Mijn vriend de schurk Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Jubilerende reuzensalamander aan zoutindustrie Borstbeeld van jarige Francois Pauvvels Circus „Kavaljos" naar Frankrijk Dr. Drees over de bcgrotings-„primeur" UNO-lesuur op alle Nederlandse scholen OFFICIëlE VERKOOP S1KKENS LAKKEN Tofaal resultaat van AKU onderging weinig wijziging Goud en deviezen thans op recordhoogte Drievoudige kinderaftrek Minister antwoordt op Dragen van Kamerlid Den Haag geeft voorschot aan Holland Festival Salarissen van vakleerkrachten Wettelijke regeling voor verpleging in rusthuizen Rivierwater wordt drinkwater Dirigent Jan Out vraagt salarisverhoging voor zijn orkestleden Nederlandse film bekroond Vrijwilligers gevraagd voor werk in rampgebied Hoge Raad wees arrest in voetbal prijsvraag Tekort van negen ton op Nijmegens begroting Handelsaccoord het Hongarije Voor de kinderen f I .Q vv i H t pij -■- «ié Grootste gashouder van ons land in Rotterdam Kerkelijk Nieuws FEUILLETON door David Bolderdijk DONDERDAG 22 OCTOBER 1953 ..J Een brede kop, kleine oogjes, een enorme bek, vier pootjes, die de indruk wekken dat zij nauwelijks het ongeveer één meter lange lichaam kunnen dragen en een zachte, chocoladebruine huid, bedekt met knobbels, ziedaar het dier, dat binnenkort zijn jubileum zal vieren. Het is de reuzensalamander, die dan 50 jaar in het aquarium van Artis in Amsterdam vertoeft. Hij leeft in Japanse bergbeken en men kan hem duidelijk zijn afstamming van de voorhistorische reuzensalamander aanzien. De salamander is ondanks zijn leeftijd een waar „kind van het aquarium". Hij werd er nl. in 1903 geboren uit een ouderpaar, dat waarschijnlijk bij de opening van het aquarium in 1882 werd aangekocht. De reuzensalamanders zijn niet talrijk en men wist weinig over hun leefwijze. Het was dan ook een hele sensatie toen bleek dat het paartje nakomelingen zou krijgen. Het mannetje paste op de meterslange strengen eieren, die het wijfje om de rotsen in het bassin had gewonden en de geleerden - er kwamen zelfs iwee hoogleraren uit Japan voor over - volgden nauwkeurig de verrichtingen van de aanstaande vader en moeder. Er werden heel wat - toen nog kleine en felle - reuzensalamanders geboren, doch het bleek al gauw dat men de dieren niet bij elkaar in een bassin kon houden, want zij vochten „als leeuwen". Men gaf ze alle weg, op één na, en dat is de jubilaris. Het circus „Kavaljos" van de heer Van Leer, directeur van Van Leer's Vaten- fabrieken, gaat Delft verlaten. Het kwam naar Delft ter gelegenheid van het in de zomer gevierde 21ste lustrum van het Delftsch studentencorps en werkte mee aan de opvoering van het spektakelspel „Tizze- mggi" in de oliestad. Al geruime tijd was er sprake van dat het circus naar Nice zou gaan. Thans zijn deze plannen definitief. De afbraak van het tentenkamp te Delft is begonnen en de grote tent is gereed voor verzending. Voorlopig zal een tournee van vijf of zes maanden worden gemaakt, waarbij in hoofdzaak voorstellingen zullen worden gegeven in plaatsen aan de Franse Zuid kust. Het ligt echter ook in het voornemen gedurende de wintermaanden enige tijd de tenten in Parijs op te slaan. „Naar aanleiding van de door mij op 3 September 1953 gegeven antwoorden op drie vragen van het lid der Kamer de heer Van Rijekevorsel, moge ik u berichten, dat het justitiële onderzoek naar aanleiding van de in het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de rijksbegro ting 1954 niet het bewijs van een gepleegd strafbaar feit heeft opgeleverd". Aldus heeft de minister-president, minister van Algemene