'W§& mm TocU ió het zo DEBRAUNE PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Wereldnieuws E' Order voor 4 sleepboten uit Abessinië Oe radio geeft Woensdag Fatale vergissing bij operatie 2 Noorwegen en de Europese eenwording „Karimata" heeft machineschade Extra subsidie voor Haagse Gomedie Kortwieken van kuikens dierenmishandeling? Moderne Amerikaanse reclame kunst Opnieuw vrijspraak geëist tegen arts en kraamverpleegster Kerkelijk Nieuws Minister Mansholt legt eerste steen Industrieschap voor de Zaanstreek Clandestiene radio zender opgespoord Vlieguur-penningen aan KLM-personeel uitgereikt Oefensmaldeel kiest zee Verzending van zeepost Geen gratie voor Sultan Hamid II DE S VAN TRUMAN DINSDAG 13 OCTOBER. 1953 De musicus Sam Swaap te Den Haag hoopt op 15 October zijn 65ste verjaardag te vieren. Swaap was in de jaren 1309-1913 verbonden aan het Concertgebouworkest te Amsterdam als eerste violist. Ook trad hij als solist met dit orkest op. Van 1915 tot 1948 was hij concertmeester bij het Residentie-orkest. De Abessijnse regering heeft aan de In dustriële Handels-Combinatie Holland in Den Haag opdracht gegeven voor de bouw van vier sleepboten, die dienst zullen doen in de haven van Masoea in Erithrea, Vroe ger was Erithrea Italiaans gebied, maar het is sinds enige tijd bij Abessinië gevoegd, dat daardoor voor het eerst in de geschie denis over een kustgebied en een haven beschikt. Ondanks scherpe concurrentie heeft Abessinië zijn eerste scheepsbouworder in Nederland geplaatst, omdat de I.H.C. de kortste levertijd kon toezeggen. Zoals men weet is de Industriële Handels-Combinatie een combinatie van zes grote Nederlandse scheepswerven. Twee sleepboten (afmetingen 25,5 x 6,15 x 3,20 meter) krijgen een machinevermo gen van 600 paardekracht, de beide andere (19 x 5,30 x 2.50 meter) een machinever mogen van 350 paardekracht. Zij zullen waarschijnlijk op eigen kracht naar Masoea varen. Ragnan Sem, een Noorse afgevaardigde op het in Den Haag gehouden Congres van de Europese. Beweging, heeft in een gesprek met journalisten medegedeeld, dat de ge dachte van de Europese eenwording in zijn land een punt van discussie in de verkie zingsstrijd is. Enkele jaren geleden werd er nooit over gesproken, maar thans „begint Noorwegen te begrijpen dat nauwere relaties met het Europese vasteland moeten worden aangeknoopt." Er zijn overigens, naar hij zeide, psy chologische en economische motieven die Noorwegen ervan weerhouden in dit op zicht verder te gaan dan Engeland. „Wij hebben een gelukkige geschiedenis, onze economie is gezond en onze geografische positie heeft ons een sterk gevoel van on afhankelijkheid bezorgd," zo zei Ragnan Sem. „Overigens begrijpt Noorwegen heel goed, dat het voor Europa zeer nodig is om zich hecht aaneen te sluiten, vooral om een waardig deelgenoot van Amerika te zijn in het Atlantisch Pact. De Verenigde Staten krijgen een dominerende positie in deze organisatie." Een niet te verwaarlozen oorzaak voor Noorwegens aarzeling ten aanzien van de Europese eenwording is, volgens deze ge delegeerde, de vrees voor Duitsland, ook al ziet het wel in dat een gemeenschap waarin dit land betrokken is veel veiliger is. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mala, de Eskimo, hoor spel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Banjo orkest. 17.50 Platen. 13.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum van het Chris telijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest.. 21.20 Nabeschouwing over de Kir- chentag. 21.40 Koorzang. 21.55 Platen. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoönstellingsagenda. 13.18 Lichte muziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Kamermuziek. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Re- geringejeugduitz.: Ontdekkingsreizen in Su riname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Wij en de zuilen, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Promenade orkest. en solist. 21.10 Het ware gezicht, hoorspel. 22.25 Pianokwartet. 22.45 Naar het einde der konijnen?, causerie. 23.00 Nieuws. 23,15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano en zang. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.15 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Marsmuziek. 19.45 Causerie. 19.55 Marsmuziek. 20.00 Hoor spel. 20.45 Zang. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De NAVO nu: Veld maarschalk Montgomery. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 49 m.). Met m.s. „Karimata" van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland heeft op 50 mijl ten Oosten van Minicoy in de Indische Oceaan machineschade gekregen. De om vang van de schade, die is veroorzaakt door het warmlopen van de lagers van de kruk as, laat zich nog niet bepalen. Het m.s. „Karimata" is onderweg van Indonesië naar Nederland. B. en W, van 's Gravenhage stellen de raad voor de ten behoeve van de Haagse Comedie voor het seizoen 19521953 ver leende subsidie van 107.000 te verhogen met ten hoogste 57.500 tot een maximum van 164.500. De Haagse Comedie had over het afge lopen seizoen een tekort van 254.500. Dit was voor 90.000 door rijkssubsidie, voor 107.000 door de gemeente gedekt. B. en W. merken in hun toelichting op, dat de ongunstige resultaten van het afgelopen toneelseizoen een algemeen verschijnsel vormen. Ook de gezelschappen in Amster dam en Rotterdam hebben belangrijke te korten. De recettes waren lager, de uit gaven hoger dan geraamd. De overschrij dingen werden ten dele veroorzaakt door het opvoeren van belangrijke stukken als Ondine, Yerma, Androcles en de Leeuw, en Het heilige experiment, die veel figura tie en extra monteringskosten vergden. De eigenaar van een kuikenbroederij te Epe heeft zich onlangs laten bekeuren om uitgemaakt te zien of het kortwieken van eendagskuikens als dierenmishandeling wordt beschouwd. De daarvoor nodige ope ratie is na de oorlog in zwang gekomen. Zij vindt hoe langer hoe meer toepassing voornamelijk om het zaaisel in bouwland tegen loslopende kippen te beschermen en te kunnen volstaan met een gaasafraste ring van ongeveer 1 meter voor kippen, die als eendagskuikens gekortwiekt zijn. Bij de behandeling van deze zaak voor de rechtbank te Zutphen verklaarde een deskundige van het Bedrijfschap voor Pluimvee, dat de desbetreffende operatie van eendagskuikens niet als dierenmishan deling is te beschouwen. De officier van Justitie vorderde straf om te voorkomen, dat de zaak reeds na de eerste behandeling zou stranden. Hij vorderde 10.boete. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Zaterdag is in het gebouw van de Aca demie voor Beeldende Kunsten te Den Haag een tentoonstelling geopend van moderne Amerikaanse reclamekunst. In zijn inleiding wees de heer R. Rijkens, vice-voorzitter van het Genootschap voor reclame, op de grotere waardering, die de reclamekunst in Amerika ondervindt, waardoor de goede kunstenaars het niet beneden hun waardigheid vinden hiervoor te werken, hetgeen in ons land nog wel eens het geval is. Bovendien vindt men daar de opdrachtgevers veelal bereid, de kunstenaar tot op zekere hoogte zijn eigen ideeën te laten volgen. Spreker vervolgde: Er zijn in ons land kunstenaars, die tot uitstekend werk voor de reclame in staat zouden zijn, als men ze maar op de juiste wijze aanpakte en als zij bereid zouden zijn bepaalde begrenzingen van de opge geven opdrachten te aanvaarden. De kun stenaars moeten wat water in de wijn doen en de adverteerders moeten met hen tot een goed samenspel komen." De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het zestiende Nederlandse reclamecongres, dat in Den Haag en Sche- veningen plaats heeft. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de zaak behandeld tegen de Hil- versumse arts B.C.C. en de kraamverpleeg ster J. H. M. G., aan wie ten laste was ge legd dat op 17 November van het vorig jaar een patiënte tijdens een operatie door een vergissing bij de narcose was overle den. In plaats van aether was formaline gebruikt. De rechtbank had beiden vrijge sproken, doch een hoofdverpleegster van het ziekenhuis, waar de operatie geschied de, tot een week voorwaardelijke hechte nis veroordeeld. De hoofdverpleegster had bij de operatie geassisteerd en aan de kraamverpleegster een ongeëtiketteerd flesje gegeven om met de inhoud daarvan de narcose te onderhouden. Toen