Een boek over mooie, maar dure binnenhuisarch itectuur Thuiskomst .Clowntje Riek Euwe bood moedig verweer tegen Smyslov DINSDAG 6 OCTOBER 1953 Candidatentoumooi Wielrennen Sassenheimer Van 't Hof won Ronde van Leiden Wandelsport Avondvierdaagse in 1954 van 23 tot 27 Juni Zzvemmen Tweede ontmoeting van Zwem vier kamp voor DWT Internationale zwem wedstrijden in Haarlem Sport in 't kort Hockey Nederlandse dames wonnen ook van Verenigde Staten Honkbal „World Series" gewonnen door New York Yankees Voetbal Stade Frangais gewijzigd Golf Om de Echtparen-beker Voor de kamderen 81 Motorsport Copeta, Lorenzetti en Anderson wonnen Oude molen als ontvangstcentrum Annie Hermes zingt Mahler in Londen FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Woodbrookers hielden „intern beraad" Zuivering in Nairobi Smyslov heeft nog tot de 66e zet moeten vechten om zijn afgebroken partij voor het candidaten-schaaktournooi in Zwitser land tegen Euwe tot winst te voeren. De Nederlandse kampioen heeft zijn grote te genstander allerlei moeilijkheden in de weg gelegd. Hij offerde nog een 2e pion en drong met zijn koning de witte stelling binnen. Pas toen de Rus een pion had te ruggegeven konden de witte strijdkrach ten zich waaiervormig over het bord ver spreiden. Smyslov wikkelde met vaardige hand af naar een lopereindspel waarin zijn snel oprukkende randpion de beslis sende troef vormde. Alle partijen werden of zonder spelen beëindigd, of reeds na enkele zetten be slist. Alleen de partij Kotov-Boleslavsky vormde een uitzondering, maar het was iedereen duidelijk dat eerstgenoemde tegen het onvermijdelijke vocht, want hij raakte 3 pionnen achter, zonder enige compen satie. In de kansen der deelnemers is weinig verandering gekomen. Het enige opmer kelijke uit de laatste vier ronden is eigen lijk dat Gelier zich uit de achterhoede heeft losgemaakt en dat ook de kansen van Petrosian zijn toegenomen. Beiden be horen tot de jongere Russische grootmees ters. en het is niet onmogelijk dat ze in het verdere verloop van het tournooi nog een hartig woordje gaan meespreken in zake de bezetting van de eerste plaats. Zij hebben namelijk aan een belangrijke voor waarde daartoe geen gebrek en dat is volharding. De afgebroken partijen uit de 18e en 19e ronde hadden het volgende resultaat: 18e ronde: Reshevsky—Averbach 1-0; Keres—Szabo V2-Y2I Smyslov—Euwe 1-0; Geiler—Stahlberg 1/2-V2; Kotov-Bole slavsky 0-1. 19e ronde: BoleslavskyGeiler 0-1; Pe trosian—Gligoric 1-0; Najdorf—Taimanov 1/2-1/2- Na de 19e ronde luidt de stand: 1. Smvslov 12 pnt. uit 18 partijen: 2. Reshevsky 11 pnt. (18); 3. Bronstein 10!£ pnt. (18); 4 Najdorf 10 pnt. (18); 5 en 6. Keres en Petrosian 9V2 pnt. (18); 7. Bole slavsky 9 pnt. (17): 8. Gelier 9 pnt. (18); 9. Euwe 8«/2 pnt. (18); 10 en 11. Taimanov en Kotov 8 pnt. (17); 12. Szabo 8 pnt (18); 13. Gligoric 7% pnt. (17); 14. Averbach 7i/2 pnt. (18); 15. Stahlberg 5 pnt. (18). De traditionele wielerronde van Leiden welke Zaterdagmorgen in het program ma van de 3 Oetober-feesten werd gehou den is na fraaie strijd gewonnen door de Sassenheimer Arend van 't Hof. Naast de overwinning had Van 't Hof ook het leeuwenaandeel aan premies in de wacht gesleept. Het ongewoon vroege vertrekuur halfnegen in de morgen was er de oor zaak van, dat verschillende renners ver stek lieten gaan. Desondanks is er in deze wedstrijd waaraan verschillende pro vinciale kampioenen deelnamen aardig strijd geleverd. Na enkele vruchteloze uit looppogingen, gelukte het pas halverwege de wedstrijd aan één vijftal renners: Van 't Hof, Vreeswijk, Ottenbros, Janissen en de Noordelijke kampioen Fré Mik om aan het peloton te ontsnappen. En toen deze vijf enkele ronden later gezelschap