Scherpe bocht op Zeeweg moet verbeterd worden Herhaling van October 1933 Agenda voor Haarlem Zijn vader, Martin Toonder, maakte hem beroemd over de hele wereld Zie Boven: Museum Princessehof gerestaureerd Panda is „een bizonder kind De woordenwisseling Haren - Groningen DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 7 LEZERS SCHRIJVEN: Kerkelijk Nieuws WINTERJASSEN Openluchttheater van bouwvallen in Nijmegen Struisveren voor de Koningin Raadsleden van Geldrop in overtreding Uitwisseling van taalkundigen met België Repliek op verwijten van burgemeester J. Tuin Onderzoek inzake moord op journalist heropend Bromfietser reed onder drankinvloed Amsterdamse vleesrijders in staking gegaan Een halve eeuw „Trein 8.28 Naar aanleiding: van het tragisch ongeval waarbij vorige week drie jongelieden met een Peugeot op de Zeeweg met hoge snelheid over de kop sloegen, waarbij één vin hen het leven lié%, hebben twee lezers van ons blad het hunne over de situatie ter plaatse gezegd. De heer A. F. van Marken schrijft onder meer: De Zeeweg is een weg uitsluitend voor snelverkeer met twee rijbanen, gescheiden door een brede, ge deeltelijk beplante strook. Het wegdek is in goede staat. Al deze factoren maken, dat er op de Zeeweg snel gereden kan worden. Er is echter één factor, aan wei nigen bekend, die de Zeeweg levensgevaar lijk maakt. En dat is die ene bocht waar de drie jongens verongelukt zijn. Zij is in verhouding tot de andere bochten bijzon- d.er scherp en wordt bovendien gecamou fleerd, door rechts van de weg staande struiken. De heer Van Marken pleit voor bebakening of voor min of meer recht trekken van de bocht. De heer W. Dorst zegt eveneens dat het struikgewas een benaderende indruk van het verloop van de bocht onmogelijk maakt. Voorts wijst hij er op, dat de berm links van de bocht sterk uitgereden is en 5 a 10 centimeter lager ligt dan de betonnen kantopsluiting. Dit is geschied omdat meer automobilisten zich in deze bocht vergist hebben. Raakt men nu van de weg, dan is het zeer moeilijk er weer op te komen. Aangezien er, naar hij zegt, meer ernstige ongelukken zijn voorgekomen, pleit hij voor het weghakken van het struikgewas, het doen plaatsen van een duidelijk, ook bij avond, waai'schuwingsbord, en het aan vullen of aanstraten van de mulle berm. Géén snelweg De corpschef van de Bloemen daalse politie, de heer Voerman, verklaarde ons desgevraagd, dat de Zeeweg zeker gden snelweg, maar duidelijk een toerweg is. Het blauwe bord met de witte auto ont breekt en er mogen bijvoorbeeld ook be spannen wagens op de weg rijden. Omdat het een toerweg is, heeft de weg een na tuurlijk tracé. Het is daarom raadzaam bij het bepalen van eigen snelheid met dit alles rekening te houden. De heer Voerman wees er overigens op, dat men het ongeluk van de drie jongelui maar beter niet als maatstaf kan nemen voor de beoordeling van de situatie. Ter staving van zijn mening, dat deze bocht niet als gevaarlijk hoeft te worden be schouwd, vertelde hij, dat er in de Zuide lijke bocht in het afgelopen jaar slechts twee ongelukken zijn gebeurd,, dat van vorige week meegerekend. Het andere was van onbetekenende aard. Daarentegen zijn in de afgelopen twee jaar in de Noordelijke bocht zes ongelukken geschied, waax'bij vier van enige omvang. Daarenboven was er in enkele gevallen sprake van drank gebruik. Nochtans heeft de gemeentelijke overheid hierin reden gezien in de Noor delijke bocht een waarschuwingsbord te plaatsen. Het ongeluk van vorige week was het eerste dodelijke in deze beide bochten. Toch een bord De cijfers van de heer Voerman spreken inderdaad duidelijke