Acht vliegtuigen uit drie landen weldra naar Christchurch fiig Ondanks vele bedankjes nog genoeg spanning in de race Zie Boven Lichtkegel aan de Oosterkim Engelands Zuid-Westhoek Met Viscount 700 zetten Britten alles op alles Italiaanse Opera met „Butterfly" Nieuwe uitgaven DINSDAG 6 OCTOBER 1953 7 Binnenkort in Haarlem ti, Leo Piccioli, Alberto Ciulli, Renato Guerra, Bruno Cioni en Pietro Biasini. Het orkest staat onder leiding van Gino Bar santi, de regie is in handen van Leo Picci oli. Christchurch-race in televisieprogramma Ziekenfonds-vergoeding bij longoperaties Fraude bij de luchtmacht berecht Britten geven KLM de beste kans in handicap-klasse Lichte trek van graspiepers G. Storm overleden Achter de horizon ligt inderdaad Engeland M. MOK - A!s de Hertog van Gloucester Donderdag 8 October des middags op het vlieg veld London-Airport omstreeks half zes Nederlandse tijd aan de Douglas DC-6a „Liftmaster" van de K.L.M. het vertreksein zal geven, is de Londen-Christ- church vlucht begonnen. Met korte tussenpozen zullen de twee mededingers van de K.L.M. „Liftmaster", de viermotorige Handley Page „Hastings C-3" van de Koninklijke Nieuw Zeelandse Luchtmacht, en de viermotorige Vickers „Vis count 700" van de „British European Airways" daarna van „London Airport" opstijgen. De drie deelnemers in de handicap-afdeling van de wedstrijd zijn dan op weg naar hun eerste landingsplaats. De vijf deelnemende vliegtuigen in de snelheids-afdeling van de race zullen omstreeks half zeven Nederlandse tijd van London Airport vertrekken. Vijf zeer snelle tweemotorige straalvliegtuigen, alle splinternieuw. Drie ervan zijn van de Koninklijke Engelse Luchtmacht, en wel twee English Electric „Canberra PR 3" machines en één „Canberra PR 7", twee behoren toe aan de Koninklijke Austra lische Luchtmacht, twee zojuist in Australië gereedgekomen English Electric „Canberra B 20" toestellen. De PR-vliegtuigen zijn foto-verkenningstoestellen, waarvan het PR 7-tvpe het nieuwste is (met een langere romp), de B 20-machi- nes zijn bommenwerpers. Op 8 October, de dag van het begin van de wedstrijd, van 12 uur af, zal London Airport voor het publiek toegankelijk zijn tegen speciale prijzen. Er worden honderd vijftigduizend bezoekers verwacht bij de start. Elk vliegtuig heeft, behalve de registra- tie-letters van de burgerluchtvaart of de militaire registratieletters en cijfers een wedstrijdnummer. De Ph-TGA „Dr. ir. M. H. Damme" heeft wedstrijdnummer 21 aan weerskanten van de romp. Heden worden op alle toestellen de woorden „Trade Wings" aangebracht. Over de K.L.M.- machine zijn de voornaamste gegevens reeds bekendgemaakt. Wedstrijdnummer, 22 heeft de Handley Page „Hastings C-3" van de Koninklijke Nieuw Zeelandse Luchtmacht. Deze heeft vier zuigermotoren, die het toestel een kruissnelheid van ongeveer 400 kilometer per.uur kunnen geven. Elke maand wor den personen en goederen voor en door de Nieuw Zeelandse luchtmacht naar Nieuw Zeeland gevlogen en ook dit toestel heeft een. dergelijke lading als het Donderdag van London Airport vertrekt. Gezagvoer der is de „Wing commander" R. F. Wat son. In het toestel gaan in totaal zevenen twintig personen mee, waaronder drie bemanningen. De „Viscount 700" Nummer 23 heeft de Vickers „Viscount 700", eigendom van het Engelse ministe rie van Bevoorrading, maar door dit mi nisterie voor deze gelegenheid uitgeleend aan de „British European Airways". Dit toestel is het prototype „Viscount", een verkeersvliegtuig dat is uitgerust met vier propeller-turbinemotoren, straalmotoren die schroeven aandrijven. Het toestel weegt 23.800 kg leeg, heeft een kruissnelheid van Van 8 October tot 19 November zal de Italiaanse Opera met Puccini's „Butterfly" een tournée door Nederland maken. Dit is de vijfde opera, dié sinds 1951 door dit ge zelschap in ons land tot uitvoering wordt gebracht. Inmiddels is het aantal mede werkenden