V.S. en Engeland dragen zone A van Triëst aan Italië over Critiek op Raad van Ministers en plaatsvervangers te Rome Christchurch-race verloopt vlot, Liftmaster loopt in op handicap Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Steeds sneller Gierende Canberra's leveren hevige strijd, Engeland leidt Verontwaardiging in Joegoslavië, Tito veroordeelt nieuwe stap Laniel is tevreden Nederland vóór uitstel Het woord is aan Het Europese Congres „Super-nationaal gezag: waarborg tegen gevreesde Duitse hegemonie Vlucht van 19000 km begonnen De snelheidsrace 68e JAARGANG No 78 VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 231 Grondwet buiten werking in Brits-Guyana Atoomkanon in Duitsland De behandeling van het EDG verdrag Europees paspoort -voor Spaak Klein-Europa conferentie Brit Hodges leidt Weer rapporten III" p Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE LUCHTRACE van London Airport naar Christchurch, Nieuw-Zeeland herin nert zo levendig aan de Melbourne Race, nu negentien jaar geleden,toen heel Neder land in spanning meeleefde met de mannen van de „Uiver" Parmentier en Moll en de hunnen dat die herinnering alleen de huidige grote belangstelling al verklaart. De snelheden zijn intussen weer vervaar lijk toegenomen, zoals zij dat op ieder ver keersgebied blijven doen. Dat is tenminste een dier dingen, waarin de wereld zonder twijfel vooruitgaat: zuivere snelheid. In dit geval blijkt het in de eigenlijke race-afde ling, waarin de Canberra's met een ge middelde van dicht bij de negenhonderd kilometer per uur voortstormen, maar ook in de verkeersklasse-met-handicap, al blijft de Douglas Liftmaster van de K.L.M. onder de 500 K.M. per uur. Dat met zulk een snelheidsmoyenne een luchtreis met vijf envijftig passagiers naar onze tegenvoeters volbracht kan worden dat men een schema heeft kunnen vaststellen volgens hetwelk het toestel binnen vierenvijftig uur Christchurch moet bereiken getuigt van de wonderlijk-snelle vorderingen der techniek van het luchtverkeer. Maar de spanning-met-grote-onzekerheid van de Melbourne Race, die toen ten top werd gevoerd doordat de Uiver een tijd „zoek" was, een noodlanding bij het Austra lische stadje Albury moest maken en eerst na urenlang oponthoud de reis kon voort zetten naar het triomfantelijke einde, is er nu niet. Alles kon ditmaal precieser te voren berekend worden. Ook de bericht geving is trouwens toegespitst en versneld en de passagiers, al moeten zij op de tus- senlandings-plaatsen in het vliegtuig blij ven, reizen toch in veel comfortabeler om standigheden dan hun enkele voorgangers in de Uiver, waarbij hun zelfs welverzorgde warme maaltijden van goed restaurant- gehalte worden voorgezet. Kans op tegen slag blijft bestaan, zoals al gebleken is bij een der Canberra's, die door een defect heeft moeten uitvallen. Maar de kans daarop is geringer in de handicap-klasse, waarin het verschil met een normale ver- keersvlucht immers eigenlijk alleen daarin bestaat, dat op de landingsplaatsen alles er op wordt toegespitst om zo spoedig moge lijk weer te kunnen vertrekken. In de bijna twintig jaar, verlopen sinds de Uiver- vlucht naar Melbourne is niet alleen de snelheid maar zijn ook de veiligheid en betrouwbaarheid van het luchtverkeer zozeer toegenomen, dat men nu niet alleen hoopt maar ook verwacht dat het K.L.M.- toestel prompt zijn reis volbrengen zal en de handicap-klasse winnen. Want de bere kening van de vastgestelde handicaps heeft voor de start al tot die voorspelling geleid en de gisteravond en vanmorgen binnen gekomen berichten, getuigden bovendien van toenemende tijdwinst. Er ,kan een tegenvaller komen; men moet niet te vroeg victorie kraaien, maar dat dit anders is dan de avontuurlijke onderneming van destijds valt niet te ontkennen. .Na de grote verwachtingen, omtrent het aantal deelnemers aan deze kamp-in-de- lucht gekoesterd, is dat tenslotte tegenge vallen. Er zijn er maar acht gestart, waar van vijf in de pure-race-afdeling, het K.L.M.