Dit jaar meer belangstelling voor voortgezet onderwijs dan in 1952 Nieuw botenhuis voor Zandvoorts reddingswezen Kort en bondig „H^t dagboek van een deugniet" onder regie van Scharoff Haarlems onderwijs in cijfers Santpoort Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Triomf van komisch realisme P. Kushnir sprak over congres Jehova's Getuigen Noordhollandse vereniging voor t.b.c. bestrijding Geen voorrang verleend Burgerlijke Stand van Haarlem Thans ds. J. Poort beroepen in vacature ds. Van Elden Causerie over Europese integratie Floraterrein in Groenen- daal weer open voor publiek Hollandse Voorschotbank wordt 1 Januari ontbonden Opmerkelijke stijging bij Ambachtsschool De vogeltrek Vinkentrek nog steeds het sterkst Economische rechter veroordeelde melkboeren Herderlijke brief in R.K. Kerken Het binnenlands vervoer sinds de bevrijding Spaarne-veteranen wonnen twee zonder stuurman en gladde vier op de Amstel B.C. Boekenroode won eigen schild VARA-afdeling bestaat vijfentwintig jaar Wandeltochten van „Viribus Unitis" Zaterdag, bij de première van „Het dagboek van een deugniet" door Alexander Nikolajewitsj Ostrowski in de Amsterdamse Stadsschouwburg, beleefden wij een avond die ons nog heel lang heugen zal. Na het tweede van de zes bedrijven waren er maar liefst al vijf „open doekjes" geweest en tenslotte werkte de geestdrift aan weerszijden van het voetlicht zo aanstekelijk, dat men iedere nieuwe scène van enig belang met applaus bekroonde. Aan het einde van deze voorstelling, waarmee de Nederlandse Comedie op overrompelende wijze het enigszins aan het wankelen ge brachte vertrouwen herstelde, zwollen de toejuichingen tot een ovatie, toen regisseur Peter Scharoff, de aanstichter van de vertoonde wonderen van toneelspeelkunst, te midden der medewerkenden de gebruikelijke bloemenhulde in ontvangst nam. Wie van dit éclatante succes getuige is geweest, zal er niet spoedig over uitgesproken raken. Het standbeeld van de in 1886 gestorven 1 Ostrowski neemt in de voornaamste schouwburg van Moskou dezelfde plaats in als de buste van Molière in de Comédie Frangaise en terecht. Want niet alleen wös hij de eerste auteur in Rusland, die van het schrijven voor het toneel zijn be roep maakte, bovendien verrijkte hij het répertoire met bijna vijftig stukken, waar van er enkele vrijwel op één hoogte staan met de beste blijspelen, die Europa sedert Shakespeare heeft voortgebracht, al zijn ze door hun eigenaardige, min of meer op Tsjechof vooruitlopende vormgeving daar mee moeilijk vergelijkbaar. Vooral zijn koopmansdrama's zich afspelend in „het rijk van valsaarden. en duisterlingen" dat hij door afkomst en door zijn aanvankelijk vervulde betrekking als klerk van een zo genaamde handelsrechtbank zo goed kende maakten hem beroemd en gaven hem de bijnaam van de Russische Balzac. Later, naarmate zijn waarnemingsveld zich uitbreidde, koos hij zijn karakters uit andere kringen en uit die tijd om pre cies te zijn van 1868 dateert zijn „Dag boek van een deugniet". Deze gemoedelijke zedencomedie behandelt de carrière van de gewezen hekeldichter Jegor Glumov, die zich door geraffineerde pluimstrijkerij toegang verschaft tot de „betere standen" en door handig uitbuiten van de zwakhe den van zijn nieuwe omgeving geleidelijk zijn positie consolideert. Vooral een zorg vuldig beraamde romance met de zich ver velende vrouw van zijn weldoener, een excentrieke oom, helpt hem verder op de maatschappelijke ladder, zodat hij het zich kan veroorloven naar de hand te dingen van de huwbare dochter van een schat rijke, zich aan misplaatste weldadigheid te buiten