Eén dag Hollywood.in Delft Ik ben et vm ondmèbov&o XJi^coverjj Het Hek van de Dam M.G.M.-filmteam draaide twee scenes van enkele minuten n n Productiekosten een klein kapitaal j-f^W Agenda voor Haarlem Franse Paragraaf 5jtNATOG6|| WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 3 T II H PIGSKIN HANDSCHOENEN 12.90 Duits commentaar JOOOOCXXraDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOe Bankbediende ging er met 10.000 van door Kerkelijk Nieuws In de binnenlanden Klare kunst Een wandelaar Nieuw schip voor Holland- West-Af rikalij n MWékti Na zijn verblijf in Maastricht en Sittard is het Metro Goldwyn Mayer-filmteam, dat op het ogenblik in ons land de verzetsrol- prent „The true and the brave" opneemt, gisteren in Delft neergestreken en dat stille stadje kende zichzelf niet meer. Reeds bij het eerste morgengrauwen hadden hon derden (voornamelijk jeugdige) Delftcna- ren zich een plaatsje gezocht op de Grote Markt in de hoop, een glimpje Hollywoodse „glamor" op te kunnen vangen. Het was dan ook geen geringe teleurstelling toen om 8 uur de gemeentepolitie, ijverig geassis teerd door kersverse SS'ers van de figura tie, heel het wijde plein „volgens de plan nen" ontruimde. En toen even later ook de zijstraten volgepropt werden met kabel- rollen, requisieten-auto's en al de andere vehikels van de filmkaravaan, bleef er voor de popelende Delftenaren maar heel weinig te kijken over. Des te meer echter voor de gelukkigen die zich door middel van een toegangskaart, een uitnodiging of een dosis brutaliteit wel toegang tot de plaats van handeling hadden weten te ver schaffen. Daar was inmiddels gans de Hol lywoodse heksenketel het kookpunt gena derd: „prop-men", „script-girl", productie leiders, cameramannen en figuranten, allen in de wonderlijkste kledingstukken, schreeuwden en draafden schijnbaar zon der enig verband dooreen, en de enige man die als een rots in deze branding stond, was de regisseur Gottfried Réinhardt u raadt het al: een zoon van de befaamde Max Réinhardt en het prototype van de filmregisseur. Hij draagt een zwart alpino petje en kauwt onophoudelijk geweldige zwarte sigaren, waarlangs hij vanuit een mondhoek de orders geeft, die tientallen in koortsachtige actie brengen. De scène die op deze dag verfilmd wordt, is een van de dramatische hoogtepunten van de film, namelijk de fusillering van de verzetslei der, Victor Mature. Dat zal gebeuren ter zijde van het raadhuis, waarop inmiddels de hakenkruisvlag gehesen is. Het vuur peloton, in de vorm van een twaalftal zwaar naar mottenballen riekende namaak- SS'ers, staat al bijna een uur klaar en tegenover hen de drie slachtoffers in spe. Victor Mature is echter met Clark Gable aan het passagieren in Den Haag, maar blijkbaar kan er ook wel een ander in zijn plaats geexecuteerd worden, want van deze scène maakt de camera toch alleen maar een „long shot", zodat de bioscoopbezoeker straks heus niet zal zien dat er inplaats van Victor Mature maar een doodgewone figurant wordt doodgeschoten. Zover is het echter nog lang niet, want voordat regisseur Réinhardt voldaan is, moet deze scène vijf, zes keer worden overgedraaid, om van de ettelijke daaraan voorafgegane repetities nog maar te zwijgen. En als alles dan eindelijk na ruim anderhalf uur zwoe gen perfect gaat, besluit Réinhardt om het executie-peloton toch maar midden op de markt te laten opereren en dan kan men weer van voren af aan beginnen. Inmiddels is ook aan de andere kant van L HERENMODE ADVERTENTIE Tricot gevoerd BARTEIJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 WOENSDAG 7 OCTOBER Concertgebouw: Concert door de Mariniers kapel ten bate van het Marine-Sanatorium fonds, 8 uur. Hótel „De Leeuwerik": Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling: lezing met film over Suriname en de Ned. Antillen. 