Koele Frans-Britse verhouding aan vooravond van conferentie Pella stelt voorwaarden voor ronde tafel-conferentie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Margate Convair van Sabena stort bij Frankfort neer: 44 doden Grote Drie bijeen Franse regering innerlijk verdeeld over vraag: conferentie Grote Vier of Vijf Documenten van de V.S. in Oost-Duitsland De kwestie-Triest Lagerhuis debat over Brits-Guyana Nieuwe incidenten in Belgrado en Triëst Nederland in commissie van goede diensten? Prins Bernhard naar Abessinië Het woord is aan 6ge JAARGANG No 83 s DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 i. 297e JAARGANG No 2#6 Koningin en Prins naar Frankrijk Rijsttoevoer in Atjeh komt in gevaar Nieuwe UNO-leden Roemenië zoekt contact met Giekenland Journalist Hulsbergen in Djakarta overleden Liftmaster-bemanning nam prijs in ontvangst Defensie van West Europa belangrijk verbeterd Weerrapporten ozo ozo Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damïate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman na DE LABOUR PARTY heeft ook de Conservative Party, de Britse regerings partij, haar congres in Margate gehouden. Het is een kleine stad in het graafschap Kent. Zij ligt op het voormalige eiland' Than et (Isle of Thanet) en trekt als zee badplaats 's zomers massaas Londense dagjesmensen. Maar in de herfst wordt er zwaar politiek bedreven. Margate kan ook duizenden gedelegeerden herbergen. Er waren nu drieduizend Conservatieven en zij vierden de terugkeer op hun posten van hun voormannen: de premier Winston Churchill en de minister van Bui tenlandse Zaken Anthony Eden. De eerste heeft enige maanden gedwon gen rust achter de rug, de laatste een veel langduriger ziekte, waarin hij drie operaties heeft moeten ondergaan, de laatste in Amerika. Beide staatslieden dienden zich voor het congres als volkomen hersteld aan. Churchill toonde zelfs zijn vroegere levendigheid, al is hij bijna 79 en al maakt hij uiterlijk de indruk van een zeer oude man. Hij gaf te kennen dat hij niet van zins is af te treden. Hij gaf ook te kennen dat hij ook niet van plan is dit jaar nieuwe verkiezingen te houden. Voor het volgend jaar heeft hij dat voor nemen (voorlopig) ook niet. Als men de volledigheid van het herstel van krachten der twee conservatieve leiders naar hun buitenlands optreden zou willen afmeten zou men wel tot de conclusie moeten komen dat er niets aan ontbreekt. Want het af wachtende beleid der jongste periode is plotseling door allerlei krachtdadigheden gevolgd: in Brits Guyana, waar men de van communistisch streven verdachte regering der talrijke volkspartij plotseling heeft op geruimd en troepen aan land gezet; in Egypte, waar men opnieuw in verzet is ge komen tegen Naguib's wensen: in de kwes tie-Triest, waarin Engeland plotseling, samen met de Amerikanen en zonder de andere ondertekenaars van het vredesver drag met Italië erin te kennen, zóne A (waarin de stad Triest ligt) aan Italië heeft toegewezen, met het gevolg dat grote span ning met Joego-Slavië is ontstaan. Wie zich het recente bezoek van Tito aan Lon den herinnert en de vele foto's, waarop deze van Rusland afgescheiden communis tische dictator glimlachend temidden van hem bewezen officieel eerbetoon was afge beeld, zal weer beseffen hoe snel officiële vriendschap verkeren kan. Bitter teleurgesteld door het Britse be leid, zij het niet met de hevigheid van Tito's reacties, zijn ook de Fransen. Ter wijl bij hen de jongste verschijnselen er juist op duiden, dat het toch wel tot hun aanvaarding van de Europese Defensie Ge meenschap zal komen (op het Haagse Con gres van Europa heeft Teitgen dat zelfs heel duidelijk doen blijken) heeft Churchill het nodig geacht te Margate een toon te doen horen, die men naar Frans inzicht als dreigend beschouwt: Indien de Fransen niet zouden kunnen instemmen met de voorgestelde Europese Defensie Gemeen schap zullen wij geen andere keus hebben dan het sluiten van de een of andere over eenkomst, waardoor de West-Duitse kracht via de Noord-Atlantische Verdrags-Orga- nisatie (de NAVO) aan de Westerse