Half jaar tegen vier helpers bij ontsnapping uit Breda geëist Oud-minister Dalton noemt overdracht „enorme blunder" Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maximumstraf voor deze gelegenheid veel te laag Groot Frans offensief tegen Vietminh ontketend Vrijheid West-Duits bezwaar tégen garantie-aanbod Drie verdachten beriepen zich op onwetendheid Ernstig vliegongeluk bij Christchurch-feest MacLean in Boedapest Het woord is aan Treinbotsing bij Lyon Triest in de Veiligheidsraad Rusland eist benoeming van een gouverneur Ernstige sabotage aan Belgische straaljagers Watersnood in Noord- West Spanje; 33 doden Sabena-vliegramp te wijten aan motorstoring? Weens blad beweert: Reeds 50 doden en gèwonden geborgen Nieuwe directeur van New Yorks informatie bureau Bus met passagiers van de weg gesleurd Pechvogel Weerrapporten 63e JAARGANG No 84 VRIJDAG 16 OCTOBER 1953 29 7e JAARGANG No 23 7 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Feereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERWERVEN en beveiligen van de vrijheden, die de Westerse volken in hun parlementair-democratische bewinds- vorm genieten, heeft in het verleden lang durig streven en veel strijd gevergd. Ze blijvend te beveiligen eist voortdurende waakzaamheid. Dat is geen phrase, maar koele werkelijkheid. Hetzelfde ervaren trouwens iedere menselijk instelling en ieder mens, die in hun loopbaan welslagen hebben bereikt. Als met veel arbeid, met vindingrijkheid en vooral toewijding dat punt bereikt is komt men tot de ontdek king, dat op een pauze niet gerekend be hoeft te worden. Men kan niet op behaalde lauweren gaan rusten. Integendeel: het handhaven van de verworven positie blijkt vaak een nog moeilijker taak dan het be reiken van de positie heeft opgelegd. Men moet hard blijven werken, en vindingrijk blijven en vooral zijn toewijding en aan dacht niet laten verslappen: zijn waak zaamheid. Stilstand betekent achteruit gang; dit is dan ook het leidmotief van al diegenen, die in de jaren sinds de tweede wereldoorlog betoogd hebben dat de demo cratie zich rusteloos moet pogen te ver nieuwen en in haar toepassing verbeteren. Wij weten allen dat er veel aan te verbete ren is, dat zij in het licht der wereldhisto rie beschouwd nog te jong is om een sterke, oude, gevestigde traditie te bezitten en dat zij daarom telkens bedreigd wordt als in grote landen zich régimes vestigen die hun grondslag vinden in het aloude stelsel der autocratie, der dictatuur. Het is gemakke lijker regeren als men geen volksvrijheden toestaat:, geen vrij kiesrecht, geen vrijheid van godsdienst en vergaderingen en druk pers, als men geen verantwoording schul dig is aan een door het volk gekozen par lement, als men de rechtspraak achter ge sloten deuren kan uitoefenen en door ge heime staatspolitie een willekeur doen be drijven, die lastige tegenstanders onscha delijk maakt. Het is gemakkelijker dan die ingewikkelde democratie, die zoveel over leg en daarbij zoveel aandacht voor de gevoelens en gedachten van anderen eist, die voortdurend met zijn poli tieke tegenstander samen naar de beste oplossingen zoekt. Maar om die gemakke lijkheid te bereiken geeft men al het men selijk verworvene prijs, vervangt men recht door willekeur, knevelt men de men selijke persoonlijkheid die in een lijdzame kudde ondergaat, geeft men ieder streven naar hoger mensenleven prijs. Het is voor waar een kostbaar bezit, dat de Westerse democratieën te beveiligen hebben. In deze tijden is dat besef wel weer bij menig een gegroeid, maar anderen schijnen de gebeurtenissen van de bezettingstijd alweer vergeten te zijn. Opnieuw gewend aan de vrijheden, die