-vliegtuig is het enige deelnemende niet-Britse toestel en nu een der Canber ra's de strijd heeft moeten opgeven zullen dus hoogstens zeven toestellen te Christ church aankomen. Wellicht zal dit de laat ste luchtrace over zo grote afstand blijken te zijn. Dit alles neemt niet weg dat zij voor de K.L.M. van grote en langdurig-blijvende waarde kan zijn: opnieuw getuigend van deugdelijke, welberekende Nederlandse voorbereiding en practisch inzicht, van de voortreffelijke kwaliteiten der bemanning en van de efficiënte wijze waarop men ook in omstandigheden, die de hoogste concen tratie vergen, een groot aantal passagiers vervoeren kan. Minister Beyen, sprekend voor het Verbond van Nederlandse Werk gevers over ;,De rol van Nederland in de internationale politiek", heeft gisteren te Maastricht gezegd: „Physieke macht is niet de enige factor, die in het leven der volken de doorslag geeft, hoe belangrijk die macht ook op bepaalde ogenblikken kan zijn. En belang, landsbelang, ja zelfs materieel landsbelang is niet een op ieder ogenblik in cijfers uit te drukken begrip." De mi nister heeft in zijn rede te Maastricht de luchtrace naar Christchurch niet ter sprake gebracht. Maar zijn hier aangehaalde woor den kan men ook daarop in toepassing brengen. Omdat een klein volk, al is het geen beslissende machtsfactor in de wereld, toch door bijzondere eigenschappen zijn waarde kan tonen, zijn wezenlijke invloed versterken en ziin betekenis als partner in een komende Unie bij voorbaat doen erkennen. Ten deze is een prestatie, zoals de K.L.M.-mannen thans bezig zijn te vol brengen, zeker ook van grote waarde: niet alleen dus als een K.L.M.-, maar tevens als een landsbelang. R. P. De Britse regering heeft vandaag beslo ten de grondwet in Brits Guyana buiten werking te stellen teneinde een commu nistische „omverwerping en een gevaar lijke crisis zowel in de openbare orde als de economische zaken" te voorkomen. Er zal een onafhankelijke commissie van onderzoek worden benoemd om rapport over de gebeurtenissen uit te brengen en aanbevelingen te doen over een herziening van de grondwet. „De partij die aan de macht is, heeft met woord en daad getoond dat zij niets onbeproefd zal laten can Brits Guyana tot een communistische staat te maken", aldus het Britse ministerie van Koloniën. „Daarom is gouverneur Sir Alfred Sa vage met speciale bevoegdheid bekleed. Hij heeft de partijministers van hun porte feuilles ontheven". Adenauers moeilijkheden Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier heeft Donderdag verklaard, dat het gemakkelijker is zes weken lang een verkiezingsstrijd te voeren, dan een week lang over de samenstelling van een kabinet te moeten beraadslagen. Oorzaak der moeilijkheden is, dat de drie partijen, die Adenauer als coalitiepartners heeft aangeworven om zichzelf een meerderheid te bezorgen waarmee hij de grondwet zou kunnen veranderen, meer zetels wensen dan hij heeft te vergeven. PARIJS (AFP). Het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft Donder dagmiddag medegedeeld, dat de V. S. en Engeland hebben besloten het bestuur over de zone A van het vrije gebied van Triëst aan Italië over te dragen. De Franse rege ring is tevoren van het besluit in kennis gesteld. Men hoopt, dat door deze stap, die reke ning houdt met de feitelijke toestand, aldus het ministerie, het probleem-Triëst, dat reeds lang de betrekkingen tussen Italië en Joegoslavië ongunstig beïnvloedt, defini tief wordt opgelost. In een gemeenschappelijke verklaring zeggen de V. S. en Engeland, dat zij de zóne, die zij ingevolge het vredesverdrag met Italië bestuurd hadden, zo spoedig mo gelijk aan Italië zullen overdragen en hun troepen (ongeveer 4000 man) zullen terug trekken. Deze stap zou naar zij verwach ten tot