Rijnland gaat bunkers langs Noordzeestrand opruimen gigl Hoe blijft Uw huid in conditie? Een hondenleven waarop men jaloers zou worden PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws Beeld van Graaf Willem I bij nieuw gemaal te Katwijk Konijnenziekte op de Veluwe? ió Uet zo J 2 Onrust onder grensboeren Kerkelijk Nieuws Oe radio geeft Woensdag Prof. mr. P. A. Diepenhorst overleden KLM-toestel „Nucleon" in Johannesburg aangekomen Amsterdamse tram blijft nog „model" rijden Meubelfabriek en boerderij afgebrand Redder Arie Boon overleden Gré Brouwenstijn enige weken naar Londen Er is een Cos tella-soort voor IEDERE vrouw rf.r Verzending van zeepost ARM TOT DE ZON DINSDAG 6 OCTOBER 1953 In de Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, op Vrijdag 2 October te Leiden gehouden, is besloten tot toelating van enkele herkozen hoofd ingelanden en hoofdingeland-plaatsver vangers. Voor de eerste maal zijn verko zen en toegelaten de heren: N. van Reeu- wijk Wzn. als hoofdingeland-plaatsver vanger in het zevende district (Nieuw- Vennep, Haarlemmermeer); C. Kempe naar als hoofdingeland-plaatsvervanger in het tiende district (Alphen a/d Rijn) cn mr. G. C. D. baron van Hardenbroek als hoofdingeland-plaatsvervanger in het vijf tiende district (Wassenaar). Er is besloten tot verdieping en verbre ding van het buitenkanaal tussen het ge maal en de zeesluis te Katwijk, dit ten behoeve van een betere uitlozing in ver band met de bouw van het nieuwe gemaal. Dit werk zal f 488.000 kosten. Het plan is zodanig opgesteld, dat gerekend wordt met de mogelijkheid, de zeesluis als waterke ring te doen vervallen. De heer Jongeleen vroeg of de verbinding, die thans via de zeesluis met het noorderstrand bestaat, behouden zou kunnen blijven ten behoeve van de strandbezoekers, maar de dijkgraaf kon niet toezeggen, dat Rijnland hiervoor zou zorgen. De vraag of het gewenst is de buitensiuis als waterkering te behouden is overigens nog niet uitgemaakt en heeft de volle aandacht van dijkgraaf en hoog heemraden. Een ander belangrijk besluit gold het opruimen van de bunkers langs de Noord zee zover als Rijnland strekt, d.w.z. van even ten noorden van Scheveningen tot dicht bij IJmuiden. Deze opruiming zal door de zorg van Rijnland worden uitge voerd. maar via Wederopbouw zullen de kosten geheel van het Rijk worden terug ontvangen. Met het eerste gedeelte, van Scheveningen tot voorbij Noordwijk, zal spoedig begonnen worden. De dijkgraaf kon mededelen, dat de wer ken voor de verbetering der waterinlating op Rijnlands boezem nu geheel gereed zijn en dat hiervan gedurende deze zomer ADVERTENTIE Bc^r de adv""n D-n;j;g en Vrij- van deze sec.e ajverteniies zijn dag in 4ii b.ad. A v.-jirhtieen sieeds in onze e.alagcs u bezichtigen zeer tot tevredenheid gebruik is gemaakt; de indruk is gevestigd, dat Rijnland nu in derdaad alle gewenste gelegenheid tot boezemverversing en -aanvulling zal heb ben en dat de vereiste hulp ook aan Delf land verleend kon worden, zonder dat dit Rijnlands belangen schaadt. Het nemen van enige voorbereidende maatregelen teneinde te geraken tot een centrale afvalwaterzuivering voor heel Rijnland werd goedgevonden. Tenslotte kon de dijkgraaf mededelen, dat de werkzaamheden aan het nieuwe ge maal goed vorderen. De bovenbouw moet tegen het invallen van de vorst dak- en vensterdicht zijn, zodat tijdens de winter met het installeren der machines kan wor den voortgèwerkt. De streefdatum voor de voltooiing en ingebruikstelling is 1 Mei 1954; aan de