gegroeid tot ruim zestig, onder wie dertig Nederlandse orkestmusici en zestien Nederlandse koorzangers. De Itali aanse solisten zijn: Magda Piccarolo, Liti- zia del Col, Ruggero Schileo, Getti Vedet- Magda Piccarolo als Butterfly. De eerste opvoeringen zullen worden ge geven te Amsterdam op 8, 9, 10 en 11 Oc tober. In Haarlem komt het gezelschap op 13 October. „Veel van de kleinere plaatsen leveren zelfs bij een volle zaal niet de kosten van de voorstelling op", deelde de heer Meyer Hamel, zakelijk leider van de Italiaanse Opera, gisteren op een persconferentie mede. „Maar wij hebben van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen alleen dan toestemming de gro tere steden te bespelen, als wij ook een aantal met name genoemde andere aan doen. Gelukkig kost ons apparaat per voorstelling wel iets minder naarmate het aantal voorstellingen groter is en wij heb ben het gevoel werkelijk in een behoefte van kleine gemeenten te voorzien, vooral nu de Utrechtse Opera is uitgevallen. Toch zal het van de belangstelling in de ren derende plaatsen afhangen of de Italiaanse operatournée's zullen worden voortgezet. Want wij genieten generlei financiële steun, van rijk of gemeenten". 545 km per uur, een vliegbereik van 3350 km, (zonder extra benzinetanks), een brandstofcapaciteit van 7800 liter (zonder extra tanks) en een drukcabine. De route die de „Viscount" zal volgen is niet be kend, vermoed wordt, dat de machine Onder voorbehoud dat het filmmateriaal tijdig arriveert zal de Nederlandse Tele visiestichting in een gezamenlijk prograrn- ma op Donderdagavond 8 October van 23.00 uur tot 23.45 uur een filmreportage geven van het vertrek der toestellen in de handicap-race naar Christchurch. Deze reportage zal worden voorafgegaan door een praatje van de heer C. A. Driessen, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de K.L.M., over de voorbereidingen voor deze tocht. Vrijdag 9 October vaft 19.00 uur tot 20.00 uur, voorafgaande aan de uitzending van de V.P.R.O., vertoont de Nederlandse Televisiestichting filmmate riaal van het vertrek in de snelheidsrace. Zij zal dan tevens een herhaling geven van een filmpje over het vertrek van de toe stellen in de handicap-race. Een bovendoorsnede van de romp van de KLM-Liftmaster ,.Dr. ir. M. H. Damme", het enige van de drie toestellen in de hanr dicap-klasse. dat een groot aantal passa giers meeneemt. De DC-Ga ..Liftmaster", waarvan de K. L. M. er binnenkort twee zal hebben (de tweede zal worden genoemd naar Generaal Snijders), is eigenlijk de vrachtvliegluig- uitvoering van de standaard verkeers- machine DC-6. Deze vrachtvliegtuig-uit voering heeft dezelfde vleugels, hetzelfde staartstuk, hetzelfde landingsgestel als de DC-6, maar een geheel nieuwe romp, een .,druk-kajuit", waardoor het mogelijk is op een hoogte van zesduizend meter in de ka juit een druk te handhaven die gelijk is aan de druk van de buitenlucht op een hoogte van vijfentwintighonderd meter. Het toestel is dus voor passagiers- en vrachtvervoer geschikt. Behalve de druk cabine heeft de Liftmasterook verwar ming en luchtverversing. Er bestond tot dusverre verschil van op vatting over de vraag, ol' verplicht-vorze- kerde sanatoriumpatiénten, die een long- opeTatie moeten ondergaan, recht hebben op volledige betaling der kosten door hun ziekenfonds. Deze vraag deed zieh voor, wanneer de verzekerde voor de operatie moest worden overgebracht naar een zie kenhuis. De Ziekenfondsraad heeft thans bepaald, dat de longoperatie met de daar mede samenhangende verpleging en ver dere behandeling valt onder de verpleging en behandeling in een ziekenhuis, waarop verplicht-verzekerden ten hoogste 42 da gen recht hebben. Als gevolg hiervan kun nen de ziekenfondsen, wanneer bedoelde sanatoriumpatiënten voor de operatie tij delijk naar een ziekenhuis warden overge plaatst, de verplegings- en behandelings- kosten, welke de vergoeding voor de sa- natariumverpleging te boven gaan, gedu rende ten hoogste 42 dagen ten laste van de verplichte verzekering nemen. Deze re geling is op 1 October ingegaan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de 55-jarige reserve luitenant-kolonel W. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek var. de tijd in voorarrest doorgebracht en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad had hem eerder veroordeeld tot twee jaar en zes maanden met aftrek en ontslag uit de dienst. Aan luitenant kolonel B. was ten laste gelegd dat hij zich destijds als hoofd van de Luchtmachtaan- schaffingsdienst aan fraude had schuldig gemaakt. Van 7 October af komt de maan laat genoeg in de ochtend op om ons niet meer te hinderen bij onze speurtochten langs de Oostelijke mor- genhemel. Want daar is nog meer te zien dan de beide planeten Venus en Mars, die Zondagmor gen in zo'n opvallende conjunctie waren. Het kan namelijk onder gunstige omstandighe den voorkomen dat. men, op de plaats waar even later de zon moet opkomen, een vaag schijnsel aan de horizon ziet dat niet direct is thuis te brengen het kan bijvoorbeeld niet bij de Melkweg horen want die houdt zich om die tijd ergens anders op. Is de hemel aan de kim erg helder en bevindt men zich niet in de buurt van storend licht dat de waarneming hin dert dan kan men aan dit vreemde lichtschijn sel een soort kegelvorm ontdekken. De basis van deze kegel rust op de horizon, de top ervan bevindt zich schuin rechts daarboven. En dertien tot veertien tussenlandingen zal maken. De Viscount 700 heet „Endeavour" naar het schip waarmede in 1769 de En gelsman Cook in Nieuw Zeeland aankwam. De „Viscount" is de enige machine met propeller-turbinemotoren en men kan er zeker van zijn dat haar prestaties op de vlucht naar Christchurch met meer dan ge wone belangstelling zullen worden gevolgd. Aan boord zullen zich elf personen bevin den, onder wie de .chief executive" van de British European Airways, Peter G. Ma- sefield, die als leider van het gehele team zal optreden, en John Profumo, parlemen tair secretaris van het Engelse ministerie van Burgerluchtvaart. De Viscount heeft onlangs een vlucht zonder tussenlanding gemaakt van Beiroet naar Londen. In de snelheidsafdeling komen alleen vijf twee-motorige „Canberra"-straa!vlieg- tuigen aan bod. Dat is misschien voor velen een teleurstelling, maar deze vijf kunnen voor spanning genoeg zorgen. Het zijn drie soorten Canberra's, die meedoen. De eisen, die aan de „Canberra" in verschillende functies worden gesteld moeten de presta ties van elk bepalen. Een „Canberra"- bommenwerper bijvoorbeeld heeft andere prestaties dan een „Canberra"-fotovlieg- tuig. En al zullen voor deze race benzine tanks zich bevinden in bommenruim en parachute-fakkelbergplaats en op plaatsen waar anders grote camera's zullen zijn op gesteld, toch zullen de fotoviiegtuigen ver moedelijk sneller zijn dan de bommenwer pers. De nieuwste uitvoering van de foto verkenningsvliegtuigen van het type „Can berra", de PR-7, moet in dit gezelschap bijzonder in het oog worden gehouden. De „Canberra's" van de Koninklijke Engelse Luchtmacht hebben de wedstrijd- nummers 1, 2 en 3; die van de Konink lijke Australische Luchtmacht de nummers 4 en 5. De route der Britse Canberra's is: Lon- den-Shaibah (Irak)-Negombo of Ratmala- na (Ceylon)-Cocos eilanden-Perth-Christ- church, totale afstand circa 19.600 km. Op elke landingsplaats zullen de Canberra- bemanningen een ploeg van dertig Can- berra-specialisten vinden onder commando van een werktuigkundig officier. De navigatie is een zeer voornaam on derdeel van deze vlucht: een foutje en de Canberra's komen kilometers van de route. De ideale route is die van de grootcirkel: de kortste afstand tussen twee plaatsen op aarde, die beide door deze grootcirkel wor den „gesneden". De grootcirkel, die Lon den en