Kennemerduinen trokken dit jaar reeds 150.000 bezoekers V Kort en bondig Zestienduizend Amsterdammers kampeerden op drie terreinen Huisvrouwenorganisaties worden voorgelicht Ferrari zou toch weer gaan racen Cijfers E M S E R ,-H. Vier verkeersongelukken in Haarlemmermeer Voordrachten voor de Theosofische Vereniging Fietsster werd door motorfiets „gesneden" Met vuur gespeeld Lezing Kenneth Adam gaat niet door Aantrekkelijke expositie ingericht in Vleeshal Schippersknecht verdron ken in Heemsteedse helven In Haarlem geen verhoging op korte termijn Nieuw plaatskaarten- kantoor van 6.30 tot 19 uur geopend Prins Rernhard zendt telegram aan ir. Maris De melksanering Dr. Drees op thuisvlucht Radio-uitvoering van opera „Nachtvlucht" Come-back van Bugatti? Bilfarten Om het kampioenschap van Heemstede Een bril FEDERMANHf NATUURLIJK* Damuitslagen Bedrijfs-klaverjascompetitie DINSDAG 13 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „liet altijd nieuwe boek" Ir. E. C. M. Roderkerk, de directeur van het Nationale park „De Kennemerduinen", kan zich in de handen wrijven: bij het opstellen van de bezoekcijfers over de eerste acht maanden van dit jaar is hij steeds meer in de mening bevestigd, dat „De Ken- ncmerduinen" inderdaad een nationaal park is geworden, dat in de enkele jaren, die er sinds de openstelling zijn verlopen, trekpleister is geworden voor duizenden die het bestaan van een natuurreservaat met zo veelzijdige kwaliteiten in de Randstad Hol land op prijs stellen. Een tweede reden voor de voldoening van de heer Roderkerk is gelegen in het verheugende feit, dat gebleken is, dat de bezoekers van de Kennemer- duinen dit collectieve bezit zo waarderen, dat de aansporing om de schillen en de dozen niet als dank voor het aangenaam verpozen achter te laten bijkans overbodig is geworden. Het vorige jaar waren drie man twee maanden lang dagelijks in actie om de papierrommel en andere ongerechtigheden te verwijderen; dit jaar was de helft van die arbeidskracht voldoende. De derde reden voor een goede stemming ten slotte is, dat de konijnenziekte niet is doorgedrongen tot het ressort van de Kennemer- duinen. De vreugde daarover wordt evenwel getemperd door de omstandi/rheid. dat de lust bij het publiek om konijnen te eten danig is verminderd, zodat het resultaat van de jacht tegen afbraakprijzen moet worden verkocht. Ir. Roderkerk heeft ons gistermiddag op worden: overnachtingen individuele mal. een tocht door het onder zijn beheer staan de gebied een en ander verteld van de er varingen in het afgelopen jaar en van zijn plannen voor de toekomst. De populariteit van zijn kampeerterrei nen „De Lakens", „Liguster" en het com plex zomerverblijven in vroegere bunkers „Het Schuitesat" is nog steeds groeiende, ook onder de buitenlanders, zoals uit on derstaande opsomming wel blijkt. Ook in de Kennemerduinen is het merkwaardige onderscheid tussen Noord- en Znid-Euro- pese kampeerders opvallend: de Scandina- viërs fietsen, de Belgen en Fransen komen met door auto's getrokken caravans. De aanleg van fietspaden gaat, zolang de gelden toereikend zijn, verder. Daarbij wordt onder meer gebruik gemaakt van zaagsel voor de onderlaag, een kleine vin ding die ir. Roderkerk zich nog herinnerde uit zijn Indische jaren en die hij dan ook hier met succes toepast. Daarbij komt, dat het sterk toegenomen en nog steeds stijgende bezoek uiteraard zijn invloed op de financiën niet mist,waar bij overigens wel moef worden bedacht, dat een toegenomen bezoek ook de kosten doet vermeerderen. Een regelrechte meevaller wordt gevormd door de prachtige weekeinden na de afloop van het zomerseizoen. Alleen al op de af gelopen Zondag zijn tussen de