kregen van Luten en de kampioen van Overiisel: Nijmeijer was de beslissende slag gevallen. Inmiddels had zich uit het peloton weel een groepje van zeven renners: Krijn Post, Wallet. Theijsse, Van Houwelingen, C. Rabe. de Haarlemmer Wim Rusman en de IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp losge maakt, dat evenwel vergeefs om aanslui ting streed. Nadat eerst Van Houwelingen uit de tweede groep had moeten „lossen", de marreerde Bruggenkamp met nog acht ronden te rijden uit deze groep, welke twee ronden verder door het peloton werd ingelopen. Eenzaam reed Bruggenkamp in die laatste acht ronden tussen de kopgroep en het peloton en kreeg daarvoor een dankbaar applaus van het publiek. Bij het ingaan van de laatste ronde deed Vrees wijk nog een poging om uit de kopgroep te komen, maar Van 't Hof en Janissen waren op hun hoede en haalden hem terug. De eindsprint moest dus de beslissing brengen en dit pleit beslechtte Van 't Hof met twee lengten in zijn voordeel. De uitslag luidde: 1. Arend van 't Hof (Sassenheim) 75 kilometer in 1 uur 44 min. en 35 sec.; 2. B. Lute ('s Graveland): 3. J. Ottenbros (Alkmaar): 4. R. Janissen (Amsterdam); 5. F. Mik (Nieuwe Pekela). De IJmuidenaar Bruggenkamp werd acht ste en de Beverwiikers De Ruiter en Hof land respectievelijk negende en tiende. De avondvierdaagse van de Nederlandse Wandelsportbond, die is vastgesteld in de derde volle week van de maand Juni, zal in 1954 worden gehouden van Woensdag 23 tot en met Zaterdag 26 Juni. Voor hen, die zich op Zaterdag moeilijk van hun werk vrij kunnen maken, zal weer de gelegenheid aanwezig zijn om het parcours van Zaterdag (de twintig kilometer) op de voorafgaande Dinsdagavond af te leggen. De tweede ontmoeting van de zwemvier- kamp tussen DWT (Haarlem), UZSC (Utrecht), De Vest (Naarden) en ZAR (Am sterdam), die Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad te Haarlem werd gehouden is door de organiserende vereniging DWT op overtuigende wijze gewonnen. DWT kon daarmede een groot gedeelte van de achter stand, opgelopen in de eerste ontmoeting, weg werken. De resultaten van Zaterdagavond zijn: DWT 3355,6 pnt.; ZAR 3408,5 pnt.; De Vest 3469,4 pnt.; UZSC 3649,8 pnt., waardoor de algemene volgorde is geworden: De Vest 6063,9 pnt.: DWT 6082,9 pnt.; ZAR 6191,1 pnt. en UZSC 6547.8 pnt. De uitslagen van de wedstrijden zijn: 66 2/3 meter vrije slag jongens: 1. G. Westerman, DWT, 42.9'sec.; 66 2/3 meter schoolslag meis jes: 1. E. Hartman, ZAR, 1 min. 3.8 sec.; 100 meter schoolslag heren: 1. J. Lablans, DWT, 1 min. 22 sec.; 100 meter vrije slag dames: 1. H. Balkenende, ZAR, 1 min. 11,8 sec.; 100 meter vrije slag heren: 1. B. Siegen- taler, De Vest, 1 min. 5,4 secj. 66 2/3 meter rugslag dames: 1. C. Somers, IJWT, 58,9 sec.; 66 2/3 meter schoolslag jongens: 1. W. Luten, De Vest, 59 sec.; 66 2/3 meter vrije slag meis jes: 1. C. van Steenis, ZAR, 47 sec.; 66 2/3 meter vlinderslag heren: 1. F. Roozekrans, DWT, 49.6 sec.; 100 meter rugslag dames: 1. A. Appels, Zar, 1 min. 32,8 sec.; 66 2/3 meter rugslag heren: 1. R. de Vust. ZAR, 50.4 sec.; 66 2/3 meter vrije slag dames: 1. M. Zijp, De Vest, 51,6 sec.; 4 x 33 1/3 meter wisseislag estafette jongens: 1. ZAR 1 min. 37,2 sec.; 4 x 33 1/ meter wisselslag estafette meisjes: 1. ZAR 1 min. 44 sec.; 5 x 66 2/3 me ter schoolslag estafette heren: 1. DWT 4 min. 34,2 sec.; 3 x 100 meter wisselslag estafette dames: 1. ZAR 4 min. 23,6 sec.; 5 x 66 2/3 meter vrije slag jongens: 1. DWT 3 min. 46,8 sec.; 5 x 66 2/3 meter schoolslag estafette meisjes: 1. ZAR 5 min. 13,9 sec.; 10 x 33 1/3 meter vrije slag estafette heren: 1. De Vest 3 min. 13,7 sec.; 5 x 66 2/3 meter vrije slag estafette dames: 1. ZAR 4 min. 6,6 sec.; Waterpolo dames: DWTDe Vest 80; heren: ZARDe Vest 06. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de zwemclub „Haarlem" worden op Za terdagavond 10 October internationale zwemwedstrijden gehouden in het Sport- fondsenbad in Haarlem. Tevens zal dan een waterpolowedstrijd gespeeld worden tussen de zeventallen van de Gentse Zwemvereniging (kampioen van België) en zwemclub Haarlem. JOHN KELLY EUROPEES KAMPIOEN BANTAMGEWICHT. De bokser John Kelly versloeg Zaterdagavond in Belfast de Europese kampioen in het bantamgewicht Peter Keenan in een gevecht over vijftien ronden, op punten en veroverde daarmede de Europese titel. De 21-jarige Kelly, die pas in negentien gevechten als professional is uitgekomen, verkreeg door deze zege tevens de titel van Brits kampioen in dit gewicht. Keenan heeft nu beide titels verloren, maar tevens komt zijn titelgevecht voor het we reldkampioenschap tegen Jimmy Carruthers (Australië), vastgesteld voor November, door deze nederlaag ir gevaar. FINSE VOETBALPLOEG NAAR RUS LAND. Finland zal een voetbalploeg naar Rusland zenden voor drie wedstrijden, te houden in de loop van deze maand, twee in Moskou en één in Leningrad. De data zijn nog niet definitief vastgesteld.' ENGELAND TEGEN HONGARIJE. Het bestuur van de FA heeft zijn goedkeuring gehecht aan de voorlopig vastgestelde wed strijden van de Engelse nationale voetbal ploeg op het continent in Mei 1954. Engeland zal 16 Mei in Belgrado tegen Joegoslavië spelen en 23 Mei in Boedapest tegen Hon garije. Slechts één doelpunt in spannende wedstrijd De ontmoeting NederlandVer. Staten, gespeeld in het internationale dames hockey- tournooi in Folkestone, gaf aanleiding tot een interessante strijd die gekenmerkt werd door prachtig stickwerk van de Nederlandse voorhoede. In feite beheerste Nederland in de eerste twintig minuten het spel. Tal van goede aanvallen werden opgebouwd met zuiver combineren. Maar toch kwam het niet tot doelpunten, omdat onze meisjes in de buurt van de cirkel de kluts kwijt raakten en de snelle Ameri kaanse verdediging dan zonder veel moeite de situatie beheerste. Een snelle Amerikaanse uitval bracht onze doelverdedigster voor het eerst in actie op een schot van mevr. Allen. Kort na de hervatting had Nederland moe ten scoren. Mej. Van Nierop gaf een prach tige pass ver naar voren en mej. Coops plaatste de bal zuiver voor het Amerikaanse doel waar mej. Van Nierop klaar stond. Zij schoot echter tegen de doelvrouwe aan. Twee minuten later maakte ze deze fout goed door de bal van korte afstand in het net te plaat sen, het enige doelpunt van de wedstrijd. De Amerikaanse dames werkten daarna hard voor de gelijkmaker, maar onze ver dediging hield stand. Jo Jurrissen stopte op fraaie wijze schoten van mej. Worthington en mej. Ralph. De uitslagen waren: IerlandZwitserland 5—0; Zuid-Afrika—België 3—1; Australië— Denemarken 91; EngelandDuitsland 80; IndiaFrankrijk 41; SchotlandOosten rijk 20; NederlandVer. Staten 10; Nieuw-ZeelandWales 30. De Yankees hebben in de zesde honkbal- wedstrijd van de reeks van zeven van de de „World Series" gewonnen. Het was de Brooklyn Dodgers, een 4—3 nederlaag toe gebracht. Hiermede hebben de Yankees een beslissende voorsprong behaald, aangezien de stand thans 4—2 in hun voordeel is. Sedert 1903 hebben de Yankees 16 maal de „Worl Series" gewonnen. Het was de vijfde maal dat zij zegevierden over de Brooklyn Dodgers. Bovendien was het voor de New Yorkers de vijfde achtereenvolgende overwinning, waarmee zij het record van vier overwinningen achtereen, dat ook al op hun naam stond, verbeterden. Voor de wedstrijd tegen het Voorlopig Nederlands Elftal, die morgen in het Feijen- oord-stadion wordt gespeeld, is de voorhoede van