Vijf gangmakers der vooruitstrevende volkspartij gearresteerd Communistische klopjacht op verzetsgroepen in Oostzone Ontploffing in Belgische mijn eist 26 doden Nederlandse trailer ramde zes auto's: zes Duitsers gedood Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Brits Guyana n Straffe hand in Brits-Guyana De partij zou zich door zuivering kunnen redden Troepen zouden aan weerszijden terugtrekken Sovjet-troepen leggen ring om Berlijn Eden polst Perzië Ijzerbedevaart had een rustig verloop Brand hield redders bijna 24 uur tegen Remmen weigerden Vreselijk verkeersongeluk op brug bij Bonn; verschillende slachtoffers levend verbrand Het woord is aan Londen heeft weer benzine Vijfduizend huizen in Zuid-Italië verwoest „Chinezen beloofden ons revolutie in de V.S." MAANDAG 26 OCTOBER 1953 297e JAARGANG No 245 Ontspanning om Triest T erugzendingscommissie in Panmoendjom aan eind van haar Latijn Burgerlijke verdediging in de V.S. Bradfords bezoek aan Europa Weerrapporten 68e JAARGANG No 92 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE ENGELSE DAGBLADEN komt nogal wat twijfel tot uiting over het krachtdadig optreden van de regering ten aanzien van Brits Guyana. Er is een debat in het Lagerhuis geweest waarin de be trokken minister, Oliver Lyttelton. in stoere trant heeft volgehouden dat geen 'andere oplossing meer overbleef dan de constitutie buiten werking te stellen en troepen te zenden, (Inmiddels heeft men ook. onder verdenking van aansporing tot sabotage en staking, enige personen ge arresteerd die zowel in de afgezette rege ring van Brits Guyana als in de vakbewe ging zetelden.) De onderminister Hopkin- son is uit Londen op onderzoek uitgetogen en heeft, teruggekeerd, een rapport uitge bracht waarin hij mededeelt dat Guyana rustig is maar dat de gevaren geenszins geweken zijn. Zij loeren, zo geeft dit rap port te verstaan, om elke hoek. De (onafhankelijke) Observer toont zich niet voldaan met dit stuk. De regering moet dit niet aandienen in een trant, zegt dit blad, alsof meneer Hopkinson een één mans staatscommissie is. In koloniale za ken wordt het steeds meer gebruik om een reizende minister als plaatsvervanger van een onpartijdige commissie te bezigen. En dat een minister'belanghebbende partij is heeft meneer Hopkinson al eerder ge toond, toen hij uit Centraal Afrika terug kwam met een rapport over het geschil inzake federatie. De regering behoort ten spoedigste de al voorgestelde commissie van onderzoek samen te stellen en naar Guyana te sturen. Die commissie moet evenwichtig zijn in haar politieke samen stelling en ieder, die voor haar verschijnt, moet zich desgewenst van rechtsgeleerde bijstand kunnen verzekeren. Het onafhankelijke blad bepaalt zich niet tot deze commentaar. Het is boven dien van oordeel dat de vraag, of het in derdaad nodig was de constitutie in Guya na buiten werking tc stellen, onbeantwoord is gebleven en dat werkelijk bewijs om trent het bestaan van een communistisch complot nog niet is geleverd. Het Lager huisdebat heeft bewezen hoe belangrijk' het is. tot vaststelling van feiten te komen. Evenmin tevreden toont zich de liberale News Chronicle, die in een hoofdartikel onder de titel ..Niet bewezen" aanvoert dat minister Lyttelton wel heeft duidelijk ge maakt dat er iets gedaan moest worden om Guyana van wanbeleid te redden maar dat noch hij, noch een ander tot dusver heeft kunnen rechtvaardigen wat gedaan ls. De constitutie op te schorten en troepen te zenden waren wel de meest drastische maatregelen die men nemen kon. Maar het is niet duidelijk gebleken dat eer men daartoe overging andere mogelijkheden waren uitgeput. Ten deze sluit het liberale blad zich aan bij de critiek van Labour- zijde. Het merkt hierbij op dat dr. Jagan en zijn vrienden wel zijn aangeduid als kwaadwillige lieden, maar dat hun gener lei misdadige handelingen ten laste zijn gelegd, zodat het moeilijk zal blijken hen op wettige wijze te muilkorven of hen te beletten, hun veronderstelde kwaadwillig heden verder te verbreiden. De schrijver gaat niet verder in deze ironische toon maar voegt eraan toe „dat er geen