Midden-Oosten in rep en roer Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Puzzle Adenauers verzet tegen garanties aan Rusland niet aanvaard Dertig doden bij explosie op Amerikaans vliegdekschip Ley te Zuidkoreaanse „oorlogsweduwen" demonstreerden tegen Rhee Angstig avontuur van 500 mijnwerkers „Géén gemeentelijke sub sidie voor kerkbouw" De Israëlische inval in Jordanië Scherp Brits protest in Tel Aviv; Arabische landen eisen zvraak Vrede in gevaar Frankrijk richt zich tot de U.N.O. „China wil vrede in Korea, Rusland niet" Het woord is aan Spoorwegarbeider in Spaarne verdronken Ministersconferentie te Londen Treinbotsing bij Lyon eiste tien doden S m m m m m m m m Frans offensief in Indo- China vordert Rustig herfstweer 68 e JAARGANG No 8 5 ZATERDAG 17 OCTOSER 1953 297e JAARGANG No 238 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Gelderse Gedeputeerden Sovjets nemen Japanse vissersboten in beslag Kleurentelevisie Van de brug gevallen Straaljager bij Vlieland brandend in zee gestort West-Duitse communisten leider gearresteerd Herdenkingsdienst nam ontijdig einde „Ompraat"-procedure van Chinezen tijdelijk gestaakt Binnen vijf jaar eerste atoomkrachtstation in V.S. Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. HET PLOTSELINGE BESLUIT van de regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om vrije zóne A van Triest aan Italië toe te wijzen en zóne B aan de Joego-Slaven heeft hevig protest en dreigementen jegens de Italianen van Joego-Slavische zijde tengevolge ge had en een nieuwe verwikkeling in de internationale verhoudingen veroorzaakt. Als de Amerikaanse en Engelse regeringen de verwachting gehad hebben, dat zij de kwestie-Triëst hiermee tot een bevredigen de oplossing zouden brengen, moeten zij daarin reeds volkomen zijn teleurgesteld. Het is overigens niet zeker of zij deze ver wachting hebben gekoesterd. Het verloop van de affaire-Triëst dient zich aan als een puzzle. De enige logische ontwikkeling die men er in bespeuren kan is, dat de toewijzing van zóne A (waarin de haven stad Triest zelf ligt) aan Italië in overeen stemming is met de verklaring, door Frank rijk, Engeland en Amerika 20 Maart 1948 in gelijkluidende nota's afgelegd. Die hield namelijk in, dat zij het voornemen hadden deze teruggave te bevorderen. Maar zes weken geleden, toen de Italianen in hevige opschudding geraakten door een bericht van het Joego-Slavische persbureau, waar uit zij afleidden dat Tito's troepen zóne A zouden gaan bezetten, verloochende Foster Dulles juist die verklaring van 1948 nog. Tenminste in zoverre, dat hij zei „dat zij niet noodzakelijk als een wet van Meden en Perzen beschouwd moest worden, die altijd geldig blijft" waaraan hij toe voegde dat Amerika naar andere oplos singen zocht. Dat trof toen de Italianen pijnlijk en het lokte scherpe woorden in hun dagbladen uit, waarbij de Popoio di Roma de vragen stelde: of Amerika be sloten had de functie van Italië in het At lantische Pact te verzwakken en of het de stompzinnige politiek van Engeland na volgde. Enige weken jacht op andere op lossingen hebben minister Foster Dulles evenwel geen buit opgeleverd. Hij heeft er geen gevonden, met medewerking van de Engelsen Italië zijn zin gegeven en nu is de situatie omgekeerd: zes weken ge leden waren de Italianen woedend, ditmaal zijn de Joego-Slaven woedend. En Tito heeft bij. de UNO de steun van de Russen gekregen, van wie hij zich destijds heeft afgescheiden en die hem zo lang met ver guizing hebben overstelpt. Dit is een ge volg, dat de diplomaten in Washington en Whitehall natuurlijk konden voorzien en ook zeker voorzien zullen hebben. Een netelig punt in de