ZE VEN DA GEN HAARLEM OéfMuro Boeiend concert van Marinierskapel Voor betere Sigaren Bespreking over vestigingsregelingen 2e H.B.S. -B Zoekt iets anders? Hulde voor een moderne „Kenau" Twee winnaars van Aesculaapprijs Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 J. P. STAM Cursusprogramma der Woodbrookers in 1953 I.V.A.O. opende het nieuwe seizoen KAMER VAN KOOPHANDEL Probeer dan morgen eens Die sigaret is anders, die is beter! Vinken- en kraaientrek zet krachtig in „Hip P.HFrl$F" Het is zo stilaan een jaarlijkse traditie geworden, dat de Marinierskapel der Ko ninklijke Marine, onder leiding van kapi tein Gijsbert Nieuwland, in het najaar te Haarlem een concert komt geven ten bate van het Marine-Sanatoriumfonds en 't zal voor niemand een geheim zijn dat dit te danken is aan de ijver en het organisatie talent van mevrouw L. van der Jagt-Bak- ker, de correspondente van het fonds voor deze streek Woensdagavond werd die tra ditie bestendigd. Wegens het feit, dat het fonds dezer dagen zijn 35-jarig bestaan herdenkt, werd aan het concert een extra feestelijk karakter gegeven. Kapitein Nieuwland verscheen niet alleen met zijn vermaarde harmoniekapel, maar hij bracht ook het meer dan honderd leden tellende Koninklijk Schiedams Mannenkoor „Or pheus" mee, waarvan hij tevens directeur is. Het was er om te doen de tweede helft van de avond te vullen met de Frithjof- sage van Max Bruch, voor mannenkoor, solisten en symphonie-orkest en dit bracht mee, dat ook de namen van de sopraan An neke van der Graaf en van de bariton Jan van de Ree op het programma kwamen en dat de harmoniekapel na de pauze tot een volledig symphonie-orkest omgevormd werd. Het was passend dat op deze avond ook een woordje gesproken werd over het Ma rine Sanatoriumfonds en dit kreeg een bijzondere betekenis, dooi-dat het bij mon de van de initiatiefnemer, de heer P. D. Beversluis, geschiedde. Hij begon met hul de te brengen aan de 90-jarige „Ome Jan" van Zutphen en ontlokte een daverend „hiep, hiep, hoera!" aan het publiek, ter ere van deze nestor der t.b.c.-bestrijding in ons land. De heer Beversluis schetste de moeilijkheden die 35 jaar geleden te over winnen waren om zijn initiatief tot een daad te maken. Maar het Sanatorium voor longlijders onder het Marinepersoneel is er gekomen. In de jaren van zijn bestaan werden reeds 1200 gevallen behandeld en is aan de actie bijna f 500.000 ten koste ge legd. Spreker bracht dank aan de tallozen die het fonds steunden en huldigde in het bijzonder de „Kenau" onder de propagan disten, mevrouw Jagt-Bakker. Het programma van de Marinekapel be stond uit de ouverture „Carnaval Romain" en de „Marche au supplice" (uit de Sym- phonie Fantastique) van Berlioz, alsmede uit een viertal delen van de balletsuite „Les deux pigeons" van' Messager. Men kon bij de markante en waar dienstig soe pele uitvoering dezer stukken genieten van het fraaie klankgehalte en het zuiver even wicht dat kapitein-kapelmeester Nieuw land met zijn mannen wist te bereiken. Ik stel mij zo voor, dat Berlioz beslist zijn „fiat" verleend zou hebben aan de re- orchestratie voor harmonie-orkest van zijn „gang naar de gerechtsplaats", wanneer hij dit fragment zó had horen uitvoeren. De mannenkoor-cantate van Bruch is in zijn genre een belangrijk werk en een bij zonder dankbare opgave voor een vocaal ensemble als „Qrpheus", dat er het ge- ADVERTENT1E Fa. J. P. STAM, sinds 1881 Haarlem's meest gerenommeerde, sigarenhandel. Thans prima Corona's vanaf 10, 12, 14 en 18 ct. Alles met fijn Sumatra dek Dus. rokers met smaak, allen naar Zijlstraat 45 Haarlem - Tel. 11635 Het cursusprogramma voor de herfst en winter, georganiseerd door de Arbeiders Ge meenschap der Woodbrookers in Bentveld en Kortehemmen ziet er als volgt uit: Op 24 