Zaken, dr. W. Drees, medege deeld in antwoord op de schriftelijk ge stelde vragen van de heer Van Rijekevor sel. Op 24 October zal het acht jaar geleden zijn, dat het Handvest der UNO van kracht werd. Dit feit zal in verschillende plaatsen in Nederland op openbare bijeen komsten worden herdacht. De landelijke herdenking van de „Dag der Verenigde Naties" zal worden gehou den in de Ridderzaal te Den Haag oo Don derdag 22 October a.s. des avonds te 8 uur. Voorts zal op 24 October op alle scholen in Nederland een speciale les worden ge wijd aan de UNO, waarbij de nadruk zal vallen op het UNÓ-programma van tech nische hulp, waarin ons land zulk een aanzienlijk aandeel heeft. ADVERTENTIE Durlstraiit 39 '-Haarlint/-- tri. 13*:?' Het totale resultaat van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. in Arnhem is over de eerste negen maanden van 1953 ruim dertig procent hoger dan dat over het overeenkomstige tijdvak van het vorige jaar, aldus het jongste kwartaalbericht. De directie is nog steeds van oordeel, dat een raming van de vennootschapsbelasting per kwartaal voorlopig beter achterwege kan blijven. Zij laat echter niet onver meld, dat over 1953 belangrijk meer be lasting zal zijn verschuldigd dan over 1952. Men moet er daarom rekening mee houden dat het totale resultaat,, na aftrek van geraamde vennootschapsbelasting over de eerste negen maanden vs.n dit jaar, vrijwel gelijk zal zijn aan dat over de zelfde periode van 1952. De voorlopige cijfers zijn als volgt sa mengevat: bruto omzet in liet derde kwar taal f48 millioen, Januari/September dit jaar f134 millioen, October 1952 tot en met September 1953 f 178.9 millioen. Netto resultaat van de bedrijven respec tievelijk f 10.1 millioen, f27.8 millioen, f 34.9 millioen, inkomsten uit deelnemin gen f 3.9 millioen, f 6 millioen en f 8.3 millioen, totaal f 14 millioen, f 33.8 millioen en f43.2 millioen (alles zonder diverse ba ten en lasten en zonder aftrek van ven nootschapsbelasting). Voor het eerst sinds 30 Juni is er vol gens de verkorte balans van de Neder - landsche Bank geen verandering ingetre den in de goudvoorraad. Deze bleef onver anderd op 2775 millioen. De deviezen reserve werd echter met circa 18 mil lioen versterkt, zodat goud en deviezen tezamen een nieuw hoogterecord hebben behaald voor het lopende jaar en op 4307,8 millioen zijn beland. Ook het te goed van de handelsbanken vertoont een record. Dit bedraagt thans 400 millioen, tegen een hoogste stand van 357 millioen op 24 Augustus. De bankbiljettencirculatie is slechts met 20 millioen verminderd. Zij bedraagt thans 3096,6 millioen, hetgeen circa 25 millioen meer is dan tijdens hetzelfde tijdstip van de vorige maand. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van de Inkomstenbelasting, van de Loonbelasting en van de Vermogens belasting. Bij deze wijziging wordt vooi-ge- steld, voor buitenshuis wonende kinderen, die geheel of nagenoeg geheel op kosten van de belastingplichtige studeren, de kin deraftrek op het drievoudige te bepalen. Deze kinderaftrek tot het drievoud zal alleen gelden voor kinderen van 16 tot en met 26 jaar. Extra aardgaslevering De minister van Economische Zaken heeft geantwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst, waarin deze zijn bevreemding had geuit over het be sluit om de helft van de huidige aardgas productie ter beschikking van één in dustrie, de Koninklijke Nederlandse Zout industrie te Hengelo, te stellen. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft blijkens het antwoord van de minis ter, vei zocht om in verband met het onder zoek van de productiecapaciteit van gas- putten in het gebied van Coevorden op zo kort mogelijke termijn 100.000 kubieke meter per dag gedurende 2 jaar uit dit ge bied af te nemen. Deze laatste hoeveel heid moet worden gezien als een extra levering boven het reeds door de Neder landse Aardolie Maatschappij aan de staat aangeboden kwantum van 400000 kubieke meter per dag gedurende 20 jaar. Daar het nog niet mogelijk is om deze hoeveelheden bij de gasfabrieken in het Noord-Oosten van het land af te zetten ter vervanging van de kolengasproductie, moest aan een gedeelte van dit gas tijdelijk de bestem ming worden gegeven, die de minister blij kens zijn uiteenzetting in de gasnota in het algemeen ongewenst vindt, zijnde de ver vanging van brandstof als ondervuring van stoomketels. Gezien de grootte van de overigens zeer tijdelijk af te nemen hoeveelheden, moest in dit verband met de capaciteit van het leidingnet gezocht wor den naar een afnemer met zeer gelijk matige en continue-afname. Aan deze eis voldoet de Koninklijke Nederlandse Zout industrie te Hengelo. Vandaar dat aan deze onderneming aardgas voor een tijdsduur van twee jaar is aangeboden voor gebruik in haar ketelhuis, waarvan het te verwach ten verbruik ongeveer 170.000 kubieke meter per dag zal bedragen. Deze levering is echter, naar de minis ter zegt, van zeer tijdelijke en incidentele aard en beïnvloedt in genen dele het prin cipieel te voeren gasbeleid. Op 25 October hoopt mr. Frangois Pau wels zijn 65ste verjaardag te vieren. Naar aanleiding daarvan heeft zich een vrien dencomité gevormd, dat de bekende auteur en advocaat die dag een blijk van sympa^ thie en waardering wenst aan te bieden. Pauwels geeft er de voorkeur aan zijn verjaardag in alle stilte door te brengen. Een bloemlezing uit zijn gedichten, inge leid door J. W. F. Werumeus Buning zal de schrijver eren, maar de strafpleiter blijft daarbij alleen maar „de legende". Daarom gingen zijn vrienden te rade om de man, in wie beide kwaliteiten zo onaf scheidbaar verbonden zijn, in effigic voor het nageslacht te bewaren. De Haagse beeldhouwster Corinne Franzen-Heslenfeld heeft zich belangeloos bereid verklaard zijn borstbeeld te vervaardigen, waartoe Pauwels reeds verschillende keren in haar atelier heeft geposeerd. Thans moet het in brons worden gegoten, hetgeen uiteraard niet ten laste van de beeldhouwster kon komen. Bewonderaars van Pauwels kun nen daartoe een bijdrage zenden aan de penningmeester van het uitvoerend comité, mr. L. J. Plemp van Duiveland te Amster dam. De handtekeningen der deelnemers zullen in een „liber amicorum" worden verzameld. Het uitvoerend comité bestaat uit: J. W. F. Werumeus Buning, voorzitter, H. P. van den Aardweg, secretaris, mr. L. J. Plemp van Duiveland, penningmeester en Jan de Hartog. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft op voorstel van B. en W. besloten de reeds toegekende subsidie aan de Haagse Kunststichting ten behoeve van de Haagse Comedie voor het seizoen 1952—1953 te verhogen met een bedrag van ten hoogste 57.700 tot een maximum van 164.500. In beginsel werd voorts besloten de fi nanciële steun aan het Holland Festival voort te zetten, waarbij thans ook de mo gelijkheid is opengesteld aan deze stichting eventueel de nodige voorschotten te ver lenen. Ook van Amsterdam zal een derge lijke toezegging worden gevraagd. Over de plannen voor het Holland Festival 1954 is nog niets te zeggen. De vaststelling van het Koninklijk Be sluit, waarbij onder meer de volledige ont- knikking van de wedden van de onder wijzers heeft plaats gehad, heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken aanleiding gegeven de bestaande normen voor de basiswedden van de gemeentelijke vak leerkrachten op dienovereenkomstige wijze te herzien. De minister heeft aan de ge meentebesturen verzocht te bevorderen, dat de geldende weddenregeling voor de vakleerkrachten voor zoveel nodig in overeenstemming met de nieuwe normen wordt gebracht. Er is een wettelijke regeling in voorbe reiding voor de verpleging van zieken en invaliden in rusthuizen Er is reeds een federatie van rusthuizen in het leven ge roepen, welke hierbij een rol zal spelen. De verpleging in de rusthuizen zal, wan neer deze wet van kracht wordt, onder deskundige leiding moeten staan. Ter as sistentie kunnen dan hulpkrachten toege voegd worden. Deze moeten eveneens aan bej^aalde normen van opleiding en be voegdheid voldoen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidhollawd, mr. L. A. Kèsper, 'heeft te Rotterdam een nieuwe zuiveringsinstal latie van de drinkwaterleiding in gebruik gesteld. Door deze installatie is het moge lijk van rivierwater drinkwater te maken door bepaalde chemische stoffen door het onzuivere water te mengen. De zwevende onzuiverheden hechten zich dan tot vlok ken aaneen en deze slaan neer. Reeds voor de oorlog werd een dergelijke methode toegepast, maar vele onvolkomenheden zijn thans overwonnen en zelfs meent men, na een studiereis door de Verenigde Sta ten, dat men verbeteringen in de Ameri kaanse werkwijze heeft kunnen aanbren gen. De nieuwe installatie voorziet behalve Rotterdam ook Schiedam, Delft, Vlaardin- gen, Hellevoetsluis, Capelle en Nieuwer- kerk van drinkwater. De heer Jan Out, dirigent van het Gel ders Orkest, heeft zich per brief tot de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gericht om aan te dringen op de noodzakelijk geachte verhoging van de salarissen der musici. De voorgestelde ver hogingen zijn reeds, zoals wij ai eerder berichtten, door 't college van rijksmemid- delaars goedgekeurd. Vooruitlopend op de medewerking van de minister hebben ver scheidene besturen van grote orkesten in den lande de salarisverhogingen reeds doen ingaan. Het bestuur van het Gelders Orkest, de provinciale overheid en de drie garande rende gemeenten wensen echter een af wachtende houding aan te remen, het geen zo merkt de heer Out in zijn brief op weliswaar van een voorzichtig be leid getuigt, doch waardoor de orkestleden zich ten achter gesteld voelen. De dirigent dringt dam cok bij de minister aan op een spoedige beslissing, omdat hij zich zorgen maakt over „het morele peil vam het or kest en zijn artistieke prestaties". Bij het internationale festival van land- bouwfilms dat van 3 tot 12 October te Rome werd gehouden, is van de Neder landse inzending instructiefilms bekroond de film „Rundertubereulose - halt" ver vaardigd door Walter Smith (regisseur van „Rechter Thomas"). Deze film kreeg een zilveren aar toegewezen. De hoogste on derscheidingen vielen ten deel aan de Franse film „Farrebique".en de Italiaanse film „Het wonder van de zijde". Gouden aren werden toegewezen aan de Russische speelfilm „De terugkeer van Wassili Bort.nikov", de laatste film van Pud'owkin en aan de Argentijnse verfil ming van „De groene hel". Als op 15 November de Coördinatie commissie Hulpwerk (C.C.H.), die twaalf dagen na de overstromingsramp begon met het organiseren en coördineren van de hulpverlening door jeugdige vrijwilligers, niet kan beschikken over driehonderd jon geren, die twee weken hun handen uit de mouwen willen steken op Schouwen-Dui- veland, dan betekent dit, dat van de zeven nog overgebleven twee