een „definitieve vreedzame oplos sing" van het conflict over Triëst en zijn omgeving leiden. Hoewel Engeland en de V. S. het besluit van heden als een definitieve regeling be schouwen, zullen zij geen bezwaar maken tegen wijzigingen in de grens, waarover Italië en Joegoslavië het samen eens wor den. Men meent te weten, dat het doel van Engeland en de V. S. is de zóne A binnen zes weken aan Italië over te dragen. De Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers te Rome en Belgrado hebben de Italiaanse premier, Pella, en president Tito van Joegoslavië Donderdag persoonlijk op de hoogte gesteld van het besluit. Het officiële Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" meldt dat Joegoslavië bij de Westelijke mogendheden zal protesteren tegen de beslissing om zóne A van Triëst onder Italiaans gezag te plaatsen. President Tito heeft de Amerikaanse en Britse diplomatieke vertegenwoordigers in Belgrado meegedeeld, dat hij „de stap van de Westelijke mogendheden resoluut ver oordeelt", aldus verklaarde de Joegosla vische vice-premier Kardelj Donderdag avond tegenover verslaggevers te Belgrado. Tito zei, dat „de Joegoslavische regering zich nooit zou kunnen verenigen met een dergelijke eenzijdige maatregel" en hij gaf als zijn mening, dat „een dergelijke con cessie aan het Italiaanse imperialisme" niet zou bijdragen tot verbetering der Joegosla- visch-Italiaanse betrekkingen. „De Joegoslavische regering zal alle stappen die zij kan doen, ondernemen en, in overeenstemming met het handvest van de UNO, de Joegoslavische belangen in zóne A van het vrije gebied beschermen", zo verklaarde Kardelj. Betogingen Kort na een commentaar van radio-Bel grado ontstonden in de Joegoslavische hoofdstad betogingen. Menigten trokken naar het stadscentrum onder het roepen van leuzen als: „Wij zullen ons leven geven, doch niet Triëst". De betogers trokken niet op in gesloten gelederen en volgens waar nemers scheen de demonstratie een spon tane reactie van het volk te zijn. Radio- Belgrado onderbrak later op de avond het normale program voor het geven van ver slagen van betogingen, die in het gehele land werden gehouden. Joegoslavische demonstranten hebben Donderdagavond ruiten van het gebouw te Belgrado, waarin het Italiaanse gezant schap is ondergebracht, ingegooid. Een jeep, eigendom van het gezantschap, is be schadigd. Een ongeveer vijfduizend man sterke menigte schreeuwde „Tito geef ons wapens, de fascisten hebben weer een grote mond". „Leugenaars, wij hebben op jullie ver trouwd", riep een woedende menigte bui ten het gebouw der Britse ambassade. De demonstranten poogden het erf, dat het ambassadegebouw omringt, te betreden, doch dit werd hun door bewapende Joego slavische politie belet. Ook buiten het ge- PARIJS, (AFP). De Franse minister president, Laniel heeft voor de financiële commissie van de Nationale Vergadering verklaard, dat de regering zich er van be wust is, dat zij niet aile kwesties heeft op gelost. Zij heeft echter de voldoening te kunnen constateren, dat haar inspanningen bemoedigende resultaten hebben opgele verd. De positie van de franc is sterker geworden, het discontotarief is verlaagd, het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud is gedaald, de werkloosheid is verminderd en het betalingstekort in de Europese Bètalingsunie is kleiner gewor den. Minister Laniel deelde voorts mede, dat grote vorderingen zijn gemaakt bij de uitwerking van de plannen voor de voorge nomen belastinghervorming. De minister van Financiën, Faure, heeft aan de commissie medegedeeld, dat de re gering niet voornemens is de investerin gen te beperken. Zij zal in tegendeel stre ven naar uitbreiding van de investeringen en trachten tegelijkertijd de consumptie uitgaven van de staat te verminderen en het sparen aan te moedigen. Aan het parle ment zal een investeringsprogramma voor 1954 worden