„Laat concept van Straatsburg niet door diplomaten wurgen" Kinderspel in de Heerenduinen ontaardde in steekpartij Europees congres in Den Haag vanmorgen door Spaak geopend Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zeventien jaar Churchill alléén naar Malenkov? India bezorgd over toestand in Korea Spaaks wachtwoord voor Europa-congres: Voor de volken van Europa is het uur der keuze aangebroken Het woord is aan Dertienjarige IJmuidense jongen ernstig gewond met dolkmes Koningin en Prins woonden eerste ochtendzitting bij Prins Bernhard terug Weerrapporten 68e JAARGANG No 77 DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 230 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GENERAAL FRANCO, de Spaanse dic tator, wiens omvangrijke volledige naam luidt: Francisco Paulino Hermenegildo Teodulo Franco y Bahamonde, heeft de zeventiende verjaardag van zijn dictator schap gevierd. Hulp van de Duitse Nazi's en de Italiaanse fascisten hielp hem in 1936 aan de macht. Hij zou die nog niet verworven hebben als de man, die eigenlijk voor de Spaanse dictatuur was bestemd, generaal Sanjurjo, niet op het beslissende moment bij een vliegtuigongeluk in Por tugal was omgekomen. Toen de Caudillo (aanvoerder) zijn bewind in Burgos ge vestigd had restte hem in eigen gelederen nog een geduchte concurrent, een heftiger man dan hij: generaal Mola. Maar binnen .een jaar onthief een tweede vliegtuigonge luk hem ook van de last van deze mede dinger. Nogal wat veine heeft deze wei nig spraakzame, dikke kleine dictator ge durende zijn gehele loopbaan toegelonkt. Hij is, geboren op 3 December 1892, nu bijna 61 jaar oud. Op zijn vijfentwintigste jaar was hij al majoor: de jongste majoor in het Spaanse leger, en op zijn drieën dertigste, na de pacificatie van het Rifge bied (in samenwerking met de Franse generaal Pétain) werd hij al generaal de jongste generaal in het Spaanse leger. Tijdens de Volksfrontregering, vóór de burgeroorlog uitbrak, werd hij verdacht van opstandige voornemens en door presi dent Azana veiligheidshalve naar de Cana- rische eilanden gestuurd. Hij keerde ver momd terug, toen de opstand uitbrak, en werd bij een tussenlanding van zijn vlieg tuig op een republikeinse post in Marokko niet herkend. Enige dagen later viel de leider van de opstand, generaal Sanjurjo, dood. Tijdens de tweede wereldoorlog parle vinkte Franco wel met Hitier, maar tot daadwerkelijke deelneming aan diens zijde ging hij niet over. Eerst noemde hij Spanje neutraal, daarna non-belligerent, daarna weer neutraal. Ondanks zijn balancerende behendigheid scheen zijn laatste uur toch te naderen, toen aan het eind van de oor log de geallieerde overwinnaars hem diplo matiek en economisch feitelijk boycotten en de Fransen zelfs de grens sloten. Het land beleefde toen magere jaren, maar het geallieerde beleid bleek de Spanjaarden verkeerd getaxeerd te hebben: zij voelden zich als volk beledigd en Franco's régime werd niet verzwakt. Zo deed zich het won derlijke geval voor dat hij kon standhou den. Hetgeen zeker niemand ten tijde van de conferentie van Potsdam (1945) had kunnen vermoeden geschiedde: het geluk bleef hem dienen. Het heeft hem opnieuw een dienst bewezen, waardoor hij de zeven tiende verjaardag van zijn bewind met bijzondere zelfgenoegzaamheid moet heb ben gevierd. De Amerikanen hebben nu dat militaire verdrag met hem gesloten, waarbij zij tegen betaling van veel dollars voor economische hulp aan Spanje het recht verworven hebben om militaire bases in dat land te vestigen. Geen fraai verdrag. De bezadigde New York Times heeft het gehekeld in termen, die juist door haar soberheid scherpe taal spreken. Het invloedrijke Amerikaanse dagblad heeft het een fout genoemd, poli tieke en morele overwegingen te laten verdringen door de strategische eisen van generaals. Het heeft gezegd dat de zaak der vrijheid ernstig geschaad zal worden als Amerika vergeet, dat zijn hoogste doel moet zijn de democratie te verdedigen en te