K.L.M.-Liftmaster won de handicap-race Slot van het Europese Congres werd bezielend getuigenis PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen Grondploegen deden wonderen Passagiers krijgen elk tien ponden van de hoofdprijs De radio geeft Dinsdag Woning in Krommenie brandde geheel uit ►lFrnVITfll Toespraken van De Gasperi, Spaak en Philip: manifestatie van vijfduizend jongeren Onrust in twee legerplaatsen Twaalf auto's in botsing Telegrafist van Noors schip in paniek Stakingsoproep in Brits Guyana E' Toch i«j het zo MAANDAG 12 OCTOBER 1953 2 Feest vandaag. Ook de pechvogel in Christchurch Kinderspel met lucifers Specht vergist zich Schip voor Rusland Kerkelijk Nieuws Nieuwe regeling voor weekeind-verlof Rookwolken beletten uitzicht op de weg Hij seinde: „Wij zinken, er is sabotage gepleegd" en Wentelingen Zaterdagavond om 19,27 uur Neder landse tijd is de K.L.M.-Liftmaster „Dr. ir. M. H. Damme" met haar 64 passagiers en 12 bemanningsleden op het vliegveld Harewood bij Christchurch geland. Met bloemen, vlaggen en Nederlandse lie deren heeft de Nederlandse kolonie in Nieuw Zeeland het toestel verwelkomd. Het had 20.828 kilometer afgelegd met een gemiddelde snelheid van 445 kilo meter per uur. Over de hele vlucht deed de Liftmaster blijkens de Zondag bekend gemaakte officiële uitslag 49 uur, 5/ mi nuten en 13 seconden. De handicaptijd was 44 uur, 29 minuten, 31 seconden. De tijdwinst bedraagt dus 5 uur, 27 minuten en 42 seconden. Daarmee heeft de „Damme" de handicaprace gewonnen. De „Liftmaster" is 9 uur en 7 minuten na de „Viscount" op het vliegveld Hare wood geland. Door de handicap heeft het KLM-vliegtuig met een voorsprong van 35 uur, 12 minuten en 31 seconden, uitgedrukt in handicap-uren, gewonnen. De Viscount werd nummer twee met een totale en een netto-tijd van 40 uur, 40 minuten en 26,4 seconden. Berekend over de zuivere vlieg- tiid was de gemiddelde snelheid van de Viscount 497 kilometer. Over Zuid-Australië heeft deze machine het zelfs gepresteerd om een snelheid van bijna 640 kilometer te vliegen, hoewel de officiëel door de fabriek opgegeven maxi mumsnelheid 541 km per uur bedraagt. Koninklijke gelukwens Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdagavond direct na aankomst van het KLM-vliegtuig „Dr. ir. Damme" te Christchurch, het volgende telegram aan gezagvoerder H. Kooper te Christchurch verzonden: „Onze hartelijke gelukwensen met de bijzondere prestatie van u en uw bemanning en met de wijze, waarop u de naam van onze nationale luchtvaart hebt hooggehouden. - Juliana. Bernhard." Over de aankomst in Christchurch seint de speciale verslaggever aan boord van de „Liftmaster", dat de organisatie op het ADVERTENTIE Handen zonder één spoor van huiselijk werk Feest vandaag. Dat wil zeggen: gasten, een uitgebreide maaltijd, gebakjes, talloze kopjes koffie.... en. verscholen in de keuken, een steeds toenemende berg afwas. Gewoon om grijze haren van te krijgen en het hele plezier in het feest te bedervenals de huisvrouw tenminste niet van Castella Vaatwas heeft gehoord. Dit wondermiddel, waaraan in de laboratoria van Castella twee jaar is gewerkt, doet alle afwas-tegenzin in zijn tegendeel om slaan. U kunt nu opgewekt de afwas doen. Eén enkele lepel Castella Vaatwas geeft zo'n overdaad aan schuimend, actief sop, dat zelfs de „feestvaat" er in één keer blinkend schoon uit te voorschijn komt. Afdrogen, wegboenen van vuilresten is niet nodig: het schuim lost alle vet en vuil in een ogenblik op. En, wat door elke huisvrouw met gejuich zal worden ontvangen: die nare, rode „afwashanden" komen niet voor bij Castella Vaatwas. Inte gendeel. Uw handen komen zacht en zonder enig spoor van huishoudelijk werk uit het sop te voorschijn. U doet nu zingend de afwas Schaf U gauw zo'n pak Castella Vaatwas aan. Het kost maar 25 ct. 3OCCOOOOOOOOOO Radio Djakarta gaf Zaterdag het be richt dat de Australische Canberra B-20 van Derek Cuming, die bij de landing op de Cocoseilanden een lekke band had gekregen en moest wachten omdat er geen andere voorradig was, van de eilanden was opgestegen en koers had gezet naar Christchurch. Maar Reuter trachtte vergeefs bevestiging van dit be richt te krijgen. Het hoofdkwartier van de vliegwedstrijd in Londen wist ner gens van. Inmiddels is echter uit Christ church het bericht gekomen dat deze pechvogel onder de Canberra's daar is aangekomen, zodat als vaststaand kan worden aangenomen, dat het toestel ook van de Cocoseilanden is vertrokken. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieiuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Schoolradio. 10.35 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 SchocÉradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Promenade-orkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Karachi, Rangoon, Singapore. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sport- praatje. 18.30 R.V.U.: Ons dagelijks leven en de werkelijkheid. 19.00 Nieuws. 19.10 Actua liteiten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Jakob von Thybo of De snoevende soldaat, hoor spel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopneing. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroep koor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Pla ten. 10.50 Voor de kleuters, 11.00 R.V.U.: Dickens als waarnemer van de mens en zijn gedrag. 11.30 Clavecimbelrecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Amuse mentsmuziek kaleidoscoop. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde muziek. 17.45 Reportage of platen. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.45 Platen. 18.55 Parijs spreekt tot u. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Militair orkest. 19.30 Zang, hobo en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Gevarieerde muziek. 21.50 Gevarieerde muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Cal ling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO) 20.15—21.45 Schilderijen-expositie; Actua liteiten: Weerpraatje; Marionetten. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platne. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muziek voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22,55 23.00 Nieuws. BBC 22 0022.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.) vliegveld Harewood te wensen overliet. Er heerste nogal verwarring en de douane formaliteiten namen veel tijd in beslag. De bemanning en passagiers van de „ur. ir. Damme" waren allen ..slaperig maar in een beste stemming". Uiteraard was men teleurgesteld, dat het telefoongesprek met dr. Plesman, dat kort na aankomst zou worden gevoerd, door atmosferische storin gen niet kon doorgaan. Op de laatste étappe van Brisbane naar Christchurch heeft de „Liftmaster" met slecht weer te kampen gehad Twee vrou welijke emigranten hadden op dit laatste gedeelte van de reis nog een minder com fortabele ervaring: zij waren opgesloten in een van de toiletten, waaruit zij pas na een half uur werden bevrijd. De ANP-verslaggever seinde voorts, dat de „Liftmaster" op de op één na laatste étappe Port-DarwinBrisbane door slecht weer en slechte wind enige tijd heeft ver loren. Dit verlies is echter goedgemaakt en in een voordeel veranderd door de grote ser vice die op alle landingsplaatsen aan de „Liftmaster" is verleend. Er was gerekend op een oponthoud op elke landingsplaats van gemiddeld 35 minuten. Door de zeer grote medewerking en het zeer snelle werk van de gronddienst was de afhandeling van de „Liftmaster" echter gemiddeld in vijf tien a twintig minuten gereed. De hoofdprijs van 100.000.die door de „Dr. ir. Damme" is gewonnen, heeft van dr. Plesman de volgende bestemming ge kregen: Een bedrag van duizend pond ster ling ervan wordt ter beschikking gesteld van een liefdadige instelling in Nieuw Zeeland. Elk der vierenvijftig emigranten die aan boord van de „Dr. ir. M. H. Dam me" de vlucht hebben meegemaakt zal een bedrag