voorgelegd, dat voorziet in investeringen ten bedrage van in totaal 565 milliard francs. Onder dit programma zui len leningen worden verstrekt voor mo dernisering van de industrie en voor de woningbouw. BREMERHAVEN. (DPA). Het eerste atoomkanon voor de Amerikaanse strijd krachten in Europa is Donderdagavond per schip in Bremerhaven aangekomen. De kade werd door Duitse en Amerikaanse po litie afgezet. De onderdelen van,het kanon zijn in de loop van de nacht gelost en per spoor naar Zuid-Duitsland vervoerd. De plaats waar het kanon wordt opgesteld wordt geheim gehouden. bouw der Britse ambassade werd gedemon streerd. Een Amerikaanse wacht werd door een steenworp getroffen. Hij bleef echter ongedeerd. Ook van het Amerikaanse am bassadegebouw werden verscheidene rui ten ingegooid. „Borba" en „Politica", de twee grootste Joegoslavische dagbladen, verschenen Don derdagavond met speciale edities, die de krantenverkopers door de menigte uit de handen werden gerukt. Toen er ruiten in het gebouw van de Britse ambassade werden ingegooid, werd juist in de leeszaal een filmvoorstelling gegeven, die werd bijgewoond door de leden van de ambassadestaf en hun gezin nen. De aanwezigen verlieten het gebouw door een achteruitgang. Later op de avond begonnen de demon straties te verlopen. De Joegoslavische radiostations bleven echter de tekst van uit het gehele land binnenkomende pro testen omroepen, dit afgewisseld met het spelen van nationale liederen. Een der omroepers zeide: „De Westerse mogendheden zijn in de achting der Ita liaanse fascisten gestegen, doch zij hebben bij de Joegoslaven zeer veel aan gezag ingeboet. Zeventien millioen mensen den ken en gevoelen in deze hetzelfde. Zij zijn meer verenigd dan ooit te voren." Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft Don- derdagavond medegedeeld dat de Italiaanse j regering het Westelijke voorste) voor een i oplossing van het vraagstuk-Triëst heeft i aanvaard. Het verluidt, dat de Italiaanse regering i gaarne zou zien dat Italiaanse troepen de j Brits-Amerikaanse zóne van Triëst binnen i enkele dagen binnenrukken. De Italiaanse generale staf en de bevelhebbers der Britss en Amerikaanse troepen te Triëst zouden reeds begonnen zijn met dit te regelen. Vele buitenlandse diplomaten hebben premier Pella Donderdagavond gelukge wenst met het „schitterende resultaat van de onderhandelingen over Triëst", aldus meldde het Italiaanse persbureau A.N.S.A. Italië handhaaft zijn voorstel voor een volksstemming, omdat het een volksraad pleging de beste methode voor een defini tieve regeling van de gehele kwestie acht. Naar aanleiding van andersluidende be richten omtrent een mededeling van de minister van Oorlog betreffende de behan deling van het E.D.G.-ontwerp in de Eerste Kamer, kan het volgende worden verklaard: Tijdens zijn ontmoeting met journalisten bij de oefening „Grand Repulse", heeft de minister in antwoord op een vraag gezegd, dat in de komende maanden de schriftelijke voorbereiding van het debat over de E.D.G. gereed kan zijn en tegen het einde van dit jaar ver moedelijk de openbare behandeling zou kunnen beginnen. De Eerste Kamer echter kan zelf bepalen, wanneer zij de beraad slagingen wil openen. De middagzitting van het Europese Congres begon gisteren met een verras sing voor Spaak, aan wie namens de president van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap, Jean Mónnet, het eerste Europese paspoort overhandigd werd. Dit paspoort, dat geldig is voor de zes landen der K.S.G., is nog alleen gereserveerd voor de leden van deze gemeenschap, van de Hoge Autoriteit en van de leden van het Hof van Arbitrage, maar Monnet wilde blij kens een bijgaand hartelijk briefje toch graag het allereerste exemplaar aan Spaak schenken „in de hoop dat uitein delijk alle bewoners van deze zes lan den als burgers van één gemeenschap zich vrij door West Europa kunnen