De Glip drie dagen verstoken van openbaar vervoer Kort en bondig J Een bril? FE DERMANN* NATUURLIJK* Merkwaardige gang van zaken Nieuwe verbinding van N.Z.H. door plotselinge beslissing in de war Heemstede LAATSTE NIEUWS Haagse conferentie van ministers uitgesteld Vuilnisauto's rijden niet in Amsterdam Arbeider viel van dak van Hoofdpostkantoor Nu twee weken geëist tegen Haarlemse bakker Amsterdamse Beurs 701fu DONDERDAG 8 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Een muzikaal blijspel zonder fantasie K.A.B. opent adviesbureau Klachten Zware straf geëist tegen vertegenwoordiger Chauffeurs zijn in staking gegaan Eerste bonte kraaien trokken over Ongeluk bij het hijsen „Ons kleuterhoekje" hield ouderavond Motorrijder botste tegen een vrachtwagen Kinderoptocht verstoord Apothekers-assistent aangehouden Scheepvaart De bewoners van de Heemsteedse staatsliedenbuurt, De Glip en Bcnnebroek-Oost zijn sinds gistermiddag van elk openbaar vervoer verstoken. Om drie uur kreeg de directie van de N.Z.H. via de haltechef op het Stationsplein bericht, dat nadat al een bus gedurende een half uur in De Glip vergeefs op de verwijdering van een wegversper ring had gewacht de Glipperweg wegens de stand der werkzaamheden aan het stamriool tot Zaterdagmiddag voor het verkeer was afgesloten en dat de bussen een andere route moeten volgen. Dit betekende, dat hals-over-kop personeel moest worden gcrecruteerd om de halteborden bij de acht geïsoleerde stopplaatsen tussen het Raadhuisplein in Heemstede en de Stichting Vogelenzang in Bennebroek af te dekken en dat in allerijl controleurs naar verscheidene punten op de route moesten worden gezonden om de onderweg zijnde chauffeurs van de noodzakelijk geworden routewijziging op de hoogte te stellen. Gedurende de afsluiting van. de Glipperweg zullen de bussen welke volgens de dienstregeling via De Glip rijden tussen de Stich ting Vogelenzang en de Van Merlenlaan ook de Herenweg volgen om dan via de Van Mcrlenlaan het Raadhuisplein in Heemstede te bereiken. Vandaar tot Haarlem blijft de dienst ongewijzigd. Voor de bewoners langs de getroffen lijn vormt deze veran dering, waaraan de vervoermaatschappij niets kan doen, een domper op de voldoe ning welke er heerste over de aanzienlijke verbetering in de verbinding met Haarlem, die juist Zondag was ingegaan. Ondanks de zeer. snel door de N.Z.H. ge troffen maatregelen, kon niet worden voor komen, dat een groot aantal reizigers ge ruime tijd vergeefs aan de geïsoleerde stop plaatsen heeft gewacht. Ook de uit Haar lem en Leiden komende passagiers bleven aanvankelijk in het onzekere, waar zij konden uitstappen. Deze merkwaardige gang van zaken, waarbij de belangen van hen die op het openbaar vervoer in het geding zijn, heb ben aanleiding gegeven de mening van alle bij die kwestie betrokkenen te vragen. Van de vervoerschef van de N.Z.H., de heer Th. Hetem, vernamen wij, dat hij 's morgens nog met de korpschef van de Heemsteedse politie, de heer A. Berentsen, overleg had gepleegd over de mogelijkheid een agent bij het gedeelte van de Glipper weg, waar de werkzaamheden aan het stamriool thans in volle gang zijn, te plaat sen om toezicht uit te oefenen. De laatste dagen ondervond de busdienst namelijk aanzienlijke vertraging omdat de bussen vaak geruime tijd soms bijna tien minuten moesten wachten tot bij voorbeeld een zandauto was leeggestort. De heer Berentsen zegde de gevraagde medewerking toe; over afsluiting van de weg werd met geen woord gerept. Wel werd er door de heer Hetem op gewezen, dat hij zo geen voorzieningen werden getroffen genoodzaakt zou zijn de dienst op dit traject te staken. De heer Berentsen deelde ons mede, dat hij wat betreft de busdienst voor een on oplosbaar probleem stond. De weg was te smal om de Crossley's door te laten. De noodzaak om de wegomleiding tot stand te brengen was hem pas gistermiddag ge bleken. Hij heeft toen de directie van de N.Z.H. gewaarschuwd. De Vara wenste kennelijk ditmaal eens af te wijken van de op de tournée-avonden gebi-uikelijke show-programma's gewoon lijk bestaande uit een ensemble van popu laire musici en vocalisten, plus een humo rist-conférencier met een bekende naam, die dan gezamenlijk een min of meer amu sante reeks taferelen voor hun vei-ant- woording nemen. En hoe gelijkvormig der gelijke revues dan overigens ook mogen zijn, toch verdienen zij verre de voorkeur boven het muzikale blijspel, dat Woensdag avond door een aantal omroep-artisten in het Minerva Theater te Heemstede werd opgevoei-d. Want „Over 25 jaar" is een volmaakt mislukte poging humor en pro paganda tezamen onder te brengen in een blijspel, waarvan de handeling berust op de ontwikkeling