Stade Francais iets gewijzigd. Volgens de laatste opgave van het clubbestuur zal de ploeg in deze opstelling spelen: Doel: Colonna; achter: Grillon en Drouet; midden: Brezniak, Hon en Gaulon; voor: Jonsson, Rijvers, Hnatow, Dombeck en Beaucommont. Als reserves reizen Mallet (doelverdedi- ger) en Battiston (middenspeler of voor waarts) mee naar Rotterdam. Op de banen van de Kennemer Golf en Country Club zijn de wedstrijden om de Echtparen Wisselbeker gespeeld. De uitsla gen waren: Halve eindstrijd: heer en mevr. Sodderland Brugsma winnen met 4 en 3 van de heer en mevr. NielsenStam; heer en mevr. Antonietti—Rouwendal winnen met 3 en 2 van de heer en mevr. HüfferWyers. Eindstrijd: heer en mevr. AntoniettiRou wendal winnen met 1 up van de heer en mevr. Sodderland—Brugsma. 21Q} 10 T B 14- J \J J~\ De jongens waren uit school gekomen en stapten door de stad, op weg naar huis. Toen bleven ze opeens staan. ,,0! Kijk eens!" riep Bunkie verrast. Toen zagen de anderen het ook. „Hoera! Oom Tripje!" juichten ze. En toen holden ze naar oom Tripje, die ze lachend zag aankomen. „Fijn, dat u weer terug bent, oom Tripje!" riepen ze. „Mogen we uw koffer dragenvroeg Rick. Bunkie en Rick namen ieder een handvat, en zo droegen ze de koffer naar huis. „Tante Liezebertha!" riep Bunkie, toen ze bij de deur stonden. „Kijk, eens wie hier is!" Ja, tante Liezebertha was ook erg blij, dat oom Tripje eindelijk weer terug was. „Wat fijn!" zei ze Toen ze allemaal een poosje druk gepraat hadden, zat oom Tripje in z'n gemakkelijke stoel. „Hèhè!" zei hij tevreden. „Wat fijn, nu weer rustig thuis te zitten, na zo'n reis. Oost, West, thuis best, hoor!" En hij keek tevreden rond en stak er een vers pijpje bij op. Op het circuit in Barcelona zijn de grote prijzen van Spanje verreden. De laatste wedstrijden welke meetelden voor de we reldkampioenschappen. Het klassement in de 125 cc. klasse luidde: 1. Copeta, Italië op MV 102,347 km. in 1 uur 5 min. 31.03 sec. Gemiddelde snelheid 93.562 km/u.; 2. Sandford. Groot Brittannië, op MV 1 uur 6 min. 9.25 sec.; 3. Hollaus, Oostenrijk op Mondial 1 uur 6 min. 42.52 sec. De Duitser Haas op NSU plaatste zich niet bij de eerste tien, maar zijn puntentotaal kon door geen van zijn concurrenten worden be naderd. Hij was na de voorlaatste wedstrijd al zeker van de titel. 250 cc. klasse: 1. Lorenzetti, Italië, op Guzzi 125.091 km. in 1 uur 20 min. 32.06 sec. Gemiddelde snelheid 92.196 km/u.; 2. Kava- nagh, Australië, op Guzzi 1 uur 21 min. 5.83 sec.; 3. Anderson, Groot Brittannië, op Guzzi 1 uur 21 min. 15.58 sec. Haas nam niet deel in deze klasse, maar ook hier was hij reeds zeker van de kam pioenstitel. 500 cc. klasse: 1. Vergus Anderson, Groot Brittannië, op Guzzi 200.704 km. in 2 uur 4 min. 46.86 sec, gemiddelde snelheid 96.703 km/u.; 2. Bandirola, Italië, op MV 2 uur 5 min. 15.97 sec.; 3. Dale. Groot Brittannië, op Gilera, 2 uur 5 min. 35.79 sec. In deze klasse behaalde de Brit Duke de titel. Wereldkampioenschap Na de grote prijzen van Spanje kunnen ook de eindklassementen van de wereld kampioenschappen in de 125 cc. de 250 cc. en de 500 cc. worden opgemaakt. Zij zien er als volgt uit: 125 cc. klasse: 1. Haas, Duitsland (NSU) 30 pnt.; 2. Sandford, Groot Brittannië (MV) 20 pnt.; 3. Ubbiali, Italië (MV) 17 pnt. 250 cc. klasse: 1. Haas, Duitsland (NSU) 28 pnt.; 2. Armstrong, Ierland (Gilera) 23 pnt.; 3. en 4. ex aequo Anderson, Groot Brittannië (Guzzi) en Lorenzetti, Italië (Guzzi) 22 pnt. 500 cc. klasse: 2. Duke, Groot Brittannië (Gilera) 38 pnt.; 2. Armstrong Ierland (Gilera) 24 pnt.; 3. en 4. Kavanagh, Austra lië (Norton) en Milani, Italië (Gilera) ex aequo 18 pnt. Wat de klassementen voor het wereld kampioenschap voor merken