drie- en vierduizend personen de toegangshekken gepasseerd. Het werk wordt nog steeds verricht door een kleine staf van elf man, op de drukke Zondagen wordt hun surveillerende taak verlicht door de aanwezigheid van een controleur bij de voornaamste ingangen. Hierdoor wordt ook bereikt, dat de bezoe kers niet ieder ogenblik naar hun toegangs kaartje behoeft te worden gevraagd. Wat de bewaking betreft is de directeur er toch toe overgegaan de afweer tegen de vernielingen al of niet moedwillig en andere ongerechtigheden niet zozeer via de weg van het proces-verbaal dan wel langs die van de vermaning te laten ge schieden. In het algemeen reageert het publiek daar goed op. Alleen het euvel van het afsnijden, maar vaker nog afrukken, van bloeiende bessentakken vraagt krach tiger bestrijding. Het aantal processen-verbaal blijft trou wens minimaal, ondanks de grote aantal len bezoekers. In de eerste acht maanden van 1952 werden er 166 uitgeschreven, tegen 115 in dit jaar. Daarvan komt dan nog een belangrijk kwantum op rekening van stropers. Het aantal personen, dat de Kennemer duinen bezocht, bedroeg gedurende de periode 1 Januari t.m. 30 September 1953 rond 120.000, waarvan ongeveer 20.000 kin deren (zelfde periode 1952: 90.000, waar van 14.000 kinderen; geheel 1952: 106.500, waarvan 18.400 kinderen). Bij bovenstaande aantallen is niet in begrepen het aantal kinderen jonger dan 5 jaar, aangezien voor hen geen toegangs prijs verschuldigd is. Bovendien werden niet medegerekend de personen, die kam peerden op de kampeerterreinen „de La kens" en „Liguster", of gebruik maakten van de zomerverblijven in „het Schuite gat". Ten aanzien van het bezoek aan het kampeerterrein „de Lakens" zijn de na volgende (afgeronde) cijfers bekepd: totaal aantal ovei-nachtingen 25.600(1952: 13.800). Dit getal kan als volgt nader gespecificeerd ADVERTENTIE VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST HET ECHTE ALLEEN ECHT MET DIT ■+m HANDELSMERK HET BESTE MIDDEL TEGEN GRIEP, HOEST OF VERKOUDHEID kampeerders (ouder dan 12 jaar) 3590 (1952: 3000): overnachtingen individuele vrl. kampeerders (ouder dan 12 jaar) 2100 (1952: 900); overnachtingen gezinnen 6000 (1952: 2900); overnachtingen in gezinsver band kamp. mannen 4650 (1952: 2200); overnachtingen in gezinsverband kamp. vrouwen 6000 (1952: 2900); overnachtin gen in gezinsverband kamp. kinderen (5 4400 (1952: 3350), te specificeren als volgt: overnachtingen individuele mnl. kampeer ders (ouder dan 12 jaar) 450 (1952: 500); overnachtingen individuele vrl. kampeer ders (ouder dan 12 jaar) 400 (1952: 250; overnachtingen gezinnen 450 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp. mannen 950 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp. vrouwen 1150 (1952: 750); overnachtingen in gezinsverband kamp kinderen f5 t.m. 12 jaar) 1000 (1952: 900); overnachtingen in gezinsverband kamo. kinderen (jonger dan 5 jaar) 450 (1952: 200). Dit terrein is het gehele jaar geopend. Ook dit jaar waren de zomerverblijven in „het Schuit'egat" zeer in trek. Zij wer den vrijwel uitsluitend bewoond door ge zinnen. Het totaal aantal overnachtingen bedroeg rond 3400 (1952: 1700), te speci ficeren als volgt: mannen (ouder dan 12 jaa'-f 700 (1952: 350); vrouwen (ouder dan 12 jaar) 1000 (1952: 400); kinderen 1700 (1952: 950). Het totaal aantal overnachtin gen op bovengenoemde drie terreinen be droeg dus 33.409 (1952: 19.900). Een onderzoek naar de woonplaatsen van deze kamoe°rders gaf het volgende resultaat: Amsterdam 16.100, Haarlem 7050, rest van Noordholland 3550. Den Haag 750. Rotterdam 400, rest van Zuidholland 850; provincie Utrecht 1539, Zeeland 10, Gro ningen 60, Friesland 286, Drente 