hun eigen vorm van lands bestuur waarborgt beseffen zij het grote voorrecht niet, dat zij in vergelijking met de onderdrukte volken bezitten. Anderen moeten hen wakker maken telkens als die vrijheden oolc maar in het geringst wor den aangetast. Al is het maar in het ge ringst: want gevaar is er steeds. Dat dit zich in ieder democratisch land kan voordoen, ook buiten oorlogstijd, is gisteren weer eens aangetoond door het Engelse dagblad News Chronicle. Het sig naleert twee gevallen in eigen land en een Amerikaans. De Engelse minister van Bin nenlandse Zaken, Sir "David Maxwell-Fyfe, heeft een onderzoek ingesteld betreffende een man in Birmingham, die een exemplaar van het communistische blad Daily Worker had gekocht tijdens een communistische meeting en daarna gevolgd, aangehouden en ondervraagd zou zijn door een politie man, die zijn politieke richting wenste te weten. En de Britse autoriteiten in Brits Guyana hebben een correspondent van die zelfde Daily Worker uit het land verban nen. Dat is allebei mis, zegt de (liberale) News Chronicle terecht, want onze waar borg van menselijke vrijheden houdt in dat iedere krant gebeurtenissen mag vermel den en daar zijn commentaar op geven, of haar mening de overheid behaagt of niet. Hetzelfde geldt dus voor de vrijheid van de lezer, die naar zijn wens en overtuiging kan lozen wat hij wil, zonder daarvan rekenschap te moeten geven. Het Amerikaanse geval, door het blad gesignaleerd, betreft een besluit van pre sident Eisenhower dat regeringsemployés ontslagen kunnen worden als zij weigeren voor een Congrescommissie-van-onderzoek antwoorden te geven, die zelfbeschuldiging zouden kunnen inhouden. De wet bepaalt dat niemand er in enige strafzaak toe ge- dw'omgen kan worden, te getuigen tegen zichzelf.. Zeer terecht merkt de News Chro nicle op dat dit een der menselijke vrij heden is, die de communisten wensen te vernietigen en dat ieder onder hen, die daarvoor genoeg intelligentie bezit, zich er wel in moet verheugen als zijn tegenstan ders iets voor hem doen dat hij zelf niet met directe middelen kan bereiken. Zulke dingen, verzucht het blad, worden immer uit nobel motief gedaan: zij heten nodig te zijn voor 's lands veiligheid. Maar zij betekenen steeds, dat men in zulk een koers op drift geraakt. („Drift into dark ness" is de titel van het artikel.) Zeker: laten wij allen waakzaam blijven in het Westen. R. P. »LONDEN (Reuter) Naar heden, bij de aanvang van de besprekingen der drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken te Londen, wordt gemeld, is van West- Duitse zijde onverwacht bezwaar gemaakt tegen een voorstel aan Moskou tot het uit wisselen van veiligheidswaarborgen tus sen Oost en West. Volgens mededeling van diplomatieke zijde heeft do West-Duitse Bondskanselier Adenauer medegedeeld, dat hij een derge lijk aanbod op dit tijdstip een tactische •fout zou achten. Wel stemt Adenauer in met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor een vierrnogendhedenbespreking. Het West-Duitse bezwaar heeft de aan bieding van de Westerse nota aan de Sov jets vertraagd. De tekst van de nota, die reeds aan cle Westelijke ambassadeurs te Moskou ter hand is gesteld, zal waarschijn lijk gewijzigd worden om aan de bezwaren wan Adenauer tegemoet te komen. Adenauer verklaarde tégenover de voor- citter van de geallieerde hoge-commissie in Duitsland Donderdag, dat het aanbod va een veiligheidsverdrag de Duitse her- bev. apening zou kunnen vertragen. Onder grote publieke belangstelling is vanmorgen voor de rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen de vier verdachten, die geholpen zouden hebben bij de ont snapping