8 uur Minerva: Varatournée: „Muzikaal blij spel over 25 jaar", 8.15 uur. City: Er kan nog meer bij", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de v/assen beel den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft,, 7 en 9.15 uur. Lido: „Harten vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: „Olleke-Bollcke", Rotter damse Comedie, 8 uur. Frans Halsmuseum: Kamex-muziekavond door het trio Johan Feitkamp, Dirk Alma en Sas Bunge, 8 uur. Brinkmann: Demonstratie klassieke lang speelplaten, spreker: Casper Höweler, 8 uur. City: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Ca millo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hai-tenvi-ouw", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 8.15 uur. Na uren van zwoegen en repeteren is het hier dan eindelijk zover, dat Lana Turner (geheel rechts, in bontmantel, naast Duitse soldaat) zelf haar plaats van de „stand-in" overneemt. Met het maatlint wordt snel nog even haar af stand tot de lens gemeten, dan gaat de camera draaien om de kleine scène vast te leggen, waarin zij tussen de figuran ten door het marktplein opstormt terwijl haar man-en-verzetsheld doodgeschoten wordt. De geluidstechnicus staat al klaar met zijn microfoonhengel, maar Lana's echte echtgenoot, de film-Tarzan Lex Parker (links op de voorgrond, met geruit sportjasje) schijnt meer belang stelling voor zijn schoenen dan voor zijn lieftallige ega te hebben. de Markt, voor de Grote Kerk, een aan sluitende scène voorbereid, namelijk die waarin de lieftallige Lana Turner, in de film de vrouw van de verzetsleider uitbeel dend, zich door het publiek heenworstelt terwijl de executie van haar man zich vol trekt en ook die paar meter film kost uren van moeizame voorbereidingen en hergroeperingen. Een vijftigtal burger figuranten vormen hier het publiek en de rol van Lana wordt voorlopig waargeno men door haar Engelse „stand-in", die al leen maar een object is om de camera op in te stellen en de scène te repeteren. Zo dra de opname begint, maakt zij plaats voor de echte Lana, maar dat neemt niet weg dat ook zij eerst omvangrijk ge schminkt en gekapt wordt en zelfs een bijna net zo dure bontjas aan krijgt als miss Turner zelf en dat alles alleen maar om het effect te beoordelen.... Die bontjas van Lana een juweel van een mink coat wekt wellicht uw bevreem ding in een verzetsfilm als deze, maar een beetje „glamor" moet er zijn, nietwaar en bovendien is het ding verantwoord door het feit dat Lana blijkens het scenario „net een feestje heeft bijgewoond." Er zijn meer van zulke denkfouten en onwaarschijnlijkheden in deze film, de drie vurenhouten doodkisten b.v., die daar voor het stadhuis gereedstaan voor de te fusilleren verzetslieden, dingen die ons met onze droeve oorlogsherinneringen om het zacht te zeggen wat vreemd aandoen, maar daarom bekommeren deze filmmen sen zich niet. Ze zijn veel te druk met hun technische problemen en bovendien, zo zegt de heer Réinhardt: wij hebben ons aan het draaiboek te houden, nietwaar. En dan is hij alweer weg om druk gesticulerend en Het verfilmen van de Nederlandse ver zetsstrijd door de „Metro-Goldwyn- Mayer" heeft blijkbaar in Duitse ge moederen onprettige gevoelens wakker geroepen. In een correspondentie uit Den Haag in de „Frankfurter Algemeine Zeitung" wordt er tenminste op gewe zen, dat de opnamen voor de film samen vallen met het Haagse Europese Con gres en wellicht ook met de Haagse ministersconferentie, waar over het sta tuut voor een politieke gemeenschap voor West-Europa moet worden beslist. Tegelijk herinnert de correspondentie eraan, dat onlangs in Nederland een andere film van dezelfde Amerikaanse maatschappij draaide, waarin de indruk werd gewekt, dat „er in Duitsland nog altijd dwarskoppen rondlopen, die niets uit het verleden zouden hebben ge leerd". oooooooooo wolken sigarenrook uitstotend, nieuwe in structies aan zijn camera-,,crew" te gaan geven. Die zit, al lichtmetend en filterend en schermend met kleurenkaarten en maat- linten,boven op een enorme Roll Royce, op welke achterplatform 'n camera gemonteerd is en als wij ergens bewondering voor ge koesterd hebben, dan is het voor de on verstoorbaarheid van de chauffeur van dit vehikel, die urenlang in de grootste ge moedsrust heen en