daarbij te arrangeren plech tigheid wil men verbinden een herdenking van Rijnlands 750-jarige bestaan, en als zichtbaar teken daarvan een beeld van Graaf Willem I van Holland aan het ge maal te Katwijk plaatsen. Er is van het nieuwe gemaal een fraaie maquette gemaakt, die door de leden, on der de toelichting van de tijdelijke in genieur ir. J. H. van Witzenburg, met veel belangstelling is bezichtigd. Kamerlid stelt vragen aan minister van Justitie Het Tweede Kamerlid de heer Engel- bertink heeft aan de minister van Justitie vragen gesteld over het feit dat de Raad voor het Rechtsherstel een koopcontract dat gesloten werd tussen de Staat der Ne derlanden via het Nederlandse Be heersinstituut en een Nederlandse grensboer nietig heeft verklaard op vor dering van een vroegere Duitse eigenaar en dat er daardoor grote onrust heerst onder de Nederlandse kopers van vroegere Duitse gronden aan de grens, omdat nog vele dergelijke vorderingen bij de Raad voor het Rechtsherstel aanhangig zijn. De vragensteller acht deze onrust daarom zo gerechtvaardigd omdat deze Nederlanders pas tot aankoop van deze gronden zijn overgegaan, toen hun nadrukkelijk via het koopcontract de toekomstige eigendom ge waarborgd werd en zij door Nederlandse instanties werden gewezen op de nood zaak van deze aankoop wegens bedrijfs- sanering. Welke maatregelen denkt de minister te treffen om de door de Nederlandse staat aan kopers gewaarborgde grond eigendom thans effectief te doen zijn, nu de Raad voor het Rechtsherstel een koop contract, waarin dit vermeld is, nietig verklaart, zo vraagt de heer Engelbertink, en hoe wil hij gedupeerde kopers van vroe gere Duitse grond wederom in het bezit van een landbouwbedrijf van redelijke omvang stellen? - - - V-A-AT'-U»>7- V..-W Ned. Berv. kerk Beroepen te Altforst H. D. Höman,'-vi caris te 's-HeerenhoekNieuwdorp; te Boskoop J. Pronk te Giessen-Oudekerk. Bedankt voor Doorn (2e pred.pl.) Ii. J. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Kerkdienst. 11.00 Platen. 11.10 Roem zonder reclame, hoorspel. 11.50 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Thuisfront. 13.20 Geva rieerde muziek. 13.43 Hansel und Gretel, opera. (pl.">. 15.20 Platen. 15.40 Kamerkoor en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Prome nade-orkest en solisten. 18.00 Militaire cau serie. 18.10 Platen. 18.30 Verenigingsleven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespre king. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Jeugdavond. 21.45 Volksmuziek met toelichting. 22.15 Vraaggseprek over Canada. 22.25 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, reportage. 11.00 Voor de vrouw. 11.0 Platen. 12.00 Amu sementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, reportage. 14.00 Voor de kinderen. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, reportage. 15.30 Kinderkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdcomité. 17.15 Instrumentaal kwintet 17.35 Ome Jan van Zutphen 90 jaar, repor tage. 17.50 Regeringsuitzending voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Het volle pond 18.35 Orgel. 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Causerie. 19.15 Arbeidsliederen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair overzicht. 20.15 Huid icingsavond van Ome Jan van Zutphen. 21.00 Snelheid en handi cap. klankbeeld. 21 30 Huldigingsavond Ome Jan van Zutphen. 2? 30 Platen. 23.00 Nieuws 23.15 Esperanto. 23.20 Orgel. 23.45—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Fanfare-orkest. 