gaande weduwe. Hij wordt echter tijdelijk ten val gebi'acht, doordat een chantage plegende journalist fragmenten publiceert uit het dagboek, waarin hij met niets en niemand ontziende eerlijkheid verslag heeft uitgebracht van zijn cam pagne. Maar toch is het spel niet verlo ren, want geen van zijn „slachtoffers" kan zijn even schrandere als charmante dien sten missen. Kleurige typeringen Uit deze inhoudsopgave blijkt een ze kere overeenkomst met „De Revisor" van Gogoli, zijn onmiddellijke voorganger. Ook hier een vrolijke satire op de corrup tie en de onbenulligheid van de bekleders van hoge betrekkingen. Het was tegelijk echter de kracht en de zwakte van Ostrowski, dat hij brak met de romanti sche indeling in „slechte" en „goede" men sen, hetgeen hij deed omdat ook in het werkelijke leven deze twee groepen zon der duidelijke grenzen in elkaar overgaan. Dramatisch is deze methode natuurlijk minder onmiddellijk doeltreffend, zodat men bij een minder goede vertolking zijn kwaliteiten gemakkelijk miskennen kan, zoals verleden jaar de opvoering van „Het Woud" door het inmiddels opgeheven A. T. G. ten overvloede heeft aangetoond. Realistisch vooral niet te verwarren met het latere naturaiisme is eveneens de losse structuur van zijn werk: slechts door een dunne draad verbonden scènes uit de bonte verscheidenheid van het le ven, waarbij de schrijver veel meer aan dacht besteedt aan de reacties van zijn personen dan aan de opbouw van zijn in trige, die uit kleine bijzonderheden 'naast onmerkbaar ontwikkeld wordt. Deze zin In de tuinzaal van het Concertgebouw hield de heer P. Kushnir Zondagmiddag een lezing, geïllustreerd met lichtbeelden, over het congres der Nieuwe-Wereld-Maatschappij die in New York van 19—26 Juli gehouden werd. Een goede indruk van dit grote religieuze congres werd de aanwezigen gegeven door een serie kleurenfoto's van het Yankee Sta dium tijdens de lezingen. De negers en blanken luisterden volkomen onafgescheiden en mensen van meer dan negentig naties waren vertegenwoordigd. Tevens werden er indrukken gegeven van de bijbelschool „Gilead", welke dient tot op leiding van zendelingen in het buitenland. Tijdens de openbare lezing in het stadion waar meer dan 160.000 mensen aanwezig wa ren, moest het grasveld worden vrijgegeven voor zitplaatsen, zodat Jehova's Getuigen in deze bijeenkomst in aantal de grootste sport gebeurtenis hebben overtroffen. Uit het jaarverslag over 1952 van de Noord hollandse Vereniging tot bestrijding van de Tuberculose vernemen wij. dat in het district Haarlem in dat jaar 256 zittingen werden gehouden, het aantal consulten bedroeg 5348, het aantal nieuw-ingeschevenen 2265. Hier van lefien 136 personen aan actieve tubercu lose en 52 aan open longtuberculose, een stij ging van ongeveer 10 pet. vergeleken met 1951. Het aantal bekende lijders aan actieve tuberculose op 31 December 1952 bedroeg 1134. Aan 1515 gezinnen werd een huisbezoek gebracht. Uitgezonden naar een ziekenhuis werden 67 personen, naar een sanatorium 97, naar een dagverblijf 2 en naar een vacantie- kolonie 60. Gezien de grote toeloop naar het consul tatiebureau en de moeilijkheid om deze toe loop zonder al te veel stagnatie te verwerken, viel het te prijzen, dat in het najaar van 1952 de plannen voor een nieuw consultatie bureau en voor de aanstelling van een tweede longarts vastere vorm aannamen In het oude gebouw vond inmiddels een verbouwing plaats, maar Röntgenkamer en donkere ka mer zijn nog steeds te klein voor doeltreffend werk. Hoorn en Zaandam werden in 1952 verrijkt met nieuwe consultatiebureaux. Thans is de beurt aan Alkmaar