ander middel bestaat om met suc ces met de Jagans van deze wereld om te gaan dan door de menselijke misère op te heffen waarop zij gedijen. De levensstan daard van de meeste inwoners van Brits Guyana is schandalig laag. Als de regering een begin wil maken met economische her vormingen zullen haar daden misschien rechtvaardigen wat haar woorden niet hebben kunnen doen." Als voorbeeld uit een gedachtenwisseling in het openbaar in het democratische En geland lijkt mij dit belangwekkend; daar om heb ik het geciteerd. Het betreft de mening van twee bladen die, resp. onaf hankelijk en liberaal, niet tot de officiële oppositie behoren: die van de Labour Party. Zij sparen hun critiek niet; zij vra gen in de eerste plaats om afdoende be wijzen. The Observer wil daarbij aange toond zien dat er werkelijk een commu nistisch complot in Guyana bestaat. Blijk baar is ook dit blad van mening dat met het communistische spook wel wat ai te veelvuldig geschermd wordt. Het is onge twijfeld niet gemakkelijk uitvoerbaar, de inlanders in een of ander verafgelegen ge bied, die geen ervaring ten deze hebben, een zo moeilijk bewindsstelsel als dat der Westerse democratie op korte termijn met succes te doen toepassen. Ten aanzien van anderen schijnt men in Europa wel eens te vergeten hoeveel inspanning het in de historie der Europese landen gekost heeft om het zover te brengen en met welke hevige schokken de ontwikkeling van dit proces gepaard is gegaan. Anderzijds valt het evenmin te aanvaarden dat men de be volking van velerlei overzeese gebieden maar zo licht zou kunnen overtuigen van de communistische ideologie al ware het slechts omdat zij er niet aan gewend is in termen van staatsregelingen te denken. Het woord ontevredenheid is niet nood zakelijk synoniem met het begrip commu nisme, ook al hebben communistische agi tators in menig geval beproefd, ontevre denheid aan te wakkeren. Dat is nog iets anders. In het geval-Guyana is zelfs dit blijkbaar nog niet met duidelijke feiten bewezen, hetgeen de aandrang in Londen op het afvaardigen van een commissie van onderzoek verklaart. R- P- Thi may a geeft het op GEORGETOWN (Reuter) Op grond van dc bepalingen der noodtoestaiidswet zijn vijf leiders der vooruitstrevende volks partij in Brits-Guyana gearresteerd. Hun namen zijn: Sidney King, Rory Westmaas, Martin Carter, Bally Lachmansingh en Soekhdco Kawall. King is een der meest linkse elementen uit de vooruitstrevende volkspartij. Hij was minister voor Verbin dingen en Openbare Werken in dc door liet Britse bestuur afgezette regering- Jagan. Westmaas werkt als verkoper bij een boekenwinkel tc Georgetown. Van hem wordt in het Britse witboek gezegd dat hij een „fanatiek communist" is. De Britse minister van Staat voor kolo niale Zaken, Hopkinson, is Zondagmorgen van zijn reis naar de Britse kolonie in Lon den teruggekeerd. Hij verklaarde tegen over verslaggevers, dat de representatieve organisaties in Brits Guyana hem ver zekerd hebben de Britse maatregelen te ondersteunen. Leiders van de Christelijke kerkeraad hadden hem meegedeeld, dat de vooruit strevende volkspartij hun schriftelijk had meegedeeld, dat de schoolgebouwen voor bijeenkomsten van een communistische organisatie zouden worden gebruikt. „Potestantse zowel als Rooms-Katholieke leiders van de kerkeraad waren van mening, dat het ingrijpen van de Britse regèring noodzakelijk was," zo zei Hop kinson. Voorts zou volgens hem de vooruitstre vende partij hebben gepoogd het beheer over de industrie in handen te krijgen. Hopkinson heeft vandaag een onderhoud met de Britse minister van Koloniale ROME. (Reuter 'AFP). Een woord voerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond medegedeeld dat Italië., om ontspanning te brengen in de toestand langs de Ita- liaans-Jocgoslavischc grens in het gebied van Triest, heeft aangeboden zijn troepen enige kilometers van de grens terug te trekken, indien Joegoslavië bereid is dit ook te doen Het aanbod is twee dagen geleden aan de Britse en Amerikaanse regeringen ge daan. Een woordvoerder van liet Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de