„Christ'l, de Houtvestersdochter" bondigj Heemstede telt 25000 inwoners Korten Een tsril? FEDERMANNt NATUURLIJK» Nederlandse Christen Vrouwenbond vergaderde ^^Brieven aan de redactie Friese litterator dr D. Kalma overleden Amsterdamse Beurs DINSDAG 20 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Overdracht Bouwkas- woningen Burgerlijke Stand van Haarlem Mistig weer is een belemmering Aanrijding tussen vracht wagen en NZH-tram Persreis naar Engeland Deens schip pikte verongelukte vlieger op Vliegramp in V.S. Jurist veroordeeld tot 12 jaar Selden Chapin nam afscheid van zakenlieden Jongeman met hersenschud ding naar ziekenhuis Liftmaster triomferend on de thuisreis De Prins bezocht de paardenmarkt in Zuidlaren Verzending van zeepost Scheepvaart Het dilettanten-operettegezelschap „Diogé" gaf Maandagavond zijn eerste opvoering van „Christ'l, de Houtvestersdochter", waarvan hedenavond een herhaling plaats heeft. Dit werk, ontstaan in 1907, maakte in de jaren vóór de eerste wereldoorlog nogal opgang, doch later is het vrijwel vergeten geraakt. „Diogé" wist er gelukkig de hand op te leggen, want al is het uit muzikaal oogpunt niet sterk te noemen, voor de capaciteiten van een goede ama teursvereniging bleek de muziek van Georg Jarno toch zeer geschikt te zijn. Bo vendien - en daarin kan men de oorzaak zien van het succes dat „Christ'l" indertijd verwierf - zit het libretto van Bernard Buchbinder goed in elkaar. Het behandelt met natuurlijke vlotheid een aardig gege ven in een geestige maar ook hartelijke sfeer. Het is een echt speelstuk, dat aan de hoofdfiguren de gelegenheid geeft treffen de scènes te maken. Nu ik, na ruim veertig jaar, opnieuw met deze operette gecon fronteerd werd, leek mij de muziek ver bleekt, maar het libretto nog steeds boeiend. Het stuk staat of valt met de vertolkster van de titelrol. Mevrouw Bep Steenkist- Oushoorn heeft er een creatie van ge maakt, die als amateurswerk bijzonder ge prezen mocht worden, zowel om haar zingen als om haar spel. Haar doorleefde vertolking wekte natuurlijke reacties, die haar tegenspelers als het ware meesleep ten. Alleen had ik een inniger sfeer ver wacht in de afscheidsscène met keizer Jozef II. Het is daar het ogenblik, dat de traditionele traan na de traditionele lach als effectrijke contrastwerking aan de beui't komt. Het sentiment heeft hier zijn onverwoestbare rechten en het mag dui delijk blijken, dat 's keizers hart ook niet van steen is. Overigens heeft Jaap Kaan deze rol waardig gespeeld en daar zijn zang doorgaans in het medium bleef en hij zich vocaal niet forceerde, kan men ook op dit gebied zijn prestatie prijzen. In de heer Theo Jansma, die de Hon gaarse vrijer van Christ'l vertolkte, heeft Diogé een kracht die zeer veel belooft. Hij heeft een fraai getimbreerde stem die, wanneer hij haar in de hoogte goed zal hebben leren gebruiken, tot verrassende resultaten in staat kan worden geacht. Als toneelfiguur maakte hij een sterke indruk. Lenie Cramer-van Rooy zong en speelde de rol van zigeunerin opmerkelijk goed. Ook de overige damesrollen, vervuld door Tini Kok-Huyboom en Suze Spoelder-van Haerden, hadden veel verdienste. Herman Woerde en Jan Vander zorgden voor gees tige operettetypen en de heren Ahrendt, De Braai en Korevaar gaven verzorgd spel te zien. Aan het klankgehalte van het koor kan nog geschaafd worden, maar het heeft geleerd zich vlot te bewegen. De ballet groep, onder leiding van Dini Schagen, kwam aardig voor de dag en verrichtte geestdriftig haar taak. De frisse costume- ring was een lust voor het oog en de re gisseur Kick Steenkist had in de alge mene toneelschikking vrij wat bereikt en kon zich verheugen om het feit, dat alles op de planken nagenoeg vlot en naar wens verliep. De algemeen muzikale leider Henk Steenkist haalde mede eer van zijn voor bereiding. En onder de goede dingen, die hij met zijn orkestje bereikte, vermelden wij in de eerste plaats de balletmuziek waarmee het tweede bedrijf begint en waarin fluit en hobo zich wisten te onder scheiden. