LAXEER AKKERTJES Afscheidsrecital van Jo Vincent Kort en bondig 1 Uitbreiding gebouw Provinciale Griffie „Lekhaven" bij Santos in botsing met Duitser Zang in Bennebroek Zandvoort Hi He gom -Verstopping. DONDERDAG 2 2 OCTOBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Mist trok op; trek nam toe T eraardebestelling G. Hazebroek Ontwerp gebouw voor de Provinciale Waterstaat Postbode redde kindie van verdrinkingsdood Haarlemmer ter zitting in hechtenis genomen Gesprek over de welvaartsstaat J. G. Reinders Folmer overleden Vereniging „Dr. Schreurer's hospitaal" Clarinet vermist Expositielokaal H.B.S. A Beide schepen zwaar beschadigd K. Wunnink tot directeur van Garré benoemd Wijziging Buitengewoon Pensioenwet 1940-1945 Benzinedamp in garage ontbrand door peukje? Inpoldering in Overijsel Twee bejaarden door kolendamp omgekomen Afdeling kinderuitzending opgericht Bijzondere prestatie „Potasch en Perlemoer" in zaal Treslong veroorzaakt hoofdpijn en vermin dert de eetlust. Niets beter dan Heemstede genoot gisteravond de eer van het afscheids recital van Jo Vin cent in het Minerva Theater. En het stel de er prijs op, blij kens de grote be langstelling voor deze laatste liederenavond van de gevierde zangeres en gezien ook de hartelijke hulde van het ge meentebestuur, bij monde van wethou der A. J. van Hou ten. Het behoeft eigenlijk geen ver melding, dat ook velen uit Haarlem en Blqemendaal geko men waren om dit formele afscheid mee te maken. Jo Vincent heeft voor het laatste tour nee een programma samengesteld waar op, naast werk van de Duitse meesters van het lied: Schu bert, Brahms en Wolf, vier liederen van Rudolf Mengel berg op Zuid-Afri kaanse teksten, alsmede „Les Prières" van André Caplet voorkomen. Een en ander bleek nog eens volop gelegenheid te bie den de karakteristieke eigenschappen van de scheidende kunstenares te beluisteren: haar zeldzaam getimbreerde stem, die nog steeds tot subtiele nuanceringen in staat is, haar lyrische geaardheid, haar fijne zin voor humor en haar beheerste innigheid. Met de twee toegiften, die het enthousiaste publiek aan het eind van het programma de zangeres wist af te dwingen, namelijk het ondeugende Vlaamse volksliedje „Meis ken jong, mijn maagdeken teer" en een ingetogen Duits geestelijk lied, werden als het ware de polen aangeduid van een na tuurlijke aanleg, die de waarde van de eenvoud kent en daar steeds weer door aangetrokken wordt. De schijnbare-4egen- stelling, door deze uitersten gemarkeerd, verzekeren bovendien het evenwicht dat Jo Vincent op een zo gave en persoonlijke wijze in haar kunst bereikt en bewaard heeft. De heerlijke triptiek Onze Vader, Wees gegroet en Geloofsbelijdenis van André Caplet, was van dit recital artistiek gezien en qua zangtechniek wellicht de sterkste prestatie. Het heeft echter geen zin vergelijkingen te maken, daar ieder gege ven zijn eigen stijl, zijn eigen geest en zijn te overwinnen technische moeilijkheden aan ae orde stelt. En het mag gezegd wor den, dat Jo Vincent met haar interpreta ties geen ogenblik de indruk wekte van een zangeres „die er nu eindelijk maar eens mee op moet houden". Dat zij de moed heeft nu reeds vaarwel te zeggen aan een carrière die haar niets dan triomfen be zorgde, is een bewijs van de grote ernst waarmee zij als begenadigde kunstenares haar roeping en haar taak vervuld heeft. Zij weet dat de tijd van scheiden eenmaal komen moet, maar zij wil hem voor zijn. Men moet respect hebben voor dit even kordate als zeldzame besluit. De vogeltrek De waarnemingspost van de Vogel werkgroep Haarlem aan het Bloemendaal- se strand deelt over de trek tussèn zeven en acht uur vanmorgen het volgende mee: De mist is opgetrokken, hetgeen al di rect merkbaar was aan de trek. Zeventig vinken en kepen passeerden de post in troepen. Enkele graspiepers, leeu weriken en vier ganzen vlogen over in de rich ting van de zee. De grauwe ganzen hebben hun broed gebied in Oost- Du itsland, Zwe den en Finland. Zij overwinteren in West- Frankrijk, West-Spanje en op de slikken in de Zeeuwse stromen. Deze soort is