van de radio in het alge meen en die van de Vara in het bijzonder. Het genoemde blijspel van Willy van Hemert laat drie generaties van de fa milie De Haan de evolutie van de radio beleven, onderverdeeld in een verleden, heden en toekomst. Maar t is allemaal zo flauw, fantasieloos en van elke oi'iginali- teit gespeend, dat men zich na de eerste taferelen reeds afvraagt wat de Vara in dit stukje heeft gezien om het de eer van een tournee door ons land waardig te keuren. Het is een aaneenschakeling van zouteloze grapjes en situaties, die aan de beproefde Duitse kluchten van Blumenthal en Kadelburg hei-inneren, soms van een bijna kinderlijke naïveteit en geforceerde clownerie. De klim- en valpartij uit het raam van de pseudo glazenwasser bijvoor beeld, de minnaar in het dressoir en het spel met het tafellaken wat was het allemaal stupide. Waar lachte het publiek eigenlijk nog om? Geen wonder dat artis- ten als Max van Praag. Jetty Cantor, Sonja van Weerdenburg en Ko van den Bosch al hun routine moesten aanwenden om zich met dergelijke onbenullige teksten staande te houden. Slechts Dick Gabel als de con servatieve huistiran en Jeanne Verstraete als het pinnige dienstmeisje, werden enigs zins tot acteren in staat gesteld. Nee, dan nog liever de Ramblers of Mr. Doodle! Het traditionele propagandistisch woord werd gesproken door de heer M. S. Eter mans, voorzitter van het Vara-district Nooi-dholland-Zuid. De afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft een adviesbureau geopend, dat onder leiding staat van de heer G. Willemse. Aan zijn adres, Javalaan 37, zal iedere Vrijdagavond van 7 tot 8 uur spreek uur worden gehouden. Men kan advies in winnen over de volgende zaken: sociale ver zekeringen, belastingkwesties, staats- en ge meentezaken, overeenkomsten, erfeniskwes ties. gezinszaken en wettelijke aansprakelijk heid. Het zal in de meeste gevallen wellicht niet mogelijk zijn, reeds bij het eerste bezoek een volledig advies te verlenen, daar elke zaak eerst nauwkeurig wordt onderzocht en aan deskundigen voorgelegd. K. V T. SPEELT „HET WITTE LEGIOEN" De Katholieke Vrije Toneelgroep te Heem stede geeft Maandag 12, October in het Miner va theater een opvoering van „Het Witte Legioen", toneelspel in drie bedrijven dooi Will, van der Berg, De regie is weer in han den van de heer J. J- Schelvis. De gehele opbrengst van deze avond is bestemd voor de Katholieke Missie in Frans Equatoriaal A/rika- De opzichter die voor de gemeente Heem stede de supervisie uitoefent, de heer C. Büthker, zei ons zeer verwonderd te zijn over deze plotselinge beslissing. De pas benoemde directeur van Publieke Werken, ir. E. A. Bierdrager, daarentegen meende, dat men deze moeilijkheden wel licht had kunnen voorzien, maar dat an derzijds de noodzaak door technische oor zaken (onder meer om schade aan de fun deringen te voorkomen) pas gistermiddag urgent was geworden. Volgens de uitvoerder van de ter plaatse werkzame aannemers had het verkeer wat hem betreft wel doorgang kunnen vinden. Natuurlijk is de omleiding voor het werk gemakkelijker, nodig was zij niet. De door de heer Bierdrager genoemde technische reden noemde deze deskundige een bij komstige omstandigheid. Na deze bloemlezing van meningen ver namen wij van andere bevoegde zijde in Heemstede, dat het zeker mogelijk was geweest de afsluiting van de weg nog een dag uit te stellen, zo die al noodzakelijk was, waardoor men in staat was geweest het reizend publiek en de bevolking van de betrokken bebouwingskernen tijdig in te lichten. Dit klemt te meer omdat de nieuwe dienstregeling pas was ingegaan en het publiek dus toch nog moest wennen aan de nieuwe verbinding. Door ï-eeds enkele dagen later zelfs al is het maar kort de N.Z.H. te noodzaken een andere route te kiezen, is grote schade toegebracht aan de goodwill der maatschappij. In de Rijnstraat is men, blijkens bfieven die wij van belanghebbenden ontvingen, minder gesticht over de per 4 October in gegane wijzigingen. Men wijst er ons op, dat het hier een teruggang van de fre quentie van een twintigminuten- tot een veertigminutendienst betreft. Dat is waar, maar in zo scherpe vorm is de wijziging alleen merkbaar 's morgens tussen 9 en 12 uur en 's avonds na 19 uur. Op de overige tijden wordt dus een twin- tigminutendienst gereden (in paats van een tienminutendienst), maar dat moet voorde toch niet zo heel grote Heemsteedse Rivie renbuurt voldoende worden geacht, te meer omdat de extrabussen, die tijdens het forensenvervoer ter versterking om de tienminuten tussen Haarlem en Hillegom rijden ook vrijwel alle de route via de Herenweg volgen. Bovendien vernamen wij van de direc tie der N.Z.H. dat