Uitbreidingsplan met flatgebouwen in Naaldenveld vastgesteld ZE VEN DA GEN HAARLEM Kort en bondig VICTORIA Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 WATER' Volgende week in Haarlem reclasseringscollecte beluistert U vooral d Sinds 1903 geeft TELEFUNKENd Nieuwe straatnamen in Zandvoort voorgesteld Mejuffrouw Verbeek houdt voordacht in Beiroet Basketballuitslagen De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag besloten definitief vast te stellen het partieel uitbreidingsplan Zuidlaan (waardoor het mogelijk is over te gaan tot de bouw van flatgebouwen) en bezwaarschriften tegen het plan werden ongegrond verklaard. Vier leden verklaarden zich tegen het voorstel en één van hen, de heer Van Holten (WD) merkte op, dat het hem groot verdriet had gedaan toen hij vernam dat B. en W. hun plannen, om een deel van het Naaldenveld voor flatgebouwen te bestemmen, handhaafden. Ir T i r i o n (VVD) deed een poging om de beslissing uit te stellen totdat een tweede terrein voor flatbouw in Aerdenhout gevonden was, maar de raad viel hem niet bij. Toch was ir. Tirion voorstander van flatbouw; hij was echter van mening, dat het onderzoek niet nauwkeurig is geweest. Er zijn vele bezwaren van grondeigenaren en bewoners binnengekomen; de formu lering achtte hij niet altijd gelukkig. Het zal van goede zin getuigen, als de raad de bezwaren goed onder ogen ziet, alvorens een beslissing te nemen. Men dient zich de vraag te stellen of flatgebouwen in de ge meente gewenst zijn. In andere gemeenten bestaan ze reeds en voor vele gezinnen is een gemakkelijke bewoning ontstaan. En kele categorieën hebben behoefte aan een flat en men zal zien, dat als de gebouwen er zijn zij direct vol zullen zijn. De be volking dient op de hoogte gebracht te worden of de gebouwen al of niet gewenst zijn. Spreker had een half jaar geleden reeds gevraagd of er in Aerdenhout geen andere plaats bestemd zou kunnen worden voor flatgebouwen. Dan kunnen aanstaan de bewoners een keuze doen uit het Naal denveld of het andere terrein. Er zijn be zwaren ingediend over de smalle wegen die naar de flatgebouwen voeren. Daarmee is spreker het niet eens. Over het algemeen zullen ouderen er gaan wonen dde zich weinig over de weg zullen begeven. Spre ker stelde voor het voorstel aan te houden tot nagegaan is of er in Aerdenhout andere terreinen zijn aan te wijzen. De heer Schulz (Arbeid) noemde als kern van de vraag, waarom het gaat, het onderbrengen van de bevolking in het Westen van ons land. Bloemendaal heeft daarbij ook een taak te vervullen, doch de terreinen, waarop gebouwd kan wor den, zijn beperkt. De enige mogelijkheid is het stichten \ran flatgebouwen, waarvan vele personen gebruik kunnen maken. De bewoners zien terecht aantasting van hun wijk, maar zij houden zich niet voor ogen, dat men hen, die er recht op hebben in Bloemendaal te wonen, moet helpen aan woonruimte. Het maken van flatgebouwen behoeft nog niet te betekenen het aantas ten van natuurschoon. Met het voorstel van ir. Tirion kon spreker zich niet ver enigen, omdat aanvaarden er van betekent tijdverlies. Het woningvraagstuk is te ur gent om nog langer te wachten. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) was het met de heer Schulz eens, dat ingrijpen noodzakelijk is ten behoeve van woningzoekenden. Wij weten, dat het natuurschoon aangetast wordt, maar wij dienen een klein offer te brengen. Spreker verklaarde zich geen bewonderaar van flatgebouwen; ze zullen echter uitkomst brengen. Het voorstel van ir. Tirion kon mr. De Jong Schouwenburg evenmin on dersteunen," omdat uitstel onzekerheid in houdt. Ook is het 'noodzakelijk de bewo ners uit de omgeving duidelijk te maken, dat het gemeentebestuur niet lichtvaardig is