taal. Aan de andere kant mag niet worden vergeten, dat het uit de bocht vliegen van automobielen niet altijd ter kennis van de politie hoeft te kernen. Het over het algemeen goed af lopen van zulke slippartijen komt hier ech ter goeddeels doordat de wagen opgevan gen wordt door mul zand en struikgewas. Op deze foto ziet men hoe de berm in de scherpe bocht van de Zeeweg door auto's, die uit de bocht zijn geraakt, is uitgere den. Dit heeft tot gevolg dat wagens die van de weg zijn ge raakt, slechts met de grootste moeite er weer op terug kunnen Inderdaad heeft een bekwame automobilist, die goed uit zijn ogen kijkt, in de Noorde lijke noch in de Zuidelijke bocht iets te vrezen. Edoch niet alle automobilisten be schikken over die bekwaamheid of een voortdurende concentratie. Het lijkt ons daarom alleszins wenselijk om de drie door de heer Dorst aangegeven verbeterin gen toe te passen. De cijfers ten spijt, zijn wij namelijk van mening, dat de Zuide lijke bocht gevaarlijker is dan de Noorde lijke. De geringe kosten van de genoemde verbeteringen zijn onzes inziens alleszins gerechtvaardigd, wanneer het erom gaat zo groot mogelijke veiligheid te verschaffen.. Ned. Herv. Kerk Bedankt te Elburg (toez.), D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Bedankt voor Lage Vuursche, J. G. Ab- bringh te Oosterwolde (Gld.). Benoemd tot vic. te Rotterdam-Delfshaven R. Cupperus, cand. te Doornspijk. Beroepbaarstelling De heer G. Griffioen, vic. te Erichem, stelt zich beroepbaar. Beroepen te Kamperveen S. Meyers, cand. te Utrecht. Geref. kerken Beroepen te Sydney (Australië) (Ref. Church) (2e pred.plaats), A. I. de Graaf, cand. te Zeist. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Elburg, A. Zwiep te Schie dam; te Arnhem, D. Biesma Jr. te Am sterdam-O. ADVERTENTIE Het eerste deel van onze nieuwe collectie is in huis. Prijzen ƒ78.-, 98.-. ƒ118.- enz. tot ƒ195.- Gen. Cronjcstr. 40-44, H.-N. - Tel. 15438 DONDERDAG 8 OCTOBER Stadsschouwburg: „Olleke-Bolleke", Rotter damse Comedie, 8 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond door het trio Johan Feitkamp, Dirk Alma en Sas Bunge, 8 uur. Brinkmann: Demonstratie klassieke lang speelplaten, spreker: Casper Höweler, 8 uur. City: „Er kan nog meer bij", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gesloten grenzen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het mysterie van het leven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", all leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Hartenvrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het testament van dr. Mabuse", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 9 OCTOBER Lange Veerstraat 16: „Dantes Goddelijke Comedie", door B. van der Meer; stichting Psycho-Synthese, 8 uur. Wükgebouw, Ge dempte Oude Gracht 104: Bazar, 2.305.30; 7.30—11 uur. City: „De Duivelspas", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwenpolitie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het geheim van drie Vrou- 13 jaar, 8.15 uur. Er zijn plannen in uitvoering om in Nijmegen aan de korenmarkt een open luchttheater te bouwen. Daarvoor zijn uit gekozen de bouwvallen van het in de oor log half vernielde Johannitertiuis der Mal- thezer ridders. Deze historische gebouwen zijn nu aangekocht door de antiquair Van Weel, die de ridderzaal in oude stijl wil verbouwen tot openluchttheater annex ontspanningsoord voor vreemdelingen. Negen Zuid-Afrikaanse journalisten, onder wie de hoofdredacteur van het Zuid-Afrikaanse Persagentschap en van de dagbladen „Die Transvaler" en „Die Bur ger", voorts de burgemeester van Johan