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Vanmorgen is in Heemstede de 25.000stc inwoner van deze gemeente ingeschreven. De heer Veenstra kwam namelijk zijn nasgeboren zoon, Frijke Veenstra aangeven. Hij werd opgewacht door Burgemeester en Wethouders, d!e hem hartelijk gelukwen sten en hem een spaarbankboekje overhan digden. Overigens was het niet de eerste keer, dat de heer Veenstra een kind kwam aangeven, want het gezin Veenstra, wonen de aan de Cruquiuswcg 115 in Heemstede, telde reeds zeven dochters. Op 30 April 1927 bedroeg het aantal in woners van de gemeente Heemstede 17.071. Door het annexariebesluit v?.n 21 April 1927 gingen hiervan 5509 personen naar Haarlem over, zodat het totaal op 1 Mei 1927 11.562 inwoners kwam. Op 1 Januari van dit jaar telde de gemeente 24.737 in woners. De officiële overdracht van de Bouwkas- woningen aan de Bernard Zweerslaan en de Brahmslaan te Heemstede zal op Maan dagmorgen 26 October plaats vinden. De vogeltrek De gecombineerde vergadering van de afdelingen Haarlem, Heemstede, Santpoort Zandvoort en Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond heeft gister avond in hotel „De Leeuwerik" een maxi mum aan belangstelling opgeleverd. Vele dames moesten genoegen nemen met een staanplaats. De bondspresidente, mevrouw dr. M. H. Albronda—v. d. Nagel was naar Haarlem overgekomen om het woord te voeren. Met „Ons simpel vrouwenleven", de titel van haar causerie, karakteriseerde dr. Al bronda de houding van vele vrouwen, die haar dagelijkse arbeid beperkt achten tot die typisch vrouwelijke karweitjes als eten klaarmaken. In werkelijkheid zijn er vele problemen, die evenzeer de vrouw als de man raken. De spreekster heeft verschei dene van deze problemen aangestipt. Als voorbeelden van werkzaamheden van de Nederlandse huisvrouw behalve eten koken en verstellen noemde dr. Albronda de hygiëne van het gezin en het huisvestings probleem. De Christenvrouw heeft voorts grote belangstelling voor het geestelijk en kerkelijk leven, terwijl ook het sociale vraagstuk een ieder van haar raakt. „Het probleem van de massamens is er een van en voor ons allen." De spreekster gaf verder een overzicht van de werkzaamheden van de bond, die in vele instellingen vertegenwoordigd is. Zij noemde onder meer de Nederlandse Huis- houdraad en de stichting „Het vierde Prin senkind". Ook het Christelijk onderwijs wordt hoog aangeslagen; daarom maakt de bond deel uit van het hoofdbestuur van het Christelijk Nijverheidsonderwijs. Ook is er het vraagstuk van de emigra tie. Het bestuur bestudeert deze materie ten volle, omdat de vrouw vaak bewust of on bewust de oorzaak was van de mislukking van een emigratiegeval. Op radiogebied heeft de bond zijn sporen nog niet verdiend. Hij poogt in de vragenuurtjes voor de huis vrouwen meer aandacht te krijgen voor vragen van Christen huisvrouwen. „Onze bond heeft één doel: onze Koning te dienen; dit komt voor een groot deel neer op het dienen van onze naaste. Wan neer dan ook de Bescherming Bevolking een beroep op ons zal doen, zullen wij onze medewerking toezeggen," aldus spreektser. Aan het eind van haar rede wekte zij de aanwezigen op, toch vooral het orgaan te lezen en de vergaderingen te bezoeken. „Wij kennen geen passief lidmaatschap meer. Er is werk te doen in het belang van het gezin van de naaste, van kerk en maat schappij." Spreekster hoopte, dat in Mei 1954, wanneer het 35-jarig bestaan van de bond gevierd wordt, deze dan zestigduizend leden zal tellen. Zij merkte op, dat de bond een groot aantal leden moet tellen, wil zijn stem in de vele commissies en besturen enige invloed hebben. HAARLEM, 19 October 1953 ONDERTROUWD: 19 Oct., L. P. C. van Weel en M. J. de Koninck. BEVALLEN van een zoon: 17 Oct., E. S. M. Blomvan der Hart; A. Hijlkemavan Egmond; M. A. P. Rosenhart—van Roode; 18 Oct., G. M. Teeuwen—van Putten; M. C. Out—Spoor; 19 Oct., W. Spitsbaard-Verkooy. BEVALLEN van een dochter: 17 Oct. C. M. Rooijers—van den Boogaard; 18 Oct., A. M. W. van der Burg—Jonkers; E. M. Th. Blomvan den Berg; J. Zitman—Lucas. OVERLEDEN: 17 Oct.. G. van der Veen, 81 j„ Timorstraat; .1. Visser, 74 j., Roemer Visscherstraat; A. Kramer, 58 j., A. L. Dy- serinckstraat; 18 Oct.. H. G. C. M. A. Brand Rapmund, 79 j., Roemer Visscherstraat; Chr. J. Broers, 7 j., Tuinstraat; E. M. Ver beek, 9 m., Kamperlaan; A. E. H. Scholte Timmers, 71 j., Kampersingel; 19 Oct B. Stern, 69 j Barteljorisstraat. Onder invloed van het mistige weer was er vandaag tussen zeven en acht uur weer weinig trek. Een klein aantal vinken, leeuweriken en spreeuwen vloog in Zuide lijke richting. Ongeveer evenveel vogels trokken in tegenovergestelde richting. In de Haarlemmer Hout houden zich op het ogenblik grote vinken en kepen op, die er door de vele beukennoot jes een rijk voed- selgebied hebben. Zondag werden enkele trekkende roofvogels waar