en Haarlem. Een vijftig-jarige Amsterdamse havenarbei der reed Zondagavond om half zeven op een bromfiets op het Kennemerplein in Westelijke richting. Achterop zat zijn echtgenote. Bij de Kruisweg wilde hij linksaf gaan, doch van de tegenovergestelde richting naderde een auto, bestuurd door een arts uit Amsterdam. De bromfietser diende voorrang te verlenen. Een aanrijding ontstond, waardoor de echt genote van de havenarebeider viel en met een vermoedelijke schedelbasisfractuur naar het Sint Elisabeths Gasthuis moest worden overgebracht. HAARLEM, 10 October 1953 GEHUWD: 10 Oct., W. Mebus en H. M. Hofboer. BEVALLEN van een zoon: 9 Oct., M. E. Wijdeveldde Bruijn; M. F. GevenJansen; C. J. WillemsenGoeting: H. C. Smit- Molenaar; G. J. WempeFilemieg; M. H. A. Assendelft—van Zuijlen; 10 Oct., C. B. Kloot wijkLigtenberg; R. J. M. Hartman Han- nenberg. BEVALLEN van een dochter: 8 Oct., A. M. M. Kalkhoven—Erftemeijer; 9 Oct., M. Paap Gerrits; G. J. Wempe—Filemieg. OVERLEDEN: 8 Oct., J. P. Baaij, 74 Badelochstraat; 9 Oct., M. E. Heijnen, 84 Koningstraat; W. E. Zwart, 69 j., Pleiaden- *>*at. Een scène uit „Het dagboek van een deug niet'van Ostrowski met Guus Osier in de titelrol, Mien Duymaer van Twist als zijn moeder en (in het midden) Clara Vischer als de waarzegsiter voor de komische kant van de werkelijk heid, die op een geheel andere maatschap pelijk niveau aan onze Brederode doet denken, maakt dit blijspel bij uitstek ge schikt voor Nederlandse acteurs, ook al zijn het Russen uit een andere eeuw die zij moeten voorstellen. Doch er is meer, dat het voor hem zo aantrekkelijk maakt. Zonder hun mede werking blijft de tekst namelijk kleur loos en onvoltooid. Prins Kropotkin heeft daarop al gewezen: „Er komen geen on belangrijke plaatsen in voor. Een groot toneelspeler kan een der kleinste rollen vervullen, waarin hij bij voorbeeld slechts enkele woorden moet uitspreken geduren de een verschijning van enkele minuten op het toneel en toch zal hij voelen, dat daarin stof genoeg ligt om een karakter te scheppen". Welnu, die kans hebben de leden van de Nederlandse Comedie mèt beide handen aangegrepen. Bijna over de gehele linie werd er schitterend, soms zelfs formidabel gespeeld. Dat Kitty Janssen als het jonge meisje wat onwezenlijk bleef er. dat de twee klaplopende dames (Hedda van der Linden en Ina van Faassen) er nog minder van terecht brachten, verzonk vol komen in het niet bij deze uitbundige revue van meer dan levensgrote typeringen. Het hoogtepunt van de voorstelling is misschien het zotte betoog over de zeker heden van het bestaan, gedemonstreerd met een tafel, in het begin van het tweede bedrijf tussen Paul Huf en John Gobau, doch een paar minuten later schudde de zaal zo mogelijk nog heviger van het lachen bij de zotte entrée van Hans Kaart als een liberale grootspreker. Bijzonder mooi was de naar liefde hunkerende co- quetterie van Mimi Boesnach. domweg verrukkelijk het pleidooi van Mien Duy maer van Twist voor haar zoon. Met het diepste respect vervulde mij de krachtige toon van Jacqueline Royaards-Sandberg als de bejaarde tante met haar bigotte naastenliefde en toch doorstraald met de glans van een vurig verleden. Verder moeten Philip la Chapelle, Pierre Myin en Maxim Hamel genoemd worden, maar op al deze individuele prestaties kom ik nog wel nader terug. Dit keer dien ik te volstaan met warme hulde aan re gisseur Scharoff, die de aan Stanislavski ontleende voorbeelden en inspiratie op het ensemble heeft overgedragen, zodat de meeste medewerkenden zichzelf over troffen. Ook Guus Oster als de. gladde avontu rier, die ondanks zijn