be wegen. „Ook al bekleed ik niet een van de functies, die recht op dit paspoort geven, ik ga het van morgen af gebrui ken en dan zal ik wel zien wat er mei me gebeurt; misschien brengt het me in de gevangenis - maar gebruiken zal ik het", zo luidde Spaaks veel hilariteit verwekkende reactie. In aansluiting op het bericht inzake een hernieuwd uitstel van de conferentie der zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Kolen- en Staalgemeenschap, welke bijeenkomst 20 dezer in Den Haag zou worden geopend, vernemen wij van welingelichte zijde, dat Nederland een ac tieve rol heeft gespeeld bij het denkbeeld de datum dezer conferentie te verschuiven. Men was het er in Parijs algemeen over eens, dat het overleg der deskundigen, te Rome gehouden, nog geen aanleiding geeft tot directe nadere bestudering. Hierbij kwam voor de Nederlandse regering nog de moeilijkheid, dat juist in de dagen, waarop de conferentie was vastgesteld, in de Twee- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S T a g o r e God raakt vermoeid van grote koninkrijken, maar nimmer van kleine bloemen. de Kamer het algemeen debat over de rijksbegroting plaats heeft, hetgeen de ge hele regering in beslag neemt. Om eerstgenoemde reden is het uitstel der conferentie zo goed als zeker, mdar een lang uitstel behoeft dit niet te zijn, ver zekerde men ons. Wellicht zou de tweede helft van November een geschikte tijd zijn. De plenaire zitting van het tweede Con gres van Den Haag der Europese Bewe ging, die gistermorgen geopend werd met redevoeringen van Robert Schuman en Von Brentano beiden spraken hun ver trouwen uit in een Europese oplossing van de hangende Frans-Duitse problemen is gistermiddag onder onverminderde belang stelling voortgezet. In de middagzitting, welke onder voor zitterschap van onze landgenoot mr. M. van der Goes van Naters stond, betrad de Franse gedelegeerde Courtin het spreek gestoelte om het inleidende rapport voor het congres toe te lichten dat nader ingaat op de voornaamste doelstelling ervan: de vorming van een Europese politieke ge meenschap door de instelling van een Vol keren Kamer, waarvan de leden door al gemene verkiezingen worden aangewezen, en van een Supra-nationale Uitvoerende Raad, waarvan aanvankelijk de belang rijkste beslissingen worden onderworpen aan een intergouvernementaal orgaan, dat zich in de toekomst geleidelijk terug trekt. Het statuut voor een Europese Gemeen schap, opgesteld door de Vergadering ad hoe, waar de Europese Beweging zich ach ter stelde, heeft naar de heer Courtin zei- LONDEN (Reuter). Met tussenpozen van vijf minuten zijn gisteravond acht vliegtuigen van London Airport vertrok ken voor een wedstrijd over de langste af stand uit de luchtvaartgeschiedenis: van Londen naar Christchurch in Nieuw-Zee- land over hemelsbreed circa 19.000 kilo meter. Als eerste vertrokken de drie vliegtui gen,die deelnemen in de handicap-afdeling. De volgende waren vijf „Canberra"-straal- vliegtuigen, die elkaar de eer zullen be twisten in de snelheidswedstrijd. Het eerste vliegtuig, dat precies om half zes op het Londense vliegveld ziin aan loop voor de start nam, was de PH-T G A, de K.L.M.-Liftmaster met aan boord 64 passagiers en een 12-koppige bemanning onder gezagvoerder H. A. A. Kooper. Als tweede vliegtuig vertrok een Handley Page „Hastings" van de Koninklijke Nieuw Zee- landse luchtmacht en als derde een toestel van de „British European Airways", de Vickers Viscount 700. Zoeklichten dwaalden over het vliegveld, toen de laatste deelnemer liet luchtruim koos. Alle vliegtuigen vertrokken met de regelmaat van een klok en op de seconde af op tijd. Toen de vijfde Canberra zich van de grond verhief, had de K.L.M.