van tien pond sterling ontvangen. Vijftien procent van het bedrag van de hoofdprijs komt ten goede aan de beman ning van de „Dr. ir. M. H. Damme". De rest van de hoofdprijs wordt gestort in het personeelsfonds voor bijzondere behoeften. Terwijl de moeder achter de woning met een buurvrouw stond te praten, kreeg het vierjarig zoontje van de familie Way, Wil- helminastraat 77 te Krommenie in de huis kamer een doosje lucifers in handen. De peuter hield een brandende lucifer tegen het behang en in minder dan geen tijd stond de woning, die geheel uit hout is op getrokken, in brand. De moeder zag nog kans de kleine uit de woning te halen, doch dat was ook alles wat zij kon doen. Het huis brandde geheel uit. Dit alles gebeurde Zaterdagmorgen om streeks half tien en nog geen vier minuten later was de Vrijwillige Brandweer uit Krommenie, onder leiding van comman dant J. Reyne, ter plaatse. Hoewel men de vuurhaard direct met groot materiaal te lijf ging, kon de brandweer weinig tegen de vuurzee doen. De brandweerlieden moes ten zich tenslotte met het werk beperken tot het nathouden van de drie percelen in de buurt. De woning van de familie Way stond in een blokje van vier. Met man en macht is er gewerkt om uit deze woningen het huisraad te halen. Dit drietal woningen kreeg veel waterschade, maar kon gelukkig behouden blijven. Hoe snel het vuur om zich heen greep, moge blijken uit het feit, dat ongeveer twintig minuten na het begin van de brand het dak van de woning naar beneden kwam. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Het gezin Way, waarvan de man niet thuis was, is bij familie on dergebracht. De verzekering dekt de schade. ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNELLER MET <50000 In Aalsmeer heeft epn bonte specht ernstige beschadigingen toegebracht aan de masten der zeilboten in een haven aan de Westeinderplas. Met grote ijver heeft de vogel gaten met een doorsnede ■van 5 centimeter in de masten gehakt. Verzekering dekt de schade, maar het was de eerste keer dat de verzekerings maatschappij een dergelijk schadegeval te behandelen kreeg. Dr. ir. M. H. Damme feliciteert de heer Plesman met het succes van de KLM Lift master de „Dr. ir. M. H. Damme". Mevrouw Kirsanova, echtgenote van de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Ne derland, heeft Zaterdagmiddag het motor schip „Ob", dat bij „De Schelde" te Vlis- singen wordt gebouwd, te water gelaten. Het schip is het tweede van de drie, die ingevolge het Nederlands-Russische han delsverdrag van 1948 in Vlissingen worden gebouwd. Het slot van het tweede Congres van Den Haag der Europese Beweging is één krachtig getuigenis geworden van de on vermijdelijkheid van een Europese een wording, waarin de nationale grenzen wor den doorbroken en een nieuwe supra nationale Europese Gemeenschap zal moe ten steunen op een vergadering, welke ge kozen is volgens .een direct algemeen kies recht en op een supra-nationale uitvoe rende macht die alleen verantwoording schuldig is aan een Europees Parlement. Zo luidt de oproep die het congres tot het publiek heeft gericht. „Sleur, onwetend heid, egoïsme, verouderd nationalisme en bevelen uit het buitenland richten zich als een monsterachtig verbond tegen Europa. De tegenstanders van Europa bereiden zich voor op de strijd. Om deze te overtuigen en gene te bestrijden doen wij een beroep op de mannen en vrouwen onzer naties. Tezamen zullen wij overwinnen." De Franse hoogleraar en oud-minister André Philip zei in zijn rede tot het Euro pees Congres, dat zijn land weliswaar soms het enthousiasme van Don Ouichotte en de terughoudendheid van Sancho Pancha in zich verenigt wanneer het op actie aan komt, maar dat het niettemin naar hij ver trouwt zal voortgaan op de ingeslagen weg. De oud-premier van Italië Alcide de Gas peri legde er in zijn rede de nadruk op, dat men bij dit alles niet te gauw zijn geduld moet verliezen, want het gaat er om de grondslagen te leggen van een