Overleg van de Grote Drie over non-aggressiepact met Rusland Koningin kwam op bezoek bij „Ome Jan" van Zutphen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rustige eerste zitting van de Franse Nationale Vergadering Europees Congres Foster Dulles onthult: Garanties met betrekking tot Duitsland, Oostenrijk en Korea Pella over Triëst Grote verrassing voor 90-jarige stichter van Zonnestraal Terugtrekking Indische troepen uit Korea Het woord is aan Het wordt kouder Nieuwe oproep tot staking in Italië Grondverschuiving bij Oslo eist slachtoffers Oost-Duitse prijs voor Lion Feuchtwanger Indonesische minister van Voorlichting over censuur Grotewohl adviseert herverkiezing van Pieck New Delhi overweegt: „Zuid-Afrika dochter van Nederland" Ondanks stakingspogingen Nederlandse soldaten vragen asyl in Oost-Duitsland Weerrapporten wzw w 68e JAARGANG No 76 WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 229 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MORGEN wordt het Tweede Congres van Den Haag van de Europese Beweging geopend. Het zal drie dagen duren. In de plechtige openingszitting zullen minister Beel namens de Nederlandse regering, bur gemeester Schokking namens het Haagse gemeentebestuur en prof. Schlichting na mens de Nederlandse Raad der Europese Beweging toespraken houden. De Belgische oud-premier Paul-Henri Spaak zal ze be antwoorden. Dan volgen, nog steeds in de ochtendzitting, redevoeringen van de Fransman Robert Schuman, wiens woord onlangs in Hilversum zoveel indruk heeft gemaakt, en van de Duitser Heinrich Bren- tano: een minister in functie. Dat zijn Spaak en Schuman, die zich beiden in de naoorlogse jaren grote bouwers van hét nieuwe Europa getoond hebben, op dit ogenblik niet. Maar de kans dat zij in Bel gië en Frankrijk vroeger of later weer aan het bewind zullen komen is groot. Dit geldt vooral voor Robert Schuman: het kabinet- Laniel kan geen lang leven meer beschoren zijn en een te verwach ten regering van het linkse centrum zou zeer waarschijnlijk Schuman weer aan Buitenlandse Zaken brengen. Hij ver liet de Quai d'Orsay nog geen jaar ge leden, na er 41/2 jaar gezeteld te hebben. Voor Spaak maar ook voor hem zal er mor gen grote aandacht zijn; niet minder trou wens voor de Duitser Von Brentano, nu wel gebleken is dat het kabinet-Adenauer na zijn overwinning bij de verkiezingen zijn Europees beleid trouw is gebleven en ten deze een constructief beleid voert, waarbij het kennelijk naar overbrugging van de tegenstellingen tot Frankrijk streeft. Den Haag is vandaag al vol buitenlan ders, vol leden van buitenlandse delegaties en journalisten. Het herinnert aan het eer ste Congres, in Mei 1948, dus vijf jaar ge leden, in de Ridderzaal gehouden. Maar de sfeer zal anders zijn, omdat men toen nog in de aanvang van het Europese wor dingsproces verkeerde. Sindsdien heeft men vorderingen gemaakt maar ook zware tegenslagen ondervonden, die overigens niet hebben kunnen beletten dat West- Europese éénwording in federale zin, voor menigeen toen nog een utopie, zich in het domein der werkelijkheidspolitiek heeft gevestigd en steeds-groeiende belangstel ling bij de volken ervaren. Vooral in de loop van dit jaar is dat laatste sterk waarneembaar. Regeringen en parlementen zullen zich in stijgende mate bewust wor den van het feit dat de belangstelling tot aandrang wordt: aandrang uit de volken zelf, al is dat niet in alle betrokken landen in dezelfde mate het geval. Dit Haagse Congres is evenmin als zijn voorganger een congres van overheden. Het is de Europese Beweging die het houdt. Het kan dus geen min of meer ver reiken de beslissingen nemen. Het heeft generlei beslissende bevoegdheid: het heeft een propagandistisch doel en het zal zijn over tuiging dus alleen in de vorm van resolu ties tot uiting kunnen brengen. Laat men dit goed begrijpen; wij hebben al ervaren dat het sommigen niet duidelijk was. De uitwerking van een dergelijke grote bijeen komst van delegaties uit verscheidene lan den, die „kopstukken" als