Liftmaster staat in serene rust op London Airport Thuiskomst Reshevsky - zege tegen Euwe - belaagt thans Smyslov heeft all ril»*©*#* .Clowntje Rick Kees Rijvers weer eens in Nederland Euwe zakt af naar de tiende plaats voor U Grote bedrijvigheid rondom de 5 Canberra's WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 4 Wielrennen Sterke prof. bezetting in Ronde van de Markthallen Nederlandse boksers tegen Duitsers Schaken Nederlanders schaakten in Opatija Om de „Van der Hoek"- vvisselbeker Om Europese Judo-titel CANDIDATEN-SCHAAKTOURNOOI Dammen Damclub IJmuiden sterker dan HDG Voor de kinderen Goede start van KNG Biljarten Om titel driebanden Voetbal Lagerwaard of Kuys? Sport in 't kort Helicoptère bracht Spaak in Rotterdam FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Een bijzonder opgewekte Kees Rijvers werd Dinsdagavond door de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., op Schiphol begroet. „Ik ben blij weer eens in Nederland te. zijn", zei hij, „maar hoe zit het voorlopig Nederlands elftal in elkaar?" Toen hij ingelicht was en vernam, dat de linksbinnen nog niet was aange wezen, merkten de douane-ambtenaren en KLM-personeel op. dat die N.N. natuurlijk Kees Rijvers was en dat men dat zo lang mogelijk geheim had gehouden. Op de verwonderde blik van Rijvers repliceerde de heer Brunt, dat die plaats natuurlijk niét door Rijvers zou worden bezet en dat de keuzecommissie vlak voor de wedstrijd wel bekend zou maken, wie als linksbinnen zou spelen in het voorlopig Nederlands elftal. De trainer van Stade Frangais, de ervaren oud-international Edmond Delf our, vertelde ons, dat Stade Frangais de competitie niet zo goed was begonnen. Rijvers is nog niet in topvorm, vertrouwde hij ons toe, al zal hij in Rotterdam ongetwijfeld zijn best doen voor het oog van zovele landgenoten. Ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan houdt de Amsterdamse wielervereniging A. S.C. „Olympia" op Zondag 11 October een grote wielerronde voor professionals op het terrein van de Markthallen in Amsterdam. Voor deze ronde over honderd kilometer welke door de deelname van enkele Bel gen een internationaal tintje krijgt zijn de sterkste Nederlandse profs uitgenodigd. On der hen bevinden zich de wegkampioen van Nederland 1953, Gerrit Schulte, de Haarlem mers: Gerard Peters en Gerrit en Adrie Voorting en de Brabanders Van Est, Wagt- mans, Suikerbuyck, Roks en Dekkers. Voorts nog tal van favorieten als Van Breenen, Lakeman, Koek, Donker, Schotman, etc. De Belgische vertegenwoordiging bestaat uit Rik van Looy, Nest Sterx,, Roger Mollin, Jos. de Feyter en Gaston de Wachter. De start voor deze wedstrijd is om twee uur. Voordat de beroepsrenners van start gaan, rijden de Amsterdamse nieuwelingen een wedstrijd over veertig kilometer, waarvoor de start om half één is. In de Riviera Hal in Rotterdam zijn Dins dagavond wedstrijden gehouden tussen Ne derlandse en Duitse beroepsboksers. De uitslagen luidden: Weltergcwicht: Frits van Kempen (N.) w.o.p. in 8 ronden van Alois Brand (Did.); Piet van Klaveren (N.) wint van Hans Ne- semann (Did.). Deze partij werd na vijf ronden op medisch advies gestaakt. Vicky van den Berg (N.) w.o.p. in 6 ronden van Fritz Lewandowski (Did.). Middengewicht: Leen Jansen (N.) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Arthur l'Ami (België). Lichtgewicht: Jan Maas (N.) verliest op punten in 8 ronden van Ludwig Petri (Did.). Het internationaal schaaktournooi in Opatija in Joegoslavië, waaraan werd deel genomen door onze landgenoten Donner en de dames mevr. Heemskerk en mevr. Rood- zant, is geëindigd. De eindstanden luiden: 1. Matanovic (Joegosl.) 