men ont dekte dat dit flesje formaline in plaats van aether bevatte, was het reeds te laat ge weest om de patiënte nog te redden. Twee als getuige-deskundigen gehoorde medici verklaarden voor het hof, dat bij een dergelijke operatie geen narcotiseur nodig is. Zulks geschiedt slechts bij hoge uitzondering. De arts neemt geen speciale maatregelen, maar vertrouwt geheel op de ervaren verpleegster. Het is ongebruike lijk dat als een hoofdverpleegster iets aan geeft een andere verpleegster dan nog eens gaat controleren of het flesje inderdaad de juiste vloeistof bevat. Zij mocht er op re kenen dat de inhoud door de hoofdver pleegster was gecontroleerd. Een eveneens als getuige-deskundige gehoorde operatie verpleegster uit Amsterdam bevestigde deze mededeling. Beide medici waren van oordeel, dat de verdachten geen tekort komingen konden worden aangerekend. De arts en de kraamverpleegster ver klaarden zich geen van beiden schuldig te voelen aan de noodlottige afloop der ope ratie. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir, dat hij zich met het rechtbank- vonnis kon verenigen. Ook hij achtte bij geen der verdachten grove schuld aanwe zig. Wel vond hij, maar dit was in deze zaak niet aan de orde het zonder con trole aan de kraamverpleegster geven van de flesjes door de hoofdzuster een ernstige tekortkoming. De beide raadslieden sloten zich bij het requisitoir aan. Het hof zal op 22 October arrest wijzen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Haarlem Joh. Poort te Kou dekerk a. d. Rijn. Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) G. Boer te Gouda; te Veen (N.Br.) W. v. Tuyl te Lopik. Bedankt voor Uitgeest W. de Weerd te Nuis (Gr.). Beroepen te Waddinxveen G. M. v. Die ren te Ede; te Wezep H. Goedhart te Mid- delharnis. Beroepen te Almkerk (toez.) J. Mortier te Zuidland; te Rotterdam (als ziekenhuis- pred.) L. C. Spijkerboer te Oost- en West Soubufg. Aangenomen naar Almelo (toez.) J. Vuyst te Welsum. Bedankt voor Bergum A. E. D. A. Rave- sloot te Steenwijkerwold. Beroepbaarstelling. Ds. W. C. J. Ja cobs,. rese^ve-luchtm^chtpred. te, Nijme gen, stelt zich beroepbaar. Geref. kerken Bedankt voor Boskoop A. Broek te Onst- wedde; voor Paramaribo C. Glaubitz te Hallum; voor Voorburg (vac. J. H. Mul der) G. R. Visser te Rotterdam-Z. Aangenomen naar Winschoten R. J. de Jong te Harlingen. Bedankt voor Bant (N.O.P.) Th. Rienks te Schoondijke. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Rotterdam-Charlois G. Koenekoop te Gouda. Chr. Geref. kerken Beroepen te Tholen G. Blom te Meer kerk. Bedankt voor Delft M. Baan te Dor drecht. Doopsgez. Broederschap Drietal te Amersfoort: mej. da. J. M. Luyt te Veendam, G. A. Maathuis te Heer len en H. C. Valeton te Nijmegen. Geref/gemeenten Aangenomen naar Sunnyside (U.S.A.) G. Zwerus te Middelharnis. Geschenk van Prinses Wilhelmina Prinses Wilhelmina heeft aan ds. Bron- ner te Colmar een oude bijbel ten geschen ke gegeven voor het gebruik op de kansel en bij de eredienst. Het is een bijbel van groot formaat, naar de vertaling van David Martin, predikant van de Waalse kerk van Utrecht, en ge drukt te Amsterdam in 1707, toen na cle herroeping van het Edict van Nantes Fran sen hun vaderland moesten verlaten om een toevlucht in het buitenland, met name Nederland, te zoeken. Van visserijlaboratorium te IJmuiden De minister van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening S. L. Mansholt zal om streeks de jaarwisseling de eerste steen leggen van het in aanbouw zijnde Visserij Laboratorium in de buurt van de Trawler kade te IJmuiden. Aanvankelijk was de eerste steenlegging vastgesteld op 20October, maar wegens verblijf van de minister buitenslands moest dit worden uitgesteld. In het gemeentehuis te Wormer heeft dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de Industrialisatie, het Industrieschap Zaanstreek geïnstalleerd. Daarbij waren onder anderen aanwezig ir. W. Fuhri Sneth- lage, directeur van de Economische Tech nologische Dienst voor Noordholland, en de besturen van alle Zaangemeenten, die in deze industrieschap zijn opgenomen. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam. Hij releveerde het initiatief van de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedepu teerde Staten, die veel voorbereidend werk tot de vestiging van het industrieschap heeft verricht. Hij legde voorts de nadruk op de noodzakelijkheid van samenwerking tussen de Zaangemeenten en op de ontwik keling van de IJ-mond, die ook haar in vloed zal doen gelden op de Zaanstreek. Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie in Stadskanaal de clandestiene radiozender „Friesland", die op een golflengte van 200 meter werkte, opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 31-jarige werkman J. W. te Stadskanaal en tegen de 21-jarige werk man G. L. B., te Musselkanaal. De president-directeur van de KLM, dr. A. Plesman, heeft gistermiddag in de Schiphol-cantine aan omstreeks 25 leden van zijn personeel, die 20.000, 15.000 of 10.000 uren bij deze maatschappij hadden gevlogen, respectievelijk gouden, zilveren en bronzen vlieguurpenningen uitgereikt. Aan de gezagvoerder L. A. Brugman (met 20.281 vlieguren), die sinds Maart 1935 130 „Indiëvluchten" heeft gemaakt, overhandigde hij de gouden penning van de collectie. Acht anderen, van wie zes ge zagvoerders en twee radio-telegrafisten ontvingen het souvenir in zilver. Dé boordwerktuigkundigen en het cabi nepersoneel waren nog niet verder dan de bronzen penning gekomen, maar werden aangemoedigd er spoedig een zilveren van te maken. „Gij behoort tot de velen, die zich in de wereld voor de KLM verdien stelijk maken", zei dr. Plesman, „en gij draagt bij tot die goede voorbereiding van en samenwerking in onze taak, die ons ook de Christchurchrace heeft laten winnen. Met zulke mensen mogen wij hopen ons aandeel in het wereldverkeer te zullen be houden, ook bij de ontwikkeling, die de luchtvaart doormaakt. Zo vliegensvlug gaat dat trouwens niet," besloot dr. Ples man, „de DC-6B doet in 1960 nog mee." Thomas Burke opvolger van Taft De democratische burgemeester van Cleveland, Thomas Burke, is als senator benoemd, in de plaats van de overleden republikein Taft. De benoeming is ge schied door de gouverneur van Ohio, Frank Lausche. De samenstelling van de senaat wordt nu als volgt: 48 democraten, 47 republikeinen en een partijloos lid (de gewezen republi kein Morse). Bij staking van de stem men in de senaat heeft vice-president Ri chard Nixon een beslissende stem. De Britse torpedobootjager „Obdurate" zal van 22 tot 25 October een bezoek aan Den Helder brengen. Het schip meet 1540 ton, de bemanning bestaat uit 6 officieren en 170 schepelingen. ADVERTENTIE hebt U recht op een stuk Castella-spécial bij iedere grote tube Profiteer van dit grandioos Castella-aanbod. Hel is tijdelijk, dus talm niet. Ga vandaag nog naar uw winkelier. Het oefensmaldeel van de Koninklijke Marine, bestaande uit de torpedojagers „Eveartsen" en „Kortenaer", de fregatten „Van Amstel" en „De Bitter", en de onder zeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw", heeft vandaag zee gekozen voor het maken van een oefenreis, die tot 30 October zal duren. Op deze reis zullen de havens van Christiaansand en Bergen in Noorwegen worden aangelopen. Er zal met de Noorse marine worden geoefend. De onderzee boten brengen ook een bezoek aan Ro thesay. Het oefensmaldeel staat onder be vel van kapitein ter zee S. den Boeft. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (19 ADVFRTFNTTF Oct.) en m.s. „Kota Gede" (22 Oct.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); Goedennaeht naar de Ned- Antillen: s.s. „Boskoop" (17 Oct.); ci tt i ut a u naar Australië via Engeland (17 Oct.); naar Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias. Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Oct.) en m-s. „Prins Willem van Oranje" (22 Oct.); naar DJAKARTA. (Aneta). President Su karno meent, dat er geen redenen aanwe zig zijn om Sultan Hamid II gratie te ver lenen en heeft diens verzoek om gratie ge weigerd, aldus heeft de president van het Indonesische hooggerechtshof, mr. Wirjono aan Aneta medegedeeld. Gezien het feit, dat Sultan Hamid onge veer 3 jaar in voorarrest heeft doorge bracht, resten hem thans nog circa 6'A jaar van de 10 jaren gevangenisstraf, waartoe hij op 8 April van dit jaar werd veroor deeld. ADVERTENTIE hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. Zuid-Afrika: m.s. „Oranje Fontein" (20 Oct.); naar Zuid-Amerika: s.s. „President Peron" (17 Oct.); naar Nieuw Zeeland via Engeland (17 Oct.) en naar Suriname: m.s. „Bonaire" (28 Oct.). 