152, Over- iisel 218, Gelderland 1036, Noord-Brabant 302 en Limburg 147. Bovendien werden de terreinen bezocht door buitenlandse toeristen. In bovenge noemd aantal overnachtingen zün mede begrepen 869 overnachtingen door buiten landers uit tien verschillende landen (1952: 413 u;t tien verschillende landen). De ver deling over de diverse landen is als volgt: t.m. 12 jaar) 7050 (1952: 3600); overnach- Duitsland 536, België 83, Zwitserland 78, tingen in gezinsverband kamp. kinderen (jonger dan 5 jaar) 2300 (1952: 1200). Dit terrein was, evenals vorig jaar, ge opend van 1 Mei t.m. 30 September. De cijfers voor het kampeerterrein „Li guster" zijn: totaal aantal overnachtingen Frankrijk 83, Denemarken 36, Zweden 28, Engeland 13, Oostenrijk 6, Noorwegen en Finland 2. Het totale bezoek, inclusief de kampeer ders, bedroeg derhalve tot nu toe reeds rond 153.400 (geheel 1952: 126.400). De grootste vijand van de groeikracht van het duin is het konijn. En hoe wreed het ook moge schijnen, voor het behoud van het duinlandschap is het noodzakelijk, dat deze overigens alleraardigste diertjes op doortastende wijze worden uitgeroeid. Daar toe kunnen verschillende methoden worden gevolgd. In deze dagen zijn de jacht opzieners van „De Kennemerduinen" voortdurend met een paar fretten op stap, mooie beestjes om te zien, maar een en al venijn. De fretten worden in de ingang van het konijnenhol geplaatst, waarna een meedogenloze jacht op de wipstaarten begint. De konijnen vluchten hun hol uit, hetgeen hun dood wordt, want op dat moment maakt een zekere hand van een schutter een einde aan hun bestaan. In totaal worden jaarlijks zeven- tot achtduizend konijnen in „De Kennemerduinen" geschoten. Dit jaar zijn er al een vierduizend stuks aan de vaste afnemer van het Nalioiiale park geleverd. Deze laat de konijnen door een dierenarts keuren en van een stempel voor zien, zodat het publiek de garantie heeft, dat het inderdaad vlees van onbesmette dieren eet. Twee personen ernstig gewond, grote materiële schade Gistermorgen hebben zich in de Haar lemmermeer enkele verkeersongelukken voorgedaan, waarbij twee personen ernstig werden gewond en een aantal auto's be schadigd werden. Op de Schipholweg nabij de Fokker fabrieken moest een wielrijder door een verkeerde manoeuvre van een voor hem rijdende bromfietser plotseling uitwijken. Hij werd gegrepen door een bus van Maar- se en Kroon. De wielrijder moest ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd worden. Op de rijksweg AmsterdamDen Haag, nabij de Bennebroekerweg, reden twee personenauto's op elkaar. Beide wagens werden ernstig beschadigd. Doordat een loslopend paard op de blo- terweg nabij Badhoevedorp plotseling de weg overstak viel een motorrijder, die moest uitwijken, op de weg. De motor rijder werd ernstig gewond en de motor werd zwaar beschadigd. Bij een opengebroken gedeelte van de Rijksweg AmsterdamDen Haag reed een personenauto, die geen voorrang verleen de, op een rij auto's in. Een groot aantal ■wagens werd beschadigd. De Theosofische Vereniging in Haarlem heeft voor het winterseizoen weer enkele lezingen op het programma staan, die ge houden zullen worden in haar logegebouw aan het Nassauplein 8. De heer J. H. Kengen zal op Vrijdag 16 October een voordracht houden getiteld, „Is de waarheid van Theosofie te bewijzen." Voor de volgende lezingen is nog geen da tum vastgesteld: „De gulden verzen van Pythagoras", door mevrouw Van der BergBoldingh; „Theosofie en moderne techniek", door ir. F. Niemoller, en „Dante en de moderne mens", door de heer K. Borsten. Op 10 October is om kwart voor één de 27-jarige Haarlemse fietsster E. Z. op de hoek KleverparkwegVelserstraat van