelen eer deze auteur de weg van de minste weerstand heeft inge slagen. Dit alles is in niet geringe mate het geval met zijn toneelspel „Het Witte Legioen", geschreven onder het pseudoniem Maar ten van Vucht, dat Zaterdagavond door de toneelvereniging „Heemstede-West" in hotel „De Leeuwerik" werd opgevoerd. „Het Witte Legioen" speelt in het milieu van doktoren en verpleegsters van een hos pitaal, waar een aantal uit Indonesië te ruggekeerde oorlogsgewonden wordt ver pleegd. Welk een kans heeft de schrijver hier ongebruikt gelaten om het nubliek te confronteren met de psyche van deze jonge mannen, waarvan een gedeelte door hun zware verwondingen voor goed van het arbeidsproces zal zijn uitgeschakeld. In het begin van het eerste bedrijf laat het zich werkelijk nog aanzien, dat Will, van den Berg dit keer van zijn gegeven een door de entourage gemotiveerd gebruik zou maken. De zwaargewonde luitenant Smetsers bijvoorbeeld, die tegen zijn ge dwongen afzondering in opstand komt; het navrante verhaal van de door een harte loze echtgenote in zijn laatste uur alleen gelaten sergeant Bouma en niet te ver geten de één-armige korporaal Vink, die ondanks deze verminking èen onverwoest baar optimisme heeft bewaard het zou den alle gebeurtenissen en figuren kunnen zijn, die stof voor een sterk speelstuk kon den opleveren. Maar neen, na deze hoopvolle inzet ver schijnt de toneelstukkenfabrikant als een tweede onzichtbare man op het toneel, om alle harmonie weer volmaakt te verstoren. Er ontstaat een ondergrondse rel over de benoeming van een assistent-directrice, waarbij e.en dokter en een draak van een verpleegster braaf mee intrigeren en zelfs het leven van een patiënt op het spel zet ten om hun misdadig doel te bereiken. Voeg daarbij de enigszins banale liefdes historie van de directrice en één der ver pleegsters, die beiden door dezelfde luite nant zijn gecharmeerd, terwijl de genees heer-directeur de directrice weer tot zijn vrouw begeert, dan is het verdere verloop van dit melodrama niet moeilijk meer te raden. In het geforceerde slot wordt het kwade gestraft en de onschuld beloond. Overigens had de opvoering onder regie van de heer G. Kroese ditmaal vele goede kwaliteiten, vooral omdat de meeste rol len uitstekend waren bezet. Vooral Cor Hunik als luitenant Smetser had in het eerste bedrijf een gelukkige inzet met zijn waarlijk aangrijpend gespeelde woede uitbarsting. Lien Wijnstroom speelde de directrice met de noodzakelijke autoriteit, terwijl zij toch voldoende menselijkheid in haar spel legde om de rol een sympathieke ondergrond te verlenen. Nel van Esch was een kille freule Wesséls, sterk contraste rend met de sympathieke zuster Hoogvliet van Jannet Foks. De komische noot bracht Huub Wassink in het spel als de humoris tische korporaal Vink. Er was voorts een kostelijk indiscrete werkster van Annie Jeltema. Frits Teeven, Her van Dijk en Herman Foks waren de drie doktoren, die met Mary Visser als Coby van Haren de bezetting voltooiden in de uitstekend ge speelde vooistelling, die voor „Heemstede- West" een groot succes opleverde. al de dagen tot aan de voleinding der we reld" tot uitgangspunt had. Ds. Van Gelder stelde vast, dat hij bij zijn vertrek wars was van alle sentimenta liteit, welke niet Christelijk is. Bovendien, de leegte die ontstaat valt als regel een ikje mee en de meeste verliezen zijn snel vergeten omdat de heengegane snel ver vangen wordt. Ons hart vraagt zich echter af wat er'nu blijft van het werk dat we drie jaar met en voor en soms ook tegen elkaar hebben gedaan. Ds. Van Gelder erkende, dat hij voor velen „een lastig stuk onrust" was ge weest, dat men hem verwijten kon dat hij ongeduldig was geweest in het een of na latig in het ander, koppig in dit en ge knoeid had in dat, maar dat hij tenslotte toch bij alles gedreven was door de liefde voor de ware kerk en een eerlijk geloof, door de hunkering naar de Kerk die aller toevlucht zou zijn en waar twist noch tweedracht heerst Maar er is ook vriendschap geweest en waardering, begrip en het offer aan tijd dat gebracht werd zal rijk beloond zijn als ook maar een enkgl hart de weg vond naar Jezus Christus. Ons past echter te doen zoals Jezus deed in de geschiedenis uit Johannes 8: kwaad en goed te schrijven in het zand en daar door prijs te geven aan de vergetelheid opdat slechts blijve het grote woord van Mattheus: „Zie Ik ben met Ulieden al de dagen tot aan de voleinding der wereld". In dat Licht bezien kunnen predikanten komen en gaan, maar de grote Meester blijft. Dit woord is de eeuwen door de kracht geweest van duizenden die in ster vensnood of levensangst verkeerden. Tot zijn jeugdgemeente zei ds. Van Gelder: „Toen ik kwam kon ik zeggen: Julie hebben mijn hart", nu ik ga is het beter, want nu kan ik zeggen „Jullie heb ben Gods hart". Na de predikatie vertolkte ds. G. J. Waardenburg de gevoelens van de ge meente. Hij schetste ds. Van Gelder als „openhartig, eerlijk, stoutmoedig, stand vastig, ijverig en talentvol". Voor het jeugdwerk heeft hij pionierswerk verricht door zijn inspmerende leiding van de Jeugdraad. Dat alles is gepaard gegaan met zwoegen en sloven om het geld te ver zamelen „Uw prediking was levendig, iris, actueel, evangelisch van karakter en pro fetisch van geest, schoon van taal en warm van gevoel." Ds. Waardenburg feliciteerde het gemeentebestuur en de schoolwereld met de aanwinst van deze kracht. Ds. Van Gelder las voor de zegen, de vermaningen, zegenwens en groet van Paulus in de eerste brief aan de Thessalo- nicensen. Het stadsbestuur werd bij deze dienst vertegenwoordigd door de burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers. Na de dienst werd ds. Van Gelder in het koor nog toegesproken door twee vertegen woordigers van zijn jeugdgemeente, name lijk jeugdouderling A. van der Hoef en de heer H. A. Winkel. Zij boden een „zware" boekenbon aan. BINNENLAND Binnen een week zal Zierikzee een tijdelijke wegverbinding krijgen met de veerhaven van. Zijpe. Deze verbinding zal lopen over Stevenssluis en Sirjansland. Het zal een noodweg blijven met een wisselend eenrichtingsverkeer. Zaterdag is het gedeelte van de weg AmsterdamUtrecht van de provinciale weg UithoornVreeland tot en met de verbin dingsweg naar Maarssen voor het verkeer opengesteld. Door het spelen met lucifers raakte een 3-jarig jongetje in het woonwagenkamp aan de Iiuppeldijk te Utrecht in brand. Hij kreeg zeer ernstige wonden aan het onder lichaam. De moeder raakte door dit ongeluk zo overstuur, dat zij in het Merwedek. naai wilde springen. Men kon dit echter voor komen waarna zij naar een neurologische kliniek werd overgebracht. De vader was toen het ongeluk geschiedde, afwezig. Hij bezocht de jongste baby, die in een zieken huis te Hilversum wordt verpleegd. Tussen de „Inter Change Lines", waar bij Engelse, Franse en Nederlandse scheep vaartmaatschappijen zijn aangesloten, be staat een overeenkomst betreffende de onder linge inwisselbaarheid van passagebiljetten en orders. Met ingang van 1 October heeft zich hierbij een aantal luchtvaartmaatschap pijen, onder welke ook de K.L.M., aange sloten. Door deze overeenkomst is het mo gelijk geworden gecombineerde scheepvaart en