Zondagmorgen, dat zijn regering „met voldoening kennis heeft genomen van de suggestie betreffende het terugtrekken der Italiaanse en Joegoslavische troepen in het grensgebied van Triëst". Zaken, Lyttelton, om rapport uit te bren gen over zijn bevindingen in Brits Guyana. Dr. Jagan, die op het ogenblik in Enge land is, noemde de arrestatie van zijn par tijgenoten een „schandelijke daad". Hij voegde hieraan toe: „Ik hoop niet, dat dit het begin is van een bewind van terreur in Brits Guyana." Het nieuws over de arrestaties van de vijf leiders kwam enige uren na een offi ciële verklaring van de volkspartij, uitge geven door de secretaris-generaal, Janet Jagan, de echtgenote van de afgezette premier, waarin werd gezegd dat de partij „de lange en bittere strijd voor bevrijding van de imperialistische onderdrukking" tot het einde toe zal voortzetten. Zuivering Inmiddels is in kringen, die in nauw con tact met de partij staan, vernomen dat alle Benelux. leden, die communist zijn of sterk met het communisme sympathiseren, uit de be weging zullen worden gezet. In dit ver band worden de namen genoemd van Jagan en zijn vrouw, Sydney King. Rory Westmaas en Martin Carter. Het besluit hiertoe werd genomen, nadat de gouver neur van de kolonie, Sir Alfred Savage, een afvaardiging van de volkspartij te ver staan had gegeven, dat de beweging zich zelf kon „zuiveren" of dat zij anders zou worden ontbonden. De oud-minister van Binnenlandse Za ken, Jai Narain Singh, heeft van de auto riteiten van Trinidad geen toestemming gekregen om via Port of Spain naar Cara cas te reizen. De oud-minister wil Dinsdag beginnen met een rondreis door Zuid- Amerika om steun te vinden voor het streven van de volkspartij. Singh is voor stander van het sluiten van een economi sche unie tussen Brits Guyana, Suriname, er. Frans Guyana, naar het model van de De Noordwestduitse radio-omroep heeft Zaterdag medegedeeld dat 10.500 man Oostduitse politie en een aanzienlijk aantal Russische troepen Zaterdagavond een ring om Berlijn hebben gelegd, om vier anti communistische groepen verzetsstrijders het uitwijken naar West-Duitsland te be letten. Deze groepen zouden in gevechten reeds verscheidene Oostduitse politiemannen hebben gedood of gewond. Zij zouden heb ben geopereerd tussen Cottbus en Berlijn en nabij de Fools-Oostduitse grens langs de Oder en de Neisse. Volgens de Noordwestduitse radio-omroep is de grootste groep afkomstig uit de voor malige Oostduitse gebieden, die na de oor log aan Polen zijn gekomen. Van een twee de groep zouden o.m. twintig uitgewekenen uit Tsjechoslowakije deel uitmaken. Een derde groep zou bestaan uit zes gedeser- teerden van het Rode leger. Over de sa menstelling van de vierde groep zei de radio niets. Alle vier de groepen zouden over wapens beschikken. Voorts wordt gemeld dat de Oostduitse minister van Binnenlandse Zaken, Willy Stoph, heeft bepaald dat niets bekend mag worden over het optreden dezer verzets strijders en hun gevechten met leden der Oostduitse volkspolitie en met Russische militairen. „Fascisten" Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat vier leden der Oostduitse volkspolitie in een vuurgevecht ..met fas cistische terroristen" in het gebied van Cottbus zijn gesneuveld. Het heeft ook gemeld dat 16 October „terroristen drie politiemannen op lafhar tige wijze hebben vermoord". In dat bericht werd tevens gezegd dat vier Oostduitse politiemannen „in een gevecht met gewa pende fascistische terroristen zijn gesneu veld". Over herstel der diplomatieke betrekkingen Het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" heeft heden verklaard uit be trouwbare Perzische bron te hebben ver nomen dat minister Eden zich met de Per zische minister van Buitenlandse Zaken, Entezam, verstaan heeft over mogelijke hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen beide landen. Voorts schrijft het blad, dat de Britse regering heeft besloten, zo spoedig moge lijk 24 locomotieven en een grote hoeveel heid spoorwegmateriaal naar Perzië te zenden, die vóór het afbreken van de di plomatieke betrekkingen waren besteld. CVan onze