14.00 Schnohiitzending. 15.40 Platen. 16.30 Orkest 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 13.00 Platen. 18 30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Vlaamse koren. 20.00 Hoorspel met mu ziek. 21.30 Orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Zang en piano. 22.55—23.00 Nieuws. Oud-Eerste Kamerlid, econoom en rechtsgeleerde Te Epe is hedenmorgen vroeg na een langdurige ziekte in de ouderdom van ruim 74 jaar overleden prof. mr. P. A. Diepen horst, oud-hoogleraar aan de Vrije Univer siteit en oud-lid van de Eerste Kamer, de Provinciale Staten van Noord-IIolland en de gemeenteraad van Amsterdam. Pieter Arie Diepenhorst werd 2 Januari 1879 te Strijen géboren. Hij bezocht een gemeentelijk gymnasium te Amsterdam en studeerde zowel aan de Gemeentelijke als aan de Vrije Universiteit aldaar. In 1900 promoveerde hij aan de Gemeentelijke Universiteit in de hoofdstad op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap. Met de oud-ministers, wijlen prof. mr. V. H. Rut gers en mr. S. de Vries Czn. oefende hij te Amsterdam de advocatuur uit en in 1904 proanoveerde hij aan de V.U. magna cum laude op een proefschrift getiteld: „Caivijn en de economie''. Onmiddellijk daarop volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de V.U. tegelijk met prof. mr. A. Anetma, om onderwijs te geven in de economie en de statistiek Reeds vroeg nam de jonge jurist aan het politieke leven actief d>ee.l. In 1908 bracht de A.R. partij hem in de Amsterdamse raad, waarin hij tot 1913 en later van 1918 tot 1921 zitt ing had.Toen werd hij gekozen tot lid van de Eerste Kamer als opvolger van d/r. H. Colijn. Van 1919- 1921 heeft prof. Diepenhorst ook zitting gehad in de Provinciale Staten van Noord- holland. Hij was oprichter en vele jaren voor zitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en van het tweede Christe lijk Sociaal Congres in 1919 en had nog tal van andere functies. Bekend is zijn optre den tegen de leiding van de A.R.-partij met mannen als Bavinek en Heemskerk. Prof. Diepenhorst had als redenaar een grote faam. Vooral in het politieke steek spel stond hij zijn mannetje en zijn cita ten-kennis was zeer groot, zodat men hem de bijnaam gaf van „Jan Citaat". Prof. Diepenhorst is twee keer rector-magni- ficus geweest van de V.U. Van prof. Diepenhorst's hand verschenen onder meer „Voorlezingen over de econo mie", „Grondbeginselen der economie". „Onze staatsinrichting", „Geschiedenis der Arbeidswetgeving", „Eerherstel der actieve handelspolitiek", Oorlog en vrede". Van 19101927 was prof. Diepenhorst hoofd redacteur van het dagblad „De Rotterdam mer" en tal van luren maakte hij deel uit van de hoofdredactie van „De Standaard". Hij was oprichter en mede-redacteur van „Stemmen des Tijcis" en redigeerde met wijlen prof. dr. H. Visscher „Christendom en maatschappij". Prof. Diepenhorst was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en comman deur in de Orde van Oranje Nassau. De Super Constellation „Nucleon" met aan boord onder meer de ministers Drees en Algera is in Johannesburg aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde dr. Drees, dat Nederland Zuid-Afrika als een goed land ypor immigratie, beschouwt, „In feite zijn wij een volk van boeren", zo zei- de minister-president, „en de mees te Nederlandse emigranten kiezjsn daarom dan'ook een lancCcïat goéde mogelijkheden biedt op het gebied van landbouw en vee teelt, zoals Canada, Australië en Zuid- Afrika". Dank zij de overeenkomst in de Bloemsma te Beesd; voor IJsselmuiden j taai vinden Nederlandse immigranten het (toez.) G. Boer te Gouda. Beroepen te Eitthem (loez.) I. P. C. van t Hof, luchtmachtpred. te 's-Gravenhage. Geref. kerken Beroepen te Maasdijk C. Ch. Griffioen te Willemstad. Bedankt voor Gouda (vac. W. v. Dijk) G. Meynen te Hilversum. Beroepen te Woubrugge A. I. de Graaf, cand. te Zeist. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Sneek G. Bilkes te Mussel. Bedankt voor Rocky Mountain House (Alberta) (Canada) (Chr. Ref. Church) P. M. Jonker te Apeldoorn. Geref. gemeenten Tweetal te Elspeet: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en Chr. v. Dam te Amster dam. Beroepen te Sunnyside (U.S.A.) G. Zwe- rus te Middelharnis. Aangenomen naar Carsica (U.S.A.) A. Vergunst te Zeist. Zeemanszending Voor de nieuwe post te Rouaan zal van wege de Ned. Herv. kerk een predikant in algemene dienst worden beroepen, n.l. de heer C. G. Baart, cand. te Utrecht, die be halve theoloog ook scheepswerktuigkun- dige is. Hij zal beurtelings vier maanden als predikant aan de wal en vier maanden aan boord werkzaam zijn met Rouaan als centrum. ADVERTENTIE FALCON REGENJASSEN ƒ49.75 gemakkelijk zich in Zuid-Afrika te ves tigen. Maandagmiddag is een commissie van het Amsterdamse trampersoneel opnieuw bij het stadhuis geweest met het verzoek toegelaten te worden tot de commissie van bijstand. Dit verzoek werd geweigerd. In een gisteravond gehouden vergadering heeft de commissie besloten dat het „model rijden" tot nader order zal worden voort gezet. In de afgelopen nacht is in Hengelo (Gld.) een meubelfabriek geheel uitgebrand. Ook het huis van de eigenaèr, waarin tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis waren gevestigd, ging in vlammen op. Vol gens een voorlopige raming bedraagt de schade 150.090 a 200.000 gulden. De plaatselijke brandweer werd bijge staan door de brandweren uit Vorden, Ruurlo,Zelhem, Zutphen en Doetinchem en wist een belendende schoenfabriek te behouden. Men vermoedt dat de brand door kortsluiting is ontstaan. In het dorp Herpen in de gemeente Ra- vestein (N. Br.), is een boerderij afge brand, die bewoond werd door het gezin H. van Grunsven, dat achttien kinderen telt. Een hooimijt, een landbouwschuur en de gehele landbouwoogst gingen eveneens in vlammen op. De oorzaak van de brand is onbekend. In de ouderdom van 85 jaar is gisteren dc oudste redder van de Koninklijke Zuid Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, Arie Boon, in Hoek van Holland overleden. Arie Boon heeft veel reddingen meegemaakt, waaronder de grote ramp met de „Berlin" op 21 Februari 1907. Een van de moeilijkste reddingen, die Arie Boon heeft verricht, was die bij de ramp van het Franse schip „Costanus" in Juli 1905. Hij voer toen eerst uit met de stoomreddingboot „President van Heel", daarna met de roei-zeilreddingboot. Als beloning voor zijn moedig optreden ont ving hij bij die gelegenheid van Koningin Emma de erereddingsmédaille in zilver, van de rederij van de „Costanus" een baro meter. Nog moeilijker was het reddingwerk bij de beruchte ramp met de Harwich-boot „Berlin" in 1907. Daarvoor ontving hij de eremédaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, de gesp bij de hem reeds in 1905 verleende erereddings médaille en een eremédaille van de Britse regering. Hij ontving ook Franse, Deense, Noorse en Zweedse onderscheidingen. Dertig jaar heeft Arie Boon op de stoom reddingboot „President Heel" gevaren. Hij heeft meegewerkt aan de redding van 580 