Turkije, land met grote en vele mogelijkheden voor de toekomst Voor wasindustrie ligt nog groot arbeidsveld braak Tijdelijke huisvesting postdiensten op een terrein aan de Verspronckweg k PANDA EN DE BLAUWE FLONKER J Wereldnieuws W' Bij mist groot licht wettelijk verplicht Nieuwe loods zal werden gebouwd Qe radio geeft Woensdag DINSDAG 20 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 J. H. TEXTOR UIT ANKARA TERUG Hoogtepunten Nederlandse kolonie KEIP „Haarlemse orgelwerken voor Weense radio Waterpolo Goede start van DWT in waterpolocompetitie KNG en Haarlem aan de kop f Schaaltje met fruit voor 155 t.b.c.-patiënten Bromfietser reed tegen bejaarde dame op bloeit ió het zo LEEFTIJD DER VISSEN J Op Maandag 2 Maart van dit jaar vertrok de heer J. H. Textor, te Overvecn. directeur van de Provinciale Accountantsdienst Noordholland, via Genève per vliegtuig naar Ankara, de hoofdstad van Turkije. Daar wachtte hem een nieuwe taak: de vervulling van een professoraat bij het „Public Adminislration Institute for Turkey and the Middle-East", aan de universiteit van Ankara. Op 1 October had de heer Textor zijn taak volbracht en een dezer dagen keerde hij naar huis terug. Er werd gedoceerd, vertelde de heer Textor toen wij hem daarnaar vroegen, in de Engelse taal. Het was de eerste cursus van dit nieuwe instituut, waaraan verder nog prof. Hekseher uit Stockholm en twee Canadezen, prof. C. Locknan en L. Rodger, beiden uit Ottawa, doceerden. De Zweedse professor behandelde de algemene bestuurs teel-, de beide Canadezen de organisatie en het personeelsbeleid. De heer Textor doceerde in de publieke financiën en administratie. Zij hadden Turkse assistenten, die hun werk goed verstonden, en tevens werd er veel met vertalers en tolken ge werkt. De directeur van het Instituut was de Turkse professor Yavuz Abadan. Het instituut voor bestuurswetenschappen, ter opleiding van staatsambtenaren, was nieuw voor dit land en werd georganiseerd door de Verenigde Naties en de Turkse regering. Het was het tweede instituut op deze grondslag; het eerste begon ongeveer een jaar eerder de werkzaamheden in Rio de Janeiro. Verder zijn er nog enige landen, die een dergelijk instituut zelfstandig hebben gevormd, zoals bijvoorbeeld Israel en Amerika. ADVERTENTIE Op 24 Maart werd het instituut met veel vertoon officieel geopend. Daarna hebben 250 ambtenaren, jongeren en oude ren in de leeftijd van ongeveer vijfen twintig jaar af, er in de verschillende hierboven genoemde vier hoofdvakken les gehad, gedurende vier dagen per week. Aan het einde van de cursus werd een examen gehouden, dat door velen met goed gevolg werd afgelegd. Dit is geen wonder als men weet, dat de cursisten grote belangstelling voor de cursus had den en ook hun leergierigheid opvallend was. Het goede resultaat van de opleiding aan dit instituut zal er dan ook zeer waar schijnlijk de reden van zijn, dat de Ver enigde Naties ook in andere landen der gelijke instellingen zullen helpen inrichten, maar wanneer en in welke landen dat zal zijn kon ons nog niet worden gemeld. In Turkije begint in Ankara in November al de tweede cursus en de Amsterdamse pro fessor A. Meyer zal het door de heer Textor begonnen werk voortzetten, waar voor hij reeds in Augustus vertrok om door zijn voorganger te worden ingewijd. Een belangrijk evenement noemde de heer Textor ons het „Seminaar", dat ruim twee weken duurde. Elke dag kwamen ongeveer dertig mensen bijeen om de ge rezen problemen van het Openbaar be stuur nader te bespreken. Men maakte daarbij zowel van de Engelse en Franse taal gebruik als van de Turkse. Deze bij eenkomst werd gehouden in Istanboel, een stad met een millioen inwoners. In de hoofdstad Ankara wonen „slechts" drie honderdduizend mensen. De heer Textor is van mening, dat Tur kije met 21.000.000 inwoners op een op pervlakte van 763.000 vierkante km een grote economische ontwikkeling tegemoet gaat. Het heeft rijke hulpbronnen (land bouw, mijnbouw, ertsen, petroleum onder andere) en de ontwikkeling hiervan zal niet alleen moeten zorgen, dat