werkkampen (Oos- terland en Sirjansland) moeten sluiten en niet, zoals in de bedoeling ligt, verplaatst kunnen worden naar Ouwerkerk en Nieu- werkerk. Als dit beroep van de C.C.H. op de Nederlandse jongeren boven de 18 jaar niet vergeefs wordt gedaan, dan zal in deze plaatsen, als zij drooggevallen zijn, de be volking de materiële en morele steun krij gen van jongeren, wier eerste taak het zal zijn het slib weg te ruimen. Juist nu de wintermaanden aanbreken staat de terugkerende bevolking een bijna hopeloze taak te wachten. „Zien werken doet werken," dat is de ervaring van de C.C.H.die als coördinatie orgaan van negen organisaties thans ruim acht maanden werkzaam is. Het voorbeeld der jongeren werkt inspirerend en stimu lerend op de terugkerende bevolking. Enkele honderden vrijwilligers uit Ne derland, Engeland, Duitsland (Oost en West), België, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen,. Zweden, Engeland, Zwitser land, Spanje, Italië, Hongarije, Joegoslavië, Turkije, Israël, Libanon, de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Afrika, India en Pa kistan hebben in de afgelopen maanden practisch hulpwerk verricht, dat niet binnen een redelijke termijn in loonarbeid kon worden gedaan. De vrijwilligers werken in groepen van 10 tot 15 personen, krijgen zakgeld en zijn verzekerd tegen ongevallen. De werkzaam heden worden grotendeels gefinancierd door giften en subsidies uit binnen- en bui tenland. Men kan zich aanmelden bij de Coördinatie-commissie Hulpwerk, Raphaël- plein 2, Amsterdam. De commissie heeft de minister van Oor log verzocht de mogelijkheid te openen voor personen, die wegens gewetensbe zwaren militaire dienst weigeren, vrijwil lig in het rampgebied te gaan werken. Ambtenarenreglement „Abonné' s Reen besloten kring" De Hoge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van de voetbalprijsvraag, georga niseerd door de dagbladen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag". Hierbij kon den zij, die reeds enige tijd abonné waren, een coupon inzenden, waarop van twaalf voetbalwedstrijden moest worden ingevuld welke club zou winnen of wel, dat de wed strijd in een gelijk spel zou eindigen. De kantonrechter te Amsterdam gaf een vrijspraak van ten laste gelegde overtre ding der Loterijwet. De rechtbank aldaar sprak echter een veroordeling uit. Zij ver wierp het verweer, dat men hier met een „besloten kring" te doen zou hebben. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie verworpen, overwegende dat een zo tal rijke groep van personen, waarvan een ieder slechts deel uitmaakt uit hoofde van zijn hoedanigheid van abonné van eenzelf de dagblad, niet kan worden beschouwd als een besloten kring. Op de begroting voor 1954 vam de ge meente Nijmegen is een tekort geraamd van f 907.0D5. De oorzaak van dit tekort zoeken B. en W. in het feit, dat de uitkeringen voor Nijmegen uit het Gemeentefonds ver ten achter blijven bij de daarmede ver-band houdende groepen van uitgaven. De gemeente zal een beroep doen op de kapitaalmarkt. De genleente leed in 1953 een verlies van f 50.455 op de trolley buslijnen, van f 58.055 op de tramlijn naar Hees-Neerbos en Berg en Dal-Beek en van f f26.005 op de Diesel- buslijnen (huurexploitatie Er is een handelsovereenkomst tussen Nederland en Hongarije tot stand gekomen voor de periode 1 October 1953 tot 1 Oc tober 1954. De voornaamste Nederlandse exportproducten zijn land- en tuinbouw- zaaen, lompen, vlaslint, rayongarens, che mische en pharmaceutische producten, electrotechnische producten en machines. Hongarije zal ook land- en tuinbouwzaden, oliehoudende