schipbreukelingen. Zijn stoffelijk over schot wordt Donderdagmiddag om half- twee in Hoek van Holland begraven. In het jachtveld bij Lunteren zijn de ca davers van ettelijke wilde konijnen gevon den. Of ook hier myxomatose slachtoffers heeft gemaakt, zal een onderzoek moeten uitwijzen, maar de vermoedens gaan wel in deze richting. Het was zowel jagers als jachtopzichters opgevallen, dat het aantal konijnen de laatste weken vrij sterk ver minderde. Een onderzoek, door de jacht opzichter ingesteld, leidde toen tot de ont dekking, dat in een vrij groot gebied tal rijke konijnen zijn gestorven. De zangeres Gré Brouwenstijn zal haar activiteit bij de Nederlandse- Opera enige weken onderbreken om ingevolge een uit nodiging van de Covent Garden Opera te Londen daar in November en begin De cember als gast op te treden. Zij zal onder leiding van de dirigent John Pritchard de rol van Amelia in „Un ballo in maschera" van Verdi vervullen. Daarna zingt zij de titelrol in „Aida" onder leiding van John Barbirolli. Prof. dr. D. Loenen heeft Maandag middag het ambt van gewoon hoogleraar in de oude geschiedenis en de Griekse en Romeinse antiquiteiten aan de universiteit van Amsterdam aanvaard met een rede over enige aspecten van de begrippen partij- en klassenstrijd in oud-Griekenland. ADVERTENTIE In de loop van de laatste twintig jaren zijn de schoonheidsmiddelen sterk vooruit gegaan. Maar de beste cosmetica hebben toch een heel kortstondig effect, als de huid zelf niet in conditie blijft. Daarom is het gebruik van de werkzame Castella Schoonheidszeep (2 stukken 50 ct.) zo belangrijk. Castella Schoon heidszeep reinigt de huid volledig, tot diep in de poriën, en geeft de huidweefsels met haar rijke oliën nieuwe veerkracht. Zou uw huid het meest gebaat zijn met een overvloed van schuim, vraag dan naar Castella Spécial (32 ct.), evenals de klassieke Castella Schoonheidszeep voornaam en deli caat geparfumeerd. Tijdelijk ontvangt U voor slechts 8 ct. een stuk Castella Spécial bij aankoop van een grote tube Castella Tand pasta. En de dames, die de financiële teugels bijzonder strak willen houden, kunnen wij een proef aanraden met de onverpakte Castella Bloemenzeep - een echte merkzeep in heer lijke kleuren en geuren voor slechts 20 cent Van onze correspondent in Parijs) Wij wisten al wel, dat er zich even bui ten Parijs, in Asnières, een kerkhof voor dieren bevond waar vooral tal van honden onder stenen sluimeren, waarvan de op schriften soms ontroerend van de Ver knochtheid tussen twee- en viervoeters getuigen. Nog niet zo lang geleden hebben we eens een morgen gewandeld over die honden-dodenakker die door Alexandre Dumas, de vermaarde schrijver van „De drie musketiers", werd gesticht en nog al tijd door een zijner nazaten van diezelfde naam wordt geleid en daarbij verschil lende van die grafinscripties overgeschre ven. Zoals: Hier rust onze lieveling Fifille, haar diepbedroefde Papa en Mama". en: „Voor Toutou, die niet dood is, doch alleen maar slaapt". Er liggen hier ook verschei dene honden, die hun leven deelden met mannen, en vooral kunstenaars, met be roemde namen gelijk Courteline, Sacha Guitry, Frangois Coppée, Henry Bataille en de componist Saint-Saëns. De toneel schrijver Jacques Deval opvallend hoe vele theaternamen men op de stenen tegen komt moet hier ook eens een hond be graven hebben en op de steen van zijn graf lezen we deze wijze woorden: „Of je een ziel bezat dat weet ik niet, maar dat je een groot hart had dat is zeker". Door een toeval hebben