in October een algemeen doortrekker. Spreeuwen trokken in troepen van 100 tot 500 over. Evenals van de kraaien moet de hoofdtrek van de spreeuwen nog be ginnen. Bij gunstig weer komen zij in zeer grote groepen over, soms 500 tot 1000. en zijn gemakkelijk te herkennen door hun snelle vlucht en formatie in breed front. De spreeuw is een nacht- en dagtrekker. De vogels, die ons land passeren zijn af komstig uit de Ocstzeelanden en vliegen naar Frankrijk, België en Engeland. Zij overwinteren ook wel in ons land, zelfs bij strenge vórst. De spreeuwen, die in ons land broeden, brengen hier soms de winter door. Alvorens het stoffelijk overschot van de heer C. Hazebroek op het Protestantse Kerkhof te Bennebroek werd teraax'debe- steld heeft ds. H. S. j. Kalf in de kerk een rouwdienst geleid. Deze schetste de goede kwaliteiten van de eenvoudige en beschei den werker, die grote activiteit aan de dag legde op allerlei gebied. Zijn onkreukbare trouw en zijn eerlijkheid kwamen steeds tot uiting, ook in het zakenleven. Daar door genoot hij de achting en sympathie van velen. Zijn plotseling heengaan be tekent een groot verlies voor verscheidene besturen, waarin een plaats open komt die niet gemakkelijk te vervullen is. Spreker zeide tenslotte, dat God loon voor het vele werk niet zal onthouden. De heer C. Bregman, sprekende namens het Comité Autotocht voor ouden van dagen, herinnerde aan het vele goede werk, dat de thans overledene als voorzitter heeft verricht. Altijd stond hij in de bres als het er om ging anderen te helpen. Ouden van dagen in de gemeente hebben het aan de stoere werker, als de heer Hazebroek was, te danken, dat er zo veel voor hen is ge daan. Dokter P. van Aalst zeide, dat de heer Hazebroek meegewerkt heeft aan de tot standkoming van vele goede dingen en was er zeker van, dat zijn werk niet vergeten zal worden. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in de groeve was neergelaten ging ia. Kalf in gebed voor, waarna ir A. Lek- kerkerker, schoonzoon van de overledene, woorden van dank sprak. Op het afscheidsrecital van de sopraan Jo Vincent in het Minerva-Theater te Heem stede werd een dankwoord gesproken door wethouder A. J. van Houten namens het gemeentebestuur. De hartelijke ovatie aan het slot van het recital, waaraan de medewerking van de pianist Gerard Hengeveld een ideale ar- tistische intensiteit verleende, was als een onderstreping van de toespraak van wet houder Van Houten, die besloot met woor den van dank en erkentelijkheid voor de innerlijke waarden, waarmee Jo Vincent met haar kunst het leven van ontelbaar velen heeft verrijkt. JOS. DE KLERK In de ontwerp-begroting van de provin cie Noordholland is een bedrag geraamd voor een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat en voor uitbreiding van het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem. Het gebouw van de Waterstaat zal verrijzen in de tuin van de Griffie. Ontwerper van het gebouw en van de uitbreiding is prof. ir. H. T. Zwiers. In een bijeenkomst van de leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland op Dins dag 17 November zal hij een uiteenzetting geven van de door hem ontworpen projec ten. Zoals bekend is het gebouw van de Pro vinciale Waterstaat aan de Nieuwe Gracht reeds vele jaren te klein om de werkzaam heden naar behoren te verrichten. Aange zien uitbreiding ter plaatse niet mogeliik is, is besloten een nieuw gebouw te stich ten in de tuin van de Griffie aan de Dreef. Toen de 43-jarige J. A. Forrer uit Haar lem-Noord, hulpbesteller bij de P.T.T., gistermiddag omstreeks half vier bij de Brouwersvaaft kwam, werd zijn aandacht getrokken door een tiental mensen, die daar aan de rand van het water stonden. Het bleek, dat een ongeveer zesjarig kind in de Brouwersvaart was gevallen. Daar niemand van de omstanders aanstalten maakte, om zich in het vieze water van de Brouwersvaart, waar wasserijen hun over tollig water lozen, te begeven, besloot de heer Forrer een poging te wagen het kind te redden. Hoewel hij veel hinder onder vond van zijn uniform, slaagde de redder