propageren tegen alle totalitaire ideolo gieën, niet alleen tegen de communistische. Dit is een alleszins begrijpelijk protest in Amerika-zelf. En het doet opnieuw den ken aan hetgeen door menigeen en ook op deze plaats in de laatste jaren zo veelvuldig betoogd is: dat de democratie, om.zich blijvend te handhaven, in de eer ste plaats haar waarde, haar zelfbewust zijn met haar kracht tot verbetering en vernieuwing van haar toepassing moet tonen. Het Amerikaanse verdrag met Franco schaadt zelfbewustzijn. Wij hebben vermeld dat toen Franco zich op de zeventiende verjaardag van zijn bewind door een mensenmassa liet toe juichen, uit die menigte de kreet om terug gave van Gibraltar aan Spanje opging. De rots van Gibraltar is sinds het jaar 1704 Brits: op één jaar na al tweeënhalve eeuw. Dit natuurlijke fort beheerst de toegang tot de Middellandse Zee. Het bleek boven dien bij de landing der Amerikaanse en Engelse troepen in Noord-Afrika tijdens de tweede wereldoorlog (in 1942) een on misbare basis te zijn. In 1950 zei Franco in een onderhoud met de Engelse journalist Ward Price, dat Engeland de oprechte vriendschap van Spanje zou verwerven door het Gibraltar terug te geven. ,Maar zulk charmant vooruitzicht heeft niet tot teruggave geleid. De Engelsen zitten nog steeds op hun rots, op dat uiterste puntje van Europa dat maar vijf a zes vierkante kilometers oppervlakte heeft maar veer tienhonderd meter hoogte en vol. galerijen, tunnels en geschutstellirigen zit. Het is een vanouds onbetaalde basis van het Westen die de Amerikanen, blijkens hun verdrag, ontoereikend hebben geacht. Een juichende menigte in Madrid, die haar dictator met opgeheven arm groet, zal Londen er evenmin toe bewegen Gi braltar op te geven als Franco's woord tot Ward Price. De caudillo zal het niet krij gen. Het geluk kan hem niet in alles die nen. Het is trouwens nog de vraag of het hem zal blijven dienen. R. P. (Reuter) De Indische ambassadeur in Washington, Mehta, heeft Woensdag een boodschap van zijn regering aan het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken overhandigd, waarin „bezorgdheid over de jongste ontwikkelingen in Korea wordt uitgedrukt". Mehta verklaarde tegenover verslag gevers, dat de regering van India zich zeer bezorgd maakt over de mogelijkheid van ontsnapping op grote schaal van Ko reaanse krijgsgevangenen, en over de vei ligheid van de Indische bewakingstroepen. Zijn regering zou gaarne zien, dat de Ver enigde Staten Syngman Rhee mededelen, dat zij sterk gekant zijn tegen elke actie kuren de Indische troepen. (Van een verslaggever) „Voor de volken van Europa is nu het uur van de keuze aangebroken en ik ben ervan overtuigd, dat zij in grote meerder heid ja zullen zeggen tegen de Europese gedachte", aldus Paul-Henri Spaak aan de vooravond van het tweede Haagse Europa-congres, dat vandaag onder zijn presidium in de Ridderzaal geopend wordt. Op een persconferentie, die werd bijge woond door 160 Nederlandse en buiten landse journalisten, verklaarde Spaak gisteravond dat het congres een krachtig appèl zal doen op de publieke opinie om de opbouw der Europese eenwording, waarmee in Mei 1948 door het eerste Haag se congres begonnen werd, met hernieuwde energie voort te zetten. Sedert die vorige Europese bijeenkomst waren er aanzien lijke vorderingen gemaakt met de inte gratie van ons werelddeel, waaruit de Raad van Europa, de Kolen- en Staalge meenschap en het ontwerp-statuut voor een Europese grondwet resulteerden, maar nadat op 10 Maart van dit jaar het statuut gereedgekomen was, waren de zaken niet meer zo goed gegaan. En in deze crisis van de Europese gedachte was eigenlijk pas in September weer een ommekeer ten goede gekomen door de verheugende uitslag der Westduitse verkiezingen. Het verloop van de nu bijna afgelopen conferentie der „plaatsvervangers" te Rome bewees echter wel dat het zelfs in het „Klein Europa" nog niet alles botertje tot de boom was. Spaak noemde het dan ook „een stap terug", dat