Turkije allereerst in de eigen behoefte kan voor zien, maar dat men er tevens tot export kan komen. Men is er zeer vooruitstre vend en tracht er de ontwikkeling steeds meer te bevorderen. Uit cultureel oogpunt bekeken is Tur kije eveneens een prachtig land. Behalve nederzettingen, die nog herinneren aan de Romeinse-, Griekse- en Byzantijnse tijd treft men er ook veel moderne gebouwen aan. Niet alleen het spoorwegnet is zeer uit gebreid maar ook het luchtnet, dat de dienst tussen steden onderling onderhoudt. Het klimaat is er ideaal, vooral in de hoofdstad Ankara, want in de periode van 1 Juni tot 1 October had het maar twee maal een half uur geregend! Elke dag kwam de zon stralend met de warme stra len te voorschijn en daardoor werd meer malen een temperatuur van 107 graden in ADVERTENTIE de schaduw bereikt. Toch daalde de tem peratuur 's avonds veel, waardoor men des nachts geen last meer van de warmte had. Dat dit ook nadelen heeft voor de bodem gewassen spreekt vanzelf en de mooie parken kunnen hun goede naam dan ook maar alleen behouden doordat zij elke avond gedurende enige uren worden be sproeid. De Nederlandse kolonie telt in Ankara dertig, in Istanboel negentig leden. Ver schillende Nederlanders zijn employé van Philips of de KLM. Ook het contact met onze vroegere minister van Financiën, P. Lieftinck, had de heer Textor niet gemist. En als aardige bijzonderheid vermeldde hij nog, dat tijdens zijn verblijf in Turkije in het voorjaar van dit jaar voor het eerst in dat land een huwelijk was gesloten tus- een twee landgenoten. Dit geschiedde na tuurlijk op het Nederlands grondgebied van de Ambassade en het werd voltrok ken door de Consul-Generaal der Neder landen GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR Automobilisten en motorrijders zijn vol gens de nieuwe verkeersbepalingen wette lijk verplicht bij mist met groot licht (dus niet met stadslichtjes of gedimde lampen) te rijden. Hoewel aan deze bepaling voort durend door de verkeersbonden en ook door de radio-omroep wordt herinnerd, blijkt iedere mistige dag opnieuw dat vele bestuurders van motorvoertuigen zich er niet aan houden. De Haarlemse politie is er daarom gisteren toe overgegaan een aantal van hen te bekeuren. De wasserijen hebben de uitdaging aan genomen. Toen we veertien dagen geleden in „Zeven dagen Haarlem" in een (badi nerend) stukje over een demonstratie met wasmachines hadden geschreven, dat we nu nog maar hoopten op een uitnodiging van de „Doe-de-was-de-deur-uit"-mensen om het evenwicht te herstellen, hebben we niet lang behoeven te wachten, want de volgende dag was de heer H. P. M. P e e- perkorn al aan de telefoon om ons te vragen of we maar eens wilden komen. We wilden en daar hebben we geen spijt van. Want de penningmeester van de Stich ting Wasserijvoórlichting voor de huis- Koning Boudcwijn heeft Zaterdagmiddag de plechtige zitting bijgewoond welke ter gelegenheid van de ontvangst der leden van de Koninklijke Nederlaiidse Academie van Wetenschappen door de drie Vlaamse Academies werd gehouden in het Paleis der Academiën te Brussel. Als binnenkort begonnen wordt aan de vergroting van het gebouw der posterijen aan de Baljuwslaan zal het voor het personeel niet mogelijk zijn daar zijn werkzaam heden voort te zetten, behalve voor dat van de afdeling pakketpost. De verbouwing is namelijk zo ingrijpend, dat de continu-werkzaamheden zij het ook maar provisorisch in het stationspostgebouw niet uitgevoerd kunnen worden. Daarom zal tijdelijk ge werkt worden in gebouwen aan de Verspronckweg. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.13 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Platen. 8.30 Tot Uw dienst, cau serie. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.45 Platen. 15.30 Reportage van de voetbal wedstrijd EngelandEuropees Elftal. 17.25 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Platen. 18.15 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Vereni gingsleven causerie. 18.45 Vocaal ensemble. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Viool en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 21.05 De Rijn, levensader van West-Europa, klankbeeld. 21.50 Platen. 22.25 Tenor, piano en voordracht. 22.45 Avondoverdenking. 23.0024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Palten. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accordeonorkest. 13.45 De weg omhoog, cau serie. 14.00 Pianovoordracht. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16 00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Orgel. 17.30 Chansons. 17.50 Regerings uitzending: Nederlanders in Canada. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Praatje over consumentenbelangen. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 De Katholie ken en het Socialisme, causerie. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Nachtvlucht, opera. 21.15 Flierefluiters oponthoud, hoorsnel. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Uit leners van de Parnassus. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Koor zang. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 In- stramentaal kwartet. 13.45 Zigeunermuziek. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen, 16.10 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orkestconcert. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Phi- lémon et Baucis, opera. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijktrio. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De NAVO Nu Ge neraal Norstad. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224 en 49 m.). De afdeling pakketpost is op het ogen blik ondergebracht in de in 1939 gebouwde vleugel aan de Baljuwslaan. Zij kan daar blijven aangezien aan dit gedeelte van het gebouw weinig behoeft te worden ver anderd. Iets anders is het echter met de overige afdelingen, namelijk de expeditie, de aan komst en de bestelling briefpost, alsmede het bijkantoor, die in tijdelijke huisvestin gen moeten worden ondergebracht. Omdat de post veel te maken heeft met ,de treinen is naar een gebouw gezocht op of in de omgeving van het Stationsplein, evenwel zonder succes. Men heeft voor de afdelingen onderkomen gevonden op een terrein van de Nederlandse Spoorwegen aan de Verspronckweg, ongeveer tegenover de Goltziusstraat. Vroeger was daar een loods van de Koninklijke fabriek van rij tuigen en spoorwagens J J. Beynes, welke loods op het ogenblik in gebruik is bij de Drukkerij De Spaarnestad. De directie van deze drukkerij was bereid een gedeelte van de loods af te staan. Hierdoor was het mogelijk de afdeling bestelling briefpost daarin onder te brengen. De ruimte is niet groot, maar groot genoeg, om de werk zaamheden te kunnen verrichten. Als de verbouwing aan de Baljuwslaan vlot ver loopt, zal de tijdelijke huisvesting ruim anderhalf jaar duren. Nieuwe loods wordt gebouwd De ruimte in de loods van de drukkerij is te beperkt voor alle afdelingen, die zullen elders moeten werken. Daarom zal op een open stuk terrein tegenover de loods een houten gebouw door de PTT worden ge plaatst. Dit gebouw heeft tot voor kort dienst gedaan voor de posterijen te Rot terdam en zal binnenkort in Haarlem tijde lijk in gebruik worden genomen. In de nieuwe loods wordt de afdeling expeditie briefpost ondergebracht, evenals het bij kantoor. De lieer L. H. J. Kersten, inspecteur van de Post en Telegrafie, met wie wij over de verbouwing spraken, merkte op, dat het ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDIJK'S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem Buslijn 3-4-8 zonder meer wel duidelijk zal zijn, dat de tijdelijke huisvestingen slechts aan mini male eisen van de dienst kunnen voldoen. De dienstuitvoering zal daarin dan ook \ele moeilijkheden ondervinden. Daarbij kemt nog dat de thans in gebruik zijnde Transorma (brievensorteermachine) niet in de tijdelijke huisvesting kan worden ge plaatst. Zij wordt buiten gebruik gesteld en het personeel zal moeten overgaan van machinale op handsortering van de te ver zenden en te ontvangen post. Alle post van en voor de treinen zullen per auto tussen