er toch in, het kind te bereiken. Het merk waardige van het geval was, dat het slacht offertje enkele minuten lang rustig bleef drijven en geen enkele beweging maakte, 'oen de postbode met zijn last weer naar de kant zwom. Maar toen de heer Forrer later ziin tas met poststukken, die hii onmiddel lijk had neergelegd, weer opzocht. was de kleine drenkeling inmiddels uit het oog verdwenen! Donderdagmorgen stond voor de Haar lemse rechtbank de vijfentwintig-jarige export manager W. J. L. de R. uit Haarlem terecht, die er van verdacht werd op 30 Mei van dit jaar een bedrag van zeventig gulden gestolen te hebben. Hij was aanwe zig op een gezellige avond bij een van zijn kennisen en zag toen kans om een dames tasje op een vensterbank te zetten. Ver volgens begaf hij zich naar buiten en nam uit de tas twee bankbiljetten van 25 en twee van 10 gulden. Twee zenuwartsen hadden de jongen onderzocht en men kwaim tot de overtuiging, dat deze ver dachte geestelijk gestoord was en dat opne ming in een gesticht voor neurotici ge wenst was. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, was van me ning, dat in ieder geval een gedeelte van de straf onvoorwaardelijk diende te wor den opgelegd en toen hij van de verdedi ger van de verdachte, mr. J. A. P. C. ten Bokkel vernam, dat na 30 Mei wederom een strafbaar feit door de verdachte was gepleegd vroeg hij tevens de onmiddel lijke ingevangenneming. De rechtbank ging hiermede accoord. Voorts eiste de officier een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De uitspraak werd bepaald op 5 November. Op Zaterdag 21 en Zondag 22 November wordt door de Arbeidersgemeenschap der Woodbrookers te Beltveld een conferentie gehouden welke gewijd is aan een gesprek over het voor en tegen van de welvaarts staat. Het voor wordt vertegenwoordigd door prof. dr. W. Banning, het tegen door de heer M. Ruppert, de voorzitter van het Christelijk-Nationaal Vakverbond. Het begrip „welvaartsstaat" is omstreden en enkele der vragen die zich bij deze pro blematiek voordoen betreffen het probleem of de staat welvaart kan garanderen voor het gehele volk en ook of welvaart wel zoo'n hoog goed is, dat men ook een deel van zijn persoonlijke vrijheid en verantwoordelijk heid zou moeten inruilen. Belangstellenden van alle godsdienstige en politieke richtingen kunnen deze conferen tie bijwonen en aan de discussie deelnemen. In de ouderdom van 82 jaar is te Aerden- hout overleden de heer J. C. Reinders Fol mer, oud-dijkgraaf van de Haarlemmer- meerpolder en deskundige in onteigenings zaken. Hij was officier in de orde van Oran je Nassau. De thans overledene werd 24 Maart 1871 te Haarlemmermeer geboren. Reeds toen hij zestien jaar was werd hij door zijn vader belast met de leiding van een land bouwbedrijf ter grootte van 200 ha. In 1906 werd hij beëdigd als makelaar te Amster dam. Als zodanig was hij in de administra tie-afdeling van het bedrijf van zijn vader werkzaam. De heer Reinders Folmer werd, omdat hij uit de aard van zijn werkzaam heden veel in aanraking kwam met alle mogelijke kwesties op poldergebied, in verschillende polderbesturen als be stuurslid gekozen of tot opzichter be noemd. In 1916 werd de heer Rein ders Folmer gekozen als hoofd-inge- land, in 1917 tot heemraad en in 1933 tot dijkgraaf van de Haarlemmermeerpolder. Verder werd hij benoemd tot secretaris penningmeester van de Noorder-Legmeer- polder en tot opzichter van de Amster dammer- en Noorder-IJ-polders. Na het overlijden van zijn vader zette hij in samenwerking met zijn jongere broer de zaken voort; de heer Reinders Folmer be hartigde de administratie-makelaardij- en taxatie-afdeling; zijn broer nam het eigen landbouwbedrijf, dat inmiddels tot 300 ha was uitgegroeid, voor zijn rekening. Door de grote toeneming van openbare werken (wegenaanleg), sterker overheids bemoeiing (stadsuitbreiding) maakte de heer Reinders Folmer kennis met onteige- nings-procedures; hij legde zich daarop toe en trad vaak als deskundige in onteige ningszaken op, o.a. voor de Haarlemse Rechtbank, Amsterdam, voor de Rijks- en de Provinciale Waterstaat, alsmede voor particulieren. Het terrein van zijn werk zaamheden strekte zich over geheel Nedex-- land uit. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd in 1941 werd hem eervol ontslag verleend. Daarna bleef hij nog een leidende functie in het landbouw bedrijf vervullen en als makelaar optreden. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmiddag om een uur op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam. Ruim 200 Gereformeerde vrouwen uit Noordholland waren gisteren in „Cultura" bijeen voor de jaarvergadering van de vereniging „Dr. Schreurer's Hospitaal". Met de uitnodiging van vele afgevaardig den der Gereformeerde Vrouwenvereni gingen en Gebedskringen doorbrak de ver eniging een traditie die weinig voldeed, daar de tot nu toe gehouden jaarvergade ringen weinig belangstelling trokken. Dit kwam het werk der vereniging: het ver vaardigen van kleding en linnengoed ten behoeve van het grote Zewdingsziekenhuis „Bethesda" te Djocjakarta niet ten goede. Dr. W. G. Harrenstein wekte in de huis houdelijke vergadering op tot hernieuwde activiteit, zodat het medische Zendings werk voldoende steun krijgt. De nog niet bij de vereniging aangesloten dames ried hij aan kringen te vormen en werk ter hand te nemen. In de middagvergadering gaf ds. J. A. C. Pullmann een schets van de huidige si tuatie en het perspectief van de medische Zending op Java. De spreker besprak de grote offers die de Zendingsartsen en zus ters moeten brengen om het Christelijke medische werk te kunnen volbrengen. Uit zijn weergave van de situatie bleek, dat er onder de Javaanse bevolking grote behoef te bestaat aan goede, medische verzorging. Bovendien wordt vele malen de vraag ge steld: waarom niet veel meer artsen uit Nederland overkomen, want daaraan is grote behoefte. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een gretig ge bruik gemaakt. Ds. B. Richters, directeur van het Zen dingscentrum te Baarn, vertelde van zijn ervaringen tijdens een door hem over Java gemaakte reis. Ook deze spreker tekende de moeilijkheden die de Zendingsmannen en vrouwen ondervinden, vooral door de Islamitische en extreem-nationalistische critiek en tegenwerking die de Zending en haar arbeiders zeer bemoeilijken. Ook ds. Richter liet uitkomen, hoe noodzakelijk hulp van het thuisfront is, wil het Zen dingswerk voortgang kunnen hebben. Na afloop van de vergadering boekte de vereniging vele nieuwe leden, zodat de pre sidente, mevrouw Groot uit Enkhuizen, de nieuwe opzet der. jaarvergadering geslaagd kon noemen. Des nachts heeft men zich toegang ver schaft tot een muziekhandel aan de Kruis weg te Haarlem.Door forcering van een deur is men in de werkplaats gekomen. Ver mist wordt een zwarte houten clarinet met een inkoopwaarde van ongeveer f 200. Het nieuwe expositielokaal in H. B. S. A te Haarlem zal Woensdag 28 October door wethouder D. J. A. Geluk worden geopend. De leraar kunstgeschiedenis van de H.B.S., dr. J. A. van der Boom, zal een inleiding houden over de collectie glasschilderingen welke er te zien zal zijn. Het 5.417 ton metende Nederlandse vrachtschip „Lekhaven" is Woensdag in de baai van Santos (Brazilië) in dichte mist in aanvaring gekomen met het 4.834 ton metende Duitse vrachtschip „Max Born- hofen". Beide schepen liepen zware schade op en moesten naar de kade worden gesleept. De boeg van de „Lekhaven" werd openge scheurd. Van het Duitse schip werden de stuurinrichting en het roer vernield, als mede de onderkomens van de bemanning. De botsing geschiedde toen de „Lekha ven" de haven binnenvoer, terwijl de „Bornhofen" naar zijn ligplaats manoeu vreerde. De „Lekhaven" is geladen met cement en stukgoederen. Het schip werd vorig jaar in "de vaart gebracht en het is eigendom van de N.V. Gebr. Van Uden's Scheepvaart- en agen tuurmaatschappij te Rotterdam. Deze maatschappij had reeds eerder een stoom schip in de vaart, dat de naam „Lekha ven" droeg. Dit schip, dat in 1921 te Newcastle werd gebouwd en 4802 bruto- ton mat, werd in 1950 verkocht naar Duitsland. De N.V. Van Uden bevaart