13 pnt.; 2. Fuderer (Joegosl.) 12 pnt.; 3. Rabar (Joegosl.) 11 pnt.; 4, 5. en 6. Unzicker (Did.), Ivkov (Joegosl.) en Pirc ('Joegosl.) ieder 10 pnt.; 7. en 8. Mitic (Joegosl.) en Donner (Ned.) ieder 9 pnt; 9. Udovic (Joegosl.) 8'-i pnt.; 10. Vidmar Jr. (Joegosl.) 8 pnt.; 11. Bertok (Joegosl.) 7% pnt.; 12, 13. en 14. Nikolac (Joegos.), Golom- bek (Gr. Br.) en Beni (Oost.) ieder 7 pnt.; 15. Wade (N. Zeel.) 6'i pnt.; 16. en 17. Porecca (It.) en Kupper (Zwits.) ieder 6 pnt.; 18. Vidmar Sr. (Joegosl.) 5'i pnt. Damestournooi: 1. Nedeljkovic (Joegosl.) 15 pnt.; 2. Benini (It.) 13U pnt.; 3. Lazarevic (Joegosl.) 12 pnt.: 4. en 5. Bussers (België) en mevr. Fenny Heemskerk (Ned.) ieder 11 pnt.; 6. en 7, Nadj (Joegosl.) en mevr. Rood- zant (Ned.) ieder 10 pnt.; 8. en 9. Karff (Ver. Staten) en Delak (Joegosl.) ieder 8V2 pnt. Alle overige deelneemsters hadden 8 punten of minder. Dinsdag werd de tweede ronde gespeeld van de wedstrijd om de „Van der Hoek-' schaakwisselbeker, die de Amsterdamse Schaakclub „Max Euwe" tweejaarlijks laat spelen ter nagedachtenis aan de gedurende de Duitse bezetting in Duitsland overleden jonge speler-student Van der Hoek. De enige schaker die geacht werd t.z.t. Max Euwe te kunnen overvleugelen in Nederland. Aan deze wedstrijd wordt ook deelge nomen door twee sterke spelers van het Haarlems Schaak Genootschan, namelijk de heren F. A. Spinhoven en J. P. Verhoef! De uitslagen luiden: le ronde: J. H. AddicksF. Naerebout 0-1; J. C. ApkingA. Onink 1-0; J. BeenH. Duinker 1-0; C. RoeleA. Franck 1-0; M. A. S. Noltemr. J. G. v. Eybergen 0-1; P. de RooiW. Koomen afgebroken; J, P. Ver- hoeffW. Crabbendam '/2-Y2. Tweede ronde: H. DuinkerJ. H. Addicks 0-1; J. C. ApkingF. Naerebout 1-0: A. OninkP. P. G. Teileman 0-1; J. Been F. A. Spinhoven 0-1: S. B. v. Mindeno—M. A. S. Nolte 1-0; A. FrankP. de Rooi afge broken: W. KoomenC. Roele 0-1; J. P. Verhoeff—mr. J. G. v. Eybergen 1-0. Op 29 en 30 October zullen in de Albert- hall in Londen de Europese judokampioen schappen worden verwerkt. Te verwachten is dat ten hoogste tien Ne derlandse deelnemers zullen worden uitge zonden. Zaterdagavond 10 October zullen in de Handelsbeurs in Utrecht voorlopige se lectiewedstrijden worden gehouden, waaraan ongeveer 75 Judo-ers zullen deelnemen. Het ligt in de bedoeling op 17 October in Hilver sum een laatste selectiewedstrijd te houden. Reshevsky is er in het candidatenschaaktournooi eindelijk in geslaagd om de positie van Smyslov aan het wankelen te brengen. Hij toonde namelijk op handige wijze aan dat het door Euwe gebrachte offer niet deugde. Het kwam tot een eindspel, waarin de Amerikaan veel zetten in enkele minuten moest doen. Maar Reshevsky is in der gelijke situaties in zijn element. Vliegensvlug bedacht hij de ene slimme zet na de andere. Precies op tijd had hij zijn 40e zet gedaan. Toen bleek dat de Nederlander meteen op kon geven. In deze partij ondervond Euwe geen enkele moeilijkheid in de opening. In zijn pogingen om de pionnenmeerderheid op de dame-vleugel te mobili seren heeft onze landgenoot vervolgens een pionoffer gebracht, dat echter geen be- trouwbax-e indruk maakte. Reeds eerder had Taimanov in een met zwier uitgevoerde slotaanval een einde ge maakt aan de kansen van de jonge Petrosian. Taimanov kwam door een onverwachte loper zet in het voordeel en voor zijn tegenstander van de schrik bekomen was, kwamen