aangaat ging de eerste plaats in de 250 cc. klasse naar NSU, in de 350 cc. klasse naar Guzzi, in de 500 cc. klasse naar Gilera en in de zijspanklasse naar Norton. De titel in de 125 cc. klasse zal wellicht aan NSU en MV Augusta samen worden toegewezen. In Den Haag is de zeventiende eeuwse windmolen, staande op de hoek van de Carel Reinierszkade en de IJsclubweg als contactcentrum in gebruik genomen. De molen heeft van 1654 af tot aan het einde van de laatste wereldoorolg dienst gedaan, waarna hij vervangen is door een electrisch gemaal. Een stichting heeft de molen dit jaar van het polderbestuur gekocht en hem als ontvangstcentrum, speciaal voor bui tenlanders, ingericht. ADVERTENTIE De altzangeres Annie Hermes is door het „London Symphony Orchestra" uitge nodigd om op 11 October als soliste mee te werken aan de uitvoering van de Twee de Symphonie van Gifëtav Mahler in de Royal Festival Hall in de Engelse hoofd stad. „Een simpel tafeltje en een eenvoudig kastje kun nen een logeerkamer zo gemakkelijk gezellig ma ken. Op de vloer marmo- leum van Krommenie. Een aanlokkelijk onder schrift bij een verleidelijk plaatje een van de 137 in het nieuwe, bij de Amsterdamse uitgeverij „Kosmos" verschenen, boek van de Apeldoornse bin nenhuisarchitect Ep Simons over practische en aesthe- tische woninginrichting. Het boek staat vol met der gelijke vingerwijzingen naar een doeltreffender meubilering en harmoni scher indeling der ruimten waarin wij een groot deel van ons leven doorbrengen. Op zichzelf kunnen wij ons daar volledig achter scharen, maar wij vinden dat bij alle idealisme in de binnenhuisarchitectuur de realiteit niet uit het oog mag worden verloren. En die werkelijkheid is nu eenmaal, dat het „simpele tafeltje" waarvan hier boven sprake is in de handel zo tegen de zeventig gulden kost, dat het aanbevolen marmoleum als we ons niet vergissen ongeveer veer tien gulden per meter „doet" en dat we naar de prijs van dat „eenvoudige kastje" maar niet eens hebben geïnformeerd, niet alleen omdat die wel in dezelfde orde van grootte zou liggen, maar ook omdat een normaal gezin in deze tijd nauwelijks kamers ge noeg heeft voor de eigen behoeften, laat staan voor die van de logeergasten. We vinden het werkelijk jammer dat zoveel op fraai en goed bedrukt papier ge realiseerde uitstekende be doelingen mank gaan aan een ontstellend gebrek aan inzicht in de economische situatie van de grote meer derheid der Nederlanders die minder dan 5.000 per jaar verdienen en hun kin derbijslag wel voor andere dingen zullen gebruiken, dan de aanschaffing van een slaapkamer in essen- hout (hoofdeinde van het bed en kastdeuren belijmd met wit kunstleer) Een zelfde bezwaar heb ben wij tegen de luchthar tige wijze waarop de heer Simons pleegt te spreken over talloze kleine voorzie ningen, welke zouden kun nen worden aangebracht ter verkrijging van betere ruimte-indelingen. Een schotje hier, een paneeltje daar, het verplaatsen van een schoorsteenmantel, het „inhakken" van een elec- trische leiding: alsof onze ambachtslieden deze werk zaamheden uit philanthro pic zouden willen verrich ten Uit het voorgaande mag men niet afleiden, dat het boek van de heer Simons voor mensen met een smalle beurs van nul en generlei waarde zou zijn. Het bevat een zeer groot aantal gedachten, welke ook op minder luxueuze wijze uitgevoerd kunnen worden en toch hun practi sche waarde behouden. We denken daarbij vooral aan wat de schrijver opmerkt 45) Een Engelsman. Waarachtig, nou spraken ze alle drie Engels. Wat dat nu moest be tekenen? Dat ene oog van hem viel er da delijk uit; je snapte niet als je in de spie gel keek dat het nog gewoon op zijn plaats zat! Hij zag er anders uit! Hij moest