nesburg, H. Miller, een hoofdambtenaar van het staatsinlichtingenkantoor, de direc teur-generaal van de radio-omroep en de voorzitter van de vereniging van Kamers van Koophandel zijn voor een bezoek van één week aan Nederland op Schiphol aan gekomen. Het gezelschap is de gast van de K.L.M. ter gelegenheid van de reis van de eerste Super Constellation op de Afrika- route. Het gezelschap zal Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Dordrecht en Culem- borg, de geboorteplaats van Jan van Rie- beeck, bezoeken. Burgemeester Miller had een in cellophaan verpakt bouquet struis veren bij zich, een geschenk voor Koningin Juliana van de heer Ivor Kirsten uit Jo hannesburg, wiens grootmoeder in Mon nikendam werd geboren. Zijn overgroot vader was een bekend architect, die dertig van zijn huizen aan arbeiders vermaakte onder voorwaarde, dat de daken altijd rood en blauw geschilderd zouden zijn. Het gerestaureerde museum „Prin cessehof" te Leeuwarden is in tegen woordigheid van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Friesland officieel heropend. De genodigden werden ontvan gen in de achttiende eeuwse tuinkamer van Maria-Louise van Hessen Kasseit, weduwe van de Friese stadhouder Johan Willem Friso, die nog steeds bekend is onder haar populaire naam van Marijke-moei. Haar portretten en die van haar gemaal en de overige Friese stadhouders sinds 1587, al len voorouders van onze Koningin, ma ken de Oranjesfeer in dit vertrek volko men. Ook de verdere aankleding van het vertrek spreekt van de glorietijd, die Leeuwarden als residentiestad der Nas sau's heeft beleefd. Het inwendige van het museum is bij de restauratie van de historische gevel geheel aangepast door verbetering van de opstel ling van allerlei soorten van Europeese keramiek en andere kunstnijverheidsvoor- werpen. Mr. dr. F. J. Duparc, sprekende namens de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wenste het gemeentebe stuur geluX met de heropening van dit museum. Justitie presenteert de rekening voor te laat cafébezoek Vijf leden van de gemeenteraad van Geldrop, een gemeente-ambtenaar en twee burgers uit hetzelfde dorp hebben terecht gestaan voor de kantonrechter te Eind hoven. Zij waren in de nacht van 1 op 2 September in gezelschap van nog zeven andere inwoners van Geldrop geverbali seerd, omdat zij zich na sluitingstijd in een café bevonden. Zij gingen een schikking aan, doch toen daarna bleek, dat de raads leden 25 gulden, de ambtenaar 20 gulden en de burgers 10 gulden moesten betalen, weigerden zij te betalen. Daarom versche nen zij voor de kantonrechter en gaven grif toe na sluitingsuur nog in het café te zijn geweest. Maar zij hadden na twaalf uur geen druppel meer gebruikt. De beta ling der consumpties was niet erg vlot ge gaan, want de kastelein lag ziek in bed en zijn ega miste de routine en vaardigheid in het berekenen van de kosten der verte ringen. Nu ging het volgens de verdachten niet op, dat de justitie de rekening nog eens flink ging verhogen. De ambtenaar van het O.M. dacht er anders over. Hij was van oordeel, dat raadsleden, die zelf de gemeentelijke ver ordeningen hadden goedgekeurd de eersten moeten zijn om deze verordeningen na te leven. Hij eiste handhaving van de vast gestelde boetes. Op het motief van een der verdachten, dat de bijeenkomst in het café voortvloeide uit zijn functie van raads lid, merkte de kantonrechter op, dat de heren toch niet als raadsleden in het café vertoefden. „Maar wij worden toch wel als raadsleden beboet" repliceerden de ver dachten. De zaak kwam niet tot een einde. De kantonrechter schortte zijn vonnis op tot dat