ver bondenen zou worden toegevoegd". Er is weinig dat de Fransen, bij oude ervaring beducht voor de gevolgen van een Duitse militaire ontwikkeling, die in het NAVO- kader zeer snel zou kunnen geschieden, meer vrezen. Weliswaar heeft Churchill eraan toegevoegd: „De Britse en Ameri kaanse troepen zullen in Europa blijven, waardoor een evenwichtstoestand tussen Frankrijk en West-Duitsland zal bestaan", maar op de blijvende naleving van dit soort toezeggingen kan men slecht bouwen. Zij is, onder staten die niet in een Unie ver enigd zijn, afhankelijk van de veiligheid van het grondgebied van de staten, die de troepen hebben uitgezonden. Churchill's ï-ede is door de Duitse pers, die het Duitse belang nu zowel door En geland als door Amerika gesteund acht en wel moet inzien dat Duitsland nu kans op opneming in de NAVO heeft als de EDG niet slaagt, met bijval ontvangen. De Franse pers toont zich geschokt; men is in Frankrijk weliswaar niet zeer Engels- gezind, maar zich altijd zeer bewust van Churchill's persoonlijke vriendschap, die hij dan ook veelvuldig getoond heeft. Men zou zich kunnen troosten met de gedachte dat Engelands traditioneel beleid ten aan zien van het Europose vasteland evenmin een overwegend-sterk Duitsland als een overwegend-sterk Frankrijk wenst. Maar door bittere ervaring heeft men geleerd dat dit beleid niet altijd tenvolle is door gevoerd en geslaagd. Men had gehoopt dat de Engelsen aan een Europese Unie zou den deelnemen en daarmee een tegenwicht daarin tegen Duitsland vormen. Velen vre zen nog steeds een EDG zonder de Engel sen en die aanvaarding door het Franse parlement is er nog niet, wat Teitgen ook moge verzekeren. De Engelsen hebben steeds beweerd dat hun verbindingen in het Gemenebest hun beletten in een Euro pese Unie te treden. Ministers van met Engeland in het Gemenebest verbonden landen hebben dat meermalen weerspro ken en duidelijk is het argument nooit ge worden. De indruk is telkens weer gewekt dat de Engelsen, die niet in een Unie wil len treden, evenmin haar ontstaan zonder hen willen zien: het ontstaan van een zeer sterk geheel op het Continent, waartoe zowel Frankrijk als Duitsland zouden be horen. Misschien is Churchill's doel in zijn rede te Margate alleen geweest,, het Franse par lement onder extra-pressie te zetten om de EDG te aanvaarden. Voor de Franse poli tici lijkt de gevolgtrekking in elk geval: brengt uw eigen huis in orde, verzamelt uw eigen krachten, zorgt dat gij daardoor weer tenvolle meetelt, opdat men u niet poogt te ringeloren. R. P. Op uitnodiging van president Auriol van Frankrijk zullen de Koningin en de Prins het weekeinde doorbrengen in zijn buiten huis te Rambouillet, teneinde daar van enkele ongestoorde vacantiedagen te ge nieten. PARIJS (Reuter). Reuters medewer ker Harold King meldt uit Parijs: „Aan de vooravond van de besprekingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westelijke Grote Drie" te Londen zullen houden, zijn de Brits-Franse diplomatieke betrekkingen nu niet direct hartelijk. In dien de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, geen blad voor de mond neemt, zal hij zijn collega Eden moeten mededelen dat de Britse buitenlandse po litiek, zoals die in Churchill's rede te Mar gate tot uitdrukking is gebracht, zowel on der voor- als tegenstanders in Frankrijk van het instellen van een Europees leger beduchtheid heeft gewekt. Churchill zei, dat indien Frankrijk niet meer haast maakt met de verwezenlijking van de E.D.G., men zou moeten overwegen West-Duitsland (via de NAVO te herbewapenen. Het officiële Franse standpunt is dat eerst aan de Sovjet-Unie moet worden ver zocht deel te nemen aan een vier-mogend- hedenbespreking over Duitsland, alvorens het Sovjet-Russische voorstel voor beraad slagingen tussen de „Grote Vijf" Frank rijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en communistisch China in overweging kan worden genomen. In Franse regeringskringen is echter een toenemende neiging te bespeuren voor het openen van vijf-mogendhedenbesprekin- gen, om op deze wijze te komen tot een zozeer gewenste