geslepenheid onze sympathie behoudt, cmdat de ijdelheid en hypocrisie van een wereld, die bedrogen wil worden, hem deze rol als het ware op het lijf geschreven hebben. Hij was steeds de man, die onder andere omstandigheden misschien een geniale diplomaat had kun nen zijn, zodat men merkwaardig genoeg ondanks de schaamteloze huichelarij in zijn innerlijke oprechtheid bleef geloven. Misschien was hij te weinig de brutale comediant, die tegelijk de ironische toe schouwer bleef, maar niettemin was het een prestatie van betekenis. En laat ik ook de bijzonder mooie, weidse décors van Friso Wiegersma niet verzuimen te noe men, want die droegen er in sterke mate toe bij, dat de grenzen van tijd en ruimte werden opgeheven, zonder dat de locale sfeer verloren ging. Maar het voornaamste is toch, dat hier toneel werd gespeeld met lichaam en ziel. dat hier mensen te kijk stonden ten voeten uit, exuberant in hun gedragingen, als een lachwekkende vergroting van de waarheid. DAVID KONING De kerkeraad van wijkgemeente II der Nederlands Hervormde kerk te Haarlem, die ter voorziening in de vacature van ds. W. J. van Elden opnieuw tot beroepings- werk is overgegaan, heeft thans ds. J. Poort uit Koudekerk in Zuidholland beroepen. In een ledenvergadering van de Christelijk Historische Kiesvereniging te Heemstede werd door de heer mr. dr. J. van Bruggen een causerie gehouden over de Europese inte gratie. Naar de uiteenzetting over het grote belang van de éénwording van Europa, waar van spreker een warm voorstander bleek te zijn, werd met grote belangstelling geluisterd. Secretariaat wordt clubgebouw voor padvindsters Zaterdagmiddag zijn de toegangshekken tot de Flora 1953, welke twee jaar lang on geveer twintig hectaren van „Groenen- daal" ten behoeve van de internationale bloemententoonstelling hebben afgesloten, wijd geopend. Hoewel hiervan geen kennis was gege ven hebben toch tallozen, vooral op de schone herfsl-Zondag die achter ons ligt, van de gelegenheid gebruik gemaakt om in deze prachtige bospartij een wandeling te maken. Men kon daarbij opmerken, dat er aan de Flora nog maar weinig herinneringen zijn overgebleven. Slechts de ingezaaide bedden, het voetstuk van het weer naar ...De Hartekamp" vertrokken beeld van Linnaeus en het secretariaatsgebouw aan de Torenlaan wekten nog gedachten aan de expositie. Het secretariaatsgebouw zal, naar wij menen te weten, binnenkort het clubge bouw zijn van het Nederlandse Padvind- stersgilde. Voorlopig zal het nog aan de Torenlaan blijven staan, mits het enigs zins door beplanting aan het oog wordt onttrokken. Maar zodra de organisatie over voldoende middelen beschikt, dient het naar elders te worden overgebracht. Verder bood dit gedeelte van ,.Groe- nendaal" hec niet-alledaagse aspect van oen geruime tijd niet door het publiek be treden bos. Op de grote aan de Vrijheidsdreef gren zende weide waren de vloeiende vormen van het door de heer H. J. Voorts ontwor pen tentoonstellingspatroon nog te onder kennen. Ook dat zal niet lang meer du ren, want de weide zal straks het domein zijn «van een aantal grazende koeien. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. De Hol landse Voorschotbank, gevestigd te Haar lem, is het voorstel van commissarissen om tot ontbinding der vennootschap met in gang van 1 Januari 1954 over te gaan aanvaard. De directie werd belast met de vereffening der zaken. Getracht zal wor den de activa zo spoedig mogelijk te rea liseren. De Hollandse Voorschotbank was in 1898 opgericht. Uit een ingewikkelde statistiek, die de afdeling Onderwijs van de Haarlemse secre tarie heeft samengesteld uit de opgaven van de hoofden der lagere scholen, valt de conclusie te trekken dat in het algemeen dit jaar meer kinderen van de lagere school de een of andere vorm van voortgezet onderwijs zijn gaan volgen dan verleden jaar het geval was, maar dat er nogal grote verschillen bestaan in de aard van het gekozen onderwijs. Over de hele linie kan men spreken van een grotere voorkeur voor de nijverheidsscholen, bij de openbare lagere scholen valt een grotere belangstelling voor het middelbaar onderwijs te constateren, terwijl bij de bijzondere lagere scholen een grotere neiging voor de Mulo blijkt te bestaan, met name bij de protestants-christelijke opleidingen. Bij de middelbare scholen trok het Coornhertlyceum de meeste leerlingen van de openbare lagere scholen, op de voet ge volgd door het Lorentzlyceum. De Chris telijke lycea trokken in totaal wat minder belangstelling, de R.K. Lycea echter boek ten een aanmerkelijke stijging namelijk van 88 op 116 aanmeldingen. In totaal gingen in 1953 meer dan dertig leerlingen meer naar middelbare scholen en gymnasia dan het jaar daarvoor. De MuJ.oscholen boekten een totale stijging van 57 leerlingen. Met de 705 lagere school- leerlingen die (M)Uloscholen dit jaar heb ben aangetrokken liggen zij op de tweede plaats, na het voortgezet lager onderwijs, dat dit jaar 860 leerlingen trok tegen 891 in het voorafgaande jaar. Op de derde plaats komt het Nijver heidsonderwijs, waarbij de Ambachtsschool de vruchten plukte van haar reorganisatie, vernieuwing en verfrissing: 266 aanmeldin gen in plaats van 174 in 1952. De plaatsingsmogelijkheden op de huis houdscholen zijn door ruimtegebrek be perkt, dit komt door de geringe toeneming met tien tot 241 leerlingen ook wel tot uiting. Daarna dus op de vierde plaats komen pas de twaalf scholen die in Haar lem en Bloemendaal in de behoefte aan middelbaar onderwijs voorzien. Dit dozijn trok slechts 377 nieuwe leerlingen. Van de 3171 leerlingen die dit jaar de lagere scholen in Haarlem verlieten waren er 467 niet van plan het onderwijs voort te zetten. Het vorige jaar waren het er 394 van de 2973. Zondag veel belangstelling voor waarnemingspost De waarnemingspost van de Vogelwerk groep aan het Bloemendaalse strand meld de vanmorgen: Vele belangstellenden waren Zondag van zeven tot negen uur getuigen van een sterke vinkentrek. Ongeveer 4800 vinken vlogen in 340 troepen over. Het eerste half uur was de trek op z'n sterkst. De trek van spreeuwen was matig te noe men. Er werden er ongeveer 1230 ge teld. Verder was er lichte trek van graspiepers, witte kwikstaarten, ke pen, veldleeuweri ken, ringmussen, kneuen, groenlingen, boerenzwaluwen en putters. De kraaientrek was nog gering. Ongeveer 110 kraaiachtigen vlogen voorbij. Van de koperwieken was de trek dicht bij zee niet noemenswaard, maar in het bin- nenduin trok deze soort vrij sterk door tot ver in de middag. Overal in de duinen zwierven koperwieken, die aten van de Meidoornbessen. Met deze vogels zijn ook de sperwers meegekomen, die op de koper wieken jaagden. Vogelwaarnemers op een boot, vijf kilometer uit de kust, merkten geringe trek gedurende de hele dag van zangvogels in de richting van de kust. Ver der zagen ze er bonte kraaien, een slecht valk en aan zeevogels troepen zwarte zee eenden, een Jan van Gent, jagers, drie- teenmeeuwen, zeeduikers en een ijsduiker. Vanmorgen tussen zeven en acht bleek de vinkentrek nog sterker dan de vorige dagen. Er passeerden er 4200. Van de spreeuwen kwamen er 3700 over. In het binnenland tussen Utrecht en Leiden werd ook een omvangrijke vinkentrek waarge nomen in Westelijke