Labour trekt partij voor de afgezette premier van Guyana Internationaal politieleger voor Israel bepleit Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Muziek en Jeugd Dr. Jagan op Schiphol: „Wij willen gelijk berechtigd worden in het Gemenebest" Voorstel zou afkomstig zijn van bestands generaal" Bentiike Geen accoord over Suez- kanaalzöne Dean naar Korea Het woord is aan Onrust in Kenya eiste reeds 4105 doden Staat vraagt 3i milliard minder dan vorig jaar Vietnam in of uit de Franse Unie? Goederentrein in Israel door mijn ontspoord n o"8e JAARGANG No 89 DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 242 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ter voorbereiding der politieke conferentie Achterlicht Generaal Erskine ziet geen heil in militaire actie Belgie s millioenennota Weer rapporten Parijs eist onverwijld antwoord van Bao Dai Truman candidaat voor Nobelprijs voor de vrede Tel Aviv beschuldigt Jordanië Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. IN ZIJN REEKS voortreffelijke korte opstellen onder de titel „Over Muziek", jarenlang in dit blad verschenen, heeft Hendrik Andriessen eens de dilettant be schouwd. Toen ik een der beide bundels ter hand nam, waarin een aanmerkelijk aantal van die opstellen zijn herdrukt, diende ook dat stuk zich ter herlezing aan. Ik las: „Een aangenaam gesprek met de smid, die de haard kwam nakijken en mij daarbij mededeelde, dat hij slechts een beetje kan pianospelen, maar dat hij altijd behoefte heeft aan klassieke muziek, herin nerde mij aan een praatje met een profes sor, die bekende dat hij niet nauwkeurig kon spelen, maar er dagelijks plezier in heeft zich bezig te houden met de liederen van Schubert. Dit zijn gelukkige mensen, de goede dilettanten. Heeft de radio veel kwaad gedaan aan het musiceren thuis? Ik weet het niet zeker, ik weet wel dat de goede liefhebberij onuitroeibaar is." Nu, ik weet het ook niet zeker, maar krijg vaak de indruk dat de radio wel degelijk kwaad heeft gedaan en nog doet aan het musiceren thuis. En als ik daaraan denk zie ik weer met de onwil, hier al eerder tot uiting gebracht, de komende veroveringstocht in ons land van televisie tegemoet. Misschien zal het televisietoestel een extra vervulling betekenen in het leven van langdurig aan hun bed gekluisterde zieken en van invaliden. Maar gezonde mensen, die de grote meerderheid vormen, zou het, geloof ik, beter bespaard kunnen blijven. Ook en vooral gezonde jonge mensen. In dertijd zijn daar al motieven voor aange voerd. Nu in het bijzonder de muziek aan de orde is zal ik na Andriessen nog een beroepsmusicus citeren, namelijk de violist Jascha Heifetz, die in Amerika woont en in de Saturday Evening Post (geciteerd door De Kern) de vraag „Moeten mijn kinderen muziek studeren?" onder ogen heeft gezien. „Wanneer ouders mij vertel len, dat het moderne kind geen tijd meer heeft om een instrument te bespelen, word ik bijna kwaad," zegt Heifetz. „Want het blijkt steeds dat dit kind wèl tijd heeft voor strips en detectives. Het stemt mij altijd treurig als ik merk dat een kind alles af weet van repeteergeweren en geleide projectielen, maar onkundig is van het be staan van Aïda en Carmen, van Beetho ven's Vijfde of Bach's Brandenburgse Con certen dat het niets weet van de schat van muzikale schoonheid, die zijn recht matige erfenis is. Hij kon evengoed bij de wilden van Centraal-Afrika opgegroeid zijn. Ik geef direct toe dat het heel wat makkelijker voor de ouders is, de kinderen zoet te houden door de hypnose van de televisie. Maar ik vraag mij af hoe zoiets bij die kinderen werkt." Welnu, hier hoort gij een stem uit een land, waar televisie haar veroveringstocht al volbracht heeft. Luister verder: „U zegt mij dat als uw kind toch niet voldoende talent heeft om zijn kost te verdienen als pianist, violist of componist, u maar hele maal afziet van de muzikale opvoeding. Dan onthoudt u hem iets dat even belang rijk is als het dagelijks voedsel, waar u zo