regeling van het Indo- Chinese vraagstuk. Bij zijn vertrek naar Londen, voor de bespreking met Eden en Bidault, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, verklaard, dat geen bepaald probleem zal worden besproken, maar een reeks problemen, die verband houden met de spanning in de wereld. Het doel van de conferentie is het vinden van „de basis voor een duurzame vrede". Wij mogen natuurlijk niet verwachten, aldus de minister, dat wij in één bijeen komst oplossingen voor alle bestaande pro blemen zullen vinden, maar we hopen enige voortgang te kunnen maken met het vin den van de weg, die wij en anderen kun nen gaan om gezamenlijk de spanning te verminderen. „Het pad naar vrede is breed en staat open voor allen die willen samen werken om een nieuwe oorlog te voor komen". De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, heeft Woensdag op een bijeenkomst van de Franse minis terraad de inhoud van het ontwerp voor de Westelijke antwoord-nota aan de Sovjet- Unie medegedeeld. Een woordvoerder van de regering ver klaarde na afloop van de bijeenkomst, dat de ministerraad zich accoord heeft ver klaard met de inhoud van het ontwerp. Op de bijeenkomst van de ministerraad sprak de Franse vice-premier, Paul Rey- naud, zich opnieuw uit voor een bijeen komst van de „grote vijf", met deelneming van communistisch China, aldus wordt uit politieke kringen te Parijs vernomen. Bi dault antwoordde hierop, dat elke over haaste stap tot het houden van een derge lijke bijeenkomst op het ogenblik onge legen zou komen. DJAKARTA (Aneta). In een com muniqué van het sub-territoriaal comman do van Atjeh wordt gemeld, dat tot 12 October in het regentschap Zuid-Atjeh 180 bendeleden zich hebben overgegeven of gevangen zijn genomen. Op 11 October werd in het gebied Kotaradja de Lamn- jongbrug zes kilometer van de stad Kota radja door benden opgeblazen. Het hoofd van de dienst Volkslandbouw in Atjeh, Bhar Agus, verklaarde aan Ane- ta, dat indien de kwestie-Atjeh niet snel wordt opgelost en de verbindingen en de veiligheid niet snel worden hersteld, er zich in de toekomst ernstige complicaties zullen voordoen. De toevoer van rijst voor Atjeh is afhankelijk van de gebieden Pidi en West-Atjeh.. Intussen, zo voegde hij hieraan toe, worden er in Groot-Atjeh, be halve in het gebied Seulimeun en Blan- gandjun, de sawahs weer beplant. CHICAGO, (AFP/Reuter) De Ame rikaanse republikeinse senator Everett Dirksen heeft Dinsdagavond te Chicago verklaard, dat 26 van 57 geheime docu menten, die sedert twee jaar worden ver mist uit het laboratorium van de verbin dingsdienst van het Amerikaanse leger te Fort Monmouth, in Oost-Berlijn zijn ont dekt. Dirksen, die-lid is van de door McCarthy geleide subcommissie van onderzoek uit de Amerikaanse Senaat, zei, dat de docu menten betrekking hebben op het radar- vercledigingsstelsel van de Verenigde Staten. De documenten weren onlangs in Oost- Berlijn gevonden. Het was nog niet bekend, hoe zij daar waren gekomen. Het is niet onmogelijk dat het gehele geheim van het radar verdedigingsnet van de Verenigde Staten zou zijn oververteld. Later op de avond verklaarde McCarthy, dat een onlangs geschorste „vooraanstaan- LONDEN (Reuter) In het Britse La gerhuis zal de volgende week Donderdag een debat worden gehouden over de ge beurtenissen in Brits Guyana. De Britse regering heeft voorts inge stemd met een verzoek van de Labour- oppositie om een officieel verslag te publi ceren met de redenen voor de schorsing van de grondwet in de kolonie en het ont slag van de plaatselijk gekozen ministers. In dit verslag zullen bewijzen worden gegeven voor de beweerde samenzwering van leiders der progressieve volkspartij om van de kolonie een communistische staat te maken. Dr. Tsjeddi Jagan de afgezette premier van Brits Guyana, kan geen passage per vliegtuig naar Londen krijgen en de Brit se minister van Koloniën, Oliver Lyttelton zal hem niet ontvangen, voordat Harold Hopkinson, minister van Staat, terug is om verslag uit te brengen over de toestand in de kolonie, aldus heeft de voorzitter dei- progressieve volkspartij