hij ook de vrouw van de kastelein als getuige zal hebben gehoord. De gemengde technische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgische culturele accoord heeft het initiatief ge nomen tot een uitwisseling van juristen en taalkundigen tussen de Raad van State in Nederland en België en tussen het Neder landse en het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze uitwisselingen zijn op 1 October ingegaan. Een Belgische ambtenares van de ver taaldienst van het ministerie van Buiten landse Zaken is twee maanden gedéta- cheerd bij het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. Voort zullen twee ambtenaren van de Raad van State te Brussel een maand werkzaam zijn bij de Nederlandse Raad van State. Het doel van deze uitwisseling is een grotere taalzuiverheid in de administra tieve en rechtsterminologie te bereiken en zo mogelijk te komen tot samenwerking bij het vertalen van teksten van internatio nale verdragen. Wie het geluk heeft een zee man tot vader te hebben, her innert zich uit zijn jeugd zeker nog die spannende uren aan vaders knieën, wanneer de verhalen over verre landen en vreemde avonturen los kwa men. Zonder twijfel hebben zulke vertellingen de beide zeemanszoons Marten en Jan Gerhard Toonder geïnspi reerd, toen zij de pen opna men en zich ontwikkelden tot twee van Nederlands bekend ste vertellers. Jan Gerhard en zijn vrouw Margje (de man inspireerde hier de vrouw) zeggen het met romans, Mar ten zegt het met strips. Zijn vrouw Phiny Dick, zegt het ook met kinderboeken (Mie- zelientje). Marten dankt aan zijn va der niet alleen de kunst van het vertellen, maar ook het instinct van zakendoen. Voor de opbouw en de instandhou ding van een zo groot geheel als Marten Toonder's studio's thans zijn, is het namelijk ze ker niet alleen genoeg, dat men leuk kan tekenen en ver tellen, maar men dient tevens zakelijk genoeg te zijn om zijn producten naar alle landen te verkopen. Marten Toonder temidden van zijn geesteskinderen. Het beroemde wasbeertje. Juist dat univei'sele verko pen van teksten en tekenin gen was het trouwens, wat de jonge Toonder het sterkste trok, wanneer hij zijn vader uit Zuid-Afrika of Australië weer thuis zag komen, want onverschillig of deze vader uit het zwarte of het vijfde we relddeel terugkeerde, steeds had de goede man voor Mar ten (geboren 2 Mei 1912) en kele van de rijk geïllustreer de plaaljeskranten van de Zondagsbladen bij zich, die omstreeks die tijd in de An gel-Saksische landen populair werden. En het eerste wat' Marten, toen hij de leeskunst machtig werd, aan die bladen opviel was, dat zowel de Afrikaanse als de Australische op de laat ste bladzijde onderaan steeds onveranderd het regeltje had den „King Features Incorpo rated" en verder dat deze plaatjes uit het land der kan- geroes en uit het land der springbokken precies dezelfde plaatjes waren. Zo werd in het ontvankelijk zakelijk gemoed van de jonge Marten, die geheimzinnige „King Features Incorporated", de man, die het klaarspeelde om zijn zélfde getekende ver haaltjes te verkopen aan Zuid-Afrikanen, Australiërs, Amerikanen en Europeanen, de held zijner jeugdige dro men. Zo'n internationale koop- man-in-plaatjes wilde hij ook worden! Toen Marten 26 jaar was. begon hij een tekenstripzaak voor zichzelf en zijn eerste creatie was Tom Poes. Zijn grootste trots is nu nog dat Tom Poes bekeken en gelezen wordt van Zweden tot Zuid- Amerika, van Noord tot Zuid, van Oost tot West. En na de oorlog voegde Marten Toon der er vele andere figuren en ook Panda aan toe. Panda is op het ogenblik in het buitenland de meest gele zen, de meest bekeken