zowel 's morgens als 's avonds twee extra bussen zullen wor den ingelegd. Over de eerste dagen hebben wij dan ook nog geen klachten gehad van mensen, die zijn blijven staan en de bussen vol voorbij, hebben zien rijden. Wel heeft men de vrees uitgesproken, dat zoiets kan ge beuren als het straks sneeuwt en regent. Waarbij men er dan op wijst, dat de halte Rijnstraat voor de richting Haarlem bui tengewoon ongunstig is gelegen op het fietspad. De heer J. J. van Steenbergen uit de Maasstraat schreef, dat Heemstede-Cen trum heel wat beter wordt bediend, dat men toch de stadslijnen had kunnen door trekken tot De Glip en Bennebroek en dat de Rivierenbuurters hun vertrouwen stel den in het gemeentebestuur om de situatie te verbeteren. De vergelijking met Heemstede-Centrum gaat niet helemaal op, omdat het vervoers aanbod daar ook vele keren gi'oter is dan aan de Rijnstraat. Uit tellingen is geble ken, dat 's morgens tussen half acht en negen uur niet meer dan twintig mensen aan de Rijnstraat instappen. Doortrekking van de stadslijn is nu al bijna 4 jaar ge probeerd zonder bevredigend resultaat, een voor de hand liggend gevolg van het com promis dat steeds weer gezocht moest worden tussen gering rendement en toch voldoende frequentie. En wat het gemeentebestuur betreft: de thans van kracht geworden wijziging is in gevoerd zoals wij ook hebben gemeld, na overleg en met goedvinden van B en W. van Heemstede, die uiteraard niet alleen de belangen van de gemeentenaren in de Ri vierenbuurt, maar ook die van'de Glippe naren moeten behartigen. Vanmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de 31-jarige vertegenwoordiger M. J. van L. uit Haarlem terecht, die ex- van verdacht, werd in het begin van dit jaar een bedrag van ongeveer tweeduizend 'gulden verduisterd te hebben. Hij was werkzaam bij de Nederlandse Chemische Industrie te Haarlem en inde geld bij klanten van deze N.V., maar droeg dit geld niet af. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, die er nog aan herinnerde, dat de verdachte reeds vijf keer eerder veroordeeld was, eiste een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en drie maanden met aftrek van het voor arrest. De x-aadsvrouwe, mr. Muller, drong ex- bij de rechtbank op aan de verdachte een korte onvoorwaardelijke straf op te leggen. De uitspraak werd bepaald op 22 Octo ber. PARIJS (A.F.P.) Uit betrouwbare bron verneemt A.F.P. dat de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese politieke gemeenschap, die op 20 October as. in Den Haag zou worden gehouden, tot nader te bepalen datum is uitgesteld. In Amsterdam zijn vanmorgen de vuil nisemmers ongeledigd op de trottoirs blij ven staan, omdat de 160 chauffeurs van de Stadsreiniging in staking zijn gegaan. Zij menen dat zij in een te lage Ioonklasse zijn geplaatst. Ook de stratenmakers van Publieke Werken hebben looneisen gesteld. Hun deputatie is door B. en W. niet ontvangen. De stratenmakers zullen hedenmiddag ver gaderen en het is niet onwaarschijnlijk dat ook zij het werk zullen neerleggen. Een deel van het trampersoneel, dat is aangesloten bij de E.V.C., wil eveneens gaan staken, nu het „modelrijden" niet het resultaat heeft gehad dat zij ex-van hadden verwacht. De vogeltrek Het rapport van de Vogelwerkgroep Haax-lem over de waarnemingen van de post Bloemendaalse strand van vanmox-gen luidt: Tussen zeven en acht vanmorgen was de trek over de post nog vrij gering. Er wer den honderd gras piepers, twintig koperwieken en enkele witte kwik staarten gezien. Van acht uur tot half tien echter was er een mas sale trek. De eer ste bonte kraaien kwamen over, in getal drie. En tevens voor de eerste maal lietzich een twintigtal spreeuwen zien. De trek der leexiweriken was massaal te noemen. Zij vlogen laag over zee en over het strand en hoog boven de duinen in de brede zóne, in 25 tx-oepjes van veertig. Voorts passeerden ongeveer twintig mussen en nog twee merels. De graspiepei's waren weer talrijk, evenals de vinken en kepen. Eén sperwer vloog in Zuidelijke richting. Het aantal doortrek kende witte kwikstaarten is ook toege nomen. Er vlogen ongeveer dertig vogels voorbij in groepjes van drie en vier. Achttien ganzen trokken, in Noord-Ooste lijke richting. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de 37-.iarige loodgietersknecht G. Vermeer een val van ongeveer dertien meter ge maakt, waardoor hij ernstig aan de weri velkolom werd gewond. Vermeer bevond zich op het dak van het torengebouw van het postkantoor aan de Zijlstraat, waar hij met eeh 22-jarige collega bezig was mastiekwei'k te ver- x-ichten. Op het dak stond een zogenaamde ook opgesteld, waaraan een takel was be vestigd, die het materiaal op het dak moest brengen. Op de hefboom van deze bok lag een zak met ongeveer vijftig kilo grint, dat als tegengewicht fungeerde. Toen men op een gegeven ogenblik geen grint meer had om door te werken, sprak men de voorraad uit deze bak aan, zodat het tegengewicht verminderde. Kort daax-op kwam een nieuwe voorx-aad grint in zakjes van vijftig kilo aan, die men wilde hijsen. De collega van Vermeer ging naar beneden om te helpen bij het ophijsen van deze zakjes. V. stond voor de bok op de rand van het dak om de zakjes aan te pakken. Toen het grint ongeveer een halve meter omhoog was getrokken, viel de bok om en van het dak daarbij de ongelukkige arbei- der meesleurend. Het slachtoffer, dat een smak op een glazen dak fnaakte, is ter ver pleging in het Gx-ote Gasthuis opgenomen. Wij vernamen, dat de heer Vermeer, van wie beide benen verlamd waren, gister avond is geopereerd. Van morgen was hij weer in staat één been te gebruiken. De Oudervex-eniging der Nederlands Hervormde Kleuterschool „Ons Kleuter hoekje" aan de Bux-gwal in Haarlem heeft gisteravond een ouderavond gehouden waarop drs. H. G. Bos enkele woorden sprak over de verandering, die gedurende de laatste vijftig jaar in de opvoeding van de kinderen is gekomen. Dat deze opvoe ding de ouders en leerkrachten thans aan zienlijk meer zox-gen baax-t zag hij ook als een gevolg van het feit, dat de mens zich voortdurend moet aanpassen aan een steeds jachtiger leven. Bij een vergelijking van de bewaarscholen uit vroeger tijden en de kleuterscholen van thans merkte drs. H. G. Bos op dat het kleuteronderwijs tegenwoordig gebaseerd is op de vrije zelfstandige werkwijze. De secretaris van de Oudervereniging, de heer J. Donkex-lo deed nogmaals een ernstig beroep op de oudex-s om hun mede- wex-king te verlenen aan de restauratie van de school. Op deze avond werd nog mede werking verleend door het mandolinege zelschap „Sciolto'. Omstreeks vier uur gistermiddag is de 21-jarige Haarlemmer F. J. B. op de hoek Jansweg-Nieuwe Gracht met zijn motor fiets tegen een vrachtauto gebotst, doordat hij vermoedelijk geen voorrang verleende. Hij raakte met zijn rechterbeen bekneld tussen de beide voertuigen en is met een onderbeenbreuk in de Mariastichting opge nomen. De motorfiets werd ernstig bescha digd. De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was er in zijn requisitoir in de zaak tegen de Haarlemse bakker A. J. O.,die vanmorgen in hoger beroep voor de Haar lemse rechtbank behandeld werd, niet zeker van of alle getuigen, zes in getal, wel over hetzelfde onderwerp praatten. Toch meende hij de agent van politie, Van M. en de beroepskorporaal eerste klasse Van D. te moeten geloven, en eiste tegen de bakker een liechtcnisstraf voor de tijd van twee weken en de ontzegging om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van twee jaar. Het gebeurde allemaal op een Zaterdag middag in Mei. Aan de Vondelweg in Haar lem-Noord zou een nieuwe speeltuin van „Door Vrede Saamgebracht" worden ge opend en het bestuur van deze vereniging had besloten, dat er aan de opening een grote optocht door de Vogelenbuurt moest voorafgaan. Negenhonderd tot duizend kinderen wandelden achter het tamboer en pijperscorps aan en iedereen was in het allerbeste humeur. Een bakker echter, de 27-jarige A. J. O. uit Haarlem, die in dit gedeelte van de Spaax-nestad zijn brood moest bezorgen had, zoals begrijpelijk is, vrij veel hinder van deze optocht op de voor hem toch al druk ke Zatex-dagmiddag. Hij wilde bij de krui sing tussen de Eksterstraat en de Vondel- weg door de stoet heenrijden en van dat moment af liepen de vei-klaringen van de verdachte en van de getuigen sterk uiteen. De verdachte zelf zei, dat er een bege leider naast de optocht liep die hem toe stemming gaf door te rijden. De agent van politie, Van M. die in de Eksterstraat liep, verklaarde dat er in het geheel geen be geleider op dat punt aanwezig was. De beroepskorporaal eerste klasse Van D., die uit zijn woning een goed uitzicht op de straten had, was het met de agent eens. Drie jongetjes uit de stoet, die vanmorgen enigszins verlegen hun verklaringen af legden, zeiden echter, dat er plotseling drie meisjes uit het publiek naar voren waren gekomen om de kinderen tegen te houden en de bakker de gelegenheid te geven door te rijden. Veranderde mening De bakker verklaarde vanmorgen na het verhoor van de getuigen, dat hij er niet geheel zeker van was, of hij aan een be geleider of aan drie meisjes om doorgang had verzocht. Wel meende hij beslist, dat hem, door wie dan ook, toestemming ge geven was de stoet te doorkruisen. Daartegenover stond echter weer de ver klaring van een der leiders, die meende, dat de bakker in de Ooievaarstraat ver zocht had om een opening in de optocht. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat er best van twee verschillende punten in de Vogelenbuurt sprake kon zijn. Hij meende aan de verklaringen van de agent en de korporaal de meeste waar de te moeten hechten en eiste tegen de bakker een verdubbeling van de straf, die reeds bij de kantonrechter veroordeeld was: Een hechtenisstraf van twee weken en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van twee jaar. De verdediger, mr. M. D. Proper, vond de verklaringen van de jongens het waar schijnlijkst en vroeg, omdat er van het in gevaar brengen van het verkeer geen sprake kon zijn geweest, vrijspraak. De xiitspraak werd bepaald op 22 Octo ber. De Haarlemse recherche heeft aange houden de 39-jarige apothekers-assistent J. F. A. v. A. uit Amsterdam, die er van wordt verdacht zich in Haarlem schuldig te hebben gemaakt aan oplichting van ver scheidene boekhandelaren. Hij had vele boeken in zijn bezit, die hij later weer aan handelaars in tweedehands boeken verkocht onder het opgeven van een valse naam. Toen een van de boekhandelaren, aan wie Van A. een paar boeken wilde verkopen, argwaan kreeg en hem vroeg zich te legitimeren, verliet de man haastig te winkel. Korte tijd daarna zag dezelfde boekverkoper Van A. in de stad lopen. Hij heeft zijn medewerking verleend, dat Van A. in het bureau van politie werd inge sloten. Amerskerk, 7 te Antwerpen. Annenkerk, 7 v. Antwerpen te Rotterdam. Appiogedijk, 6 te Rotterdam. Algenib, 7 v. Z. Amerika te Rotterdam. Amsteldijk, 7 v. Assab n. Suez. Argos, 7 te Catania verwacht. Axeidijk, 8 te New York verwacht. Andijk, 6 230 m. W.t.Z. Bermuda. Aagtekerk, 7 v. Hongkong n. Manilla. Agatha, 7 v. Pladju n. Soerabaja. Amsteldiep, 7 v. Soerabaja n. Kidjang. Amstelstad, pass. 7 Perim n. Suez. Arendskerk. 7 v. Suez n. Aden. Al-hen a8 te Bahia. Alioth, 8 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Alphacca, 7 v. Norfolk n. Philadelphia. Alpherat, 7 v. Las Pa-lmas n. Rio de Janeiro. Amor, pass- 8 Gibraltar n. Lissabon. Amstelvaart, 7 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Arendsdijk 8 v. Santos te Rio de Janeiro. Alamak, 9 v. Karachi te Aden verw. Almkerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Arundo, 11 v. Port Churchill te Southampton verwacht. Bacchus, 7 te Guanta verwacht. Banka, 6 v. Colombo n. Singapore. Billiton, 6 v. Vancouver te Kaapstad. Blitar, 6 170 m. O.ZO. Albany n. Aden. Britsum, 8 te Suez. Bali, 7 v. Beyrouth 8 te Port Said. Bantam, 7 v. Charleston n. Baltimore. Bloemfontein, 7 410 m. Z. Kp. Palmas. Blijdendijk, 7 v. Philadelphia n. Baltimore. Boissevain, 8 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Bonaire, 7 470 m. N.NO. Paramaribo. Boschfontein, 8 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Boskoop. 8 v. Pto Limon te Amsterdam. Caltex Utrecht, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Rot terdam. Cercnia, 7 te Curasao. Cronenburgh, 6 v. Archangel te Kem. 3-33-2 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98|S/i« 171% 204 171 34 312 90 132 127J4 105 93 170% 156 166 164% 30.14 45ll/ie 43 19% 34s/ie Openings koersen 98^ 17134 204%' 17134 31234 9034 13234 12734 105 9435 170% 15634 166 164% 3034 46 4334 70% 20 3434 Congostroom, 7 v. Dakar n. Freetown. Castor, 6 600 m. O. Bermuda. Cleodora, 6 150 m. W.t.N. Fernando Noronha. Caltex Delft, pass. 7 Cyprus n. Sidon. Caltex Pernis, pass. 7 ten Z. Kreta n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 7 Kp. Roca n. Sidon. Celebes, pass. 7 Gibraltar n. Port Said. Cottica, 7 4X0 m. NO. Fayal n. Barbados. Caltex Delft, 7 v. Rotterdam te Sidon. Caltex Nederland, 7 v. Sidon te Rotterdam. Clavella, 8 v. Singapore n. Pladju. Cumulus, 8 20 u. voor Hoek v. Holland verw. Danae, 6 v. Napels te Piraeus. Drente, 5 v. Indonesië te Halifax. Duivendrecht 7 320 m. NW.t.W. Finisterre. Dalerdljk, 7 v. San Francisco n. Los Angeles. Eemdijk, 7 te Antwerpen n. Houston. Eos, 6 v. Piraeus n. Aiyon. Erinna, 7 te San Lorenzo verw. Etrema, 2 te Singapore. Eamland pass. 7 Ouessant 8 Amsterdam verw. Esso Amsterdam, 7 v. Aruba n. Rotterdam. Etrema, 8 v. Singapore te Pladju verwacht. Enggano, 7 v. Beyrouth n. Genua. En a, 8 v. Suez n. Alexandrië. Elmina, 8 v. W. Afrika te A'dam verw, Farmsum, pass. 7 IJsland n. Baltimore. Friesland (SSM) 7 te Hull. Gaasterland, 6 v. Puerto Alegre n. Itajai. Graveland, 7 v. Rio de Janeiro te Santos. Gordias, 6 v. Agia Marina n. Izmir. Gadiia, 6 80 m. N.t.W. Billiton. Gaasterkerk, 8 te Fremantle. Gouwe, pass. 7 Las Paimas h. Hamburg. Groote Beer, 7 5X0 m. ZO. Kp. Farewell. Haulerwijk, 6 Fernando Noronha