even luisteren. Luisteren wat die beroerde De Vere op zijn kerfstok had. Hij legde zijn oor tegen de deur. „Uw positie is zeer précairde hand langer van een chantageplegerToe maar, het kon niet mooier! „Een interna tionale chantage-affaire. Gerard Holstein". „Ook al een fraai nummer!" „U weet dat Gerard Holstein„Een smerige affai re!" De handlanger van een chantagepleger. Marianne's broer, zijn aanstaande zwager. Verdraaid nog aan toe! Had hij dat wel goed overdachteen zwager die chan tagepleger was? Vervloekt! Hij zag zich zelf al binnenkomen bij mama om zijn engagement mede te delen. Mama die zo op stand was en op goede familie. Ze zou daar zitten in haar zwarte japon, rechtop in haar stoel met een haakwerkje, en ze zou zeggen: „Wat aardig, Charles! Vertel me eens wat van haar familie". „Ja, ziet u mama, haar broer zit in de kast als chantagepleger!" Het huis zou instorten na die mededeling! Maar zijn ouders waren nog tot daaraan toe. Hij was een enig kind en ze hadden hem altijd verwend; ze zouden hem zeker niet willen verliezen. Maar er was ook zijn carrière. Hij was na een langdurige studie meester in de rechten geworden en wilde nu ook wel eens vooruit komen. Hij had nog steeds geen praktijk. Het zou een mooie introductie voor hem zijn: „O ja zeg, die Van Miisbeek, dat is de zwager van een chantagepleger!" Hij zou het natuur lijk niet geheim kunnen houden, want er waren altijd wel concurrenten die op zo iets aasden en het graag aan de grote klok zouden hangen. En dan had hij meteen de naam van advocaat van kwade zaken. Ver vloekt' Vervloekt! Het was een ramp dat die broer niet tijdig door een alligator was opgegeten? Marianne stond er natuurlijk buiten. Marianne was een schat en een aanbidde lijk, lief, klein vrouwtje. Aanbiddelijk. Allemachtig, wat had hij een koppijn: het was of zijn schedel zo dadelijk splijten zou en dat oogAanbiddelijk. Het leek een beetje overdreven, een extra-vagant be grip op zulk een grauwe morgen en als je zo'n beroerde smaak in je mond had. Ze over de „aankleding" van vloeren, wanden en pla fonds; aan de tips in het laatste hoodfstuk „Van oud tot nieuw", de verlichting, de mogelijkheden met bij zondere niet in de han del verkrijgbare meu belstukken en nog vele andere zaken. Ook kunnen wij de me ning van de schrijver on derschrijven, dat de tegen woordige minimum-manie om de huizen van slechts één, niet eens zo heel grote kamer te voorzien, waarin dan gewoond, gezeten, ge geten, ontvangen, gewerkt en gespeeld moet worden een achteruitgang ten op zichte van de traditionele suite betekent. In één grote kamer heeft men immers nog nauwelijks gelegenheid tot de uitoefening van twee verschillende functies te komen, alle „hoekoplossin gen" ten spijt. Zowel uit een oogpunt van harmonische binnen huisarchitectuur als uit dat vanmaterialenkennis schijnt ons de heer Simons een uitermate betrouwbare gids toe, ook al zijn we het bij voorbeeld met zijn opvat tingen over vloerbedekking niet altijd eens. En het moet helaas worden geconsta teerd, dat maar al te velen zulk een gids nog nodig hebben. Het is echter voor de grote massa diergenen te hopen dat er nu ook nog eens een boek komt, waarin rekening wordt gehouden met hun financiële moge lijkheden. J. H. B. Onder grote belangstelling van de kant van de leden heeft de arbeidersgemeen schap der woodbrookers in Holland in het woodbrookershuis te Bentveld gedurende het afgelopen weekeinde een „intern be raad" gehouden. Zaterdagavond sprak prof. dr. W. Ban ning. Hij wees op de groeiende noodzaak in alle openheid een ontmoeting tussen Christendom, socialistische arbeidersbe weging en humanisme tot stand te bren gen in een omgeving, waar men noch poli tiek, noch