gebouw dat voor eeuwen zal staan. Een gemeenschap pelijke politiek naar buiten moet dan weer klank vinden in de opinie van de aange sloten volkeren. Europa moet een ge meenschappelijke houding aannemen, die zichtbaar en sterk zal zijn. „Het nieuwe Europa zal naast Amerika moeten staan en het moeten terzijde staan met de erva ring van volken, die leden onder dictatuur en hun vrijheid niet willen verliezen," al dus De Gasperi. De rede van de voorzitter van het Con gres. Paul Henri Spaak, werd een indruk wekkend sluitstuk van het werk dat hier werd gedaan en waarover hij zich zeer te vreden toonde. Hij roemde Schuman en De Gasperi, „die, ook wanneer zij in de rege ring komen, militante federalisten blijven." „En wanneer straks vijfduizend jongeren op het Binnenhof voor ons een manifesta tie geven van hun enthousiasme voor de Europese zaak, laten wij ons er dan van bewust zijn, dat wij werken voor die jeugd, voor haar toekomst, haar veiligheid en haar geluk," zo riep hij onder daverend applaus uit. Vijf duizend jongeren uit vele landen van Europa trokken Zaterdagavond in een flikkering van flambouwen met vlaggen en spandoeken door Den Haag naar het Binnenhof. Televisie, film en radio waren paraat om van deze demonstratie de meest pakkende momenten vast te leggen. Het Binnenhof baadde in het schijnwerper- licht, dat zich richtte op het voor de hoofdingang van de Ridderzaal opgerichte Geref. kerken Aangenomen naar Sidney (Australië) (Ref. Church) (2e pred. pi.) A. I. de Graaf, cand. te Zeist, die bedankte voor Anna Ja- cobapolder, Bergentheim en voor Wou- brugge. Dr. H. B. Visser De classis Amersfoort der Geref. Ker ken heeft aan dr. H. B. Visser, laatstelijk predikant aan de Geref. kerk van Bun schoten-Spakenburg, op zijn verzoek ont heffing uit het predikambt verleend inge volge artikel 12 der Kerkenorde. Dr. Visser is voornemens over te gaan tot de R.K. kerk. podium. Uit de lederen der jonge Euro peanen klonken de kreten op: „Paul Hen ri", „Paul Henri", en een gescandeerd: Europa. En een gejuich klonk op, toen de voor mannen van het Congres, dat kort tevoren was gesloten, op het podium verschenen. Daar werd hun eerst „het beste produel van Europa", een kaasje van de Alkmaarse markt aangeboden. Spaak kreeg er nog een Alkmaarse zoen bij. Toen was het woord aan de vertegen woordigers der jongeren: twee Belgen Waals en Vlaams een Italiaan, een Duitser, een Fransman, een Saarlander en een Nederlands meisje. Spaak, in zijn element bij deze betoging, heeft in een vlammende toespraak een be roep gedaan op de jongeren van Europa de ouderen in hun werk voor de eenwor ding te steunen. In de middaguren waren de jongeren in de Houtrusthallen, waar Thijs Booy hen heeft, toegesproken. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede dat in de avond van 8 October onder de militairen in de legerplaatsen 't Harde en Steenwijkerwold onrust is ontstaan, welke verband hield met de nieuwe regeling van de bewegingsvrijheid en volkomen onjuiste geruchten omtrent een>söldijverlaging. In 't Harde werden van een lokaal enige ruiten vernield. In Steenwijkerwold werd in de cantine met serviesgoed en lege fles sen gegooid. Een streng onderzoek is gaan de. Tot nu toe kon iedere militair elk weekeind naar huis gaan. Dit betekende echter, dat gedurende het weekeind van paraatheid niet kon worden gesproken. Volgens de thans van kracht zijnde rege ling moet de helft van het aantal militai ren tijdens het weekeind aanwezig zijn. In plaats van om de drie weken wordt bij de nieuwe regeling om de twee weken een zogenaamd lang weekeind verleend en wel van Zaterdag 13.00 uur tot Maandag 24.00 uur. Zaterdagavond zijn twaalf auto's en motorfietsen min of meer ernstig bescha digd bij een botsing op de rijksweg Gouda- Utrecht in de gemeente Linschoten. Op vijftig meter afstand van de weg had iemand een hoop afval in brand gestoken. Dichte rookwolken dreven over de weg en belemmerden het uitzicht volkomen. Pas