haar fiets gevallen, doordat een motorrij der, die haar ingehaald had, te vroeg naar rechts zwenkte, zodat hij haar „sneed". E. Z. is met een hersenschudding en kwetsuren aan het gelaat naar haar huis gebracht. De recherche te Haarlem verzoek dege nen, die van het ongeluk getuige zijn ge weest, zich te vervoegen bij het bureau in de Lange Wijngaardstraat. Met een „Mammie, er hebben een paar kindertjes met lucifers gespeeld!" werd gistermorgen omstreeks half acht de be woonster van een huis aan het Klefln Hei ligland door haar vijfjarig zoontje gewekt. Natuurlijk niet de kindertjes, maar zoon lief zelf had met de lucifers gespeeld. Hij had een stapel kranten aangestoken, en pas toen de gordijnen, de vitrages en het be hang in brand stonden, vond hij, dat het juiste ogenblik was aangebroken om zijn moeder te wekken. Inmiddels was de brandweer ook al gewaarschuwd door een paar voorbijgangers. Met enkele emmers water kon deze de brand blussen; de gor dijnen waren toen evenwel verbrand. De Haarlemse afdeling van genootschap NederlandEngeland deelt mee, dat de lezing van mr. Kenneth Adam in de „Kleine Brinkman", geprojecteerd op hedenavond acht uur, niet doorgaat wegens ziekte van de spreker. Vanavond zal in de Vleeshal de tentoon stelling „Het altijd nieuwe boek" geopend worden en tot en met Vrijdagavond kun nen belangstellenden in de nieuwe ver taling van de Bijbel en :n bet veelomvat tende werk van bet Nederlands Bijbelge nootschap een indruk krijgen van hetgeen het bijna anderhalve eeuw bestaand ge nootschap in de loop der jaren heeft ver richt. In vroeger tijden werden op Bijbelten- toonstcllingen over het algemeen Bijbels tentoongesteld. Bij de inrichting van deze tentoonstelling, die sedert het vorig jaar reeds in achttien plaatsen is opengesteld, heeft men van moderne hulpmiddelen ge bruik gemaakt. Daardoor heeft de tentoon stelling in aantrekkelijkheid gewonnen. Foto's geven een indruk van de Bijbel in de grondtaal en dank zij de medewer king van de Grafische Inrichting .Toh. En schedé en Zonen N.V. is de Gutenberg- Bijbel te zien. Tentoongesteld is de eerste gedrukte Bijbel in de Nederlandse taal (1477). De 'Statenvertaling is van groot belang geweest voor het volk; aan dit onderwerp is een stand gewijd. Voor de bezoekers zal het interessant zijn aandacht te besteden aan de afdeling van de nieuwe vertaling. Gestadig hgbben daaraan vele geleerden gewerkt. Foto's van deze zijn aangebracht en hoe er ge werkt is aan de vertaling van een gedeelte van Ezechiël wordt aangetoond. Daarbij zijn beoordelingen van Haarlemmers ge voegd. Ho.ewel de arbeid van de nieuwe ver taling veel tiid gevraagd heeft van het Nederlands Bijbelgenootschap heeft het ook zijn andere werkzaamheden voortge zel. Met dat werk is in 1814 begonnen. Vol gend jaar bestaat het oudste genootschap ter wereld, 'n Engels genootschap, honderd vijftig jaar en ter gelegenheid daarvan zal in Juni 1954 een bijeenkomst in Den Haag worden gehouden. In honderdvijftig talen is de Bijbel vertaald en voor Indonesië zijn er reeds drieënveertig door het Nederlands Genootschap verzorgd. In totaal zijn er elfhonderd vertalingen. De vraag naar Bijbels in Indonesië is zeer groot en vele exemplaren worden er heen gezonden. De tèhtoonstëlling geeft een indruk waar en in welke taal de Bijbel in Indonesië gelezen wordt. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft behalve de Bijbel een aantal uitgaven ver zorgd, doch in de boekhandel is nog veel te koop, dat voor het lezen van de Bijbel van belang is. Twee Haarlemse boekver kopers hebben een stand ingericht onder de titel: „boeken rond de Bijbel" en deze ziet er aantrekkelijk uit. Op de bovenzaal van de Vleeshal zullen beelden vertoond worden, betrekking heb bend op het werk van het Nederlands Bij belgenootschap. De inrichters verwachten in de komende dagen veel belangstelling. Des morgens worden scholieren in de ge legenheid gesteld een bezoek aan de expo sitie te brengen. Des avonds zullen enkele Haarlemse predikanten een kerte inleiding hcuden over de Bijbel en de eredienst in de gevangenis en het huisgezin. Wat er prijs vrij De prijzen voor water zijn bij beschik king van de minister van Economische Zaken met ingang van heden vrijgelaten. Naar wij vernemen, heeft het College van Burgemeester en Wethouders van Haar lem niet het plan om op korte termijn van de thans geboden gelegenheid tot verhoging der waterprijzen over te gaan. Wel zal ongetwijfeld bekeken worden, aan de hand van de begrotingspositie van de gemeente, of er aanleiding bestaat in de toekomst tot een verhoging van de waterprijs over te gaan. Men wees er ons op, dat de tarieven voor water sinds 1940 niet herzien zijn, ondanks de voortdurende stijging der kapitaalslasten de verhoging der kolenprijzen, de toene ming der sociale lasten en de opeenvol gende loonronden. Dit zou, in het licht bezien van de moei lijke positie der gemeente-financiën en in verhouding tot wel gestegen tarieven van het Energiebedrijf, in de toekomst inder daad aanleiding kunnen geven tot een her ziening van de watertarieven. (Op de begroting van 1953 werd een batig saldo op het gemeentelijk waterbe drijf geraamd van 73.390. In 1952 bedroeg dit 102.000, het jaar daarvoor bijna 150 mille, waaruit de dalende tendenz duide lijk blijkt. De gemeente heeft deze inkom sten broodnodig om te kunnen blijven voorzien in haar sociale en culturele taak. De rijksbijdragen uit het gemeentefonds zijn daartoe ontoereikend. Red.) Zoals wij reeds hebben gemeM zal het nieuwe plaatskaartenkantoor aan de Noordzijde van het Haarlemse station op 19 October geopend worden. Nader vernemen wij, dat men er tussen 6.30 uur en 19 uur alle enkele reis- en retourbiljetten voor het binnenlands ver keer zal kunnen verkrijgen, maar dat de plaatsbewijzen voor buitenlandse verbin dingen en de abonnementen als vanouds alleen aan de hoofdingang verkrijgbaar zullen zijn, waar ook bagage en fietsen voor het vervoer moeten word'en aangege ven. De nieuwe fietsenstalling onder het derde perron, die plaats biedt aan 900 rijwielen, zal geopend zijn van een kwar tier voor het vertrek van de eerste trein tot een kwartier na de aankomst van de laatste. Maandagmorgen heeft de Heemsteedse politie na anderhalf uur dreggen het stoffe lijk overschot van de 21-jarige schippers knecht H. Keizer uit Amsterdam uit de Haven te Heemstede gehaald. De jongeman had Zaterdagavond een be zoek gebracht aan een familie op een schio. dat evenals het zijne, in de Haven lag. Bij zijn teruvkeer omstreeks half een 's nachts schijnt hij te misgestapt en in het water gevallen. Daar hij alleen met de schipper, zijn oom. 01? het schip verbleef en deze het weekeinde e'ders doorbracht, werd het ongeluk pas Maandagmorgen, bij terugkeer van de schip per, gemerkt. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Nationale Rampenfonds een telegram gericht aan ir. A. G. Maris, directeur- generaal van de Rijkswaterstaat. Dit telegram luidt als volgt: „De be stuurders van het Nationaal Rampenfonds, in vergadering bijeen, stellen er prijs op u te doen weten, dat zij met tallozen in den landen in intense spanning de werkzaam heden aan de dijk te Ouwerkerk volgen. Zij zijn zich bewust, dat u alles op alles zet om in deze beslissende laatste ronde te zegevieren. Mogen u en uw duizenden dijk- herstellers succes hebben." w.g. Bernhard, Prins der Neder