de witte stukken van alle kanten opzetten om de vij andelijke koning in een matnet te jagen. Ook Keres bleef in de running, want zijn partij tegen Slahlberg. werd in gewonnen stelling voor de Rus afgebroken. Lange tijd was dit een loopgraven-gevecht, maar tegen het einde van de speeltijd kon Keres een bres in de vijandelijke verdedigingslinie slaan en daar door perste hij zijn strijdkrachten met geweld naar binnen. In de partij BronsteinSzabo heeft de laat ste zich met grote vaardigheid verdedigd. Bronstein schudde als een vólleerd gooche laar allerlei verrassingen uit zijn mouw. In het begin van het middenspel was eigenlijk iedere zet die hij deed een verrassing en na 20 zetten had hij een klein maar duidelijk overwicht in handen. De Rus heeft daarna nog een verrassend pionoffer gebracht en daardoor bereikte hij dat zijn lopers een geweldige activiteit ont plooiden. Wat er nu echter gaat gebeuren is helemaal niet duidelijk en het vervolg van deze afgebroken partij kan dan ook met span ning tegemoet worden gezien. De beide andere partijen werden eveneens onderbroken. In de partij Gligoric—Averbach is remise vrijwel zeker. Maar Kotov zal zijn partij tegen Geiler zonder twijfel winnen. Hij is twee pionnen voor en dit overwicht moet ondanks de aanwezigheid van ongelijke lopers voldoende zijn. Reeds na 17 zetten eindigde de partij van Smyslov tegen Boleslavsky in remise. In een Konings-Indische verdediging had Smyslov met wit een degelijke opzet gekozen, maar hij bereikte er niets mee. Zijn tegenstander nam namelijk op de dame-vleugel het initiatief en Smyslov wist daar niets beters tegenover te stellen dan een aanbod tot de vrede, wel we tend dat Boleslavsky een dergelijk voorstel van een evenwaardig tegenstander maar zel den afslaat. De partij Bronstein (wit)Szabo (zwart) had het volgend verloop: Wit: 1. d2—d4, P g8—f6; 2- c2—c4, e7—e6: 3. P bl—c3, L f8—b4; 4. e2—e3, c7—c5; 5. P gl—f3, 0—0; 6. L fl—e2. Gewoonlijk speelt men hier 6. L d3. 6d7d5; 7. 0—0, P b8—c6; 8. c4 x d5- Nu blijkt de betekenis van wit's 6e zet. Hij wil de tegenstander een geïsoleerde dame pion bezorgen. 8c5 x d4. Szabo wil niet op de plannen var. de tegen stander ingaan. Er ontstaan nu levendige ver wikkelingen. 9. d5 x c6, d4 x c3; 10. D dl—b3, D d8—e7- 11. P f3— e5, L b4—d612. P e5—c4, c3 x b2; 13. L cl x b2, L d6—c5. In een dergelijke open stelling zijn lopers meestal stérker dan paarden en het ligt dps voor de hand, dat zwart afruil liever uit de weg gaat. 14. L e2—f3, P f6—d5; 15. P c4—e5, b7 x c6; 16. e3—e4, P d5—f6. Opnieuw zeer ondernemend gespeeld. Na direct 16. P x c6, D d6 heeft zwart weinig te vrezen. 1 6P d7—f6; 17. T fl—cl. Ieder ander had hier vermoedelijk 17. P x c6, gevolgd door 18. e5 gespeeld, maar Bronstein beschikt blijkbaar over stalen zenuwen. 1 7L c8d7; 18. D b3—c3, L c5—b4; 19. P e5 x c6. Vrijwel de laatste gelegenheid. Wit komt nu toch in het bezit van een loperpaar. 19L d7 x c6; 20. D c3 x c6, T a8—d8; 21. T cl—c4, T d8d2; 22. L b2—cl, T d2—d7; 23. L cl—e3, L b4—d6; 24. D c6—a6, T f8—d8; 25. T al—bl, h7—h6; 26. g2—g3, P f6—e8; 27. K gl—g2, L d6e5; 28. T c4—b4, K g8—h7; 29. T b4—b7, P e8—d6; 30. Tb7x d7, Td8x d7; 31. L e3—c5, T d7—c7; 32. L c5—a3, D e7—d7; 33. T bl—cl, Tc7 x cl; 34. La3x cl, L e5—d4. Verhindert L e3 met aanval op a7. 35. e4e5 t Een verrassend pionoffer, waarvan de waarde pas later beoordeeld kan worden. 35Ld4 x e5; 36. L cl—e3, P d6—c8; 37. a2a4, L e5—b8; 38. a4—a5, P c8—d6; 39- L e3—f4, f7—f6; 40. D a6—d3 t, K h7—g8. In deze stelling werd de partij afgebroken en gaf Bronstein zijn 41e zet onder couvert af. 1. Smyslov I2V2 pnt. uit 19 partijen. 