we nu ontdekt dat het met de verzorging van de Franse hond niet alleen na zijn dood, maar ook tijdens zijn leven over het algemeen nog lang niet zo slecht is gesteld. Tenminste voor zover hij het geluk heeft tot de betere standen, dat wil zeggen de erkende en ge registreerde rassen, te behoren. De verworpenen der hondenaarde zijn helaas nog wel vaak te beklagen, ofschoon gelukkig ook aan hun sociale verheffing de laatste jaren krachtig gearbeid wordt. Dank zij de hertog van Windsor, zelf groot hondenliefhebber, bezit Parijs nu een spe ciaal hospitaal, waar bazen met smalle beurzen hun dieren voor kleine vergoe ding uitstekende medische verzorging kun nen laten geven. En verder zijn er in Frankrijk elf asyls, waar de zwervers een onderdak vinden in afwachting van het moment dat een goedhartig bezoeker er een voor honderd franc als levensgezel mee naar huis neemt. Maar ook in de Franse hondenmaat schappij blijken toch wel heel schrijnende tegenstellingen te bestaan. Zo vind je in de speciale tijdschriften, die aan de diverse rassen zijn gewijd, honden te koop aange boden waar vaak duizend gulden voor wordt geëist. Wat nog lang geen maximum is. Er zijn Pekirteesjes waar zeven tót acht duizend gulden voor gevraagd of geboden wordt en in Engeland moet zelfs een hondje levert waérvart de waarde op elfduizend gulden wordt geschat. Men begrijpt zo wel dat het deze dieren aan niets ontbreekt en dat hun verzorging lot in de puntjes is geregeld. In Parijs bestaat bijvoorbeeld een detectivebureau dat zich alleen met het opsporen van weggelopen honden oc cupeert en tegen het risico van zo'n esca pade kan men zich bij een speciale assu rantiemaatschappij laten verzekeren. Hondenpsychiaters Een hondenhospitaal is natuurlijk niets bijzonders, maar dat er bovendien klinie ken zijn waar deze geliefde huisdieren tegen allerlei akelige ziekten in speciale paviljoens ook met x-stralen behandeld worden, dat wist u misschien nog niet. In Amerika is men ook op dit gebied natuur lijk nog weer wat verder gevorderd, want daar zijn in de grote steden zelfs psychia ters gevestigd, die zich specialiseren in de bestrijding van honden-complexen. De essentie van hun wetenschap concen treert zich in de overigens zeer aan vaardbare uitspraak dat er geen valse honden, maar alleen maar slechte bazen zijn, zodat de psychiaters zich uiteindelijk toch wel naar de eigenaars van die hon den zullen moeten richten. Dat er scholen bestaan speciaal voor jacht-, geleide- en politiehonden weet na tuurlijk iedereen. Maar in Frankrijk is nog niet zo lang geleden nu ook een on derwijsinstelling voor gewone huis- of keukenhonden geopend, waar hen in het bijzonder geleerd wordt, hoe zich in het moderne stadsverkeer te gedragen. Parijs, de stad van de elegantie en de mode, bezit natuurlijk een keur van schoonheidsinstituten en coiffeurs voor honden, maar tot een zwembad voor uit sluitend hondengebruik, zoals Amerika moet bezitten, heeft men het hier nog al tijd niet gebracht. Daarentegen is er wel weer een fotograaf en een schilderes, die een cliëntèle van niets dan honden hebben. De hondenwetenschgip schijnt echter nog altijd het grondigste in Holland te worden beoefend, want de enige encyclopaedie voor kynologen ter wereld wordt in ons land uitgegeven. Zodat ook wij ons tegenover de hond, deze trouwste vriend der mensen, gelukkig niet hoeven te schamen. Leger. Generaal Alexcj Cepicka, Tsjecho- slowaaks minister voor de nationale verdediging, heeft volgens radio-Praag verklaard, dat