kerkelijk gebonden is. De sterker wordende internationale samenhang wekt bij velen een gevoel van machteloosheid en verzwakt het ver antwoordelijkheidsbesef, aldus spreker. In de uitvoerige bespreking gedurende de Zondag onder leiding van de directeur, dr. A. van Biemen, kwam naar voren, dat sommige delen van het werk tijdelijk minder aandacht ontvingen, maar dat met name de internationale contacten verste vigd werden. Ook de financiële positie werd bespro ken. Deze kan zich in gunstige zin ontwik kelen, wanneer het deelnemen aan confe renties en scholingscursussen over de ge hele linie sterker wordt. Plannen om dit te bereiken, werden naar voren gebracht en aan het bestuur ter uitwerking doorge geven. NAIROBI (Reuter). Twee Britse compagnieën hebben Maandag twee wij ken van Nairobi, de hoofdstad van het Britse protectoraat Kenya, afgezet. Deze actie vormt een onderdeel van een groot scheepse operatie om de stad te zuiveren van 15 tot 20.000 inheemsen, die zonder vergunning in de stad verblijven. Deze personen zullen teruggezonden worden naar de reservaten. Bij de razzia werd een Kikoejoe aange houden, die in het bezit was van revolver- ammunitie. Hij kan hiervoor ter dood ver oordeeld worden. Van alle personen in de afgezette wijken worden de papieren ge controleerd. Voorts hebben politie en militairen in de stad opdracht gekregen nauwkeurig te letten op naleving van het enige dagen ge leden uitgevaardigde voorschrift, dat op alle rijwielen van inheemsen de naam van de eigenaar moet zijn geschilderd. Bij de zuiveringen werden Maandag voorts een vooraanstaande leider van de Mau-Mau, die voorzitter van het centrale verzetscomité te Nairobi zou zijn, en veer tien Mau-Mau leden aangehouden. Volgens het hoofd van de politie werden deze per sonen gezocht in verband met misdaden elders in Kenya. was lief, en knap, en een echte schat. Er waren meer schatten geweest. Hij sloeg een derde glas water naar binnen. Was Marianne die prijs waard? Zijn carrière? Zijn familie? Hij was verliefd op haar; hij was wèg Van dat zachte, mysterieuze ge zichtje met de grijze ogen en de rode mond. Als hij haar weer zag was hij weg. Maar de enige? Wa's een meisje ooit de enige? Zijn linkeroog bolde uit. Als je in zo'n toestand was, kon je jezelf haast niet voorstellen dat je ooit verliefd geweest was. Een chantageplegerHet was na tuurlijk een familie die niet deugde Er rinkelden scherven. Toe maar. Was die Jean de Vere begonnen de boel kort en klein te slaan? Gingen ze knocken? Nee, nu was het weer stil geworden. Ze zouden hem de handboeien wel aangedaan hebben, daar waren die politiekerels altijd erg ge wiekst in. Hij was nu natuurijlk gear resteerd. Een geairesteerde boef. Marian ne's broer. Straks kwam zij hem nog vra gen of hij hem als advocaat wou verde digen! De transpiratie brak hem aan alle kanten uit bij die gedachte! Het was nu stil geworden in het kan toor en hij hoorde de deur sluiten en voet stappen op het portaal. Ziezo, die De Vere was gearresteerd. En dan was er een tik tegen zijn deur, de deur tussen zijn slaap kamer en het kantoor. Hij opende die en zag inspecteur Ren kevoort. De politieman informeerde gelukkig niet of hij goed geslapen had, maar deelde hem mee dat hij het kantoor niet langer nodig had en hem vriendelijk bedankte voor de verleende gastvrijheid. Hoe was het moge lijk, daoht de jonge advocaat, dat die po- litieikerel er nog zo fris en geanimeerd uit zag na zulk een nacht en na al die ver horen. Dat was zeker de dienstijver, het heilige vuur! En zo charmant als hij was; hij, Charles van Miisbeek, kon niet anders produceren dan een schaapachtig glim lachje, terwijl hij het gevoel had dat zijn linkeroog van glas was en de