richting, terwijl er ook een aanmerkelijke trek was van veld leeuweriken. Op de post aan zee werden slechts enkele veldleeuweriken gezien. Het Zandvoortse botenhuis van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij voldeed niet meer aan de eisen en een nieuw gebouw is gesticht, dat Zaterdag officieel aan het bestuur der plaatselijke afdeling is overgedragen. Na de plechtigheid konden de bewoners het botenhuis en de „Dudok de Wit" in ogenschouw Mm en. Hieruit blijkt dus, dat de overgrote meerderheid van de Haarlemse lagere school-bevolking een of andere vorm van voortgezet onderwijs deelachtig wordt. Het aantal doubleringen liep terug: 119 tegen 134. Interessant is voorts, dat het aantal ge gadigden voor plaatsing op een der Mulo- scholen in de randgemeenten terugliep van 113 tot 71, maar dat daarentegen 74 scho lieren tegenover 42 het vorige jaar naar scholen voor voorbereidend hoger, middel baar en nijverheidsonderwijs buiten het rayon Haarlem gingen. Een statistiek als deze voor de eerste keer in zo uitvoerige vorm gepubliceerd als thans het geval is kan in de toe komst, wanneer over een reeks van jaren gegevens verkregen zullen zijn pas goed zijn nut bewijzen. Op het ogenblik zal men aan de veelheid van gegevens die zij bevat nog weinig hou vast hebben. Maandagmorgen werden voor de econo mische politierechter in Haarlem de zaken .tegen vijf Haarlemse melkbezorgers be handeld. Zij allen zouden in strijd met artikel 26, 27, 36 of 37 van het Melkbesluit 1929 hun melk bij de klanten rondbezorgd hebben. De een had geen deksel op de melkkan, de ander had de melk geschept inplaats van getapt en een derde had de melk op een dergelijke wijze overgegoten dat er vuil bij had kunnen komen. Geen van de melkbezorgers was op de zitting verschenen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste tegen elk van de verdachten een geld boete van tien gulden subsidiair twee da gen hechtenis en de politierechter, mr. J. A. Bletz, veroordeelde de melkbezorgers conform deze eis. Tegen de kerkvervolgingen in Polen De kardinaal en de bisschoppen van Nederland hebben naar aanleiding van de gebeurtenissen in Polen, waar kardinaal Wyszynski is gevangen gezet, een herder lijke brief tot de Nederlandse Rooms- katholieken gericht. In deze brief, welke Zondagochtend in alle R.K. kerken is voor gelezen, wordt onder andere gezegd: „De onwaardige en onrechtvaardige be jegening van een kardinaal der kerk heeft allerwegen protesten doen opgaan tegen een dergelijke brute, beledigende handel wijze. Men wil de herder scheiden van de kudde en het hem onmogelijk maken om zijn kerk te leiden. Zo blijven de gelovi gen achter zonder leidsman, die hun rech ten verdedigde, ten prooi aan vijanden van de kerk, die hen afvallig willen maken van ons heilig geloof. Men zet kardinaal en bisschoppen gevangen als misdadigers. Hun enig misdrijf is, dat zij trouw zijn aan de kerk en trouw aan de Paus. Wij, die in een vrij land leven, mogen onze lijdende broeders in het Oosten van Europa niet vergeten". Op weinig gebieden heerste bij de Be vrijding zo'n totale ontwrichting als juist op dat van het vervoer; anderszijds moet geconstateerd worden, dat juist het trans port in al zijn geledingen zich zeer snel van de oorlogsschade heeft hersteld. Daarnaast werd op weinig andere gebie den een zo grote mate van orde of de voor waarden daartoe geschapen als met name bij het vervoer geschied is. De oud-inspecteur-generaal van het Verkeer ir. Th. M. B. van Marie, die deze ontwikkeling letterlijk heeft meegemaakt, heeft in een boekje van 103 bladzijden een samenvatting gegeven