gepass. Hilversum, pass. 6 Gibraltar n. Swansea. Iiersilia, 7 v. Santiago de Cuba n. Isabella. Hydra, 7 v. Pto Plata te Tampa. Hector, 8 te Palermo Hermes, 8 v. Paramaribo te Georgetown. Hera, 8 v. Amsterdam te Londen. Indrapoera, 7 v. Genua te Napels. Ittersum, pass. 7 Algiers n. Engeland. Ilos, 8 te Gothenburg. Japara, pass. 6 Aden n. Djeddah. Joh. v. Oldenbarnevelt, 7 dwars Bizerta n. Port Said. Jagersfontein, 9 te Kaapstad verwacht. Jupiter, 7 v. Napels te Savona. Karimata, 7 te Colombo. Kieldrecht, 6 v. Cadiz n. Antwerpen. Kaloekoe, 6 v. Sorong n. Ambon. Karimun, 6 v. Makassar n. Semarang. Karossa, 6 v. Manokwari n. Biak. Karsik, 6 85 m. ZO. Kp. Padaran. Kota Agoeng, 7 v. Cheribon n. Semarang. Kedoe, pass. 8 Gibraltar n. Algiers. Laagkerk, 6 te Port Soedan. Lucita, 6 v. Heysham n. Old Kolpatrlck. Luna, G v. Patras n. Thessaloniki. Lekkerkerk, 6 v. Bremen n. Hamburg. Lissekerk, 5 nog te Damman. Leuvekerk, 6 rede Cocanada. Linge, 6 te Libreville verwacht. Liseta, 6 t.h.v. Benkulen n. Padang. Loosdreeht, 6 500 m. W. Kazokhode. Lawak. 7 v. Bombay n. Karachi. Leopoldskerk, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Port Said. Lieve Vrouwekerk, 7 te Rotterdam. Lindekerk, 7 v. Aden n- Bahrein. Lutterkerk, 7 te Antwerpen. Laurenskerk 7 v. Calcutta n. Madras. Marisa, 4 te Singapore. Meiiskerk, 6 v. Ce-bu n. Manilla. Mentor, pass. 6 Finisterre n. Antwerpen. Mitra, 6 te Haifa verwacht. Maashaven, 7 v. Libreville te Takoradi. Modjokerto, pass. 7 Ceylon n. Aden. Muiderkerk, 7 v. Port Said n. Genua. Maetsuycker, 3 v. Fremantle n. Singapore. Mapia, 7 te Bombay. Markelo, 5 v. Londen n. Goole. Maas, 6 80 m. Z.ZO. Flores. Macuba, 6 130 m. N.NO. Massawa. Madoera, 5 240 m. O. Bermuda. Mapia, 6 200 m. W.NW. Bombay. Mataram. 6 v. Pladju n. Tj. Priok. Metula, 6 210 m. W.ZW. Sabang. Mirza, 6 t.h.v. Luzon n. Mirl. Murena, 6 430 m. W. Sabang. Macuba, pass. 7 Perim n. Mena el Ahmadi. Malvina, pass. 7 Finisterre n. Thameshaven. Manoeran 7 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Molenkerk, pass. 7 Ouessant n. Marseille. Maasdam, 7 v. Cob-h n. New York. Noordam, 7 480 m. NW. Flores. Nieuw Amsterdam vertr. 8 15 u. v. Rotterdam naar New York. Nigerstroom, 7 v. Cape Mount n. Freetown. Oranje, 6 v. Belawan n. Singapore. Overijsel, 6 op te Kuwait. Oranjestad, 7 330 m. NO. Barbados. Omala, 8 v. Avonmouth te Plymouth. Oranjefontein, 7 v. Amsterdam te Bremen. Orion. 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Papendrecht, pass. 6 Burlings n. Le Havre. Poseidon, 6 v. Haiti n. Plymouth. Prins Maurits, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Prins Philips Willem, pass. 30 Belle Isle naar Montreal. Prins Alexander, 6 v. Hamburg n. Montreal. Perna, 6 230 m. Z. Kobe n. Balikpapan. Prins Willem III, 6450 m. O.NO. Belle Isle. Phrontis, 8 v. Singapore te Belawan. Polydorus, 7 v. Londen n. Antw. Pendreeht, 7 v. Tripoli n. Napels. Prins Willem V, 8 van Le Havre te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 7 v. Hamburg n. Antw. Rijndam, 6 v. Rotterdam te New York. Rita, 6 v. Pladju n. Singapore. Ridderkerk, 6 140 m. O.ZO. Port Soedan. Riouw, 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Roebiah, 8 v. Calcutta te Tj. Priok. Scherpendrecht. 3 Santos verw. Schiedijk. 6 v. Singapore n. Tj. Priok. Slamat, 6 Sabang gepass. n. Colombo. Stad Alkmaar, 6 te Wabana. Sarpedon, 5 v. Ciudad Truijillo n. Guanta. Stentor, 8 v. Trinidad te Port Said. Sumatra, 7 v. Port Said n. Genua. Salawati, 6 nog te Khorramshar. Samarinda, 6 720 m. W. eil. Guam. Stberoet, 6 v. Pinang n. Tjilatjap. Sigli, 5 v. Tj. Priok n. Berau. Silindoeng, 6 640 m. W.ZW. Diego Garcia. Sliedrecht, 6 360 m. NW. Madagascar. Stad Rotterdam. 6 200 m. O.ZO Belle Isle. Stad Vlaardingen, 6 60 m. N.NW. Stadtlandet. Stanvac Pendopo, 6 120 m. W. Belawan. Stanvac Talang Akar. 6 220 m. Z. Bangkok. Straat Banka, 6 510 m. ZW. Diego Garcia. Saroena, 7 v. Balikpapan n. Tarakan. Singkep, 7 te Genua. Stad Leiden, 8 v.. Tokio te Osaka. Salland, pass. 8 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Saparoea, 8 te Marseille. Schie, 7 v. Alexandrië n. Beyrouth. Stad Maassluis, 8 Immiogham. Sibajak, 12 v. New York voor Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Stad Maastricht, vertr. 9 v. Sluiskil n. Gent. Tarakan, 6 te Port Swettenham. Taria, 11 v. Hull te Curasao verwacht. Teiresias, 6 v. Swansea te Port Said. Thalatta pass. 7 Malta n. Gibraltar voor orders Tabinta, 7 rede Djeddah. Tiba, 6 v. Rotterdam te Buenos Aires. Tankhaven III. 5 v. Tj. Uban te Singapore. Tjibantjet. 