Christchurch snijdt gaat over Fin land, Siberië, Japan en de Salomonseilan den. Een traject, dat deze grootcirkel volgt, is voor de vliegtuigen van de Christchurch race niet te gebruiken, omdat zij over een groot deel over landen achter het IJzeren Gordijn voert en over onherbergzaam ge bied. De Canberra's zullen net hoog genoeg vliegen om de verlangde afstand te halen, teneinde een zo zuinig mogelijk brandstof- verbruikt te hebben. Blijkt er tegen het eind van een traject nog meer brandstof in de tanks dan nodig om het eind te be reiken, dan zullen de vliegers geneigd zijn lager te gaan vliegen, teneinde een hogere snelheid te bereiken, die dus ook meer brandstof vraagt. Een techniek van kruis- vlucht en stijgvlucht zal worden gebruikt wanneer ongunstige wind wordt geconsta teerd. Deze techniek zal gaan tot de „vrij geringe" hoogte van ruim elfduizend meter. De bemanningen zullen zeer weinig kun nen eten op de vlucht omdat de zuurstof maskers, die zij zullen moeten dragen, het tot zich nemen van voedsel in normale hoeveelheden verhinderen. Maar zij zijn daaraan gewend en zullen het waarschijn lijk voornamelijk moeten doen met klon tjes suiker en met sinaasappelsap. De Australische machines zullen landen in Bahrein, Ratmalana (Ceylon), de Cocos- eilanden. Guildford (West-Australië) en eventueel in Woomera. LONDEN De gezagvoerders in de Christchurch-race hebben gisteravond onder couvert hun routes in móeten leveren bij het „Air Race Committee", in verband met eventueel waarschuwen van reddingsdiensten langs de route en voor controle door autoriteiten van de race op de stopplaatsen. In Engeland geeft men in de handicaprace de K.L M. de beste kan sen, doch deze maatschappij zelf is lang niet zeker van de eerste plaats en ziet in deze Engelse verklaringen een duidelijke afleidingsmanoeuvre. De vogeltrek Op de radioluisterwedstrijd „Kent u uw vaderlandse geschiedenis", die óp 31 Augustus ten bate van het Koningin Wilhel- mina Fonds werd uitgezonden zijn 88.887 inzendingen ontvangen. De ereprijs, beschik baar gesteld door Prinses Wilhelmina, is ten deel gevallen aan mevrouw J. W. V. Voort- huysen—Waagenaar in Aerdenhout. Het rapport van de Vogelwerkgroep Haarlem over de waarnemingen van de post Bloemendaalse strand van vanmorgen luidt: Aan de kust werd vanmorgen weer een lichte graspieper- trek waargenomen, ongeveer zestig piepers tussen ze ven en acht uur. De graspieper is een leeuwerikach tige vogel, die van de Pyreneeën tot de Noordkaap voorkomt. Gedurende het uur dat de post geopend was werd geen koperwiekentrek gesigna leerd. Wel echter boven Bloemendaal, waar tussen half negen en negen uur een locale koperwiekentrek bleek te zien, die zich boven de Militairenweg in Zuidelijke richting bewoog op ongeveer tien tot twintig meter hoogte. De koperwieken hebben hun winterverblijf in Zuid-West- Europa. In de ouderdom van 56 jaar is te Aer denhout overleden de heer G. Storm," pro curatiehouder en chef van de afdeling vrachtzaken van de Holland-Afrika-Lijn. Eerst was de thans overledene werkzaam bij de KNSM en sedert ongeveer dertig jaar is hij bij de Holland-Afrika Liin in dienst. De crematie is bepaald op Vrijdag 9 Oc tober na aankomst van trein 13.30 uur te Dr ieh u is - We sterv e ld het gehele kegelvormige schijnsel heeft een rich ting die ongeveer aan geeft waarheen straks de zon zich na haar op komst zal begeven. Iets vakkundiger uitge drukt: de as van de ke gel ligt in het ecliptica- vlak, (het vlak van de aardbaan om dè zon). Wij zien hier namelijk weer het zogenaamde zodiakale schijnsel, dat wij vroeger .eens hebben besproken toen het aan de Westelijke avond hemel zichtbaar was. Men kan het in onze streken als regel twee keer per jaar waarne men 's avonds in Febru ari/Maart, 's morgens in October. In die maan den is de situatie gun stig omdat dan de zons- baan (die door de ster renbeelden van de Die renriem