van de zeven gedetineerden uit de strafgevangenis te Breda. De verdachten zijn F. de Jong, radiohandelaar te Amsterdam, M. Adcma. vertegenwoordiger te Amster dam, F. Castricum, monteur te Amsterdam en M. Faber, banketbakker te Haarlemmer meer. De Officier van Justitie eiste tegen elk der vier verdachten een half jaar gevange nisstraf, daarbij opmerkend, dat dit de maximumstraf en dat deze voor deze ge- gelegenheid veel te laag was. Eerst werd Faber gehoord, die zeide dat hij alles in het werk had gesteld om zijn broer (een der zeven gevangenen) te be vrijden. Via Hartman, de secretaris van de stichting Oud-Politieke Delinquenten en De Jong kreeg men de beschikking over twee auto's en over Adema en Castricum als chauffeurs. Het reeds eerder beschreven verloop van de ontsnapping werd behandeld en De Jong, Adema en Castricum beweerden niet geweten te hebben, wat er precies gaande was. Wel was hun gezegd, dat zij zeven veroordeelde gevangenen zouden moeten gaan ophalen, maar dit leek hun zo absurd, dat zij er in eerste instantie hartelijk om gelachen hebben, zeiden ze. De Jong beweerde zelfs dat hij op het ogenblik, dat de gevangenen in de auto stapten nog geloofde dat het hier ging om zeven militairen. (De gevangenen waren gekleed in battlc-dress). Faber zeide tijdens de zitting, dat alles geënsceneerd was om zijn broer uit de gevangenis te halen. De Jong verklaarde hierop, dat hij zich dit kon voorstellen, „en als hij alleen zijn broer helpt", voegde hij eraan toe, „kunt u hem niets doen." De president vroeg hier op: „Hoe weet u dat?" De Jong antwoordde: „Ik weet wel iets van de wet af", waarop de president opmerkte: „dan zult u wel in gelicht zijn door die man, die gisteren ver oordeeld is in Amsterdam", kennelijk doe lend op mr. Wolthuis, de leider van de N.E.S.B. De getuige J. cle Jonge, een van de zeven ontsnapten uit Breda, legde de eed af met de restrictie, dat hij niet wilde praten over de ontsnapping uit de gevangenis en de tijd, in Duitsland doorgebracht. Daardoor wer den de verklaringen van deze getuige min der vruchtdragend, omdat hij over be paalde details van de zaak absoluut zwijgen wilde, en alleen slechts hier en daar kon bevestigen, wat andere getuigen of ver dachten zeiden. Requisitoir De officier van justitie heeft daarna zijn requisitoir gehouden. Hij noemde Castricum de man, die het misdrijf zelfstandig heeft gepleegd. Tijdens de oorlog was hij aange sloten bij de N.S.K.K. en bij de S.S. Als zodanig is hij ook aan het Oostfront ge weest. De Jong werd door de officier de organisator genoemd, de man. die de con tacten heeft gelegd. Hij is N.S.B.'er geweest en heeft na de oorlog een hulporganisatie voor ex-politieke gevangenen opgericht. Adema werd door de officier van justitie beschuldigd van het uitlokken van het mis drijf, en het geven van inlichtingen. Na de oorlog heeft deze verdachte enige tijd ge vangen gezeten wegens verraad. Hij was tijdens de oorlog zeer nazi-gezind. De offi cier beschuldigde Faber ervan, dat hij, wat hij van zijn broer gehoord had, buiten de gevangenis had gebracht. De officier wilde niet aannemen, dat Faber alleen zijn broer wilde laten ontsnappen. Ook hij is een oud-N.S.B.'er, die indertijd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld was. Tot over half negen gisteravond hebben de pleidooien geduurd. Mr. J. van Hasselt verdedigde de ver dachten Adema en Castricum. Voor wat de beschuldigde Adema betreft, concludeerde hij tot vrijspraak, omdat de verdachte op deze dagvaarding, volgens pleiter, niet kon worden veroordeeld. Voor wat Castricum betreft, bestreed mr. Van Hasselt dat zijn cliënt tegen het wetsartikel, waarin