precies op bent: het geestelijk voedsel. Het is waar dat negen van de tien kinderen nooit „beroeps" zullen worden. Maar dat mag geen reden zijn om natuurlijke aan drang tot zclf-expressie te verhinderen. Vooral nu niet, in onze machine-eeuw, waarin de vroegere mogelijkheden om zich in het werk creatief te uiten steeds meer weggenomen worden. Wanneer u uw kind de bekwaamheid geeft om de onsterfelijke composities van Mozart of Chopin te her scheppen geeft u hem een middel tot zelf expressie, dat zijn persoonlijkheid zal sta biliseren zolang hij leeft. Muziek is een ondervinding die geestelijk verheft; u weet het zelf. Is niet het vermogen, een prélude van Bach te vertolken een wonderbaarlijk ding voor het hart in een tijd die zo pro zaïsch, cynisch en onreligieus is, zo troebel van neurotische spanningen en angsten? Tk k*n mensen uit ieder beroep politici, Schrijvers, rechtsgeleerden, architecten, machinisten, zakenlui die allen ontspan ning vinden in musiceren." Het is aanlokkelijk Jascha Heifetz ook terder te citeren. Ik zal dat beperken, maar wel enige van zijn goede raadgevingen aan ouders noemen, waarbij hij uitgaat van dé overtuiging, dat de houding van de ouders voornaamste factor is in het ver schil tussen een geslaagde muzikale óp- Voeding en gedwongen fraaiigheid, waarbij het kind openlijk of in het verborgene toch steeds in verzet komt. „Laat hem steeds merken dat hij les krijgt voor zichzelf en niet ter vermeerdering van uw eigen prestige. Vertel hem niet hoe duur die les sen wel zijn of hoeveel het instrument ge kost heeft, dat hij bespeelt. Werk niet op zijn schuldgevoelens als hij eens vergeet te studeren, of niet zulke resultaten kan tonen als andere kinderen. En snij niet op over zijn talent. Maar bovenal: exploiteer hem niet emotioneel; laat hem geen show geven voor uw bezoekers. Spelen voor een gezelschap kan hem zelfvertrouwen geven als hij het genoegen ervaart, anderen ple zier te doen. Maar laat zoiets aan zijn vrije wil over, ook wat hij wil spelen. Als uw kind van populaire muziek houdt, ontmoe dig hem dan niet. Dit is ook een deel van zijn muzikaal dieet. Ik heb mijn kinderen nooit verboden naar jazz te luisteren; het is een opwindende vorm van muzikale ex pressie en tenslotte heeft deze muzieksoort vele serieuze moderne componisten beïn vloed. Als er waardering van „goede" mu ziek tegenover staat zal het kind zeker niet verslaafd raken aan de jazz." Dit alles zegt Heifetz en ik zou nog eens extra nadruk willen leggen op zijn waar schuwing, dat in deze geënerveerde machi ne-eeuw het meer dan ooit nodig is gees telijk bezit te scheppen, en op zijn geloof in de blijvende grote waarde die het musi ceren van de dilettant voor hemzelf heeft: dezelfde overtuiging die Hendrik Andries sen heeft geuit en die dadelijk iedere oudere dilettant zal beamen. Zijn muzikale kunnen, al is het beperkt en al beleeft hij het misschien alleen als er niemand is die moet luisteren en naar hij vermoedt liever de radio zou aanzetten blijft een vreugde die hij nooit zou willen missen. Ook als gij niet denkt aan de machine eeuw en haar opjagend leven, als gij „onze tijd" eens even buiten beschouwing laat, geldt het kostbare cultuur: de schat van muzikale schoonheid, die de rechtmatige •rfenis van het kind is, zoals Heifetz het uitdrukt. Een erfdeel dat niet onthouden LONDEN (Reuter) De Britse Labour- partij heeft Woensdag in het Lagerhuis een amendement ingediend, waarin zij zegt, er niet van overtuigd te zijn, dat de regering het recht had de Grondwet van Brits Guyana te schorsen. Het amendement werd ingediend op een motie- van de regering, waarin goedkeuring van de regeringspoli- tiek inzake Brits Guyana wordt voorge steld. Vandaag begint het debat in liet Lagerhuis over de regcringspolitiek in de Britse kolonie. De Labourpartij besloot tot indiening van het amendement, na een langdurig ondervragen achter gesloten deuren van de afgezette premier van Brits Guyana, dr. Jagan, en de voorzitter van