opgetreden; zij dienen te beseffen, dat het moeilijk is een beslissing te nemen. Wethoudster mej. dr. Nol te (K.V.P.) verklaarde zich evenals in vorige verga deringen tegenstandster van bouwen van flatgebouwen in het Naaldenveld. Voor ouden van dagen liggen ze te ver van win kels, station en tram. Zij vindt het be treurenswaardig als tot flatbouw wordt besloten. Burgemeester jftr. mr. C. J. A. den T e x deelde mee, dat in het uitbreidings plan in hoofdzaak voor flatbouw zijn aan gewezen een terrein nabij de Belvedère te Overveen en een nabij Hartelust te Bloe mendaal. Er is geen reden naar een tweede plaats in Aerdenhout te zoeken. Het is pijnlijk een beslissing te nemen, omdat men gaarne het goede Bloemendaal in stand wil houden,maar er dient voor woon ruimte gezorgd te worden. Als woning- ADVERTENTIE DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER Later dan in andere delen van het land zal in Haarlem de jaarlijkse collecte wor den gehouden ter gelegenheid van de Na tionale Reclasseringsdag. Van Maandag af bestaat er gelegenheid op lijsten te tekenen en de straateollecte is bepaald op Zaterdag 24 October. Er zijn nog dames en heren nodig, om de collecte te doen slagen. Men kan zich aanmelden aan het bureau van de U.V.V., gevestigd in het Stadhuis. In steeds bredere kringen beseft men, dat bepaalde mensen geholpen dienen te worden om op het rechte pad te blijven. Opsluiting in de gevangenis is niet altijd het juiste antwoord op een vergrijp. Dat wil echter niet zeggen, dat men een ver grijp door de vingers moet zien en rustig' kan gaan zitten afwachten of degene die er zich schuldig aan maakte het voortaan zal laten. Het kwaad moet gestraft wor den, dat is zeker, maar de schuldigen moe ten ook geholpen worden. De meeste van deze mensen bezitten niet voldoende wils kracht om zonder hulp er weer bovenop te komen. Zij hebben een zekere leiding nodig, contact met warm voelende mensen. Waar bepaalde moeilijkheden de oorzaak waren van hun vergrijp, daar zullen zij dikwijls met de hulp van anderen die moeilijkheden moeten overwinnen. Het plaatselijk comité van de Nationale Reclasseringsdag vestigt er de aandacht op, dat het zwaartepunt van de Neder landse reclassering wordt gevormd door particulier initiatief. In principe geldt dit ook voor de in de loop der jaren aanzien lijk gestegen kosten, die aan deze arbeid zijn verbonden, zodat de reclasseringsin- stellingen deze moeten bestrijden uit parti culiere bronnen. Het comité verwacht dat velen de collecte zullen steunen die be stemd is voor de instellingen van alle ge zindten. bouw over vele terreinen verspreid wordt dan wordt veel meer natuurschoon aange tast dan nu, omdat het over één terrein gaat. Of er oude of jonge mensen in de flats gaan wonen is op het ogenblik niet aan de orde. Het voorstel van ir. Tirion werd niet ondersteund en dat van B. en W. (verwer pen der bezwaarschriften en vaststellen van het plan Zuidlaan met flatgebouwen) werd met 12 tegen 4 stemmen aanvaard; tegen stemden de dames Poulus-Baum, dr. Nolte en de heren Smidt van Gelder en Van Holten. Sportterreinen in Aerdenhout Naar aanleiding van het verslag van de toestand van het lager- en kleuteronder wijs over 1952 bracht de heer Van Hol ten hulde aan de samensteller de heer Wilson; hij vroeg inlichtingen over de op merking van een hoofd van een school, die zegt na zeventien jaar aangedrongen te hebben op sportvelden in Aerdenhout, er nu mee op te willen houden. De voorzitter: „Het dringen is waarschijnlijk heel bescheiden geweest, want mij is niets bekend." Mej. dr. Nolte zegde de heer Daams (V.V.D.) toe met de commissie van toe zicht te zullen bespreken of het mogelijk is ook gegevens over de resultaten der leerlingen op te nemen