hulp wordt verboden aan onttrekking aan na sporing terzake misdrijf had gezondigd. Mr. H. Smit verdedigde de verdachte De Jong. Hij refereerde aan de verdediging van zijn collega mr. Van Hasselt en haalde bovendien als argument persoonlijke kwa liteiten van zijn cliënt aan, die altijd ge negen zou zijn om iedereen en altijd te helpen. Mr. P. Mettrop verdedigde Faber. Hij con stateerde een innerlijke tegenstrijdigheid in de dagvaarding en pleitte voor een prin cipiële straf. Aan het begin van de zitting beklaagden de vier verdachten zich over het feit dat de kranten met naam en toe naam en ophef hun zaak aanhangig hadden gemaakt. Zij zouden hierdoor in hun brood winning zijn geschaad. De verdedigers namen later in hun pleidooien deze ge dachte van de verdachten over. Uitspraken over 14 dagen. Uit Hanoi melden Reuter en A.F.P.: Troepen van de Franse Unie zijn Donder dag hun eerste belangrijke offensief sedert twee jaar begonnen. Van de Zuidelijke hoek van de delta der Rode Rivier nabij Ninh Binh rukken zij op tegen twee di visies der Vietminh, die de omliggende heuvels bezetten. Ninh Binh ligt 80 kilo meter ten Zuiden van Hanoi. Tegelijk met het begin van de aanval der troepen bij Ninh Binh zijn Frans-Victna- mese troepen aan de Tonkinese kust ten Zuiden van Phat Diem aan land gegaan. De landing werd gedekt door Franse sche pen en vliegtuigen van het vliegdekschip Lafayette. Zij moest de tussenkomst ver hinderen van twee bataljons der Vietminh, die onlangs in het gebied van Phat Diem zijn binnengedrongen. Het aangevallen gebied is van groot be lang voor de Viethmin-troepen, die daar versterkingen en grote voorraden hebben aangelegd. Volgens het Franse opperbevel verlopen de operaties „volgens plan". Reuters correspondent seint voorts, dat- na de landing bij Path Diem de wegen in de delta vol tanks, kanonnen, vracht auto's en ambulancewagens waren, die dwars door de onder water staande rijst velden naar het front oprukten. De Franse en Vietnamese infanteristen waadden aan de kop van de stoet tot aan de knieën door de rijstvelden voordat zij, met opge stoken bajonet, de beboste hellingen naar de sterkten van de Vietminh konden be klimmen. De artillerie was druk in actie. Het doel van het Franse offensief is, voorbereidingen van de opstandelingen voor een herfstoffensief tegen het gebied van Hanoi in de war te sturen, aanvoer ever zee van voorraden voor de opstan delingen te belemmeren en te pogen, de in dit gebied samengetrokken, goed-geoefen- de 304e en 320e divisie der opstandelingen te vernietigen. Vietnam eist onafhankelijkheid Het Vietnamese Nationale Congres heeft Donderdag te Saigon eenstemmig besloten, dat Bao Dai, het Vietnamese staatshoofd, „algehele onafhankelijkheid voor Vietnam moet eisen. Vandaag zal het congres be slissen, op welke voorwaarden Vietnam lid van de Franse Unie zou kunnen blijven. Alle vroegere overeenkomsten met Frank rijk, inclusief de geheime, moesten vol gens het nationale congres als „nul en van gener waarde" worden beschouwd. Waarnemers waren verbaasd over de eenstemmigheid ten gunste van volledige onafhankelijkheid. In Parijs zijn intussen Donderdag onder handelingen begonnen over volledige on afhankelijkheid voor de Vietnamese buur staat Laos binnen de Franse Unie. Twee Nieuwzeelandse vliegtuigen in botsing; 7 doden Na afloop van de prijsuitreiking aan de bemanningen van de winnende toestellen in de Christchurchrace zijn gisteren twee De Havilland-Devonvliegtuigen van dc Nieuw-Zeelandse luchtmacht, die deel had den genomen aan een demonstratievlucht, met elkaar in botsing gekomen, loen zij op weg waren naar hun basis. Zeven perso