puzzle. Men kan zich niet voorstellen dat de Westelijke grote mogendheden het erop zouden toeleggen, de dissident Tito opnieuw in de armen van de Komintern te drijven. Dat is temeer on denkbaar, omdat met name de Engelsen zich zo ingespannen hebben om de betrek kingen met Joego-Slavië te versterken, waarbij zij pas enkele maanden geleden de communist Tito een schone officiële ont vangst te Londen hebben bereid. In zijn argumentatie staat deze laatste niet zwak, omdat het nog maar zo kort geleden gesloten vredesverdrag met Italië de benoeming van een definitieve gouver neur voor Triëst inhoudt. Dat verdrag is door vele landen ondertekend, die gouver neur is niet benoemd en in de toewijzing van zóne A aan de Italianen hebben Ame rika en Engeland de andere ondertekenaars van het verdrag niet gekend. Dat verdra gen op den duur niet worden nagekomen is geenszins nieuw, maar dit mag zonder twijfel een kras geval op korte termijn heten. En angstige leden, zich herinnerend hoe vroeger conflict in Europa op de Bal kan placht te beginnen oude haard van onrust zien het al met schrik-voor-oor- log aan. De historie heeft evenwel niet de neiging zich nauwkeurig te blijven her halen en vergelijkingen met 19i4 hebben heus geen zin meer. Wel kan men zich af vragen of de Italianen het voor hun toe komstig welzijn heus gewenst achten, een zo aangevochten post als Triëst in balkani- sche sfeer te bezitten. Dat is een extra- puzzle, als „nationalisme" geen voldoende antwoord vindt. Intussen wacht men wel overal met belangstelling op meer ophel dering inzake het jongste Amerikaans- Engelse besluit, zo overhaast en onver dacht genomen. R. P. In de Bradford-kolenmijn nabij Man chester (Engeland) is Vrijdag brand uit gebroken in het gebouw, waarin zich de liftmotoren bevinden voor het naar boven en naar beneden brengen van de mijn werkers. 530 mijnwerkers werden tijdelijk op 900 meter onder de grond ingesloten, daar de liften geblokkeerd werden. Zeven uur na het uitbreken van de brand waren al len weer ongedeerd aan de oppervlakte. Door het uitvallen van de stroom hadden de mannen in het donker -gezeten. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben besloten het Nijmeegse gemeente bestuur de machtiging tot het toekennen van een subsidie in de kosten van stichting en inrichting van een nieuw kerkgebouw niet te verlenen. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat het verlenen van een bijdrage in kerk bouw niet strekt tot behartiging van een belang, dat binnen de bëmoeiïngssfeer van de gemeente is gelegen. Hierdoor wordt naar zij zeggen inbreuk gemaakt op het beginsel van scheiding van kerk en staat, medebrengend, dat tussen beide, gelet op de souvereiniteit op eigen terrein, geen verbindingen, ook niet van financiële aard, mogen ontstaan, willen de verhou dingen zuiver bewaard blijven. Gemeente in beroep Burgemeester en Wethouders van Nij megen stellen de raad voor in beroep te gaan bij de Kroon, nu Gedeputeerde Sta len van Gelderland goedkeuring hebben •afhouden aan het genoemde raadsbesluit. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft gisteren verklaard dat men de gisteren gemelde incidenten op Jordaans grondgebied, waarbij naar beweerd wordt 42 Arabieren door Israëlische troepen gedood en 16 anderen gewond werden, „blijk baar als een van tevoren berekende aanval" moet opvatten. De Britse regering neemt het gebeurde volgens deze zegsman „zeer ernstig op". „Naar de mening van de Britse regering is er geen mogelijkheid om het optreden van de Israëlische strijdkrachten te billijken", zo zeide hij. De Israëlische ambassadeur Ehhu Elath is op het Foreign Office ontboden door