en 25 October wordt een weekend cursus gehouden voor mensen die werkzaam zijn in het bedrijfsleven. Voor dit weekend staan drie onderwerpen op de agenda, name lijk „Wat bedoelen we met gemeenschap?", door dr. A. van Biemen. „Kan een bedrijf een gemeenschap worden?" door dr. D. Horrin- ga, en „Zijn wij er rijp voor?", hetgeen zal moeten leiden tot een algemeen gesprek. Voor 31 October staat een cursus op het plan voor onderwijskrachten zowel bij het openbaar als bij het bijzonder onderwijs. De onderwerpen zijn: „Hebben wij een opvoe- dings-ideaal?", door dr. >Ph. J. Idenburg; „Plaats en taak van de onderwijzer (es) in de maatschappij", door dr. B. C. Lievegoed; en „Wat moet er nu gebeuren?", door C. Kley- wegt. De leiding van deze cursus berust bij dr. A. van Biemen en mej. Ds. W. H. Buijs. Een weekend voor artsen en predikanten is bepaald op 7 en 8 November, ter behande ling van het onderwerp ,,De Angst". Dit on derwerp is onderverdeeld in „De rol van de angst in het persoonlijke en sociale leven", „De psycho-somatische aspecten van de angst", en „Kan „oerangst" overwonnen wor den?". De leiding ligt bij dr. A. van Biemen. Voorts staat voor 14 en 15 November het onderwerp „Christelijke momenten in de moderne litteratuur" op het programma, dat is onderverdeeld in „Het eschatologisch mo tief-zonde en hel", „Utopie en koninkrijk Gods" en „Het genademotief", door dr. J. G- Bomhoff. De leiding zal hebben mejuffrouw ds. W. H. Buijs. Het weekend van 21 en 22 November wordt gebruikt voor een gesprek over het voor en tegen van een „welvaartsstaat". De inleidin gen worden gehouden door M. Rupert en' prof. dr. W. Banning, respectievelijk op Zaterdag avond en Zondag. De leiding heeft dr. A. van Biemen. De week voor huisvrouwen wordt dit jaar gehouden tussen 23 en 28 November. Evenals het vorig jaar is deze week bedoeld als voor bereiding op de huiselijke feesten.. Er zal een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling „Winterfeesten in ons gezin". Verdere thema's voor deze week zijn „Het vieren van onze feesten", „Het spel van onze kinderen", „Het boek in ons gezin", en „Ons gezin en de buitenwereld". De leiding berust bij mevrouw T. Reijntjes- Kleima en mejuffrouw 't Hooft. De spreek sters zullen zijn mejuffrouw ds. W. H. Buijs, mevrouw C. LeijnsDe Boer en anderen. De cursus op 28 en 29 November is een cursus speciaal voor ambtenaren. Het on derwerp is „De ambtenaar in de maatschap pij", onderverdeeld in „De functie van het ambtelijk apparaat in de hedendaagse maat schappij", door mevrouw Dr. H. Verwey- Jonker; „Hoe ziet de burger de ambtenaar", door mevrouw E. J. Wilzen-Bruins, en „Om gang met mensen" door Dr. A. van Biemen. De leiding berust bij Dr. A. van Biemen en mejuffrouw Ds. W. H. Buijs. Voor 12 en 13 December staat het onder werp „Wij in het leven" op het programma. Drie thema's hierop, „In hoeverre is ons le ven lot", „In hoeverre is ons levensdaad", -In hoeverre is ons leven geschenk", wor- len ingeleid door prof. Dr. W. Banning. De leiding is in handen van mejuffrouw Ds. W. ZL Buijs. wenste klankvolume en de sonoriteit aan kan verlenen. Passages als de milde met hobo-solo en die met fluit, maar ook de stoere unisono's en het machtige slotkoor maakten een treffende indruk. Toegegeven dat het alles romantisch is, maar het bleef, mede door een gezonde manier van zingen, verx-e van de liedertafelstijl. 't Is bovendien romantiek van goede huize en die blijft te waarderen. Anneke van der Graaf en Jan van de Ree vervulden hun solistische taak met smaak en het symphonie-orkest der Mariniers bleek goed voor zijn taak bere kend. Kapitein Nieuwland toonde overtuigende capaciteiten als leider van de effectrijke dramatische cantate. De uitvoering genoot geestdriftige bijval. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Lorentz-lyceum Alle oud-leerlingen wordt verzocht omgaand per briefkaart, naam en adres op te geven. Santpoorterplein 28. Het Christelijke fanfarecorps Arti et Religioni gaf Donderdagavond een zeer ge waardeerd concert onder leiding van H. N. Ossenbruggen in de kapel van de stichting Vogelenzang te Bennebroek. Woensdagavond heeft de afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeiders Ontwik keling in hotel „De Leeuwerik" een ope ningsavond van het winterwerk gehouden, waarvoor van de kant van de leden, maar ook van niet-leden, grote belangstelling bestond. Het eerste gedeelte van het programma bestond uit een lezing over de eilandjes St. Eustatius, St. Maarten en Saba. Als spreker trad op dr. G. H. Kruyer, in wiens woorden men een groot vertrouwen kon stellen, daar hij door verscheidene instel lingen was uitgezonden om een rapport over dit eilandengebied op te stellen, ten einde hun gering welvaartspeil te verho gen. Dr Kruyer maakte er een genoeglijke lezing van, waarbij men vaak kon lachen om zijn kwasi-ernstige opmerkingen. Een kleurenfilm verduidelijkte sprekers woor den; het viel daarbij te prijzen, dat de kleuren- die der natuur aanmerkelijk be naderden; daardoor kreeg men een duide lijk beeld van het ongetwijfeld fraaie na tuurschoon. Na de pauze werden de aanwezigen ver gast op een voordracht door Otto Sterman, die zijn optreden begon met twee Bijbelse vertellingen zoals die door negers worden verhaald. De voordrachtskunstenaar wees op de kinderlijke verteltrant van de ne gers. Hij kon niet nalaten, ook een droevige noot in het programma in te lassen met een korte voordracht over de slavernij. Het meeste succes oogstte hij met de drie Surinaamse vertellingen, waarmee hij zijn het publiek bijzonder in de smaak: het optreden besloot. Instiuut is zijn winterwerk goed be- Zowel lezing als voordracht vielen bij gonnen. De jury voor de toekenning van de Aescu laapprijs, beschikbaar gesteld door de Ko ninklijke Nederlandse maatschappij tot be vordering der geneeskunst, ter gelegenheid van het jaarlijks congres, dat thans in Den Haag wordt gehouden, heeft deze bekroning gesplitst en toegekend aan P. van Velzen en Jan van Herwijnen. Deze jury bestond uit de heren: Paul Citroen, kunstschilder te Wassenaar: dr. A. Melchior, arts te Haarlem; J. J. Voskuil, kunstschilder te Amsterdam; dr. Hendrik Wiegersma, arts te Deurne; K. E. Schuurman, conservator van de dienst voor Schone Kunsten te 's-Gravenhage en mr. L. J. F. Wijsebeek, directeur van deze dienst. Er waren 207 schilderijen, tekeningen of gra- frische werken ingezonden. Men bewonderde in het schilderij „Ver wachting" van P. van Velzen de wijze, waar op de spannirg om de komst van de dokter was weergegeven. Enkele leden van de jury achtten het gebruik van de kleur in dit werk schilderkunstig minder geslaagd. Het schilderij „Dode man" van Jan van Herwij nen vond waardering door de grote expres sieve betekenis, de gedurfde opzet om het onderwerp in verkorting weer te geven. Een derde prijs werd toegekend aan J- Kropff voor het schilderij „Crisis". De namen van de prijswinnaars werden bekend gemaakt door de voorzitter van de Haagse afdeling van de maatschappij, dr. Ed. Hoelen, tijdens een receptie in het Gemeente museum, die de congressisten door het ge meentebestuur van 's-Gravenhage werd aan geboden. Vorige week hield de commissie Vesti gingswet uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken haar honderdvijftigste vergadering. In de periode van 1937 tot heden werden 4134 vergunningen verleend. Blijkens een on derzoek is gebleken, dat slechts twintig van deze ondernemingen in de loop van deze periode in staat van faillissement werden verklaard. Deze mededelingen deed Donderdag