Zuid-Ameri- ka, Denemarken en Zweden. In de Maandag gehouden algemene verga dering van aandeelhouders van de exploi tatiemaatschappij „Carré" zijn het jaar verslag en de balans over 1952/1953 goed gekeurd. Het afgelopen boekjaar heeft een vrij gunstig resultaat gehad. Er is een batig saldo van f 17.500, het dividend werd vast gesteld op 5 (vorig jaar 6 Het aantal bezoekers bedroeg dit jaar 437.527 tegen 429.875 in het vorige jaar. Aan het begin van de vergadering wijdde de voorzitter enkele woorden van nagedach tenis aan de op 14 Augustus overleden directeur der vennootschap, de heer Alex Wunnink. in wiens plaats bij acclamatie diens zoon, de heer Karei Wunnink werd benoemd. In de loop van dit jaar staat een optreden van het circus Strassburger weer op het programma, voorts komen er voorstellingen van de Italiaanse Opera, een Italiaans mario nettenspel, een goochelshow en een Engels ballet en tenslotte de traditionele Snip-en- Snap-revue. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Wet Bui tengewoon Pensioen 1940-1945. In de door de ministers van Maatschappelijk Werk, Financiën en Sociale Zaken ondertekende Memorie van Toelichting schreven dezen, dat bij de toepassing van de Wet Buiten gewoon Pensioen 1940-1945 is gebleken, dat een aantal daarin opgenomen bepalingen niet of niet ten volle voldoet aan het doel dat de wet beoogt en derhalve herziening behoeft. Weliswaar is, hoofdzakelijk als gevolg van de goede samenwerking tussen de Stichting 1940-1945 en de Buitengewone Pensioenraad, voorkomen kunnen worden, dat, als gevolg van een te letterlijke toe passing der wet, voor belanghebbenden on gunstige beslissingen genomen werden, doch langs die weg kunnen niet alle aan de huidige wettekst verbonden bezwaren ondervangen worden. De voorgestelde wij zigingen en aanvullingen der wet, welke de grondslagen, waarvan destijds bij het totstandkomen is uitgegaan, onaangetast laten, beogen aan de hiervoren bedoelde moeilijkheden tegemoet te komen. De advocaat-generaal bij het gerechts hof te Den Bosch, mr. A. H. M. H. Rece- veur, heeft gisteren tegen de auto-mon teur P. J. N. uit Well in Limburg een hech- tenisstraf van drie weken geëist wegens het door roken in de garage veroorzaken van een dodelijk ongeval. Bij vonnis van de rechtbank te Roermond is N. verleden jaar December tot een hechtenisstraf van drie weken veroordeeld. In Juni verleden jaar zou N. in een garage te Venlo een brandend sigaretten-peukje in de smeer- kuil hebben gegooid. Men was ter plaatse doende met de auto van H. S. De in de smeerkuil aanwezige benzinedamp ont brandde in een felle steekvlam. De eige naar van de auto, de heer S. en de monteur N. kregen ernstige brandwonden. De heer S. overleed enkele dagen na het ongeval. De monteur verklaarde voor het hof on schuldig te zijn aan het ongeval. Hij kon zich niet meer herinneren of hij wel of niet had gerookt. De advocaat-generaal achtte het tenlaste gelegde overtuigend en wettig bewezen. De verdediger meende, dat men in deze zaak het bewijs niet kan produceren. In geval het hof zijn mening niet delen kan, vroeg hij af te zien van de onvoorwaardelijke vrijheidsstraf en in plaats daarvan een geldboete. In het land van Vollenhove in Overijsel wordt de drooglegging van een nieuwe polderafdeling voorbereid. Het betreft hier het gebied ten Westen van het dorp Wete ring, waar een oppervlakte van 730 ha zal worden ingepolderd. Men is begonnen met het aanleggen van de kaden op deze nieu we polderafdeling. Het huisraad en de persoonlijke bezittingen van het Amerikaanse legerpersoneel, gestatio-nneerd in Triest, Worden reeds verscheept naar de V. S. in afwachting van de overdracht van „Zone A". Een 77-jarige inwoner van Rijnsburg, de heer Westveen en zijn 75-jarige zuster zijn vandaag in hun woning dood op bed ge vonden. Zij zijn overleden tengevolge van kolendampvergiftiging. Ten bate van het kerkplan van de Ne derlands Hervormde gemeente te Benne broek werd gisteravond een vocaal en in strumentaal concert gegeven waarvoor veel belangstelling bestond. Het gemengd dub- belkwartet „J. S. Bach" en het dames ensemble „Noi Otto" verzorgden onder lei ding van hun dirigent Frits Mondriaan het vocale gedeelte van het omvangrijke pro gramma. Het dubbelkwartet was met de werkjes van Després, Bai en Haszler, waarmede het de avond inleidde, niet zo gelukkig. De zangeressen en zangers hadden te kampen met intonatie-moeilijkheden en met psy chische remmingen, die het zingen in een niet vertrouwde omgeving als het kerk gebouw van deze gemeente met onbeken de acoustische reacties met zich mede bracht. Wat voorts een gevaar betekende voor het handhaven van het toonpeil en van een zuivere samenklank, was de zwaar wichtige ontwikkeling van de muziek en eigenlijk primair het aangeven van de begin-accoorden op de piano omdat deze accoorden in hun gelijkzwevende stem ming een weinig verkieslijke introductie waren voor a-capella-zang. Ook de uitvoeringen van „Christe elei- son" en „Adoramus te" van Palestrina door het damesensemble „Noi Otto" waren in zake intonaties aan de bedenkelijke kant. Voor beide ensembles kwam er echter ge lukkig een wending ten goede, die het „Adoramus te" van Perti en „Exultate Deo" van Scarlatti (in de uitvoering door „J. S. Bach") al op een hoger niveau bracht en die de voordracht van de „„Laudi alia Vir- gine Maria" van Verdi (door „Noi Otto") reeds tot een knappe prestatie deed wor den. „Noi Otto" kwam zelfs met een ver rassend goede uitvoering van de Mis voor drie stemmen van André Caplet, zuiver en beheerst, waartegen men alleen als be zwaar zou kunnen noemen, dat het sub jectieve element er te veel in overheerste. Maar toch werd Caplets prachtige werk het hoogtepunt van het concert. Na de doorzichtige klaarte van deze muziek kwam er met Abendstandchen en Darthu- las Grabgesang van Joh. Brahms uitge voerd door „J. S. Bach" wel een zeer groot contrast, ook al omdat de vertolking ons weer in het randgebied van de lieder- tafelstijl bracht met zijn ondefinieerbax-e rhythmiek en met zijn stemmingen ten koste van structuur. Een verfrissende muzikale koelte ging er stromen bij het zingen van het spranke lende werk „Musieiens" qui ohantez" van Johan Wagenaar, waarmede ,,J. S. Bach" het concert zeer verdienstelijk besloot. De fluitist Guus Spaan wisselde de zang voordrachten een paar keer af met de ver tolking van sonates van J. S. Bach en van Vinei. Hij toonde hierbij een vaardige techniek en tevens, wanneer de fluitklank niet te „metalig" hard werd, zin voor ex pressieve klank. Fi-its Mondriaan bege leidde de flitist betx-ouwbaar en muzikaal. Ds. H. S. J. Kalf sprak een kort dank woord tot alle medewerkenden en de toe hoorders en besloot de avond met gebed. P. ZWAANSWIJK In Zandvoort had Woensdagavond de op richtingsvergadering plaats van de afdeling Zandvoort der Vereniging van Christelijke Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Ne derland, waarvan het hoofdkantoor te Zeist gevestigd is. Deze vereniging beschikt thans over vier koloniehuizen: twee te Egmond aan Zee; één in Hellendooi'n en één in Nun- speet. De vereniging belast zich met de uit zending van kinderen van Chr. scholen op de leeftijd van 5 t/m. 14 jaar, welke door huis- of school-arts voor uitzending worden aanbevolen. De administrateur van het hoofdbestuur, de heer K. Scharten uit Zeist, was bij de oprichting van de Zandvoortse afdeling, de twintigste in Noordholland, aanwezig. De afdeling werd als volgt samgengesteld: S. Rijper, Koninginneweg 36, voorzitter. C. Kuyper, Zeestraat 57 rood, secretaris, mej. A. H. Jansen, Dr. Gerkestraat 18 rood, die niet ter vergadering aanwezig kon zijn, zal worden aangezocht als penningmeeste- resse, mevr. A. A. Wagtendonk-Gemtsen, Wilhelminaweg 33, 2de penningmeesteresse, Leden belast met de uitzending: Mej. Zuster C. W. van Dijk, Gasthuishofje 27, mej. Zuster S. M. de Wilde, Haarlemmer- straat 7. Leden belast met huisbezoek: Mevr. A. Blaauboer-Zwart, Haltestraat 46. mevr. N. L. Bulthuis-van den Bosch, Dr.. C. A. Gerkestraat 111. Veertien dagen na de eerste steenlegging werd, in de loop van Woensdag, reeds de vlag gehesen op het in aanbouw