weer rangeerde, nu eens een halve meter achteruit, dan weer vijf meter naar voren, totdat voor elke „take" het meest ideale standpunt gevon den was. Geld speelt geen rol Ook de staf „langs het kantje" bevatte allerlei merkwaardige typen en activitei ten. Er was een zeer Engelse captain Par ker, officier van het Britse leger, compleet met sportpet, officiersstokje en rossig kne veltje, die het filmteam als militair advi seur terzijde staat, een aantal Engelse re- quisietenjongens, die zo uit een Cockney film a la George Formby weggelopen leken, en zelfs een tekenaar met een gif groen sportpetje op, die als een bezetene stond te schetsen om de M.G.M. illustraties voor de advertentie-rubrieken te verschaf fen om van het legertje „still photogra phers", kleedsters, kappers, electriciens en timmerlieden nog maar te zwijgen. Hoe grootscheeps Hollywood zulke zaken aan pakt, kan voorts blijken uit een paar ge tallen: de gewone figuranten, waarvan men er per dag vele honderden employeert, krijgen 15 gulden per dag plus reiskosten en verzorging in dit geval een uitsteken de lundh in een van Delfts eerste restau rants de ruim veertig winkeliers rond het afgezette marktplein ontvingen voor inkomstenderving voor deze ene dag ver goedingen variërend van tachtig tot twee honderdvijftig gulden en voor de verster kerauto van een Nederlandse firma, die alleen gecharterd is om aanwijzingen aan publiek en figuratie om te roepén, Wórdt 15 gulden per uur betaald. Ruw geschat zal het hele verblijf van dit filmteam de Nederlanders een half millioen gulden in het laadje brengen en de dag van gis teren alleen heeft de M.G.M. zeker tien duizenden gekost. En dat alles om een paar scènes op te nemen, die straks op het doek bij elkaar misschien nauwelijks tien minu ten duren! En toch vonden regisseur Réin hardt en zijn mensen gisteravond, dat zij prachtig opgeschoten waren en dat ieder een voortreffelijk werk geleverd had, de Delftse figuranten incluis. Zij zijn ook van daag nog in Delft wat achtergronden aan het „schieten" met hier en daar een stukje Clark Gable erin en dan aaat het naar Monnikendam, Edam en Arnhem, waar men over twee weken de buitenopnamen voor „The true and the brave" hoopt te voltooien. ADVERTENTIE Verandering van spijs enzovoort, dacht ik - en kocht een pakje Discovery. Dat was een echte ontdekking, zo heerlijk is die sigaret. Ik ben er gewoon van ondersteboven, zoals U ziet. En als U nu iets van mij wilt aannemendan stapt U resoluut over op Een echte ontdekking! Een jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie oij de Haagse rechtbank geëist tegen de 29-jarige bankbediende J. J. V., die voor ongeveer 10.000 gulden aan Amerikaanse dollars ten nadele van zijn werkgever heeft verduisterd. V. voerde als chef van de afdeling reis- deviezen bij een bank het beheer over grote bedragen aan buitenlandse valuta. Öp 25 Juli had hij zich ziek gemeld. Bij controle bleek, dat hij voortvluchtig was. Er werden 2630 Amerikaanse dollars ver mist. V. werd later aangehouden en zei het geld te hebi.-en verduisterd omdat hij met zijn gezin niet van zijn salaris kon rondko men. Het bleek later echter, dat hij van het gestolen geld goede sier had gemaakt én" ongeveer 10.000 gulden in één maand had opgemaakt met een vriendin. Op 20 October zal de rechtbank uit spraak doen. André Ricu dirigeert in Saarbrücken De tweede dirigent van de Nederlandse Opera, André Rieu, zal op Vrijdag 30 Oc tober een openbaar concert door het sym- phonie-orkest van de Saarlandse omroep in Saarbrücken dirigeren. De Nederlandse pianist Gerard van Blerk is solist in het tweede pianoconcert van Camille Saint-Saëns. Rieu heeft verder op het programma staan de Kuhnauvariaties van Hendrik Andriessen en de suite „Hary Janos" van Kodaly. Het concert wordt uitgezonden door Radio-Saarbrücken op 211 meter. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Wezep (toez.) D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Warnsveld J. A. Rietberg, vicaris te Noord- wijk aan Zee. Bedankt voor Rijssen (vac. L. Brasser) G. de Boer te Gouda. Benoemd tot hulppred. te Leiden (Staal- wijk) J. Droppers, cand. aldaar. Geref. kerken Tweetallen te Groningen (2 vac.) G. Leene te Deventer en L. Zwanenburg te Schoonebeek; A. Broek te Onstwedde en H. de Moor te Enschede. Beroepen te Spijk (Gron.) J. Couvée te Roodeschool; te Voorthuizen (vac. J. P. Horchner) C. Ch. Griffioen te Willemstad. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Berkum en te Zuidbroek J. de Feyther te Valthermond; te Onnen (Gr.) A. G. Versteegen, cand. te Amers foort. Chr. Geref. kerken Bei-oepen te Dokkum B. v. Smeden te Rotterdam-Z. Geref. genieenten Tweetal te Dordrecht P. Honkoop te Rijssen en J. W. Kersten te Genemuiden. Dr. H. B. Visser Dr. H. B. Visser, Geref. predikant te Bunschoten-Spakenburg heeft ontheffing uit zijn ambt gevraagd. Dr. Visser zal ovei-gaan tot de R.K. kerk. Hij heeft sedert Pasen niet meer gepreekt, aangezien hem verlof verleend was. Dr. Visser is bijna 50 jaar. Hij werd in 1930 predikant te Noord- wijk-Binnen, welke standplaats hij in 1946 met Bunschoten verwisselde. Wat doet een Amsterdammer als hij met vacantie gaat? Inderdaad, hij zoekt bij voorkeur die plaats op, waar hij zoveel mogelijk andere Amsterdammers verwachten kan. Als hij naar Parijs gaat, zal hij dus proberen zijn hele familie en vriendenkring over te halen hem te vergezellen. Zijn leefregel is: samen thuis, samen uit. Dat is gezellig en bespaart bovendien de moeite en de kosten van het versturen van prent briefkaarten. Maar Parijs raakt een beetje uit de mode, want de mensen blijven daar maar hardnekkig Frans koeterwalen, de hotels zijn onzindelijk en voor het eten hoeft men die lange reis niet te maken, want van de fijne Hollandse pot hebben ze toch geen benul. En om een staking te beleven kan men tegenwoordig ook in Amsterdam terecht, waar de trams twee keer per week model gaan rijden. Dat langzaam door de bocht knarsen van de blauwe is zo'n machtig gehoor als je op de hele Champs Elysées niet beleven kan. De conducteur loopt bij iedere halte de hele wagen door om te kijken of het maximum aantal reizigers niet overschreden is en gaat dan pas te rug naar het achterbalcon, er wel voor zorgend precies dan het vertreksein te geven als het stoplicht van solidariteit met de arbeidersklasse blijk geeft. Dat is heel wat anders dan het ondergrondse gedoe in Parijs, waar een mens altijd het gevoel heeft door een haastige wal vis op wielen te worden opgeslokt en waar men strijk en zet de verkeerde uitgang neemt als men zich weer naar boven wurmt. Maar ja, als het Parijs niet wordt, dan blijven er maar een paar andere mogelijkheden, zoals Zandvoort aan de zee. Limburg of de Veluwe met hun paarse hei en gele heuvelen. Daar is men tenminste zeker van z'n natje en z'n droogje op z'n tijd en wordt men voor onverstaanbare giebelegeintjes ge spaard. Over sparen gesproken: een paar centen kost zo'n snoepreisje naar Valkenburg of Arnhem natuurlijk wel, maar voor niks gaat alleen de zon op en daarom regent het dan ook meestal. Doorgaans onderneemt men zo'n binnen landse ontdekkingsreis per autobus.Voor dit verschijnsel heeft nog niemand een redelijke verklaring kunnen bedenken. Dit vervoermiddel is in ieder geval zo onconfortabel, dat men het moet uit schreeuwen om er de moed een beetje in te houden. Dit noemt men dan zin gen. De meeste passagiers hebben de gewoonte om onmiddellijk vriendschap te sluiten met de chauffeur, die door deze ervaring geleerd heeft zijn pet als sigarenkist te gebruiken. In zo'n bus kwamen wij dezer dagen terecht, toen wij een bezoek aan het Rijksmuseum Kröller-Ms. lier in Otterloo wilden brengen. Wij hadden daarvoor kennelijk een zogenaamde snipperdag uitgezocht, want alle zitplaatsen van het vehikel, dat ons van de Gelderse hoofdstad der waarts zou brengen, waren bezet door onvervalste Jordaners, die het eerste gedeelte van de reis gebruikten om de meegebrachte boterhammen te consu meren. De spil van het gezelschap was een zekere Tinus, die een beetje aan halig zat te doen tegen een vrouwsper