correspondent in Brussel) De „bedevaarl-tot-eerherstel" te Diks- muide aan de Yzer en in het voormalig concentratiekamp te Breendonk, bij Ant werpen, is gisteren kalm en waardig ver lopen. Te Diksmuide, een stadje van enkele duizenden inwoners, waren vijftienhonderd rijkswachters geconcentreerd. Men schat het aantal manifestanten op vier a vijfduizend. Op het laatste moment moest de vast gestelde openluchtmis worden afgelast daar de kardinaal-primaat van België, mgr. Van Roey, in naam van de Belgische bis schoppen, de geestelijken verboden had de „bedevaart-tot-eerherstel" bij te wonen of er een mis op te dragen. Een leeraar aalmoezenier las nochtans enkele gebeden. Deze beslissing van de kerkelijke over heid werd zeer druk besproken. De gehele manifestatie beperkte zich tot een vaderlandse hulde aan de gesneuvelden van de beide wereldoorlogen. Om te be wijzen dat zij helemaal geen anti-Vlaamse gevoelens koesteren, zongen de manifestan ten het strijdlied „De Vlaamse Leeuw". In een kolenmijn te Seraing in het gebied van Luik in België heeft zich Zaterdag middag door totnogtoe onbekende oorzaak een mijngasontploffing voorgedaan, tenge volge waarvan 26 mijnwerkers om het leven kwamen. De ontploffing vond plaats in ccn mijngang op 200 meter onder de grond, waar op dat ogenblik 40 „kompels" aan het werk waren. Reddingsploegen, die onmiddellijk naai de plaats van het ongeluk afdaalden, wer dén daar ten zeerste in hun bewegingen belemmerd door de hevige brand, die in de geteisterde en ten dele ingestorte mijngang was ontstaan. P?s Zondagmiddag was men er in geslaagd, de brand te blussen en toen kon men zich een weg banen naar de in gestorte galerij. In de loop van de volgende uren slaagden de hulpploegen erin de lij ken van 21 slachtoffers alsmede veertien geredden naar boven te brengen. Deze „De neutrale terugzendingscommissie in Panmoendjom heeft thans het punt be reikt, waarop zij de haar toegedachte taak niet meer naar behoren kan vervullen aldus heeft de voorzitter dezer commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaard. Hij \ocgde hieraan toe dat ,.de kans op een hervatting der „uiteenzettingen aan krijgsgevangenen, die niet teruggezonden wiilen worden, slechts zeer klein is". Het hoofd van de organisatie voor de burgerlijke verdediging in de V. S., Peter- ten, heeft voor de radio meegedeeld, dat net congres zal worden gevraagd, voor het komende jaar voor de burgerbescherming 650 millioen dollar een veertien maal zo hoog bedrag als voor dit jaar toe te wyza». Een Nederlandse vrachtauto met aan hangwagen heeft bij Bonn op de autoweg KeulenFrankfort in West-Duitsland een vreselijk verkeersongeluk veroorzaakt, dat aan zes mensen het leven kostte en zes anderen ernstig verwondde. De vrachtauto, die het eigendom was van een expediteur in Ouderkerk aan de IJsel en bestuurd werd door D. de Baart uit Streefkerk, kwam met grote snelheid van een berg helling gereden in de nabijheid van Neu- stadt. Vlak voor de grote, moderne brug over het riviertje de Wied wilde de chauf feur vaart verminderen, doch tot zijn grote ontsteltenis weigerden de remmen. Hij wekte de naast hem zittende „aflosser", die zat te slapen in de cabine, en heeft toen met deze uit alle macht aan het stuurrad draaiend, geprobeerd zijn wagen in de berm van de weg te sturen, hetgeen echter niet lukte. Met een snelheid van tenminste negentig kilometer stormde het zware transport de Wiedbrug op, waar het eerst drie personen auto's kraakte en twee vrachtwagens op zij smeet, en zich vervolgens met een luide klap in de flank van een zwaar-beladen Duitse vrachtauto boorde en tot stilstand kw am. Twee der aangereden personen auto's waren inmiddels door de uit hun gescheurde tanks stromende benzine in De ravage op de brug. Drie auto's slaan nog in brand. brand geraakt. Een dezer wagens was een koeriersauto van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duitsland. De Duitse bestuurder van deze wagen kwam in de vlammen om, de naast hem zittende Amerikaanse koerier werd levensgevaarlijk gewond uit het brandende wrak gesleept. Vier inzittenden van twee andere