5 v. Semarang te Soerabaja. Trompenberg, 7 te Antwerpen. Tasman, 6 v. Belawan n. Tj. Priok. Tegelberg, 6 260 m. W.ZW. Sabang. Tibia, pass. 6 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi Tjikampek, 6 180 m. O. Formosa. Tjiwangi, 6 v. Singapore n. Tj. Priok. Tjimentenig, 6 v. Melbourne n. Adelaide. Tjibodas, 7 240 m. ZW. Kobe. Talisse, 7 v. Singapore n. Belawan. Ternate, 9 v, Sorong te Makassar verwacht. Tjisadane, 7 te Rio de Janeiro. Tabian. 7 v. Bahrein te Damman. Tamo, 7 v. St. Vincent n. Rotterdam. Tiberius 7 v. Aruba n. Mobile. Tara, 10 v. Buenos Aires te Antwerpen verw. Utrecht. 8 te Semarang. Van Linschoten, 6 v. Accra n. Lagos. Van Outshoorn. 6 v. Tj. Priok te Palembang Veendam, 7 840 m. O.NO. Kp. Race n. Halifax. Van Spilbergen, 8 v. Freetown te Antw. Willem Ruys, 7 v. Tj. Priok te Rotterdam. Willemstad. 6 v,Madeira n. La Guaira. Waibalon, 6 v. Makassar n. Birma. Walnigapoe, 6 te Kupwang. Waiwerang, 6 v. Soerabaja n. Benoa. Wieldrecht, pass. 7 Gibraltar n. Sidon. Woensdrecht, 9 v. Singapore te Melbourne verw. Wonosari, 7 v. Belawan n. Singapore. Waterman, 7 760 m. O. ten N. Pitcairn eil. Westerdam, 7 720 m. O.NO. Kp. Race. Westland, 7 v. Montevideo n. Buenos Aires. IJssel, 6 v. Rotterdam n. Oran. Zonnewijk. 7 v. Casablanca n. Kaapstad. Zeeland (SSM), 7 v. Amsterdam n. Blyth. Zuiderkruis, 7 v. Halifax n. Amsterdam. Zaan, 7 v. Gefle te Zaandam. KLEINE VAART Arcturus, 7 v. Wight, n. Aarhus. Arctic, 6 v. Preston n. Dublin. All, pass. 6 Vlissingen n. Denemarken. Bad zo, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 6 v. Kingslynn n. Rotterdam. Bornrif, 6 v. Malmö te Karlshamn. Batavier I, pass. 6 Kp. St. Vincent. Binnenhaven 6 v. Duinkerken n. Rouaan. Brem, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Bree 1-Ielle, 7 v. Rotterdam te Londen verw. Carpo, 5 v. Antwerpen te Drogheda. Claes Compaen, 7 rede Vlissingen. Campen, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Casablanca, 5 v. Nantes n. Rochefort. Casana, 6v. Malmö te Kopenhagen. Citadel, 7 v. Moss te Oslo. Corrie b, vertr. 7 v. Rotterdam n. Dordrecht. Dereb, vertr. 7 v. Oostende n. Belfast. Daje Bohmer, f- v. Dakar te Bordeaux. Deni, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Duiveland, 7 v. Londen n. Rotterdam. Deni, 6 v. Aalborg te Antwerpen. Depa, 7 v. Skagen te Rotterdam verw. Ellewoutsdijk, 6 v. Grangemouth n. Rotterdam Erebus, 7 v. Lissabon te Rotterdam verw. Ferocia, 7 v. Raumo te Stockholm verw. Fiat, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Fivel, pass. 6 Vlissingen n. Malmö. r BINNENLAND De leden van de Groninger Orkest Ver eniging hebben in een telegram aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de aandacht gevestigd op de zeer moeilijke positie van het orkest, als gevolg van het feit dat hun salarissen zijn achter gebleven bij die van andere orkesten. Zij vragen de minister met spoed maatregelen te nemen om hieraan een eind te maken door verhoging van het subsidie. Tegen een 71-jarige handelaar in ge distilleerd te Utrecht is twee weken hechte nis geëist wegens het „te sterk versnijden van sterke drank". Toen een ambtenaar onlangs zijn zaak binnenstapte, was hij juist bezig jenever met water te verdunnen. In Delft is een tweejarig meisje dat met een koets met een bruidspaar meeliep gevallen en door een voorwiel van de bruids koets ovex'reden. De kleine is tijdens de over brenging naar een ziekenhuis overleden. Er is een begin gemaakt met de natio nale tekenwedstrijd „Spaar je geld en je Leven". Deze tekenwedstrijd is het hoofd bestanddeel van de vijfde en tevens laatste jeugdspaaractie, gevoerd door de verschil lende spaarbanken in ons land in samenwer king met het Verbond van Veilig Verkeer, onder auspiciën van de Nationale Spaar- raad. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de economische en sociale geschie denis is benoemd, dr. J. H. Kernkamp, thans hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Bij Koninklijk Besluit is aan de hoofd ingenieur A van de Rijkswaterstaat ix\ G. Slotboom op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Met ingang van 16 October. Op 29 October hoopt het echtpaar Van OverveldtSchuurbiers te Bergen op Zoom zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De vader van de gouden bruidegom is nog in leven en zal nu voor de tweede keer een gouden huwelijksfeest van een zijner kin- dei'en meemaken. Vader Jan van Overveldt is 96 jaar en de oudste inwoner van Bei-gen op Zoom. Een veehouder te Delft miste sinds drie weken een varken. Gisteren bij het weghalen van balen stro, kwam het dier te voorschijn, broodmager. Vermoedelijk heeft het zich door een nauwe opening tussen het stx-oo ge- w. ongen en zag het geen kans meer er onderuit te komen. Het dier had meer dan de helft van zijn gewicht Verloren. De adjunct-geneesheer-directeur