genomen, zoals de havik, de blauwe- en de bruine kieken dief. De roofvogels trekken alleen. De havik is een zeldzame trekker. Hij is nog het meest een uitgesproken standvogel en zwerft 's winters over een gebied van honderd kilometer. In <?ns land broedt hij soms in Gelderland en Twente. Zijn ver spreidingsgebied ligt in Midden-Europa. Zondagmiddag werd op de Beer tegenover Hoek van Holland ook een havik waar genomen. De blauwe kiekendief is hier een zeldzame trekvogel maar een geregelde wintergast. Hij komt uit Zuid-Zweden en West-Duitsland. Het overwinteringsgebied van de bruine kiekendief, die in ons land heeft gebroed, ligt in het gebied van de Loire in Midden-Frankrijk. De vogels, die in Nederland overwinteren komen uit Midden-Duitsland, Silezië en Zuid-Zweden. Op het Houtplein in Haarlem heeft zich Maandagmorgen omstreeks kwart voor elf een aanrijding voorgedaan tussen een truck met oplegger en de tram van de NZHVM. De vrachtwagen kwam van de Dreef en ging in de richting van de Grote Hout- brug. Bij de hoek Baan-Houtplein moest de chauffeur van de truck zijn wagen laten stoppen om een van rechts komende perso nenauto voorrang te verlenen. De be stuurder van de NZH-tram, welke juist via het Houtplein het Frederikspark op wilde rijden, verkeerde echter in de me ning, dat de bestuurder van de truck door zou rijden, maar doordat deze dit niet deed reed de tram met de voorzijde tegen de linkerachterkant van de vrachtwagen aan. De tram en de auto werden beide licht beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vier vertegenwoordigers van de Neder landse pers en radio zullen op uitnodiging van de Britse regering van 22 October tot 5 November een bezoek brengen aan Engeland en Schotland. Aan deze veer tiendaagse reis zullen deelnemen de heren A. van Nierop van de VARA, mr. A. de Vries van de afdeling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken, W. L. Brugsma van Haarlems Dagblad en J. Bo- vens van het Binnenhof. De heer R. Coate, tweede secretaris van de Britse ambassade in Den Haag, zal het gezelschap op zijn tocht door Londen, de provincies en Schot land vergezellen. Ter gelegenheid van deze reis heeft de heer Coate gistermiddag een receptie gehouden, die ook werd bijgewoond door de Britse ambassadeur, Sir Nevile Butler. In Rotterdam is aangekomen het 3185 ton metende Deense m.s. „Slesvig", dat met een lading hout van Landana in Por tugees West-Afrika kwam. Het schip heeft op zee een lid van de bemanning van een Engels militair vliegtuig opgepikt, die in een rubberbootje ronddreef. Hij had aan de kapitein van de „Slesvig" medegedeeld, dat hij waarnemer was aan boord van een vliegtuig van de Royal Air Force, dat van 7000 meter hoogte in zee was gestort. Hij had zich met zijn parachute, waaraan ook een rubberbootje was bevestigd, kunnen redden. Na enige tijd te hebben rondge dreven was hij door het Deense schip aan boord genomen, De geredde is de 21-jarige Arthur Breeze uit Kent. Het vliegtuig, een „Vampire", is op ongeveer 20 mijl ten N.O. van Dover in zee gestort. De rivierpolitie heeft de geredde naar de Britse consul gebracht en deze heeft er voor gezorgd, dat Breeze met de dagboot uit Hoek van Holland naar Engeland kon vertrekken. FALCON DAM (Texas, V.S.). Maan dag is een vliegtuig ten Noord-Oosten van Monterry, in de Amerikaanse staat Texas, omlaag gestort. Het brandde totaal uit. Het vliegtuig, een Dakota van een Mexi caanse o'iemaatschappij was op weg naar Falcon Heights, aan de grens tussen Texas en Mexico, waar door president Eisen hower een nieuwe stuwdam, de Falcon- dam, in gebruik werd gesteld. Onder de inzittenden bevonden zich leden van een Mexicaans ballet, die op verzoek van pre sident Adolfo Ruiz Cortines van Mexico de plechtigheid zouden opluisteren. Volgens A.F.P. zijn er 21 doden te be treuren. onder wie ook zeven Mexicaanse journalisten en de dirigent van het natio nale orkest van Mexico, Bias Galindo. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de zaak tegen de 27- jarige mr. W. K. F., uit Bilthoven en hem wegens moord op zijn vader en pogipg tot moord op zijn broer 12 jaar gevangenis straf opgelegd, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en met de be paling dat de veroordeelde daarna ter be schikking van de regering zal worden ge steld. In eerste instantie was mr. F. door de Utrechtse rechtbank tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. O'erkort weergegevenJ Verkeersveiligheid. Krachtig dient opge treden te worden tegen die verkeersover tredingen welke uit nonchalance voort vloeien, zoals het zonder licht rijden, waar aan zeer vele fietsers, maar ook een niet gering percentage andere weggebruikers zich schuldig maken, vooral in de binnen stad. Ook het rijden voornamelijk door fietsers met een niet functionerend achterlicht komt veel voor. Daarnaast is het onlangs in uw blad ge opperde idee van witte lijnen, welke fiet sers zonder uiterste noodzaak niet mogen „overrijden", zo gek nog niet voor die hoofdverkeerswegen in onze stad, als Rijks straatweg, Schoterweg, Kennemerstraat, Fraps Halsstraat, Kennemerplein, Kruis weg, Kruisstraat tot Nassaustraat, Grote Houtstraat van Proveniershuis tot brug Houtplein, Wagenweg, Jansweg, Zijlweg en Verspronckweg. Verder betwijfel ik zeer de waarde van het per luidsprekerauto geven van aanwij zingen omtrent het opstellen bij verkeers lichten omdat men zich daar alleen maar aan houdt, zolang die auto er staat. Beter lijkt mij voor motorvoertuigen een inhaal- verbod van 50 meter vóór tot 50 meter voorbij het kruispunt in de richting Noord- Zuid en omgekeerd. Een afdoende remedie, beter dan een waarschuwing of een proces-verbaal, lijkt mij het voor enige uren in beslag nemen van de vervoermiddelen van overtreders van de verkeersvoorschriften Tenslotte zou het nog aanbeveling ver dienen, waarschuwingslichten te plaatsen op punten waar de hoofdstraten door tram of busverkeer gekruist worden, zoals op de Kruisweg en Jansweg bij de Parklaan en op het Houtplein bij Tempeliersstraat en Baan en eventueel nog op het kruispunt RijksstraatwegVergierdeweg. G. W. De bekende Friese litterator dr. Douwe Kalma, is na een hem overkomen ver keersongeval in 'n ziekenhuis te Leeuwar den overleden. In hem verliest Friesland niet alleen een bekwaam litterator, maar ook een uitstekend historicus. Douwe Kalma werd geboren op 3 April 1896 te Deersum in Friesland. Hij doorliep het Sneker gymnasium en studeerde ver volgens aan de Groningse universiteit theologie. Deze studie voltooide hij echter niet, want een tiental jaren later ging hij zich toeleggen op de studie van de Engelse taal en letterkunde. In 1938 promoveerde hij op een Fries proefschrift over de Friese dichter Gvsbert Japixs. Hij was vervolgens leraar aan het Lorentz-lyceum te Eindho ven en wijdde zich na 1942 geheel aan de letterkunde. Zijn grote levenswerk is het vertalen van de werken van Shakespeare in de Friese taal, waarmee hij bijna gereed was. Van de Friese werken van Kalma is vooral „Kening Aldgilles" zeer bekend. In de Friese Beweging speelde hij als oprich ter en leider van de jongerengemeenschap "een rol. Woensdagmiddag zal in de Ned. Her vormde Kerk te Deersum een rouwdienst worden gehouden, waarna het stoffelijk overschot Donderdag op Westerveld zal worden verast. De ambassadeur der Verenigde Staten in Nederland, de heer Selden Chapin, heeft in zijn functie als beschermheer van de Ame rican Businessmen's Club, tijdens een lunch in het Amstel hotel te Amsterdam afscheid genomen van Nederlandse zaken lieden en van in Nederland wonende Amerikanen. De heer Chapin is benoemd tot ambassadeur in Panama. In een tafelrede zei de ambassadeur er trots op te zijn een bescheiden rol te heb ben mogen spelen in het gemeenschappe lijk streven van de Amerikaanse en de Nederlandse regeringen. Met waardering gewaagde hij van de economische vooruit gang, de stijging der productie, de uitbrei ding van de buitenlandse handel en de ves tiging van nieuwe industrieën hier te lan de, waarvan sommige van Amerikaanse oorsprong zijn. Het meest bemoedigend vond hij „de bijdrage van dit kleine maar wilskrachtige land tot het bereiken van ons gemeenschappelijk doel bij het weerstaan der bedreiging van aggressie". Op de hoek van de Wüstelaan en de Hoofdstraat te Santpoort kwam Zaterdag avond omstreeks zeven uur de vijftien jarige wielrijder J. L. H. uit Santpoort in aanrijding met de personenauto, die werd bestuurd door de heer A. B. uit Driehuis De jongeman reed op de fiets over de Wüstelaan in de richting Hoofdstraat. Dc auto kwam uit de richting Hoofdstraat en reed zonder licht. De wie'rijder sneed de bocht af door te veel links te houden en reed tegen de voorzijde van de auto. Hij moest met een zware hersenschudding naar het Antoniusziekenhu's worden overge bracht. Maandagmorgen was hij nog niet bij bewustzijn. CALCUTTA. (ANPl. De K L. M. Lift master „Dr. Ir. Dammedie