loopt, dat is de gordel van Vissen. Ram, Stier, Tweelingen. Kreeft, Leeuw, Maagd, Weegschaal. Schorpioen, Schutter, Steenbok en Waterman met een vreemd woord: zodiak) tamelijk steil op de ho rizon staat, wat anders op onze breedte niet het geval is. In de tropen is het zodiakale schijnsel veel vaker zichtbaar, maar daar komt de zon dan ook veel steiler op. Twee keer per jaar zelfs loodrecht op de horizon. Het licht dat wij zien is van dezelfde orde als het lient van maan en pla neten: het is weerkaatst zonlicht. Weerkaatst door een zeer grote hoe veelheid zeer kleine deeltjes materie (ijzer? steen? ijs?) die tot ons planetenstelsel behoort en zich waarschijnlijk als een ongeveer lens vormige schijf, waarvan het vlak samenvalt met het eclipticavlak, rond om de zon ophoudt. De rand van deze schijf strekt zich uit tot ver voorbij de aardbaan. In het centrum bevindt zich de zon, vandaar dat wij de grootste dikte er van de basis van de ke gel aan de horizon) zien in de richting van de zon. In October dus op maneschünloze ochten den voordat de zon op is. „Europa onderweg" door P. Brijnen van Houten, uitgegven door de Ne derlandse Raad der Europese Bewe ging te 's-Gravenhage. „Europa onderweg", de achtste brochure van de Nederlandse Raad der Europese Be weging, werd samengesteld door de heer P. Brijnen, lid van het uitvoerend comité, gedelegeerde voor de voorlichting en secre taris van de politieke commissie. In dit werkje geeft de heer Brijnen eerst een kort over zicht van de geschiedenis van Europa, waar uit blijkt, dat de gedachte aan een verenigd Europa reeds stamt uit de tijd van de Kruistochten. Schrijver wijst er op, dat het welhaast lijkt, als of de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog nodig zijn geweest om de volken van West-Europa op de ge dachte te brengen, dat zij van de grenzen in hun werelddeel meer schade dan voordeel ondervinden. Hij komt vervolgens terecht bij de oprichting van de Benelux, de eerste concrete stap op weg naar de Europese een heid. De schrijver heeft de gelegenheid aangegrepen om te wijzen op de vele voor delen van dit samengaan van de drie klein ste Europese staten, daar men in het alge meen slechts afkeurend commentaar op Benelux levert. Zeer interessant is verder het overzicht van maand tot maand van de „ontwikkeling naar Straatsburg", dat een indruk geeft van de enorme activiteit, die men sinds 1948 plotseling aan de dag legde Bovenstaande titel is, gelijk zoveel din gen in deze wereld, misleidend. Men zou namelijk op grond van deze titel een inven tarisatie van het aangeduide gebied mogen verwachten en ik zal deze niet kunnen leveren. Mijn vrij achteloze reiswijze sluit volledigheid op welk gebied ook uit. Het leven legt het er op toe, dat wij ons zelf hevig au sérieux nemen. Ik geloof dat men zich tegen deze toeleg zoveel mogelijk moet verzetten. Maar ter zake. De wind stoof mij fel naar het gelaat, toen ik mij te Hoek van Holland aan een der schepen van de Maat schappij Zeeland toevertrouwde. Veilig heidshalve had ik achter voornoemd ge laat reeds een tablet doen afdalen, dat mij tegen de ongemakken des zeereizens moest beschermen en dit ook gedaan heeft, tenzij het plezierige gevoel, dat mij tijdens de overtocht bezielde geheel aan de mij in geschapen natuur te danken is geweest, mitsgaders aan de genietingen, die de pas sagier worden geboden. Waarmee ik maar wil zeggen, dat ik een gepast gebruik heb gemaakt van hetgeen de buffetten aan Met veel ceremonieel is Prins Harald, opvolger van de Noorse troon, door de Kraaien stam verheven tot lid van de stam ter gelegenheid van de eerste voorstelling in Noorwegen van de Pow Woiv, een dansgroep, samengesteld uit leden van de Kraaien stam. De Kraaienstam leeft in een reservaat in Montana en de dansgroep is nog nooit buiten de V.S. opgeireden. Het is het plan van de Indianen ook leden van andere koninklijke