voortaan grotere aan dacht zal worden besteed aan de ver zorging van de soldaten, zowel op ma terieel als cultureel gebied. Er zullen nieuwe kwartieren, cantines, zieken huizen en kazernes ter beschikking van de militairen komen. Cepicka stond aan het hoofd van een delegatie van 25 leden der strijdkrachten, die ter ge legenheid van de „dag der strijdkrach ten" een bezoek aan president Zapo- tocky bracht. Hij zeide, dat de strijd krachten elk ogenblik bereid zijn „onze volksdemocratie tegen iedere kapita listische aanvaller te verdedigen". Vertraging. Minister-president dr. W. Drees en zijn gezelschap zijn Maandag met de „superconstellation" van de K.L.M. in Johannesburg aangekomen. Het toe stel kwam 24 uur te laat aan als gevolg van de motorstoring, die het na het ver. trek uit Frankfort had opgelopen. Jacht. Prins Bernhard is Maandag te Dar 1 es Salaam teruggekeerd van een jacht partij in Tanganjika. Hij heeft een leeuw, een neushoorn, buffels en ander wild geschoten. „De wildernis was prachtig", zo verklaarde de Prins. Het meeste wild heeft hij echter „gescho ten" met zijn filmcamera. Kijkers. Boven het Noordelijke gedeelte van Canada zijn Sovjet-Russische ver kenningsvliegtuigen waargenomen, zo meldt het Canadese persbureau uit „zeer betrouwbare bronnen". Functio narissen van het ministerie van Defen sie weigerden echter deze berichten te bevestigen of te ontkennen, aldus het persbureau. Opgeheven. De staat van beleg in Irak, die in November was ingesteld na onge- geregeldheden in Bagdad als gevolg van ontevredenheid over voorbereidin gen voor verkiezingen, is Maandag op geheven. De politieke partijen zullen haar activiteit thans kunnen hervatten. Verdediging. Val Petersen, hoofd van de burgerlijke verdediging in de V. S., heeft Maandag te Washington na een onderhoud met president Eisenhower verklaard, dat de enige verdediging tegen een waterstofbom zou zijn de bouw van ondergrondse schuilplaatsen en fabrieken op grote diepte of het ver wijderen van waarschijnlijke doelen uit de bevolkingscentra. In Zweden en Noorwegen, aldus Petersen, bestaan on dergrondse fabrieken op een diepte van veertig meter. Het eerste land is het beste uitgerust wat betreft de burger lijke verdediging, zo zeide hij. Dienst. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft Maandag de helicopterdienst tussen Brussel en Bonn geopend. Er worden tussenlandingen ge maakt te Luik, Maastricht en Keulen. De hefschroefvliegtuigen kunnen zeven passagiers vervoeren. Een enkele reis Brussel-Bonn kost ongeveer 40 gulden, voor een retour moet omstreeks 70 gul den worden betaald. Gevlogen wordt met een snelheid van 150 kilometer per uur. Staking. Gevangenen in de „Regina Coeli" (Koningin des Hemels) gevangenis te Rome zijn Maandag in hongerstaking gegaan teneinde een uitgebreide en snelle amnestie af te dwingen. Een amnestie-voorstel, waardoor duizenden personen, die wegens geringe vergrij pen of om politieke redenen gevangen zitten, uit de overvolle Italiaanse ge vangenissen zullen worden ontslagén, is reeds door het kabinet goedgekeurd. Binnenkort zal het aan de volksver tegenwoordiging worden voorgelegd. Genegeerd. Japan zal de Japanse parel vissers in de Arafoera-zee, het ondiepe zeegebied tussen Australië en Nieuw-' Guinea, niet gelasten, zich te gedragen volgens de nieuwe wet, waarbij Austra lië de souvereiniteit over dit gebied voor zich opeist, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken te Tokio meegedeeld. Be doelde wet wordt op 12 October van