luchtvaartreizen te boeken, waarbij de aangesloten maatschappijen eikaars biljetten en orders accepteren. HAARLEM EN OMGEVING Aan de landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagde voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw de heer T. Bakker te Haarlem. Tegen een eenëntwïntigjarïge getrouw de vrouw is proces-verbaal opgemaakt, ver dacht van diefstal van twee pprtemonnaies. De inhoud had zij gebruikt voor het gezin en de portemonnaies heeft zij weg geworpen. De vereniging „De Oosthoek" zal op Zaterdag 17 October een cbaret- en dans avond houden in café-restaurant Dreefzicht, waaraan zullen medewerken het revue- en cabaretgezelschap „Bèrton" én het dans- orkest „De Kruidnoten". Directeuren van de Vrüe Universiteit hebben dr. A. la Fleur, rector van het (tweede Christelijk! Marnix van St. Alde- gondelyceum in Haarlem, benoemd tot docent in de wis- en natuurkundege faculteit voor het onderwijs in de didactiek der scheikunde. De sportliefhebbers die Zondagsmiddag? luisteren naar de sportuitslagen in de we kelijkse sportrevue van de AVRO stemden gisteren vergeefs af op de zender Hilver sum II. Deze hulpzender, die wegens re visie van de normale zender de program ma's van AVRO, VARA en VPRO uit zendt, verdween om even voor half vijf uit de aether tot -drie minuten voor vijf. Derhalve moest de hele sportrevue verstek laten gaan'. Alleen de luisteraars van de radiocehtrales en de regionale zender kon den het programma horen. Omtrent de oorzaak vernamen wij, dat het bedienend personeel van de noodzen- der de kwaliteit van het geluid plotseling veel slechter vond worden. Het verzocht het programma voor één minuut te onder breken, opdat een technische verandering kon worden aangebracht. Om 16.29 uur verdween de zender uit de lucht en een minuut later was de technische verande ring aangebracht, maar toen bleek de zen der niet te willen functionneren. Hieraan viel de sportrevue ten offer, want pas en kele minuten voor vijf had men de storing verholpen. De allerlaatste trein op het 45 jaar oude lijntje ScheveningenDen Haag heeft Za terdagnacht nog al wat vertraging gehad. Toespraken, het plaatsen van een graf krans en maar liefst zeventien „noodrem mingen" waren daar de oorzaken van. Ir. J. Wessels Boer, chef van de dienst van exploitatie der N. S., noch zijn mede werkers van hoog tot laag, die de laatste rit van deze speciale trein meemaakten, hebben zich over deze vertraging zorgen gemaakt. En ook de voorzitter van het actie-comité tot behoud van het spoor lijntje, jhr. dr. D. P. N. Graswinckel, noch de hoofdstationschef van Den Haag, de heer Mandersloot, hebben zich rimpels in de voorhoofden getrokken toen een uitge laten menigte Wassenaarders en Scheve- ningers zich als heer en meester over deze zes-wagentrein gedroeg. De juichende en zingende menigte op het thans verlaten Scheveningse station werd gaarne de pret gegund, om nadien inplaats van de gebrui kelijke zestien, nu maar liefst zevenen tachtig minuten over het traject te doen. Het treintje had nu, in tegenstelling tot de normale gemiddelde bezetting van vijf passagiers, nu zeker het honderdvoudige aan boord. De trein vertrok al ruim twin tig minuten te laat vanwege de langdurige afscheidsredevoeringen en toen de massa eenmaal onder kreten als „wij willen een trein" en „leve de onrendabele reiziger" aan boord geklommen was, volgde na het vertreksein prompt de eerste ruk aan de noodrem. Op het traject Waalsdorp-Wittebrug moest zesmaal uitgerust worden om de compressoren van het Westinghouse-nood- remsysteem weer op krachten te laten komen. Van Waalsdorp