de Verspronckweg en de Baljuwslaan moeten worden vervoerd, het geen uiteraard extra tijd vergt en ongerief meebrengt voor de dienstuitvoering. Een en ander zal door extra personeel, voor zover mogelijk, moeten worden opgevangen. Het is niet uitgesloten, dat kleine ver schuivingen in het tijdstip van eerste en tweede bestellen zullen ontstaan; wijziging in de buslichting zal wel niet geheel zijn te ontgaan. Alles zal er op gezet wor den om ongerief voor het publiek tot een minimum te beperken. Als onderdeel van het tweede Interna tionale Orgelconcours te Haarlem werden op Dinsdag 7 October 1952 in de gemeen telijke Concertzaal twee in opracht van de commissie van voorbereiding gecompo neerde werken voor orkest en orgel door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey en met solistische medewerking van Albert de Klerk voor het eerst uitgevoerd. Het waren een Orgelsymphonie van Henk Badings en het „Concerto per organo ro~ mantico" van dr Anthon van der Horst, waarvan het eerste deel is opgedragen aan „de orgelstad Haarlem en haar bestuur- deren". Deze beide werken zullen in Januari 1954 door Radio Wenen ten gehore wor den gebracht. Toon Verhey is uitgenodigd dit concert te komen dirigeren. Als solist zal fungeren de Oostenrijkse organist An ton Heiier, winnaar van de Zilveren Tulp in het eerstgenoemde jaar. Een nieuw be wijs voor de internationale weerklank van het Haarlemse initiatief om bij te dragen aan een eerherstel van de oude orgel kunst. De eerste avond van de waterpolocom petitie is voor DWT niet slecht begonnen. Bij de dames bleef DWT I de meerdere van Haarlem I en DWT 2 won de wedstrijd tegen HVGB 2. Bij de heren werden in de wedstrijd Haarlem IDWT! I de punten gedeeld. In de wedstrijd Haarlem IDWT I (da mes) is Haarlem goed voor de dag ge komen. Op keurige wijze bezorgde Elly Hölsken Haarlem de leiding, waarna de gelijkmaker kwam (1-1). Na de hervatting nam Haarlem wederom het initiatief in handen, maar DWT kon met twee doelpun ten de wedstrijd in haar voordeel beslissen. In de tweede klasse dames werd de wed strijd DWT 2—HVGB 2 gespeeld. In de eerste speelhelft kwam DWT 2 met drie nul voor te staan. Aan het einde van de tweede speelhelft kon HVGB 2 een tegen doelpunt maken. In de eerste klasse heren werd de ont moeting Haarlem IDWT I gespeeld. Het was een gelijk opgaande wedstrijd waarin Haarlem met invallers voor Bijlsma en Frans Paanakker verscheen. Nadat IJzer met twee doelpunten de stand in het voor deel van Haarlem had gebracht verklein de Fons Roozekrans de achterstand. In het begin van de tweede speelhelft bracht de zelfde speler de partijen op gelijke voet. Nadat IJzer een strafworp had omgezet in een doelpunt, bracht Molenaar de eind stand op drie-drie. In de tweede klasse heren werd de wed strijd Haarlem 2DWR 2 gespeeld. De Haarlem-reserves hadden in deze wedstrijd niets in te brengen en DWR 2 kon haar overwicht in een zeven-nul overwinning tot uitdrukking brengen. DWR 3 zou in de vierde klasse tegen H^C 4 spelen. Daar DWR 3 echter niet opkwam werd het een reglementaire vijf- nul overwinning voor de Heemstedenaren. Haarlemse damcompetitie De uitslagen van de derde ronde van de Haarlemse damcompetitie zijn: Beverwijk wint met 128 van St. Bavo; Halfweg ver liest met 137 van Haarlem: KNC verplet tert Hillegom met 173; Stabiel verliest met 137 van VKD en de Haarlemse Damclub II verliest met 812 van de nieuwe dam club 't Oosten. Ift de 2e klasse gaat IJmuiden 2 met drie ronden aan de kop. De uitslapen luiden: Beverwijk IIBever wijk III 10—8; Sportief—VKD II 7—13; HoofddorpHalfweg II 128; DCIJ III HDC III 11—9: VKD II—DCIJ II 9—11; Cru- nuiusSportief 812; KNCBeverwijk II 11—9. Op 21 October wordt de wedstrijd Bever wijkHillegom gespeeld. Voor de ovei'ige clubs zijn geen wedstrijden vastgesteld; in de 2e klasse gaat het programma wel door. DCIJ II en DCIJ III moeten naar Cruquius en Halfweg II. 52. „Ik zal Leo wel even vangen!" riep Joris. En zonder antwoord af te wachten snelde hij achter de voortvluchtige leeuw aan. Maar in plaats van het dier