kracht. Ook van de zijde der Japanse maatschappij, die zich met de parel- visserij in de Arafoera-zee bezig houdt, is verklaard, dat men zich niet aan de Australische maatregel zal storen. ADVERTENTIE Iedere Dame Is verwend met Molendijk's Permanent MOLENDIJK 'S DAMESKAPSALONS Santnoorterplein 1 Buslijn 3-4-8 Tel. 19706 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon" (12 Oct.): naar Suri name: m.s. „Nestor" (14 Oct.); naar Aus tralië en Nieuw Zeeland via Engeland (10 Oct.); naar Canada: m.s. „Prins Frederik Hendrik" (10 Oct.); naar Zuid Afrika: m.s. „Arundel Castle" (10 Oct.); naar Zuid Amerika: s.s. „Presidente Peron" (17 Oct.); naar Brazilië: m.s. „Aldabi" (14 Oct.). 40. „Welaan", dacht Joris, „met staren naar de leeuwen krijg ik de Blauwe Flon ker niet terug. Ik zal .het er maar op wa gen er een van hem hij de staart te grij- gen een van hen hij de staart te grij- Fortuna favet fortibus, zoals wij latinisten zeggen". Panda, die nu ook de open plaats in het bos bereikt had, zag tot zijn ver bazing, hoe Joris op de leeuwen toeliep en een van hen krachtig bij de staart greep. „Oei!" mompelde Panda, „dat lijkt me een heel gevaarlijk spelletje! Ik kan beter al vast in een boom klimmen!" Het was een gevaarlijk spel, zoals Joris moest ervaren. Een bloedstollend gebrul bewees, dat hij niet de staart van de goed aardige Leo te pakken had. Verdere be wijzen wachtte hij wijselijk niet af. „Par don", mompelde hij, „verkeerde staart!" En hij zette het op een lopen. De woeden de leeuw zat hem reeds gevaarlijk' dicht op dc hielen, toen hij hijgend een boom be reikte, waar hij hals over kop in klom. ..Nooit stop ik meer diamanten in leeuwen staarten", mompelde hij, op een tak klim menden toen pas zag hij, dat Panda ook in die boom zat. PIJN voelt u met uw hersens. Wanneer ons lichaam bijv. aan heftig geweld of grote hitte of koude is onderworpen, erva ren we dit eerst dan als pijn, zodra die prikkel via de zenuwen aan onze hersens is kenbaar gemaakt. Een stevige slag met de hamer op üiv duim schijnt weliswaar ogenblikkelijk de gewaarwor- ding van pijn te geven, maar in werkelijkheid voelt u die pijn een onderdeel van een seconde na de slag. Want voor het over brengen van die prikkel, die door uw hele arm, schouder en het ruggemerg moet lopen, is tijd nodig. Sinds Helmholz zijn onderzoekingen verrichtte, weten we dat het overbrengen van deze prikkel ge schiedt met een snelheid van ongeveer 3.1 meter per seconde. U voelt dus de pijn bij na gelijktijdig met de slag. hetgeen moge lijk is, omdat ons lichaam betrekkelijk klein van afmeting is in vergelijking tot die snelheid van 33 m per seconde. Zelfs V. ivanneer u een giraffe op zijn achterdeel zou slaan, zou het tijdsverloop tussen de prikkel aan het einde van de rug en de gewaarwording in de kop nog onmerkbaar zijn. Wanneer uw arm echter tot de zon zou kunnen reiken, wordt dit alles plotseling anders. U zou uw hand welis waar deerlijk verbranden, maar geen pijn zou zich bij uw her sens aanmelden. Want de tijd die de prikkel nodig heeft om uw 150 mïllioen km lange arm te doorlopen, zou ruim 140 jaren bedragen. En hoewel we u een lang en gelukkig leven toewensen, menen we toch te kunnen aan nemen dat u de leeftijd van 140 jaar niet zuil bereiken, zodat u gedurende uw hele leven van die verbrandingen aan uw hand niets zult bemerken. O ja, en dan te weten dat de zon voort durend heter wordt! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON;

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2