van „Oranje Nassau's Oord" te Renkum, dr. Ch. A. van Dijk, is benoemd tot geneesheex-- directeur van dat sanatorium. Als opvolger van wijlen dr. F. L. Oudendaal. Op het IJselmeer is gisteren een oxide botter gezonken, die door een beurtschipper gesleept werd van Kampen naar Amster dam om daar te worden verbouwd tot woon ark. Toen het scheepje water maakte moest de beurtschipper zijn sleep loslaten. Er bevond zich niemand aan boord van de botter. HAARLEM EN OMGEVING De overdracht van het nieuwe boten huis van de Koninklijke Noord- en Zuid hollandse Redding Maatschappij aan de Thor- beckestraat te Zandvoort zal Zaterdagmid dag om half vier plaats hebben. De over dracht geschiedt aan de Commissie van Plaatselijk Bestuur der K.N.Z.H.R.M.; na de officiële opening zal de reddingboot „Dudok de Wit" waarschijnlijk nog zee kiezen. De jaarlijks door de kerken in October te houden „gezinsweek" komt dit jaar van 18 tot 25 October. In Bloemendaal wprdt in die week (op Vrijdagavond 23 October) een Open Deurdienst gehouden over het onder werp „Wat betekent voor mij de doop belofte?" Op Zaterdag 17 October zal des middags om half drie de officiële opening plaats heb ben van de Elout van Soeterwoudeschool aan de Muiderslotweg 238 in Haarlem. Zaterdag 10 October opent de Neder landse Vrouwen Beweging (afdeling Haar lem) in gebouw Cultura het winterseizoen met het blijspel „In een andere Wereld" van Johan Blaazer Sr. en Jr. dat ten tonele zal worden gebi*acht door het toneelgezelschap „Herman Heiiermans. Na afloop bal. Bij de Protestantse berk in West-Indië voor het doen van buitengewone werkzaam heden is bex-oepen de heer M. G. Baldee, candidaat te Heemstede. De heer J. B. de Levie te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amster dam bevorderd tot arts. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Fiducia, vertr. 7 v. Oostende n. Londen. Follonica, 6 v. Skive n. Korsor. Frans, vertr. 7 v. Oscaishamn n. d. Tyne. Glashaven. 6 v. Landskrona te Helsingborg. Gaasterland, 6 v. Leith n. Rotterdam. Harold, 6 v. Kopenhagen te Frederikstad. Hoflaan, 6 v. Calais n. Genua. Hartel, 6 v. Exmouth te Teignmouth. Hast V, vertr. 8 v. Rotterdam n. Guernsey. Hagno 5 v. Rotterdam te Dublin. Heemskerk, 6 te Gruvon. Hondsbosch, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam- Ingeborg, pass. 6 Holtenau n. Kalmar. Josef Swenden.pass. 6 Portland. Joost, 6 v. Zaandam o. Rotterdam. Kitty, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Koningshaven. R v Rouaan n. Duinkerken. Leemans, 7 v. Hamburg n. Avonmouth. Liberty, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Leendert b, 6 v. Stockholm n. Rotterdam. Leuvehaven, vertr. 7 v. Rotterdam n. Antw. lues. 6 v. Noresundby te Sornas. Maartje, 6 v. Huil n. Hamburg. Mado, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Mado II, pass. 7 Vljssingen n. Dublin. Marcella, 7 v. Lossiemouth r,. Grangemouth. Maine, pass. 6 Kiel n. Stockholm. Matthew, 7 v. Thameshaven n. Ipswich. Michel Swenden, 6 v. Esbjerg op de Tyne. Myfem, 6 v. Parijs n. Gothenburg. Mirzam, 6 v. Bordeaux te Casablanca. Muao, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Nassauhaven, 9 v. Gothenburg te R'dam verw. Neeltje b, 6 v. Alexandrië n. Lattakia. Nieuwehaven, vertr. 8 v. R'dam n. Gothenburg. Nieuwland 6 v. Grangemouth n. R'dam. Nottingham, 6 v. Harlingen n. Goole. Nomadisch, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Noord. 7 v. Shellhaven n. Ipswich. Noorderhaven, 6 v. Avonmouth n. Swansea. Noordland. 6 te Hamburg. Prinses Margriet, 6 v. Londen te Antwerpen. Poortvliet, verm 7 v Hamburg n. d. Tyne. Prinses Margriet, pass. 6 Vlissingen n. Antw. Prior 7 v. Gulrtborg te Genua verwacht. Pavo. 6 v. Goteborg n. Kristinehamn. Ponto, 5 v. Kalmar n. Zaandam. Ponza, 6 v. Zaandam n. Rotterdam. Rema, pass. 6 Vlissingen n. d. Tvne. Rose Marie, 6 v. Malmö te Trelléborg. Ru ja, 7 v. Gent te Vlissingen. Rijnhaven, 6 v. Fedala n. Port Lyautey. Servus, 7 v. Londen te Duinkerken. Spurt, pass. 7 Holtenau n. Santander. Theodora, 9 v. Kopenhagen te Rotterdam. Taormina, pass. 7 Brunsbüttel n. Antw. Timor, 6 v. Londen te Dover. Urmajo, 6 v. Seaham te Quimper. Van Brakel, 7 v. Londen te Flixbro. Van Gelder. 5 v. Bremen te Huil. Veenenburgh 6 v. Boston te Middlesbro. Vindicat Atque Polit, 6 v. Vardo n. Mesane. Virgo, 6 v. Newcastle n. Frederikshaven. Vlier, 6 v. Viana do Castello n. Maassluis. Vrede, li v. Killrush n. Teignmouth. Vrouwepolder, 7 v. Oporto te Vlaardingen. Westlaan, 6 van Hamburg n. Rotterdam. Wickenburgh, 6 v. Casablanca te Rouaan. Wester dok, 6 v. Londen n. Amsterdam. Willem Barendsz, 6 v. Brandoham n. R'dam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9