af werd een prach- NEDERLANDSE LEIDING BIJ DUITS- LAND-SAAR. Naar bekend is zal scheids rechter K. L. van der Meer (Den Haag) de voetbalwedstrijd tussen Duitsland en Saar, welke op 11 October in Stuttgart wordt ge speeld, leiden. Als grensrechters zijn voorts benoemd de heren J. H. Martens (Zeist) en J. C. van Gelder (Den Haag). Het eigen aardige feit doet zich voor, dat scheidsrech ter Van der Meer en grensrechter Van Gel der vroeger clubgenoten waren en in het zelfde elftal van VUC hebben gespeeld. De wedstrijd tussen Duitsland en Saar geldt voor de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenscshap. tige „run" op halte Renbaan gemaakt, zij het met een onderbreking. Daarna kwam de noodrempret echter weer op volle toe ren. Op het stukje Renbaan-Wassenaar viaduct werd acht keer uitgerust, de laat ste keer uiterst langdurig met de kop van de trein nog niet aan het perron. In Wassenaar stegen de meeste passa giers onder luid gejuich ten langen leste uit. De noodremrukpret was toen meteen afgelopen. Om 24.24 uur werd Hollandse Spoor bereikt. De Haagse politie, die incidenten van de zijde van de Leidse ên Delftse studenten vreesde, omdat deze jongelieden op 3 Oc tober veldslagen in de Haagse contreien plegen te voeren, patrouilleerde met jeeps langs de spoorlijn. De studenten vei-sche- nen echter niet ten tonele om de uitvaart van het Scheveningse treintje hun speciale luister bij te zetten. De utislagen van de gisteren gehouden draverijen te Alkmaar luiden: Victorieprijs (2040 m.): 1. Rève de Sophia 1.31.7; 2. Racket; 3. Querida Detvile. W. f3,90, P. f2, f 1,70, f4,40, K. f8,80, C. f3,90. Victorieprijs (2040 meter) 2e afdeling: 1. Rève d' Or B 1.33.6; 2. Rosa Dear; 3. Rosa Bind. W. f 2.40, P. f 1,40, f 2,30, f 1,90, K. f 9,90, C. f 11,60. Alkmaar's ontzetprjjs (2040 meter): 1. Qui Peter 1.31.5; 2. Patrijs S; 3. Rethy Hóllandia. W. f 27,10, P. f 3,40, f 1,40, f 1,30, K. f 7, C. f 2.90. Willem van Oranjeprijs (2340 meter): 1. Ooststar 1.26.9; 2. Overste van Fresena; 3. O Mc Gregor. W. f 4, P. f 1,70, f 2,20, f 2,70, K. f9,20, C. f 8,80. Jacob Kabeljauwprüs (2340 meter): 1. Paul B 1.30.1; 2. Querie; dead heat R. Petrosia en Padua. W. f 5,80, P. f 1,70, f 2, fl, f 1,50, K. f2,90, C. f 7, Dirk Duivelsprijs (2040 meter): 1. Our Volann 1.27.7; 2. On of Eve; 3. Norma Shearer. W. f 3,70, P. f 1,30, f 1,60, f 3, K 7,50, C. f 3,10. Dirk Duivelsprijs, 2afdeling: 1. Quichotte 1.26.5; 2. Peps: Cola'; 3. Quick Star. W. f 3,10, P. f 1,50, f 1,70, f 2, K. f 7,60, C. f 6,10. Dirk Senoyprijs (2340 meter): 1. Nike van Hollo 1.25.9; 2. Marry Simons; 3. Nemetor B. W. f 5, P. f 2,10, f 5,70, f 1,70, K. f 22,20, C. f 43,80. Acht Octoberprjjs (2340 meter): 1. Olivier B 1.25.9; 2. Over Again; 3. Madame B. W. f 4,70, P. f 1,90, f 1,60, f 2,20, K. f7,90, C. f 5,20. Omzet f 118.424,50. Voor de iaarlijkse wandeltochten van de wandelsportvereniging „Kennemer Jagers" bestaat ieder jaar weer grote belangstelling. Dit behoeft overigens geen verwondering te wekken, want deze omgeving biedt veie mo gelijkheden voor het uitstippelen van een fraai parcours en het bestuur van Kennemer Jagers weet deze mogelijkheden volledig uit te buiten. Der traditie getrouw hadden de starts Za terdag en Zondag weer plaats in hotel „Ken nemer Hof". Het parcours leidde over 10. 