families in Europa tot erestamleden te maken. „Old Cayoteoverhandigt Prins Harald een kleine trom als teken van zijn lidmaatschap van de Kraaienstam. boord hebben te bieden en voor het overige behaaglijk in kussens rustend of rond- kuierend het ogenblik heb verbeid, waar op ik te Harwich aan land zou gaan. Ik weet niet precies hoe de Engelse re gering tegenover vreemdelingen staat, maar wel weet ik, dat haar douane- en aanverwante ambtenaren een vriendelijke, doch ietwat uitvorsende belangstelling je gens bezoekers aan de dag leggen. Mijn armzalige koffer werd weliswaar nauwe lijks een blik waardig gekeurd, maar mijn persoon moest antwoorden op vragen naar hét doel van haar komst, de duur van haar verblijf vragen, die de indruk bil mij wekten, dat mijn voorkomen minder vertrouwen inboezemt dan ik altijd heb gemeend. Vervolgens werd mij echter de vrijheid gelaten om mij drie maanden lang naar willekeur door Groot-Brïttannië te bewe gen, van welke vrijheid ik gebruik heb gemaakt om mij spoorslags naar de stad Bristol te begeven, waarmee ik door enige niet al te nauwe particuliere banden ben verbonden. Windstilte en zon waren de kenmerken van de dagen, die mij in Bristol werden beschoren, een wolkeloosheid die, naar men mij zeide, in flagrante tegen stelling was met hetgeen deze stad haar bewoners en bezoekers pleegt aan te doen. Alle straten in Bristol gaan omhoog of omlaag, al naar gelang' van de richting waaruit men ze betreedt. Daar ik door gaans de achterbank van een auto onder mijn leden had, bezorgde deze eigenaar digheid mij niet veel last. Ik kon op mijn gemak constateren, dat hetgeen in de En gelse taal de Blitz heet ook hier duchtig heeft gewoed. De oude stad heeft zich een aantal stalen van haar handelszin en haar vroomheid moeten laten ontrukken. An ders gezegd: vele huizen, kantoorgebou wen en kerken hebben plaats gemaakt voor door onkruid overwoekerde terreinen of staan nog slechts als geblakerde ge raamten overeind. Ter wille van een on bedorven vacantiestemming zou men er beter aan doen, de ogen voor dergelijke zaken te sluiten, maar misschien zou men dan, althans in de grote steden, zijn ge hele vacantie met gesloten ogen moeten doorbrengen, en dat is teveel gevergd. Gelukkig bleek er in Bristol nog het een en ander in gave toestand te verkeren, waaronder de oude kerk van St. Mary Redcliffe, een verrukkelijk specimen van Engelse Gothiek. Buiten de kerk vindt men een standbeeld van de zo jong en tragisch om het leven gekomen poëet Thomas Chatterton, die in een kamertje boven de ingang van het gebouw vaak moet hebben zitten werken. Men doet u deze medede lingen in deze ietwat dorre provinciale handelsstad op opgewekte toon en gij ik althans neemt ze in u op met een bitter smakend mengsel van gevoelens. Om kort daarop in het diepe dal van de A.von te staren en u op de vleugelen van een ongeschreven en onschrijfbare poëzie te laten wegvoeren, ver van alle vriende lijke, wauwelende, ondrinkbare thee en koffie drinkende dames en heren. Er is ook nog het Kanaal van Bristol, een brede zeearm met aan de overkant een wazig Wales en op deze oever, zulks wegens de zonnige Septemberzondag, een krioelende, schillen en dozen verspreiden de menigte.'Mei# voelt zich daarna dubbel verheugd, dat er in Engeland nog zoveel onbewoonde gebieden zijn, mijlen en mij len die mcr_ af kan leggen zonder te hoe ten aanzien der Europese eenheid. Het boekje geeft tenslotte een overzicht van de reeds bestaande en nog op te richten instel lingen, verband houdende met de Europese intregratie. Een uitgebreid commentaar maakt het de lezer gemakkelijker, zich een inzicht te verschaffen in deze politieke dool hof van organisaties. De schrijver kon in zijn beperkt schema uiteraard niet te diep ingaan op politieke ontwikkelingen en factoren, die invloed op de gang naar Europese eenheid hadden. Wel echter meende hij in dit boekje