de minister van Staat Selwyn Lloyd. De woordvoerder van het Foreign Office verklaarde dat de Britse ambassadeur in Tel Aviv, Sir Francis Evans, „in de krachtigst mogelijke bewoordingen" bij de Israëlische regering tegen het gebeurde heeft geprotesteerd. In de cloor het Foreign Office afgelegde verklaring wordt gezegd dat de aanval „de ernstigste schending uitmaakt die tot nu toe op de bcstandsovereenkomst is gepleegd" en dat deze slechts zal leiden tot het in gevaar brengen van de vrede in het betrok ken gebied. De Britse ambassadeur in Tel Aviv heeft tegenover de Israëlische regering ver klaard dat zijn regering verwacht dat Israel recht zal doen wedervaren ten opzichte van degenen die de verantwoordelijkheid dragen en maatregelen zal nemen voor een vergoeding aan de slachtoffers. De woordvoerder wilde de berichten dat de Jordaanse regering zich op het Engels- Jordaanse verdrag van wederzijdse bijstand heeft beroepen om druk uit te oefenen op Israel, noch bevestigen noch ontkennen. Grote opwinding in Jordanië De Jordaanse ministerraad is in spoed zitting bijeen geweest om zich met het ge beurde bezig te houden. De ministers namen kennis van een uiteenzetting van de stafchef van het Arabische legioen „over de wijze waarop hij aggressie van deze aard in de toekomst dacht tegen gaan". Radio-Amman bericht verder dat een grote menigte betogers zich gisteren in optocht door. de straten van de stad heeft begeven naar het ministerie van Binnen landse Zaken. De demonstranten stonden onder leiding van Mohammed Abd Al Rahman Khalifeh, secretaris-generaal van de beweging en deze overhandigde aan minister Bahjat Al Talhuni een aantal voorstellen, inhoudende o.a. het verzoek om een krachtiger houding ten op zichte van Israel en de bewering dat de Britten aansprakelijk zijn voor de orde verstoringen omdat zij de staat Israel in het leven hebben geroepen. De betogers kregen de verzekering, al dus Radio-Amman, dat hun verlangens in overweging zouden worden genomen en dat de regei'ing „belangrijke beslissingen" had genomen ten opzichte van de aanval. Vijftien Jordaanse Kamerleden hebben een verklaring uitgegeven, waarin het volk van Jordanië de verzekering wordt ge geven dat „Jordanië besloten is zich schrap te zetten tegen Israëlische aanvallen en verraad totdat het ogenblik is gekomen om de Joodse benden een onvergetelijke les te geven". Zij maakten bekend dat een comité is gevormd voor het inzamelen van gelden ten bate van de inwoners van de getroffen dorpen. De Amerikaanse, Franse en Britse mili taire attaché's hebben een bezoek gebracht aan het dorp Kibya waar 41 huizen door de Israëliërs werden opgeblazen. Zwart-omrande Arabische kranten roe pen tot gebed in de moskeeën op en ver langen wraak voor de dorpsbewoners van Kibya. Volgens sommige berichten is het aantal doden inmiddels tot 54 gestegen. De verloven bij het Arabische legioen zijn ingetrokken. Egyptisch leger gealarmeerd Diplomatieke kringen te Washington verklaarden Vrijdagavond dat zij vernomen hebben dat eenheden van het Egyptische leger opdracht hebben gekregen zich pa raat te houden in verband met de aanval die Israeli-militairen op een Jordaanse grensplaats hebben gedaan. Het alarm zou door de Egyptische re gering zijn gegeven na een verzoek van Jordanië om Egyptische troepen naar de grens van Israel te sturen. Diplomatieke kringen zeggen dat de staf chefs der Aragische landen misschien op koi'te termijn zullen samenkomen om de situatie onder ogen te zien. Intussen verluidt dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk via hun diplo matieke missies in de Arabische hoofd steden verwittigd zijn dat de Arabische re- gex'ingen