woordvoerders doen optreden, is zeker van groot belang. Het lijdt geen twijfel dat de aandrang om tot resultaten te komen erdoor zal worden .versterkt. Van directe betekenis is' daarbij, he:: werk der honderden journalisten, die in de wereldpers niet alleen verslagen maar ook hun indrukken van het congres ten beste zullen geven en daarbij weer aan leiding geven tot beschouwende artikelen. Dat grote gezelschap journalisten bestaat uiteraard uit mensen, wier taak speciaal op het gebied der buitenlandse politiek en economie ligt en die de Europese ontwik keling voortdurend van nabij hebben ge volgd. Sinds 1945 is „Straatsburg" ontstaan: de Raad van Europa. Sinds 1945 is ook die eerste vorm van boven-nationale Europese samenwerking, de Kolen- én Staalgemeen schap, verwezenlijkt en in werking getre den. De Europese Defensie Gemeenschap is ontworpen en op de weg naar haar ver wezenlijking aanzienlijk gevorderd. Een politiek statuut voor de zes staten, wier federale vereniging ongetwijfeld de toe treding van meer staten tengevolge zou hebben, is ter tafel en in discussie ge bracht. Men kan ontevreden zijn omdat nog niet meer bereikt is, maar niet ont kennen dat men zo ver op weg is geraakt, dat opgeven nauwelijks meer denkbaar schijnt. Meer dan politiek beleid: staats manschap zal tot de ultime beslissing moe ten voeren. Het zal daarin slagen als de volkswil het krachtig steunt. Dat dit Haag se Congres daarbij de stimulans zal geven, die men ervan verwacht, hoop ik van harte. Het komt te rechter tijd. R. P. ROME (Reuter). De onder commu nistische leiding staande Italiaanse alge mene vakbond heeft Woensdag tot een tweede algemene staking in drie weken tijds in de industrie van het gehele land opgeroepen. De bond zegt vijf millioen leden te hebben. Hij heeft de Christelijk- democratische en socialistische arbeidsor ganisaties verzocht zich bij een volgende week te houden staking aan te sluiten. Op 24 September is gestaakt om hoger loon en als protest tegen ontslagen in en kele bedrijven. De werkgevers wezen toen de gestelde eisen van de hand. OSLO (Reuter) Tengevolge van een grondverschuiving bij Nordstrand, een voorstad van Oslo, zijn een bus vol passa giers en vijf andere auto's meegesleurd, waardoor ten minste vier personen om het leven kwamen en een aantal werd bedol ven onder een laag aarde en stenen. De weg en de spoorlijn tussen de Noorse hoofdstad en de Zweedse grens werden over een lengte van 200 meter vernield. Ambulances, militairen en politie hebben zich in allerijl naar de plaats van het on- - geluk begeven. Naar verluidt zijn de meeste slachtoffers te betreuren onder de Inzittenden van de autobus, die op weg Varen naar hun werk -te Oslo. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. een voorgesteld non- aggressiepact met de Sovjet-Unie bespre ken, dat dit land garanties zou geven met betrekking tot Duitsland, Oostenrijk en Korea. Dulles antwoordde op een- vraag over het de vorige, week door president Eisen hower en Adlai Stevenson, de democrati sche partijleider, besproken voorstel voor een non-aggressiepact waaraan de V. S. zouden deelnemen teneinde de Sovjet- Unie garanties aangaande haar veiligheid te geven. De V. S„ aldus Dulles, hebben zes divi sies in Europa en zouden niet kunnen wor den uitgesloten van een dergelijk pact, dat ook de Europese veiligheid zou garanderen. Overigens was de minister van mening, dat het handvest van de UNO in feite een niet-aanvalsverdrag is tussen de deelne mende staten. In bepaalde gevallen is het evenwel passend om naar andere procedu res te zoeken. Op de vraag of bij een niet-aanvalsver- drag de bestaande grenzen van de Sovjet- Unie zouden worden gewaarborgd, ant woordde Dulles, dat op het ogenblik tus sen de Westelijke „grote drie" en West- Duitsland over vele mogglijke „combinaties en omzettingen" van gedachten wordt ge wisseld. Het is echter nog niet de tijd om hierover bijzonderheden bekend te maken. Alle leden-staten van de NAVO worden van deze besprekingen op de hoogte