46. Met het hoofd naar beneden hangend bungelden de leeuwentemmer en de Groot Mogol van Hajashoe langzaam heen en weer. „Als u nog eens een aardige val weet, waarschuw me dan even," merkte de temmer bitter op. „Bah," zei de Mogol, somber naar de wereld onder zijn hoofd starend, „ik vraag mij af, welke snode worm deze val in werking heeft gebracht toen wij in de lus stonden." Panda wist wel het antwoord op deze vraag. „Schurk!" riep hij, zich op Joris werpend, „je hebt Zijne Hoogheid in de val laten lopen! Heb ik me daarvoor stil ge houden, toen de Mogol met een geweer naar je zocht!" „Kalm, kereltje!" riep Joris, die vergeefs probeerde Panda af te weren en tegelijkertijd zijn evenwicht te bewa ren, „dit is geen plaats voor wilde spelle tjes!" Hierin had Joris gelijk, zoals Panda moest ervaren, toen zij samen uit de boom buitelden. Duizelend richtte Joris zich op. „Oef," mompelde hij, verdwaasd naar de Mogol en de leeuwentemmer starend, „mijn brein schijnt geschokt te zijn; ik zie alles op z'n kop!" Maar langzamerhand kreeg hij weer zijn positieven bij elkaar. De versuffing ver dween en zijn oogjes begonnen weer slim te schitteren. „Zo," mompelde hij, „thans biedt zich eindelijk de gelegenheid om de Blauwe Flonker definitief te bemachtigenl" EE BRIL VAN K El P DAT IS QOED GEZIEN GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Accoord. Uit Tripolis is Maandag verno men, dat de regeringen van Libië en Nederland tot een ontwerp-overeen- komst zijn gekomen, volgens welke aan de Nederlandse luchtvaart toestemming zou worden verleend boven grondge- bied van Libië te vliegen en van de vliegvelden in Libië gebruik te maken. Er moeten nog enkele bijzonderheden worden geregeld, voordat de overeen komst zaï worden ondertekend. Beter. Op een bijeenkomst van industrië- len heeft de conservatieve Franse vice- premier Paul Reynaud verklaard, dat uitbreiding van de handel tussen Oost en West een betere manier is om de spanning te verminderen dan een niet- aanvalsverdrag. „De geschiedenis leert ons, dat een belofte van de zwakste partij om de sterkste partij niet aan te vallen, de sterkste er nooit van heeft weerhouden de zwakste aan te vallen", zei hij. Vloot. De stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Carney, heeft Maan dag te Boston verklaard, dat de Sovjet. Unie op een na de grootste vloot ter wereld heeft. De Russen bouwen be halve aan duikbootflottieljes ook aan een machtige vloot van oppervlakte schepen, aldus Carney. In de afgelo pen jaren heeft de Sovjet-Unie meer kruisers gebouwd, dan alle NAVO landen tezamen. Terugkomst. Sjeik Abdallah Salem Sabagh van Koweit is teruggekomen van zijn besluit om af te treden als Emir, aldus meldt A.F.P. uit Koweit, een Brits pro tectoraat aan de Perzische Golf. Zijn aanvankelijke plan om af te treden was een gevolg van een scherp conflict met zijn oom Moebarrak, die het bevel voert over het legertje van Koweit. Toen zijn besluit echter bekend werd, ontstond een conflict om de opvolging tussen leden van zijn familie en om moeilijk heden te voorkomen, is de Sjeik van zijn besluit teruggekomen, aldus dit bericht. Staking. Het Italiaanse socialistische vak verbond heeft voorgesteld, Dinsdag 20 October in de gehele industrie het werk voor 24 uur neer te; leggen. Dit zou de tweede 24-uursstaking binnen een maand zijn. De Katholieke en de com munistische vakorganisaties hebben zich voorlopig met het plan accoord verklaard. Complot. Zondagavond zijn in Casablanca een twintigtal arrestaties verricht naar aanleiding van in de laatste tijd ge pleegde gewelddaden. De politie'zou het bewijs in handen gekregen hebben van het bestaan van een geheime organisatie „de Zwarte Hand" geheten, die voor de gewelddaden verantwoordelijk zou zijn. Er zou een voorraad wapens en muni tie gevonden zijn in een bioscoop in het oude Medina. Migs. De Noord-Koreaanse luitenant Noh, die onlangs met een „Mig" op een Zuid- Koreaans vliegveld is geland, heeft Maandag op een persconferentie ver klaard, dat Noord-Korea de beschikking heeft over 150 „Mig" straaljagers. Vijf tig van deze toestellen zijn van het type „Mig-15-bis". Deze straaljagers zijn sneller en beter te besturen dan de „Mig-15". Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zei, dat ge bleken is, dat luitenant Noh een zeer deskundig technicus is. Hij verklaarde, dat de luitenant voor de komende drie maanden een betrekking als onderzoe kingsspecialist in Okinawa is aangebo den. Tijdens die periode zou luitenant 'Noh onderricht in het Engels krijgen, zodat hij daarna naar Amerika zal kun nen gaan. Voorstel. De Russische afgevaardigde Ma- lik heeft Maandag in de speciale poli tieke commissie van de UNO voorge steld Italië, Hongarije, Roemenië, Bul garije en Finland, als landen waarmee een vredesverdrag is getekend, toe te laten tot de UNO. Tot op heden stond de Sovjet-Unie op toelating en bloc van Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libië. Malik verklaarde, dat het nieuwe voorstel „een eerste stap naar de vreedzame regeling van de kwesties, die de internationale toestand bemoeilijken" beoogt te zijn. Vonnis. Het officiële Roemeense pers bureau „Agerpress" heeft Maandag ge meld, dat dertien van de zestien per sonen, die als „Amerikaanse spionnen" te Boekarest terecht stonden, ter dood veroordeeld zijn. Hun bezittingen ver vallen aan de staat. De drie andere be klaagden werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van 25 jaar zware dwangarbeid tot drie jaar gevan genisstraf. EN Noord-Brabants advocaat smaakte enige jaren geleden het genoegen de zaak van zijn cliënt voor de Raad van Cassatie te mogen bepleiten. Met Zuide lijke leut meende hij de strenge gelaats trekken van president en raadsheren te kunnen ont plooien. Maar dat ging niet. Hoewel de advocaat voor Zui delijke rechtbanken er her haaldelijk in was geslaagd rechters en publiek tot gie rende lachsalvo's te dwingen, zo vermocht hij toch niet één mondhoek te plooien in het statige gebouw van de Hoge Raad, waar uitsluitend streng juridische argumenten het aanhoren wor den waardig gekeurd. De luim van de Brabantse advocaat was rioisschien ook niet altijd welgekozen, al thans niet voor dit jorum. Want toen hij omstandig en met méér dan juridische noodzakelijkheid een zevental ingewikkel de voornamen van een adellijke getuige a charge ging analyseren, om dan tot de slotsom te komen dat deze getuige de meeste en mooiste voornamen van Neder land bezat, maar de geringste hoeveelheid waarheidsliefde, trok er een wolk over de tafel waarachter president en raadsheren statig gezeten waren. Geen wolk van nauwbedwongen vrolijkheid, waaruit zich knetterend een lachorgie zou moeten ont laden, maar een wolk van gedegen erger nis, want één der raadsheren bleek zelf met enkele van de becritiseerde voorna men te zijn getooid! Na deze inleiding, kunt u moeilijk ver wachten dat we iets over voornamen zul len zeggen. Daarvoor is het onderwerp te gevaarlijk, zó gevaarlijk, dat de ouders van oud-president Truman nimmer tot een redelijke oplossing zijn kun nen komen. Truman's groot vader van vaderszijde heette Shippe èn de dito van moe ders kant droeg de naam Sa lomon. Toen nu de pasgebo ren Harry Truman in de ge boorteregisters moest worden ingeschreven, kon men het er niet over eens worden of zijn tweede naam Shippe, dan wel Salomon zou luiden. Zoals u weet, zijn de Amerikanen practi- sche mensen, en om alle tweedracht de pas af te snijden, werd tenslotte niets be sloten. De toekomstige president werd in geschreven 'als Harry S. Truman, maar achter S kwam nimmer iets te staan, geen hippe en geen alomon, zodat deze burger van de V". S. wel twee voorletters, doch slechts één voornaam heeft. Nu we toch over de V. S. spreken, kun nen we ook zo langs onze neus wel even opmerken dat dit land toch heus niet zo democratisch is als men gemeenlijk doet voorkomen, want verschillende volksgroe pen mogen bijv. nooit stemmen, terwijl andere groepen het onmogelijk wordt ge maakt. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. RCTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2