20 en 30 l m. en verreweg het grootst aantal deelnemers heeft de gulden middenweg ge kozen. De 20 km. l"j de geoefende wandelaar niet veel moeilijkheden in de weg en de deel nemers waren er kennelijk op uit de fraaie omgeving eens on hun gemak te bekijken. Men heeft eens heerlijk rondgedoold door de duinen en het Herenbos en bij de voorgeschre ven 20 km. zijn er nog wel enkele bijgekomen. Er waren totaal 452 deelnemers uit alle wind streken. Zo waren er b.v. leden van een speeltuinvereniging uit Assendelft, die voor het eerst een wandeltocht liepen. Verder wa ren er Zaankanters, Amsterdammers en Haarlemmers, die unaniem na afloop ver klaarden: een heerlijke tocht. Ook de orga nisatoren waren zeer tevreden. Daar er geen uitvallers waren zijn er 452 médailles uitge reikt benevens talrijke groepsherinneringen. Een stevige wind belette de deelnemers aan de lange-afstandsraces voor wherries, die Zondag gehouden zijn, goede tijden te maken. Het parcours over een afstand van ongeveer K km., leidde van Abcoude over de Holen- drecht via de Amstel naar Amsterdam. Het •waren de Willem III ploegen die zich op alle nummers de meerderen toonden. De uitslagen luiden: Dubbelwherrie heren (AbcoudeAmster dam): 1. Willem III (v. d. MeerDen Hartog) 63 min. 56.5 sec.; 2. Willem III (Neumeier Reiding) 64 min. 5 sec.; 3. Cornelis Tromp (MesdagBoeschoten) 65 min. 23.9 sec.; 4. De Hoop/Willem III (LockFortuin) 65 min. 58.2 sec. Enkelwherrie heren (AbcoudeAmster dam): 1. Brunmaier (Willem III 75 min. 27.7 sec.; 2. Zeegers (Wetterwille) 80 min. 1.2 seconde. Vastebanken-dubbelwherrie heren (Ab coudeAmsterdam): 1. Willem III (G. Prins —Van Brekel) 74 min. 34.2 sec.; 2. Willem III (Prins—Van Gaas) 74 min. 51.6 sec. Dubbelwherrie dames (Amsterdam-Ouder kerk): 1. Willem III 30 min. 44.8 sec.; 2. De Hoop 31 min. 10.8 sec. Enkelwherrie veteranen (Amsterdam Ouderkerk: 1. Bosma (Willem III) 34 min. 48.8 sec.; 2. Swaan (C. Tromp) 35 min. 17.4 seconde. Zaterdagmiddag kreeg de voorzitter van Stormvogels namens de IJmuidense vis handelaren en reders een natuurgetrouwe trawler, vervaardigd van zilver, aange boden. De spelers van Storm vogels bekijken de trofee Prof. Tenhaeff aanvaardt bijzonder hoogleraarschap Vanmiddag heeft prof. dr. W. H. C. Tenhaeff het ambt aanvaard van bijzonder hoogleraar in de parapsychologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, Dit is de eer ste leerstoel in deze zijtak van de psycho logie, ingesteld op initiatief van de Stu dievereniging voor Psychical Research. Prof. Tenhaeff nam als uitgangspunt van zijn oratie een geval van spontane telepa thie, dat wij vermeld vinden bij de be kende geschiedschrijver van de Oost- Indische Compagnie, Valentyn. Dit betreft een Enkhuizer schipper die in 1662 een visioen had, waarin hij de heer De Vlaming \;an Oudshoorn, Raad van Indië, met zijn schip zag vergaan. Diep onder de indruk van het geschouwde, stelde hij de leden van de hoge regering te Batavia een ver zegelde brief ter hand, waarin hij hen nauwkeurig verslag deed met betrekking tot zijn visioen. Maanden later kwamen er berichten van het eiland Mauritius, waar uit bleek dat daar in de nacht waarin de schipper zijn visioen had gehad, de heer De Vlaming van Oudshoorn met zijn schip vergaan was. Uitgaande van dit zeer goed gewaar merkte historische geval, wees prof. Ten haeff er b.v. op, dat dit geval zich in be ginsel niet onderscheidt van de vele analo- ga, welke wij uit de oudheid en de middeleeuwen kennen en evenmin van de duizenden gevallen van z.g. crisis-para- gnosie, die door hedendaagse onderzoeker? zijn bijeengebracht. Door de eeuwen heen zijn de paranormale verschijnselen zichzelf gelijk gebleven. Maar de theorieën, die men heeft opgesteld om deze verschijnse len te verklaren hebben in de loop der eeuwen allerlei veranderingen ondergaan. In vroegere eeuwen waren velen geneigd in deze verschijnselen