serende auto's en motorfietsen moesten daardoor sterk inhouden en werden aan gereden door achter hen aankomende auto's. Op beide rijbanen ontstonden bot singen, waarbij twaalf auto's en twee motorfietsen werden beschadigd. De weg lag bezaaid met glasscherven. Twee automobilisten en een motorrijder werden gewond. Een van hen was de orkestdirigent Yvon Baarspul, die kwetsu ren in het gelaat en aan zijn linkerarm op liep. Hij is door een andere automobilist naar zijn woning in Den Haag vervoerd. De beschadigde auto's zijn met kraan wagens weggesleept en de rijkswaterstaat heeft de glasscherven opgeruimd. De rijks politie onderzoekt, wie het afval in brand heeft gestoken. 45. Met een grimmig gezicht bracht Joris het geweer aan de schouder en mikte om laag. „Wacht! Stop!" riep Panda hevig verschrikt, „schiet niet op Zijne Hoogheid, gemenerd!" „Ach, hoe verkeerd beoordeelt gij mij we der," zei Joris, „tot dergelijke grove metho den zal ik toch nimmer overgaan!" Meteen haalde hij de trekker over...' Het bleek, dat hij inderdaad iets anders op de korrel had genomen, dan Panda had gevreesd, want, met een meesterlijk schot verbrak hij het touw, dat de boomval ge spannen hield. Meteen zwiepte de boom omhoog; de lus, die aan de boomtop beves tigd was, trok samen om de benen van de Mogol en de leeuwentemmer en vóór deze twee goed en wel begrepen wat er gebeur de, werden zij mee omhoog gesleurd. Tevreden leunde Joris achterover en nam een trekje van zijn cigaret. „Ziet ge, man neke," zei hij, „ik wilde Zijne Hoogheid slechts een dienst bewijzen. Ge hebt zo even gezien, hoe teleurgesteld hij was, toen hij dacht dat zijn boom-val niet meer ge-, bruikt zou worden. Welaan, thans is zijn val in werking en zijn zijn wensen ver vuld." OSLO, (Reuter) Een buitenlandse te legrafist aan boord van het Noorse vracht schip „Eika" (2450 ton), die volgens de reder van het schip een „plotselinge hevige liersenstoring" moet hebben gehad, heeft Zondagavond verwarring gewekt door een S.O.S.-bericht uit te zenden, waarin werd gezegd, dat het schip bij Kaap Finisterre zinkende was als gevolg van sabotage. In dit bericht, dat werd opgevangen door Nederlandse, Franse en Spaanse kust- stations, werd gezegd, dat „samenwerking lussen mij en de officieren in de kaarten- kamer onmogelijk is". De reder, K. Sandaas uit Krageroe, die Zondagmiddag nog een telegram had ont vangen waarin gemeld werd dat alles aan boord normaal was, hoorde Zondagavond van schepen, die in de nabijheid van de „Eika" voeren, dat de telegrafist zijn hoofd was kwijtgeraakt, toen hij de deur van zijn radiohut niet open kon krijgen. De telegrafist, Ivar Beden, zond een lange boodschap aan een Brits schip, waar in hij zijn fout uiteenzet Hij verklaarde, dat hij de deur van zijn radiohut niet open kon krijgen en dat hij vergat, dat deze ge woonlijk door vocht moeilijk open gaat. Hij sprong vervolgens door het raam naar binnen en begon zijn S.O.S. te seinen. De telegrafist zeide, dat hij dit had gedaan, omdat hij „dacht dat het in de afgelopen paar dagen zo mysterieus aan boord was geweest". Het Franse radiostation Le Conquet ont ving Zondagavond een telegram van de „Eika", waarin het noodverkeer werd op geheven en gezegd werd: „Ik ben het slachtoffer van een te snelle gevolg trekking". (Reuter). De progressieve volkspartij van dr. Jagan, de dezer dagen afgezette premier van Brits-Guyana, heeft een pam flet uitgegeven, waarin de bevolking wordt opgeroepen het werk neer te leggen. Ook wordt aan de inheemsen verzocht, zich niet in te laten met de Britten en alle goederen uit het Verenigd Koninkrijk te boycotten. In de oproep wordt verklaard, dat de partijleden standvastig moeten blijven op een georganiseerde en gedisciplineerde wijze zonder terrorisme. Dr. Jagan verklaarde later niets te weten van een besluit van het bestuur der pro gressieve volkspartij aangaande een alge mene staking. Dr. Latchmansingh, vakbondsleider en voormalig minister, zeide: „De arbeiders hebben achter mijn rug om gehandeld. Ik weet niets omtrent deze staking". De Britse Labourafgevaardigde Fenner Brockway heeft meegedeeld, dat hij de mi nister van Koloniën, Oliver Lyttelton, vijf vragen over de toestand in Brits-Guyana zal stellen, wanneer het Lagerhuis deze maand bijeenkomt. Brockway wil weten: „Welke bewijzen kan de regering aanvoeren, dat er wanor delijkheden worden voorbereid waardoor de aanwezigheid van troepen zou worden gerechtvaardigd, waarom is de grondwet geschorst en zijn de gekozen ministers af gezet, voordat de voorgestelde commissie van onderzoek was ingesteld; in hoeverre hebben de suikerbaronnen druk op de Britse regering uitgeoefend en in welke mate hebben de Verenigde Staten de hand in het gebeurde gehad?" ADVERTENTIE ENMODE SPORT- COLBERTS PANTALONS BARTELJORISSTR 24 HAARLEM TEL. 20420 MAANDAG 12 OCTOBER Stadsschouwburg: „De getemde feeks", Rotterdams Toneel, 8 uur. Cultura: Vereni ging Nederland-USSR, lezing met film, 8 uur. Waalse Kerk: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat 74: Bijeenkomst Christen Spiritualistisch Centrum „De gro tere Wereld", 8 uur. City: „De Duivelspas", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwenpolitie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 13 OCTOBER Grote Kerk: Orgelconcert door Feike Asma, 8 uur. City: „Vergeten levens", 18 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hard als graniet", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rem brandt: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De misstap van dr. Talbot", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De terugkeer van Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwenpolitie", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Concertgebouw: Radio- en muziekshow, met oa.. Mieke Telkamp, Gerard van Kre velen en het ballroomorkest o.l.v. Jan Cor- duwener, 20 uur. Hulp. Met de uitreiking van 60.009 pak ketten is Zaterdag een einde gekomen aan de levensmiddelenactie ten behoe ve van de inwoners van Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. In totaal zijn in de afgelopen drie" maanden in West-Ber- lijn meer dan 5,5 millioen pakketten uitgereikt, die een waarde vertegen woordigden van ongeveer 26 millioen gulden. Communist. In een rede op Zondag te Skoplje heeft Tito diegenen gewaar schuwd die denken, dat Joegoslavië we gens de Westelijke hulp de opbouw van het socialisme heeft gestaakt. Er wor den slechts nieuwe methoden gebruikt, aldus de president, die met nadruk zei: Ik ben een communist". Geloof. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft Zondag te Watertown in de Amerikaanse staat New York verklaard, dat de Sovjet-leiders het onmogelijke trachten te bei-eiken met hun pogingen om de volken van hun „satellietstaten te onderwerpen aan hun materialistisch en onderdrukkend bewind". „Wij gelo ven, dat deze volken geloof en hoop koesteren, die niet voor onbepaalde tijd kunnen worden onderdrukt", zo ver klaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „Wij zijn niet van plan de V.S. in een zuiver materiële vesting te veranderen en de vrijheid van gedachte en me ningsuiting te onderdrukken". Parade. Generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, president van nationalistisch China, heeft in de Formosaanse hoofdstad Tai- peh een militaire parade afgenomen ter gelegenheid der viering van de „na tionale dag" van het nationalistische China. De model paraderende troepen voerden zware artillerie, vecht- en pantserwagens met zich mede. Dit is de eerste maal, dat dergelijke oorlogs uitrusting in handen der Chinese na tionalisten op Formosa is gezien. Wervelstorm In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de Koreaanse Westkust ge teisterd door een wervelwind. Een hon derdtal personen kwam om het leven of wordt vermist. Zes vaartuigen zijn niet op tijd op hun plaats van bestemming aangekomen. De haven van Seoel, Intsjon, heeft