2. Reshevsky 12 pnt. (19). 3. Bronstein IOV2 pnt. 1 afgebr. partij (19) 4. Najdorf 10 pnt. (18). 5. Keres 9'/2 pnt. 1 afgebr. part. (19). 6. Boleslavsky 9Vi pnt. (18). 7. Petrosian 9Vz pnt. (19). 8. Geiler 9 pnt. 1 afgebr. part. (19). 9. Taimanov 9 pnt. (18). 10. Euwe 8V2 pnt. (19). 11. Kotov 8 pnt. 1 afgebr. part. (18). 12. Szabo 8 pnt. 1 afgebr. part. (19). 13. Gligoric 7% pnt. 1 afgebr. part. (18). 14. Averbach 7'/2 pnt. 1 afgebr. part. (19). 15. Stahlberg 5 pnt. 1 afgebr. part. (19). ADVERTENTIE NYLONS (Van onze correspondent in Londen) JOOOOOOOOOO KL M-LIFTMASTER. Kruni Vier 18 Cylinder -moforen (Hon De onafzienbare Londense luchthaven London Airport lijkt vooral door het mooie na-zomerse weer en de grote belangstelling een soort vacantie-oord. De uitverkoren machines, steeds mooier opgedoft, staan in het gelid naast elkaar met de neus naar het publiek tegen de ach tergrond van het in snel tempo verrijzende nieuwe "stationsgebouw met de markante verkeerstoren, gedeeltelijk nog metalen skelet, gedeeltelijk in rode baksteen opgeti-okken. Het is een en al bedrijvig heid rondom de vijf Can- ben-a's, de snelste bom menwerper, ter wereld, uitgerust met twee straal motoren. Een der Canberra's, welke een defect aan de automa tische piloot schijnt te heb ben, wordt grondig onder de loupe genomen en gaat later voor een proefvlucht met gierend lawaai de lucht in. Op een afstand staat de, tijdelijk door zijn beide mededingers verlaten, K.L.M.- liftmaster, hoog en groot en in serene rust, want zo verzekerde een der Nederlandse technici ons: „Wij zijn klaar voor de start." Morgen, precies om half vijf, als de Her tog van Gloucester de vlag neer zwaait, zal de Dr. ir. H. H. Damme als eei'ste der deelnemende machines over de startbaan stormen. De Engelsen zwijgen angstvallig over de grote K.L.M.-concurrent, de Vickers Vis count met vier straal-propeller motoren. Dit toestel heeft geen betaalde passagiex-s aan boord, doch luchtvaart-deskundigen en de directeur van de B.E.A., de heer P. Masefield, die zelf op sommige trajecten de stuux'knuppel zal overnemen. De onder minister voor BurgerluchtvaaiT, de heer Profumo, die reeds wekenlang in een Lon- dens park aan het hardlopen is om fit te blijven, zal als steward meegaan. Om het gewicht vol te maken en om tevens in staat te zijn met dit voor de midden-af stand gebouwde toestel in deze race te slagen, zijn extra-brandstoffentanks in de romp aangebracht. Algemeen nemen de Engelsen voetstoots aan, dat de K.L.M. met volgens hen de grootste ervaring op het gebied van doelmatigheid en comfoi-t, in de handicap-afdeling de race zal winnen, op punten dan, want waarschijnlijk zal de Viscount het eerst in Christchurch arri veren. Wij hebben temidden van speciaal uit ons land ovex-gekomen stof-afnemende en nog eens recht schikkende jongelieden in bruine magazijnj assen van de K.L.M. op onze tenen lopend en niets aanrakend nog even door de Liftmaster mogen ronddwa len. De lange, brede ruimte met de hoge zoldering, opgevuld door de 64 zitplaatsen, drie naast elkaar aan stuurboord, twee aan de andexe zijde, lijkt op een lege school klas. Nog even, en zij zal door een opge togen gezelschap worden bevolkt, want zo is het op deze emigratiereizen: de passa giers voelen zich één, omdat hun doel het zelfde is. De K.L.M. zal zoi-gen dat het een familiefeest wox-dt, met een heuse doop- pai-tij als de evenaar op 7000 meter hoogte zal worden gepasseerd. Deze landgenoten DEZE VLIEGTUIGEN RACEN NAAR NIEUW~ZEELAND Vlieqbereik 5800 km. I-HASTINGS C3 Kruissnelheid470km f>v,. 