wonderen te zien. In onze dagen beziet men ze door een psychologische bril en toont aan dat elk mens van nature over telepathische en andere paragnostische vermogens beschikt Prof. Tenhaeff wees er vervolgens op, dat, zoals reeds uit het door Valentyn ge rapporteerde geval gebleken is, de ruimte geèn rol schijnt te spelen bij de buiten- zintuigelijke waarneming. Hetzelfde geldt tot op zekere hoogte met betrekking tot de tijd, hetgeen „nieis anders betekenen kan, dan dat wij onze naïef-realistische voorstellingen met betrekking tot ruinVe en tijd hebben te herzien". De gedachten gaan hier uit naar een kant, die de ruimte en de tijd zag als aanschouwingsvormen van het menselijk kenvermogen, maar ook naar de relativiteitsleer. Aan het slot van zijn oratie wees prof. Tenhaeff op de noodzaak, personen, bij v/ie de paranormale begaafdheid zich in bijzonder sterke mate openbaart, aan een nauwgezet en uitgebreid psychodiagnos- tisch onderzoek te onderwerpen. Dank zij Batakse adat Een 27-jarige textielarbeider bij de A.K.U. in Arnhem, de heer R. Rutten, zal binnenkort directeur worden van het Am sterdamse filiaal van een grote import- en èxportmaatschappij in Djakarta, de „Fa mily Sarikat and Company". Hij is als korporaal in het Nederlandse leger in 1949 in Bandoeng in het huwelijk getreden met mej. E. Schadt, wier peet oom, de heer Djoramel Damanik, directeur is van de genoemde firma. De laatstge noemde heeft dezer dagen de heer Rutten, de echtgenoot van zijn petekind, voor deze aanzienlijke functie aangezocht, daarmee gehoorzamend aan de oude Batakse adat, die als bindend voorschrijft dat welgestel de Batakkers de zorg voor familieleden, die minder in goeden doen zijn, op zich ne men. Zondagavond werden in café ,,'t Centrum" aan de Raadhuisstraat in Heemstede de drie slotpartijen gespeeld voor het kampioen schap vijfde klasse van de Kon. Ned. Biljart Bond "in het district Haarlem. Het toeval wilde, dat de spanning tot het laatst gehand haafd bleef, daar de kampioen pas aan het einde van de slotpartij tussen Koopmans en Van Halem kon worden aangewezen. Eerst genoemde moest namelijk deze wedstrijd winnen om beslag op de titel te kunnen leggen en hij had dan ook volgens de rang lijst ongetwijfeld de beste kansen. Doch Van Halem, hoewel zelf reeds uitgeschakeld, deed zijn sportieve plicht en versloeg deze s^'-ieuze candidaat op overtuigende wijze. Hiervoor werd D. Goedemans van BC ,,'t Centrum Heemstede", kampioen door zijn hogere moj'enne, hetgeen automatisch pro motie naar de vierde klasse betekent. Ook zal deze speler nu uitkomen in de finale voor het gewestelijk kampioenschap, die eind November in Egmond wordt verspeeld en waar hij dus het district Haarlem vertegen woordigt. De Uitslagen van de drie laatste partijen luidden als volgt: Van Dam 50 35 5 1.43 2 Schouten 39 35 4 1.11 '0 Wiegerink 31 25 4 1.24 0 Goedemans 50 25 8 2.00 2 Van Halem50 32 9 1.56 2 Koopmans 36 32 7 1.13 0 Direct na afloop van de finales werd de nieuwe kampioen door de voorzitter van zijn vereniging, de heer W. Toledo, gelukgewenst. Namens het district Haarlem van de Kon. Nod. Biljart Bond sprak vervolgens de heer W. van der Berg, die verklaardegetuige te zijn geweest van een buitengewoon span nend tournooi. Hij schetste nog even in het kort het verloop 'der wedstrijden, waarbij hij ook de verschillende prestaties aan een nadere beschouwing onderwierp. Tenslotte verzocht hij de spelers voortaan bij derge- li ke wedstrijden in een zwart mouwvest te willen uitkomen, hetgeen het aanzien van de biljartsport niet weinig zou verhogen. Nadat de heer Goedemans