soon, dat hij met vertedering en gelijk tijdige stemverheffing zijn „lekkere schommel" noemde. Voor hem was het leven dus blijkbaar een speeltuin. Wij vei'keerden bijna in de stemming om dat met hem mee te voelen. Die Tinus leek meer op een geestes kind van Herman Bouber dan op een nakomeling van zijn vader. Halverwege de reis werd er halt gehouden bij een rustiek gelegen herberg, waar men ge legenheid kreeg verversingen te ge bruiken, zogls men dat in de reisgidsen pleegt te noemen. Toen de meerderheid van het ensemble echter verklaarde dat het nog te vroeg voor alcoholische ver snaperingen was, besloot men geduren* de het oponthoud een wandeling tussen het keurig in perken uitgestalde na tuurschoon te gaan maken. Het was weer Tinus, met zijn hevige lokken vol transpiratie, die bij de terugkomst het hoogste woord uitkraaide: „Nou ben ik nog moeier dan als ik werk en dan doen ik ook niks!" Eindelijk bij het museum voor moder ne kunst gekomen, bleek dat behalve wij slechts twee personen, een bemin nelijk echtpaar van ondefinieerbare herkomst, neiging voelden om van de gelegenheid tot bezichtiging gebruik te maken. En dat ondanks de boeken over die arme Vincent van Gogh en de mee slepende melodie uit de film over Tou louse Lautrec, die door iedereen (met uitzondering van de lezers van deze courant) Moeleroes wordt genoemd. De anderen zouden zolang een excursie gaan ondernemen naar de zogenaamde Franse berg.' vanwaar men volgens de gids een schitterend panorama had. „Ja en als je naar het Zuiden kijkt, heb je compleet de Katholieke Illustratie", voegde een der Mokummers eraan toe. Vast een conducteur, dachten wij. Die zijn altijd zo gevat, omdat ze voort durend op een tochtend balcon moeten staan. Maar hoe dan ook, toen wij na ander half uur kunstgenot weer buiten waren, stond de bus al klaar om ons in ont vangst te nemen. De tippelaars bevon den zich reeds lang en breed op hun zitplaatsen, nog een beetje hijgend van de klimpartij en de afdaling langs een trap met veel te brede treden. „Jullie hebben zeker een borreltje gedronken, dat het zo lang heeft geduurd?" infor meerde een heer met een snor, die ons eerder had toevertrouwd, dat hij ramen- lapper was en dat je in dat beroep heel wat kon beleven, vooral in de betere buurten. En dat was het sein voor Tinus om nogeens wat lachkruit tot ontplof fing te brengen: „Jenever in een mu seumbepeinsde hij luidkeels. „Nou, dan zal het wel lekkere ouwe zijn geweest!" Hoe hij zich dat voorstelde heeft Fiep Westendorp voor u uitge beeld. De gedachte werkte als zangzaad, want even later klonk het in de bus, van Otterloo tot in het centrum van Arnhem toe: „Ach kastelein, wat zijn je glaasjes klein!" Want zo gaat het als we toffe jongens zijn. BOEDA. PARIJS, September. - - J.-W., die in Parijs is met vacantie, komt koffiedrinken, en zegt: „Het blijft moeilijk voor mij om een goede toerist te zijn. Ik had nu in een paar dagen zoveel museums gezien als ik zien wou, en was voornemens om vandaag eens naar Parijs zelf te kijken niet naar de erkende bezienswaardigheden, maar naar de huizen en de dingen op de straat. Je kent de gewaarwording die je soms maanden na een vacantie hebt: je zit in eens weer op de Holterberg, of je loopt langs de Seine, maar hoewel je tegenover jezelf doet alsof je het ziet, weet je heel goed dat je weinig of niets zou kunnen vertellen over wat er in werkelijkheid staat. Ik dacht dat ik het nu beter zou gaan doen, maar er is niets van terecht gekomen. Misschien heb ik ook de verkeerde wandelroute gekozen. Ik ben bij de Made leine uit de Métro gekomen, en vandaar de boulevards afgelopen tot de Opéra; daar was absoluut niets te zien nu ik dat zeg, meen ik dat ik even een vrouw recht in de ogen gekeken heb. maar ik heb geen vermoeden meer hoe zij er uitgezien kan hebben. Daarna ben ik de Avenue de l'Opéra opgegaan, daar was ook alweer helemaal niets. Op de hoek van de Rue de Rivoli heb ik dassen in een winkelraam bekeken; ik had geen behoefte om ze te kopen, en ben dus verder gegaan. Die Rue de