van Christ- church op de thuisreis is en morgein op Schiphol wordt verwacht is Calcutta ge casseerd, Zowel in Bankok als in Calcutta iS' de bemanning een hartelijke ontvangst bereid. In Bankok werd een Chinees diner aangeboden. Gezagvoerder Kooner mocht hier een Birmese trom in ontvangst nemen. In Calcutta waren er bloemenkransen en Indische geschenken voor de bemanning en zat men aan een lunch aan, die geani meerd verliep. Hier z;jn 33 passagiers voor Londen ingestapt. Prins Bernhard heeft vandaag een be zoek gebracht aan de paardenmarkt te Zuidlaren (Dr.) en aan de deze markt ver bonden landbouwbeurs. De Zuidlaarder paardenmarkt is de grootste van West- Europa. De Prins werd ontvangen op het raadhuis, waar de burgemeester een her denkingspenning van het 750-jarig bestaan van de Zuidlaarder paardenmarkt aanbood. Prins Bernhard bood aan Poppe Kuipers uit Eexterveen, die 70 jaren achtereen de markt heeft bezocht, een herdenkingspen ning aan. Voorts werd namens het ge meentebestuur een reisdeken met gordel voor een der rijpaarden van de Prins aan geboden. De Prins bracht daarna een be zoek aan de markt en de landbouwbeurs. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: s.s. „Rondo" (29 Oct.); naar Nieuw Guinea: s.s. „Tomini" (29 Oct.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (27 Oct.); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (28 Oct.); naar Australië: s.s. „Orcades" (24 Oct.); naar'Canada: m.s. „Westerdam" (29 Oct.); naar Zuid-Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (24 Oct.); naar Zuid-Amerika: m.s. „Al- berti Dodero" (24 Oct.); naar Brazilië: m.s. „Tara" (28 Oct.) en naar Nieuw Zeeland via Engeland 24 Oct.. Soldaten van het Chinese Nationalistische leger paraderen door Taipeh op Formosa ter gelegenheid van China's Nationale Vlaggendag. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3X Nederl.'47 99% 9954 A.K.U 17554 17554 Unilever 210J4 21054 Philips Gloeil. 175l5/i« 176 Kon. Petroleum 323 323 A'dam Rubber 91% 9154 Holl. Amer. Lijn 13454 134 54 N. Scheepv. Unie 129/4 12954 H.V.A 107 10554 9654 9654 Amsterd. Bank 176 175 Ned. Handel Mij. 16154 16154 Rotterd. Bank 171% 17154 Twentsche Bank 16954 16954 Anaconda Copper 31l5/l« 32 Bethlehem Steel 48% 4854 Republic Steel 47% 4754 Shell UnioQ 72% 7254 Tidewater 201/i« 20% 37 37 Aalsdijk, 19 v. Boston te Philadelphia. Alpherat, 19 v. Rio de Janeiro te Santos. Amstelstad, pass. 18 Corsica n. Marseille. Argos, pass. 18 Ouessant n. Amsterdam. Aardijk, 18 te Galveston. Alohiba, pass. 18 Madeira n. St. Vincent. Altair, pass. 17 St. Vincent n. Las Palmas. Axeldijk, 18 te Baltimore. Amstelland, 20 Amsterdam verwacht. Alphacca, 18 330 m. N.O. Paramaribo. Amsteibrug, 18 200 m. NO. Victoria. Amsteldijk, 18 230 m. N. Madeira. Amstelvaart, 18 120 m. ZO. Rio de Janeiro. Arendsdijk, 18 220 m. N. Fort Aleza. Arnedijk, 18 800 m. O. Kp. Race n. New York. Amstelstad, 19 te Marseille. Appingedijk, 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Akkrumdijk, 20 te Rangoon. Aldegonda, 20 te Pladju. Almkerk, pass. 19 Suez n. Aden. Arendskerk, pas. 19 Sa bang n. Singapore. Alcyone, pass. 19 Ouessant n. Antwerpen. Ariadne, 19 v. Thessaloniki n. Istanboel. Averdijk, pass. 20 Vlissingen n. New York. Aldabi, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Las Palmas Alderamin, 21 te Bombay verwacht. Alioth, 19 v. Rio de Janeiro te Victoria. Alkaid, 19 v. Paranagua n. Santos. Alnati, 19 v. Montevideo te Buenos Aires. Boissevain, 18 v. Mauritius n. Belawan. Boskoop, 18 te Amsterdam. Bacchus, 18 140 m. NO. Georgetown. Bali, 18 rede Bahrein. Bennekom, 18 v. Guayaquil n. Manta. Blitar, 18 190 m. Z.ZO. Guardafui. Blijdendijk, 18 540 m. ZO. Kp. Race. Breda, 18 750 m. N.NO. Barbados. Billiton, 19 v. Duran n. Lorenzo Marquez. Bin tang, 20 te Colombo. Boneo, 19 v. Makassar n. Soerabaja. Baarn, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Barendrecht, 19 te Cartagena. Bloemfontein, 19 v. P. Elizabeth n. East Londen Bonaire, 19 310 m. ZW. Lands End n. Plymouth. Boschfontein, 20 v. Dar es Salaam te Zanzibar. Celebes, pass. 18 Guardafui n. Belawan. Chama, 19 te Maracaibo. Callisto, 18 80 m. Z. Rio de Janeiro. Ceronia, 18 570 m. NO. Paramaribo. Corilla, 18 Brisbane gepass. n. Soerabaja. Caltex Utrecht, 18 100 m. O. Malta n. Sidon. Claveila, 19 ten NO. Straat Singapore naar Hongkong. Caltex Delft, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pernis, 19 te Rotterdam. Cottica, 20 te Paramaribo. Cumulus, 19 v. R'dam n. Atlantische Oceaan Caltex Nederland, 21 v. Rotterdam te Sidon verwacht. Delfshaven, pass. 18 Madeira n. Rotterdam. Duivendijk, 16 te Portland Oreg. Delfland, pass. 18 St. Pauisrock ti. Las Palmas. Duivendreoht, 18 300 m. O. Florida. Eemland, 18 te Hamburg. Elmina, 19 te Amsterdam. Eemdij'k, 18 280 m. O. ten N. Bermuda. Erinna, 18 830 m. ZW. Flores. Enggano, pas. 19 Kp. Vincent n. Antwerpen. Etrema, 20 te Pladju. Esso Amsterdam, 20 Rotterdam. Eos, 20 v. Lissabon te Leixoes. Felipes, 19 v. Soerabaja n. Pladju. Friesland (SSM), vertr. 