in het jaarverslag. Postkantoor Aerdenhout Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) had geruchten vernomen over op heffing van het postkantoor te Aerdenhout en hij vroeg of als die waar zijn, B. en W. stappen willen ondernemen om de belan gen van de bewoners te behartigen. De voorzitter antwoordde, dat de geruchten bij B. en W. niet bekend waren. Hij heeft zich in verbinding gesteld met de directeur van het postkantoor te Haar lem, die hem heeft meegedeeld, dat er geen sprake was van opheffing van het postkantoor te Aerdenhout. De beheerder is vertrokken en in de vacature is nog niet voorzien. Mogelijk zijn daardoor misver standen ontstaan. De heer Van Holten deelde mee, dat de bestelling in Aerdenhout van Heem stede uit zal geschieden. Mr. De Jong Schouwenburg verzocht B. en W. waakzaam te zijn; hij hoopte, dat de gewijzigde bestelling geen schade voor de bewoners van Aerdenhout zal betekenen. Margrietenlaan De heer Van Haaster (K.V.P.) bracht de betrokken wethouder hulde voor het in orde brengen van de Margrietenlaan in Vogelenzang. Is het mogelijk een inhaal- verbod in te voeren om verkeersongeluk ken te voorkomen? De voorzitter zegde een onderzoek toe; Gedeputeerde Staten moeten hierover eventueel beslissen. Tot onderwijzeres aan de Vondelschool werd benoemd mejuffrouw T. Staritsky, onderwijzeres aan de school voor neutraal bijzonder onderwijs in de Purmer. Vastgesteld werd het partieel uitbrei dingsplan Vogelenzang III (eerste gedeel te). Besloten werd tot aankoop van ter rein en opstal aan de Militairenweg wegens het saneringsplan in Overveen, tot aan gaan van grondtransactie aan het Binnen pad, achter de Bloemendaalseweg; tot ver koop van grond aan de Westerduinweg, hoek Bentveldsweg en tot het verlenen van ontheffing ex. artikel 2 bebouwingsvoor schriften aan A. de Vita, J. M. Striibis en H. van Tijen, namens G. J. van Dijk. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. ADVERTENTIE f TELEFUNKEN Radiotoestellen en gramofoons zijn uitsluitend verkrijgbaar b.j erkende TELEFUNKEN dealers DE ADMINISTRATIE. Bewoners van de Herman Heijermans- straat hebben zich tot het college van B. en W. van Zandvoort gewend met het ver zoek, de naam van deze straat te wijzigen in „de Favaugeplein". Zij merken op, dat uit de naam H. Heijer- mansstraat niet blijkt, dat de aldaar staan de woningen aan zee gelegen zijn en wel speciaal aan de Boulevard de Favauge, terwijl men dit indertijd toch tot uitdruk king heeft willen brengen in de tekst van de gedenksteen, die is aangebracht in de Noordelijke gevel van deze flatgebouwen. Voorts zal niemand deze straat zoeken bij de Boulevard de Favauge, doch veel meer in plan-Noord, waar verschillende straten de naam dragen van Nederlandse schrij vers en dichters. Tenslotte zeggen de be woners, dat deze straat eigenlijk geen straat, doch een plein is. B. en W. zijn van oordeel, dat deze argumenten steekhoudend zijn en stellen voor tot de wijziging over te gaan, doch, om de naam van Herman Heijermans in Zandvoort levendig te hou den, de nieuw geprojecteerde weg langs het tehuis voor bejaarden aan de Zand- voortselaan, die in de toekomst zal aan sluiten op de Van Lennepweg in plan- Noord de naam Herman Heijermansweg te geven. Enkele nieuwe straten ten Zuiden van de Dr. C. A. Gerkestraat moeten tevens van een naam worden voorzien. B. en W. stellen voor,deze respectievelijk te noemen: Frans Zwaanstraat, naar de oud-wethou der der gemeente, die oprichter was van en jarenlang zeer belangrijk werk ver richtte voor de werkliedenvereniging „On derling hulpbetoon". Piet Leffertsstraat, naar de heer P. J. Lefferts, geboren te Zandvoort op 21 Maart 1923, die op 3 Augustus 1951 verdronk bij De hoofdverpleegster en docente