zijnde café restaurant „De Rotonde" aan de Strandweg, ten teken dat de bouw van de kap bereikt was. Deze wel zéér bijzondere prestatie op bouwgebied leverde het personeel van Pij- per's aannemingsbedrijf uit Bussum. Het was een uiterst dankbare bouwer-eigenaai', die tengevolge van dit feit in Rinkel's res taurant de gehele bouwploeg een reünie aan bood. waar Woensdagavond een uitermate gezellige stemming heerste. De heer W. Kel der uit Bussum dankte voor deze prestatie aannemer en pex-soneel en sprak zijn grote waardering uit over de voorbeeldige saam horigheid, die dit bouwwerk op zo uiterst vlugge wijze deed verrijzen. De heer Pij pers gewaagde hierna van de grote mede werking, die van de zijde van de heer Kel der werd ondervonden en ook van Publieke Werken te Zandvoort. De heer Kelder deelde ons mede, dat het weer wel op zeldzaam gunstige wijze tot nu toe medewerkt en dat, als de omstan digheden zo blijven, men over uiterlijk vier weken het gebouw geheel glasdicht hoopt te hebben. Het succes, dat het blijspel „Potasch en Perlemoer" van Glasz en Klein overal heeft gehad, was voldoende irx de bollen streek bekend om de zaal van Treslong Woensdagavond bijna geheel te vullen, toen het gezelschap van Johan Kaart dit stuk daar voor het voetlicht bracht. Spijt zullen de bezoekers zeker niet hebben ge had van hun komst. Er is zeer veel gelachen. Het stuk wordt in hoofdzaak gedragen door Johan Boskamp en Johan Kaart, die kostelijke vertolkingen geven van de twee Joodse zakenlieden met een grote mond en een erg klein hart. Verder moeten zeker nog Tilly PérinBouwmeester en Matthieu van Eysden worden genoemd. De overige BINNENLAND Nadat tegen haar zes maanden gevan genisstraf was geëist, is de 54-jarige Ren- kumse vrouw door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf. Zij had in acht jaar tijds een reeks diefstallen gepleegd en een buurvrouw, die oorlogsweduwe is, voor f3000 benadeeld. De Kroon heeft ongegrond verklaard een beroep, ingesteld door de raad der ge meente Krommenie tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van die raad van 15 October 1952, tot eervol ontslag van J. Hooy als onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand. De Arnhemse rechtbank heeft een in woner van Renkum tot 4 maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens oplichting van Ambonezen. Hij had aan achttien Ambo nezen verteld, dat de Oranjevereniging een bustocht zou organiseren, waax-aan ook de Ambonezen konden deelnemen voor vijftig cent per persoon. Hij ontving negen gulden, maar spoedig kwam uit dat het verhaal over de bustocht gefantaseerd was. De politie te Rotterdam heeft vier Chinezen aangehouden, die een inwoner van Schiedam hadden verzocht vijf kilogram opium naar het buitenland te smokkelen. De Chinezen allen zeelui, zijn opgesloten. De' opium is in beslag genomen. Woensdagmiddag is de „Willem Ruys" voor de 35ste keer uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken, geheel volgeboekt. Van de 897 passagiers zijn er 78 van Indo nesische nationaliteit. Er bevinden zich niet minder dan 17 ax-tsen aan boord, die het gebrek aan geneesheren in Indonesië gaan vex-kleinen. Onder hen zijn zes Duitsers, twee Oostenrijkers en een Zwitsers. De raad van Oegstgeest heeft gister avond besloten een bedrag van f 15.000 bij te dragen in de afkoopsom van de tolrechten van het Warmonderhek, Twee van de veer tien aanwezige raadsledën waren tegen het voorstel. Het geschil tussen de Portugese rederij „Arrosto Compania de Pesca Docentro de Portugal S.A.R.L." en de scheepswerf „Fox- hol" te Foxhol, waax-in door de rechtbank te Groningen reeds een uitspraak is gedaan de vordering van de werf werd toegewe zen is thans in behandeling voor het hof te Leeuwarden, waar de Portugese rederij in beroep is gegaan. Zoals reeds eerder is bericht loopt het geschil over de kwaliteit van een paar trawlex-s, die op deze werf gereed kwamen. Bij werkzaamheden in een pijler op de 391-meter-verdieping van de staatsmijn Maurits te Geleen is de 44-jax-ige houwer P. F. H. Crombag uit Beek onder