de vooruitstrevende volkspartij aldaar, Burn- ham, door het „schaduwkabinet" van de Labourpartij. De twee Guyananese politici waren Woensdag op doorreis naar Londen op Schiphol. Dr. Cheddi Jagan, 35 jaar, en Linden Burnham, 30 jaar, werden op Schiphol onmiddellijk na aankomst door een grote schare journalisten aan een spervuur van vragen onderworpen. De antwoorden van het tweetal kwamen vrij vlot, zonder aar zeling en met een overtuiging, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de beide afgezette ministers menen in alle opzichten in hun recht te staan, zegt het A.N.P. Gevraagd om een vergelijking tussen het Nederlandse Suriname en het Britse Guyana, antwoordde dr. Jagan: „In grondwettelijk opzicht is men ons daar ver vooruit. Hij laakte de houding van de Britse gouverneur Alfred Savage en ontkende vervolgens, dat zijn partij, de P.P.P., connecties met communistische par tijen in het buitenland zou hebben. „Bent u zelf communist, of staat u er sympathiek tegenover?" „Ik sta sympathiek tegenover iedereen, die sympathiek tegen mij optreedt." „Is Rusland sympathiek tegen u opge treden?" Het antwoord op die laatste vraag van dr. Jagan kwam er op neer, dat van een direct contact met Rusland nimmer sprake is geweest, doch dat van Russische zijde in ieder geval geen tegenstand tegen het streven van de P.P.P. is gekomen. Van een tegenstelling in de eigen ge lederen was de beide afgezette ministers niets bekend. De berichten^ die daarover in West-Europa zijn verspreid, hadden zij niet gelezen. „Ondemocratisch" In een gisteren door de Britse regering gepubliceerd rapport worden de maat regelen, die de Britten in Brits Guyana hebben genomen, gemotiveerd met de op merking, dat de partij van dr. Jagan in deze kolonie de rassenhaat aanwakkert. Hiertegen verzette dr. Jagan, alsook de heer Burnham, zich op Schiphol met grote felheid. „Die verdeeldheid tussen Inlanders en Britten, tussen zwart en blank, en wat zwart aangaat zelfs tussen Indisch en Afrikaans, wordt juist door de Britten in leven gehouden, niet door ons. Kijkt u ons beiden eens aan, ik ben Indisch, Burnham Afrikaans. Dat verschil deert ons niet. Bovendien, mijn eigen vrouw is immers een blanke Amerikaanse. Waar wij tegenop komen dat is tegen het onrecht, dat ons wordt aangedaan. Wij zijn op democrati sche wijze gekozen. Het volk van Brits Guyana staat achter ons. Op volkomen on democratische wijze heeft de Britse rege ring ons afgezet, troepen naar het land gestuurd en ons moeilijkheden in de weg gelegd bij onze reis naar Londen." „Als uw missie in Londen niet slaagt, wat gaat u dan doen?" „Dat is op het ogenblik uiteraard moei lijk te beantwoorden, maar zeker is, dat wij voor onze rechten zullen blijven vechten." „Eventueel ook met geweld?" Een glimlach trok bij die vraag over het gezicht van dr. Jagan. „Wij zijn een kleine kolonie op de Noord kust van Zuid-Amerika. Wij zijn omringd door de macht van het Britse rijk, met daarachter nog die van cle Verenigde Staten. Hoe kunnen wij geweld gebruiken? Zij hebben de slagschepen, de geweren en de kanonnen. Daarmede zijn ze. ons land binnengekomen en nu beschuldigen zij ons er van, dat wij de oorlog willen." „Er wordt ons verteld," aldus een dei- verslaggevers, dat sinds u aan het bewind bent gekomen, enkele maanden geleden het land is overstroomd met communistische lectuur." „Wij hebben onze grenzen opengezet voor alle lectuur, die er binnen wilde dringen. Weert u in dit land of in Engeland dan met opzet communistische lectuur?" „Hoe groot is het percentage van de be volking, dat lezen en schrijven kan?" „Ik schat het op ongeveer tachtig procent." „In een kolonie met een gekleurde be volking van 425.000 zielen en slechts 2500 Europeanen is dat toch een bijzonder hoog percentage, dat Groot-Brittannië tot eer strekt?" Dit was een van de weinige momenten, waarop de beide Guyaners even het ant woord schuldig bleven, tot dat Burnham zeide: „Ik kan dat niet zo'n grote prestatie vin den voor