zijn kampioens médaille ontvangen had, ging de heer Toledo over tot het uitreiken der overige prijzen, waarbij elke deelnemer aan dit tournooi met fraaie geschenken werd bedacht. De laatste spreker was de heer S. Wie gerink. die namens de deelnemers zowel het district, als de onvangende vereniging en de eigenaar van café ,,'t Centrum" bedank te. voor de prettige sfeer tijdens deze wed strijden. De eindstand was: n. Goedemans 344 240 9 1.43 (1.12) 9 R. Koopmans 310 259 7 1.19 (1.19) 9 S. Wiegerink 325 265 9 1.22 (1,07) 8 G. Griekspoor 309 276 9 1.12 (1.07) 8 W. van Dam 309 279 9 1.11 (1.10) 8 E. van Halem 275 256 9 1.08 (0.94) 6 M. van Dijke 291 284 8 1.02 (0.96) 6 A. Schouten 287 285 9 1.01 (1.08) 2 Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 98'/,# 97% A.K.U 170% 172% 201 202% Philips Gloeil. 17114 172% Kon. Petroleum 314% 314% A'dam Rubber 93 93% Holl. Amer. Lijn 132 132 N. Scheepv. Unie 127% 127% H.V.A. 107% 107% 96% 97. Amsterd. Bank 171 171 Ned. Handel Mij 155% 156 Rotterd. Bank 167% 167% Twentsche Bank 164 163 Anaconda Copper 30 30% Bethlehem Steel 46'/, 46 Republic Stoel 137/i9 43% Shell Union 71% 71 20% 20% 34% 34% Op de Amstel in Amsterdam zijn door de KAR en ZV „De Hoop", internationale jeugd roei- en kanowedstrijden gehouden. Deze wedstrijden stonden in het teken van. het Beneluxverband. De middag werd opgeluisterd door een onverwacht bezoek van Prinses Wilhelmina. Zij sloeg enige tijd op het terras van het clubgebouw van de KAR en ZV „De Hoop" de wedstrijden gade. Het Spaarne II bezette bij het stijlroeien voor meisjes in overnaadse vier de tweede plaats achter Willem III met slechts vijf punten achterstand. Spaarne I bezette- de derde plaats. Bij de cadets C achten werd de ploeg van Het Spaarne tweede achter Willem III. Uitslagen De uitslagen luiden: Cadets B: Vierriems binnenboord oefen gieken 750 meter: I. RIC 2 min. 50,3 sec.; 2. Viking; 3. De Hoop. RIS aspiranten meisjes 300 meter: 1. me juffrouw De Boer (Quo Vadis); 2. mejuf frouw Roffel (Quo Vadis). Cadets C Maasgieken 1000 meter: 1. De Hoop 3 min. 52 sec.; 2. RIC. Jongens 17—18 jaar overnaadse vier 1000 meter: 1. RIC 3 min. 37,3 sec.; 2. Royal Club Nautique de Gand. Cadets A stijlroeien vierriems binnenboord oefengieken: 1. Ric 94 pnt.; 2. De Hoep 89 punten. Cadets B Maasgieken 1000 meter: 1. Cercle des Regates de Bruxelles 4 min. 1,5 sec.; 2. De Hoop; 3. RIC. RIS aspiranten jongens B 300 meter: 1. De Vries (De Geuzen); 2. Baayens (De Geupzen). Jongens 14—16 jaar overnaadse vier 750 meter: 1. DDS 2 min. 35,3 sec.; 2. Willem II; 3. De Amstel. RIS aspiranten jongens A 500 meter: 1. Van de Leest (Viking); 2. Lagrand (De Geuzen). Cadets C vierriems binnenboord oefengie ken 1000 meter: 1. Royal club nautique de Gand 4 min. 6.2 sec.; 2. Drietand; 3. Sport nautique de Bruges. Stijlroeien meisjes 17—18 jaar overnaadse vier: 1. Willem III 98 pnt.; 2. Het spaarne 2 92 pnt.; 3. Het Spaarne 1 86 pnt. Cadets C achten: 1. Willem III 3 min. 12,6 sec.; 2. Het Spaarne; 3. Union nautique de Liège. De laatste uitslagen van het biljarttóur- nooi om het wereldkampioenschap drieban den, dat in Antwerpen wordt gespeeld, luidden: Navarra (Arg.) 50 46 9 1.086 Ventura (Sp.)36 46 8 0.782 Tiedtke (Did.) 50 50 7 1.000 Pereira (Port.) 34 50 9 0.680 Vingerhoedt (België) 50 57 5 0.877 Berti (Braz.) 33 57 3 0.578 Tiedtke (Did.) 50 59 6 0.847 Ventura (Sp.) 37 59 4 0.627 Navarra (Arg.) 50 62 5 0.806 Lagache (Fr.) 36 62 5 0.580 De stand in de kopgroep van het tournooi luidt thans: 1. Navarra 6 matchpunten, alge meen gemiddelde 1.056; 2. Tiedtke 6 m.pnt., gemidd. 