vallend ge steente bedolven. Hij was terstond dood. C. was gehuwd en vader van drie kinderen. In het ziekenhuis te Hoorn is een vrouw ovei-leden, die een dag tevoren te Hoogwoud, waar zij woonachtig was, met haar man en een dochter in een kleine vrachtauto te water was geraakt. De man, de heer P. Z. en zijn dochter hadden zich uit de wagen kunnen bevrijden en zijn met de schrik vrij gekomen. De vrouw was x-eeds bewusteloos toen zij naar het ziekenhuis werd vervoerd. Dr. Leimena, de bekende Ambonese oud-minister van volksgezondheid van de Republiek Indonsesia, heeft gisteren verge zeld door dr. J. P. Boekhold, kinderarts van de Stichting Federatieve Commissie voor de Kinderhygiëne in Zuidholland, een bezoek gebracht aan het consultatiebureau voor zuigelingen in Benthuizen, dat juist zitting hield. Dr. Leinema legde een grote belangstelling aan de dag voor het werk van het consultatiebureau. Hij maakt een oriëntatiereis en heeft achtex-eenvolgens Rome, Genève en Stockholm bezocht. Gis teren is hij in Nederland aangekomen. Hij begaf zich later naar het kraamcentrum in, Alphen aan de Rijn. Prof. dr. G. C. E. Burger heeft zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de technische hygiëne aan de Technische Hoge school te Delft aanvaard met een rede, waarin hij een korte definitie gaf van het begrip technische hygiëne; dat deel van de gezondheidsleer of van de praeventieve ge neeskunde, dat met gebruikmaking van technische hulpmiddelen de gezondheid tracht te bevorderen, zoals bijvoorbeeld ge schiedt door middel van watervoorziening, zuivering van afvalwater, woningbouw, luchtzuivering, enzovoort. De rechtbank te Zwolle heeft de 35- jarige Zwolse vertegenwoordiger J. S. tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens verduistering en dood door schuld. In 1946 heeft S. volgens de tenlastelegging het elfjarige meisje Henny K. tot slachtoffer gemaakt van geweldpleging, tengevolge waarvan zij is omgekomen. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Financiën en Volks gezondheid der gemeente Haarlem, de heer W. C. Bakker, zal Dinsdag 27 October geen, spreekuur houden. Het wijkcomité Oud-Schoten houdt Vrijdagavond 23 October van 20 tot 21 uur spreekuur in de kleuterschool aan de Tessel- schadestraat. Voor de afdeling Haarlem en omstre ken van „Oost en West", zal op Dinsdag avond 27 October de heer L. van Gent in hotel „De Leeuwerik" een fraaie kleurenfilm over de Belgische Congo, „Afrika's Pracht", vertonen. Op Zaterdagmiddag 24 October houdt de wei'kgroep Kennemerland van de Ar- chaeologische Werkgemeenschap voor Wes telijk Nederland een excursie naar de tunnelwerken te Velsen, onder leiding van de heer B. J. Wieland Los. Het bestuur van de muziekvereniging der Haax'lemse Gemeentereiniging heeft voor het personeel een bonte avond georgani seerd in „Dreefzicht", welke op Donderdag 29 Otcober wordt gehouden. Medewerking vex-leent onder meer de boerenkapel „De Hooibouwers". De voor Zaterdag aangekondigde feest avond van een Heemsteedse postduiven- vereniging in hotel „Het Wapen van Heem stede" gaat uit van „De Vredesduif", een der plaatselijke verenigingen. Een negenjarig meisje stak Woensdag middag om half een op het Houtplein per fiets de weg over zonder een teken te geven. Het werd aangereden door een vrachtauto en liep een wond aan haar rechter voet op. In de Mercuriusstraat in Haarlem-Noord is een eenenveertigjarige bestuurder van een bi-omfiets geschrokken van een luid blaffende hond, waax-door hij de macht over het stuur kwijt raakte en op straat viel. Hij liep een wond aan zijn rechter heup op. ADVERTENTIE medespelenden wisten over het algemeen wel te overtuigen en zich juist aan te pas sen. De toneelaankleding was simpel, maar kon toch wel de juiste sfeer suggereren. De enkele opvoeringen door het beroeps toneel in Treslong gegeven, hebben wel bewezen dat hiermede in een behoefte wordt voorzien. I-Iet mag dan ook wel wor den verwacht dat de toneelgezelschappen Hillegom meer in hun tournées zullen op nemen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 12