110 km Vier Hercules motoren. BRITSE LUCHTVAART M'J. - VISCOUNT. Kruissnelheid 4 80 km. p.u. Vliegbereik3100km. 4 Turbo-prop.moforen(Hondicop-race) ENGELAND EN AUSTRALIË 5 Canberra's. Kruvnelhetdca 750kmpu tdmberefkis jehpm '2Avon strc-almformfSnclheids-raceÊjgÉ zullen ook niet weten op welke tussen stations geland zal worden. Vanmiddag om twee uur arriveren de passagiers op Londen Airport. Zij zullen ook nog iets over hun besluit om ons land te verlaten vertellen aan de verzamelde Londense reporters. In „Die Raeckse" in Haax-lem speelde Maandagavond jl. voor de hoofdklasse-com petitie de Haarlemse Damclub I tegen Dam club „IJmuiden" I. De gedétailleerde uitslag van deze ontmoe ting luidt als volgt: Haarl. Darnel. I Damcl. „IJmuiden" I. P. J. van Dartelen—P. Roozenburg x— x J. B. Sluiter Jr.—J. Ligthart 1— 1 N. BlomH. Laros 02 J. W. van Dai'telenC. Suyk 02 J. H. Meure—T. Postma x— x H. T. Luif—Yme de Jong 11 J. P. van Eijk—G. Postma 1— 1 J". BoerkoelH. Langbroek 02 D. SchrijnemaekersP. v. d. Berg 02 G. Bakkre—A. Beukema 2— 0 Voorlopige uitslag: 511 Pas na drie uur spelen viel de eerste be slissing. In tijdnood koos J. W. v. Dai-telen niet de sterkste voortzetting, waai-door Suyk de winst forceerde. Schrijnemaekers liep in een slagzet, waardoor v. d. Berg IJmui- den's voorsprong vergrootte. Van Dijk zorg de hierna voor het eerste winstpunt voor de HDC in een partij, waarin de Haarlemmer steeds het initiatief had, doch door de soliede verdediging van Postma niet kon winnen. Sluiter deelde de punten met Ligthart en bracht de stand op 2—6, evenals Luif, die het z'n tegenstander zeer moeilijk maakte, doch door de sublieme verdediging van De Jong niet tot winst kon komen (37). Hierna vergrootte Langbroek IJmuiden's voorsprong tot 39 in een partij waarin Boei-koel de moeilijkheden door een opslui ting aan z'n lange vleugel niet kon ovex-- winnen. De partij tussen de wereldkampioen P. Roózenburg en de Haarlemse meester P. J. van Dartelen werd afgebroken. In de af- gebx-oken stelling heeft Roozenburg grote winstkans, doch Van Dartelen heeft het de Een uurtje later riep tante Liezébertha hen aan tafel; het eten was klaar. En vandaag vonden ze het allemaal bijzonder gezellig, aan tafel te gaan; want nu was oom Tripje er ook weer bij! Die keek tevreden rond en neusde in de schalen. „Fijn, dat ik weer eens ons eigen kostje te eten krijg!" lachte hij. „Is het eten in Zwartjesland dan niet lekker, oom Tripje?" vroeg Bunkie. „O, jawel, dat gaat best", zei oom Tripje. „Maar na al die cocosnotenbroodjes en vruchten en andere dingen is het weer heerlijk, onze aardappeltjes en vlees en groente te eten!" „Nou," lachte tante Liezebertha, „er is genoeg, hoor. Schep maar op, zoveel je lust, Tripje!" „Dat zal ik wel doen ook!" beloofde oom Tripje. E11 dat deed hij ook. Hij schepte van alles op z'n bord en hij smulde! Toen ze allemaal klaar waren met de maaltijd, keek oom Tripje vrolijk rond. „Dat heeft me heerlijk gesmaakt, jongens!" lachte hij. „Ik geloof, dat ik voorlopig niet meer op reis ga; ik heb het toch nergens zo goed als thuis!" Na het eten zette tante Liezebertha een kopje koffie. En toen was de tijd gekomen voor: vertellen! Want oom Tripje begreep wel, dat ze allemaal erg nieuwsgierig waren naar de reis. En de jongens gingen die avond een half uurtje later naar bed 50 44 8 1.136 31 44 3 0.704 