avond de heer C h. E. Visser, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, tijdens een vergadering van de Kamer. Jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris, heeft voor de leden een inleiding gehouden over de vestigingsregelingen. Daarbij her innerde hij aan de totstandkoming van de Vestigingswet voor het kleinbedrijf 1937. Deze was een gevolg van de malaise in de détailhandel, ambacht en kleine nij verheid. Alleen voor nieuwe bedrijven moest een vergunning worden aangevraagd aan de Kamer van Koophandel. In Haar lem is de bevoegdheid gedelegeerd aan een commissie. Jhr. Mollerus deed mededelin gen over de eisen (het behalen van het middenstandsdiploma en van het bewijs van vakbekwaamheid en de credietwaar- digheid). Ieder jaar nemen in ons land ongeveer 20.000 personen deel aan het examen voor het middenstandsdiploma. De bepalingen hiervoor zijn algemeen. Moeilijker wordt het bepalingen te maken voor de vakbekwaamheid, omdat iedere De 39, niet-politiek R ZWIERF, zo'n dikke veertig jaar geleden, ge regeld een jongen over de Hilversumse hei, wie het aan te zien was, dat hij genoot van de natuur en de buiten lucht. Die jongen verlangde er naar zijn indrukken vast te houden en te bewaren en men zag hem dan ook vaak een praatje maken met deze of gene kunstschilder, die ook in de ban was geraakt van de schoonheid van het' Gooi. Zelfs kocht hij ook een ezel, penselen, verf en een palet, maar veel meer dan een lief hebberij werd het niet: het dagelijks brood wordt nu een keer zelden met de kunstbe oefening verdiend en deze knaap werd door zijn ouders dan ook al spoedig naar nuch terder levenspaden terugge bracht. Toch herinnert wethouder A. J. M. Angenent (KVP) zich deze periode nog met pleizier en wanneer hij met vacantie is kan men hem nu nog, of het nu ochtend, mid dag of avond is, tegenkomen in de schaarse stille streken van ons vaderland, altijd te voet, want dat is nog steeds de beste manier om van de natuur te genieten. De grootvader van Ahtoon Angenent was boer en dat had de kleinzoon eigenlijk ook best willen zijn, maar de op vattingen in die dagen waren anders. De grootvader ging de boer op met galanterieën: daar viel toen een goed-be- legde boterham in te ver dienen. De vader van de heer Angenent leerde een vak: hij werd zadelmaker. Later ver huisde dit acht kinderen rijke gezin van Tilburg, waar An- tonius Johannes Maria Ange nent in 1893 werd geboren, naar Hilversum. De vader exploiteerde daar een nachtveiligheidsdienst en detectivebureau. Intussen zette de jonge Angenent zijn eerste schreden op de weg der typo- grafenopleiding'. Hij werkte bij verscheidene drukkers in Hilversum, Utrecht, Bussum, Alkmaar en Hoorn, en leerde er de typografie ook als een kunst waarderen. In Hoorn werkte hij bij Stumpel negen jaar als voorman; de kleurendruk genoot zijn bij zondere liefde. Maar het waren toch niet alleen de problemen van de druktechniek welke hem bezig hielden. Want het zal zijn Brabantse moeder, een vurige voorstandster van or ganisatie, wel met trots heb ben vervuld, dat haar zoon reeds op 24-jarige leeftijd in Hoorn voorzitter werd van de Rooms-Katholieke Volksbond, secretaris van de Katholieke Grafische Bond en lid van enkele gemeentelijke commis sies. In zijn vrije tijd wijdde hij zich aan de studie van sociale economie en sociologie door middel van cursussen van de Katholieke Sociale Actie. Zoveel organisatorisch talent, gepaard aan liefdevolle toe wijding voor de zaak der arbeidersklasse, kon niet on opgemerkt blijven. Op 1 Mei 1921 betrok de heer Angenent dan ook het secretariaat van de R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem, een functie die, zo- 1 als dat-gaat, gepaard ging met nog enige nevenbetrekkingen als het secretarisschap van