in Rome het grondwets-ontwerp der Euro pese parlementariërs weer geheel op losse schroeven gesteld is, maar hij was er te vens van overtuigd, dat de Europese Be weging „dit kind van de vergadering ad hoe niet zonder protest zou laten wurgen. Hij voorzag dan ook een periode van felle worsteling tussen de Euorpese parlemen tariërs die het ontwérp creëerden en de diplomaten die er zich nu meester van gemaakt hebben „en deze strijd moet door de parlementariërs, als zijnde de werkelijke vertegenwoordigers van de Europese volken, gewonnen worden", zo riep Spaak hartstochtelijk uit. Het Nederlandse standpunt, dat politieke integratie niet mogelijk is zonder econo mische eenwording, onderschreef de pre sident van het congres volkomen, terwijl hij ook de houding der Italianen, die hun medewerking aan de eenwording af hankelijk stellen van de steun die zij krijgt inzake de kwestie-Triëst begrijpe lijk vond. Want „indien wij een Europese gemeenschap willen verwezenlijken, kun nen wij niet langer het standpunt huldi gen dat kwesties die een onzer volken be treffen, de anderen onverschillig laten". Tenslotte bepleitte Spaak in een vurig pleidooi de noodzaak van snelle algemene en rechtstreekse verkiezingen voor een Europees parlement en van de instelling van een met werkelijke macht omkleed supra-na'tionaal uitvoerend orgaan. Hij eindigde met de mededeling dat hij van daag een hoopgevende boodschap van Winston Churchill aan het congres zal voorlezen en deed nogmaals een beroep op het publiek om juist nu, aan de vooravond van de beslissing omtrent ons werelddeel, vertrouwen te blijven koesteren in het komende vrije en verenigde Europa. Erasmus en Europa Spaak was, tezamen met een vijftal andere kopstukken uit de Europese Be weging, namelijk prof. dr. Eugen Kogon, president der Europa Union, Jean Dra- pier, algemeen gedelegeerde van het con gres, de Belgische senator De la Vallée Poussin, de Italiaan Alfiero Spinelli en' de Franse S.F.I.O.-voorman Henri Frenay, reeds gistermorgen per Sabena-hefschroef- vliegtuig naar Rotterdam gekomen, waar het gezelschap op de feestelijk met Europa- vlaggen versierde „heliport" verwelkomd werd door de voorzitter van de Neder landse Raad der Europese Beweging prof. Per helicopter van de „Sabena" is Woens dag op het Heliport te Rotterdam aangeko men Paul Henri Spaak, president van het tweede congres van de Europese Beweging, dat in Den Haag is geopend. De ijveraar voor de eenheid van Europa toont zijn paspoort. LONDEN (Reuter) Volgens een in lichting van hoge diplomatieke zijde denkt Winston Churchill, de Britse premier, er over rechtstreeks in contact te treden met de Sovjet-Russische minister-president, Malenkov, zo zijn plan voor een bijeen komst van wereldleiders op het hoogste plan geen doorgang zou vinden. De vraag is namelijk, of Amerika zich met een voorstel tot een bijeenkomst der grote leiders kan verenigen. Als een bijeenkomst der leiders nu niet door zou gaan, zou Churchill eventueel zelf naar Moskou willen vliegen om de moge lijkheid van een bijeenkomst der Grote Vier te onderzoeken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S D r. A. M. M e e r 1 o o Luisteren is voor velen: wachten tot de ander klaar is met zijn con versatie. Gistermiddag is Prins Bernhard van zijn Afrikaanse reis op paleis Soestdijk terug gekeerd. Na een voorspoedige reis uit Rome was de Prins een half uur eerder dan werd verwacht op het vliegveld Soes- terberg geland. De Koningin was naar het vliegveld gekomen om haar echtgenoot te verwelkomen. mra. L. G. A. Schlichting. Nadat zich tal van andere congressisten, onder wie de president van de Franse Raad der Euro pese Beweging René Courtin en de Saar- landse justitie-minister dr. Heinz Braun, bij hen gevoegd hadden werd in auto's en bussen een „wederopbouwtocht" door de Maasstad gemaakt, tijdens welke tour de Belgische staatsman vooral veel belang stelling aan de dag legde voor de mo derne flatwoningbouw zoals de „glazen huisjes" rond Vredenoord en De Slinge. Om elf uur werden congressisten en jour nalisten door burgemeester Van Walsum in de fraaie burgerzaal van het stadhuis ontvangen, waarna men, voorafgegaan door de politie-harmonie en padvinders met B.E.F.