zaden en eetbare oliën, mout, chemische en pharmaceutische producten, rijwielonderdelen en machines naar Neder land uitvoeren. De omvang van het handelsverkeer wordt geschat op rond 30 millioen gulden over en weer. Ja, die dag was het prachtig weer geweest; maar 's nachts. Bunkie was de eerste, die midden in de nacht wakker werd. Verschrikt kwam hij overeind.... Wat was dat voor een geweldig leven? Dat was de wind. Het stormde, zo erg, als ze het nog bijna nooit hadden meegemaakt! De ramen, stonden gewoonweg te rammelen en het leek wel, of ze 'er elk ogenblik uit konden gaan De anderen ontwaakten ook. Dat kon ook niet anders, want de herrie iverd steeds groter. Die verschrikkelijke storm ging te keer, dat je er bang van zou worden. Ook oom Tripje ivas opgestaan. Die stond voor het raam te kijken en schudde z'n hoofd. En toen de jongens bij hem waren, die ook uit bed waren gekomen, stonden ze daar met z'n allen bij het venster. Het was ook wel heel erg. De regen gutste met stralen uit de donkere lucht; in het licht van de straatlantaarns zagen ze de plassen. Het leek wel of de hele straat blank stond. ,,Wat een weer!" zei Bunkie ongerust. „Zouden de ramen niet kapot kunnen waaien?" vroeg Rick. „We zullen maar hopen van niet!" zei oom Tripje. „Maar de storm gaat wel erg te keer!" „Ik ben blij, dat ik in dat iveer niet buiten behoef te zijn!" vond Bunkie. En de storm loeide om het huis.... Etienne Marchesi heeft het bestaan de 200 treden van de Sacré Coeur, die een nor maal lopend mens bij het op- en afgaan reeds de adem benemen, op de handen af te lopen. Marchesi beoefent deze vreemd soortige „sport" al lang. Eens ivas hij een bekend trapezewerker in beroemde circus sen. De verwondingen, die hij opliep na een val, beletten hem zijn beroep langer uit te oefenen. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, heeft in Rotterdam bij de gasfabriek aan de Kei- lehaven de grootste gashouder van Neder land in gebruik gesteld. Voor deze gashouder, die een inhoud heeft van 150.000 kubieke meter, werd de eerste paal geslagen op 6 December 1950. De bouwkosten bedragen ruim ƒ2 'A mil lioen. De diameter van de kuip van de nieuwe gashouder is 65 meter en de hoogte 13.2 meter. De eigenlijke houder bestaat uit drie telescoopringen, elke met een hoogte van 12.75 meter en een klok met een hoog te van 17.7 meter. De gashouder weegt 2300 ton, de betonfundering 2000 ton.. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Usselo B. M. ter Haar, vicaris aldaar. Bedankt voor Dubbeldam B. Albada te Ijlst. Beroepen te Poortvliet A. E. Kolkert te 's-Gravenmoer. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor St. Philipsland H. Wiitink te Doetinchem. Ds. S. Visser overleden In de leeftijd van 42 jaar is plotseling overleden ds. S. Visser, Ned. Herv. predi kant te Uithuizermeeden. Hij diende de ge meenten Franeker en Kortenhoef en ver bond zich op 17 November 1946 aan die van Uithuizermeeden. Ds. Visser was praetor van de ring Uithuizen. 99 7) „Leuteren? Geen sprake van. Ik zie nu dat je niet begrijpt hoe belangrijk mijn mededelingen zijn. Belangrijk ook voor jou. Jij bent de eerste die ik inwijd in mijn geheim, buiten mijn huisgenoten. Dus ik hoop dat je dergelijke uitdrukkingen niet meer zult gebruiken. Anders zou ik me genoodzaakt zien verder te zwijgen en je in het onzekere te laten". Hij was werke lijk een beetje beledigd, leek mij. Zijn donkere blik bleef geruime tijd op mij gevestigd en ik kreeg het gevoel, alsof hij mij als een lastig, doch noodzakelijk euvel begon te beschouwen. „Nou ja", zei ik haastig, „leuteren was