de R.K. Bond van Woningbouw verenigingen en dergelijke. En dan volgt er, bijna twin tig jaar lang, een leven van brieven opstellen, adressen verdedigen, confereren, telefo neren, een beetje conspireren wellicht ook, reizen en trek ken naar opstandige of mal contente afdelingen, vergade ringen beleggen, acties op touw zetten, de wankelmoedi gen bijstaan en de lauwen activeren, de gehaasten rem men en de schade, door de driesten teweeg gebracht, her stellen. En dan 's avonds, op de vergaderingen, de détail- critiek geduldig aanhoren en gelijkmoedig beantwoorden. De gehele voorgaande alinea is niet van wethouder Ange nent. Zij is van ons, want de man tegenover ons is al die verdrietelijkheden van de vak verenigingsleider vergeten voor die triomf van 1941, toen bleek dat de leden van de Volksbond toch wel iets had den geleerd van en gewaar deerd in die eenvoudige be stuursleden: Duitsers noch N.S.B.'ers zouden hen be zitten. In de bezettingsjaren is de heer Angenent eens flink aan het geld uitgeven geslagen: in vier jaar tijd heeft hij zo'n slordige tien millioen zitten verdelen. Zelf heeft hij van die sommen niet veel profijt gehad, maar de door de vijand vervolgden, die door het Fonds Bijzondere Noden van het Episcopaat werden geholpen, des te meer. En wéér trok de •heer Angenent er op uit, nu om het contact met de pastoors in het Bisdom voor dit doel te onderhouden, daarin in ris kante gevallen door zijn oud ste, toen zestienjarige dochter bijgestaan. Het ligt trouwens voor de hand, dat, afgezien van die illegale activiteit, een gezin met vijf ondergedoken zoons zorg te over had in dat laatste oorlogsjaar. Niet minder dan negen keer verscheen de over valwagen voor de woning aan de Berkenstraat: op een keer smeekten de buren de „Grü- nen" zelfs dit gezin verder met rust te laten. De bangste dag beleefden de Angenents toen de zoon, die geestelijke is, in de Ripperdakazerne gevan gen was gezet. Toen bleek de vader niet alleen een Neder lander, maar zelfs een brie sende Nederlandse leeuw te kunnen zijn, die vijf Duitse wachtposten en tenslotte de bevelvoerende officier wel zo wist te intimideren, dat hij zijn moed beloond zag en per slot van rekening met vrouw en bevrijde zoon weer in de Ter Spijtstraat liep. Na de bevrijding kwam deze man in de politiek terecht, die hij eigenlijk verfoeit. Het heeft hem een zware strijd gekost en wie zal hem ver wijten, dat hij ook wel eens heeft getwijfeld of het de juiste beslissing is geweest? Toch is wethouder Ange nent er de man niet naar om zich over te geven aan nutte loos gepieker. Zijn overtuiging geeft hem die kracht en daar naast ook dat prachtige, gast vrije gezin waarin hij zich mag verheugen. Een vrouw, die hem in alles terzijde staat, zes zGons die goed terecht zijn gekomen, evenals drie doch ters en dan zijn er nog de liefhebberijen van de man, die niet kan vergeten hoe hij eens over de grote, stille heide dwaalde, de volière en de tuin. Wat kan een mens in dit leven nog meer verlangen? De heer Angenent bij de opening van de Kinderboerderij in de Noorderhout, voor de totstandkoming waarvan hij zich zeer heeft ingespannen. Steentje De International Friendship League is een organisatie, die in ons land ruim zeshonderd leden telt, waarvan een vijf tigtal in Haarlem. Er zijn nu tien plaatselijke afdelingen en Haarlem is een daarvan. Als embleem voeren de leden van de I.F.L. een witte duif op en met een lauriertak. De organisatie is namelijk van huis uit een vredesbeweging, maar in de loop der jaren is het accent meer gelegd op het aanknopen en bevorderen van vriendschapsbanden tussen de volkeren ondering. Door hier naar te streven hopen de leden van de International Friendship League een klein steentje te kunnen bijdragen om de algemene