ge houden, zo voegde de minister hieraan toe. Hij zeide, dat de V. S. zeer intensief De in Duitsland geboren schrijver Lion Feuchtwanger (beroemd geworden door zijn uit 1925 daterende roman „Jood Süss"), die sedert zijn emigratie in 1933 in de Verenigde Staten heeft gewoond, is uit geroepen tot winnaar van de Oost-Duit.se „nationale prijs" voor kunst en littera tuur. Dit besluit is bekend gemaakt dooi de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck. Hij kreeg de nationale prijs eerste klasse voor kunst en litteratuur. De schrijver was niet bij de plechtigheid aanwezig. Hij krijgt de médaille per post. DJAKARTA. (Aneta). „In sommige gevallen kan de Indonesische regering perstelegrammen achterhouden. Ook kan de regering berichten van persbureaux naar het buitenland censureren. De rege ring zal niet aarzelen maatregelen te ne men tegen persbureaux of hun vertegen woordigers, indien onjuiste berichten naar het buitenland worden gezonden met de bedoeling Indonesië in discreriiet te bren gen". Dit heeft de Indonesische minister van Voorlichting, de heer Tobing, mede gedeeld op zijn eerste persconferentie na zijn ambtsaanvaarding. pogen een oplossing van de bestaande ge schillen te vinden, zulks met het oog op steeds groter wordende verwoestende kracht van de moderne wapens en ook wegens het feit, dat de moeilijkheden gro ter zijn dan ooit. Voordat de V. S. met de Sovjet-Unie in zee zouden gaan, moesten de Russen echter een concreet-bewijs ge ven van de oprechtheid van hun bedoelin gen. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde de Amerikaanse minister, dat het voorstel om een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Westelijke „Grote Drie" te beleggen, nog niet weer aan de orde gesteld was. ROME (Reuter/AFP) De Italiaanse premier, Pella, heeft Dinsdag bij het debat over Buitenlandse Zaken in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden zijn voorstel herhaald om door middel van een volks stemming té laten uitmaken of het gebied van Triëst bij Italië of Joegoslavië moet worden gevoegd. Joegoslavië heeft inmid dels het voorstel verworpen. De Westelijke Grote Drie hebben nog geen antwoord ge geven. Pella verklaarde Dinsdag, dat de Itali aanse regering nog overleg pleegt met Washington, Parijs en Londen. Hij voegde hieraan toe, dat Italië zich mogelijk tot een internationaal orgaan, zoals de UNO zou wenden. Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben meege deeld, dat het diplomatieke overleg tussen Engeland, Amerika en Frankrijk over Triëst nog voortduurt. Zij zeiden dat het bericht uit Rome over een Westelijk voor stel tot verdeling van het gebied van Triëst tussen Italië en Joegoslavië voor barig is. Joegoslavische functionarissen te Bel grado hebben Dinsdag verklaard, dat elk voorstel om de kwestie-Triëst te regelen op grondslag van de huidige verdeling in de zones A en B, voor Joegoslavië „geheel onaanvaardbaar" zou zijn. Een vertrouwde figuur wandelt weer door het Londense stadsbeeld. Anthony Eden, nog wat bleek en mager na zijn langdurige ziekte, heeft de leiding van het Britse Foreign Office weer op zich genomen. En hij heeft er de handen vol. BERLIJN. (Reuter). De Oost-Duitse premier Grotewohl heeft aanbevolen, dat president Pieck van Oost-Duitsland als zo danig zal worden herkozen. Het Oost- Duitse parlement moet heden een nieuwe president kiezen. Piecks ambstermijn loopt Zondag af. Grotewohl deed zijn aanbeveling op een officiële bijeenkomst in het Oost-Berlijnse operagebouw, gehouden ter herdenking van de vierde verjaardag der stichting van de Oost-Duitse reoubliek. Koningin Juliana heeft gistermiddag een onofficieel bezoek gebracht aan „Omè Jan" van Zutphen, de voorzitter van „Zonne straal", die vandaag zijn 90ste verjaardag viert. Om half vier arriveerde zij, verge zeld van mevrouw RepelaarVan Driel, aan de woning van Jan van Zutphen aan de Loosdrechtseweg te Hilversum. Het bezoek was voor de Zonnestraal-voorzit ter een volkomen verrassing. Diep onder de indruk