een tijdvak van ruim honderd jaar." „Er zijn genoeg landen op de wereld, waar dat percentage lager is." „Kunt u een voorbeeld noemen?", vroeg Burnham, waarop een der verslaggevers Kenya noemde. Dit bracht het gesprek bp de Mau-Mau. „Wij staan geheel achter het streven van de bevolking in Kenya," zeide dr. Jagan. „Wij staan achter ieder land, dat protes teert tegen het onrecht, waaronder het ge bukt gaat, maar wij zijn tegenstanders van de Mau-Mau, want de Mau-Mau is een ter roristische organisatie. Wij geloven niet, dat terrorisme de juiste weg is." „Geen communist" Dr. Jagan zeide bij geen enkele commu nistische partij ooit aangesloten te zijn ge weest, doch toen hem gevraagd werd of hij wel eens in een land achter het ijzeren gordijn was geweest, antwoordde hij: „In 1051 was ik voor vacantie in Engeland en van die gelegenheid heb ik gebruik ge maakt om in Oost-Berlijn het jeugdfestival bij te wonen." Hij antwoordde ontkennend op de vraag of zijn vrouw, Janet Rosenberg, ooit lid was geweest van de communistische partij in de Verenigde Staten. „Waarom heeft uw vrouw een groot en groot opgemaakt artikel geplaatst in het communistische dagblad te Londen, de Daily Worker?" „Zij heeft dat artikel niet speciaal voor de Daily Worker geschreven, doch voor de gehele pers. Het is per post aan talloze bladen gezonden. Dat alleen de Daily Wor ker er zo'n opvallende plaats aan heeft gegeven, valt buiten onze verantwoording." ,,U hebt u met een telegram tot Nehroe gewend, toen u was afgezet. Hebt u daarop antwoord ontvangen?" „Ja. Wij hadden gevraagd of wij het par lement in India mochten toespreken. Dit zal ons echter niet worden toegestaan, om dat het tegen de gebruiken van het land is. Wel is ons geantwoord, dat wij welkom zijn en kunnen spreken met leden van het par lement van India." „Is uw streven er op gericht uw land geheel los te maken van het Britse rijk vroeg een reporter. „Niet speciaal. Wij willen zeker een onderdeel blijven vormen van het Britse Gemenebest, maar dan als een volkomen gelijkgerechtigd land," was het antwoord.. „U oefent nu wel critiek uit op de Britse regering voor ondemocratisch optreden, maar werden de Britten er niet toe ge dwongen, omdat er chaos in uw land dreig de als gevolg van algeméne stakingen op de suikerplantages, die door uw partij zijn be vorderd?" „Ook daarin bent u verkeerd voorge licht. Stakingen op de plantages komen ieder jaar voor. Ze zijn ook in Jamaica uit gebroken. In zekere zin staat onze partij daarbuiten. De stakingen worden uitge roepen en georganiseerd door de vakver enigingen. Hoogstens kunt u zeggen, dat ze dit jaar iets effectiever zijn geweest." Volledigheidshalve voegde Burnham hier nog aan toe, dat inderdaad enkele der vak bondsleiders tevens ministers zijn geweest in de thans afgezette regering. Naar Londen Ongeveer om 3 uur is 'n KLM-Convair met aan boord dr. Jagan en de heer Burnham naar London Airport vertrokken en daar on? half vijf aangekomen. Een vertegenwoordiger van de Labour partij wachtte dr. Jagan op met een uit nodiging van de Britse socialistische leider Attlee voor een bespreking. 99 In welingelichte kringen te Damascus is Woensdag verklaard, dat Libanon een nota vaïi generaal Bennicke, stafchef van de UNO-wapenstilstandscommissie in Pa lestina, heeft ontvangen, waarin instelling van een internationale strijdmacht wordt voorgesteld, welke toezicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht, die onder de UNO zou staan, zou de vrede en de neutraliteit van de gedemilitariseerde zónes moeten bewa ren. Generaal Bennicke had, aldus ge noemde kringen, meegedeeld, dat Enge land, Frankrijk en de Vereigde Staten be reid zijn, het voorstel te aanvaarden. „De tijd is rijp" De politieke commissie van de Arabische Liga, die te Amman in Jordanië bijeen gekomen is, heef* besloten, dat „de tijd rijp is om drastische maatregelen tegen Israël te nemen". Vandaag zouden leden van de commissie een bezoek aan de grensdorpen brengen om zich van de toe stand op de hoogte te stellen voordat een beslissing wordt genomen. Bctogingcr in Jordanië In de Jordaanse hoofdstad Amman heb ben Woensdag enkele betogers de Franse ambassade en het Amerikaanse bureau voor hulp aan onderontwikkelde gebieden met stenen bekogeld. Ook trachtten zij de Britse ambassade aan te vallen, maar deze poging werd door het ingrijpen van Jor daanse militairen verhinderd. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. De Jordaanse premier, dr. Fawzi cl mag worden en dat heel wel beslissend kan zijn voor levensgeluk: in hoe oneindig veel meer gevallen dan kennis van geleide pro jectielen en zelfs straaljagers. R. P. Moelki, verklaarde later, dat „extremis tische opruiers" deze ongeregeldheden hadden uitgelokt. Zij hadden zich onder de vreedzme demonstranten begeven om verwarring te stichten. 'Verzoek van Israël De leider der Israëlische delegatie bij de UNO, Abba Eban, heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Deen Borberg, ge vraagd, te mogen deelnemen aan het ko mende debat over de spanning tussen Is raël en de Arabische landen. Israëls antwoord op stop zetting dollarhulp Naar van gezaghebbende zijde in Tel Aviv wordt vernomen, zal de Israëlische regering de V.S. niet verzoeken op hun besluit om de hulp aan Israël op te schor ten. terug te komen. Zoals gemeld maakte minister Dulles Dinsdag deze „sanctie" tegen Israël be kend, omdat dit land het bevel van de stafchef der ÜNO in Palestina, generaal Bennicke, om de werkzaamheden bij de Jordaan te staken, in de wind had geslagen. Israëlische functiorinarissen verklaarden dat het Amerikaanse besluit waarschijn lijk het huidige invoerprogram en de pro jecten voor economische ontwikkeling van het land ongunstig zal beïnvloeden, maar dat naar de mening van het kabinet de bevolking deze ongemakken met waardig heid zal dragen. Volgens berichten in de Israëlische pers aanvaardde de regering indertijd een resolutie om, niettegenstaan de de orders van generaal Bennicke, het werk aan het rivier-project voort te zet ten, ongeacht de dreigementen van het „State Department". Het kabinet zou zijn besluit hebben genomen met acht stem men tegen vier, bij één onthouding. Be meerderheid werd geleid door premier Ben Goerion, die met het oog op de jongste ontwikkeling voorlopig zou zijn terugge komen van zijn plan, zich uit de regering terug te trekken. Het is niet mogelijk gebleken op de Woensdag gehouden bijeenkomst van Brit se en Egyptische onderhandelaars te Caïro tot overeenstemming over de basis aan het Suezkanaal te komen, aldus heeft de Britse ambassade te Caïro medegedeeld. Er zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden als beide partijen de toestand hebben bestudeerd. In diplomatieke kringen te Caïro wordt vermoed, dat de bespreking is mislukt, om dat de Britse en Egyptische afgevaardigden van mening verschillen over „het noodge val", waarin de Britse strijdkrachten naar de basis in de Suezkanaalzóne mogen terugkeren. Egypte zou op het standpunt staan, dat de Britten weer troepen in de zóne mogen leggen als een van de landen van de Ara bische Liga wordt aangevallen. De Britten daarentegen zouden er op staan, dat het Britse garnizoen terugkeert ook als andere landen in het Midden-Oosten, met inbegrip van Turkije, worden aangevallen. Arthur Dean, speciale afgevaardigde der Verenigde Staten, is Woensdag per vlieg tuig uit Washington naar Panmoeudjom vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met Noord-Koreaanse en Chinees- communistische vertegenwoordigers oVer het treffen van voorbereidingen voor de politieke conferentie over Korea, waarin het bestand voorziet. Dean gaat als vertegenwoordiger van alle landen, die aan UNO-zijde aan de strijd in Korea hebben deelgenomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag verklaard, dat alle Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen die hebben geweigerd, de commuu'stische „uiteenzettingen" bij te wonen, op 27 Ja nuari zullen