van het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, me juffrouw C. A. M. Verbeek, zal op uit nodiging van de Mental Health Section van de World Health Organisation deelnemen aan een van 23 November tot 5 December te Beiroet te houden leergang. Zij zal daar een voordracht houden over de taak en opleiding der verpleegsters in de inrich tingen voor geestezieken en over de ar- beidstherapie bij deze geesteszieken. een poging om een bader, die in levensge vaar verkeerde, te redden. Zuster Dina Brondersstraat, naar zuster A. E. F. Bronders, geboren 29 Mei 1880, die van 1903 tot 1946 wijkverpleegster in Zandvoort was en uitermate belangrijk werk heeft verricht. Willem Draijerstraat, naar de heer W. Draijer, geboren in 1839, overleden in 1919, die een bekend redder van drenkelingen en schipbreukelingen is geweest, waarvoor hij werd benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De verbin dingsweg tussen Haarlemmerstraat en Dr. Gerkestraat werd reeds naar hem genoemd, doch B. en W. stellen voor, deze straat voortaan te noemen „Schelpstraat", omdat zij zich recht tegenover hötel de Schelp bevindt. Matthijs Molenaarstraat (1782-1825). Matthijs Molenaar werd in Zandvoort een figuur van historische betekenis, doordat hij in 1805, toen Zandvoort door twee En gelse oorlogsschepen werd beschoten,waar bij een Zandvoortse vissersschuit in brand geraakte, naar de brandende schuit zwom, welke hij onder het bereik der vijandelijke kogels wist te blussen, waardoor de boot behouden bleef. De 39, niet-polltiek Wie Balm zegt, denkt aan Spaarndam. En aan paling. Niet ten onrechte, want Haar lems jongste gemeenteraads lid, de heer S. W. Balm (KVP) vertelt, dat zijn voor ouders zich in 1832 door een wonderlijke speling van het lot uit Frankrijk, waar zij waarschijnlijk een e achter hun geslachtsnaam schreven, in de nabijheid van de Woer- dersluis vestigden om daar de visvangst en -handel te gaan beoefenen. En er mogen in "de loop der jaren dan al vele Balmen uitgezwermd zijn, omdat hun woonplaats ten slotte maar beperkte moge lijkheden bood. Er waren er altijd die het inmiddels tot vermaarde palingrokerij uit gegroeide bedrijf trouw bleven.. Het zag er anders vijftien jaar geleden niet naar uit, dat dit ook het geval zou zijn met Simon Wilhelmus Balm, één uit een gezin van elf kinderen. Want die voelde toen meer voor de officiersopleiding aan de K.M.A. en met dat doel voor ogen ging hij ook naar de H.B.S. B-afdeling van het Triniteitslyceum. Op Woensdag 8 Mei 1940 stuurde hij een plechtig request ter verkrijging van het recht op „Breda" aan de minister van Defensie. De datum van verzending maakt het onwaarschijnlijk dat die bewindsman dat gezegelde stuk ooit in handen heeft ge kregen Na het eindexamen begon Balm economie te studeren, waarin hij op den duur toch niet al te veel zin bleek te hebben. Daarop vertrok hij naar Nijmegen, waar hij een betrekking kreeg bij de be kende boekhandel en uit geverij Dekker en Van der Vegt voor vijftig gulden in de maand, want zo lagen de ver houdingen in die branche. Daar stond tegenover, dat de heer Balm veel pleizier in dat afwisselende werk kreeg, waarvan ook zijn vakdiploma getuigt. Aan die carrière kwam een einde door de Ar beidsinzet. Hij stapte toen wel naar het station, echter niet in de trein naar Kleef, zoals men op het Arbeidsbureau graag had gezien, maar in die naar Haarlem. Voor de rest van de oorlog was de heer Balm volgens zijn persoonsbewijs ambtenaar van een landbouw kundig proefstation te Asten (N.B.), die zich overigens in Spaarndam en omgeving on ledig hield met de expeditie en distributie van „De Licht flits", met schietoefeningen van de B.S. in koestallen en schuren, en ook met de gang van zaken in het