zijn lezers een zeer eenzijdige en al te simplistische lezing van het ontstaan der Oost-Westelijke tegenstellingen te moeten aanbieden, die beter achterwege had kunnen blijven. De Koreaanse oorlog wordt ook nog „even" geanalyseerd en tenslotte wordt de verhou ding tussen Amerika en zijn bondgenoten ietwat naief voorgesteld als een vriendschap pelijke wandeling van een olifant (V. S.) met een aantal bevriende „aapjes", die nu en dan onder de poten van de gezellige dikzak geraken. Zó leert men de politieke leken geen wereldpolitiek verstaan en het doet dit overigens instructieve boekje veel afbreuk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ven vrezen, voorbij de volgende bocht op een nederzetting te zullen stuiten. Al kan zo'n nederzetting van een bekoring zijn, die de pen in de hand des terugschou- wenaen reizigers doet trillen. Ergens aan de rand van de Cotswolds Hills stond ik in het oeroude dörpje Castle Combe, zo weggetild (het dorpje, niet ik) uit een zeer geslaagd prentenboek. Een verzame ling door allerlei fleurigheden omrankte huizen, met ter afwisseling een luttele centimeters diepe beek, waarover een lage stenen brug. Een man stond er van zijn levensavond, zijn pijp en de aanblik der vreemdelingen te genieten, zijn ogen een trouwe spiegel van de aangename nevel, waartoe zijn bewustzijn van lieverlee was verdampt. De Mendip Hills, ten Zuiden van Bristol gelegen, zijn rotsachtig, kaler, woester dan de idyllische Cotswolds. Rijdt men door naar het stadje Wells, dan wordt men vrij wel gedwongen de oude, omstreeks het jaar 1000 begonnen kathedraal te betreden, die behalve een imposant bedehuis voor de levenden ook een laatste rustplaats voor vele doden is, met name voor de bisschoppen, die hier hebben gefungeerd. Men ziet hun in steen gebeitelde evenbeel den op hun graftomben liggen, in een hou ding van onberispelijke devotie, die het twijfelzieke hart met heimwee kan ver vullen. Om even later min of meer te wor den ontnuchterd door een oeroud bis schoppelijk paleis, gedeeltelijk een ruïne, maar nog steeds de indruk wekkend van een norse en onaantastbare heerschappij, die zich van slotgrachlen en zware poorten voorzag om iedere poging tot inbreuk bij voorbaat te ontmoedigen. De anti-climax wordt echter pas volkomen, wanneer men, het noodlottige thee-uur aangebroken zijnde, door een welmenende Britse hand wordt meegetrokken naar een openbaar lokaal om daar een worsteling met thee en gebakwerk te beginnen. Ach, die worsteling. Ik heb haar van het begin tot het einde van mijn verblijf aan de overkant gestreden, met steeds geringer succes. Men had mij vele verhalen gedaan over de voedselpositie, die te wensen over liet. Wat mij betreft liet ze inderdaad te wensen over, maar louter doordat er aan het volume van mijn ingewanden eisen werden gesteld, waaraan ik met geen mo gelijkheid kon voldoen. Ik was nog maar nauwelijks van de Deense overvloed be komen, toen de Britse gulheid opnieuw een aanslag op mijn leven en, wat even erg is, mijn levensgewoonten deed. Nu alles achter de rug is en mijn hoofd zich weer naar de Hollandse hemel ver heft, blijft er een gevoel van dankbaar heid overheersen. In de eerste plaats om het goede, mij in Engeland geboden: gast vrijheid, autotochten, wandelingen in een verblindende Septemberzon, oudheden en nieuwheden. In de tweede plaats om het goede, dat ik hier in Holland heb terug gevonden: een decimaal munt-, maat- en gewichtstelsel, rechtshoudend verkeer, een taal waarin het woordje „nice" niet voor komt, dames en heren zonder een voor keur voor platte hakken, resp. bolhoed plus paraplu. De boot heeft mij weer veilig in Hoek van Holland gedeponeerd. En opnieuw loop ik dagelijks even mijn huis uit om naar de Westelijke einder te kijken, nu met de onomstotelijke zekerheid, dat daar achter inderdaad Engeland ligt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9