vooral van de storm te lijden gehad. Hier zijn 44 doden en ge wonden geteld. Overval. Vijf Deense jongens van tien tot twaalf jaar hebben Zaterdag gepoogd, in de omgeving van Kopenhagen een trein te „overvallen". Hiertoe hadden zij de spoorbaan geblokkeerd met grote stenen, waartussen zij scherpe patronen hadden gelegd. Zelf hadden zij, gewa pend mee buksen, stellingen naast de spoorbaan betrokken. De machinist van een electrisehe trein kon dankzij krach tig remmen vlak voor de barricade de trein tot stilstand brengen. Toen hij van de locomotief sprong en de achter volging inzette, zetten de jongens het zonder een schot te 'lossen op een lopen. Bij het oversteken van de spoorweg werden twee van hen bijna gegrepen door een exprestrein. Slechts één van de jongens kón tenslotte wórdéri' 'aan gehouden. De namen en adressen van de anclëren rijn bekend. Vonnis. Het Egyptische revolutionnaire tribunaal heeft Zondag een aantal von nissen wegens verraad geveld. Mali- moed Sabry Aly, voormalig inspecteur van politie op de Britse vliegvelden in de Suez-kanaalzóne, werd ter dood ver oordeeld op beschuldiging van hoogver raad. Hij zou hebben gespionneerd voor een „vreemde mogendheid" en boven dien in de kanaalzone „Egyptische bur gers hebben aangehouden, ondervraagd en gemarteld teneinde hun bekentenis sen af te dwingen, ten nadele van de veiligheid van het land". Verovering. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat strijdkrachten der Franse Unie de 2.200 jaar oude, om muurde stad Co Loa, de voormalige hoofdstad van Tonkin, op de Vietminh hebben veroverd. De stad is ruim een jaar in handen der communisten ge weest. Het burgerlijke bestuur over de stad is reeds door Vietnamezen overge nomen. Olie. De Daikyo Oliemaatschappij uit Ja pan heeft met de perzische regering een contract voor de duur van 5 jaar ge sloten, dat voorziet in de invoer van Pezische ruwe olie in Japan in ruil voor de levering van tankschepen en vracht schepen, alsmede andere goederen. Vermoedelijk zal de Japanse maat schappij in de periode van 5 jaar 20 30 millioen vaten afnemen. Proces. Voor een militair gerechtshof te Boekarest is een proces begonnen tegen 16 „Amerikaanse spionnen", die met valschermen boven Roemeens grondge bied zouden zijn neergelaten, aldus meld radio-Moskou. De beklaagden worden beschuldigd van spionnage, terrorisme en ondermijnende activiteit. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 EN wiel dat we over de grond laten lopen over een afstand, die gelijk is aan de wielomtrek. volbrengt één om wenteling. Datzelfde doet een kwartje dat we over de tafel laten rollen. Beginnen we met de beeldenaar recht- standig in de hoogte, dan ver toont deze, nadat het kwartje ongeveer 6 cm. heeft voort gerold, waar dezelfde stand. Het kwartje is dus éénmaal omgewenteld. Leggen we echter een ander kwartje op tafel en laten we het eerste geldstuk langs de rand hiervan lopen dus ook over een afstand van ongeveer 6 cm. dan blijkt het portret inn de Koningin tweemaal te zijn omge draaid als we opnieuw op het punt van uitgang zijn aangeland. De verklaring hier voor is niet moeilijk. Het kwartje heeft I inderdaad slechts gelopen over een af- stand die gelijk is aan zijn eigen omtrek, maar deze afstand was zelf óók cirkel vormig, waardoor een tweede wenteling v:erd bewerkstelligd. We kunnen het ook zó zeggen: het wen- telende kwartje draait over een afstand van 6 cm. één maal om zijn as, maar omdat de af te leggen afstand cirkel- kelvormig is, draait het nog maals éénmaal om. In het ge heel zijn dit dus twee wente- ling en. Voor degenen die hier voor geen oog hebben, blijft een moeilijk te doorgronden dit veelal geheim. Over geheimen gesproken: wist u dat vele jaren geleden hier te lande veelvuldig de commentaren werden gelezen en aan gehaald van een Duits blad dat niet be stond? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PêTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2