Toon der-creatie. Elke avond ploft hy in 10 a, 12 millioen brieven bussen en wij kunnen dus rus tig aannemen, dat hij dagelyks dus 50 a 60 millioen lezers trekt. Panda is ook volgens de vader zelf „een bijzonder kind", net als Dik Trom, want Panda heeft een veel mooiere zwart-wit verdeling dan bij voorbeeld Tom Poes, die met zijn simpele wit maar een moeilijke opgave is. Panda is veel decoratiever met zijn zwart-wit partijen, zijn zwarte pluimoren, zijn witte kop, en zijn zwarte benen. En nog het mooist van al: die ideale zwart-wit figuur is geen pure fantasie, maar be staat in de werkelijke beesten wereld ook nog. Panda is na melijk geïnspireerd op het beroemde Chinese beertje, dat destijds in de Londense die rentuin zo algemeen de aan- Joris, de onoprechte. dacht trok, toen hij ernstig ziek was. Héél Engeland leefde mee en de medische bulletins be treffende Panda verschenen wekenlang op de voorpagina's van alle Engelse bladen. Toon der werd daardoor geïnspi reerd. Sinds 1945 krijgen elke dag bijvoorbeeld de vier millioen lezex-s van de London Eve ning News hun Panda gepre senteerd, even goed als de le zers van ons blad. Panda is een bekende figuur in alle we relddelen en alle grote landen. Ook is Panda reeds onder het IJzeren Gordijn doox-ge- kropen en verheugt hij de kinderen in Tsjechoslowakije evenzeer als de Nederlandse, Engelse en Amexïkaanse. Ook studenten of professo ren houden zich levendig be zig met de verdere lotgevallen van dit intelligente beertje en trachten hem en zijn broertje Tom Poes zelfs wel eens in een bepaalde richting te drij ven. Dank zij de goede zorgen van vader Marlen houdt Panda zich echter aan zijn eigen ka rakter, dat veel eenvoudiger en simpeler is dan dat van Tom Poes, maar dat hem, dank zij zijn goede karakter en zijn enorme „incasserings vermogen" de vreemdste avon turen doet doorstaan en dat hem in het buitenland méér kijkers en lezers bezorgt dan welk ander Nederlands gete kend figuurtje ook. Misschien herinnert u zich die heldere October- avond in 1933, toen hoog aan de hemel de ene vallende ster na de an dere verscheen. Het was een bijzonder boeiend schouwspel dat zich misschien Vrijdagavond 9 October zal herhalen. Ditmaal verwachten de astronomen deze ster renregen tussen elf uur en half twaalf 's avonds maar aangezien er on zekere factoren in het spel zijn kan men beter reeds voor die tijd op lettend zijn. De vallende sterren waarom het hier gaat zijn de z.g. Draconiden, waarvan dus de radiant in het sterrenbeeld de Draak (Draco) ligt. De Draak is dat sterren beeld waarvan één arm zich slingert tussen Grote en kleine Beer en waarvan de rest een aantal sterren Westelijk van de Poolster omvat. De meteoren flitsen in alle richtingen langs de hemel, maar hun banen hebben, achterwaarts verlengd, hetzelfde punt van uitgang. Dat ont springing spunt (in de Draak) heet de radiant. Meteorieten zijn afval stoffen van kometen; zij vormen een lange sliert achter de komeet waar zij bij horen. Hier is dat een in 1900 ontdekte komeet, die in zes en een half jaar om de zon loopt (en dus ook eens in de 6'/i jaar in de buurt van de aarde komt). Nu is op 9 Octo ber de komeet zelf ons al lang voorbij maar de kans bestaat dat de aar de die sliert meteorie ten nog ontmoet. Dat is ook gebeurd in 1933 en in 1946 opnieuw twee maal 6 jaar later dus. In '46 zijn ze hier niet te zien geweest (het was toen bewolkt) maar ra dartoestellen hebben aap getoond dat er dui zenden zijn gepasseerd. De komeet zelf is al ongeveer een half jaar geleden het punt gepas seerd waar de aarde zich op 9 October be vindt; de kans bestaat echter