-Lift- master al 400 km in de richting van Rome afgelegd. Hij landde daar om drie minuten over half negen. De Liftmaster is om zeven mi nuten voor negen vertrokken. Het opont houd heeft dus slechts tweeëntwintig mi nuten geduurd. De Liftmaster heeft de Oyer gebrek aan belangstellmg tijdens zijn vlucht in de Christchurch-race zal gezag voerder Kooper van de K.L.M. Liftmaster „Dr. Damme" niet te klagen hebben. Thuis volgen zijn echtgenote en zijn kinderen Koen (3) en Haiis (4) met grote belang stelling de race op de routekaart. eerste étappe van Londen naar Rome af gelegd in drie uur en vier minuten, met een gemiddelde snelheid van 470 kilometer per uur. De Hastings heeft vijf uur en 36 minuten nodig gehad voor het traject Londen Athene, gemiddelde snelheid 428 km per uur. De Liftmaster heeft volgens een radio bericht uit Bagdad het vliegveld aldaar om 3 uur veertig minuten Nederlandse tijd na een oponthoud van twintig minuten ver laten. Het traject RomeBagdad, dat door de Liftmaster in zes uur en vierentwintig minuten is afgelegd (gemiddelde snelheid 460 kilometer per uur) meet hemelsbreed bijna 3000 kilometer. Het bericht, dat de Liftmaster ter hoogte van het eiland Rho des voor de Zuid-Westelijke kust van het Anatolische schiereiland heeft gevlogen, doet vermoeden, dat het vliegtuig een iets Zuidelijker koers, dan de rechtstreekse heeft genomen. Blijkens de berichten uit Bagdad heeft de K.L.M.-Liftmaster met veel boos weer tussen Rome en Bagdad te kampen gehad. Het was zelfs zo, dat de passagiers de vei ligheidsriemen moesten vastmaken. Geen der luchtreizigers is echter ziek geworden. gens een Reutertelegram om twee minuten over negen Nederlandse tijd te Karachi ge land. Hij is om 9.27 uur weer vertrokken en wordt tussen 16 en 17 uur te Rangoon verwacht. Volgens gegevens van de K.L.M. is de Douglas Liftmaster ten minste ander half uur voor op het tijdschema, ondanks het slechte weer op de reis tussen Rome en Bagdad. Tot dusver is weini,g nieuws ontvangen van de Nieuw-Zeelandse „Hastings", die meedoet aan de handicap-race. Deze ver trok om 23.53 Nederlandse tijd Donder dagavond uit Athene. Hij landde om 5.06 vanochtend te Shaiba. De „Viscount" is rechtstreeks van Lon den naar Bahrein (in Saoedi-Arabië aan de Perzische Golf) gevlogen. Dit is een afstand van 3206 mijlen. De „Viscount" bereikte Bahrein om 3.51 uur Nederlandse tijd en vertrok vandaar om 4.06, vermoe delijk in de richting Colombo. De drie Engelse Canberra's hebben op het eerste traject onderling een fiks par tijtje gevochten: de snelste van de drie was een PR-3 die een gemiddelde snelheid van 890 km per uur behaalde, De favoriet, de PR-7, maakte „slechts" 889 km per uur en de derde, weer een PR-3, kwam er met 847 km per uur bijna niet meer aan te pas. De Australische Canberra's hebben het er, in vergelijking met hun eigenlijk veel snellere broeders Engelsen, niet slecht af gebracht: de Australiërs vlogen met ge middelden van 863 en 889 km per uur. Voor zover in de afgelopen nacht bekend was, zijn alle Canberra's normaal van hun landingsplaatsen opgestegen, behalve de Canberra P3-3 (startnummer 2) van de R.A.F. met vlieger Furze aan de stuur- knuppel. Dit laatste toestel heeft oponthoud op Shaibah gehad. Vanmorgen om 6 uur werd in het hoofd kwartier van de Christchurch-race gezegd dat tenminste één der twee Australische „Canberra's", die' van squadron-leader Row het Britse PR-3 toestel van wing- commander Hodges kan inhalen. Zij heb ben slechts vier minuten achterstand. In dien Hodges de Cocos-eilanden laat liggen en naar Perth doorvliegt, vergroot hij zijn voorsprong enorm. De Australiërs zullen op de Cocos-eilanden moeten tanken. De „Canberra" van luitenant Furze heeft opnieuw met pech te kampen gehad. Op Ceylon moest een wiel aan stuurboord ver wisseld worden. Toch zag Furze kans om na zrjn aankomst om 6.10 uur, i-eeds weer om 6.35 uur te starten. De Viscount van de B.E.A. is heden om 12.07 Ned. tijd te Colombo geland. De „Hastings" verliet na een verblijf van 25 minuten het vliegveld Masirah (Z.O. Ara- bië) om 9.55 uur Nederlandse tijd, op weg naar Colombo. De Britse Canberra P. R. van Hodges heeft op weg naar Perth een voorsprong van 16 minuten op zijn naaste concurrent, De „Dr. Ir. M. H. Damme" is heden vol- de Australische Canberra voor Raw. 99 de, echter een zeer onzekere toekomst sinds de Raad van Ministers, aan welke het op 9 Maart was voorgelegd, na zijn bijeenkomst in Baden-Baden een commu niqué uitgaf waarin er nauwelijks van ge rept werd. Hij toonde zich ook verontrust over het nieuws van de plaatsvervangende ministers in Rome, wier werk hij beschreef als „het opstellen van een catalogus van meningsverschillen". Geen „verbond" Het gevaar dat de nationale regeringen door allerlei bedenkingen ten aanzien van hun souvereiniteit niet verder zullen ko men dan een „gemeenschap" van souve- reine staten kwam nog eens in al zijn scherpte naar voren in een verklaring van een van de pioniers der Europese gedachte, graaf Coudenhove Kalergi. Hij stelde de vrees voor een Duitse opperheerschappij in Europa aan de orde. Deze staat of valt zijns inziens met de vorm welke wordt ge kozen, die van een „statenverbond", welke naar de ervaring leert, vroeg of laat resul teert in hegemonie van het sterkste lid hetgeen dan Duitsland zou kunnen zijn of die van een wezenlijke federatie, waarin een supra-nationale autoriteit elke hege monie uitsluit. Betreurd uitstel Het woord was vervolgens aan de rap porteur over de instellingen der Europese Gemeenschap, de Belg Dehousse, die het laatste nieuws uit Straatsburg besprak. Op één punt is nu althans overeenstemming bereikt: dat is de voorkeur voor toepassing van het algemeen kiesrecht voor de poli tieke gemeenschap. „Over de hoofden van de plaatsvervangers heen wil ik scherpe critiek uiten op de manier waarop de mi nisters zich van het ontwerp-statuut heb ben afgemaakt", zo zeide de heer Dehousse. Hij becritiseerde ook de door hen gevolgde procedure om door hen aangewezen des kundigen het gehele ontwerp opnieuw in studie te doen nemen. Tenslotte betreurde hij het uitstel voor onbepaalde termijn van de conferentie der zes ministers in Den Haag, waarmee de hele zaak nóg ver der op de lange baan geschoven wordt. Nadat nog enige sprekers uit Duitsland, België, Frankrijk en Italië en namens de bewoners van Europa achter het IJzeren Gordijn het woord gevoerd hadden, werd de plenaire zitting opgeheven. Des avonds begonnen de zittingen der drie secties, die respectievelijk het poli tiek rapport, het rapport over de instellin gen der Europese Gemeenschap en het rapport over de Gemeenschappelijke markt zullen behandelen. Die rapporten zijn gis teravond in de sectievergaderingen inge diend. (van hedenmorgen 7 uur) toestand I •*-' t -o-S f- r- Helsinki zwaar bew. WZW 2 1 Oslo mist NNO 1 3 Stockholm zwaar bew. WZW 3 4 Kopenhagen geheel bew. WZW 5 9 Londen mist windstil 3 Amsterdam geheel bew ZW 3 11 Brussel onbewolkt ZZO 4 5 Parijs onbewolkt windstil 3 Bordeaux mist windstil 4 Nice onbewolkt NNW 4 12 Warschau nevel NW 2 2 Berlijn zwaar bew. WZW 1 8 Frankfort nevel O 2 1 München mist windstil 0 Zürich nevel NNW 2 2 Wenen zwaar bew. NNW 6 6 Rome onbewolkt NO 6 8 Neerslag laatste 24 uur. w -S o G Z.S 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0,3 0 1 0 MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenbanken en in het Zuid-Oosten van het land in de nacht en ochtend hier en daar mist. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. In het binnenland aanvankelijk nog zwakke, overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 10 October Zon op 6.55 uur. onder 17.58 uur. Maan op 9.54 uur, onder 18.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 October Hoog water: 4.19 en 16.35 uur Laag water- 0 07 en 12.22 uur Zaterdag 10 October Hoog water: 4.48 en 17.05 uur. Laag water: 0.39 en 12.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1