dankte hij de vorstin voor haar gelukwensen, die zij vergezeld deed gaan van een groot bloemstuk, dat in de auto was meegebracht. De Koningin uitte haar bewondering voor de vitaliteit van de ne- Roningin Juliana heeft Dinsdagmiddag een onverwacht bezoek gebracht aan Jan van Zutphen, de bekende strijder tegen de tuberculose, die vandaag 90 jaar is geworden. gentigjarige, die op zijn beurt informeer de „hoe gaat het met uw kinderen?", welke vraag de Koningin met een „uitstekend" beantwoordde. In kleine kring, waarbij ook onder meer mevrouw Van Zutphen aanwezig was, ver telde „Ome Jan" op verzoek van de Ko ningin vervolgens over zijn werk voor de T.B.C.-bestrijding en zijn wens om het sa natorium „Zonnestraal" te verrijken met een meditatie- en recreatie-oord. Hij dank te de Koningin daarbij, dat zij bereid was geweest als beschermvrouwe van het co mité, dat de inzameling daartoe regelt, op te treden. De Koningin luisterde met grote be langstelling naar de verhalen van Jan van Zutphen, die een geboren verteller is en ook ditmaal met menige vrolijke kwink slag zijn hoge bezoekster aan het lachen bracht. De negentigjarige verzocht de Ko ningin de prinsessen een kinderboek met speciale opdracht te mogen geven. „Ik aan vaard dat graag", zei de Koningin, „en ik hoop dat zij in hun later leven zullen be seffen van welk een groot en goed mens zij dit hebben gekregen". Op de veronderstelling van de Koningin dat hij op zijn hoge leeftijd toch wel niet buiten een middagdutje zou kunnen ant woordde Jan van Zutphen: „Een dutje? Nooit. Nee, dan word je oud". „Maar wanneer rust u dan? Hoe laat. gaat u naar bed?", vroeg de Koningin. „Als ik geen spreekbeurt heb maar die zijn er nog al eensga ik meestal om elf uur, half twaalf naar bed", ant woordde hij, „Majesteit, de belangstelling voor het leven houdt je jong". Het bezoek van de vorstin duurde on geveer een uur. Haar komst was onopge merkt geweest, maar bij het verlaten van Jan van Zutphens woning had zich buiten een flinke menigte verzameld, die dé Ko ningin hartelijk toejuichte. Tal van gelukwensen Vandaag is „Ome Jan Zonnestraal" de gehele dag in Amsterdam om te worden gehuldigd en te recipiëren. Ook gisteren zijn hem al vele gelukwensen aangeboden, waarvan enkele in muzikale vorm. In de ochtenduren kwam de volledige jeugd van een nabij gelegen School met de Bijbel hem een aubade brengen, waarbij aan „Ome Jan" een grote mand met fruit en een aar dig bedrag voor de inzamelingsactie van „Zonnestraal" werd aangeboden. Des avonds om half zeven kwam de AVRO met een verrassing. Omstreeks die tijd ar riveerden acht man van het Radio Philhar- monisch Orkest, als Gooise boeren gekleed, die onder leiding van de violist Harry Wiggelaar gedeelten uit „Dié Dorfmusik" van Mozart ten gehore bracht. Tijdens deze serenade, die door de radio werd uitgezon den, werd Jan van Zutphen voor de mi crofoon geïnterviewd. Onderwijl werd onder de vele belangstellenden gecollec teerd, -natuurlijk voor „Zonnestraal". De laatste muzikale hulde van de dag werd de 90-jarige gebracht door „De Stem des Volks", die enkele liederen kwam zingen. NIEUW DELHI (Reuter) Dinsdagavond is te Nieuw Delhi vernomen dat de Indi sche bewakingstroepen in Korea mogelijk zullen moeten worden teruggetrokken, ten zij het geallieerde opperbevel „maatregelen neemt ter waarborging van een rechtvaar dige toepassing der bepalingen in de be standsovereenkomst betreffende krijgsge vangenen, die niet teruggezonden willen worden". Volgens deze kringen had India de on gunstige Zuid-Koreaanse reactie op de wijze, waarop de Indische bewakingstroe pen haar taak vervullen, verwacht. Men is echter van mening, dat het de taak van het opperbevel der verbondenen is maatregelen te nemen, om het hoofd te bieden aan de thans geschapen toestand. Osten Unden, Zweeds minister van Bui tenlandse Zaken en leider der Zweedse de legatie naar de UNO heeft Dinsdag te New York verklaard dat de critiek op de neu trale terugzendingscommissie in Korea „ongegrond is". „De taak der commissie, die op zichzelf reeds moeilijk genoeg is, wordt door deze critiek nog aanzienlijk verzwaard," ver klaarde hij. Ten aanzien van de moeilijkheden bij het krijgsgevangenenvraagstuk in Korea ver klaarde Dulles op een persconferentie, dat zijn regering „niet geheel ingenomen" is met het optreden van de neutrale commis sie, die de gevangenen, die niet naar huis willen, onder haar hoede heeft. Hij zeide niet te weten aan welke instantie deze commissie verantwoording schuldig is. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Napoleon: Er zijn vele manieren om een mens te vermoorden: met het pistool, met de degen, met vergif of door zedelijke moord. Hei komt tenslotte op hetzelfde neer, behal ve dat de laatste manier de wreedste is. Vriendelijke woorden von dr. Maltin tot dr. Drees De Zuid-Afrikaanse regering heeft Dins dag in Kaapstad een noenmaal aangeboden aan de Nederlandse premier, dr. W. Drees en aan minister Algera. De Zuid-Afrikaan se premier, dr. Malan, bracht een dronk uit op Koningin Juliana en dr. Drees een op Koningin Elizabeth. Dr. Malan zei, dat Zuid-Afrika voor de eerste keer in zijn geschiedenis bezoek mocht ontvangen van een Nederlandse premier. Zuid-Afrika heeft niet slechts één moederland, zo zei hij, maar verscheidene, maar Nederland wordt meer dan de andere als moederland beschouwd. „Zuid-Afrika moet gezien worden als een dochter van Nederland. Wij in Zuid-Afrika vergeten dat niet. Wij hopen ook, dat Nederland zijn dochter Zuid-Afrika niet vergeet", aldus premier Malan. (Van onze correspondent in Parijs) Gistermiddag om 4 uur zijn de beide Franse Kamers voor het eerst na de vacan- tie weer bijeengekomen. Het parlementaire reces was, zoals men zich herinneren zal, met een week verkort als gevolg van de actie, die de linkse oppositie sedert de Augustusstakingen tegen de regering is begonnen. Hoewel er behalve die directe beweegreden van deze vervroegde zitting het sociale en economische beleid der halve van het kabinet-Laniel ook nog tal van andere, zeker even brandende kwesties op de agenda staan er staan ruim vijftig interpellatie-verzoeken geno teerd werd niettemin besloten dat de eerste dagen aan de zomerstakingen zullen worden besteed. Daarmede heeft Laniel de eerste ronde gewonnen, want het ziet er voor het mo ment niet naar uit dat deze debatten het voortbestaan van zijn kabinet ernstig zul len kunnen bedreigen. Vrijdag komt de premier zelf aan het woord en men denkt algemeen dat hij zijn vertrouwensvotum dan wel zal halen. Het enige, maar ook al niet al te ernstige gevaar, lijkt zo voor het moment niet zo zeer in dan wel buiten het Palais Bourbon te liggen. De communisten doen namelijk wat zij kunnen om een reprise van de stakingsdrama's van de maand Augustus te organiseren en daarbij hebben zij al een zekere steun van de Katholieke vakcen trale en van de boeren gekregen. De boeren zijn de laatste weken hele maal niet content omdat zij zien hoe door de overvloedige oogst de prijzen op het land in elkander zakken, terwijl die in de steden het vroegere peil zo ongeveer hand haven. In dat opzicht valt de regering in derdaad te verwijten, dat ze haar ruime bevoegdheden de afgelopen tien weken on voldoende heeft benut om de ontelbare tussenhandelaars ware parasieten op de Franse economie nu eindelijk op hun plaats te zetten. Een plaats die voor het allergrootste deel van hen zeker buiten de handel zou moeten zijn. De regering heeft deze stap, die waar schijnlijk met zware sociale schokken ge paard zou moeten gaan echter niet aange durfd en zo is er in de economische struc tuur van het land dus inderdaad nog wei nig of niets veranderd. Bij de pogingen de ontevredenheid op het land en in de ste den in dit verband te exploiteren, neemt de socialistische vakcentrale Force Ouvrière BERLIJN (Reuter). Volgens een door Reuter aangehaald bericht van het Oost- Duitse persbureau A.D.N. hebben twee Nederlandse militairen politiek asyl in Oost-Duitsland gevraagd. De namen van de betrokkenen, die op 25 