worden vrijgelaten. Dit is de uiterste datum waarop de neutrale terug zendingscommissie de gevangenen kan vasthouden. De Poolse en Tsjechoslowaakse afge vaardigden zijn Donderdag teruggekeerd in de neutrale „terugzendingscommissie" in Panmoendjom. Zij stemden er, na hun boycot van drie dagen, mee in om de be spreking van de weigering der Noord- Koreanen om „uiteenzettingen" aan te horen, voort te zetten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Goethe: Denken is gemakkelijkdoen is moeilijkdoen hetgeen men denkt is het moeilijkste ter wereld. Aan de vooravond van de elfde weg- verkeersdag die de K. N. A. C. morgen in Den Haag houdtzal dit tweetal een eenzame weg een wandelingetje maken en tientallen automo bilisten zullen kèer op keer hun intimi teit verstoren - om hun achterlichtjes te testen. Die achter lichtjes voor voet gangers zijn twee lapjes „Scotchlite", die aan de binnen kant van kraag en ceintuur van hun re genjassen gestikt zijn en die het licht van de autokoplampen reflecteren. Voor wie 's avonds laat op de donkere buiteniveg moet zijn is dit een afdoende bescherming in de rug: even de kraag van.de regen jas opzetten en even de centuur omkeren - en men is zichtbaar voor het achterop rij dend wegverkeer. De Britse opperbevelhebber in Kenya, generaal Sir George Erskine, heeft Woens dag verklaard, dat de onrust in Kenya van zuiver politieke aavd is, die niet met be hulp van militairen kan worden opgelost. De situatie was volgens hem „veel be ter" geworden, maar de noodtoestand zou nog lange tijd voortduren. Tot 17 October waren er als gevolg van de veertien dagen durende „zuiveringsoperatie" in Nairobi ruim 1600 inheemsen veroordeeld. In drie weken tijds hadden de veiligheidsstrijd krachten x 287 leden van de Mau-Mau ge dood. Aangenomen wordt, dat de boycott van de autobussen, waartoe de Mau-Mau de in heemsen had aangezet, is geëindigd. (Reuter). Minister Lyttelton heeft Dins dag in antwoord op een vraag van het Labour-fractielid Hale in het Lagerhuis een overzicht gegeven van het aantal do delijke slachtoffers in Kenya, dat volgens hem thans 4105 bedroeg. Hale drong later bij de minister van Koloniën aan op het doen van een nieuwe verzoeningspoging. Hale zei, dat zelfs vele aanhangers van de uiterst rechtse vleugel voorstellen ondersteunen tot het vrijlaten van enkele inheemse leiders, om te trach ten de vrede in Kenya te herstellen. Toen de Labourafgevaardigde verklaarde, dat de toestand slechter werd, antwoordde Lyt telton, dat hij volkomen ongelijk had. (Telefonisch van onze correspondent in Brussel) De Belgische rijksmiddelen-begroting en de algemene toelichting (de Belgische mil- lioenen-nota) werden gisteren gepubli ceerd. De gewone dienst voorziet over 1954 uitgaven ten belope van 79 milliard francs (6 milliard gulden). De gewone dienst zal volledig door de belastingen worden ge dekt, terwijl de buitengewone dienst, welke 17'/2 milliard francs (1,3 milliard gulden) bedraagt, 'bijkans volledig door leningen zal dienen gefinancierd te worden. In totaal zijn de staatsuitgaven ongeveer 3»/a mil liard francs lager geraamd dan vorig jaar, dank zij de verminderde betalingen voor werken van de defensie. De grote militaire investeringen zijn in een vergevorderd stadium van uitvoering en ook reeds gro tendeels betaald. In 1954 zal dan, volgens de Belgische regering, ook een veel groter belang worden gehecht aan de civiele open bare werken en investeringen. Zo zal het program der autowegen met spoed wor den afgewerkt. Minder ambtenaren? Uit de algemene toelichting blijkt dat door het stopzetten der aanwerving van ambtenaren een vermindering van 1200 man rijkspersoneel werd verkregen. Het personeel der ministeries telt thans 82.700 man. Er zijn thans in het Belgische leger niet minder dan 56.000 officieren, onder officieren en beroepssoldaten, of circa tien duizend meer dan het vorige jaar. Er zijn verder 11.800 rijkswachters. (Van hedenmorgen 7 uur) Naar uit Parijs wordt