van Brits Guyana, die met Jagan naar Londen wilde om per soonlijk de zaak van de partij uiteen te zetten, meegedeeld. Dinsdagavond hebben brandstichters ongeveer 16 hectare van een suikerplan tage verwoest nabij Georgetown. Onmid dellijk werden politiepatrouilles naar het gebied gezonden. De stakingen op de suikerplantages brei den zich inmiddels nog uit. Woensdag leg den de arbeiders op een plantage langs de Demerara ook het werk neer. Er wordt po litie naar de plantages gezonden, om de werkwilligen te beschermen. ROME (Reuter) De Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken Pella heeft Woensdagavond in een onderhoud met een correspondent van „Reuter" ver klaard dat Italië bereid is deel te nemen aan de ronde tafel-besprekingen met Joe goslavië en de V.S. cn Engeland over een regeling van het vraagstuk-Triëst, mits tenminste een van de twee volgende voor waarden tevoren wordt vervuld: of de zóne „A" van Triëst moet aan Italië worden overgedragen, of de Joegoslavische strijd krachten moeten zóne „B" ontruimen. In gezaghebbende kringen in Triëst is Woensdag verklaard, dat de Brits-Ameri kaanse troepen zóne „A" van Triëst niet zullen verlaten voor zij definitief zullen zijn vervangen door Italiaanse eenheden. Hoewel reeds familieleden van de be zettingstroepen de zóne verlaten, zijn er nog geen tekenen die er op wijzen, dat de geallieerde militairen zich gereed maken om weg te trekken, aldus deze kringen. Mosje Pijade, vice-voorzitter van de Joegoslavische Nationale Vergadering, heeft in een krantenartikel verklaard, dat Joegoslavië voor wijziging van het Itali aanse vredesverdrag is, mits dit in onder ling overleg geschiedt. Dit is de reden, zo schreef hij, waarom wij tegen overhaaste besprekingen van de kwestie-Triëst in de Veiligheidsraad zijn, voor alle mogelijk heden voor een overeenkomst tussen de direct bij Triëst betrokken landen zijn uit geput. In Triëst is het Woensdag tot vecht partijen gekomen op een betoging van groeperingen die onafhankelijkheid voor Triëst voorstaan, toen Italiaans-gezinde groepen personen Italiaanse volksliederen begonnen te zingen. De politie zag zich ge noodzaakt in te grijpen. Enige personen liepen verwondingen, op. Voor de derde opeenvolgende dag heb ben betogers Joegoslavische bezoekers van de Britse en Amerikaanse leeszalen in Bel grado uitgejouwd. De gebouwen werden streng bewaakt door de politie. De Joegoslavische regering heeft buiten landse journalisten „voor het ogenblik" verboden de Joegoslavische zóne van Triëst te betreden. Luidens een bericht van „Tanjoeg" zijn Woensdagavond „demonstrerende fascis ten" uit Triëst de kantoren van de Joego slavische handelsdelegatie in het vrije ge bied binnengedrongen. Zij vernielden de inventaris, aldus dit bericht. Het persbureau verklaarde dat de po'i- tie, die enige malen door de handelsdelega- Dr. Cheddi Jugan en zijn Amerikaanse vrouw, mevrouw Janet Jagan, die er door de Britten van worden beschuldigd ongeregeldheden in Brits Guyana te hebben uitgelokt. tie telefonisch was gewaarschuwd, pas ar riveerde, toen de inboedel was vernield door de betogers, die het gebouw door de ramen waren binnengedrongen. Voorts merkte het op, dat Britten en Amerikanen in een gebouw tegenover de handelsdelega tie „toekeken zonder enige maatregelen te treffen". Drie personen werden bij de bestorming van het gebouw ernstig gewond. NEW YORK (Reuter). In de speciale politieke commissie der U.N.O., die zich bezig houdt met het vraagstuk van de toe lating van nieuwe leden, heeft de Peru viaanse afgevaardigde voorgesteld, een uit drie leden bestaande commissie-van-goede- diensten in te stellen, die de meningsver schillen omtrent deze kwestie zou moeten overbruggen. In een desbetreffende ont- werp-resolutie worden Nederland, Peru en Egypte voorgedragen als leden van deze commissie. D, Russische delegatie, die aanvankelijk haar oude voorstel om de veertien candi- daat-leden en bloc toe te laten had inge diend, heeft thans er op aangedrongen „als eerste stap" Bulgarije, Hongarije, Roeme nië, Finland en Italië in de U.N.O. op te nemen. De Noorse afgevaardigde dr. En- gen noemde dit nieuwe Russische voor stel „onmiskenbaar een stap terug". ADDIS ABEBA (A.F.P.