50 53 4 0.943 50 53 4 0.943 50 52 6 0.961 36 52 5 0.692 50 61 6 0.819 46 61 9 0.754 wereldkampioen niet gemakkelijk gemaakt en pas in het eindspel, dat door Roozen burg meesterlijk werd behandeld, keei'den de kansen. Bakker redde de eer voor de HDC door op keurige wijze zijn tegenstander tot overgave te dwingen (59). Blom vei'loor van Lai-os, waardoor IJmuiden's overwin ning een feit geworden was. De partij MeurePostma tenslotte werd afgebx-oken in j voordeliger stand voor Meure. Het eerste tiental van de Haaid. damclub K.N.C. heeft voor de eerste klasse bonds- competitie 1953-1954 een goede start ge maakt. Werd voi'ige week van damclub Halfweg met 11-9 gewonnen, ondanks het feit dat K.N.C. drie invallers telde, Maandag werd het sterke H.D.C. met 12-8 verslagen. Niet één partij ging voor K.N.C. vexdoren. Op Maandag 12 October ontvangt K.N.C. I in haar clublokaal „De Reisduif" aan de Achterweg het tiental van D.C. Hillegom, waarvoor grote belangstelling bestaat. K.N.C. komt als volgt uit: 1. Th. Weiland; 2. L. Fonma; 3. J. ter Haak: 4, H. v. d. Lin den; 5. W. Verheijde; 6. K. .Totten; 7. J. Dijk- slag; 8. H. le Noble; 9. A. F. Leuffen; 10. M. v. Leuven. Het tournooi om het wei-eldkampioenschap di'iebanden werd Dinsdag in Antwerpen voortgezet met de partijen van de zesde ronde. De uitslagen waren: Siguret (Frankrijk) Rombouts (België) Lagache (Fi-ankrijk) Pereira (Portugal) NavaxTa (Spanje) Berti (Brazilië) Tiedtke (Duitsl.) Faugonnier (België) Naar wij vernemen zal Tebak (Eindho ven) niet in het Voorlopig Nederlands voet balelftal tegen Stade Frangais kunnen spe len in vei'band met een enkelblessure. De keuze-commissie van de K.N.V.B. zal nader uitmaken of Lagerwaard (Excelsior) of Kuys (Haarlem) zijn plaats zal innemen. DE WIMBLEDONKAMPIOENSCHAPPEN 1954 De Engelse Lawntennisbond heeft be sloten het Wimbledon-tennistournooi in. 1954 te houden van 21 Juni t/m 3 Juli. TENNISTOURNOOI OM DE KONING GUSTAAFBEKER. De KNLTB heeft thans definitief ingeschreven voor het tennistour- nooi om de Koning Gustaafbeker. Zoals men weet is dit een tournooi voor landenploegen op ovei'dekte banen. Het touxmooi zal in de hex-fst en de winter worden gehouden. De eventuele thuiswedstrijden van Nederland zullen in de tennishal van Marlot in Den Haag worden gespeeld. Met het lijntoestel van de „Sabena" is vanmorgen op Heiliport in Rotterdam aan gekomen, de Belgische oud-minister Paul Henry Spaak, president van het tweede Congres van de Europese Beweging, dat morgen in Den Haag zal worden geopend. Hij werd ontvangen door prof. mr. L. G. A. Schlichting, voox-zitter van de Ne derlandse Raad van de Europese Beweging en door ds. D. T. Hylkema, voorzitter van het Uitvoerende Comité. In de helicoptère bevonden zich voorts de heer A. Spinelli, rapporteur voor het congres, Jean Drapier, vice-president van het congres, prof. dx\ Kogon, voorzitter van de Deutsche Europa- Union en Henri Vrenay, Frans oud-mi nister. 46) Haar bruine vinigex-s, fijn en soepel, han teerden geruisloos de kopjes en bordjes, heel het smaakvol ontbijtsexwies van Ma rianne de Vere met de kristallen kom met hyacinthen in het midden. Ze schonk heet water op en rolde de theewagen aan. En dan kwam ze op hem toe, met de 'toch zo voorname nederigheid van de Inlandse be diende. Ze vroeg: „Wil Sarinah raam sluiten?" „Nee, laat maar open. Ik heb mij bezeerd, Sarinah, aan mijn duim. Het heeft gebloed. Zou jij me willen verbinden?" „Saja Toewan" Zo'n vrouwtje was eigenlijk een juweel dacht Jean de Vere. Handig