landen, voorzitter. Het bestuur van de Coöperatieve Ver eniging van melkhandelaren in Haarlem en omstreken heeft alle besturen van alle huisvrouwen organisaties in Haarlem en omstreken uitgenodigd voor een vergade ring, die Vrijdagmiddag 16 October in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw zal worden gehouden. Het bestuur stelt zich voor op die bij eenkomst met de genoemde vertegen woordigsters van gedachten te wisselen over de voorgenomen rationalisatie van de be- zorgwijken. Deze vergadering komt in de plaats van de uitgestelde voorlichtings bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. Dr. W. Drees is vandaag met zijn echt genote en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, per vliegtuig uit Johannesburg naar Amsterdam vertrok ken. Het gezelschap is een week de gast geweest van de Zuid-Afrikaanse regering. Het K.L.M.-toestel, waarmee de minis ters reizen, zal morgenochtend op Schiphol aankomen. Minister Algera zal maar tot Brussel meereizen. Daar zal hij de confe rentie van Europese ministers van Ver keer, die vandaag begint, bijwonen. Het toestel maakt met het oog hierop een extra landing te Brussel. Op Woensdagavond 21 October zendt de Vara de opera „Nachtvlucht" van Luigi Dallapiccola naar de roman „Vol de nuit van Antoine de Saint-Exupéry in de ver taling van mevrouw Huibregtsen uit. De opera zal worden vertolkt door be kende Nederlandse solisten, het Groot- Omroepkoor en het Omroeporkest, het ge heel onder leiding van Eduard Flipse. MODENA (United Press). Uit race- krinien wordt vernomen dat de Ferrari - fabriek teruggekomen is op haar besluit niet meer deel te nemen aan wedstrijden. In 1954 zou weer aan auto-races worden deel genomen. Functionarissen van Ferrari, die eerder dit jaar de autowereld in verbazing bracht door bekend te maken dat de productie van race-auto's geheel stopgezet zou worden, weigeren het bericht te bevestigen of te ontkennen. Maar kringen uit de omgeving van de fabriek verklaren dat definitief be sloten is weer in wedstrijden uit te komen vo!«ens genoemde kringen zullen de Pali-men Alberto Ascari en Nino Farina en de Engelsman Mike Hawthorne deel uit m->V-en van de Ferrari-stal van het seizoen 954. Luigi Villoresi heeft verzocht vrijgela ton te worden en de fabriek heeft daarmee ingestemd, zo verklaart men. Het nieuwe model 2500 cc. Ferrari komt zoor binnenkort in productie en zal gebruikt worden in de wedstrijden om het wereld v-n'-nnioenschap 1954, zo onthulden genoemde kringen. TnUissen heeft Maserati een zwaar verlies celeden. In Gioacchino Colombo, een van de beste ontwerpers van Maserati, heeft bekend "emaakt dat hij bij Bugatti gaat werken. De Frans° Bueatti-maatschappij gaat, onder ausniciën der regering, weer race-wagens maken, na lange tijd op dit gebied niets ge daan te hebben. Maandagavond werd in restaurant „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelmina plein voor de derde maal een aanvang ge maakt met het jaarlijkse biljart-tournooi om de „Mcpsbeker". Doordat aan deze wedstrijden steeds wordt deelgenomen door de vier plaatselijke biljart verenigingen ,,'t Centrum-Heemstede", „Het Wapen van Heemstede", „Groenendaal" en „Het Hof van Heemstede", kan de winnaar van dit tournooi zich dus als de Heemsteedse kampioen beschouwen. De beker werd in 1951 door .,'t Centrum-Heemstede" en in 1952 door „Het Wapen van Heemstede" gewonnen. De wedstrijden duren voort tot Januari 1954, waarbij wekelijks tien partijen worden gespeeld, telkens op Maandag- en Vrijdag avond. Van iedere vereniging komen er dus steeds vijf spelers tegen elkaar uit. De eerste ontmoeting tussen „Het Wapen van Heemstede" en „Groenendaal" eindigde