misschien niet het juiste woord, maar je moet begrijpen hoe ik me voel. Trouwens, je zegt nu wel dat alles wat je te vertellen hebt voor mij belangrijk is, maar ik moet je er toch even aan herinneren dat mijn loterijbriefje voor jou ook wel iets bete kent. Je betonschutting en je vals gebit en je bontjas zitten er aan vast, om zo te zeggen". „Jongmens, het is de laatste keer dat ik het je zeg: Dat briefje komt morgen. In mijn systeem van werken is er vanavond geen plaats meer voor. Deze avond wens ik verder te besteden aan het verstrekken van inlichtingen aan jou over alles wat je weten moet. Maar als je er geen prijs op stelt. „Maar natuurlijk wil ik alles weten. Ik zal geen woord meer over die vuilnisbelt reppen. Vertel verder. Je was bij dat hoek kastje". Zijn gezicht verhelderde op slag. „Juist", zei hij opgewekt. „Dat hoek kastje. Het was een antiek gevalletje, zwaar beschadigd en onder het stof. Ik had het voor een spotprijs uit een boedel veiling weggesleept en niemand behalve ik had er enige belangstelling voor ge toond. Maar als je in dat handeltje zit, krijg je een neus voor waardevolle dingen, ook al zien ze er nog zo onooglijk uit. Vijftig gulden betaalde ik er voor ik meende dat het minstens driehonderd zou kunnen opbrengen als ik het had opge knapt. Laat ik je meteen zeggen dat er van dat opknappen nooit iets is gekomen. De brokstukken liggen hier in dit huis op zolder. En weet je hoe dat kwam?" „Hoe zou ik dat moeten weten?" zei ik onnozel. „Geen mens zou het kunnen weten. Ik vond in een v?n de laadjes een papier. Eén oud, ven palf-vergaan papier, opgeborgen tussen de bodem en een apart op die bodem gelijmd plankje. Het was een document of liever een half docu ment. Het was gedateerd op 17 Juli vijf tienhonderdzevenenzestig". „Tjonge! Dat moet een oud kastje ge weest zijn. „Luister: Het document werd na zijn da tering door de toenmalige bezitter ervan opgeborgen in het hoekkastje. Voordien heeft het perkament waarschijnlijk een omzwerving gemaakt door de handen van verschillende generaties. Doèh dat doet er niet toe. De inhoud van het perkament v/as het, die mijn belangstelling opwekte. Het bevatte een geschreven boodschap, met daaronder een getekende plattegrond Doch de onderste helft van de plattegrond ontbrak". „En wat stond er in de boodschap?" vroeg ik, brandend van nieuwsgierigheid. Vroegindeweij antwoordde niet, doch stond op. Hij ging naar een klein, stalen brievenkastje dat in een hoek van de ka mer stond. Uit een van de laden haalde hij een map van rood carton, waarmee hij naar de tafel kwam. Hij zette schalen en borden opzij en sloeg de map open. „Ik heb de boodschap ontcijferd en over geschreven", zei hij met de stem van een natuurvorser, die een nieuw soort zoogdier heeft ontdekt. „Luister wat zij zegt: Ik, Steven Klaeszoon Zoutman, leevencle aan den Weegcnweg tesaemen met Jacob Cooman Symonszoon, hebbende met elkan der by de naeclering der Spanjolen tot dezer stede onze gesaemelyke goudsbesit in eene tonne begraven encle verborgen, in een veld buiten de wallen, van een somma bedragende tesaemen tien duizenden gou den guldens, zullen alweder gesaemenlijk deze schatten opgraeven bij het vrijkomen onzer stede van de Spanjoolse rotten, en deelen met elkander de teekeninge van de plaats. Sodat wij niet zond,er elkander ciaer toe komen zullen. Gesien dat wij in de nacht onze trouwe en verbonden dienaer Harmen Janszoon Christiaan hebben opgc- draegen de tonne te begraeven en de weg daertoe te tekenen, ende ten halve de tekeninge aan ons byder uit te geven". Vroegindeweij zweeg en keek mij veel