verwachten dat de Westex-se grote dx-ie iets meer zullen doen dan alleen maar tegen de Israeli-aanval te protesteren. Johnston naar Midden-Oosten Het Witte Huis heeft voorts bekend ge- De Franse regering- heeft besloten de Veiligheidsraad van de U.N.O. te verzoeken de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp in behandeling te nemen, aldus het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. maakt dat president Eisenhower Eric A. Johnston naar het Midden Oosten heeft gezonden om „te trachten Israel en de Ax-abische landen te winnen voor een vorm van samenwerkixig die de algemene situatie in het betrokken gebied ten goede zal komen". In de vex-klaring van het Witte Huis wordt onderstreept dat „het belang van de wereldvrede elke poging vereist om een situatie van grote rust en stabiliteit in het Midden-Oosten te scheppen". Het conflict over de Jordaan Syrië heeft de Veiligheidsraad verzocht zich te willen bemoeien met het geschil tus sen dit land en Israel over het verleggen van de loop van de rivier de Jordaan. Syrië verklaart dat Israel reeds begonnen is met het vex-leggen van de loop van de Jordaan in de centrale sector van Palestina en dat de opzet is de rivier te laten stro men door het onder Israëlisch bestuur staande gebied langs de Syrische grens. Met dit werk zou op 2 September een aan vang zijn gemaakt. Tegenover correspondenten zeide Asja dat dit betekent dat ongeveer 15.000 be- wonei-s van Syrië de gelegenheid zal wor den ontnomen het water van de Jordaan voor irrigatiewerken te gebruiken. Washingtonse stemmen: Hoge diplomatieke zegslieden in Wash ington verklaarden Vrijdag, dat zij er nu practisch zeker van waren, dat communis tisch China een begin 'wenst te maken met de Koreaanse vredesconferentie maar dat de Russen er niets voor voelen. Een diplomaat zei: In deze hele Korea- geschiedenis zijn de Russen steeds opge sprongen om de deur dicht te smijten, voox-dat communistisch China een voet binnen kon zetten. Een theorie is dat Moskou geen regeling van de Koreaanse kwestie wenst omdat dat niet zou stroken met zijn bedoelingen om het gehele schiereiland te ovei'heersen, dat op Japan is gericht. Aan de andei'e kant wil China vrede opdat het kan gaan werken aan zijn wankele binnenlandse economie. Een analyse van de geschillen tussen Moskou en Peking over de Koreaanse vre desconferentie toont aan waarom de Ver enigde Staten zich accoord hebben ver klaard met het voorstel van communis tisch China om in Panmoenjom de voor lopige i'egeiing van de confex'entie te ko men bespreken. Door deze procedure wordt omzeild da?. Rusland een even directe rol zal spelen als toen het debat over Korea werd gevoerd voor de UNO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Verlaine: Wij willen de nuancegeen kleur, niets dan de nuance! De Sovjet-Russische kustwacht heeft in de afgelopen 24 uur twee Japanse vissers boten, die zich bij het eiland Habomai tus sen Hakkaido en Sachalin bevonden, in beslag genomen. Donderdag is in New York een demon stratie gegeven, welke naar de mening van waaxmemers in de toekomst zal wor den aangemerkt als de officiële geboorte van de televisie in kleuren. Bij uitzendin gen volgens het gedemonstreerde systeem kan het beeld ook op een gewone ontvan ger in zwart-wit ontvangen worden. Men toonde zich zeer tevreden over de ont vangst der kleuren in fijne schakeringen, aldus de „Daily Telegraph". De 58-jarige voorman van de Neder landse Spoorwegen Albert Kramer uit de A. L. Dyserinckstraat in Haarlem is van morgen van de spoorbrug over het Spaarne waarop hij aan het werk was, in het water gevallen en verdronken. De heer Kramer was omstreeks