wereldvrede te kunnen bevorderen. Min stens één keer per week trachten de leden samen te komen en deze bijeenkomsten worden om beurten bij de leden thuis gehouden. Wat men dan al zo bespreekt? Problemen op kerkelijk leven behandelen, debatteren over bijvoorbeeld de vrede en de herbewapening, besprekingen over muziek, en wat al niet meer. De afdeling Haarlem mag dan klein zijn, actief is zij zeker ook. Het bestuur bestaat uit de heren G. Beccari, voor zitter; A. van der Werff, secre taris; mejuffrouw M. C. Mie- zerus, mejuffrouw G. Schraa en de heer P. Bakker, leden. Voor wie iets meer van de I.F.L. wil weten, vermelden wij nog, dat het adres van de secretaris luidt: Sterreboslaan no. 19 te Bloemendaal. In de maand Augustus orga niseert de International Friend ship League zogenaamde „een- tres", waar talrijke jonge men sen uit vele en verre landen tezamen komen om gedurende een of twee weken de proble men van de huidige tijd te be spreken. Deze „centres" wor den nu reeds drie achtereen volgende jaren gehouden op twee plaatsen in ons land: te Amersfoort en te Overveen, in de laatste plaats op het prach tig temidden van bos en duin leg is op gramofoonplaten vastgelegd en wordt op de tentoonstelling ten gehore ge bracht. Men kan er de nieuwe vertaling van een der bijbel boeken zien in tien stadia. Iedere avond zal een der plaatselijke predikanten ge durende een kwartier een cau serie houden over een onder werp, dat betrekking heeft op de Bijbel. Verwacht mag worden dat de expositie voor jong en oud leerzaam zal zijn. Modern Toen de heer M. Hertz van de firma „Nouveauté" in het voorjaar van 1939 Grote Houtstraat 14 ging betrekken, was dit niet veel meer dan een pijpenla, die het als win kel nu niet zo best deed. Van daar dat hij ijverig ging ver bouwen, teneinde zijn zaak voor het publiek aantrekke lijker te maken. Hij slaagde daar wel enigszins in, doch de tegenwoordige tijd stelt nu eenmaal andere eisen dan toen, zodat de heer Hertz tot een algehele verbouwing en modernisering van zijn winkel besloot. En zo heeft dan enige dagen geleden de opening plaats gehad van een winkel, die in vrijwel niets meer op de vroegere gelijkt. In plaats van de hoge pijpenla ver scheen er een zeer moderne zaak met drie afdelingen. Doch niet alleen het inte rieur bevredigt de heer Hertz in zo sterke mate. Zeker even trots is hij op zijn étalages, die ingericht worden door een étaleur,, die al bijna twintig jaar lang met hem samen werkt. Deze vakman vertoont een uiterst moderne opvatting over étaleren; volgens de heer Hertz is zijn werk uniek voor Nederland, zelfs wel voor het buitenland. Oud-veerman in huwelijksboot Op Dinsdag 20 October hoopt het echtpaar C. Bou- wensCornelisen zijn zestig jarig huwelijksfeest te vieren. Wij brachten hen een bezoek op de dag, waarop voor zestig jaar de bruidsdagen ingingen en die met bloemen, erepoort en versnaperingen in de fa- miliekring weiden herdacht. De Bouwens zijn echte Spaarndammers. „Er zijn er niet veel van onze leeftijd," zegt Kees, de jubilaris, die er goed uitziet voor zijn 84 jaar en dan ook van plan is te doen als Ome Jan van Zutphen: oud worden en jong blijven. Als hij dat heeft uitgelegd, is hij pas goed op zijn praat stoel. Geen wonder als men be denkt dat deze Kees Bouwens 56 jaar in Spaarndam woont en daarvan 33 jaar als veer- gelegen gebouw van het Cen traal Instituut voor Sportlei ders te Overveen. Tentoonstelling Bij de voorbereiding van de tentoonsteling „Het altijd nieuwe boek", die van Dinsdag tot en met Vrijdag in de Vlees hal wordt gehouden, ziin de inrichters van het standpunt uitgegaan, dat niet zoals vroe ger bij Bijbeltentoonstellingen een aantal Bijbels uit vele tijden en in vele landen te zien moet zijn. Moderne expositie- middelen zijn toegepast. Door