te lok ken, riep hij „Kssssh! Kssssh!", zodat de kleinhartige leeuw er nog sneller vandoor ging. Maar de Groot Mogol liet zich niet zo makkelijk bedotten. „Hij is achter de Blauwe Flonker en niet achter de leeuw aan," riep hij, zijn geweer op Joris aan leggend, „maar zo gemakkelijk zal het ge achte galgenbrok mij niet ontsnappen!" „Niet doen, Hoogheid! Niet schieten!!" riep Panda, verschrikt toespringend, „dat mag niet! Dat is strafbaar!" „Wal?! Hoe?!" riep de Mogol verontwaar digd, „moet ik dan maar rustig toekijken, terwijl die rabauw er met de leeuw en mijn diamant vandoor gaat?!" „Wees gerust, Hoogheid," bracht de leeu wentemmer in het midden, terwijl hij een fluitje uit zijn zak haalde, „ik zal Leo wel even terug fluiten!" „Prachtig!" riep Panda, die blij was dat er niet op Joris zou worden geschoten, „als u de leeuw kunt fluiten, kan Joris naar de diamant fluitenwant die zit in Leo's staart!" vrouw verstaat de kunst om in een uurtje te demonstreren, dat a) de huisvrouw zich zelf te kort doet, wanneer zij thuis blijft spoelen en spatten; b) het wasserijbedrijf op de betiteling „industrie" aanspraak mag maken op grond van op wetenschappe lijke en bedrijfseconomische onderzoekin gen gebaseerde werkmethoden. Het bestek van „Zeven dagen" laat niet toe dat we in die rubriek alle puntjes uit het vurige betoog van de heer Peeperkoro opnemen, daarom laten wij hier enige van zijn argumenten volgen. „Mijn collega's en ik," zo zegt hij, „ne men het, wat slijtage, reinheid en kosten betreft, tegen iedere huisvrouw op. Niet voor niets heeft een proefstation voor de wasindustrie ons haarfijn voorgerekend hoeveel gram zeep en soda, hoeveel ku bieke centimeter bleekwater en hoeveel liter water voor een partij wasgoed van een bepaald kwantum en een bepaalde sa menstelling nodig zijn. Zou een huisvrouw durven beweren, dat zij daar met een scheutje-dit en een handje-dat in de tobbe tegenop kan? Ze weet niet eens of er zes of zeven kilo in zit!" (Deze bewering bleek bij informatie in eigen kring nog juist te zijn ook!). We zwijgen er nu maar over, dat water-uit-de-kraan een hard heidsgraad van 13"/o bezit. In de wasserij wordt die tot beneden het procent vermin derd. En omdat de Stichting Wasserijvoórlich ting zich door die feiten sterk weet, wendt zij zich tot het publiek op de advertentie- paginas der dagbladen met teksten, die deels speculeren op de afschuw, die wel haast iedere vrouw ergens in haar binnen ste jegens het wassen koestert, anderzijds de legende tracht te doorbreken, dat „doe- de-was-de-deur-uit" schadelijker en duur der zou zijn dan het Maandagse huishou delijk bedrijf, dat maakt dat de vrouw twee maanden per jaar geen tijd voor haar gezin heeft. De reclame der wasindustriëlen wordt collectief gevoerd; de wasserijen zijn na melijk niet zozeer concurrenten van elkaar dan van de huisvrouw en de fabrikanten, die haar wasmiddelen produceren. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit, dat in Haarlem met zijn (door historische om standigheden) hoog-ontwikkelde wasindu strie toch nog slechts ongeveer 30 procent der huisvrouwen de was de deur uit doet. Landelijk komt men zelfs maar op 15 pro cent. Er ligt dus een geheel arbeidsterrein braak om te ontginnen. Daar is men dan ook druk mee bezig. De grootste verrassing welke het bezoek aan een wasserij de deuren staan altijd voor u open! oplevert is wel, dat de schoon-goed-faze aanzienlijk langer duurt dan de vuil-goed-periode. Zodat ook het werken in een wasserij wel eens zwarter wordt afgeschilderd dan het in werkelijk heid blijkt te zijn. Ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Katholieke vereniging „Herwonnen Levenskracht", dat aanstaan de Zondag gevierd zal worden, zal een schaaltje met fruit worden aangeboden aan zestien tuberculose patiënten in de Maria- stiohting, tien patiënten in de Joannes de Deo, zevenenvijftig patiënten in het Dia conessen-ziekenhuis en aan tweeënzeven tig patiënten, die onder controle staan bij het consultatiebureau. Gistermiddag omstreeks drie uur is op de Zijlweg, nabij de Pieter Kiesstraat, een 77-jarige voetgangster uit Bloemendaal bij het oversteken van de rijweg door een bromfietser, eveneens afkomstig uit Bloe mendaal, aangereden. De van rechts nade rende bromfietser kon, ondanks krachtig remmen, niet voorkomen, dat hij tegen de dame, die alleen het verkeer van links in het oog hield, opbotste. Zij is met een lichte hersenschudding ter observatie opgenomen in het Diaconessenhuis. De bestuurder van de bromfiets kreeg een kleine verwonding aan zijn bovenlip. De bromfiets bleef on beschadigd. ADVERTENTIE Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Kolen. Op uitnodiging van het hoge ge- zagsorgaan van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zal Woensdag te Rome een bijeenkomst worden gebou den van Italiaanse importeurs en ver bruikers van kolen en van kolenprodU' centen in de landen der gemeenschap. Tijdens deze bijeenkomst, waaraan ook door vertegenwoordigers der Italiaanse regering zal worden deelgenomen, zal de kolenvoorziening van Italië worden bestudeerd. Miss. Denise Perrier, een 18-jarige stu dente uit Lyon, is Maandagavond bij een internationale schoonheidswedstrijd te Londen tot „Miss World" gekozen. Haar werd een chèque van 5000 gulden overhandigd. De tweede en derde prijs gingen naar Alexandra Ladikoe (Grie kenland) en Marine Pappazlia (Egypte). Er dongen 15 schoonheidskoninginnen mee. Nederland was vertegenwoordigd door Yvonne Meyer uit Haarlem. Botsing. In het havenplaatsje Le Faou in West-Bretagne, nabij Brest, is Maandag een zeer gecompliceerd auto-ongeluk gebeurd, waarbij zeven personen het leven hebben verloren. Twintig perso nen werden gewond. Het ongeluk ge schiedde, doordat twee bussen met zo'n vaart tegen elkaar botsten, dat een der wagens naar de andere zijde van de weg werd geworpen en daar tegen een derde bus aanbotste. Een vierde bus reed vervolgens op de derde veronge lukte wagen in. Vergoeding. De te Londen zetelende ad ministratieve rechtbank van de UNO heeft Maandag gelast, dat vier ontsla gen Amerikaanse functionarissen van het secretariaat van de UNO een scha deloosstelling van in totaal bijna vijf tigduizend dollar moet worden uitbe taald. De functionarissen waren ontsla gen, omdat zij geweigerd hadden de vraag of zij communistisch gezind wa ren, te beantwoorden. De rechtbank bepaalde ook, dat hun tot 13 October hun volledig salaris moet worden uit betaald. Hoog water. Tengevolge van zware regen val in de afgelopen tien dagen hebben zich in Noord-Italië op sommige plaat sen tamelijk ernstige overstromingen voorgedaan. De plaatsen bij de rivier de Oglio, met name Ostiano bij Cremo na, worden het meest bedreigd. Met behulp van een nooddijk heeft men het water voorlopig nog kunnen keren, doch verscheidene wegen zijn hier al ondergelopen. Ook te Mosio bij Mantua is de Oglio buiten haar oevers getre den. In het gebied van Treviglio" zijn twee bruggen door het water meege sleurd. Tot dusverre wordt geen mel ding van slachtoffers gemaakt. Vriendschap. Het staatshoofd van Viet nam, Bao Dai, heeft Maandag te Parijs verklaard, dat hij er voorstander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, indien deze laatste een deelge- nootsehao is van gelijke, souvereine staten. Hij zei, dat dit standpunt, gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens hetwelk een onafhan kelijk Vietnam zich niet moet aanslui ten bij de Franse Unie „in haar huidige vorm". Vietnam wil vriendschap met Frankrijk, als gelijke en vrije deelge noot, aldus Bao Dai. Protest. Op de centrale markt te Madrid heeft de politie Maandag verscheidene kleinhandelaars aangehouden, die pro testeerden tegen het vaststellen van prijzen voor fruit, groente, vlees en vis. Tot dusverre waren deze prijzen vrij. In bepaalde gevallen betekenen de nieuwe prijzen een verlaging van 20 procent. Volgens de kleinhandelaars is dit percentage voor hen te hoog, zolang de grossiers hun prijzen niet dienover eenkomstig verlagen. Zij zetten hun protesten kracht bij door de inhoud van enige auto's met fruit en groente over de straat