bedrijf van zijn vader. Waarvoor hij toen zoveel ging voelen, dat hij er ook na de oorlog is blijven werken en nu zijn bezoekers geestdriftig kan bezighouden over de gedragingen van aal en paling. Want daar is ver schil tussen, al zal een leek nooit weten welk. Daarnaast heeft deze frisse jonge kracht dus een uitge sproken maatschappelijke be langstelling, welke hem in 1951, bij het vertrek van de heer Hooy, dan ook in de raad heeft gebracht. Een interesse welke uitgaat naar midden standsproblemen hij is niet voor niets bestuurslid van de R.K. Middenstandsvereniging en hij zit ook in de Covo, Commissie voor onderzoek naar velstigingsmogelijkheden van nieuwe zaken en naar de sport. Van zijn tiende jaar af ver sterkte hij de gelederen van „Onze Gezellen". Hij bewaart aan dat lidmaatschap nog de beste herinneringen, vooral aan de tijd. dat hij in het eer ste elftal nog regelmatig kon spelen tegen andere Haarlem se verenigingen als E.H.S. en D.I.Ö. Hij kwam ook ih" be stuur en elftalcommissie en redigeerde het' clubblad. En juist toen hij eigenlijk van plan was om zich uit de georganiseerde sport terug te trekken, omdat een mens ten slotte niet alles kan doen, werd zijn hulp ingeroepen om een Rooms-Katholieke voet balvereniging in de parochie Haarlemmerliede, waaronder Spaarndam ressorteert, op te richten. Die is er in 1949 dan ook gekomen: Samenwerking Houdt Stand, vijf voetbalelf tallen en een handbalteam; het eerste promoveerde naar de derde klasse van de Haarlem se Bond. „Teamgeest gaat bo ven de punten", is het devies van voorzitter Balm, die de oprichting van S.H.S. vooral ook ziet als een noodzaak om te komen tot een betere vrije tijdsbesteding dan op het plat teland als regel het geval is. Het bestuur van de K.V.P. deed een beroep op de heer Balm voor het raadslidmaat schap om zijn kennis van za ken als middenstander èn als Spaarndammer dat deel van Haarlem was immers sinds het vertrek van de heer M e ij e r s niet in de raad vertegenwoor digd maar wij geloven dat het niet alleen die twee eigen schappen'en zijn soepele geest zijn die hem een waardevol lid van de vroedschap doen zijn. Dat is naar ons inzicht juist zijn jeugd, waardoor hij gees telijk- verbonden' is fnet de ge neratie welke het directst de gevolgen van oorlog en bezet ting heeft ondergaan en die in de jaren na de bevrijding stond voor de opbouw van het eigen gezinsleven in duurte en wo ningnood. De heer Balm trouwde in 1946 met Margaretha Maria Dirks, na een gymnasium-op- leiding op „Sancta Maria" apo thekers-assistente in Sant poort, die echter door de eva cuatie ook al in de boekhandel (in Groningen) terecht kwam. De heer en mevrouw Balm verheugen zich thans in het bezit van vijf welgeschapen kinderen, in het leeftijden gamma van zes jaar tot vier maanden. Hetgeen ook ver klaart, dat de heer Balm vindt, dat het maar moeilijk is een etmaal rechtvaardig te verde len tussen gezin, zaak en maat schappij. bij Lion d'Or en ruim tien jaar later trad hij bij Brink - mann in dienst. Verleden week, om precies te zijn op 7 October, wais het vijfentwintig jaar geleden dat hij voor het eerst in het café (dat toen op de plaats van het tegenwoordige restaurant was) zijn kleintjes koffie en de ionge klaire rondbracht en hij heeft dit steeds met dezelfde opgewektheid gedaan. Wel wa ren er vervelende tijden, zoals in de oorlog, toen Brinkmann deel uitmaakte van de centrale keuken, maar overigens had hij toch altijd plezier in zijn werk. En nog steeds heeft hij er niet genoeg van. Hoewel hij over een jaar of vijf gepen- sionneerd wordt denkt hij er- voorlopig nog niet aan er mee cp te houden. Zijn schoenen Buijs, „een gemoderniseerde zaak, een goed aantal klanten en.... o ja, over klanten ge sproken, ik