betekenend aan. „Begrijp je het nu?" vroeg hij ondoor grondelijk. Ik begreep er niet veel van. Blijkbaar hadden vierhonderd jaar geleden twee be nauwde burgers van deze stad hun spaar centjes ergens in de omtrek begraven, of liever laten begraven door een vertrouwde knecht. Maar wat wilde Vroegindeweij daarmee? „Ik geloof niet dat ik het erg goed snap", zei ik eerlijk. „Je wil toch niet beweren dat je van plan bent naar die gouden gul dens te gaan zoeken?" „Dat wil ik inderdaad", zei hij beslist. „Die guldens zijn namelijk nooit meer aan de oppervlakte gekomen. Als je de ge schiedenis van deze stad bestudeert, zal je net als ik tot de conclusie komen dat de Spanjaarden hier in Juli 1567 binnen kwamen en er vier jaar bleven. Zij ver moorden driehonderd burgers, wier namen door de geschiedenis geboekstaafd zijn. Onder hen bevonden zich Steven Klaes zoon Zoutman, Jacob Cooman Symonszoon en... let op: Harmen Janszoon Christiaan. Alle drie gingen ze voor de bijl, en nie mand verder was op de hoogte van die schatbegraverij. Die guldens zitten nog steeds in de grond, vriend. Tienduizend gouden guldens, dat is een waarde aan zuiver goud, waarmee we op de dag van vandaag het een en ander zouden kunnen doen. Het is een fortuin, waar niet mee te spotten valt. De enige moeilijkheid was: Waar zitten ze?" „Wat? Je wilt toch niet beweren dat je wéét waar ze zitten?" „Ik weet inderdaad, waar de plek is. Of ze er nog zitten kan ik niet- met zekerheid zeggen, maar ik neem dat aan". „Hoe kan je nou met een halve platte grond hebben ontdekt waar die plek is?" „Met twéé halve, jongeman. Ik heb na melijk na eindeloze moeite ook de andere helft van de plattegrond in handen ge kregen, en aangezien ik die heb vergeleken met de tegenwoordige kadastrale situatie, ben ik tot de conclusie gekomen dat de guldensin de tuin van dit huis be graven zijn". Er viel een zware stilte. Ik kon geen woorden vinden om mijn verbazing uit te drukken. Het leek té fantastisch, té on werkelijk. Vroegindeweij bleef mij aan kijken met een licht varr grote triomf in zijn blik. Tenslotte zei hij: „Je staat paf, neem ik aan. Dat is te begrijpen. Als er ooit een bewijs geweest is voor het succes van systematisch werken, dan is het dit. Mijn systeem heeft ontzaglijke moeilijkheden en opofferingen vereist. En bovenal ge duld niet alleen van mij, maar ook en vooral van mijn huisgenoten, die de moed verloren en mijn werk als tijdverspilling zagen. Alleen al het ontdekken van de tweede helft van de plattegrond heeft mij ruim een jaar gekost. Maar ik heb het stuk gevonden". „Ook in een hoekkastje?" „Je zegt het. Heb je de oude man gezien, die straks hier in de kamer was? Nou ja, hij was de laatste bezitter van de tweede plattegrond. Het is de heer Blommerson. Hij is drieëntachtig. Samen met zijn doch ter die ouwe jongejuffrouw met het knotje woont hij nu bij mij in. Toen ik ontdekte dat in een van zijn meubelstuk ken de andere helft van de plattegrond verborgen moest zijn, heb ik open kaart met hem gespeeld. Hij is een eigenaardig mens. De gouden guldens interesseren hem eigenlijk niet. Er is maar één ding dat hem interesseert: Zijn pijp. Als je hem zijn pijp zou afnemen, zou hij binnen een kwai-tier dood zijn. Zijn grote verdriet is, dat hij al zijn tanden heeft verloren, waardoor hij zijn pijp niet meer behoorlijk in de mond kan houden. Hij heeft nooit geld gehad om een gebit te kopen. Toen ik hem vroeg wat de prijs was voor het gebruik van zijn half document, zei hij: Geld interesseert me niet. Geef me een vals gebit". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7