-vlaggen in optocht naar het Erasmus-standbeeld aan de Coolsingel toog. Hier legde Spaak, omzwermd door hon derden geestdriftige Rotterdammers, een krans en hield hij een toespraak waarin hij Erasmus' passie voor de onverganke lijke universele mensenwaarden en zijn rotsvaste vertrouwen in de toekomst dei- mensheid ten voorbeeld stelde aan de hui dige generatie, en in het bizonder aan de jeugd van Europa. En diezelfde Erasmus kwam even later in paviljoen Bellevue op nieuw ten tapijte, toen mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Stichting Ha- venbelangen, die oude wijsgeer behendig- lijk voor het Rotterdamse propaganda- karretje spande in een geestig betoog, dat Spaak met een even tintelend wederwoord pareerde. Het bezoek aan Rotterdam werd besloten met een lunch in Bellevue en een- rondvaart door de haven, waarna het ge zelschap naar Delft vertrok waar Spaak öp het marktplein een krans legde bij het standbeeld van Grotius en kennis maakte met de bestuurderen van deze Europese stad. En ook hier waren vele honderden in en om het stadhuis samengestroomd om de voorvechters van de Europese gedachte te huldigen en toe te juichen een verheu gend symbool voor Spaaks eigen stelling, dat die gedachte steeds meer weerklank vindt in de harten van de massa! Het vaak wilde spel van de jeugd in de IJmuidense Heerenduinen achter het zwembad van die naam heeft in de vroege middag van gisteren een tragisch ongeval opgeleverd: de dertienjarige Rudolf Kra mer van de Yelserduinweg is door een vijf tienjarige jongen, blijkbaar in het vuur van zijn „spel" op het trottoir in de bocht van de Heerenduinweg met een dolkmes neergestoken en moest in zeer zorgwek kende toestand naar het Anthonius-zieken- huis worden overgebracht. Het mes had hem tussen de ribben in de hartstreek ge raakt. Tegen drie uur op deze Woensdagmid dag, als er strijk en zet hele horden schoolkinderen in het bos achter het open luchtzwembad stoeien en er vaak zo ruw gespeeld wordt, dat de omwonenden het ^iart vasthouden, bevonden zich grote groe pen kinderen in de uiteraard geliefde rim boe van het Heerenduin. De jongen, die Rudi later zou neersteken, had volgens andere kinderen al een poosje achter hem aangezeten en tenslotte was het spel zo wild geworden, dat hij hem luid schreeuwend achterna ging met de bedrei ging: „Geef je je over, ja of nee". Rudi die veel kleiner is moet toen geant woord hebben „Nooit!", waarop de ander antwoordde „Dan grijp ik je en ik steek je dood!". De kleinste van de twee vluchtte langs het sintelpad, dat naar-de Velserduinweg leidt maar vlak bij de uitgang haalde de jongen hem in, drukte hem tegen het tegenoverliggende trottoir en stak hem in de borst met het mes, dat hij reeds ge ruime tijd in de hand heeft gehad. Een ooggetuige, die aan het sintelpad woont, vertelde ons later, dat hij de twee jongens wel achter elkaar aan had zien draven, maar daar deze man niet snel ter been is, kon hij de dreigende vervolger, die een zwarte lap voor de mond had gebonden en wild met het mes, dat hij zelf had ge maakt van een beitel, zwaaide, niet grij pen. Bloedend uit mond en borst is het slacht offertje blijven liggen, tot de gymnastiek- onderwijzer van de Creutzbergschool, de heer C. F. Smit, die daar toevallig passeer de, hem vond. Hij dacht aanvankelijk, dat Rudi gevallen was, maar merkte al gauw, dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn. De dader was inmiddels in paniek naar het Heerenduin teruggerend. In de loop van de middag is hij door de politie thuis ge vonden en op het bureau verhoord. De jongen, die totaal overstuur was, is later heengezonden. Met behulp van twee inderhaast toege schoten politiemensen is het slachtoffertje per brancard naar het ziekenhuis overge