personen auto's, allen Duitsers, kwamen om het leven. Het laatste slachtoffer was een Duitse motorrijder, die zijn voertuig niet meer tijdig tot stilstand kon brengen en die met grote snelheid tegen de getorpe deerde Duitse vrachtauto opbotste en eveneens levend verbrandde. De chauffeur van de Nederlandse trailer en zijn helper liepen slechts onbetekenende verwondingen op. De chauffeur is voor een onderzoek door de Duitse politie aangehouden. Men had veel moeite met het identifi ceren der slachtoffers, van wie de mees ten onherkenbaar verminkt waren. Drie van de zes gewonden zijn in een zieken huis opgenomen. Het ongeluk, dat het grootste sinds de oorlog in West-Duitsland genoemd werd, heeft een langdurige verkeersstremming veroorzaakt op deze hoofdverkeersweg tus sen Keulen en Frankfort. Pas vier uur later was cle ravage op de brug opgeruimd. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Gide Gij herinnert mij aan sommige Engelsen: hoe meer hun gedach- tenleven zich vrijmaakt, hoe meer zij zich vastklampen aan de moraal. laatsten hadden op een uitzond-ring na, zulke ernstige verwondingen opgelopen dat zij naar een ziekenhuis gebracht moes ten woi-den. De geredden vertelden, dat er elders in de getroffen mijngang nog vijf collega-mijnwerkers lagen, die reeds dooi de ontploffing of door het instortend ge steente het leven verloren hadden. De meeste leden van de reddingsploegen zijn 24 tot 30 uur in touw geweest. De begrafenis der slachtoffers zal Dins dag te Val St. Lambert bij Luik geschie den. Minister Duvieusart zal daarbij de Belgische regering vertegenwoordigen. Ook de Italiaanse gezant in België zal de ter aardebestelling bijwonen: bijna de helft van het aantal slachtoffers was Italianen. Koning Boudewijn heeft Zondagmiddag een bezoek aan Seraing gebratht om de mijndirectie en de verslagen bevolking zijn deelneming te betuigen. Des avonds heeft hij een bezoek gebracht aan de gewonden in de ziekenhuizen. Deel der stakers bereid, werk te hervatten Op een massale bijeenkomst in Oost- Londen hebben Zondag ongeveer 1000 sta kende tankautochauffeurs eenstemmig be sloten, de staking voort te zetten. Op een andere massale bijeenkomst van stakers die in West-Londen werd gehou den, werd met een kleine meerderheid be sloten, hervatting van het werk aan te be velen „om verdere ongemakken voor het publiek te voorkomen". De aanbeveling zal vandaag aan een ver gadering van afgevaardigden van alle sta kers worden voorgelegd. Inmiddels zijn drieduizend militairen Zaterdag begonnen, en Zondag voortge gaan met het vullen van de vrijwel droog staande benzinetanks. Lange rijen tank wagens reden door de verder verlaten straten. Na een dienst van acht uur wer den de soldaten door een tweede groep van 3000 man afgelost. Zaterdag hebben militairen in totaal 4y2 millioen liter ben zine afgeleverd. De busdiensten in Londen waren Zon dag nog zeer beperkt, maar men verwacht, dat de diensten vandaag weer normaal zullen zijn. Uit solidariteit met de stakers hebben nu ook 500 Londense buschauffeurs het werk neergelegd. Intussen is Scotland Yard bezig, een on derzoek in te stellen naar de staking en naar de antecedenten van de betrokkenen, zulks naar aanleiding van berichten, dat er communisten bij zouden zijn betrokken. De diplomatieke correspondent van de „New York Times" heeft in zijn blad enige voorspellingen gedaan ten aanzien van het bezoek, dat de voorzitter der commissie van Amerikaanse stafchefs, admiraal Bradford en zijn medewerkers, deze week aan Europa brengen. De correspondent. Reston, verwacht dat Bradford niet van het besluit om niet nog een Amerikaanse pantserdivisie naar Europa te sturen,, zal terugkomen. Hij meent echter, dat de admiraal de landen van het Atlantische verdrag zal verzeke ren, dat er in de loop van het volgende jaar geen troepen uit Europa zullen wor den teruggetrokken. Voorts zou de Amerikaanse regering zachte aandrang hebben uitgeoefend op de regering van' Vietnam om het Franse aan bod voor onafhankelijkheid binnen de Franse Unie te aanvaarden. Men vreest in Washington, dat, indien Vietnam weigert het aanbod