van alles wat het binnenlands vervoer in de periode van de Bevrijding van Zuid-Nederland tot 1952 betreft (No. VII van de monografieënreeks van het Nederlands Verkeersinstituut). De schrijver heeft kans gezien de talloze aspecten van het veelomvattende en veel zijdige transport systematisch en duidelijk toe te lichten, waarbij hij telkens juist door het gemak waarmee hij bijvoorbeeld ingaat op de gecompliceerde wettelijke grondslagen van ons vervoersbestel blijk geeft „in de keuken" te zijn geweest. Juist omdat de principes van de Wet Autovervoer Personen, evenals die van de Wet Autovervoer Goederen, nog steeds ac tueel zijn (de recente (overbodige) deining over de N.S.-busdienst AmsterdamDen Haag bewijst het en blijkbaar ook nog niet altijd gemeengoed van hen die bij het vervoer betrokken zijn, is deze uitgave een welkome aanvulling van de vaklitteratuur. Bivendien kan men in het geschrift van ir. Van Marle een weliswaar beknopte, maar toch alleszins heldere uiteenzetting vinden omtrent de bedrijfsorganisatorische structuur van het vervoer. Al met al: een nuttige uitgave van het Nederlands Verkeersinstituut. J. H. B. Onder zeer gunstige weersomstandig heden, zonnig en vrijwel windstil, zijn op de Amstel in Amsterdam roeiwedstrijden voor heren- en dames-veteranen gehouden. De uitslagen luiden: Stuurmanloze twee: 1. Het Spaarne (drs. Schmoutziguer en Stapensea) 4 min. 11.5 sec.; 2. De Hoop (Klinkspoor en Douwes) 4 min. 18.7 sec. Skiff: 1. Logger (Poseidon) 4 min. 4.4 sec.; 2. Coerman (Alkmaarse) 4 min. 7.7 sec. Gladde vier heren: 1. Het Spaarne 3 min. 46.1 sec.; 2. Willem 3 3 min. 46.2 sec. Gladde vier dames: 1. De Hoop 3 min. 2.6 sec.; 2. Ondine 3 min. 14.7 sec. Heren acht: 1. Dc Hoop 3 min. 28.8 sec.; 2. Het Spaarne 3 min. 32.8 sec.; 3. ZZV 3 min. 42.2 sec. BINNENLAND De tentoonstelling „De Venetiaanse meesters" in het Rijksmuseum te Amster dam is Zondagavond gesloten. In totaal hebben 85.749 personen deze expositie be zocht, die een maand korter heeft geduurd dan de vorige zomertentoonstellingen. Prof. dr. W. F. Dankbaar, tot voor kort secretaris van de Raad voor de Zending van de Ned. Hervormde Kerk, heeft zijn ambt van hoogleraar in de faculteit der god geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Gro ningen aanvaard met het uitspreken van een rede over „De jonge kerken en de kerk geschiedenis". De Nederlandse radiouitzendingen van de Canadese radio-omroep zullen met ingang van 1 November gedeeltelijk op nieuwe golflengten worden uitgezonden. De dage lijkse uitzendingen van 's avonds kwart over zeven tot kwart voor acht Nederlandse tijd zullen dan worden uitgezonden op 19.58 en 25,60 meter. De uitzendingen van 's avonds kwart voor zes tot zes uur blijven 16,84 en 19,58 meter. In Amsterdam heeft een wielrydster, het niet voorrang verlenen aan een auto met de dood moeten bekopen. Op de krui sing Van WoustraatPieter Aertsstraat werd zij aangereden. De 52-jarige dame was op slag dood. Het Henri Dunanthuis te Zeist, dat de vorige week is geopend, is thans betrokken door een aantal gezinnen uit de getroffen gebieden, waarvan de man of de vrouw deel uitmaakten van Rode Kruiscolonnes in de noodgebieden. Aan 42 gezinnen is een verbliif van één week in Zeist aangeboden. B. en W. van 's Gravenhage willen 24 proefwoningen laten bouwen, waarbij ver schillende plattegrondindelingen, construc- tiewijzen en materialen zullen worden toe gepast. Hierdoor zullen gegevens worden verkregen omtrent geluids-, warmte- en vochtisolatie. buitenverfwerk, ventilatie en woongerief. De kosten worden geraamd op f 12.600 per woning of f302.400 