een druk op een electrische knop kunnen de bezoekers bij voorbeeld op vele vragen ant woord krijgen. Een wereld kaart, geschilderd met licht gevende verf, zal een beeld geven van de bijbel voorzienin gen over de wereld. Men kan er horen, hoe de professoren in de grote zaal van het Bijbel huis in Amsterdam bezig zijn met het vertaalwex-k. Dit over man de gemeenschap ten dienste is geweest. Van het leven op het water kan hij wat vei-halen. Er waren hui- verig-kille, stormachtige Hol landse winters, die heel wat van zijn energie vergden. Soms kwam het voor, dat verdachte individuen zijn boot bemanden en meestal weiger den het verplichte bedrag te offeren. „Maar ik lustte ze," vertelt Bouwens met vuur. „Ik bracht ze netjes terug, die afzetters, ik joeg ze van boord en ik zou nog wel meer gekund hebben, als ik gewild had." Zo heeft eens een bedrieger de man gaf inplaats van een kwartje een cent zijn oneerlijkheid met een nacht van omzwerving in de polder pioeten bekopen. „Ongelukken zijn er nooit gebeurd in al die tijd." Er klinkt voldoening in zijn stem als hij dat zegt en hoewel hij toch sinds 1931 met pensioen is, vertelt hij zijn avonturen met een geestdrift of hij wei nige dagen geleden nog op de pont stond en voetgangers, rijtuigen, later fietsers en automobilisten overzette. „In de goeie ouwe tijd kreeg je voor een voetganger 1 cent, bij het overzetten van fietsers 5 en voor grotere voertuigen rekenden wij 15 cent." „Maar van zulke kleine be dragen hoeft men niet te schrikken," vindt 'mevrouw Bouwens, -„want wij hadden geregeld werk alles was min- dérduür en omdat Kees ge zien was in de polder ontvin gen wij onze zuivelproducten goedkoper." En nu zit het echtpaar Bou wens midden in het feestge druis. Zes kinderen heeft het echtpaar gehad, negen klein en drie achterkleinkinderen. Geen wonder dat de huis kamer vol mensen is. Vier kleinkinderen hebben het land vaarwel gezegd en zijn thans in Nieuw Zeeland, waar zij aan een nieuwe toekomst bouwen. „En," zegt Kees, de veer man, „als ik wat jonger was, ging ik ook." Nu houdt hij zich maar bij Nederland. En speciaal bij Spaarndam. „Er moeten nog maar veel jaren volgen," vindt moeder Bouwens, die 78 is, „want het leven heeft toch wel veel goeds" Raad en daad „Bij ons raad vergaard is tijd en geld gespaard." Dat is het trotse motto van de afdeling Haarlem van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, welke een foldertje heeft uitgegeven waarin men haar programma voor de komende maanden uitgestippeld vindt. Er zijn niet minder dan acht cursussen, gewijd aan onderwerpen van de meest uiteenlopende aard: gezellig heid en kleur in huis, kinder verzorging en opvoeding, stof- versieren, het maken van px-ac- tische geschenken, naaien, ko ken, het maken van lampekap- pen, verzorgen en schikken van bloemen en planten, wa renkennis en „ook 's avonds nog fit". Laatstgenoemde leergang van tien lessen is gericht op het aankweken van de juiste lichaamshouding bij het huis houdelijk werk. Evenals de eerste van de opgesomde reeks vindt zij haar rechtvaardiging in de omstandigheden dat nog te veel vrouwen worden ge degradeerd tot slaaf van haar wex*k en sloof van het gezin en het is juist daartegen dat de Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting met raad en daad wil opkomen. Zij wil integendeel de huisvrouw pa raat maken voor haar wezen lijke taak: spil te zijn van het gezin. Behalve met de vermelde cursussen gebeurt dat ook door middel van lezingen, films, de monstraties en de bekende ten toonstelling „Winterfeesten in ons gezin". Alle inlichtingen worden verschaft op het bekende adres: Frans Halsstraat 7. Wij wijzen erop, dat de cursussen als regel enkele keren per jaar worden gegeven. groep andere eisen stelt. De commissie