kwart voor acht bezig met het vastdraaien van moeren in de rails op de spoorbrug. Men vermoedt dat de moex'sleutel is losgescho ten, waardoor de voorman het evenwicht verloor en door een gat tussen de sporen is gevallen. Een collega, die niet kon zwemmen, is ijlings naar een bootje in de nabijheid ge rend en is daarmee naar de plek, waar de heer Kramer in het water was gevallen, geroeid. Deze hulp heeft niet meer mogen baten. Nadat de politie vijf kwartier gedregd had, heeft zij het stoffelijk overschot van het slachtoffer opgehaald. Vanmorgen omstreeks kwart voor negen is ongeveer een kilometer ten Noorden van de kust van Vlieland ter hoogte van de schietschijven een straaljager van de vlieg basis Leeuwarden in zee gestort. Uit de verte zag men het toestel in brand vliegen. De stukken vielen in zee. Na de Vrijdagavond door de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken te Londen geh«yiden be spreking is de volgende verklaring uitge geven: „De ministers zijn hun beraadsla gingen begonnen met een bespreking van liet antwoord op de Sovjet-Russische nota van 28 September. Voorts is gesproken over het vraagstuk-Triëst en over de toe stand aan de Israelisch-Jordaanse grens. De besprekingen worden voortgezet". Verrassend was de mededeling, dat de ministers ook hebben gesproken over het Israclisch-Jox-daanse vraagstuk. In dit vex'band wordt vernomen dat de Franse en Amerikaanse ministers van Bui tenlandse Zaken, Bidault en Foster Dulles, het Britse protest bij de Israëlische rege ring tegen het jongste incident aan de Is- raelisch-Jox-daanse grens hebben onder schreven. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de drie ministers het er over eens waren, dat de toestand aan de Israe- lisch-Jordaanse grens als „zeer ernstig" moet worden beschouwd. Te Londen wordt verwacht, dat de Turk se ambassadeur ter plaatse er bij de „Gi'ote Drie" op aan zal dx-ingen het Joegoslavische voorstel voor het op korte texmijn houden van vier-mogendhedenbesprekingen door de in het vraagstuk-Triëst betrokken sta ten. te aanvaarden. Uit Franse bron is vernomen, dat de drie ministers Vrijdag het Westelijke antwoox-d op de jongste Russische nota hebben vol tooid, waarin de Sovjet-Unie zou worden uitgenodigd tot een bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken te Lugano. Volgens inlichtingen uit Amerikaanse bron werd Adenauer's verzoek om alle verwij zing naar mogelijke veiligheidsgaranties tussen Oost en West weg te laten, niet aanvaard. De bewoordingen op dit punt werden wel wat gewijzigd om met enige van Adenauer's bezwaren rekening te houden. In Franse diplomatieke kringen is ver nomen, dat Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Vrijdag een compro mis-oplossing voor Triëst voorgesteld heeft. Bidault's oplossing zou de vorm moeten krijgen van een bemiddclingsplan van de Westelijke grote drie. De standpunten van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten zouden op dit punt niet ver uiteen liggen, doch de moeilijkheid is volgens ge noemde bron om Italië en Joegoslavië -tot instemming te bewegen. Turkije, dat Tito's plan voor een vier- mogendhedenconferentie over Triëst steunt, zou Frankrijk reeds hebben meegedeeld, dat het een Frans initiatief in deze zou toejuichen. Een ontploffing: aan boord van het Ameri kaanse vlicgdeksctxip „Leyte", dat te Bos ton in dok ligt. heeft Vrijdagmiddag min stens 30 doden en 40 gewonden geëist. Er brak brand uit en drie uur na de ontplof fing was men nog bezig met blussen. Tot laat in de avond heeft men naar vermiste opvarenden gezocht. De gezagvoerder van het 27.000 ton me tende schip, kapitein ter zee Thomas Ahi-oom (46), zei te geloven, dat de meeste doden onder de officieren gevallen zijn. Voorts wei-den enige matrozen en bur gerwerklieden het slachtoffer. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Toen het ongeluk gebeurde, wa ren ongeveer 1400 bemanningsleden aan boord. De treinbotsing op het station van Sere- zin bij Lyon, waar Vrijdagmorgen een losse locomotief met grote snelheid inreed op een stilstaande passagierstrein, waar mee arbeiders van de zijdefabrieken in Lyon naar hun werk reisden, heeft tien doden en 43 gewonden geëist. De locomotief, die door een onveilig signaal was gei-eden, kwam in volle vaai't uit de mist opduiken en botste tegen de achterste wagen. Door de hevige schok werden de laatste drie rijtuigen in elkaar geschoven en uit de rails geworpen. Zij werden versplinterd. «S K m i m m mm m m m m m m m m S» W m •"♦V' m m m Op last van het West-Duitse federale gerechtshof is Fritz Rische, een lid van het dagelijks bestuur der West-Duitse commu nistische partij, gearresteerd. Volgens de openbare aanklager heeft Rische in de af gelopen vier jaar verklaringen afgelegd, die gevaarlijk voor de staat moesten wor den geacht. Een kijkje in de hal achter de Noordelijke ingang van het Haarlemse station, welke Maandag wordt geopend. Zuidkoreaanse oorlogsweduwen en nabe staanden van in de oorlog omgekomen Zuidkoreanen hebben Vrijdag een ontijdig einde gemaakt aan een herdenkingsdienst voor oorlogsslachtoffers te Seoel, door het uitroepen van beledigingen aan het adres van president Rhee en zijn echtgenote. De nabestaanden waren door de regering naar de herdenkingsdienst gebx-acht. „Wij willen geen liefdadigheid, wij willen onze mannen en zonen", zo riepen zij uit. Ook bij het stadhuis, waar aan iedere Vliegtuigen van de vliegbasis Leeuwar- weduwe zes meter katoen werd uitgereikt, den houden regelmatig oefeningen boven het eiland. Het toestel was waax-schijnlijk met één persoon bemand. Verscheidene auto's zijn naar de kust gereden en ook de reddingboot „Rosalie" is uitgevaren om hulp te kunnen bieden. De piloot, de 26-jarigeeerste luitenant L-. Deibei, is om het leven gekomen. braken ongeregeldheden uit. Toen de vrouwen later voor een maaltijd op kosten van de regering naar x-estaurants werden gebracht, weigerden velen te eten. Dit is de eerste maal, dat nabestaanden van oorlogsslachtoffers tegen de Zuid koreaanse regering hebben gedemon streerd. President Rhee heeft onmiddellijk speciale agenten." na de herdenkingsdienst zijn kabinet bijeen geroepen. Rcpatriërings „voorlichting'' verdaagd Voor de derde maal in successie is van daag het tot andere gedachten brengen van Noordelijke krijgsgevangenen die niet naar huis willen, mislukt. De communisten had den een ploeg „overtuigers" voor Noord- koreaanse gevangenen gezonden, hoewel zij gisteren hadden meegedeeld, dat zij Chi nezen wilden bepraten. De Chinezen ston den vanochtend keurig in het gelid gereed, maar wachtten tevergeefs op een toe spraak. Men heeft nu de toespraak-proce dure maar tot nader order verdaagd. Visie „Nieuw China" Volgens het persbureau „Nieuw China" was 't Vrijdag niet mogelijk met het geven van rcpatriërings-,.uitleg" aan de Noorde lijke krijgsgevangenen voort te gaan „door het optreden in de gevangenen-verblijven van met messen en tentpalen gewapende Het Franse offensief in het Zuiden van de delta van de Rode Rivier, dat Donder dag begon, maakt goede vorderingen. On der dekking van pantsereenheden rukte de infanterie op in de richting van Than Hoa, een knooppunt van wegen en bevoox-ra- riingscentrum van de Vietminh. Bijna hon derd „Dakola'-vliegtuigen onderhouden een luchtbrug om de troepen te bevoor