-A.N.P.) - Prins Bernhard zal van 13 tot 18 November een officieel bezoek brengen aan Keizer Haile Selassie van Abessinië. ATHENE (A.F.P.) Het Griekse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Roemenië Griekenland verzocht heeft te komen tot hervatting van de diplomatieke en handelsbetrekkingen. De heer H. G. W. J. Hulsbergen, corres pondent van de Nieuwe Rotterdamse Cou rant in Djakarta, is gisteren in zijn woning te Kemajoran, onverwacht overleden. De heer Hulsbergen, die kortgeleden werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau, bereikte de leeftijd van 39 jaar. CHRISTCHURCH (A.N.P.) Met een brede glimlach heeft gezagvoerder Kooper vandaag op het vliegveld Harewood van Christchurch de chèque van tienduizend pond, de prijs die hij en zijn bemanning in de Christchurchrace voor de K.L.M. heb ben gewonnen, aangenomen uit handen van "de gouverneur-generaal van Nieuw Zeeland, sir Willoughby Norrie. Het ge beurde voor de K.L.M.-„Liftmaster", waar voor alle bemanningen van de vliegtuigen, die aan de race hebben deelgenomen, ge reserveerde plaatsen waren ingericht en waar duizenden belangstellenden bijeen waren gekomen. Alle bemanningsleden kregen een médaille en er werden redevoe ringen gehouden door de voorzitter van het Luchtrace-eomité, Hume Christie, de Nieuw Zeelandse minister van Defensie, T. L. McDonald, de burgemeester van. Christ church, McFarlane, en de leider van de oppositie in het parlement, Walter Nash. Na de prijsuitreiking hebben enige tien tallen Harvards, Beechcrafts en Devons van de Nieuw Zeelandse luchtmacht een demonstratievlucht gemaakt. De „Liftmaster" zal morgenochtend om halfacht Nieuw Zeelandse tijd uit Christ church naar Nederland vertrekken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Alexis de Tocqueville: Het leven is geen vreugde en geen smart maar een belangrijke taak, die ons is opgelegd en die wij moeten besturen en met ere vol brengen. de geleerde" van het Amerikaanse „Signal Corps" heeft toegegeven in 1946 43 gehei me documenten van het radar-laboratorium te Fort Monmouth meer naar huis te heb ben genomen „ter bestudering". De geleerde, clie zichzelf een „goede vriend" noemde van Julius Rosenberg die in Juli werd terechtgesteld, veroor deeld wegens spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie was in 1946 tien dagen geschorst nadat de documenten bij een huiszoeking door geheime agenten van het leger waren gevonden. Later werd hij echter bevorderd, aldus de senator. Twee jongens deelden Woensdagmiddag aan de Haarlemse politie mee. dat zij gezien hadden, dat een man een zak met inhoud had geworpen in de Schotersingel achter het Bolwerk. Dat hadden zij verdacht gevonden en de recherche ivas van mening, dat een onderzoek de moeite wel zou lonen. Assistentie werd gevraagd van de Rijkspolitie te water te Spaarndarn en enige uren werd gedregd. De belangstelling langs de kant was groot en berichten over het verdrinken van een kind verspreidden zich. De politie heeft geen zak opgehaald en vermoedt dat het verhaal gefantaseerd is. FRANKFORT, (Reuter/Belga/ANP) Woensdagmiddag is een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabe na", kort nadat het van het vliegveld bij Frankfort was opgestegen, neergestort en geheel uitgebrand. Alle inzittenden kwa men om het leven. Er bevonden zich 40 passagiers, onder wie twee baby's, en vier bemanningsleden aan boord. Het toestel een tweemotorige Convair, vloog op de lijn Salzburg-Frankfort-Brus- sel en was te 15.20 uur van het vliegveld Rhein-Main, bij Frankfort, opgestegen op weg naar Brussel. Ooggetuigen zagen, dat het vliegtuig, kort nadat het het lucht ruim had gekozen, snel hoogte verloor. De piloot slaagde er nog even in het toe stel weer op te trekken, maar binnen en kele seconden stortte de machine bijna loodrecht omlaag. Uit het feit, dat slechts weinig bomen nabij de plaats waar de Convair neerkwam, waren beschadigd, blijkt wel, hoe steil het vliegtuig is geval