nen kwamen hierbij om het leven. Aan de demonstratie namen Harvards, Beechcrafts en Devons deel. Volgens het zich in Hongaars nieuws spe cialiserende blad „Informations Danubien- nes", dat in Oostenrijk wordi, uitgegeven, zou dc verdwenen Britse diplomaat Donald MacLean met zijn gezin in Boedapest wo nen. MacLean zou bij het Hongaarse mi nisterie van Buitenlandse Zaken werk zaam zijn als „gevolmachtigd Sovjet-Rus sisch gezant". Het blad zegt dit bericht uit „gewoonlijk betrouwbare bron" te hebben vernomen. Mevrouw MacLean, die enige tijd geleden plotseling spoorloos uit Zwitserland is ver dwenen, zou zich onlangs met haar drie kinderen bij haar echtgenoot hebben ge voegd. Volgens Westelijke waarnemers in We nen beschikt „Informations Danubiennes" soms over directe inlichtingen uit Hon garije, die niet ter beschikking staan van de Westelijke of Oostenrijkse autoriteiten. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse zaken heeft ver klaard niet te kunnen zeggen of het be richt van de „Informations Danubiennes" juist is. „Wij zouden er zeer veel belang in stellen te weten, waar MacLean zich thans bevindt", zo verklaarde hij. (Reuter). DIT NUMMER BESTAAT UiT ZESTIEN PAGINA'S Spurgeon: God gooit nooit Zijn eindjes kaars weg. Een enorme rookwolk, in de vorm, van een paddestoel, stijgt omhoog na de ontploffing van de tweede Britse atoombom bij W oomera in Australië, Bij Serezin, in de omgeving van Lyon (Frankrijk), heeft zich vanochtend een ernstige treinbotsing voorgedaan. Volgens de eerste berichten zijn er een vijftigtal doden en gewonden geborgen. Bij het ongeluk was een locaaltrein be trokken, waarmee arbeiders van de zijde- fabrieken te Lyon naar hun werk reisden. Serezin-du-Rhóne ligt 10 kilometer ten Zuiden van Lyon. Later werd gemeld dat het aantal doden reeds tenminste tien bedraagt. Enige uren na het ongeluk was nog een onbekend aan tal passagiers bekneld tussen de wrakstuk ken van de locaaltrein. Óp het tijdstip van de botsing hing een dichte mist boven de vallei van de Rhone. LONDEN (A.F.P.). De vroegere Britse minister van. Arbeid Dalton heeft in een bijeenkomst in zijn kiesdistrict de Brits- Amerikaanse maatregel inzake Triest „een enorme vergissing en diplomatieke blunder" genoemd. Hij was van mening, dat het terugtrekken van de geallieerde troepen uit Triest de Joegoslaven zal verbitteren en al het goede, dat het vorige jaar door cte rei» van Tito naar Engeland tot stand is ge komen, ongedaan zal worden gemaakt. Volgens diplomatieke kringen in Belgrado streven de Joegoslaven qr thans naar zo spoedig mogelijk te komen tot besprekingen door vertegenwoordigers der vier bij het vraagstuk Triëst betrokken mogendheden, dit ondanks het feit dat de Italiaanse reac tie op een dergelijk door maarschalk Tito in zijn rede van het afgelopen weekeinde Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina hebben LJonaeraag in de Grote Kerk te Naarden de jaarlijkse uitvoering van dc .Messiah" bijgewoond, gegeven door de Handel Vereniging Naarden-Bussum, Foto: Prinses Wilhelmina arriveert aan de Grote Kérk. Personeel van beirokken vliegbasis wordt vastgehouden De Belgische recherche stelt een onder zoek in naar daden van sabotage, die ge pleegd zijn op het vliegveld Florennes (prov. Namen). Het personeel van dit vliegveld, dat speciaal is ingericht voor straaljagers, mag sedert Maandag de basis niet verlaten. De eerste bewijzen van sabotage werden Zaterdag j.l. vastgesteld. Omstreeks 13 uur kwam een straaljager, die in de omgeving van het vliegveld cirkelde, plotseling in moeilijkheden. Het gelukte de piloot zijn toestel op het grasveld langs de betonbaan aan de grond