bracht; de ziekenauto was op dat moment juist bezet. De toestand van het kind, dat direct ge opereerd is en op wie enige bloedtrans fusies zijn toegepast, werd in de loop van de middag béter, zodat het directe levens gevaar gisteravond als geweken kon wor den beschouwd. Hedenochtend echter was zijn toestand weer aanzienlijk verslech terd. Het tweede Europese congres van Den Haag werd hedenochtend in de Ridderzaal onder voorzitterschap van de voormalige Belgische premier Paul-Henri Spaak ge opend. Koningin Juliana en Prins Bernhard woonden de openingsplechtigheid bij. Zij werden verwelkomd door Spaak, die ver wees naar de redevoeringen, door de Ko ningin in Amerika en elders gehouden, en waaruit, naar hij zeide, bleek welk een bemoedigende belangstelling de Koningin voor de Europese gemeenschap heeft. Daarna las de voorzitter een brief voor, die hij ontvangen had van Sir Winston Churchill en waarin deze zijn spijt uit drukte over het feit, dat hij door zijn druk ke werkzaamheden niet op het congres aanwezig kon zijn. Churchill legde op nieuw nadruk op de steun, die de Britse regering geeft aan de pogingen der zes landen ter versterking van de Europese eenheid. Vervolgens sprak minister L. J. M. Beel namens de Nederlandse regering. Spreker richtte namens de Nederlandse regering een hartelijjr welkom tot de deelnemers aan het congres. Ik kan verklaren, aldus spreker, dat de Nederlandse regering aan dit congres een grote betekenis hecht. In de eerste plaats omdat de totstandkoming ener Europese gemeenschap wel een van de ac- tueelste, dringendste, maar ook gecompli ceerdste vraagstukken is, waarvoor de daarbij betrokken Europese regeringen zich thans geplaatst zien. Maar in de twee de plaats zien wij de betekenis van dit congres evenzeer in de aanwezigheid van zovele eminente Europeanen, die onge twijfeld beschouwd kunnen worden als de élite en de voorhoede der Europese publie ke opinie. In dit congres zien wij opnieuw een ma nifestatie van een merkwaardige en be moedigende ontwikkeling, die kenmerkend is voor het politieke leven in het na-oor- De stralen van de ondergaande zon verlichten op hei platform van London Airport de acht vliegtuigen, die zullen deelnemen aan de Christchurch-r ace. Links ziet men de vijf Canberra's, die aan de snelheidsrace zullen deelnemen. Daarnaast drie deelne mers aan de handicaprace: de viermotorige Handley Page Hastings van de Koninklijke Luchtmacht van Nieuw Zeeland, de KLM Liftmaster en de BE A Vickers Viscount (voorgrond). logse Europa. Immers nog betrekkelijk kort geleden was de internationale politiek een terrein, waarvoor de publieke opinie nauwelijks enige belangstelling toonde en voor welks problemen zij weinig of geen begrip had. Doch twee verwoestende oor logen hebben het bestaan der Europese volkeren tot in zijn diepste grondslagen geschokt en hebben met geweld hen het besef bijgebracht dat de problemen der internationale samenleving ieder volk, ja ieder burger, direct en persoonlijk raken. Het is de grote verdienste uwer organi satie, aldus spreker, dat zij deze publieke opinie heeft georganiseerd en dat zij de daarin levende krachten tot een gemeen schappelijke scheppende en opbouwende arbeid heeft weten te brengen. Het moet immers ondenkbaar geacht worden, dat de diep ingrijpende wijzigingen in de Euro pese politieke en economische structuur, welke thans voorbereid worden, zouden kunnen worden verwezenlijkt indien de regeringen zich hierbij niet gesteund en gestuwd zouden weten door de brede lagen der Europese publieke opinie. Vervolgens hield de burgemeester van 's Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking een toespraak. Hierin zei hij o.m. het volgende: Voor Den Haag, de stad waar in 1948 in aanwezigheid van de ere-voorzitter Chur chill het eerste Europa-congres werd ge houden, de stad waar de Europese bewe ging reeds direct zo'n krachtige aanloop nam en waar in 1952 het Europees jeugd- congres bijeenkwam, is het een reden tot bijzondere