totaal. Bij werkzaamheden met een electrische boor i\ een 26-jarige arbeider in Geldermal- sen door de stroom getroffen. Hij was ter stond dood. De boor is door de politie in beslag genomen. HAARLEM EN OMGEVING Het Dilettanten Operette Gezelschap (DIOGE) geeft on Maandag 19 en Dinsdag 20 October in de Stadsschouwburg een voor stelling van „Christ'l, de houtvestersdochter", operette in drie bedrijven van Bernard Buchbinder met muziek van Georg Jarno. Op Vrijdag 16 October houdt de heer E. van Millingen voor het Nederlands Toe- ristenverbond „Natura", afdeling Haarlem, een lezing met lichtbeelden over Nieuw Guinea in de Bilderdijkzaal van .„Brink- mann". Zaterdagmiddag om halfvier is een dertienjarige Haarlemse jongen, die de Her tenkamplaan per fiets wilde oversteken, door een motor aangereden. De jongen is met een lichte hersenschudding en een ge broken linkerpols in het Diaconessenhuis opgenomen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden ziin geslaagd: voor bet semi arts-examen mej. H. M. Hazevoet te Heemstede en voor het arts examen de heer H. A. M. Stibbe te Haarlem. Zondag werden in Restaurant Dreefzicht in Haarlem voor de 2rie maal de bridge- wedstrijdëh om" 't Schildt van Boekenroode gespeeld. Niet minder dan 10 bridgeclubs uit verschillende delen van Nederland heb ben een sportieve en prettige wedstrijd ge speeld. Na enkele ronden nam de B.C. O.K.K. uit Den Haag een niet geringe voor sprong, echter al spoedig gevolgd met 2 matchpunten verschil door de B.C. Boeken roode. de organisator van deze wedstrijden. In de laatste ronde moest O.K.K. twee kostbare punten aan zijn tegenstander af staan. Boekenroode daarentegen zag kans uit deze ronde nog 2 punten te scoren, waar door beide clubs met een gelijk aantal matchpunten, n.l. 14. eindigden. Het aantal scorepunten van Boekenroode was echter iets groter dan dat van O.K.K., waardoor Boekenroode 't Schildt voor een jaar in bezit kon nemen. Het volledige resultaat luidt als volgt: 1. B.C. Boekenroode 14 m.p.: 2. B.C. O.K.K. 'Den Haag) 14 m.p.; 3. B.C. D.O.B. (Am sterdam) 11 m.p.; 4. K.B.B.B. (Rotterdam) 10 m.p.; 5 B.C. Sans Atout (Rijswijk) 10 m.p.; 6. B C. Rotterdam 8 m.p.; 7. B.C. Haarlem- N.B.B. 8 m.p.; 8. E.G.B.C. (Groningen) 6 m.p.; 9. B.C. Groningen 6 m.p.; 10. Z.B.C. (Zaandam) 5 m.p. De afdeling SantpoortBloemendaal van de VARA geeft Dinsdagavond ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan een feestavond in café „Zomerlust". Het VARA toneelgezelschap Adri van Oorschot zal deze avond verzorgen. De „Viribus Unitis" ontspanningsvereni ging te Santpoort, waarvan personeel en patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis lid zijn, houdt Zaterdag en Zondag wan deltochten in Santpoort en Bloemendaal. De afstanden zijn voor oudererf Zaterdag 10, 20 en 25 km en voor kinderen van 10 13 jaar 10 km. Iedere deelnemer ontvangt nu afloop een speciaal ontworpen herinne ringsmédaille. Groepen van meer dan tien personen komen in aanmerking voor een groepsherinnering. Zaterdag wordt gestart bij het Prov. Ziekenhuis tussen 23 uur en Zondag tussen 1012.30 uur. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 98% 98% A.K.U 170% 172% 202% 202 Philips Gloeil. 170% 170% Kon. Petroleum 310 307 A'dam Rubber 90% 90% Holl. Amer. Lijn 131% 132 N. Scheepv. Unie 127 127% H.V.A 104% 103 Deli Mij 93% 94% Amsterd. Bank 171 171 Ned. Handel Mij. 157% 158 Rotterd. Bank 166% 166% Twentsche Bank 165 165 Anaconda Copper 30 U/u 30 ex. dü Bethlehem Steel 46>/,s 46 Republic Steel 43% 43% Shell Union 69% 70 19% 19% 34% 34%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9