vernomen, werkt de Franse regering aan de opstelling van een nota aan het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai, waarin deze gevraagd wordt „on verwijld en ronduit mee te delen, of de Vietnamese regering al dan niet bereid is binnen de Franse Unie te blijven." Zoals bekend, verklaarden de door Bao Dai aangewezen leden van het Vietnamese nationale congres vorige week, dat zij alge hele onafhankelijkheid voor hun land wensen en dat deze onverenigbaar is met het lidmaatschap van de Franse Unie in haar huidige vorm. Deze verklaring heeft in Franse kringen grote opschudding ge wekt; vooral onder hen die de oorlog in Indo-China zo spoedig mogelijk beëindigd willen zien. Socialisten, Gauilisten, maar ook aanhangers van de midden-partijen vragen zich af, waarom Franse militairen in Indo-China hun leven moeten geven, wanneer de republiek Vietnam, ongeacht de uitslag van de strijd, toch alle banden met Frankrijk wil verbreken. Naar men verwacht zullen in het debat over Indo-China, dat tegen de zin van de Franse regering Vrijdag begint, stem men op gaan om de Franse troepen zo spoedig mogelijk terug te trekken. De rege- i-ing hoopt echter nog deze storm door de genoemde nota aan Bao Dai te kunnen bezweren. Bao Dai heeft inmiddels besloten naar Vietnam terug te keren. In de mededeling wordt nog gezegd, dat Bao Dai zijn besluit nam, nadat hij was ingelicht over het verloop der beraadsla gingen van de Vietnamese Nationale Raad. OSLO (United Press). De gewezen president van de Verenigde Staten Harry Truman is een candidaat voor de Nobel prijs voor de vrede 1953 en hij heeft min der concurrentie dan doorgaans het geval is bij de belangrijkste der prijzen, die in 1896 bij wilsbeschikking van de Zweedse dynamietkoning Alfred Nobel werden in gesteld. Truman is voor deze onderscheiding voorgedragen door de president van Tur kije Celal Bayar en de Griekse premier maarschalk Alexander Papagos. Als candidaten voor de vredesprijs hoort men bovendien noemen: premier Nehroe van India, de Franse oud-minister van Bui tenlandse Zaken Robert Sghuman, de Ame rikaanse diplomaat en internationaal be kende rechtskundige dr. Philip Jessup en de Spaanse diplomaat in ballingschap, de filosoof Salvador de Maderiaga. Een Israëlische goederentrein met der tien rijtuigen is in de afgelopen nacht na bij de grens met Jordanië door een op de rails gelegde mijn ontspoord, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger Donderdag medegedeeld. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De woordvoerder zeide, dat ergens tus sen Qalqilya en Toelkarcm, ten Noorden van de nederzetting Eyal, mijnen op de rails waren gelegd. Israël heeft een in krachtige bewoor dingen gestelde protest-nota bij de Isra ëlisch-Jordaanse wapenstilstandscommis sie ingediend. weers- fcn ..5 "3^ "2-G toestatid -S fo 5 3 Ï5.3 ht- Helsinki motregen ZZW 2 8 1 Oslo nevel windstil 10 1 Stockholm geheel bew. OZO 6 7 0 Kopenhagen geheel bew. WZW 2 9 0 Londen regen windstil 11 0,4 Amsterdam geheel bew. ONO 4 12 0 Brussel mist NNO 4 13 0 Parijs nevel windstil 13 0 Bordeaux geheel bew. windstil 13 0 Nice licht bew. NNW 4 14 0 Warschau nevel OZO 2 1 0 Berlijn nevel O 4 5 0 Frankfort nevel ONO 2 9 8 München motregen ZZO 1 9 0,1 Zürich nevel WNW 2 10 0 Wenen zwaar bew. ZO 5 10 0,2 Rome zwaar bew. O 2 17 0 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDEND RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met plaatselijk opklaringen maar in de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Zwakke lot matige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen des nachts met in het Noord-Oosten van het land een kleine kans op lichte nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 23 October Zon op 7.18 uur. onder 17.30 uur. Maan op 17.24 uur. onder 8.50 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Vrijdag 23 October Hoog water: 2.34 en 15.56 uur. Laag water: 11.41 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1