raden. Een landing van Franse strijdkrachten bij Kaap Rond achter de linies van de Vietminh, die Vrijdag ter ondersteuning van de operaties werd uitgevoerd, is goed verlopen. De gelande troepen, die weinig tegenstand ondervonden, hebben weg- en spoorwegvex-bindingen van de opstandelin gen afgesneden. Het Vietnamese nationale congres heeft Vrijdagavond zijn weigering, om Vietnam lid van de Franse Unie te laten, verzacht. Met 141 tegen 28 stemmen is een vroegere resolutie gewijzigd, die nu luidt: Het on afhankelijke Vietnam neemt geen deel aan de Franse Unie in de huidige vorm. De woorden „in de huidige vorm" werden door een amendement toegevoegd. Tevoren hadden afgevaardigden erop aangedrongen „niet de bruggen met Fx-ank- rijk af te breken". De gezagvoex-der is van mening, dat de ontploffing op het dek beneden 't hangar- dek is ontstaan. Het ergst werd een offi cier enverblijf en het verblijf van de adju dant-onderofficieren getroffen. De vlieg tuigen die bij het schip behoren en hun bemanningen bevonden zich aan de wal. De „Leyte" is in April 1946 in dienst ge steld. Het schip heeft in de Koreaanse wa teren dienst gedaan en was, na een repara tieperiode van tien maanden, bijna weer gereed om het ruime sop te kiezen. Het schip heeft ongeveer 70 millioen dollar gekost. Het eerste Amerikaanse atoomkracht station voor het leveren van energie voor vredelievende doeleinden zal waarschijnlijk over vijf jaar gereed zijn, zo heeft de pre sident van de „General Electric Company", Ralph J. Cordiner, Vrijdag verklaard. Hogedrukgebieden boven Rusland en Scandinavië enerzijds en bij de Azoren anderzijds oefenen invloed op het weer in onze omgeving uit. De luchtdrukvex-schillen zijn daardoor klein, zodat er maar weinig wind heerst. De temperatuur is daardoor sterk afhankelijk van de bewolking. In de afgelopen nacht klaarde het in Zuid- en West-Nedex-land op, waardoor daar flinke afkoeling optrad en hier en daar dichte mist gevormd werd. Voor het weekeinde zijn geen belangrijke veranderingen in temperatuur te verwachten. De gemiddelde temperatuur in de eerste helft van deze maand was ongeveer 1 graad Celsius boven normaal. De over het alge meen zwakke winden droegen er toe bij om deze perriode voor het gevoel zacht te doen lijken. Intussen nadert over de Britse eilanden een oud Atlantisch regenfront, dat xïxorgen in een deel van het land enige neerslag zal veroorzaken. Later op de dag zijn echter ook opklaringen te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) toestand i it; "O-S S~ Si Helsinki geheel bew. NNO 3 6 6 Oslo motregen O 2 3 0,1 Stockholm motregen NO 2 7 1 Kopenhagen zwaar bew. O 5 11 0 Londen regen windstil 9 0,1 Amsterdam mist ONO 2 10 0 Brussel mist windstil 10 0 Parijs regen NNW 5 12 0,1 Bordeaux regen windstil 13 2 Nice half bew. NNW 4 14 2 Warschau mist windstil 9 0 Berlijn nevel windstil 12 0 Frankfort regen NO 3 13 1 Miinchen nevel windstil 12 1 Zürich mist ZO 2 12 0,5 Wenen mist windstil 14 0 Rome zwaar bew. windstil 19 1 Neerslag laatste 24 uur. WEINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Vanavond en vannacht hier en daar mistvorming. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 18 October Zon op 7.09 uur, onder 17.40 uur. Maan op 15.46 uur. onder 1.21 uur. 19 October Zon op 7.11 uur. onder 17.38 uur. Maan op 16.02 uur. onder 2.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 October Hoog water: 10.23 en 23.04 uur. Laag water: 5.24 en 17.58 uur. Zondag 18 October Hoog water: 11.52 en uur. Laag water: 7.07 en 19.36 uur. Maandag 19 October Hoog water: 0.28 en 13.03 uur. Laag water: 8.35 en 20.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1