len. Het toestel kwam op ongeveer vier kilometer van het vliegveld bij het dorpje Kelsterbach in een bos terecht Er volgde een hevige ontploffing en de Convair brandde geheel uit. Al het beschikbare materiaal van de brandweer werd onmid dellijk naar de plaats van het ongeval ge zonden, waar een grote rookkolom op steeg. Ook de op het vliegveld gestation- neerde brigade van de Amerikaanse lucht macht spoedde zich naar het verongelukte toestel. De reddingsploegen wisten met ge vaar voor eigen leven nog enkele lichamen uit het brandende toestel te trekken. Zij troffen echter geen overlevenden meer aan. Geen Nederlanders? Van de zijde van de KLM wordt ver nomen, dat het niet waarschijnlijk is, dat Generaal Gruenther: „Bij mijn eerste bezoek aan Nederland in Januari 1951 stond de defensie van West-Europa nog op een zeer laag peil. Nu kan ik zeggen, dat er zeer belangrijke vooruitgang is gemaakt. De zee-, land en luchtstrijdkrachten van de N.A.V.O.- landen zijn thans drie keer zo sterk als zij in 1951 waren". Dit heeft de opperbevelhebber voor Europa van de N.A.V.O.-strijdkrachten, generaal A. Gruenther, vanochtend mede gedeeld op een persconferentie op het mi nisterie van Oorlog. Generaal Gruenther brengt een tweedaags bezoek aan ons land. Zwakke punten noemde hij de lucht macht en de landmacht-reserves. Generaal Gruenther verklaarde, dat naar zijn indruk de Nederlandse strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, vergeleken met vorig jaar aan doeltreffendheid hebben gewonnen. Hij was vol lof over de instruc tie op de artillerieschool in Breda. De opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijd- krachten zeide, dat deze school een ver gelijking met de opleidingen in elk leger ter wereld glansrijk kan doorstaan. De vliegbasis Gilze Rijen noemde hij een voor beeld voor iedere luchtmacht. De verrich tingen van de Nederlandse landstrijdkrach ten zei hij zijn sinds 1951 zeer vooruit gegaan. er reizigers voor Nederland in het veron gelukte Belgische toestel zaten. De lijn Salzburg-Frankfort-Brussel geeft in Frankfort namelijk aansluiting op het KLM-toestel naar Amsterdam, zodat de reizigers op het vliegveld in Frankfort in het Nederlandse toestel kunnen over stappen. Volgens de meteorologische dienst van het vliegveld Rhein-Main kan het onge luk niet door het weer zijn veroorzaakt. Er was een zwakke Noordwestelijke wind en lichte bewolking. Het was „betrekke lijk goed" vliegweer, aldus deze dienst. De exploitatiedirecteur van de Sabena, A. Vernieuwe, heeft zich onmiddellijk per vliegtuig naar Frankfort begeven, om met de autoriteiten van het vliegveld een on derzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Ook het bureau van de Duitse luchtvaartveiligheidsdienst te Bonn heeft een groep deskundigen voor een onderzoek naar het dorpje Kelsterbach gestuurd. Dit is het eerste ernstige vliegtuigonge val in West-Duitsland, sedert in Maart 1952 een KLM-toestel, op weg van Johan nesburg naar Amsterdam bij Frankfort neerstortte. Van de 48 inzittenden verlo ren toen 46 personen het leven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand 60 I s "13 C - - 6» 60 e-b C 3 mC zs Helsinki Oslo Stockholm Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürieh Wenen Rome mist zwaar bew. regen zwaar bew. geheel bew. mist geheel bew. zwaar bew. regen nevel nevel mist mist nevel motregen regen NO N NO N 7 8 3 2 6 5 8 0 ONO 6 13 0 NNO 2 13 0,5 NNO 3 13 0 N ZO N O 14 8 18 30 8 0 8 0 9 0 7 0 windstil 10 0 O 2 12 0,1 ZZO 6 20 1 Neerslag laatste 24 uur. PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tol Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk mot regen of mist. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verande ring in temperatuur. 16 October Zon op 7.06 uur, onder 17.45 uur. Maan op 15.06 uur, onder 23.56 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 15 October Hoog water: 7.54 en 20.17 uur. Laag water: 3.19 en 15.40 uur." Vrijdag 16 October Hoog water: S.59 en 21.33 uur, Lgag .water: 4.10 en 16.33 uur.'

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1