September in Oost-Duitsland zouden zijn aangekomen, worden opgegeven als Robert Willeminus Louwman, legernummer 320119228, en Ro bert Wanrooij, legernummer 320302412. In een door A.D.N. gepubliceerde verklaring zeiden zij het niet eens te zijn met ,,wat er op het ogenblik in Nederland gaande is". Leden van de Nederlandse militaire mis sie te Berlijn deelden mee, dat zij niets over de kwestie wisten. Zij voegden hieraan toe, dat er in Berlijn geen Nederlandse militai ren zijn gelegerd. Van bevoegde zijde verneemt A.N.P., dat het hier een geval van desertie betreft. Bedoelde militairen, R. W. Louwman en R. Wanrooij, zijn sinds 6 September 1953 niet in hun garnizoen teruggekeerd. Met de oefening „Grand Repulse" heeft deze de sertie niets uitstaande. De zegsman achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de beide militairen asyl zouden hebben gevraagd achter het „IJzeren Gordijn". Uitnodiging aan dr. Buchman Vierenzestig vooraanstaande personen van alle rassen uit Kenya, Oeganda, Tan- ganjika en Zanzib.ar hebben dr. Frank N. D. Buchman, de grondlegger van „morele herbewapening", uitgenodigd begin vol gend jaar een bezoek te brengen aan Oost- Afrika. voorlopig nog een afwachtende houding aan. En zo was het gisteren dan voor namelijk weer de communistische C.G.T., die trachtte de Kamerrentrée met revolu- tionnaire klaroenstoten te begeleiden. Het is echter bij een vrij bedeesde po ging gebleven. De stakingsparolen zijn bij de posterijen, de gas- en electrieiteitsbe- drijven maar zeer gedeeltelijk opgevolgd en de niet al te talrijke groepen manifes tanten konden door de versterkte politie- cordons zonder veel moeite uit de buurt van het Palais Bourbon verwijderd wor den gehouden. De rentrée van het Franse parlement heeft zich zo dus nogal kalm voltrokken, maar die kalmte kan spoedig in een opge wonden agitatie overslaan als binnenkort de buitenlandse politiek en in het bijzonder het Europese leger, aan de orde komt. De E.D.G. blijft de klip, die Laniel moeilijk zal kunnen vermijden, en waarop zijn re gering te pletter dreigt te lopen. Het K.N.M.I. deelt mede; Op de oceaan ten Westen van Schotland ligt een omvangrijk hogedrukgebied. Langs de flank van dit hogedrukgebied stroomt vrij koude lucht uit Noordelijke streken naar onze omgeving. De wind neemt ech ter in kracht af. In verband daarmede zullen tijdens opklaringen de temperaturen in de komende nacht lager zijn dan in de afgelopen nacht. De temperatuurdaling zal plaatselijk mistvorming tot gevolg hebben. Zeer koude lucht uit de Poolstreken stroomt thans via het Noorden van Rus land naar het Oostzeegebied. Uit Finland werd in de afgelopen dagen sneeuwval en plaatselijk strenge vorst gemeld. Ook plaatselijk in Zweden daalt de temperatuur in de nacht enkele graden onder het vries punt. Op de oceaan is de depressie activiteit tijdelijk gering, maar bij New- Foundland verscheen vannacht een nieuwe en actieve depressie, die in Oostelijke rich ting koerst. weers- toestand Helsinki Oslo Stockholm geheel bew. licht bew. zwaar bew. Kopenhagen regen Londen nevel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Wenen Rome (van hedenmorgen 7 uur) w i .5 vf, S-5 2% NNW 8 W 2 NNW NNW NW N N NW W WNW 3 windstil ZW 2 N 1 WNW 4 OZO 2 Amsterdam mist Brussel zwaar bew. nevel mist zwaar bew. geheel bew. nevel nevel geheel bew. mist zwaar bew. licht bew. Neerslag laatste cc C5 C «b n g oc ge c-. Z 10 0,5 6 0 3 6 6 0 0,1 0 1 0,5 0 0 17 0 5 7 14 0 24 uur. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist en iets kouder, overigens veranderlijke bewolking, droog en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Over wegend zwakke wind uit Noordelijke richtingen. 8 October Zon op 6.52 uur. onder 18.02 uur. Maandag 7.31 uur. onder 17 36 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 7 October Hoog water: 3.22 en 15.38 uur. Laag water: 11.22 en 23.36 uur. Donderdag 8 October Hoog water: 3.50 en 16.05 uur. Laag water: 11.51 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1