Rivoli, daar wordt altijd zo hoog van opgegeven, waarom eigenlijk? ik zie alleen een hoofdmotief van souvenir winkeltjes tegenover een grauw blok Louvre. Toen naar de Seine-oever: daar heb ik bij een boekenstalletje een kaart van Parijs in 1576 staan bekijken; dat herin ner ik me tenminste nog, maar het is ook eigenlijk alweer regulier toerisme. Het was een van die aardige kaarten, met de huisjes ieder afzonderlijk er op getekend in rood-wit-en-blauw, en onderaan af beeldingen van burgers, boeren en han delslui. Ik was vooral erg ingenomen met de twee eilandjes ten Oosten van het lie de la Cité. het lie Nötre Dame en het ïle aux Vaches; op het eerste stond alleen één huisje met één boom. en op het tweede helemaal niets. Ik wist wel dat ze tegen woordig aan elkaar vastgebouwd zijn, maar het verhaal is toch dat dit zo'n allercharmantst stukje oud Parijs is, dus ben ik langs de kaden van de lie de la Cité gewandeld, de Quai des Corses waar ze bloemen verkopen en de Quai des Fleurs waar ze dat niet doen, en toen die stalen noodbrug over naar het andere eiland. Wat de rust betreft, dat viel tegen: de straatjes zijn \yel nauw, en het verkeer is er niet druk. maar ze zijn kaarsrecht, zo dat je aan het eind de auto's kunt zien die zich voorbij haasten. Ik herinner me er één ding van: een groepje jongens van een jaar of veertien; één ervan was zo wat vijftig centimeter groter dan de an deren, en toch niet ouder, en hij pro beerde juist het meest te stoeien; dat leek mij erg zielig. Ik ben daar ook maar weer weggegaan, de brug over, het was trouwens tijd om hier naar toe te komen; en toen weer niets gezien tot ik hier was. Je begrijpt wat zo'n fiasco voor me be tekent, of misschien begrijp je het niet: nu zit ik als ik terug ben toch weer met de zelfde vage herinneringen die ik juist tot waai-deloos verklaard heb. en ben weer de mindere van alle gevoelige en opmerk zame mensen en van alle erudieten. Het hindert me omdat ik het bij anderen ook altijd zo onnozel vind: de een is in New York geweest en weet alleen te vertellen dat het een interessante stad is maar dat hij er toch niet zou willen wonen, be halve misschien voor een jaartje, de ander komt terug uit Wales, en daar is het dan erg mooi. Je zou toch willen dat ze echt anders waren, na hun reizen, maar ze hebben niet anders gedaan dan hun eigen onaantastbare persoonlijkheid ronddragen. Toen ik de moed had opgegeven ben ik gaan nadenken hoe het komt, om ten minste niet alle recht van spreken te ver liezen tegenover de gevoeligen en de eru dieten," en ik heb gevonden dat je hier in Parijs al alle aandacht nodig hebt om je zelf te handhaven: tegenover het vex-keer in de eerste plaats, maar met nog meer moeite tegenover de mensen. Heb jij niet dat gevoel, dat je gewoon zult worden opgeveegd en weggegooid als je jezelf niet met alle macht intact houdt? Zo'n gevoel zou je in Wales natuurliik niet hoeven te hebben, en ik ben er zeker van dat het daar ook minder sterk zou zijn dan in Parijs. Terwijl het toch altijd geacht wordt hier makkelijker te zijn dan waar dan ook, om in een staat van moreel ver val rond te lopen. Ik zal me moeten vermommen als bede laar: of misschien is dat niet eens vol doende. Jij weet zeker ook geen manier waarop ik mezelf onzichtbaar kan maken", zei J.-W., met de mond vol brood en kaas. ADVERTENTIE Bestrijd vermoeidheid en vat baarheid voor ziekte doel treffend met Sanatogenl Sanatogen is geconcentreerde bouwstof voor zenuwen, bloed en alle weefsels. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk mee. Het Zenuwtonicum Nauwelijks uit Hamburg in ons land aangekomen vertrekt Donderdag wederom uit de haven van Amsterdam het nieuw ste aan de vloot van de Holland-West- Afrikalijn toegevoegde motorschip „Peper kust". Dit schip is gebouwd op de werf van de Nordseewerke Emden. Het schip is lang 117 meter, 15 meter breed en heeft een holte van bijna 91/2 meter. Het meet bijna 3086 brt. De „Peperkust" bezit een acco modate voor acht passagiers.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5