ander als een dood ding aanstaarde. Zijn kop hamerde. Hij vergat zelfs om te vragen of de inbre ker al gepakt was en of Jean de Vere nu gearresteerd was of niet. Hij voelde zich al de aanstaande zwager van de chantage pleger. Hij glimlachte nog eens, zo vrien delijk mogelijk, mompelde iets van: „tot genoegen, inspecteur", en sloot haastig de deur. Hij dronk nu zijn vijfde glas water. Toen hij even later, met ongekamde ha ren en in een kamerjas gehuld, zijn kan toor betrad, vond hij daar juffrouw Jager op haar knieën voor zijn schrijfbureau be zig de scherven van zijn karaf op te ve gen. „O", zei hij, „was het de karaf?". „Ja, meneer", zei juffrouw Jager, „en ik ben blij dat u wakker bent, want juffrouw De Vere heeft al driemaal naar u gevraagd. Maar ik dors u niet wakker make". „O", zei Charles van Miisbeek. Het was een mededeling, die hem vier- en-twintig uur te voren met een hemelse blijdschap zou hebben vervuld. Die hem naar zijn kamer zou hebben doen snellen om daar zijn vlotste costuum en zijn fle-u- rigste das aan te trekken en zijn haar in een onberispelijke scheiding op zijn hoofd te leggen. Nu zei hij: „O" en bleef lan derig staan kijken, nadenkend strijkend met vijf gespreide vingers door zijn war rige kuif. Juffrouw Jager krabbelde overeind en keek verwonderd. Ze wachtte even, of het nuchtere „o" nog door een nader commen taar gevolgd zou worden, maar er gebeur de niets. Dan vroeg zij bedeesd, met de stoffer langs haar verkreukte schort strij kend: „Wilt uwat wilt uwilt u zelf naar haar toegaan? Ze vroeg èrg naar u. Of wil ik vrage of ze hier komt? Wat wilt u.ik weet niet. „Zeg maar", zei Charles van Miisbeek, „dat ik vandaag geen tijd heb. Dat ik da delijk weg moet. Misschien ben ik van avond terugmaar ik weet het niet zeker. Zeg maardat het vandaag niet kanen dat ze niet op mij moet wach ten „Heus meneer?" „Ja, heus. Ik ga dadelijk uit. Zegt het maar De hospita, nu ten hoogste verwonderd, aarzelde nog even een verliet dan lang zaam het kantoor. En nog steeds wachtend op een aanvulling, een herroepen van de zonderlinge boodschap, bleef ze staan bij de deur en wendde zich om. Charles van Miisbeek zag haar niet, met zijn rug naar haar toegewend voor de schoorsteenmantel. Daar nam hij Marianne's portret van zijn ereplaats, draaide het snel om in zijn han den om het lieve gezichtje niet te zien en stopte het weg in een muurkast in de hoek, diep op de onderste plank tussen allerlei foto-albums en rommel. Dan zuchtte hij heel diep, bleef enige ogenblikken onbe weeglijk staan en greep de whiskeyfles van het dressoir. Juffrouw Jager had de kamer reeds verlaten. In de zitkamer van De Vere's stonden de ramen hoog opengeschoven. Buiten regende het: een milde, lauwe, windstille regen die de knoppen van de iepebomen had schoon gewassen en spetterde in het donkere grachtwater. Een zacht ruisende voorjaars regen, die altijd nog een belofte gaf aan de stille, grijze dag. In de verte tingelden de trams over de brug, maar er was toch niet zo'n bruisend verkeer als op een ge wone werkdag. De vrachtwagens en de karren ontbraken en er was slechts een enkele taxi die met zijn claxon de alge mene rust verstoorde. Een echte Zondag morgen; typisch in zijn wijding en in zijn grijze stilte. In de vensterbank, voor het hoog-open- geschoven raam, zat Jean de Vere en liet de vochtig-koele lucht glijden langs zijn slapen. Hij zag uit in de regen. In de hoge, lichte kamer achter hem, behaaglijk warm met zijn grote schouw en balken zolde ring, schoof het Indische vrouwtje onhoor baar rond op haar platte muiltjes, onop vallend figuurtje in haar oude sarong en kabaai. Ze zette de ontbijttafel klaar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6