te zetten, waar hét vliegtuig omsloeg en een der motoren ontplofte. Uit een onderzoek bleek, dat in de motor een metalen voorwerp was geplaatst, waar door de motor in brand was geraakt. Naar vernomen wordt zijn op het vlieg veld de laatste maanden vier van deze sa botagedaden gepleegd. Telkens ontploften de motoren van straalvliegtuigen die voor vertrek gereed stonden. Pas thans zou echter zijn komen vast te staan, dat bij elk dezer toestellen een metalen plaat in de luchtaanzuiger van de motor was ge plaatst met het gevolg dat de toevoer van zuurstof gedeeltelijk werd verhinderd, de brandstof verhitte en de motor tenslotte ontplofte. Het onderzoek der recherche zou vooral geschieden onder het personeel van het eerste en derde escadrille van de basis. Het gerucht doet de ronde, dat leden van het technische burgerlijke personeel bij deze sabotage betrokken zijn. gedaan vooistel de indruk van afwijzing heeft gewekt. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge heeft Vrijdag in de Veiligheidsraad het Russische verzoek om de kwestie-Triëst te bespreken een „propagandamanoeuvre" ge noemd, die bedoeld was om „zoveel moge lijk onrust te scheppen". Volgens Lodge was het Russische voorstel om de Zwitserse kolonel te benoemen tot gouverneur van Triëst „geen ernstig bedoeld plan", doch hij zou zich niet verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda. Wysjinski, de Russische gedelegeerde, zei echter, dat de gebeurtenissen in Triëst een bedreiging van de internationale vrecie en veiligheid inhouden. Uit recente ge beurtenissen in Joegoslavië is gebleken, zo zei hij, dat de politieke sfeer een toestand van spanning heeft bereikt. Het Russische voorstel te zien als een zuivere propagandamanoeuvre was volgens Wysjinski „een geheel onjuiste en mislei dende beoordeling van het gehele verloop der gebeurtenissen". Lodge voerde als eerste het woord op deze vergadering van de Veiligheidsraad, die op verzoek van Wysjinski was uitge schreven. Hij verklaarde dat het Bris- Amerikaanse besluit om de zóne „A" van Triëst over te dragen aan Italië „een eei- lijke poging is om het evenwicht in een zeer belangrijk gebied in Europa te versterken en tot een duurzame oplossing van het vraagstuk-Triëst te komen." Wysjinski verklaarde, dat de Sovjet-Unie niet zou sanctionneren, dat de kwestie wordt opgelost door drie, vier of vijf mogend heden, omdat het geen particuliere aange legenheid van deze staten is, doch een zaak van grote historische en politieke beteke nis, waar niet slechts Europa, doch de ge hele wereld belang bij heeft. Het Italiaanse vredesverdrag was, naar hij zei, zorgvuldig opgesteld en eiste, dat tenminste de eerste stap wordt ondernomen, namelijk de be noeming van een gouverneur. Dit kan niet langer worden uitgesteld, aldus de Sovjet afgevaardigde. (Van onze correspondent in Londen) De heer R. C. Pekelharing, persattaché aan de Nederlandse ambassade te Londen, is benoemd tot directeur van het Neder lands informatiebureau te New York. In de ruim drie jaar, dat de heer Pe kelharing in Londen werkte, heeft hij zich hier vele vrienden gemaakt, die hem node zien vertrekken. Hij bevindt zich reeds op weg naar New York, waar hij mr. J. Heldring opvolgt. Als nieuwe persattaché in de Britse hoofdstad zal hoogstwaarschijnlijk wor den aangewezen mr. A. de Vries, die reeds aan de afdeling voorlichting van het de partement van Buitenlandse Zaken ver bonden is. Tot nu toe zijn 33 inwoners der Noord- Spaanse provincie Guipuzcoa het slacht offer geworden van overstromingen in dit gebied. Het Spaanse Rode Kruis heeft een trein gezonden naar het district Loyola, nabij San Sebastiaan, om de slachtoffers van de watersnood weg te voeren. De stad Ren- teria heeft grote schade geleden. De weg- en telefoonverbindingen tussen Madrid en Guipuzcoa zijn geheel verbro ken. De treinen tussen San Sebastian en Bilbao rijden niet meer. In het gehele Easkenland is het treinverkeer tot stil stand gekomen. Woensdagavond is een Spaanse autobus nabij San Sebastian in volle vaart tegen een wegversperring gebotst, die door de overstromingen was opgeworpen. 