uit de Kamer heeft het meest te maken met de credietwaardigheid. Dit onderwerp is zeer subtiel en problemen komen steeds aan de orde. Het aantal aanvi-agen in Haarlem is steeds groot en dat ze goed be handeld worden is af te leiden uit het feit, dat bij enkele beroepen bij de minister van Economische Zaken de commissie in het gelijk werd gesteld. Er zijn vele bedrijven die clandestien werken. De Kamer van Koophandel staat hier buiten, want zij heeft geen opsporingsbevoegdheid. De po litie kan proces-verbaal opmaken tegen overtreders. Voorts deed de spreker mede delingen over de Buitengewone Afkondi ging Vestigingsverbod Kleinbedx-ijven (B. A.V.K.) daterend van 2 December 1941, die nog van kracht is, waaronder niet in de Vestigingswet behorende bedrijven val len en over de regeling spervergunningen. Voorts gaf de heer Mollerus een overzicht van de werkzaamheden die de commissie uit de Haarlemse Kamer heeft verricht. Hij bracht hulde aan mejuffrouw Roozen, ambtenares van de Kamer, die de zaken voorbereidt. Van de gelegenheid om vragen te stel len maakte de heer J. J. Jurrissen ge bruik om te informeren of houders van x-eisbureaux een vergunning moeten heb ben. Hij stelde de vraag omdat er vele malafide bureaux bestaan; in de afgelopen maanden zijn vele mensen hiex-van de dupe geworden. Jhr. Mollerus merkte op, dat de personen van malafide reisbureaux onder gronds werken. Zij behoren zich te laten inschrijven in het handelsregister, doch dit doen zij niet. In het district Haarlem kent spreker dergelijke bureaux echter niet. Zij vallen onder een vestigingsregeling. Op verzoek van de heer S. J. Warmer deed de heer Mollerus ook nog mededelin gen over het wetsontwerp, dat de bestaan de wet in de toekomst moet vervangen. De wet van 1937 is bestemd voor hen, die zich na de inwerkingtreding gingen vesti gen. Als de nieuwe wet van kracht is zal ieder bedrijf een vergunning moeten heb ben, dus ook die van voor 1937. Clandes tiene bedrijven kunnen dan gemakkelijker worden opgespoox-d dan op het ogenblik. De voorzitter bx-acht tenslotte de leden van de commissie Vestigingswet dank voor haar arbeid in de loop der jaren ver richt en dankte jhr. Mollerus voor zijn in leiding. ADVERTENTIE (CONSTANTE KWALITEIT,» De Vogeltrek Het rapport van de Vogelwerkgroep Haarlem over de waarnemingen van de post Bloemendaalse strand van vanmorgen luidt: Het windstille weer vindt meteen een weerklank in de vogeltrek. Niet minder dan 2500 vinken en kepen passeer den vanmorgen de post. De graspie pers lieten zich ook nog in grote getale zien. Er vlogen 28 roeken en zes witte kwik staarten over. Het aantal spreeuwen neemt ook toe, er vlogen 130 van deze vogels over de zeereep en de binnenduinrand. De trek van de koper wieken houdt nog steeds aan en is tot in de middag waar te nemen. Tegen 10 uur vanmorgen passeerden ongeveer 2200 vin ken, waaronder kepen, de post. Het aan tal voorbijtx-ekkende spreeuwen was op dit tijdstip ook groter, 1450 van deze vogels trokken af en toe in groepen van 300 over. Er werden slechts kleine troepjes leeuwe riken waargenomen en een 92 groenlingen. Eén boomvalk vloog in Zuidelijke richting. Er werd ook een troep van 100 krams vogels geteld, en enkele lijsters. Boven zee was er trek van zwarte zanglijsters. In het duin telde men vier boomleeuweriken, die de vorige dagen ook al gesignaleerd wer den. Aan de duinrand bij de watertoren in Overveen zijn tussen 7 en 9 uur nog onge veer 500 koperwieken waax-genomen en 350 vinken. Ook daar vlogen enkele tientallen kramsvogels over, enkele merels, kepen, graspiepers, putters en spreeuwen. ADVERTENTIE Elke Zaterdag en Zondag muziek In Zaterdags tot 1 uur De grote pianist-accordeonist André Roemer

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7