dat wij haar ge volg nog aantreffen. En als de voortekenen niet bedriegen of, om een minder aan -de sterren wichelarij herinnerende term te gebruiken: als er geen storende invloe den van andere plane ten roet in het eten van de berekening hebben gegooid dan zullen wij Vrijdagavond een Schouwspel beleven dat dat van October 1933 wellicht zal evenaren. Zoals gezegd: men ver wacht dat de aarde het dichtst bevolkte deel van de zwerm passeert tussen elf uur en half twaalf 's avonds. Om die tijd zal men dus als alles meeloopt een ware sterrenregen kunnen zien. En daarmee moeten we het, wat de Draco niden betreft, dan weer doen tot 9 October 1959. G. v. W. Nadat de burgemeester van Groningen, de heer J. Tuin, zich in een openbare raadsvergadering de vorige week Maandag beklaagd had over de houding van de .ge meente Haren inzake het conflict tussen het circus Althoff enerzijds en de gemeente Groningen anderzijds, heeft de burgemees ter van Haren, mr. F. W. van Ketwich Verschuur, zijn ambtgenoot te Groningen van repliek gediend. Burgemeester Tuin had onder meer Haren beticht van het pa rasiteren op een grote nabuur-gemeente door het circus Althoff juist op de ge meentegrens van Groningen op Harens ge bied standplaats te verlenen. Mr. van Ket wich Verschuur kantte zich tegen een pu blicatie in een Gronings dagblad, waarin werd medegedeelddat de gemeente Haren het circus Althoff naar Haren had gelokt in de hoop op extra gewin door de Licht- week in de stad Groningen. „Want nog vóór het bekend was", aldus spreker, „dat in Groningen een Lïchtweek zou worden gehouden, was de komst van het circus naar Haren al vastgelegd. Haren heeft aan vermakelijkheidsbelasting f 20.000 aan het circus verdiend" „Het doet mij leed", aldus spreker, „dat burgemeester Tuin in de openbare raads vergadering kwalificaties van een buur gemeente in de mond nam, welke, zo een raadslid deze hier jegens een mede-raads lid bezigde, hem zeer wel zouden kunnen komen te staan op een ernstige reprimande van de voorzitter". Over het de gemeente Haren verweten gebrek aan overleg zei bui-gemeester Van Ketwich Verschuur, dat geen enkele over weging, ook niet de fatsoensnormen, Ha ren genoopt had, het circus dat slechts in het najaar naar het Noorden zou komen, af te zeggen, omdat in die tijd een ander circus in Groningen zijn tenten zou opslaan. Op de dag, waarop men in Haren precies wist, wanneer het circus zou komen, heeft de cox-pschef van de Harense politie de com missaris van politie te Groningen opgebeld en hem daarmee in kennis gesteld. „Als de burgemeester van Groningen stelt", aldus de burgemeester van Haren, „dat er geen overleg is geweest, dan stel ik, dat van de zijde van Haren wel degelijk de inlichtingen zijn gegeven, welke de stad nodig had. Wat de plaats van het circus betreft, waax-op van de zijde van Gronin gen zo ernstig critiek is geoefend, kan worden gezegd, dat op ditzelfde terrein al minstens twaalf circussen en dergelijke vermakelijkheden hebben gestaan". Met betrekking tot het kameel-incident bij de studenten, zei burgemeester Van Ketwich Verschuur, dat de heer Tuin zich bezorgd had gemaakt over de stijl, waarin de studenten een serenade wensten te brengen alsof overigens, aldus spreker, het niet een voorrecht van de academie burger is om van het conventionele af te wijken en er de draak mee te steken. „Doch ik meen", zo zeide mr. Van Ketwich Verschuur, „dat wij ons in onze gemeente lijke positie in de eerste plaats hebben te bekommeren over de stijl en de waardig heid van de uitingen van de gemeente CAIRO (AFP). Het gerechtelijk on- dex-zoek inzake de moord op