0.980; 3. Sigurét 6 m.pnt., gemidd. 0.315; 4. Carrera 4 m.pnt., gemidd 0.936; 5. Vingerhoedt 4 m.pnt., gemidd. 0.951; 6. Róm- bouts 4 m.pnt., gemidd. 0.723. Concordia herstelde zich Zondag met veel machtsvertoon van de verleden week geleden nederlaag; OSS plaatste zich aan de kop en Rapiditas liet de overwinning schieten, ziedaar de naar voren springende resultaten van deze Zondag. Concordia's thuiswedstrijd was het aan kijken zeker waard. Op vele manieren werd het Utrechtse Attila bestookt en dit werd zo constant gedaan, dat het niet an ders kon of Attila ging door de knieën. In het begin zag het er niet naar uit, dat de Haarlemse zege zo overtuigend zou wor den. Gedurende de eerste tien minuten was er van een bepaald overwicht geen sprake. Dat kwam pas, toen Ed Nederkoorn de stand op vier-twëe bracht; het sein voor de voorhoede, om het register van schijnbewegingen, vloeiende combinaties en harde schoten open te trekken. En dat lukte wonderwel. Achtereenvolgens waren het Rob Nederkoorn, zijn broer Ed, Tim- mers, Handgraaf en weer Rob Nederkoorn, die hun club voor rust een behoorlijke acht-twee voorsprong gaven. Na rust even een opleving van Attila, dat wel moedig bleef doorzetten (8-4), maar Concordia's doelpuntenhonger was pas gestild, toen de ploeg met de vijftien-zeven zege het veld afging. Tweede klasse OSS, de benjamin in de tweede klasse, doet nog maar steeds uitstekend werk. De zege was ditmaal aan de krappe kant, want Turno bleek meer in zijn mars te hebben dan verwacht was, maar de acht- negen uitslag was voldoende om de twee puntjès in de wacht te slepen. In dezelfde klasse was HOC niet tegen SSVU opgewassen. Het heeft gedaan wat het kon, maar de Utrechtse ploeg was be slist sterker in aanval zowel als verdedi ging (13-5). In 2B heeft Rapiditas de overwinning gemist, terwijl deze zeer nabij is geweest. In het begin ging Achilles zeer sterk van start met het gevolg, dat het tot een vier- één voorsprong kon komen. Dat was nog voor rust, maar daarna was het sterkste spel voor de Haarlemmers, die de achter stand fraai inliepen (5-5). IJmond waarschuwden we reeds voor het Amsterdamse Tonido, dat op bezoek kwam en die waarschuwing is niet onge grond gebleken. Want lijdelijk moest IJmond toezien, dat het geen kans werd gelaten het spel in handen te nemen. To nido was en bleef de baas (7-14). Dames Eersteklasser Concordia heeft tegen At tila een keurig gelijkspel (6-6) behaald. Van de beide doelvrouwén zagen wij uit muntend werk. De IJmond-dames konden net als haar mannelijke clubgenoten niet tegen Tonido op. Het werd zeven-vier voor de Amster damsen. In de afdeling eerste klasse liet Rapidi tas niets aan het toeval over in de strijd tegen BGV. Duidelijk kwam het gemis aan schutters bij BGV naar voren; een euvel, dat Rapiditas op het ogenblik niet kent. integendeel. De IJmond 2 overwinning op CSV is een prettige verrassing voor de Velsenaren, waarop waarschijnlijk nie mand heeft gerekend. In de tweede klasse zagen wij Heemstede tegen HOC 2 spelen, waarbij ons overduidelijk bleek, dat Heem stede een stuk vooruit gegaan is met het spel. Het was een alleraardigste wedstrijd. Tenslotte nog de vriendschappelijke wedstrijd, die de vereniging THB. voor lopig erkend door het Handbal Verbond, tegen een Concordia-combinatie speelde. THB verloor piet zes-nul, maar de oefening slaagde uitstékend. Over de eerste jeugdwedstrijden, die voor de competitie werden gespeeld, kre gen we niets dan enthousiaste mededelin gen binnen, hetgeen het afdelingsbestuur tot tevredenheid kan stellen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3