voldoening, dat hier thans ook het tweede Europa-congres gehouden wordt. Daarna sprak prof. L. G. A. Schlichting namens de Nederlandse raad van de Euro pese beweging. Prof. Schlichting begroette het congres achtereenvolgens in het Neder lands, Duits, Engels, Italiaans en Frans, waarbij hij zich telkens tot de leidende persoonlijkheden in de delegaties uit de betreffende landen richtte. Schuman spreekt De eerste politieke rede van het congres werd uitgesproken door de gewezen Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, die met daverend applaus werd begroet. Hij verzekerde het congres, dat Frankrijk zijn voormalige rol in het werk voor de Europese eenwording niet zou verloochenen maar zou blijven meewerken aan de verdere ontwikkeling daarvan. Hij bracht hulde aan de „hardnekkige voor loper van de Europese organisatie", graaf Coudenhove Kalergi, die ook in de zaal aanwezig was, en schetste daarna de ge beurtenissen van de laatste vijf jaar op het gebied der integratie van Europa. Hij sprak met dankbaarheid over het feit, dat er een levende en zich roerende Europese geest is geboren, maar verheelde zich niet, welke grote moeilijkheden zich hebben voorgedaan en nog voordeden wanneer het er om ging, de abstracte ideeën om te zet ten in concrete organisaties, waarin elk af zonderlijk land altijd in de minderheid is. Von Brentano Na Robert Schuman kwam de Duitse gedelegeerde, dr. Heinrieh von Brentano, aan het woord. De voornaamste proble men die de Europese eenwording nog op haar weg vindt, verdeelde hij in de kwes ties tussen de staten onderling en de ver houding tot Rusland. Tot de eerste be horen de Frans-Duitse betrekkingen. Von Brentano stelde voorop dat een Europese politieke autoriteit noodzakelijk is, om dat probleem op to lossen. Hij stelde de vraag of de inwoners en de politici van Frankrijk en Duitsland nu de tegenstellingen zullen vergeten die in het verleden zo vaak tot bloedige strijd aanleiding hebben gegeven en of zij elkaar thans de hand willen rei ken. Hij drong er op aan realistisch te zijn. Wanneer men het Frans-Duitse pro bleem ziet in het grotere Europese geheel, dan hebben de jongste West-Duitse ver kiezingsuitslagen een zeer grote beteke nis. Von Brentano ziet in deze uitslag het antwoord van het Duitse volk op het ini tiatief van de grote voorganger van de Europese gemeenschap, Robert Schuman. Hij was Spaak zeer dankbaar voor de er kenning daarvan. Von Brentano geloofde dat het Duitse volk niet meer nationalis tisch en militaristisch denkt en dat het niet meer naar een Duitse hegemonie streeft. Het zou een miskenning zijn van de doelen der Europese gemeenschap wan neer men zou denken, dat wij streven naar een soort Europese superstaat. Wij hebben slechts nodig dat de politieke ge meenschap die de eerder aangehaalde pro blemen kan oplossen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toe stand 60 C -Cf; Sz |5 00 p - H dj d> 2 iè 5 E- r- 25 Helsinki zwaar bew. NNW 7 —3 0 Oslo licht bew. ONO 1 2 0 Stockholm zwaar bew. NNW 2 3 0,2 Kopenhagen onbewolkt N 2 7 0 Londen geheel bew. NNW 1 9 0 Amsterdam onbewolkt windstil 5 0,1 Brussel zwaar bew. windstil 9 0 Parijs zwaar bew. NNW 1 7 0 bordeaux mist N 3 6 0 Nice zwaar bew. NW 3 13 1 Warschau zwaar bew. WNW 2 4 Berlijn regen NW 2 7 0 Frankfort nevel WNW 2 7 0 München nevel NW 3 7 1 Zürich mist 'windstil 0 Wenen Rome onbewolkt NO 4 11 28 Neerslag laatste 24 uur. KANS OP NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht en ochtend plaatselijk mist en kans op lichte nachtvorst. Morgen later op de dag over het algemeen vrij zonnig en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 9 October Zon op 6.54 uur, onder 18.00 uur. Maan op 8.42 uur. onder 17.53 uur. Iloog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 October Hoog water: 3.50 en 16.05 uur. Laag water: 11.51 en uur. Vrijdag 9«October Hoog water: 4.19 en 16.35 uur. Laag water: 0.07 en 12.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1