met alles en geruisloos en beschaafd. Zoals zij hem nu weer verzorgde kon geen verpleegster het haar verbeteren. Er werd een laag tafel tje naast hem gezet, een handdoek, een kom met warm water. Zij waste de wond snel uit: hei. was een lelijke snee. Dan kwam ze met een rolletje verbandgaas en wikkelde handig de blanke sir ook om de gekwetste duim, öm en óm en nog eens öm tot het vastgestrikt zat met een stevige knoop. „Keurig, Sarinah, dat heb je handig ge daan! Ik dank je wel. Ik wist niet dat je zó goed kon verbinden". „De toewan kent Sarinah niet. De toe- wan is een vreemdeling". Het was volstrekt geen dramatisch ogen blik. Ze constateerde de verbijsterende waarheid als een feit zonder rneer. Ze zag zelfs niet op van haar werk: het weer op rollen van het restant van het verbandgaas. Haar vlugge vingers wikkelden öm en öm, handig en soepel en in een onfeilbare ze kerheid. „Sarinah! Weet nonna Marianne dat?" „De toewan heeft niets gezegd". „En waarom heb jij het dan niet ge zegd?" „Nonna Marianne was gelukkig". Trouwe ziel! Een juweel was het eigen lijk niet i-oerend, een dexgelijke verknocht heid? Een trouw tot in de dood. Zijn ster ke, lichte ogen zagen naar haar op. „Sarinah, dat was mooi van je!" Ze gaf geen antwoord, vond het waarschijnlijk een vanzelfsprekend iets. Ze begon nu de kom met water op te ruimen. „Sarinah, is ze nog gelukkig?" „Toen de toewan weg was, niet meer. En deze moi-genzij heeft verdriet". „Als je dit hebt opgeruimd, wil je haar dan roepen?" „Saja toewan". Hij wendde zich naar het raam en zag uit in de regen. De regen ruiste. De toren aan de overzijde zag op hem neer als een levend mens, een wijs en vermanend vriend. De keizerskroon stond hoog in de vage nevel. Dan kraakte de deur en was daar Marianne. Het Indische vrouwtje was onhoorbaar weggegleden. Het meisje kwam aarzelend naar hem toe. Hij stak zijn gezonde hand naar haar uit: Marianne! Maar ze nam die hand niet aan en antwoordde niet. Ze ging heel stil zitten, tegenover hem in de vensterbank voor het opengeschoven raam. Ze legde haar handen in de schoot van haar rokje. En dan zagen ze beiden naar buiten. De regen ruiste. En dan was daar ineens de Westertoren die tien uur sloeg: tien heldere slagen die klingelden over de stille gracht en in de hoge kamer met de balken zoldering. Tien uur in de morgen. En dan volgde er het carillon: een wondere me lodie in het ruisen van de regen op de bo men en op de wallekant. Het carillon sprankelde en spreidde zijn heldere tonen die vielen als de druppels uit de lauwe lentehemel. Het was, of iedere druppel die daar spetterde in het grachtwater een noot was van deze wondere melodie. Of de iepebomen aan de kant gedrenkt werden in klanken, of carillon en regen ruisend ineenvloeiden tot één wondermooi geheel, een onvergelijkelijk spel van klank en ma- terie. De toren zong en de regen zong en dg tonen en de druppels daalden over de oude stad en doordrenkten alles met melo die en schoonheid. Het was een wonder wereld vam harmonie en evenwicht: de to ren en de gracht en het carillonspel in de regen. „Hier heb ik altijd heimwee naar ge had", zei de man aan het venster. „Altijd. In Indië. En in Brazilië. Naar dit. Naar mijn eigen stad. Amsterdam". „Jean is nooit in Amsterdam geweest", zei Marianne. De man wendde zijn gezicht naar haar toe en zag haar aan. Ze trok zó wit weg, tot zelfs haar lippen toe, dat hij dacht dat ze flauw zou vallen. Maar dat deed'ze toch niet. Ze zocht een steun met haar hoofd, achterover regen het paneel, en