21 v. d. Tyne n. R'dam Gaasterland, 19 te Rio de Janeiro. Gadila, pass. 18 Curtis eil. n. Sydney. Grave'and, 18 v. Itajai n. Puerto Alegre. Garoet, 19 te Casablanca. Gooiland, pass. 19 Madeira n. Recife. Gan.vmedes, 19 v. Trinidad teLa Guarira. Gordias, 19 v. Calamata teCatania. Groote Kerk, 19 v. Aden n. Suez. Helena, 19 v. Port of Spain n. Paramaribo. Hera, 18 te Antwerpen. Helicon, 18 v. Porto Plata te Ciudad Trujilio. Hathor, 19 te Malta. Helder, 19 v. Londen te Antwerpen. Hilversum, pas. 19 Kp. Bon n. Port Said. Hector, 19 te Haifa. Hestia, 17 v. New York n. Port au Prince. Hecuba. 20 v. Puerto Cabello n. Curasao. Indrapoera, 18 10 m. ZO. Socotra. Iios, 17 in Helgolandbocht n. Gothenburg. Ittersum. 19 v. Avonmouth n. Liverpool. Ivoorkust, 19 te Conakry. Java. 17 v. Amsterdam n. Idonesië. Japara KRLjpass. 19 Balearen n. Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 19 410 m. W. Anderhalf- graad-~kannaal. Jagersfontein, 19 125 m. N.NW. Dakar. Kota Gede, 19 v. Londen te Rotterdam. Karmata,-17 v. Colombo n. Djibouti. Karimun. 19 v. Penang n. Belawan. Keaoe. 19 v. Port Said n. Suez en Colombo. Kota Baroe, 19 v. Singapore n. Kidjang. Kota Jnten, verm. 20 v. Colombo n. Port Sudan La ren berg, 19 v. Rotterdam te Savona. Lissekerk. 19 te Menna el Ahmadi. Leersum. 18 300 m. NO. Flores. Lekkerkerk. pass. 18 Kp. La Hague n. Genua Linge, 18 te Malembo. Liseta. pass. 13 Bengkalis n. Port Dickson. Laagkei-k, 19 te Bombay. Limburg, 18 v. Cristobal n. Trinidad. Lombok. 20 te Singapore. Loosdrecht. 20 te Suez. Lemsterkerk 19 te Basrah. Lawak, 19 v. Rastanura n. Koewait. Leopoldskerk, 20 v. Port Soedan n. Dubai. Leuvekerk. 20 v. Colombo op rede Aleppey. Maasland, 18 v. Las Palmas n. Santos. Mentor. 13 te Amsterdam. Macuba, 18 180 m. N.NW. Ras all Hadd. Maivina, 17 190 m. O. Fayal. Marpessa. 18 390 m. NO. Formosa. Meerkerk, 18 410 m. W.NW. Kp. Palmas. Maasdam, 20 te Port au Prince. Map'a. 19 240 m. ZO. Madras n. Calcutta. Mariekerk, 19 te Antwerpen. Marisa. 19 te Balikpapan. Merwede. 18 v. Mobile n. Fernandina. Metula, 20 te Peira. Mirza 19 v. >-ri n. Singapore. Mitra. 19 te Napels. Mocbokerto. 20 te Suez. Mel'iskerk, 20 te Kobe. Manoeran. pass. 19 Guardafui n. Suez. Muiderkerk, 20 v. Marseille te Duinkerken. Nieuw Amsterdam, 17 te New York. Nigerstroom, 18 te Amsterdam. Notos. 18 v. Genua n. Livorno. Noordwijk, 18 220 m. ZW. Lands End. Noordam, 20 690 m. NO. Flores. Oberon, 18 te Philadelphia. Orestes, 19 te Cristobal. Ootmarsum, 18 v. Garston n. Brownsville. Orion, 18 60 m. NO. Ouessant. Oranjefontein, 20 te Amsterdam. Oranjestad, 20 v. Dover te Antwerpen. Overijsel, 20 te Bombay. Prins Fred. Hendrik, 18 500 m. W. Kp. Vlier. Prins Joh. W. Friso, 18 560 m. O. ten N. Belle Isle n. Em den. Prins Maurits. 17 660 m. O. ten Z. Belle Isle. Prins Willem V, 18 dwars Lizard n. Chicago. Prins Willem v. Oranje, 19 te Hamburg. Prins Willem III, 19 v. Bremen n. Rotterdam. Poseidon, 18 350 m. ZO. Kp. Hatteras. Peperkust, 19 v. Dakar n. Freetown. Rodas, 19 v. Georgetown n. Paramaribo. Ridderkerk, 18 v. Genua te Marseille. Rempang, 20 te Manilla. Rijnkerk, 19 v. Brisbane n. Sydney. Rijnland, 19 te Amsterdam. Sommelsdijk, 18 v. Suez n. Djeddah. Straat Banka, 18 v. Durban ci. Port Elizabeth. Soestdijk, 20 Le Havre verwacht. Stad Arnhem, verm. 20 v. Montreal n. Antw of Hamburg. Sumatra, pass. 19 Gibraltar n. Amsterdam. Salland, 17 te Santos. Singkep, 17 te Amsterdam. Salatiga, 18 840 m. W. Guam n. Honolulu. Samarinda, 18 780 m. N. Hawai n. Los Angeles. Scherpendrecht, pass. 18 Kp. Frio n. Paranagua. Schiedijk, 17 110 m. Z.ZO. Billiton. Sliedrecht, 18 210 m. NW. Tristan da Cunha. Soestdijk, 18 340 m. N. ten W. Flores. Stad Rotterdam, 18 g90 m. W. Lands End. Stad Schiedam, 18 150 m. N.NO. Kp. Finisterre. Stad Vlaardingen, 18 665 m. O. Kp. St. Francis. Stanvac Talang Akar. 17 110 m. Z. Penang. Sarangan, 21 v. Colombo te Belawan verw. Slamat, pass. 19 Perim en 22 Suez verwacht. Stad Dordrecht, pass. 19 Kp. Finisterre naar Antwerpen. Schie, 19 v. Mersin n. Mutzuna. Sheratan, 20 v. Mena el Ahmadi te Suez. Tarakan, 18 v. Colombo n. Djibouti. Tegelberg, 19 te Durban. Tero, 19 te Roterdam. Tiba, 16 v. Buenos Aires te Montevideo. Taria, 17 440 m. N.NW. St. Pauisrock. Ternate, 18 nog te Donggala. Tibia, 18 140 m. Z. Djeddah. Tjiluwah, pass. 18 Kp. Padaran n. Singapore. Thalatta. 