22 inzit tenden kwamen bij het ongeluk om het leven. De chauffeur, de conducteur en vier passagiers wisten de dood te ontsnappen. Het wrak van de bus werd door het on stuimige water van de weg gesleurd. De overlevenden wisten zich uit het wrak te bevrijden en zich aan boomtoppen vast ie klemmen tot redding opdaagde. Een woordvoerder van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", heeft Donderdagmiddag in Frankfort meegedeeld dat 22 van de 44 lijken van inzittenden van de Belgische „Convair" die Woensdag bij Frankfort is neergestort, zijn geïdentifi ceerd. De Duitse luchtvaartdeskundige Reichel verklaarde Donderdag dat het ongeluk mo gelijk aan motorstoring te wijten is. Na acht ooggetuigen te hebben gehoord, zei Reichel, dat de storing waarschijnlijk pas is opgetreden, toen het vliegtuig reeds „los" was. Volgens de ooggetuigen was het toestel daarna niet meer gestegen. In de laatste seconde had de piloot nog kans gezien over een hoogspanningskabel te „springen". Kort daarop stortte het toestel neer. Sir George Frankenstein Sir George Frankenstein, de voor malige Oostenrijkse ambassadeur te Lon den. die met zijn echtgenote bij de ramp met het Sabena-vliegtuig bij Frankfort om het leven is gekomen, nam in 1938 uit pro test tegen de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsland de Britse nationaliteit aan. In 1939 -werd hij in de adelstand verheven. Als Freiherr Von und zu Frankenstein was hij vele jaren lang in diplomatieke dienst van de Oostenrijks-Hongaarse Do- naumonarchie, o.a. te Washington, Peters burg, Rome. Tokio en Brussel. Als vertegen woordiger van Oostenrijk nam hij deel aan de vredesconferentie te St. Germain. Dr. Mohammed Hoessein Dafatary, een neef van oud-premier Mossadeq, is met ernstige verwondingen in het ziekenhuis van Itzehoe in Sleeswijk-Holstein opgeno men, nadat hij een auto-ongeluk had ge had. Dr. Dafatary was juist op weg naar het genoemde ziekenhuis om de directeur geneesheer te bedanken voor de medische behandeling, welke hij onlangs aldaar had ondergaan. Hij was van plan om later via Hamburg naar de V.S. te vertrekken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 00 t S *2 •Ow QO C w H S-- p toestand S-S Era Ui C, Sc si Pr- Helsinki regen NNO 4 6 1 Oslo geheel bew. NNO 6 3 0 Stockholm regen NO 3 8 0,6 Kopenhagen licht bew. O 2 18 0,6 Londen onbewolkt windstil 7 0 Amsterdam geheel bew. NW 2 11 0 Brussel licht bew. windstil 10 0 Parijs nevel NNO 3 13 0 Bordeaux nevel windstil 11 0 Nice geheel bew NW 4 16 0,3 Warschau nevel windstil 10 0 Berlijn nevel windstil 12 Frankfort mist windstil 12 München nevel windstil 10 Zürich mist windstil 10 0 Wenen mist windstil 11 0,1 Rome zwaar bew. ZZO 9 23 3 Neerslag laatste 24 uur. rcnooorv*v»roooooco RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Weinig wind. Over het al gemeen weinig verandering in tempe ratuur. 17 October Zon op 7.08 uur onder 17 4? uur Maan op 15.28 uur onder uut Hoog en laag water in IJmuidcn Vrijdag 16 October Hoog water: 8.59 en 21.33 uur. Laag water: 4.10 en 16.33 uur. Zaterdag 17 October Hoog water: 10.23 en 23.04 uur. Laag water: 5.24 en 17.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1