dwong zichzelf om zich op te houden, zich op te houden. Alleen haar ogen, onnatuurlijk groot, onnatuurlijk donker, staarden hem aan. Hij zag haar lippen bewegen, maar hoorde geen geluid. „Marianne!" Hij was meteen bij haar, maakte een ge baar om haar te steunen, maar zij weerde hem af. En nu, zo vlak over haar heen gebogen, kon hij ook verstaan wat zij wil de zeggen, kon hii het lezen van haar bleke lippen. Ze vroeg: ,.Is hij dood?" „Ja. Mijn kindmeisje Hij hield haar schouders nu omvat. Ze zat daar, wonderlijk verstijfd in zijn arm en staarde. De regen ruiste, het carillon speelde. Een nieuwe melodie klingelde door het open raam naar binnen: een kla terend wijsje met loopjes en trillertjes. Een onzegbaar blij geluid. In het donkere grachtwater spetterde de regen in kleine kringetjes, die vergleden in elkaar. „Enjij „Ik ben Richard Althing, zijn vriend". Ze boog ineens haar hoofd, duwde haar gezicht stijf tegen zijn arm. Het was maar één moment. Dan maakte ze zich van hem los, bevrijdde zich van zijn ai-m en leunde weer tegen het paneel. Het carillon klin gelde. klingelde.Ze beduidde hem, dat hij weer moest gaan zitten, tegenover haar op zijn oude plaats. „Je moet me alles vertellen.eex-lijk". „Ja. Eerlijk" Hij schoof nu de vensters dicht; de wereld van regen en klanken werd buitengesloten. In de hoge kamer hing de plotselinge stilte. En dan ging hij tegenover haar zitten en begon: „Ik zal je alles vertellen, Marianne. We waren in Londen. We kwamen daar aan op de 22ste Maart, 's avonds laat. Op de 23ste, 's morgens, schreef Jean jou zijn laatste brief. Hij schreef je, dat wij nu naar het kantoor van de maatschappij zouden gaan en dat we daar onze zaken zouden afwik kelen. Dat het daarvan zou afhangen wan neer wij naar Holland zouden doorreizen, maar dat wij in ieder geval over enkele dagen zouden komen en dat hij verder niet meer zou schrijven. Wij postten deze brief op weg naar het kantoor waar wij onze zaken konden bespreken. Om half twaalf stonden wij weer op straat. Hij wilde nog enige boodschappen gaan doen en wij spraken af, elkaar om één uur op het Strand weer te ontmoeten en dan geza menlijk te gaan lunchen. Om één uur stond ik op het afgesproken punt. Toen zag ik hem aan de ovei'kant van de straat en stak hij de rijweg over om naar mij toe te komen. Hij was haastig en nerveus. Toen is hij cveiTeden door een bus. Ik kan je verzekeren, Marianne, dat hij niet heeft geleden. Ik zweer je dat het zo is. Ik was dadelijk bij hem. Hij was niet dadelijk dood, het was een inwendige verbloeding maar hij had geen pijn. Hij lag heel stil en heel wit en keek naar mij. In de ambu lance-auto ging ik mee; ik zat naast hem terwijl hij op de brancard lag. Hij zag mij aldoor aan. Kindjewil ik niet wat wa ter voor je halen?" „Nee", zeiden de witten lippen. „Zal ik verder gaan? Hij zag mij aldoor aan. En toen sprak hij tegen mij, zijn laat ste woorden. Hij zei: „Je moet het haar gaan zeggen, Richard. Je mag het niet te legraferen, maar zelf zeggen. Jij zelf. Hóór je Richax-d?" Ik beloofde het. Ik begreep eigenlijk niet eens wat hij bedoelde, want ik had geen idee dat het zo ernstig was. Hij was wel heel bleek, maar toch bij kennis en hij kreunde niet. Hij lag maar stil. Hij zei nog een paar maal: „Zelf gaan zeggen, zelf gaan zeggen", en hij keek naar mij. Toen vielen zijn ogen dicht. Zo heeft hij dus tot het laatst aan jou gedacht, Marianne. Al leen aan jou. Begrijp je?" Het meisje antwoordde niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6