19 v. Liverpool te Amsterdam. Trompenberg, 20 v. Hamburg n. Antwerpen. Tabinta, pass. 19 Minikoy n. Belawan. Talisse, 19 780 m. O. ten Z. Guardafui. Tarakan, pass. 19 Minikoy n. Djibouti. Teiresias, pass. 20 Sabang n. Penang. Titus, pass. 19 Ouessant n. Oran. Tomori, pas. 19 Balearen n. Genua. Trajanus, pass. 18 Lizard Head n. San Juan. Tjisadane, 20 v. Montevideo n. Santos. Veendam, 19 270 m. O. ten Z. Kp. Race. Van Heutsz, 19 v. Hongkong n. Yokohama. Van Spilbergen, 20 te Hamburg. Waterland. 18 240 m. ZW. Sombrero. Willemstad, 19 v. Curasao n. Aruba. Winsum, pass. 17 Kp. Palmas n. Duala. Woensdrecht, 18 340 m. ZW. Sharksbaai. Wieldrecht, pass. 19 Gibraltar n. Rotterdam. Wonosari, 20 te Oheribon. Westerdam, 19 180 m. ZO. Sable eil. Waterman, 19 140 m. N.NO. Sombrero n. Bremer haven. I.Tsel, 20 v. Piraeus n. Alexandrië. Zijpenberg, 17 250 m. NO. Flores. Zeeland (SSM), 20 v. Hull n. Kiel. KLEINE VAART Anna b, verm. 20 v. Grangemouth n. Savona. .Arctic, 18 v. Rotterdam te Londen, BINNENLAND In Amsterdam Is Maandag de 75.000ste telefoonaansluiting tot stand gebracht. Prof. dr. ir. J. A. Schouten, buiten gewoon hoogleraar in de differentiaalmeet kunde aan de universiteit van Amsterdam, zal wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd op Donderdagmiddag 22 October zijn afscheidscollege geven in het Mathematisch Instituut te Amsterdam. In de week van 4 tot en met 10 October zijn in ons land 10 gevallen van kinder verlamming geconstateerd en wel in Drente 1; in Gelderland 2; in Noordholland 2; in Zuidholland 3; in Zeeland 1 en in Noord- Brabant 1. Voorts zijn 227 gevallen van rood vonk geconstateerd. De Haagse rechtbank zal op 9 Novem ber de zaak behandelen tegen de 36-jarige arts J. F. O. M. O. uit Berkel, aan wie ten laste is gelegd dat hij zijn 28-jarige echt genote door toediening van vergif van het leven heeft beroofd. Tydens een ontvangst in de ambtswo ning van de minister van Buitenlandse Za ken heeft de minister de heer H. G. Franks, voorzitter van de Buitenlandse Persvereni ging in Den Haag, medegdeeeld. dat de Ko ningin hem had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het uitvoerend Comité van de Inter nationale Unie voor Kinderbescherming is gisteern in Den Haag zijn zestiende zitting begonnen. De bijeenkomst, die tot 24 Octo ber duurt, wordt gehouden op uitnodiging van de Nederlandse leden der Unie, de Nederlandse Bond tot Kinderbescherming, de Nederlandse Bond voor Moederschaps- zorg en Kinderhygiène en het Nederlandse Rode Kruis, Een der belangrijkste punten op de agenda is de bespreking van de hulp aan de naar schatting 2 millioen Koreaanse kinderen en aan de jeugdige slachtoffers van de Griekse aardbevingsramp. Meer dan 160 Friese chauffeurs van bus diensten en van gemeentelijke en particuliere bedrijven zijn te Leeuwarden door de Ver eniging voor Veilig Verkeer gehuldigd voor het feit, dat zij gedurende enige jaren, 32 zelfs gedurende 6 jaren, hebben gereden zonder een ongeval te veroorzaken. Insignes en diploma's werden uitgereikt door de advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, mr. B. J. Besier. De voorzitter van Veilig Verkeer verklaarde dat dagelijks in ons land drie personen aan het snelver keer ten offer vallen. De Nederlandse zangeres Cora Canne Meyer, die deelgenomen heeft aan het negen de muziekconcours te Genève, zag haar op treden aldaar bekroond met een erepenning. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van de Rijksdienst voor de Electriciteitsvoorziening. Nu de bijzondere omstandigheden welke aanleiding hebben gegeven tot de instelling van deze rijksdienst niet langer aanwezig zijn, acht de minister van Economische Zaken het niet langer noodzakelijk de dienst, welke steeds als tijdelijk is bedoeld, in stand te houden. De gemeenteraad van Leiden heeft be sloten f 20.000 bij te dragen in de afkoopsom van de tolrechten van het Warmondhek. Warmond heeft reeds toegezegd een bedrag van f30.000 te zullen bijdragen. Binnenkort komt in de gemeenteraad van Oegstgeest een voorstel in behandeling om f 15.000 bij te dragen. De rest van de afkoopsom van de tolrechten, totaal f275.000 vermeerderd met f20.000 voor belastingen .wordt door de provincie betaald. In Augustus zijn 39 boerderijbranden voorgekomen. De totale schade van deze branden wordt geschat op f 1.795.000. Een kalf, 24 varkens en 310 stuks klein vee zyn bij deze branden omgekomen. HAARLEM EN OMGEVING In het Diaconessenhuis slaagden voor het examen Aantekening Kraamverplegmg de zusters: A. S. J. van Brederode, O. A. Deumer, S. Meyer en E. Oudshoorn. Een 33-jarige Haarlemse vrouw is gistermiddag, omstreeks twee uur, met een bromfiets tegen een huis op de Garenkokers- kade gereden, waardoor zij met haar hoofd door een ruit schoot. Zij is met een snijwond aan het gezicht en een bloeding aan haar linkerslaap ter verpleging in de Mana- stichting opgenomen. Het programma der orgelbespeling m het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, op Woensdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. a. Plein jeu, b. Len- tcment, c. Plein jeu, L. Marchand; 2. Noels a. sur les flütes, b. en duo, sur les jeux d'anches, L. C. d'Aquin; 3. Choral II, C. Franck; 4. a. Prélude, b. Cantilène. c. Scher zando, G. Pierné; 5. Eerste gedeelte van de Vide Symphonie, Ch. M. Widor. De nieuwe cursus van de afdeling Heemstede der Koninklijke Vereniging voor E.H.B.O. neemt Donderdag 29 October een aanvang. De lessen worden in de Crayenes- terschool gehouden en staan onder leiding van arts A. G. Degenaar. De duur van een cursus is ongeveer één jaar. De op Werelddierendag gehouden col lecte te Haarlem heeft een bedrag van f6500 opgebracht. Audacia, 19 te Faroer eil. Batavier I, 18 v. Bordeaux n. Casablanca. Beekbergen, 18 nog te Hango. Bernisse, verm. 19 v- Leixoes n. Casablanca. Binnenhaven, verm. 19 v. Oran n. Mosaganem. Birmingham, 18 v. Wear te Amsterdam. Bornrif, 18 v. IJmuiden te Halmstad. Bree Helle, vertr. 20 v. R'dam n. Londen. Bab-T, 17 van Zaandam n. Rotterdam. Casana, 17 v. Antwerpen n. Malmö. Citadel, 19 nog te-Plymouth. Corrie b, 18 v. Runcorn n. Genua. Depa, 19 nog te Kotka. Diligentia, vertr. 19 v. Rotterdam n. Vlaardingen Dollard, 17 v. Kopenhagen te Limfjord. Domburgh, pass. 19 Ouessant n. Londen. Elisa, 18 v. Marseille n. Casablanca. Emergo, 17 v. Methil n. Bandholm. Erebus, 18 v. Lissabon n. Rotterdam. Ferocia, 19 v. Rotterdam te Loriënt. Frans, 19 v. Newcastle te Gothenburg verw. Frejo, 18 v. Genua n. Barcelona. Gaasterland, 17 v. Harlingen n. Leith. Glashaven, 20 Aarhus verwacht. Goote, 19 v. Nantes te Rouaan verwacht. Hartel, verm. 19 v. Milfordhaven n. A dam. Haskerland, 17 v. Harlingen n. Goole. Hast IV, i7 rouaan gepass. n. Parijs. Hera, 18 te Antw. n. Rotterdam. Ilias, 17 van Tunis n. Oporto. Jan Kreumer, 17 v. Kopenhagen n. Limfjord. Jo, 17 v. Colchester te Terneuzen. Joost, 16 van Pitea naar Waya. Kenitra, 18 v. Port Lyautey te Nantes. Koningin Juliana, 17 v. Vestervik te Huil. Lacra, 18 v. Pasages n. Ribadesella. Leendert b, 18 v. Stockholm te Stettin. Leny, 17 v. Hamburg n. Immingham. Leo, 17 te Delfzijl. Leuvehaven, 20 Rotterdam verwacht. Lydia, pass. 18 Gothenburg n. Bordeaux. Maasym, 17 v. Bremen te Port Talbot. Marietje Bohmer, 19 v. Fedalah te Dakar verw. Markab, 18 v. Harlingen te Svendiborg. Marne, pass. 18 Holtenau n. Stockholm. Menkar, 17 v. Port Lyautey n. Genua. Meres, 17 dwars Brindisi n. Messina. Mirfak, 17 v. Loctudy te Casablanca. Myfem, verm. 19 v. Stockholm. Mypuck, 19 v. Maalloy te Rostock. Myson, 19 v. Rouaan te Parijs. Midas, 17 van Aarhus n. Amsterdam. Neeitje b, 17 v. Sfax n. Berwick. Nieuwehaven, 20 v. Uddevalla te R'dam verw. Noorderlicht, 17 te Koping. Nijenburgh, 18 v. Stockholm te Oscarshamn. Oleum, 17 v. Middlesbro n. Londen. Robert, pass. 19 Kiel n. Rostock. Rijnhaven, 19 v. Duinkerken te Rouaan. Silvaplana, 17 v. Liverpool te Bordeaux. Spora, 19 v. Genua te Almeria verw. Sporota, 19 v. Manchester te Birkenhead. Strijpe, 19 nog te Avonmouth. Taormina, 19 v. F remington. Theano, 19 v. Waterford te Londen. Theodora, 19 v. Southampton n. Billingham. Trito, 19 v. Rotterdam te Dublin. Tyro, 19 v. Droghede te Rotterdam verw. Vlieland, pass. 19 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Westlaan, vertr. 20 v. Rotterdam n. Hamburg Wivkenburgh, pass. 17 Kp. Vincent n. Casablanca Zwerver, 17 y. Lemvig te Aaïborg.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7