aan te nemen, de regering L.aniel zal vallen en door een regering zal worden vervangen, die zal worden opge dragen met de communisten in Indochina tot overeenstemming te komen, aldus Van alle kanten stroomt hulp toe In de door overstromingen geteisterde gebieden in de „teen" van Italië is Zondag eindelijk een einde gekomen aan de zware regenval van de laatste dagen. Het peil van het grijze, modderachtige water, dat ongeveer 1000 km2 heeft overstroomd, be gint langzaam te dalen. De streek biedt een troosteloze aanblik. Naar schatting zijn ongeveer honderd personen om het leven gekomen, van wie er tot dusverre 55 zijn teruggevonden. De politie zag zich genoodzaakt, vele inwoners van de getroffen plaatsen met zachte dwang uit hun huizen, die veelal op het punt van instorten staan, te evacue ren. In Reggio zijn ruim 1300 vluchtelingen in legerbarakken, gevorderde scholen en hotels e.d. ondergebracht. Een tweehon derdtal is doorgestuurd naar het aan de andere zijde van de straat van Messina gelegen gebied. Men neemt aan dat ongeveer 5000 huizen zijn verwoest of onherstelbaar beschadigd. Van alle kanten in Europa en in de V. S. wordt hulp aangeboden. Zondag' bracht premier Pella een bezoek aan de getroffen plaatsen. Nieuwe regenval Uit Rome seint Reuter: Vandaag zijn in Italië opnieuw zware regenbuien losgebar sten. waardoor het reddingswerk in de ge teisterde gebieden in Zuid-Italië ernstig wordt belemmerd. In Noord-Italië hebben kleine overstro mingen schade aangericht aan huizen en bruggen. Relaas van teruggekeerde Amerikaanse gevangene TOKIO, (Reuter). Een Amerikaanse korporaal heeft vandaag in Tokio ver klaard, dat de Chinese communisten de Amerikaanse krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren, hebben mee gedeeld dat de Amerikaanse communisti sche partij het plan heeft binnen vijf jaar een revolutie in de V. S. te ontketenen. De korporaal, Dickenson, die aanvanke lijk tot de „weigerachtige" Amerikaanse krijgsgevangenen der Chinezen behoorde, maar enige dagen geleden besloot, toch naar zijn land terug te keren, zei, dat de communisten de geallieerde krijgsgevan genen hadden verteld, dat zij in China zouden worden opgeleid, om na de revo lutie een leidende regeringsfunctie in Amerika te bekleden. Hij verklaarde te zijn achtergebleven, om zich op de communisten te kunnen wreken. „Ik wilde precies weten, wat zij voor beloften zouden doen, om hen later te kunnen ontmaskeren", aldus Dickenson. Voordat met het uitwisselen van de krijgsgevangenen was begonnen, trachtten de Chinezen de gevangenen te bewegen, niet naar hun land terug te keren,door hun vrouwen goed betaalde betrekkingen, studiebeurzen en de gelegenheid om een reis door China en Rusland te maken te beloven. Op een vraag of de Amerikaanse krijgs gevangenen, die nog onder toezicht van de Indische bewakingstroepen staan, waarde hechten aan de Chinese beloften, ant woordde Dickenson: „Sommige wel, an dere niet". (Van hedenmorgen 7 uur) M weers- toestand O 3 eerslag i mm. s'C SÜ H r- Zb Helsinki geheel bew. Z 5 10 0,1 Oslo zwaar bew. Z 2 12 0,3 Stockholm motregen Z 5 10 0,1 Kopenhagen geheel bew. NO 5 11 0 Londen onbewolkt windstil 8 0,1 Amsterdam mist ZZW 4 8 0,1 Brussel licht bew. ZW 3 8 0 Parijs zwaar bew. WZW 0 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 6 3 Nice licht bew. NNW 3 13 2 Warschau licht bew. windstil 7 0 Berlijn zwaar bew. O 1 9 0 Frankfort mist windstil 7 0 München geheel bew. ONO 2 10 0,1 Zürich regen N 1 11 2 Wenen geheel bew. windstil 11 0 Rome regen ZO 8 17 59 Neerslag laatste 24 uur. MORGEN MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking maar waarschijn lijk nog tot de avond droog weer. Van nacht zwakke tot matige, morgen matige tot krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 27 October Zon op 7.25 uur. onder 17.22 uur Maan op 21.02 uur. onder 13.25 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 26 October Hoog water: 5.51 en 18.11 uur. Laag water: 1.35 en 13.51 uur. Dinsdag 27 October Hoog water: 6.39 en 19.00 uur. Laag water: 2.19 en 14.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1