Maandagavond in een achttwee overwin ning voor „Het Wapen van Heemstede". De wedstrijden worden Vrijdagavond in hotel „Het Wapen van Heemstede" voortgezet, waarbij de resterende vijf partijen tussen beide verenigingen gespeeld zullen worden. BINNENLAND Te Rotterdam is opnieuw de 51-jarige magnetiseur T. F. uit Berkenwoude be keurd. Hij bezocht zijn Rotterdamse pa tiënten met een auto aan huis en „behan delde" hen door handoplegging en bestrijking. Te Utrecht is gearresteerd een 27-jarige slagersknecht die verdacht wordt van brand stichting in een kantoortje achter de slagerij, waarin hij werkzaam was. Er verbrandden enkele jassen en 'n tas, waarin zich 300, gul den moest bevinden. De knecht heeft bekend dat hij het geld heeft verduisterd. Hij ont kent echter, dat hij de brand zou hebben gesticht. In het vreemdelingenseizoen zullen de cafés op Marken op Zondagen van 12 tot 5 uur voor het publiek worden opengesteld. Dit heeft de gemeenteraad met vier tegen drie stemmen besloten. De „Dr. Ir. Damme", die vermoedelijk Vrijdag uit Christchurch zal vertrekken, zal in Sydney vracht opnemen. De reis gaat verder langs de gewone K.L.M.-route. De 50-jarige arbeider D. K. uit Fijnaart is gistermiddag bij werkzaamheden op de suikerfabriek te Stampersgat in een ma chine bekneld geraakt. Toen het slachtoffer was bevrijd, bleek het reeds te zijn over leden. K. was gehuwd en vader van een kind. Een broer van hem was drie weken geleden in een machine van een ander be drijf bekneld geraakt en omgekomen. De heer C. J. A. Begeer, directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Edel- metaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos te 's Gravenhage, zal op 15 October zijn zeventigste verjaardag vieren. Een hakker in Blerick wedde om hon derd gulden met een vrachtrijder dat deze een vat met 100 kg. stroop niet naar binnen kon dragen. De vrachtrijder won deze wed denschap glansrijk, maar de bakker weiger de te betalen. De verbolgen vrachtrijder stapte daarop bet huis binnen om het vat weer buiten te zetten. Op de stoep struikel de hij; het vat viel en barstte open. De enigen die van de weddenschap profiteerden waren omwonenden, die de stroop hebben op geschept. De Utrechtse rechtbank veroordeelde de 25-jarige Indonesische vrouw E. W.—K. tot twee jaar gevangenisstraf en voorwaar delijke ter beschikking stelling van de rege ring, wegens zware mishandeling van een van haar drie kleine kinderen, welke de dood ten gevolge had. De officier van justitie had vier jaar gevangenisstraf geëist. Het gezin C. Bax—Couwenberg te Eind hoven is uitgebreid met een drieling, drie jongens. De gemeentebegroting van Eindhoven voor 1954 sluit op f37.231.528. Om de begro ting sluitend te krijgen moest de post on voorziene uitgaven, welke vorig jaar f 290.000 bedroeg, tot f 149.204 worden teruggebracht. B. en W. kondigen een verhoging der gas- tarieven aan met gemiddeld 2,5 cent per kubieke meter en een verhoging van het watertarief met 1 cent per kubieke meter. Bij de politie te Amsterdam heeft zich een 21-jarige jongeman gemeld met de mededeling, dat hij ten nadele van een fabriek waar hij als boekhouder werkzaam was een bedrag van f24.000 heeft verduis terd. Van het geld had hij goede sier ge maakt. Hij had nog f2,53 op zak. Op een spoorwegovergang te Maassluis is op 15 Juli een auto aangereden door een trein. De autobestuurder was op slag dood. De 57-jarige blokwachter A. L. uit Maas sluis, die de afsluitbomen niet had neer gelaten, is door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een geldboete van f150. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Concertzaal op Woensdagmiddag van 34 uur door George Robert luidt: 1. Klei nes harmonisches Labyrinth, J. S. Bach; 2. Toccata, Adagio et Fuga C gr. t. (op ver zoek), J. S. Bach; 3. Variations sur un thème de Clément Jannequin, Jehan Alain; .4. Choral I E maj, César Franck; 5. a. Récit de Nazard, b. Fran?aise, Jean Langlais; 6. Marcbe sur un Thème de Haendel, Alex Guilmant. Morgen, 14 October, hoopt mejuffrouw R. M. Polak, werkzaam op de administratie van de afdeling Chemigrafie, van Joh. En schedé en Zonen GraffSche Inrichting N.V., de dag te herdenken, waarop zij 25 jaar bij deze vennootschap in dienst is. De vereniging „Nieuw Leven" begint het winterseizoen met drie toneelavonden op 26, 27 en 28 October in de Stadsschouwburg. Opgevoerd zal worden het blijspel „Aan d' oever van een snelle vliet". Ter gelegenheid van de jaarlijkse reclas- seringsdag zal op Vrijdagavond 16 October in de Koningin Emmaschool voor belang stellenden de film „De kinderrechter grijpt in", worden vertoond. De damesclub „Opbouw" zal op Don derdag 15 en Vrijdag 16 October een bazar houden in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem; In Oud-Schoten langs de Rijksstraatweg verrijst een huizenblok, dat deel uitmaakt van een complex van vijf huizenblokken, die 196 gezinnen kunnen bevatten en wor den gebouwd naar ontwerp van ir. W. Ph. van Harreveld voor de woningbouwver eniging „Patrimonnim". Momenteel wordt gewerkt aan de kap van de huizen en spoedig zal worden begonnen met de afwerking. Hierboven ziet men het blok aan de Rijksstraatweg in aanbouw. Het betreft hier vier blokken van drie woonlagen en een van vier woonlagen aan de Rijksstraatweg en de Tesselschadestraat, waarvan de benedenverdieping de beschikking heeft over een onderhuis. De verdeling van de gezinsgrootte van deze woningen is als volgt: 52 woningen met vier bedden, 48 met zes bedden, 26 met negen bedden en 24 met elf bedden. De totale hoogte van het blok, dat aan de verkeerscirkel in de Rijksstraatweg staat, is tot de9nok achttien meter. De bouw van de vijf huizenblokken heeft, wanneer het werk is voltooid, tweeëneenhalf millioen gulden gekost. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Voor de hoofdklasse damcompetitie wer den de volgende wedstrijden gespeeld: „Zaan dam"—„Gezellig Samenzijn" 7—13; D.S.T.O. O.D.V. voorlopig 8—8; Weesper Damclub— Jozeph Blankenaar 911; Wormerveer/Wor- merD.C.G. 911; OosterkwartierChrist. Darav. „Amsterdam" 10—10. Voor de competities van de Provinciale Noordhollandse Dambond werden gespeeld: Eerste klasse: Beverwijkse Damclub I Haarlemse Damclub II 10—10; Haarlem I— St. Bavo (Heemstede) 11—9; K. N. C. I (Haar lem)—Haarlemse Damclub II 12—8; St. Bavo I —Stabiel (Santpoort) 16—4; Hillegom I—Half weg I 515; Haarlem IVer. Kath. Dammers I (Haarlem) 137. Tweede klasse: Hoofddorp IHaarlemse Damclub III 146; IJmuiden IIIJmuiden III 15—5; Halfweg 2—K.N.C. 2 12—8. Het seizoen voor de klaverjassers is weer begonnen. Vorige week is de competitie van de Bedrijfsklaverjasbond aangevangen, uitge zonderd nog voor de hoofdklasse. De uitslagen van de afgelopen week waren: 1 A: PTT 2HSM 1 136—122; Johez 1— Boru 1 132—1'.6; Stork 1—Beynes 1 128—112; Union 1—OW 1 124—130. 1 B: L. Coster 2—Nederland 1 96—140; SAC 2 DSH 2 128—120; Boru 2—HSM 2 120—118; Beynes 2—DKC 3 120—134. 2 A: PTT 4Holtic 1 130—122; Stork 2— Meerzicht 1 126—120; DKC 2—SSH 1 136—118; Figee 2—CPTT 1 114—124; SpoOrboys 2— OK 9 1141(18 2 B: GEB 2—Stork 3 134—104; HSM 3— Holtic 2 126—122: Boru 3—PTT 3 98—134; DSH 3SAC 3 126110; Figee 3Beynes 3 122—116. 3 A: PTT 5—Johez 4 124—124; Nederland 2— Union 2 132—112; Johez 3—DSH 4 132—122; OW 3—Meerzicht 2 128—122; DKC 4—Figee 4 116—134.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7