heb er nog een van mijn grootvader en vader een tijd van melk voorzien. En daaruit moeten wij begrijpen, dat het niet aan de klanten zal liggen of het mel'kbedrijf Buijs de honderd haalt. Kinderpostzegels Vandaag is de kinderpostze gelactie 1953 gestart. In vrij wel alle dorpen en steden ging de schooljeugd op step voor het verzamelen van de bestel lingen. Deze' actie mag zich, vooral gedurende de laatste ja ren, over een steeds stijgende belangstelling verheugen (net to-opbrengst 1952 f 925.000!) Driehonderdduizend kinderen De heer Balm in zijn dagelijks werk. Bram kwarteeuw bij Brinkmann De heer A. Neuteboom uit de President Steijnstraat 56 te Haarlem is vijfentwintig jaar bij zijn werkgever in dienst. Dit zegt waarschijnlijk nie mand iets, maar wanneer men zegt dat Bram een kwart eeuw bij Brinkmann werkt, dan kij ken talrijke Haarlemmers op en halen zich de nu zestig jarige kellner van café-restau rant Erinkmann voor de geest en schieten daarbij onwille keurig in een lach. Want het is precies zoals de heer Neute boom tegen ons zegt, dat hij altijd best met de klanten heeft kunnen opschieten en altijd voor een gezellig praatje of een anecdote tijd had. Op twintig-jarige leeftijd kwam hij in het vak. Hij werkte bij diverse café's en restaurants. In 1916 kwam hij aan de wilgen te hangen, zou den wij willen zeggen, want deze schoenen zijn er voor een belangrijk deel de oorzaak van, dat hij al die jaren heeft vol gehouden. De heer Neuteboom toonde ons deze schoenen en hoewel wij natuurlijk begrij pen dat een kellner degelijke schoenen nodig heeft is het voor ons toch een raadsel hoe hij zo zwierig en snel op deze enorme stukken leer door de zaal kan draven. Als hij een maal gepensionneerd wordt gaat hij eerst wat uitrusten, maar als er bijvoorbeeld ge brek bestaat aan goede tafel- kellners dan is hij altijd graag bereid de handen uit de mou wen te steken. Verleden week werd Bram door de directie en het perso neel gehuldigd en hij ontving daarbij behalve het gebruike lijke geschenk ond'er couvert, en een polshorloge, het erelimt- je van de zaak Brinkmann voor een kwart eeuw trouwe dienst. En dat behalve de klanten ook het personeel op hem kan rekenen bewijst hij zelf wel, wanneer hij zegt, dat hij ruim zestien jaar de „vacantiepot" van het personeei beheert. En nadat hij ons dit alle maal verteld had nam hij zijn dienblad weer in de hand en begon weer ijverig en snel zijn klanten te bedienen, want, zo zegt hij zelf, „ik moet nu een maal lopen, aan stilzitten heb ik een hekel 95 jaar melk In de rustige Voorhelimstraat herdenkt de heer L. J. H. Buijs vandaag het feit, dat hec melkbedrijf Buijs, waarover hij al weer vijfentwintig jaar het beheer heeft, vijfennegen tig jaar bestaat. En hij ziet voor zich zijn grootvader, die nog een stal bezat aan de Kampersingel, zonder winkel. Want in 1858 stopte er niet iedere morgen op dezelfde tijd een melkwagen om een bestel de hoeveelheid af te leveren. De grootvader van de heer Buijs moest in die dagen nog buiten Haarlem zijn eigen koeien melken. En de koffie tijd van de klanten werd wel eens met een uurtje verlaat als de Amsterdamse Poort ge sloten was. „Nee, dan heb ik niet te klagen", zegt de heer van meer dan tienduizend schoolklassen gaan huis-aan- huis met de lijsten rond. Het Nederlands comité voor Kinderpostzegels, dat vijf jaar geleden op het idee kwam het kind zélf in te zetten voor het kind, was zich er van het be gin af aan terdege van bewust, dat zij geen betere ambassa deur zou kunnen vinden voor het misdeelde kind (daar is de opbrengst van de actie immers voor bedoeld) dan het kind. De „Kinderpostzegels" waar van de „meer"-opbrengst dan de gewone frankeerwaarde het misdeelde kind ten goede kwam bestonden