de Nederland se journalist G. Kamphuisen, in Januari 1951 te Cairo gepleegd, is heropend. Het was indertijd gesloten wegens gebrek aan aanwijzingen tegen de daders. Men heeft thans aanwijzingen tegen vier Egyptena- ren, van wie er twee voor een andere zaak reeds tot de strop zijn veroordeeld. Kamphuisen was correspondent van „Het Vrije Volk". Vier dagen gevangenisstraf De Rotterdamse rechtbank heeft een bromfietser, die onder invloed van sterke drank had gereden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier dagen. Deze zaak was door de politierechter naar de meer voudige kamer der rechtbank verwezen. In de motivering van dit vonnis zegt de rechtbank dat de wetgever duidelijk ïxeeft gewild de onder drankinvloed rijdende be stuurders van voertuigen als regel te tref fen met gevangenisstraf. De rechtbank concludeerde, dat dit eveneens moet gel den voor de bestuurders van bromfietsen. Ten eerste omdat bij vele van deze ver voermiddelen het zwaartepunt hoog ligt, hetgeen aan de manoeuvreerbaax-heid niet ten goede komt, in de tweede plaats omdat de rem-capaciteit naar verhouding gering is en tenslotte omdat de berijder van een rijwiel met hulpmotor, indien hij met in geschakelde motor blijft rijden, zijn snel heid in het algemeen niet geheel naar be lieven kan variëren. De rechtbank was daarom van mening, dat van de berijder van een bromfiets ge- eist mag worden, dat hij lichamelijk en geestelijk volledig in staat is aan het ver keer langs de weg op in alle opzichten ver antwoorde wijze deel te nemen. Op het abattoir te Amsterdam is gis teren onder de vleesrijders een wilde staking uitgebroken, waardeer het vlees- vervoer naar de slagers is gestagneerd. Alle vleesrijders, dertig man, die in dienst zijn bij een combinatie van vijf transport firma's, zijn hierbij betrokken. Het publiek zal er echter nog niets van merken, want de slagers, die doorgaans voor een paar dagen tegelijk hun vlees bij de grossiers bestellen, zijn gisteren bevoorraad. Boven dien reed van elk der vijf transportfirma's vanmorgen een wagen, die gechauffeerd werd door een der chefs of een van de leden van het hogere personeel. Het aller noodzakelijkste kon daarmede worden ver voerd. De aanleiding tot het conflict is de om standigheid dat voor een onlangs legaal ontslagen georganiseerde vleesrijder een niet georganiseerde in dienst is geno men. Deze zou hedenochtend zijn werk be ginnen. Met het neerleggen van hun werk bedoelen de vleesrijders te demonstreren dat zij met deze vervanging geen genoegen nemen. De betrokkenen zijn allen aangesloten bij de Algemene Bedrijfsbond van Arbei ders in de Voèdings- en Genotmiddelen- bedrijven (N.V.V.). Van de zijde van deze bond wordt de actie voorshands een wilde staking genoemd. Op 10 October zal de vereniging tot uitzending en verpleging van zwakke en prae-tuberculeuse kinderen „Trein 8.28 H.IJ.S.M." haar gouden jubileum vieren. Zij kwam tot stand doordat enkele reizi gers van de trein 8.28 der Hollandsch IJze ren Spoorwegmaatschappij van Amster dam naar Rotterdam besloten, een dubbel tje per week te bestemmen voor de uitzen ding van zwakke kinderen. Vóór de oorlog had de vereniging een ge zonde financiële basis voor een behoorlijke exploitatie van de zes gestichte tehuizen. In 1945 waren echter enkele tehuizen ver nield en alle financiën verdwenen. Pas langzaam kon de vereniging weer worden opgebouwd, dank zij particuliere giften en subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente. Thans worden drie huizen ge ëxploiteerd, namelijk één te Petten en twee in Soest.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5