te gooien. De politie herstelde de orde en zorgde er voor,dat de vracht auto's met levensmiddelen werden ge ëscorteerd. Bezwaar. De algemene secretaris van het „internationale verbond van vrije vak verenigingen", Oldenbroek, heeft ver klaard, dat zijn organisatie er bezwaar tegen maakt, dat de beweging voor mo rele herbewapening „de rol aan zich trekt, die toekomt aan de organisaties van arbeiders en werkgevers". Morele herbewapening dient zich niet te ge dragen als een opperste hof voor in dustriële betrekkingen, aldus de ver klaring. doorgezaagde houthakker, boomstam op een wijzend, zou op z'n triomfantelijk uitroept dat hij kan vertel len hoe oud die boom is. zal niemand over 's mans kennis in vervoering raken, want een kind weet dat de ouderdom van een boom gelijk is aan het aantal jaarringen. Maar een hengelaar, die van een zojuist gevangen vis de ouderdom zou verklappen, ons vertelt hoeveel jaren het dier in zee heeft doorgebracht, hoe vaak het paaide, of van een andere vis zou onthullen hoe groot zijn lengte was aan hei einde van ieder levensjaardeze man minst voor een Sherlock Hol mes worden uitgekreten. Toch doet deze hengelaar eigenlijk niet anders dan de houthakker, want ook bij vissen kunnen de jaarringen worden geteld, zij het dan dat dit wat minder ge makkelijk is dan bij een boom 'en dat hiervoor wat meer spe cialisatie wordt vereisi. Wanneer een vis groeit, groeien de schubben mee door een laagsgewijze afzetting van cellen, waar door in de schubben groeilijnen ontstaan. In warme jaargetijden, wanneer er over vloed aan voedsel is en er dus een sterke groei plaats vindt, komen de groeilijnen in de schubben ver uit elkaar te liggen. Maar het omgekeerde heeft plaats in de winter die zich kenmerkt door schaarste en ge ringe groei, zodat dan de groeilijnen dicht bij elkaar komen te liggen en een donkere band vormen. Het aantal banden in de schubben geeft dus aan hoeveel winters de vis achter de rug heeft. Er worden echter nog meer wetenswaar digheden door de schubben verraden. De vissen die naar zee trekken, waar het voed sel immers veel overvloediger is dan in de rivieren, maken een welvarende periode door, groeien dus hard, en leggen daarvan getuigenis af door ver uiteen liggende groeistrepen. Ook de paaitijd blijft in véle gevallen niet verborgen, omdat de vis - zoals bijv. de zalm - in die periode op zijn reserves teert, hetgeen zich aftekent in de schubben die dan zelfs enigszins geresor- beerd worden, waardoor bepaalde karte lingen ontslaan die aan het deskundige oog verraden welke heugelijke gebeurtenis in het vissenleven heeft plaats gegrepen. En van een jonge vis, die aan dit gebeuren nog geen deel heeft gehad, kan zelfs zijn lengte tijdens de verschillende levensjaren uit de schubben worden afgelezen, waarbij wordt uitgegaan van de ervaring dat de groei der schubben vóór de eerste paaitijd evenredig is met de groei van het hele vissenlichaam. Wordt dus een vis gevangen ter lengte van 30 cm, en wijzen de don kere lijnen op de schubben een leeftijd van 4 jaar aan, terwijl tevens wordt geconstateerd dat het dier nog nimmer gepaaid heeft, dan behoeven de afstan den der groeistrepen slechts gemeten te worden om te weten welke lengte het dier aan het einde der opeenvolgende jaren heeft gehad. Is de schub bijv. 7,5 mm lang en bevinden de groeistrepen zich op afstan den van IV2, 3, 5 en 7 y, mm van het begin punt, dan weten we dat de vis 6 cm telde op het einde van zijn eerste levensjaar en dat hij in elk volgend jaar resp. 6, 8 en 10 c.m. is gegroeid. Voor dergelijke waarnemingen dient een groot aantal schubben te worden onder zocht, in verband met de veelvuldige af wijkingen. Bij vissen, die onder gelijkblij vende omstandigheden leven, óf onregel matig, óf voortdurend paaien, kunnen der gelijke conclusies uiteraard niet worden getrokken. O ja, nu nog iets over de Latimeria cha- lumnae, hei levende fossiel, waarvan een lezer iets meer wilde weten. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTlLLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2