reeds gerui me tijd, maar werden aanvan kelijk alleen gekocht door de philatelisten en de liefhebbers van het „mooie plaatje", die jaarlijks zonder er eigenlijk bij na te denken waarvoor, de kinderbescherming ruim hon derdduizend gulden in het laad je brachten. Op het ogenblik is het zo, dat de zegels worden gekocht door een burgerij die welbe wust weet welk doel zij hier mede dient. Ruim negen ton kon verleden jaar worden af gedragen aan de meer dan 350 instellingen, die zich in Ne derland de zorg voor het hulp behoevende kind aantrekken. En ruim zeshonderdduizend gulden daarvan brachten de schoolkinderen bij elkaar. De kinderen, die deze en de komende week de buurt ko men „doen" halen alleen de bestelling op: voor een mapje zegels, voor een mapje kaarten of voor beide. Het geld behoeft pas voldaan te worden bij de aflevering, die over enkele we ken plaats zal vinden. De post zegels kunnen her gehele vol gende jaar op de brieven of briefkaarten geplakt worden. Ook in Haarlem zullen de kinderen van de hoogste twee klassen van vrijwel alle scho len er in de komende dagen op uit trekken om hun zegels of prentbriefkaarten aan de man (of aan de vrouw) te brengen. De Haarlemse inwoners heb ben de taak de kinderen niet teleur te stellen en er voor te zorgen, dat de jongens en meisjes, die de bestellingen ko men opnemen handen te kort hebben. BINNENLAND De rechtbank te 's Gravenliage heeft de stuurman G. B. uit Amsterdam veroor deeld tot 14 dagen hechtenis wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Hij had met een salonboot een ophaalbrug te Woubrugge aangevaren. Het dek van de boot werd ontzet waarbij enige passagiers enrstig gewond werden. Een Zierikzeese schoolklas van 26 kin deren is met twee onderwijzers en alle leer boekjes naar Frankrijk vertrokken op uit nodiging van het Franse ministerie van Onderwijs. Zij zullen tot 28 December ver blijven in het kasteel Bonnemain in Bre- tagne. Een aantal ouders is uitgenodigd in dit kasteel het Sinterklaasfeest te komen meevieren. Tot veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevens directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, is benoemd de heer J. M. van den Born te 's Gravenhage. Gisteren is geheel onverwachts over leden de heer J. J. Blok, directeur van Esso Nederland N.V. Hij werd 61 jaar. Jan Jaco bus Blok trad op 20-jarige leeftijd in dienst van de toenmalige „American Petroleum Cy" (A.P.C.) en wist zich snel op te werken door zijn grote bekwaamheid. Hij was ach tereenvolgens als controleur van de admini stratie, leider van de x-eorganisatie van de adxninistratieve dienst en algemeen procura tiehouder en op 18 Juli 1951 volgde zijn benoeming tot directeur. De nieuwe brug over de spoorlijn Nij megen—Venlo te Nijmegen, zal volgens mededelingen van de zijde van de N. S. tegen het einde van deze maand voor het verkeer worden vrijgegeven. De minister van Economische Zaken heeft in Almelo een nieuw bedx-ijf van de „Textile Machines Reading", 'swerelds groot ste producent van kousenbreimachines, officieel geopend. De minister achtte de fabriek van groot belang voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid en voor de exportpositie van ons land. De Zutphense rechtbank heeft twee berijdsters van bromfietsen veroordeeld om dat zij vex-keersongelukken hadden veroor zaakt. Een inwoonster van Apeldoorn kreeg een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Gedux-ende de px-oeftijd van drie jaar mag zij geen bromfiets bex-ijden. Bovendien werd haar een boete van f 100 opgelegd. Een in woonster van Arnhem werd veroordeeld tot twee maanden voorwaax-delijk met. drie jaar proeftijd met dezelfde voorwaarde en f150 boete. Generaal Gruenther, de oppei'bevelheb- ber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren met Koningin Juliana en Prins Bernhard de lunch gebruikt op het buiten „Ter Horst" in Wassenaar. Daarna heeft de gen ex-aal het marinierskamp in Doorn be zocht. De minister van Landbouw heeft beslo ten bij de impox-t van voedergranen mono polieheffingen mogelijk te maken, indien de prijzen, waarvoor importgranen in Nedex-- Iand beschikbaar worden gesteld, dalen be neden f 21 voor gerst, f 19,50 voor haver en f20 voor rogge. Ter verdere verbetering van het ge bouw van de Tweede Kamer is een uitbrei ding ontworpen, waarméde een bedrag van een millioen gulden zal zijn gemoeid. In het voorjaar van 1954 zal de aanbesteding geschieden. Aan een aantal zeeloodsen is een grati ficatie verleend voor de extra zware diensten, die zij hebben moeten verrichten op de Nieuwe Waterweg bij het binnenloodsen van schepen als gevolg van het zinken van het m.s. „Faustus". Op de begroting van Marine is daarvoor f 14.000 uitgetrokken. De 30.000ste belangstellende in de hout tentoonstelling op het Amsterdamse Museum plein, bleek te zijn mej. Caroline Euwe, dechter van de schaakmeester dr. Max Euwe. Haar werd een schaakbord aangeboden, dat vex-vaardigd was uit di-ie houtsoorten. De West-Duitse autoriteiten hebben een bedrag van 200.000 D.m. toegewezen voor de invoer van kousen uit Nederland. HAARLEM EN OMGEVING Men deelt ons mede, dat ook het UNESCO-centrum in Nederland behoox-t tot de ox-ganisatoren van de herdenkings avond van de dag der Verenigde Naties. De bijeenkomst wordt gehouden op Donderdag 22 October in het Frans Halsmuseum. Als spx-eker treedt op mr. dr. J. in 't Veld. De letterkundige Gabriël Smit houdt Woensdagavond 28 October in de leeszaal van de Rooms-Katholieke bibliotheek aan de Nieuwe Gracht een causerie over de modex-ne katholieke roman. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen deelt men ons mede, dat de rijwiel stalling onder het nieuwe derde perron in Haarlem op werkdagen geopend zal zijn van 6.15 uur tot 19.15 uur en niet zoals eerder gemeld wex-d van een kwartier voor het vertrek van de eerste trein tot een kwartier na de aankomst van de laatste. Door de recherche is aangehouden een 39-jarige Haarlemse, die met fantastische verhalen een tweetal winkeliers heeft bewo gen tot het afgeven van goederen. Beide winkeliers werden opgelicht voor een totaal bedra" van f251.25. Door kortsluiting is gisteravond om streeks half elf brand ontstaan in de motor van een personenauto, die reed in de Nagt- zaamstraat. Omwonenden hebben het brand je met emmers water geblust. Motor- en motoi-kap werden licht beschadigd. De schrijver A. van 's Rijksbelastingen de heer W. Schaap te Beverwijk (inspectie) is eervol ontslag vei-leend. De heer J. Ph. F. "Iesken te Haarlem xs bevorderd tot hoofd der Chr. school te Ouderkerk a. d. Amstel. Mej. E. J. Kx-ieger te Amstex-dam is benoemd tot onderwijzeres der Chx\ school in de Dutx-ystraat te Haarlem. He employé le klasse P.T.T. de heer G. Vlietstra te Beverwijk is benoemd tot hoofdemployé te Haarlem. De vakman technische groep P.T.T. de heer W. A. van Maancn te Haarlem is be noemd tot vakman le klasse aldaar. De employé 2e klasse P.T.T. de heer J. v. d. Berg te Haarlem is benoemd tot employé le klasse aldaar. De besteller le klasse P.T.T, de heer H. P. Lamex-s te Velsen-Noord is per 1 Ja- nuai-i eervol ontslag vexdeend. De employé le klasse P.T.T. de heer A. R. van Zon te Haarlem is eervol ontslag verleend. De uitslagen van de gisteravond in het Kx-elagehuis xn Haarlem gespeelde basket bal luxtslagen waren: 10D^es= HaarlemOostex-kwartier 1813; S.C. Haarlem 2HGA 2 614 Heren: Antilopen 2—PSVH 31—20; Scho- ten 2IJBC 210.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10